Het Christendom tégenover de mythe van het Communisme Haat DuitschlancT-politiek heeft nooit bestaan De krant voor Indië PARMENTIER als beschermheer Nog steeds zuiveringsacties op Java en Sumatra OVER SCHOONRIJDEN EN NOG WAT NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - 7 januari 1947 PAG. 3 Belangrijke Studiedagen op rDrakenburgh" n' Prof. Veraart over bedrijfsorganisatie Gevangenbewaarder van de Weteringschans krijgt 10 jaar RUSLAND HEEFT WEER CRITIEK Nu op de dichters uit het Westen Arebië op de PalesHne-eonferenïie DE MOORD OP KAPELAAN BOCKER BEKEND ZEERIDDER OVERLEDEN DRIEKONINGEN 'N DEN BOSCH Makkelijker zakendoen in het vooruitzicht Eerst een militaire beslissing Montet over Indo-China PRINS BERNHARD IN ZWITSERLAND FELLE KOU in Duitschiand DE DONAU DICHTGEVROREN HET EERSTE NUMMER WORDT VERZONDEN De bekende vlieger temidden van dë Kath. Luehtverkenners. DE „KORTENAER" WEER IN ACTIE Speciale zorg voor de schaatsen vereischt In Noordholland liggen veel kansen Ongehuwde boerenzoons kunnen naar Australië De Sigaret In het kath, gemeenschaps. oord „Drakenburgh'' te Baarn werden van 2 tot 6 Januari, uitgaande van de Stichting de Volkshoogeschool Gemeen- schapscord „Drakenburgh", studiedagen gehouden over «ommurisme ep christendom onder den titel ,.De wereld yan morgen". Prof. dr. C. v. Gestel (Leuven) schilderde den tijd van Marx: de tijd! van "het opkomende kapita lisme, dat steunde op de sociaal- economische omwenteling in de 19e eeuw en het individualistisch liberalisme, het kapitalisme, dat millioenen arbeiders recbtlooze slaven had gemaakt. Marx leerde het historisch materialisme, den klassenstrijd, de ^evolutie van het proletariaat, met als einde de messiaansche droom van den heilstaat, een ontwikkeling, die „natuurnoodzakelijk" zou komep. Br. Bores- Raptschinsky toonde aan, hoe het Marxisme zich naar plaats en omstandigheden wij. zigde en ia Rusland zijn eigen kleur kreeg. Rusland heeft een gespletenheid van zien door zijn oostelijke en westelijke elemen ten. De westersch marxistische leer verbond zich hier met <Jen oostelijken zin voor offer en lij den: Rusland zal zich desnoods opofferen voor de menschheid, aldus spr., om haar een nieuw heil te brengen. Het communisme werd daar een nieuwe religie, maar op den duur'vond de Rus sische ziel geen vrede in de ma terie en keert weer terug naar datgene wat er boven uit gaat: liet huidige marxisme in naam en uiterlijk -nog westersch, maar in wezen reeds vervormd naar oos telijke ideeën. Br. C. Lanooy zette uiteen' den persoon en de leer van- Lenin, het Leninisme. Lenin is de brenger der wereldrevolutie, niet volgens de zuivere leer van Marx echter. Stalin heeft het Leninisme prac. tisch reeds verlaten en maakt een sterk nationaal Rusland, dat om hoog moet op economisch gebied en vol expansiedrang is. Be heer P. Serrarens besprak het internationale communisme. Het „proletariërs aller landen vereenigt u", het parool in 1847 door Marx uitgegeven, toonde het internationale karakter. In 1864 kwam de „eerste interna tionale" tot stand, de „tweede in ternationale" bleek reeds meer evolutionair dan revolutionnair te Zondagmiddag sprak prof. dr. Veraart, hoogleeraar aan de techni sche hoogeschool te Delft, te Heer len over bedrijfsorganisatie voor de katholieke Vereeniging van Mijn- beambten en den R. K. Mijnwer- kersbond. Prof. Veraart, die meer dan dertig jaar voor de' bedrijfsor ganisatie ijvert, zeide er van over tuigd te zijn, dat wellicht nog voor Fschen de Bedrij.fsorganisatiewet, waarin z.i. ons mijnstatuut zeer wel past, dopr het parlement in behan deling zal worden genomen. Wat dit Mijnstatuut beteekent, dat blijkt uit de daaraan toegekende verordenen de bevoegdheden t.a.v. de arbeids voorwaarden en de bedrijfspolitiek, waarbij een regeling krachtens een C.A.O. niet in" de schaduw kan staan, adus spr. Den laatsten tijd werden er, aldus prof. Veraart, schampere en zelfs domme woorden over dit statuut gesproken met na me aan het adres van den' M.I.R. De M.I.R. is nog jong en moet nog lee- ren, maar zijn bevoegdheden krach tens den tekst van het Mijnstatuut kan mén hem niet ontnemen. Er is dan ook ggen reden om ongerust te zijn. Verzet van zekere zijde was -te verwachten, omdat de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie het vol ledige einde van het kapitalistische stelsel beteekent. De hoofdzaak is en blijft: wij hebben de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en zuilen deze vasthouden tot eiken prijs. Met alle macht moet aan het statuut van rechten en plichten wordep gewerkt, waardoor het voor dg toekomst niet mogelijk zal zijn, dat er weer werkloozenmisere als voo$ den oorlog zal terugkomen. Cnder een B. O.' bjijft een arbeider lid van zijn bedrijf en blijft loon optvangen, ook al is er op het mo ment geeft werk voor hem. De 36rjarige Th. J. W. Luff, die in -de jaren 1941, 1942 en 1943 gevangenbewaarder is geweest in de Duitsche afdeeling van bet IJuis van Bewaring aan de Wete ringschans le Amsterdam, is door het Bijzonder Gerechtshof ver oordeeld toteen gevangenisstraf v§or den tijd van 10 jaar met af trek van voorarrest en ontzetting uit alle openbare rechten voor den tijd van het leven. De eisch was 15 jaar. De veroordeelde werd schuldig geacht aan het zich wederrech telijk toeëigenen van levens-mid delen uit pakketten van politieke gevangenen en het doorgeven van briefjes dezer ongelukkigen aan zijn Duitschen chef. Mede daardoor zijn 17 gevange nen doorgezonden naar een con. ceptratiekarnp en daar om het leven gekomen. zijn, iets waartegen Lenin en de zijnen opkwamen. De derde in ternationale te Moskou, tot staqd gekomen in 1920, was' wederom revolutionnair: de komintern. Hoewel deze in 1943 is opgehe ven, geeft Moskou nog steeds de richtlijnen aan alle communisten ter wereld. Na den laatsten oor log nam de invloed van het com. munisme in vele landen loe. Dr. P. van der Weij zette de Marxistische beschouwing van mensch en maatschappij uiteen. Van oorsprong leefde de mensch in een primitieve gemeenschap van goederen, vrouwen en kin. deren. Het opkomende privaat bezit maakte, aan deze oerge meenschap een einde: sindsdien regelen economische verhoudin gen alles in de maatschappij. Het rech.t is gefundeerd op macht, de moraal is de canonisatie van dit recht. Vaderland en staat zijn instrumenten, waarmede de heer- schende klasse zijn belangen be veiligt, Maar na de revolutie van den vierden sland zal de oor. spronkelijke, thans gelouterde wereld, terugkeeren, de echte gemeenschap zonder politiek, le ger, corlog en bezit aldus spre ker. Dit is de mythe van het communisnje: de secularisatie van het paradijs. Hiertegenover dient het christendom het' levend pau linisch, géloof te plaatsen, waaruit de werken voortkomen, die deze aarde goed voor allen zullen ma ken en boven deze aarde uit de hemel voor alles. Prof. dr. Peters stelde tegen over de communistische heilsleer de broederschapsleer van Chris tus. Christus leert zijn gemeente de zelfvergeten-de onbaatzuchtige broederliefde. Deze steunt reeris op de natuurlijijke moraal, maar daar bovenuit gaat de broeder liefde, dia voortspruit uit het kindschap Gods. De liefde is een dankbaarheidsplicht jegens God', aldus spr., en de levende apolo gie van de familiae dei: het open baren van hst kafakter van on zen Vader in ons, Zijn kinderen: de liefde. Wij- kunnen, zoo zeide spr., dit, omdat Jezus' geest in ons leeft en in ons doorwerkt. Op den laatsten avond schil derde °-a. Bernard Verhoeven 't leven van Henriette Roland Holst; hij droeg gedichten van haar voor. Radio Moskou heeft onlangs scherpe eritiek uitgeoefend op een aantal Westersche dichters. Vooral de Amerikanen en Engel- schen kregen een veeg uit de pan. De Engelsche dichter Sy. njons en de Amerikaan Cum- mings zouden zich teveel aan hun- eigen emoties tijdens den groo- ten strijd tegen de fascisten heb ben overgegeven en het groote doel uit het oog hebben verloren. „Deze poëzie had niets gemeen met de hartstochtelijke woorden van een groot schrijver of den moed der soldaten" aldus de Sovjet-criticus. Voorts verwijt men de Westersche dichters een gevoel van verwarring en onver schilligheid voor het wereldge beuren. Moet men dan alles dior de Sovjet-bril zien (red.). De Arabische Liga heeft hst besluit .genomen, dat de Arabische landen afgevaardigden naar Lon den zullen zenden om degl te ne men aan de conferentie inzake Palestina. De Arabische Liig-a heeft voorts besloten een nota aan den Britschen ambassdeur te Cairo te zenden, waarin zal worden ver zocht den Groot-Moefti van Jeru zalem toestemming te verleenen naar Palestina terug te keeren. Mannequins in miniatuur. Een modehuis in het Londensche West End heeft een nieuwe methode uitgedacht, om zijn modellen aan de handel te too- nen. Het doet dit door middel van kleine poppen, welke ge kleed zijn met een natuurge trouwe nabootsing van de nieu we creatie. Fox P. Maandagmorgen zette de Gro ninger Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden het onderzoek voort in zake de moord op Kapelaan J. 'G. Boeker te Gro ningen. Op 14 October 1946 ge lastte de Groninger Kamer een nader onderzoek naar de geest vermogens van beschuldigde, Gerrit Laurens, die dezen moord in September 1944 had gepleegd. Dr. Hazelhoff had bij beschuldig de een verzwakking van -diens geestvermogens geconstateerd. De Advocaat-Fiscaal Mr, J. C. Louet Feisser, achtte de doodstraf, in zijn vorig requisitoir geëischt, ge rechtvaardig!, maar wijzigde deze naar aanleiding van de rap porten van Dr. Hazelhoff, in 20 jaar R.W.I. Te Scheveningen ie in den leef. tijd van- 46 jaar plotseling over leden de heer Cornells Grootveld, een zeer geziene figuur in red derskringen. De overledene was drager van de zilveren en bron zen eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon ep van de groole zilveren medaille van de Noord- en Zuid-Hollandsche Red dingsmaatschappij. Tevens was hij vele jaren penningmeester van de Ned. Vereeniging „De Reddingsmedaille". Een van zijn bekendste red dingen was die vaa Zondag 9 October 1938, toen hij als vrijwil liger meeging met „De Zeemans. hoop" en deze er in slaagde, on der zeer enerveerende omstan digheden en onder de oogen van een duizendkoppige menigte, op drie na alle opvarenden te red den van de, in het zicht van de haven, gestrande logger Sch. 102. De felle winterkoude ten spijt heeft Brabantsch hoofdstad een folkloristische traditie gehand haafd. Tegen het vallen van den avond formeerde zich in het centrum der stad een „drie-ko- ningen"-stoet( waaraan honder den jeugdige Bosschenaars deel namen, uitgedost in lange kleu rige koningsmantels en kronen op het hoofd, terwijl zij bran dende lampionnetjes meedroei gen. De tocht ging langs de hoofdstraten der stad, terwijl verscheidene oude driekonin gen-refreinen gezongen werden. De stoet maakte onderweg om zijn opwachting bij den 'bis schop Van den Bosch en den commissaris der koningin. Tij dens den tocht werd gecollec teerd Voor dg Bossche stille ar men. U Luit. Generaal Clay, de plaats vervangend militair gouverneur van do Amerikaansche zone van Duitschiand verklaarde Maan dag tijdens een persconferentie dat de 'Britsche en Amerikaan sche regeeringen thans trachten de activiteit van zakenlieden in Duitschiand te vergemakkelij ken door een verzachting van de wetgeving tegen „handel met den vijand". Hij zeide, dat als beginsel niet was aangenomen dat het zaken leven met Duitschiand versterkt moet worden, doch dat voorloopig slechts het herstel van ondernemin gen in buitenlandsch bezit zou wor den toegestaan. Het maandelijksche quotum van 150 irareisvergunningen voor zaken is tot dusver nooit uitgegeven, doch' men was van meening dat vele landen spoedig zaken met Duitsch iand zullen doen. Op de vraag of men de „haat Duitschland"-po!itiek had laten va ren antwoordde Clay, dat er nooit een dergelijke politiek had bestaan en hij voegde er aan toe: „Wij wil len een einde maken aan een poli tiek van uiterste ontoeschietelijk, heid en representatieve Duitschers ontmoeten in open besprekingen en toonen dat wij gelooven in demo- craêe". De politieke adviseur van Clay, Robert Morphy, zeide dat individu eels Duitschers verklaard hadden dat het wellicht niet verstandig zou zijn de nieuwe democratische Duit sche regeering bij het teekenen van het vredesverdrag in het zadel te helpen, omdat den Duitschen verte genwoordigers als gevolg daarvan de rol die zij gespeeld hebben, kwa lijk genomen zou kunnen worden, waardoor de vooruitzichten voor een democratische ontwikkeling in gevaar gebracht zouden kunnen worden. De situatie met betrekking tot de zuivering is zoozeer verbeterd dat de Amerikanen nu besloten hebben de zuivering na een proeftijd van zestig dagen in handen der Duit schers te laten, aldus generaal Clay. De fusie der Britsche en Ameri kaansche zones is slecht begonnen, nl. met een vermindering van 25 pCt. der industrieels productie, die veroorzaakt wordt door de thans heerschende koude. Voor de eerste maal sinds de be zetting werd een persconferentie van dit belang ook door Duitsche journalisten bijgewoond. In een jntervie.w met een ver tegenwoordiger van het Fransche persbureau AFP heeft de Fran sche minister van koloniën, Ma- rius Moutet, verklaard, dat het nu noodzakelijk is een militaire beslissing te hebben voor eenige onderhandelingen plaats kunnen vinden. Moutêt verklaarde voorts: Het spijt mij, maar men kan geen da den, zooals die zijn gepleegd door Vietnam, ongestraft pleger;, en hij beschreef alle verklaringen van Vietnam als „fantasie". Z. K. H, Prins Bernhard, dis juist herstellende is van een lichte griep, heeft zich gisteren, in gezelschap van zijn broer Aschwin met zijn eigen vliegtuig naar Zwitserland begeven, om m de omgeving van Geneve tevens ge nezing te zoeken voor de maag- stoornissen, waaraan hij raeds eenigen tijd lijdende is De Prins zal waarschijnlijk een dag of tien afwezig zijn. De temperatuur in geheel Duitschiand is minstens 10 gr. Fahrenheit onder nul. For rester, hoofd van de afdeeling steenkolen van het Ameri kaansche militaire bestuur heeft medegedeeld, dat het Amerikaansche bestuur zich gelukkig kan prijzen, indien gedurende de vorstperiode een aanzienlijk aantal Duitschers niet docsdvriest Hij was van meening, dat de Britsche zone er nog slechter aan toe is. De nieuwe koudegolf, die sedert drie dagen over Noordduitschlart'd heerscht, heeft de records van December overtroffen. De tempe ratuur, die Zondagochtend in Ber lijn en Hamburg zestien graden vorst was, is gedaald tot 20 graden. Berlijn heeft thans de koudste da gen sedert den winter van 1941. De 'weerberichten voorspellen een voorloopig aanhouden van de vorst en ernstige gevolgen voor de be volking in de groote steden wor gden voorzién. Het stop.zetten van ce binnenvaart heeft in steden van het industriegebied Westfalen reeds geleid tot stagnatie in de broodvoorziening. De stopzetting van de groote bedrijven in Berlijn is voorloopig verlengd tot 13 Jan. De Donau dichtgevroren. Naar d,e Zwitsersche radio meldt zijn in Joego-Slavië. de Donau en de Sau bevroren. Uit Joego Sla- vië en Italië worden zware sneeuwstormen gemeld. In Polen Tsj>echo-Slowakije, Oostenrijk. Joego-Slavië en Duitschiand is de temperatuur beneden het nul punt van Fahrenheit (ongeveer minus 18 gr. O gedaald, evenals in bepaalde dëelen van Zwitser land. Deze week is voor de? eerste maal een speciaal nummer van het „Nieuw Noordhollandsch Dagblad" aan onze militaire abonnée's in Indië verzonden. Zooals men weet stuit de da- gelijksche verzending van dag bladen naar Indië op onover komelijke bezwaren. Per zeepost duurt de verzending 6 a 8 we- kgn, per luchtpost is de verzen ding veel te kostbaar. Van nu af ontvangen onze militairen eenmaal perweek een krant, die per luchtpost wordt verzon den en die dus een paar dagen na de verzending reeds in hun handen is, In dat blad wonden opgenomen alle berichten uit hun eigen omgeving en uit hun woonplaats, hun parochie, hun ve.reenigingen. Het groote we reldnieuws vinden zij wel in de gewone dagbladen die in Indië worden uitgegeven. Natuurlijk zullen de eerste nummers nog niet aan alle ver wachtingen voldoen. Wij zullen echter met alle op- en aanmer kingen rekening houden. Ieder nummer zal dus beter zijn dan het vorige. De abonnementsprijs is slechts f 3.40 per kwartaal (port inbe grepen). Wij vertrouwen dat het aan tal abonnée's geregeld zal stij gen, opdat de groote kosten die wij voor deze speciale krant maken, althans eenigszins ge dekt kunnen worden. Cofhité's voor het kath. thuis front neemt nu abonnementen voor alle militairen uit uw pa rochie. Wij weten uit de brieven die wij uit Indië ontvangen, dat zij dol blij zijn met nieuws uit Holland. Neemt dus een abonnement voor hen, dan krijgen zij a(§ 't ware iedere week een „brief van huis". De Parmentiertroep van de katholieke luehtverkenners, die thans haar éénjarig bestaan viert, zette Zondagmiddag de feestelijk heden voort met een ontvahgst en demonstraties op het vliegveld Ypenburg bij 'Js.Gravenhage. Even voor twee uur arriveerde de heer Parmentier, de bescherm- heer van deizen troep, in gezel schap van zijn vrouw en beide dochters op het vliegveld, waar zij begroet werden door den lei der van den Parmentiertroep, den hopman J. J. M. Pennock. Na een lunch, waaraan behalve de heer Parmentier en zijn fa milie alle luehtverkenners van den jubileerenden troep aanza ten, werd omstreeks 3 uur de vlaggenparade gehouden. Vervol gens werd door enkele verken ners gevlogen met een tweetal vlieg tuigen. De torpedobootjager „Korte. naer" heeft op 5 dezer een Indonesisch marinevaartuig bij Cheribon tot zinken ge bracht, waarbij twee Indone siërs zijn gedood en 22 gevan gen genomen. De Nederlanidsche Marine-voor lichtingsdienst heeft een commu nique uitgegeven, waarin ver klaard wordt, dat het gebruik van republikeinsche zeestrijdkrachten in strijd met den status quo van 14 November 1946 en derhalve eveneens in strijd met de ont- werp-overeenkomst is. Toen een- II. (Slot) We kunnen nu een baan buiten- over rijden en thans is het tijd ons rijden te perfectionne.eren. Begin Uw slagen niet te lang te maken, doch let er angstvallig op, dat ze even lang zijn. Langzamerhand kunt U de lengte dan opvoeren. Aan de hand van het wedstrijd reglement voor schoonrijden van den K.N-.S.B. zaj ik U nu in de ver dere geheimen inwijden. Voorop dit: krachtsinspanning en stijfheid zijn uit den booze, schoon rijden moet zijn een sierlijke zwe vende ongedwongen beweging Ga als het mogelijk is op ijs rijden, waarop nog niet is gere den en bekijk Uw streken, of vraag een goed scboonrjjdcr eens op zulk ijs te rijden en be studeer nauwkeurig zijn stre ken. Wat ziet U? Lange ge strekte buitenwaartsche bogen, waarvan het begin iets ronder is dan het midden, dan weer een klein iets ronder stuk en eindelijk een klein boogje bin nenwaarts. De vorm van deze boog wordt als volgt bereikt: Bij dsi afzet wordt de knie van het rijdende been licht ge bogen, het volle gewicht van het lichaam op dit been overgebracht, waarbij het lichaam iets naar voren en na3r buiten overhelt, zoodat we, beginnen te 'rijden op de voorste helft van de schaats, die gewoonlijk iets ronder geslepen is dan het mid dendeel. Direct na den afzet, strekken we geleidelijk, vooral niet plotseling, de knie van het rijdende been en richten het lichaam uit de voorover hellende houding op. De helling naar de buitenkant wordt nu iets grpoter. We rijden nu op het mid denstuk van het ijzer en gaan lang zaam op het achterste deel van den schaats rijden. Bijna aan het eind Nu helt het lichaam iets naar achteren en is op'het oogenblik ge- komen, dat we bijna aan het eind van de slag dit weer rechtop bren gen en tot de kantwisseling over gagn. Dat wil zeggen, op de binnen kant van de schaats komen, waarbij het lichaam een weinig voorover komt en mee overgaat in de helling van de volgende streek. Hierbij wordt de knie een weinig gebogen en men gaat zonder inspanning op het andere been over. Dit is wel het moeilijkste deel van de streek. Veel schoonrijders beheerschen dit nog onvoldoende. Het vrije been wordt na den af zet langs den kortsten weg, dus langs een rechte lijn en niet met een boogje, tamelijk vlug doch voor al rustig bijgehaald en met de hiel bij de holte van de rijdende voet gebracht, zoodat beide voeten een hoek van ongeveer zestig graden met elkaar vormen, de punt van de schaats naar beneden. Het vrije been mag nooit vóór het rijdende been geplaatst worden. Hoofd en lichaam moeten met het rijdende been een bevallig gestrekte lijn vormen. Het front van het li chaam moet steeds in de richting vgn de baan blijven, waaruit volgt, dat noch hoofd, noch schouders ge draaid mogen worden in de rich ting van de streek. Een veel voor komende fout is wel, dat de heup dikwijls óf te veel naar binnep dan wel te veel naar buiten wordt ge bracht, waardoor het bovenlichaam óf te rechtop óf te schuin komt. Geen angst! Een andere fout is het kijken naar het ijs. Gewoonlijk eep gevolg van angst voor scheuren. Deze ge ven ons, zooals U wel zult onder vinden, weinig hinder. De handen e,n armen moeten rus tig vooral niet stijf, gestrekt langs het lichaam gehouden worden. Hoewel ik niet op volledigheid kan bogen, meen ik thans de voor naamste punten te hebben aangege ven. Een paar opmerkingen over de schaats zijn echter nog wel op hun plaats. Ik zie nog veel schoonrijders op zoogenaamde „kunstschaatsen" rijden. Deze zijn voor schoonrijden echter ten eenenmale ongeschikt. Ten eerste omdat ze te rond gesle pen zijn, nl. met een straal van twee a drie meter, ten tweede omdat ze te hoog zijn, nl. vier a vijf centimeter. Er zijn tegenwoordig in ons land een paar goede schaatsen- fabrikanten, die speciale „sehoon- rijdschaatsen" fabriceeren, van on geveer drie en een halve centime ter hoogte en geslepen met een straal van vier a vijf meter. Schaatsen niet te klein Koop Uw schaatsen niet te klein. Het beste is dat zij voor en vooral achter ongeveer twee centimeter buiten de schoen uitsteken Het laatste om het achterover vallen tegen te gaan. Wij rijden nu na tuurlijk allemaal op schaatsen, die vast - onder de schoenen geschroefd zitten. Zij moeten zoo onder de schoen zijn bevestigd, dat het ijzer loopt van de binnenkant van de groote teen naar het midden van de hiel - d.l. die zijde, die gericht is naar de tweede teen. Schoon- rijdschaatsen kunnen vlak of een weinig hol geslepen worden, doch niet met een hooge kant. In afwij king met de vroeger gangbare mee ning, dat het ijzer in het midden minder breed zou moeten zijn dan aan de uiteinden, is men thans van oordeel dat dit over de geheele lengte even breed moet zijn. Bij mijn verschillende bezoe ken aan Noord-Hollandsche ijs banen. viel het mij op dat er zich onder U vele rijders bevin den, wier peil met eenige oefe ning tot het wedstrjjdpeil ware op te vceren. Vraag eens aan U bekende wedstrijdrijders U op Uw fouten te wijzen. Dit zullen zii gaarne deen. Schoonrijders zijn in het algemeen gemoede lijke suorticve menrchen. Kom in de eerste plaats eens kij ken naar wedstrijden Beter ware nog: Doe mee! Want door splitsing van de wedstrijden in een „A" en ,,B" klasse, de laatste ook wel ..Ju- niores"-klasse genoemd, betgeen met leeftijd echter jiiets te maken heeft, is ook voor minder geoefen- den de gelegenheid opengesteld om hun krachten met anderen te meten. Door Uw deelname zult U medehel pen deze typisch Hollandsche rijde- rij in eere te houden! denHaag L. P. TROUW heden van de Indonesische marine (Alri) trachtten een kustvaartuig vanaf Cheriibon le eonvooieeren, sommeerde de „Kortenaer" h,et convooi halt te houden. Toen aan de sommatie geen gevolg werd gegeven, openden de Nederlan ders het vuur en brachten hgt Indonesische vaartuig tot zinken. De overige eenheden namen over zandbanken de vlucht naar Che ribon. Een aantal wapens werd bui'gemaakt. Een militair woordvoerder te Batavia heeft het volgende over zicht gegeven van den militairen ioestand. Te Padang werden 3 Neder landers gedood en 2 gewond bij de beschieting van een convooi op weg van Emmahaven naar het vliegveld. Nederlandsche troepen, gesteund door artillerie, begonnen een zuiveringsactie binnen de demarcatielijn. De republikeinen versterkten hun posities rond de stad binnen de demarcatielijn. Te Medan lagen de Nederland sche stellingen in den zuid-oos- telijken sector onder mortiervuur. De Nederlanders leden geen ver liezen. Te Palembang is de toestand meer verward geworden. \De po gingen om met de republikein sche autoriteiten in contact le komen, mislukten. Te Semarang slaagden Neder landsche troepen er in, ondanks hef lig verzet, republikeinsche troepen uit hun Stellingen bin nen de demarcatielijn te verdrij ven. Te Soerahaja werden twee vis- schersprauwen door prauwen van de republikeinsche marine, welke twintig man aan boord hadden, beschoten. Des avonds had in de aula van het Aloysiuscollege een propa- ganda-avond plaats. Ook hier was de familie Parmentier weer te- mi ld en der luclütverkenners. Et werden verscheidene films vertoond, lerwijl het bij padvin ders traditioneele kampvuur niet ontbrak. Ook de band van de St. Fran- ciscusstam uil Leiden ontlbrak niet op het' appèl en liet pittige mar- schen hooren. Even voor de pauze feliciteerde de heer Parmentier zijn jubilee, ren ie verkenners mei een kort speechje. Namens de Kon Ned. Vereeniging voor Luchtvaart sprak de heer Asselsberg zijn ge- lukwenschen uit. Tuisschen de Australische re geering en de Stichting Landver huizing Nederland te 's Graven- hage is een overeenkomst tot stand gekomen, welke voor 1947 alleen voorziet in de plaatsing van een aantal boerenzoons als ondergeschikten op landbouwbe drijven in Australië, als eerste stap voor jum vestiging op een eigen bedrijf. Hiervoor komen in de eerste plaats ongehuwden in aanmerking, en indien mogelijk een klein aantal echtparen. In verband met het gebrek aan woonruimte kunnen gezinnen met kinderen voorloopig niet worden geplaatst. Vertrek zal in de maand Mei of Juni plaats vinden. Reiskosten en landingsgeld rijn voor eigen rekening. Aanmeldin gen kunnen gericht worden aan de Stichting Landverhuizing Ne derland, Kortenaerkade 10 te 's Gravenhage. Cen groot deel der menschheid in Nederland is zwaar ge troffen. Sinds jaar en dag al. Hoort, hoe men zucht en kreunt onder de ramp, waar levens mee gemoeid schijnen te zijn. Ziet, wat men wroet en doet om het heet-begeerde voorwerp te be machtigen.' zware eigen-teelt, zwarte Zuid-Amerikaansche ta bak, nog donkerder, nog zwar ter handel in allerlei rookwaar van min of meer verdachte her komst. Met een ijver een betere zaak waardig! Wat zit daar een niet geringe onevenwichtigheid in! Van genot-middel is de siga ret, de sigaar, de pijp als het ware een behoefte:middel ge worden. Er zijn er, wier leven vergald is (en zij vergallen het dikwijls aan hun omgeving!), wanneer niet van 's morgens vroeg tot 's avonds laat een stukje vuur tusschen hun weeke lippen brandt. Slappe ridders met vies-bruine vingers. Neder land blaast voor millioenen de lucht in. Is deze onmatigheid geen degenereerende volks kwaal Marcus In het 15.000 ton groote Engelsche schip ,;Corinthic", het grootste, dat na den oorog gebouwd werd, brak brand uit. Het schip, dat te Birkenhead lag, om te worden afgebouwd, maakte tengevolge van het vele bluschwater zware slagzij, zoodat de brandweer haar taak moest stoppen, daar het vaartuig anders zou kapsei zen. Arbeiders van de scheepswerf moesten met snij-branders de schotten doorbreken, om het schip weer recht te krijgen. Tij dens het blusschingswerk. (Reuter P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3