JONGE KUNSTENAARS EXPOSEEREN jnd De getroffen landen rekenen te veel op Amerika EEN UURTJE TELEX Babykleertjes uit alle landen Detain Infa. m Zelfs de Engelschen in Hamburg krijgen geen kolen meer (kQauk wit president zijn (JaüR flnieaka en,EngelanA (BERICHT Filmkeuring is gewest NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - 4 Januari 1947 PAG. 3 N. V. B. I oord-Holland AMERIKAANSCH CONGRES BIJEEN CULTUREELE DAG Katholieke Middenstand 7 Januari naar Utrecht Nieuwe films op komsf MONDJESMAAT MET WITTEBROOD Het' zeven van tarwe voortaan verboden Burgemeester Broek in Waterland NIJMEEGSCHE KINDE REN SPEELDEN MET GRANATEN Drie gewonden Alle openbare vermakelijkheden Maandag gesloten Niwin-artisfen naar Indië EEN MARI A-CONGRES IN CANADA Prijsvraag voor Volkszang Heugelijke gebeurtenis in Prinselijk Gezin medio Februari CHRISTENEN ALS BEMIDDELAARS Tusschen Hindoes en Muzelmannen CjmmL 5oeriirrMn._ Jk&I ólks vfel \&ec otbwkeni specklfi loont (laatiafün vin!!!) De otaelvootüchimg Over Jndië Generaal Spoor naar Nederland DAAR KLOPT IETS NIET ig,medegedeeld door I. te De Bil^ geldig tot Zondagavond. TOENEMENDE VORST toenemende vorst, jdelijk krachtige, wind en oost." Enke. ijvende wolkenvelden, 3 door lange perioden ren hemel. Droog weer WAARD .eer Th. Nipshagen, te Heerhugowaa.rd 'gen van electrisch in de 48 nieuw te ingen te den Hel- t: A.B.T.: „Big van t", alle leeft.; Cine- ain: „Door dik en 4 j. onder geleide; Een van de weini- 1 jr. onder geleide; e hertog van West 14 jr. onder geleide. BHARWOUDETi- Hamilton", volwas- Lambeth Walk". Vinstontheater: Het Paar, 18 jaar; Vic- aan, 18 jaar. Tivoli: Er komt ranavond, 18 j.; De rij bui ter, niet toe- Café Admiraal: De genade. gloop van het Ker- zijn we nu geko- Vigilie of voor- et tweede hoogfeest st-kring: de Ver- i Heeren. Bij het uw huiskamer moet tegen den avond, Vespers van het >.n zijn in de kerken, ngen zetten, de ka- n zwarten knecht, drijft, en ze er la- t en met den Oc- Januari. Zoo wordt van uw huisgenoo- kinderen, gevestigd dat wij gaan vie- het tegenwoordig hte feestdag meer, toch zeker de geest h van de Kerk, als iekoningen zooveel •r de gezongen H. i de H. Communie jaat het Maandag- een, dat wij dan n vieren! MARCUS en KNVB, afd. Nrd- stgestelde wedstrjj- en 5 Januari zfjn terrein-omstandig- last. W. S.E.W. Ongeldig verklaard September gespeelde W—SEW, die in een r WW verliep, is on_ ard en zal dus op- d moeten worden, ig verklaren berust op a van een. ongerecht- ï.l. van Breukelen. ongetwijfeld een te- want twee kostbare zaam veroverd, zullen chten moeten worden. =t WW zich nu door ap de bovenste plaats fe kopgroep is nu n.l. 10 6 3 1 15 8 6 2 0 14 10 6 2 2 14 10 6 2 2 14 A. nu: gesp. gew. géi. verl. pt. 10 10 0 0 20 10 5 3 2 13 10 5 3 2 13 8 5 2 1 12 9 5 0 4 10 9 4 0 5 8 10 3 2 5 8 10 2 2 6 6 10 2 2 4 6 10 1 3 8 5 10 2 1 7 3 C 15 December: gesp. gew. géi. verl. pt. 12 7 3 2 17 11 7 1 3 15 12 6 2 4 14 11 5 2 4 12 11 5 1 5 ll 11 5 1 5 U 10 4 1 5 9 10 3 2 5 8 12 2 4 6 8 12 2 3 7 7 A. 15 December gesp. gew. &*el. verl. pt. 9 8 0 1 16 9 6 0 3 12 7 5 1 1 U 10 5 1 4 11 10 5 1 4 9« 11 4 1 6 9 8 3 2 3 8 11 3 2 6 8 7 3 1 3 7 7 3 1 3 7 8 0 3 5 3 2 9 1 1 7 3 e verl. pnt. op 13 Oct. isse B er 15 December: gesp. 9 gew. gel. verl. pt. 6 2 1 14 2 10 6 1 3 13 9 5 2 2 12 8 5 0 3 10 9 5 0 4 10 8 3 3 2 9 9 4 1 4 9 9 4 1 4 9 9 2 2 5 6 10 1 2 7 4 10 2 0 8 2* verl. nnt. 1. m. op 6 Oct. Joseph Martin, de eerste republi- keinsche voorzitter van het Ameri- kaansche huis van afgevaardigden sinds 1932. heeft gisteren bij de ope ning van de eerste zitting in zijn openingsrede een beroep gedaan op alle burgers van de Ver. Staten om, wat hun politieke overtuiging ook is, met de republikeinen samen te werken „ten einde het land te redden van een ondergang door in- terqe^i economischen moord". Martin verklaarde verder, dat zijn partij haar beloften zal houden en de belastingen en regeeringsuitga- ven verlagen. Zijdelings sprekend over de kwesties van de byitenlandsche politiek, zeide Martin^ „Het is te vreezen, dat de door den oorlog getroffen landen voor hun herstel wat te veel rekenen op de Vereenigde Staten en niet genoeg op zichzelf". Hij voegde er aan toe, dat „slechts een sterk, gezond en vrij Amerika" er toe kan bijdragen de wereld te redden. „Laten wij alle klassen van de Amerikaansche samenleving vragen" aldus Martin, „zich aan onze zijde te scharen om een doeltreffende nationale wereld er toe te brengen de ontwapening practisch door te voeren en den oorlog buiten de wet te stellen. Er werd herhaaldelijk geapplau- diseerd, toen Martin verklaarde, dat aan iedere regeeringsinmenging in particuliere aangelegenheden der burgers een eind moet komen en het toezicht van het volk op de regee ring zoo spoedlig mogelijk weer moet worden ingesteld. Incident in den Senaat In den Senaat sprak de democra tische senator Taylor (Idaho), die een resolutie voorstelde, waarin den democratischen senator Theodore Bilbo uit Mississipi den toegang tot den Senaat wordt ontzegd. Volgens deze resolutie heeft Bilbo de grond wet geschonden door geld aan te nemen van leveranciers aan het le ger en heeft hij eigenmachtig Ame rikaansche burgers (negers) belet hun grondwettelijk recht om vrij te stemmen uit te oefenen. Bij stemming werd besloten Bilbo voorloopig den toegang tot den Se naat te ontzeggen. Een Marathonrede Daarop zetten de democratische senatoren uit het Zuiden uit protest Cp Dinsdag 7 Januari a.s. be legt de Cultureele Sectie van de Ned. Kath. Middenstandsbond een Cultureele Dag in de Stads schouwburg te Utrecht, Het programma vermeldt o.m. een toespraak van Z.Em, Kardi naal Dé Jong; een inleiding van prof. dr. Anton van Duinkerken over „De strijd van de Katholie ke Cultuur in Nederland"; mede werking van „Ons Leekenspel" on der leiding van Anton Sweers en van een knapenkoor onder lei ding van rector Ch. Bachg. De heer Koops, voorzitter van de NRKM zal belangrijke mede- deelingen doen omtrent de orga nisatie terwijl de heer Jan Bak ker een cultureel program zal pousseeren aan de hand van het binnenkort te verschijnen Cultu reel Instructieboek. In de gingen van de Katholie ke Middenstandsbeweging bestaat groote belangstelling voor dezen dag. Dit jaar zullpn verschillende bekende films uit Engeland, Rus land en Italië geïmporteerd wor den. Te verwachten zijn „Iwan d'e Verschrikkelijke" van Eisen- stein en „De Steenen Bloem", welke op het festival te Cannes bekroond werd en reeds te 's-Gra_ venhage is vertoond. De'Engelsche films zijn: „Wan ted for murder", „Teheran", „I know where i'm going" en de reeds voor den oorlog hier te lande vertoonde „Pygmalion" met Leslie Howard als prof. Higgins. De Italiaansche verzetsfilm „Rome open stad", welke even eens te Cannes bekroond is, wordt verwacht naast „Sensatie om Tosca", „De zwarte adelaar", „Hartstocht" en „Twee anonieme brieven". Tengevolge van de wereldgraan- tekorten en de stagnaties in de scheepvaart is onze broodgraan- ppsitie betrekkelijk moeilijk. Men kan wel met de voorraden toe in dien deze zoo economisch mogelijk verbruikt worden, d-.w.z. het meel moet goed uitgemalen worden. Dat heeft tot gevolg gehad dat het aanvankelijk heerlijk blanke brood allengs donkerder is geworden. Cm aan den smaak van het pu bliek, dat witbrood prefereert, teggmoet te komen, hebben veel bakkers het meel uitgezeefd daar de toewijzing van patentbloem te gering was om aan c'e behoefte te voorzien. Aangezien dit verliezen veroorzaakte en oneerlijke concur rentie in de hand wérkte is het zeven van bloem voortaan verbo den en dienen de bakkers hun grondstoffen te verwerken zooals zij ze ontvangen. Het mengen van verschillende soorten meel voor het bakken van bruin brood e.d. blijft toegestaan. tegen het besluit om den 69-jarigen democratischen senator Bilbo uit Mississippi voorloopig den toegang tot den Senaat te ontzeggen een zoogenaamde filibusteractie in (ob structie van den voortgang der zit ting door gebruik te maken van het recht onafgebroken aan het woord te blijven). Deze senatoren begon nen een soort marathonrede om an dere nieuwe senatoren, vooral re publikeinen, te verhinderen hun zetel in te nemen. Men verwacht, dat het gefilibuster morgen bij de hervatting der zitting voortgezet zal worden. Bij K.B. is met ingang vas 16 Januari 1947 benoemd tot bur gemeester der gemeente Broek in Waterland: P. Ph. Paul, thans secretaris van Ned. Volksherstel te Goes, voorheen wethouder te Middelburg. Vyjdagmiddaag werden de be woners van de "noodwoningen op den Kopselen Hof, nabij den Berg- en Dalsche Weg te Nij megen opgeschrikt door een har den klap. Drie kinderen waren daar aan het spelen geweest met granaterj, welke zij zelf ter plaat se in den grond' verstopt hadden. De 12-jarige Gerard Rutten had met een schokbuis van een gra naat tegen een steen geslagen; waardoor het projectiel ontplofte. De jongen werd een hand afge slagen en hij kreeg zulke zware verwondingen, dat voor zijn leven wordt gevreesd. Zijn 7-jarige broertje Jan Rutten en zijn 11- jarige vriend Leo Jansen werden min of meer zwaar gewond. Al len zijn naar het Canisiuszieken- hus overgebracht. Op de plaats waar de ontplof fing gebeurde hadden de gealli eerden in den oorlog twee groote munitiedepots. Deze zijn opge ruimd maar hier en daar blijken nog granaten verstrooid te liggen. Een van deze projectielen is den kinderen noodlottig geworden. Het Concert van het Concertgebouworkest zal morgen naar Indië worden uitgezonden via de P.C.J. bij wijze van proef. Dat Eisenhower candidaat zou zijn voor het president schap van de V.S. wordt voor de zooveelste maal tegengesproken. 2000 „wederdoopers" uit de Baltische landen zullen met het s.s. Volendam via Hamburg naar Argenti nië emigreeren. In Frankrijk is een lijntrek- kersstaking uitgebroken onder journalisten, die zich dreigt uit te breiden, een omvangrijk onderzoek naar de daarmee samen hangende problemen wordt ingesteld. Ame rika krijgt nog 11 milliard dollar van Rusland van de leen- en pachtwet, maar de Sovjets weigeren erover te onderhandelen. In het afgeloopen jaar zijn in het Limburgsche mijnbedrijf 35 ongelukken gebeurd. De aartsbis schop van Florence heeft de sympathie van zijn dio cees jegens den H. Vacjpr tot uitdrukking gebracht in verband met de aan vallen waaraan de geeste. lijkheid in Italië thans bloot staat. In Bergen op Zoom is een jong stu dentencongres aan den gang, waaraan studenten uit heel het land deelne men; zij willen een nieu we jeugdbeweging stich ten op den grondslag der verkennerij en o.a. ook de toestand op de middel bare scholen verbeteren. In Groningen gaat een autobus rijden met huis telefoon, verwarming en radio, plaats biedend voor 70 a 80 personen! In Batavia is een groep van 450 geïnterneerden uit Midden-Java (klampoik- kamp) aangekomen. In Groot Hessen is een coa litiekabinet gevormd tus- schen de socialisten en katholieken. Het Ame rikaansche congres krijgt tal van voorstellen te be handelen tot herziening van de arbeidswetgeving. Buziau is Dinsdag 70 jr. Gisteren hebben de Britsche autoriteiten te Hamburg, met het oog op de steeds critieker wordende steenkoolpositie in deze stad, verordend, dat ook de verstrekking van kolen aan de Britsche gezinnen te Hamburg meet ophouden. Slechts voor de gezinnen met kinderen zal een uitzondering worden gemaakt. Deze bepaling, die geheel onver wachts komt, is des te zwaarder, daar de meeste gezinnen in de Kerstdagen en tijdens de vorstpe riode hun voorraad hebben opge stookt. Tevens werd gisteren door de Duitsche stedelijke autoriteiten be sloten alle plaatsen van publieke vermakelijkheden van Maandag af te gluiten. Zooals bekend mochten restaurants, bioscopen en schouw burgen sinds de vorige week nog slechts beperkten tijd per dag open zijn. Een andere maatregel, die giste ren door de Duitsche autoriteiten is aangekondigd, is de volkomen stop zetting van de electriciteitlevering aan de Hamburgsche handel en in dustrie, voor zoover deze niet voor de voedselvoorziening werkt. Per Skymaster zijn wederom eenige Nederlandsche artisten naar Nederlandsch-Indië vertrokken, om een tournee te maken voor hungers en militairen. Het zijn de conferencier Daan Hooykaas, de 2 Cavelli's (accordeonisten), het danspaar de Fletzki's en de pia nist J. Daniels. De tournee zal drie maanden duren. De expres-trein uit Kopenhagen werd ten Noord-Westen van de stad bij Hamburg-Langenfeld, door een onveilig sein opgehouden. Er was met de seinen geknoeid en men is van meening, dat dit het werk van kolenplunderaars is geweest, die den trein wilden overvallen. In de laatste 24 uur zijn reeds meer dan 150 personen gearresteerd, die be schuldigd worden van het stelen van kolen. De aartsbisschop van Ottawa, mgr. Alexander Vachon is giste ren door Z.H. den Paus in af- scheidsaudiëntie ontvangen. Hij heeft te Rome het programma voor het a.s. Mariacongres dat van 1822 Juni a.s. in Canada wordt gehouden, kunnen samen stellen. Daaraan is het bezoek van eenige Europeesche en met name Fransche Kardinalen verzekerd, terwijl het hoogstwaarschijnlijk is, dat de Paus zich door een legaat zal doen vertegenwoordigen. Naar aanleiding van het 40- jarig bestaan van de afd. Rot terdam van de Ned. Vereeniging voor den Volkszang heeft het bestuur een prijs van f 400. beschikbaar gesteld voor de compositie van een eenstemmig coppletlied in volkstoon, op Ne- derlandschen tekst, bestemd om te worden gezongen door muzi- kaal-niet geschoolden met pia nobegeleiding. Behalve dezen prijs zullen daarvoor in aanmerking komen de werken een eervolle vermel ding kunnen bekomen. Het be kroonde werk blijft het eigen dom van den componist. In aanmerking komen werken van componisten van Neder landsche nationaliteit, die nog niet zijn uitgevoerd of uitgege ven. De jury bestaat uit de hee ren Willem Pijper, John Danis- kas en mevr. M. C. Grimberg- Huyser. Alle babies, die gelijktijdig ge boren zullen worden met het prinsje of prinsesje, dat half Februari in het Paleis Soestdijk wordt verwacht, zullen een pakje met kleertjes ontvangen. Of ook jonge moeders, wier ba- bies den dag voor of na de heu gelijke gebeurtenis in het Prin selijk gezin werden geboren, iets zullen ontvangen, hangt af van de mate waarin de baby kleertjes zullen binnenkomen. is frisch en doek, ej; zijn j^E KERSTTENTOONSTELLING in het Stedelijk Museum te Alkmaar is in meer dan één opzicht belangwekkend. Zij trekt dan ook nog steeds veel belangstelling. De waardeering van de bezoekers is echter niet algemeen. De totaal-indruk van deze tentoonstelling is die van het on voltooide doek. De jonge schilders doen te veel aan de mode van navolging der Franschen, Braque en Picasso en hun werk draagt daarbij het stempel van hun jeugd. Het ontbreekt hen niet aan bravour en kleurgevoel, doch veler werk valt op door de non chalance wat afwerking betreft; is onkunde of gebrek aan ernst hiervan de oorzaak? Heel vreemd staat het publiek bravour; zijn palet om te beginnen tegenover het vroolijk, maar zijn werk van Constant Neuwenhuys, dat wel die meeste aandacht trekt, ,doch daarom nog geen bewonde ring, Wanneer een jong dichter debuteert en in zijn verzen, wat vorm en uitbeelding betreft, op vallende overeenkomst zou ver- toonen met het werk van een grpot dichter, dan zou hem al gauw het verwijt van plagiaat treffen. Zoo is het niet bij de schilderkunst, waar de invloed van groote meesters bij vele jon geren evident is. Constant heeft wel een geweldige klap van den Picasso7malle-molen te pakken. Zijn onderwerpen mogen dan ori gineel zijn, de vormgeving is slaafsch Picasso. Het was voor het eerst, dat wij werk van dezen jongen artist onder oogen kregen en wij weten niet, of hij ook nog ander, wij~zouden willen zeggen normaal werk geleverd heeft. Wij hopen voor hem, dat deze monstrueuze sp.ecimina slechts een periode in zijn pasibegonnen schildersloopbaan beteekenen, waaraan slechts de waarde van een tijdelijk verschijnsel moet worden toegekend. Talent en kleurgevoel kunnen hem niet ont zegd worden en daarom heeft hij zijn kracht niet te zoeken in slaafsche imitatie van Picasso, wiens werk wel curieus is, maar toch niet die picturale waarde be zit, dat na-ons-komende geslach ten er met devote bewondering van zullen genieten. Ook het werk, dat Hans Engel mans en Hans Wiesman expo- seeren, heeft geen blijvende waarde voor ons; zij staan ook sterk onder den invloed van de Franschen; hun werk is simpel en van decoratieven inslag, met volkomen verwaarloozing van den vorm; h.un palet is sterk gepro nonceerd en mist de boeiende nuance. In „Schildersinterieur" (57) en „Raam" (57) is Wiesman nog het best geslaagd. Dat Jaap Mooy een knap tee. kenaar is .bewijst hij in alles wat hij exposeerde; de zwart-krijt- leekeningen (50 en 51) zijn ex pressies van de troostelooze ellen de uit den bezettingstijd; de rood- krijlteekeningen, zonderlinge uit drukkingen van gevoelsemoties, zijn sterk verwant aan het werk der surrealisten. Friso ten Holt, evenals zijn va der een vereerder van Cezanne, schildert met groot gemak en niet afgewerkt en maken als dat van velen zijner collega's een on- affen indruk. Met het rijpen van zijn talent zal dit ongetwijfeld beter worden. Iets somberder van palet is David Kouwenaar, cTie behalve twee portretten vier stillevens inzond. Zijn portretten mogen goedgelijkend zijn, de* lichtvalling doet onrustig aan en is niet vol komen verantwoord. Zijn stille vens, hoewel warm van toon en harmonieus opgebouwd, vertoo- nen wat vormgeving betreft zwak ke plekken. Monumentale kunst Het werk van Jaap Min neemt op deze tentoonstel ling een gehgel eigen plaats in. Hij onderscheidt zich door een aparten stijl. Het grijs voert bij hem den boventoon; met het warme rood is hij zeer spaarzaam. Zijn stillevens zijn knap gecomponeerd. Jaap Min is bezig zich vrij te ma ken van vreemde invloeden, en is daar bijna in geslaagd. Wat zijn doeken betreft, is hij nog een zoeker, die nog niet aan het eind van zijn experi menten is. Zijn kracht en ta lent toont hij beter in zijn proeve van toegepaste kunst (Fresco Ecce Homo), waarvan ook zijn „Maria Boodschap" een geslaagd exemplaar is. Wie iets meer weten wil van zijn ongetwijfeld uitstekende ca paciteiten als beoefenaar van de monumentale kunst, brenge eens een bezoek aan de Katholieke Kerk te Bergen, waar hij de Kruiswegstalies in fresco aan bracht, of aan het kerkje aan den Zuidervaart in de Schermer, waar hij met verblijdend resultaat muurschilderingen vervaardigde. Een schilder van formaat is Ja cob Kuyper aan 't worden. Zijn werk vertoont de laatste jaren een rustige stabiliteit. Zoowel het stilleven als het portret ligt hem. Hjj heeft een boeiend palet, warm van toon en bouwt zijn stillevens op in een weelde van vorm en kleur. Van een zijner beste doe ken geven wij hier een reproduc tie; hij is 'n knap colorist. Jaap de Carpentier Iaat zien, dat een schilderij niet groot moet wezen, om goed te zijn. Ook hij heeft een eigen stijl, waaruit de onrust verdwenen is, die andere jongeren kenmerkt. Henk van den Idsert kan het ook wel. Zijn dubbelportret, dial wij hier r^produceeren, is forsch van opzet en verraadt zijn talent als portrettist. Zijn boschgezich ten zijn boeiend van kleur, maar hebben weinig diepte; zij doen onmiskenbaar denken aan het werk van Matthieu Wiegman, zonder daarvan een slaafsche na volging te zijn. Geheel zichzelf is hij in zijn mooie bloemstillevens, die zijn groote picturale kwali. teiten demonstreeren en zeker niet tot het onafgewerkte genre gerekend mogen worden. Een de zer doeken werd door het depar tement aangekocht. (Ook van Jaap Min, Kouwenaar en ten Holt werd een stilleven aange kocht door het Departement van O.K. en W.) A. Bos-Eyssen heeft zijn pe riode van het experiment ook nog niet achter den rug; geluige zijn illustratief-aandoende inzendin gen. Wie het knappe zelfportret van een geheel ander genre van hem ziet, kan zich niet indenken, dat dit van denzelfden artist is; dit zelfportret, dat ons meer zegt dan het andere werk, bewijst, dat Bos-Eyssen schilderen kan en zijn weg wel zal vinden. Het werk van de beeldhouwer- inzenders getuigt van meer ernst en kunde dan dat van sommige schilders. Het vertoont soms nog wel de onvolkomenheden van de jeugd, zooals het Geitje van H. Radecker, dat van achteren meer van een koe heeft, doch laat van den anderen kant zien, dat deze altisten de materie beheerschen. W. Reyers en Jeanne Kouwenaar- Bijlo vooral zonden knap werk in, terwijl ook Henk Zweerus van een ernstig talent blijk geeft. Er zijn in en om Bergen nog vele andere jonge schilders, wier werk hier niet geëxposeerd werd, doch waaronder er zijn, die hier heusch niet uit den toon zouden vallen; hopelijk krijgen zij ook eens de kans te laten zien wat zij prestoeren. Fr. O. De U.V.V. heeft de verdeeling der kleertjes op zich genomen en is se dert October met de voorbereidin gen bezig. Niet alleen uit Neder land, doch ook uit België, Canada, Australië, Italië kwamen pakjes binnen. Vlak voor Kerstmis zond de „American Relief for Holland" twee honderd knotten wol, die reeds ver werkt zijn tot jasjes, broekjes e.d. De Prinses zelf houdt een waak zaam oog op alles wat binnen komt. Er zijn vele briefjes bij de kleertjes gevoegd. Een twaalf jarig meisje uit Ginneken schreef: „Lieve Prinses. Tcjen ik in de courant zag, dat wij. de kinderkleertjes aan U mochten sturen, heb ik ook gauw een jasje gebreid. Ik hoop, dat U het mooi zult vinden, dan ben ik blij. Met eerbiedige groeten, ook aan de Prin sesjes. Marianne." Hemdjes, broekjes, mutsjes, jas jes en zelfs doopjurken zijn in groo. ten getale binnengekomen. Een rubberfabrikant schonk bij ieder pakje een zuigfleschspeen. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana verzoekt, indien mogelijk de kleertjes uiterlijk 15 Januari op te sturen. Naar gegevens van het bureau voor de statistiek verwacht men op den geboortedag van het prinselijk kind rond 780 nieuwe wereldbur gers. Er komt dus heel wat kijken. In het conflict, dat Hindoes enMuzelmannen in Indië tegen over elkaar stelt, kunnen de Christenen van deze streken ge wichtige bemiddelaars worden, omdat zij vriendschappelijke be trekkingen met beide partijen onderhouden, verklaarde Bis schop T. Roche, S.J., in een krachtige oproep voor een geest van verstandhouding onder Hin does en Muzelmannen, opdat zij samen zouden werken tot het opstellen van een nationale con stitutie en de Indische natie op te bouwen. Deze mededeeling werd ge daan bij gelegenheid van den 23sten verjaardag van de Bis schopswijding van Mgr. Roche. cloor een geheuri vetdjtag Slatten. BATAVIA, .i t (Aneta) Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen, dat de Nederlandsche Legercommandant, Lt.-Gene- raal S. H. Spoor, voornemens is met z(jn eigen Mitcbeltoestel B 35 in de tweede helft van de volgende week in anderhalven dag naar Nederland te vliegen voor besprekingen met den Mi nister-President, dr. Beel. Het filmverhuurkantoor Gofilex te Leiden brengt een nieuwe film uit 'waarvan de Nederlandsohg ti tel „Opgejaagde Jeugd" luidt. Door de Kath. Filmkeuring te 's-Hertogenbosch, waarmede, naar ons weten „Gofilex" zeer nauwe en goede relaties onderhoudt, is deze film, ook voor volwassenen, ontoelaatbaar verklaard. Hier klopt iets niet. Gofilex beteekent Goede film exploitatie en wij begrijpen niet, dat dit kantoor, dat zoovele goede films hier importeerde, zien inlaat met een film die „provoceerend" is voor zedelijk zwakken en bo bendien paedagogisch gevaarlijk is. Gaat de goede filmexploitatie den verkeerden weg op of hebben anderen de Gofilex op het gebied der goede film het gras voor de voeten weggemaaid?

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3