Nieuw Truman doet aankondiging van een sociaal program De toestond in Palembang Van Mook dient Gerbrandy van repliek DE „IJZEREN HAND OVER PALESTINA Barendsz" 'UDERS, ia ris gedood 'evechten in tdo-China :n oppersen PRONK j PRONK 4ELOT Voor Alkmaar en omgeving Geen strafwetten in het arbeidsrecht COLLECTIEVE BOVEN INDIVIDUEELS VEILIGHEID Donderdag Elfstedentocht MEISJE DOOR VALLEND PUIN GEDOOD In Stampetoren kwam een schoorsteen naar beneden Gigantische vliegtuighangar ROMME contra Gerbrandy PROF. WESTRA KRIJGT 12 JAAR Plaatselijke gevech ten in indo-China KATHOLIEKE ACTIE Bureaux-complex wordt door Bisschop ingezegend Elhonderd gewonden en zieken komen naar huis Buziau is jarig Revue-komiek heden zeventig jaar Oud-Minister-President wilde zelf koppeling van functies De paarden van Londen hebben griep CHAÜFFEURSSTAKING TE LONDEN SPOORWEGMANNEN TEN PALEIZE MONTGOMERY TE MOSKOU Minister van Boetzelaer teruggekeerd Het ijs en de scheepvaart Baruch gaat heen H.M. DE KONINGIN GING TER KERKE STRENGER BRITSCH OPTREDEN VERWACHT Brand op het grootste Britsche koopvaardij schip Tentoonstelling Arti et Amicitiae ;t h^den te Rome d is-'in October j-1. •pater Ivo Henry, ireurs, die in het ;edeelte van het di- mghai opereerden, ;wee andere jezuie- ïarissen zijn nog in rebellen omtrent ijken uit hetzelfde eveneens gevangen aren heeft men niets men. ary, in 1880 te An- a, werd opgeleid aan s Zeevaartschool. In k hij naar het verre in 1911 werd hij in Driester gewijd. Van en van 19251928 tor van de universi- iwi, waarna hij mis- van Shanghai werd. om op het midder- uur in het bijzonder a wijden aan het nieu. tal van telegrammen die we allemaal heb. oord. Een heel bijzon. a hebben we gezonden ïw van een der opva- bericht had ontvan- vader was geworden, vrind Ringelink, wiens Dt werd! met den toe naam: Willem Barend, even is de naam van id verbonden aan de e „Willem Barendsz". ische generale staf de zuiveringsopera- iord-oosten van Hanoi zijn. „alle doelen zijn danks' sterken tegen- Vietnameesche troe- s het communique, t zullen de Fransche en tusschen Haiphong weer hersteld zijn. reeds meer dan een i de haven Haiphong huiselijke moei- =ven te vermoe- ekomstige maat- tweg 103 rd-Scharwoude Dnen wij voor het uw costuum f 1.75 verjas f 1.50 antalons f 0.70 ïantelcost f 1.50 ïantels f 1.25 MAATKLEEDING miner EEN Duimelot geschrokken, »el aan kwam vliegen, ij even zijn handen los it hij. Valt boven uit de e Duimelot. Was je nu r en Moeder gebleven, c een ei meenemen voor Ie straf. Daar val je nu. tiet. Alleen de vogel en sn je niet helpen, als je ind ligt; misschien met n benen. Daar ga je nu. muziek: 18.30 Architec. ekomst; 20.00 Nieuws; 1.; 22.30 Dansorkest. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. .incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 7 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11119 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER:- Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank President Truman heeft giste ren zijn jaarlijksch rapport over den „toestand der Unie" per soonlijk aan het Congres voor gelezen. De president begon zijn verslag met een oproep aan beide partijen tot samenwer king: „De macht de toekomst van dit land te vermen ligt in onze handen de uwe en de mijne gezamenlijk." Met betrekking tot de sociale wetgpvmg, die dit Congres waar schijnlijk zal herzien, drong de pre sident er op aan, geen strafwetten op te nemen in het arbeidsrecht: „Wij moeten niet om een paar ar- beidersleiders te straffen, wetten aannemen die de rechten van de arbeidersklasse aantasten. Truman maakte een uit vier pun ten bestaand sociaal programma be kend, ten eerste een spoedig tpt stand brengen van wetten, die sta kingen, waarbij juridische geschil len op deze wijze worden beslist, onwettig worden verklaard, en waarbij een arbitrage instantie wordt geschapen die deze geschil len regelt. Het bevorderen van het sluiten van collectieve arbeidscon tracten; het verbreeden der natio nale sociale wetgeving; en ten slotte het benoemen van een com missie door het Congres om een on derzoek 'in te stellen naar de ver houding tusschen werkgevers en werknemers, die niet later dan 15 Maart in werking zou treden. Door het leiderschap der Veree- nigde Staten in de wereld, aldus Truman, maken de gevolgen van hetgeen men in de Vereenigde Sta ten bereikt, of niet bereikt zich voelbaar door de geheele wereld. „Wij moeten ons beiden het meest bezig houden met -het bevorderen van de collectieve veiligheid, en niet met het bevorderen van onze indi- vidueele veiligheid." De bezettende mogendheden moe ten de onafhankelijkheid van Oos tenrijk erkennen en hun troepen te rugtrekken, aldus Truman. Truman verklaarde, dat naar zijn meening de Vereenigde Staten niet genoeg gedaan hebben voor de im migratie van verplaatste personen, en hij drong er bij het Congres op aan wegen te vinden om de immi gratie van deze personen te ver- grooten. De Vereenigde Staten wil. Veldmaarschalk Viscount Mont gomery van Alamein hij zijn vertrek van het Bassingbourne vliegveld voor zijn reis naar Moskou voor een vierdaagsch bezoek aan het Roode Leger op uitnoodiging van Maarschalk Vassilieveski, chef van den Sov jet Generalen Staf. „Monty" gekleed in pels, salueert bij zijn afscheid. Reuter P. Het bestuur van de elfsteden- vereeniging maakt bekend, dat op Donderdag 9 Januari a.s. wederom een elfstedentocht zal worden gehouden. De route gaat langs de elf steden van Fries land en is 200 km. lang. Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen, er zal in twgg af deelingen gereden worden, nT. wedstrijd en tocht, welke ach tereenvolgens om 5.30 uur en vanaf 6 uur starten van uit Leeuwarden. Aan de wedstrijd mogen geen dames deelnemen. De eindcontrole-wedstrijd wordt gesloten twee uur na aankomst van den winnaar. De prijzen bestaan uitsluitend uit ryedail- les. De eindcontröletocht wordt gesloten^ om 24 uur. Ieder die het eindpunt bereikt voor slui ting van zijn eindcontrole ont vangt het zilveren elfsteden- kruisje. len garanties dat geen land atoom- energiefcal gebruiken voor mihtaire doeleinden. Naast de arbeidswetgeving noem de Truman drie andere belangrijke taken in het Amerikaansche bin- nenlandsche bestuur: de stabilisa tie van de algemeene binnenland- sche economie (als de prijzen ver der stijgen bestaat het gevaar dat het publiek de enorme productie die in 1947 verwacht wordt niet zal kunnen koopen); het doen naleven van de anti-trustwetten en het in evenwicht brengen van de begroo ting. De President zeide de steun der regeering toe bij den strijd tegen kleinzieligheid op het gebied van godsdienst en ras, en hij beloofde het Congres om verdere wetgeving te verzoeken om deze strijd uit te kunnen breiden. Toen gisterenavond circa 7 uur enkele kinderen uit het gezin De Jong eenige oogen- blikken om de kachel zaten in de aangrenzende woning van de familie Hof bij de zuivel fabriek Neerlandia te Stompe- toren, viel plotseling het deel van den schoorsteen, dat op den zolder in schuine richting naar het dak loopt, door on bekende oorzaak naar bene den. De 15-jarige Grietje de Jong werd door het vallende puin, dat van het plafond in de huiskamer terecht kwam gedood. Haqr zusje bekwam een beenbreuk. Ook een hond. tüe bij de kachel lag, werd gedood. De overige bewoners kwamen met de schrik vrij. In twaalf weken tijds zal te Filton, bij Bristol, een hangar verrijzen voor het reusachtig verkeersvliegtuig, de Brabazon. Deze hangar zal 1.500.000 pond kosten, terwijl het vliegtuig .zelf 4.000.000 pond kqst. De hangar is langer dan de Queen Mary en grooter dan beide par lementsgebouwen samen, ter wijl zij bijna even hoog wordt als de Nelsonzuil op Trafalgar Square. De deuren zijn van alu minium en kunnen in twee mi nuten door middel van motoren geopend worden. De Brabazon zal tegen einde Maart gereed zijn en in den zomer het lucht ruim kiezen. Het vliegtuig is zoo groot, dat men de vleugels verder in de hangar zal moeten afbouwen, waar ook het roer en de staartvin, die ruim 15 meter hoog zijn, gebouwd moeten wor den. De hangar zal op het laag ste punt ruim 18 meter hoog zijn. Hedenavond, om tien minuten voor 11 uur, zal prof. mr. C. P. M. Eomme voor den K.R.O. over het Indische vraagstuk spreken, speciaal met het doel, van zijn kant antwoord te ge ven op de radiorede van prof. Gerbrandy d.d. 2 Januari j.l. Prof. Eomme zou heden naar Indië vertrekken, doch om technische redenen is dat ver trek 24 uur uitgesteld. Eomme zal tot half Februari in Indië verblijven. De Bijzondere Rgtad van Cas satie heeft prof. mr. H. Wesjra veroordeeld tot 12 jaar met aftrek van voorarrest van 7- Mei 1945 af. De Raad overwoog o.m., dat Westra geen figuur was van zoo danige beteekenis voor het land- verraderlijk streven van de NSB. dat hem de zwaarste straf zou. moeten worden opgelegd. Mede ■gelgt op den leeftijd van prof. Westra heeft de raad aanleiding ge#/onden, den duur der straf te verkorten. Berichten uit Saigon melden, dat de Franschen slechts lichte verliezen hebben geleden bij de gevechten, die de laatste 24 uur om Hanoi gewoed hebben. De Vietnameesche strijdkrachten leden echter zware verliezen, aldus een Fransch militair corn- munqué. De gevechten waren plaatselijk hevig, toen Fransche strijdkrachten een sterke Viet nameesche positie op den weg, die Hanoi met zijn haven Hai phong verbindt, aanvielen en vernietigden. Naar het Fransche' persbu reau AFP meldt, heeft het Brit- sche consulaat te Hanoi den Vietnameeschen premier, Ho Tsji Ming, schriftelijk verzocht de 200 Fransche burgers, die als gijzelaars worden gevangen ge houden, in vrijheid te stellen of de verzekering te geven, dat zij een goede behandeling zullen ontvangen. De Katholieke Actie in het bis dom Haarlem heeft de beschikking over een nieuw bureaux-complex in de P. Gabrielstraat 2434 te Den Haag, en dit complex zal op Maan dag 13 Januari a.s. door Z. H. Exc. Mgr. P. Huibers worden inge zegend. De Bisschop zal bij die ge legenheid een rede houden. IN PALEMBANG was de toe- stand weer ernstig, zooals Sjahrir Zondag beeft medege deeld. Er waren gevechten uit gebroken in het centrum van de Nederlandsche "en Ameri kaansche olieraffinaderijen op Zuïd-Oost-Sumatra, de toestand zou zeer ernstig zjjn. De ge vechten zouden zijn opgelaaid, nadat Nederlandsche troepen aan de Indonesiërs opdracht hadden gegeven, zich over een gebied van ruim 30 K.M. rond om Palembang terug te trek ken. Volgens latere berichten is de rust in Palembang teruggekeerd. Medan is gezuiverd, de veilig heidsmaatregelen zijn daar voltooid. Er vielen twee dooden aan Neder landsche zijde en twee gewonden, de verliezen der republikeinen wa ren aanzienlijk, zooals gewoonlijk bevonden zich onder deze republi- keinsche slachtoffers tivee Japan ners! Intusschen is het s.s. „Kota Inten" op 4 Januari met een transport van 1107 gewonde en zieke militairen en 32 burgers uit Batavia naar Neder land vertrokken. Een militaire waarnemer deelt mede, dat de komst van de troepen van het Kon. Ned. Indisch Leger op Zuid Celebes door de bevolking hartelijk wordt toegejuicht, men on dervindt voortdure,nd, hoe kam ponghoofden den bijstand van Ne- Joh. Buziau, Neerlands populairste revue-artist, viert heden te Rijswijk zijn zeventigsten verjaar dag. „Buus", die een en thousiast beoefenaar van het damspel is, wil op zijn verjaardag geen drukte hebben en speelt daarom liever een partij tje met zijn zoon. Heden, 7 Januari is een onzer meest gevierde revue-komie ken, Joh. Buziau, 70 jaar ge worden. Reeds gedurende den tijd, dat hij de lagere school doorliep, had Buziau veel belangstelling voor het tooneel. Aanvankelijk was dit echter slechts spel, totdat hij in Vic toria in de Amsterdamsche Nes succes oogstte met acrobatische toeren. Spoedig „ondekte" de destijds zeer bekende directeur Frits van Haarlem hem. Een en gagement voor diens variété programma volgde dan ook. Na in het buitenland met veel suc ces te zijn opgetreden, keerde Buziau bij het uitbreken van den eersten wereldoorlog in ons land terug, om bij Henri ter Hali's revue te worden opgeno men. Gedurende veertien jaar was Buziau aan dit gezelschap verbonden. Hierna nam hij een contract aan bij Louis Bouw meester Jr. Na diens dood stond het gezelschap onder leiding van mevr. Bouwmeester - Sandber- gen. Ook onder haar vierde de thans 70-jarige groote triom- phen. De Duitsche inval maakte 'n eind aan het optreden van Bu ziau. "(Gedurende eenigen tijd werd hij als gijzelaar vastge houden. Na den oorlog was hij van plan weer op te treden. Zijn gezondheid heeft hem in deze plannen gedwarsboomd. Dat er groote waardeering bestond voor de kunst van Joh. Buziau bleek uit het feit, dat hem ter gelegenheid van zijn 40-jarig tooneel jubileum van de ridderorde van Oranje-Nas. ver leend werd. Buziau is voorts drager van verschillende eere medailles. Dr. van Mook heeft, zoo wordt uit Batavia gemeld, de verkla ring van Prof. Gerbrandy, dat de machtsvolkomenheid door de koppeling van de functies van minister van koloniën en van Luit. gouv. gen. door Dr. van Mook gewild zou zijn, tegenge sproken. Dr. van Mook verstrekte eèp aantal gegevens om aan te too- nen, dat de koppeling van func ties gesteund werd door Prof. Gerbrandy, die toentertijd de portefeuille van koloniën be heerde1" en als zoodanig aftrad, voorts door den minister van marine, Luit. adm. J. T. Furst- ner, en den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, P. Kerstens. Dr. van Mook zeide, na zijn aankomst te Londen in April '42 te hebben aangedrongen op de splitsing van de functies van minister van koloniën en van Luit. gouv.'gen., zoodat het al gemeen bestuur in Australië kon zetelen, doch Prof. Gerbrandy kon hiermede niet instemmen, daar hij een concentratie van alle bevoegdheden te Londen noodig achtte. Na de verovering van de noordkust van Nieuw-Guinea en de bezetting van een deel van Morotai, moest staatsblad d 65 (K.B. van 23 December 1943), houdende de noodregelingen voor het algemeen bestuur in werking worden gebracht. We derom had Dr. van Mook de scheiding, van beide functies voorgesteld. Prof. Gerbrandy had hier tegen echter bezwaar, zoodat bij besluit van 14 Sep tember 1944 de koppeling van functies gehandhaafd bleef. Inzake de plannen tot staat kundige hervorming in Neder- landsch-Indië na den oorlog is in den loop van 1942 een nota opgesteld door een commissie van deskundigen (gepubliceerd door Mr. W. H. van Helsdingen in „de plaats van Nederlandsch- Indië in het koninkrijk"). Daar naast werd de noodzakelijkheid gevoeld van een duidelijke uit spraak. Dit inzicht leidde tot de December-rede van H. M. de Koningin. DUPLIEK VAN GERBRANDY Prof. Gerbrandy heeft tegen over den Indischen redacteur van hett A.N.P. te kennen gege ven, dat de gepubliceerde ver klaring van dr. van Mook te Batavia in strekking niet on juist is, al is zij wel in enkele detailleeringen niet geheel aan- vaardhaar. „De mededeeling van Dr. van Mook raakt echter het betoog in mijn radiorede niet", aldus prof. .Gerbrandy. De paarden van Londen staan op het oogenblik te niezen en te bibberen in hun stallen. Er is namelijk een influenza-epide- mie onder de viervoeters uitge- brokei}. Honderden dieren zijn door de „horse-flu" aangetast. In 1935 vond een soortgelijke epidemie plaats. Deze ziekte veroorzaakt thans groote moei lijkheden op transportgebied, vooral omdat de besteldiensten der Spoorwegen voor een deel nog op paardentractie zijn aan gewezen. Ruim vijfhonderd vrachtauto chauffeurs in het Londensche havengebied zijn een staking begonnen, daar zij ontstemd zijn over den duur van de onder handelingen over verbetering van arbeidsvoorwaarden, die ongeveer negen maanden gele den aangevangen zijn. De sta king dreigt zich over het ge heele land uit te breiden en men spreekt van de mogelijk heid van een solidariteits-actie door de havenarbeiders. Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin den oud-president directeur der Nederl. Spoorwe gen Ir. W. Hupkes en een tien tal spoorwegmannen uit alle rangen in haar paleis "op den Dam ontvangen. Deze ontvangst droeg een besloten karakter en werd slechts door enkele leden van de hofhouding bijgewoond. Ruim vijf kwartier heeft de Koningin zich met de spoorweg mannen onderhouden, die allen een belangrijk aandeel hebben gehad in het spoorwegverzet. Tevens heeft zij officieel af scheid genomen van Ir. Hupkes, als president-directeur van de N. S. H-M. liet zich door ieder persoonlijk inlichten over zijn werk gedurende het spoorweg- verzet. Veldmaarschalk Lord Mont gomery is gistermiddag te Mos kou aangekomen, waar hij de gast zal zijn van het Sovjetle- ger. In een toespraak, die door de radio werd uitgezonden, zei de Montgomery, dat hij als sol daat gekomen is om een bezoek aan het Sovjetleger te brengen. „Ik wil een vriendschappelijk contact tusschen onze legers leggen", aldus de veldmaar schalk, „en ik hoop, dat daaruit wederzij dsch begrip en vertrou wen moge voortvloeien, dat in ons beider belang zal zijn. derlandsche troepen verzoeken, in den strijd tegen de terroristen en overal is e rust en de mogelijkheid om te werken eerst teruggekeerd, als de Nederlanders aanwezig zijn. Het republikeinsche blad „Soeara Oenoem" beweert, dat generaal Spoor andere boodschappen in Ne derland heeft, dan alleen maar te praten met minister Beel. Hij wordt beschuldigd van het voeren van een eigen militaire politiek, die niet ge- schkt is, om rust en orde te herstel, len en het blad meent, dat Spoor moet.... worden teruggeroepen. Vandaag zal het motorschip „Te gelberg" van Amsterdam naar In dië vertrekken, met het eerste ver kenningsregiment uit Amersfoort en eenige leden van de militaire admi nistratie Een aantal republikeinsche orga nisaties hebben Soekarno verzocht, een aantal gearresteerden vrij te laten, die zijn opgepakt in verband met de ontvoeringen en de staats greep van Juli j.l. De schuldigen moeten spoedig berecht worden, meent het verzoek. Prof. Romme gaat niet vandaag, maar om technische redenen eerst morgen. Woensdag, naar Indië, om met de Indische K.V.P. contact te zoeken Of hij ook zal spreken met de leiding van de Indonesische Kath. Partij, zal van de omstandig heden afhangen. De Minister van Buitenland- sche Zaken, de heer Van- Boetze laer van Oosterhout, is uit Brus sel, waar hij besprekingen voerde met de Belgische regeering, in Den Haag teruggekeerd. De scheepvaart is alleen mo gelijk met speciaal voor de vaart door ijs gebouwde schepen in het kanaal Alkmaar (Omval)Kol- horn, het Noord-Iiollandsch Ka naal en den vaarweg over het Alkmaardermeer. Van Schellingwoude tot Den Oever is de vaart in het LTssel- meer niet mogelijk. De bekende K.L.M.-piloot Evert van Dijk, die het luchtruim vaarwel heeft gezegd, gaat voor- loopig wat rust nemen. De „luchtmillionair" beoefent h$t tuinieren als een van zijn lief hebberijen. NFB P. Bernard Baruch is afgetreden als Amerikaansch vertegenwoordiger in de atoomenergie-commissie van de Ver. Naties. Baruch verklaarde in een brief aan President Tru man, dat het werk van de Ame rikaansche vertegenwoordigers, naar hun meening voltooid was en dat Senator Warren Austin, die de Amerikaansche vertegenwoor diger in den Veiligheidsraad zal worden, het werk zou kunnen voortzetten. President Truman heeft Baruch gelukgewenseht met het feit, dat de commissie het Amerikaansche plan voor de eon- trole op de atoomenergie heeft aangenomen. In allen eenvoud heef! onze Landsvrouwe Zondagavond dien avonddienst in de Muiderkerk te Amsterdam bijgewoond. Verge zeld door haar Dame du Palais, mevr. L. Th. de Beaufort, en van Haar Kamerheer in buitengewo nen dienst Jhr. F. J. van Len- nep, arriveerde H.M. om zeven uur aan het kerkgebouw, waar ds. G. Lans voorging. De gewone orde van dienst werd gehand haafd. De voorganger predikte aan de hand van Zondag 1 (Rram.) van de Heidelbergsche Catechismus Alle Londensche bladen ver wachten, dat als gevolg van de besprekingen in Londen met den Hoogen Commissaris voor „Palestina, generaal Sir Alan Cunningham, spoedig tot strenge maatregelen van Brit- sche zjjde in Palestina zal worden overgegaan. Volgens de Daily Telegraph zou na het nemen van militaire maat regelen eventueel een verdeeling van Palestina in Arabische en Joodsche autonome staten volgen. De Joodsche staat zou ongeveer 40 pet. van dé oppervlakte van het land beslaan, een autonome regeering, den status van domi nion, zijn eigen vlag, een minis ter van buitenlandsohe zaken en een leger bezitten. Dit voorge stelde Britsche plan zou niet voor Maart uitgevoerd worden. De Daily Telegraph voorziet groote moeilijkheden, daar de Arabische landen zich vierkant verzetten te. gen de oprichting van een Jood- schen staat in Palestina. Volgens den correspondent van de Daily Graphic te Je ruzalem wordt de Joodsche bevolking van Palestina door de censors onkundig gehouden van den ernst waarmee de Britsche regeering de jongste Een dezer dagen brak brand uit in een van de ruimen van het 15.000 ton metende stoom schip „Corinthic", den groot sten Britschen koopyaardijer van na den oorlog, die te Bir kenhead ligt. Men heeft ook in andere ruimen water gepompt, teneinde te voorkomen, dat het schip slagzij zou gaan maken. In verstikkende rook en in de hit te van witgloeiende huisplaten poogden havenarbeiders en brandweerlieden zich een weg te banen naar den brandhaard. De „Corinthic" is in Mei van het vorig jaar te water gelaten en zou omtrent Maart a.s. zijn maden-voyage maken. gebeurtenissen in Palestina beschouwt. Dientengevolge gaan er hard nekkige geruchten, aldus de cor respondent, dat d'e „ijzeren hand" op Palestina gelegd zal worden, waaronder men verstaat het in voeren van de avondklok over het ■geheele land, het instellen van uitgebreide onderzoekingen en van militaire gerechtshoven met de bevoegdheid tot het uitsprek^p van de doodstraf. Ongeveer 90 pet. van de" courantencommentaren over Palestina, die door de Brit sche Zondagsbladen naar Jeruza lem is getelegrafeerd zou door de censors van de Palestijnsche re geering zijn ingehouden. Het Kunstgenootschap Arti et Amicitiae zal van 11 Januari tot 2 Februari een tentoonstelling houden van werken van tijdens den wereldoorlog omgekomen leden. De tentoonstelling wordt in het Gebouw van het Genootschap te Amsterdam ingericht. Vlammenwerpers werden door terroristen gebruikt tijdens de laatste ongeregeldheden in Pa lestina. Engelsche soldaten on derzoeken vlammenwerpers van het leger-rtype, welke door ter roristen waren achtergelaten na een aanval op een politie-auto in Jeruzalem. Ass Press P.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1