Nieuw Sjarifoedin en Soedirman hielden opwindende redevoeringen Ook H.M. de Koningin geniet van het ijs Parlementaire commissie naar de West vertrokken r Republikeinsche beschuldigingen van de hand gewezen Het Belgische crediet Jan Langedijk triomphator 11 1 IERK mvereeniging OOR Kleermakerij de voer'mg meerde HANDSCHOENEN m p. p. f 1/65 Hardprikken HOORN ■ts te Haarlem Voor Alkmaar en omgeving Niet de Indonesiërs maar de Nederlanders schonden het bestand EENHOOFDIGE-LEIDINC BEPLEIT MINISTERRAAD VERGADERDE OVER DUITSCHLAND Een antwoord van Leger en Vloot Een officieel communique SCHOENENBON VOOR KINDEREN BON VOOR SCHEERZEEP Reisroute van de „Karei Doorman" MONTGOMERY TE MOSKOU NIEUW STRIJDTOONEEL IN GRIEKENLAND EEN ZEILTOCHT OP DE GOUWZEE H.M. ontvangt de B.B.C.-plaquette Byrnes had slechts „twee gelukkige dagen" J FELLE BRAND TE WESTZAAN 10 ton cacao door vuur verteerd DE HERDENKING ONZER BEVRIJDING Kolenvoorziening verloopt normaal Bom ontploft in het Zuiveringsgerechtshof te Frankfort cracht: 1. tegen de wijze, waarop de ie oppositie via de ilt, zonder dat zij de heeft onmiddellijk den; 2. tegen de tal machtige verklarin- e redevoering, overi- granten tegenspraak 11 van het 'statuut nroep. De fractie den voorzitter der et recht in een spe- •uitzending te ant- )e C.V.P. zal de re- io spoedig mogelijk :aak interpelleeren. ^vAL Ij SPRAKEN vroegeren politieluite- qk werden de volgende genomen: 5 jaar .nter- iO Mei 1550, ontzetting chten, ambten en recht- de politie uit te oefe- rdverklaring tot f250. 1 Mei 1947. 'anuctri a.s. titig als voorheen :t 2 qualiteit DRN's Bruin Merk Zangkoor) N J. S. BACH 5 uur nam. Heul 3 ïeerenmaatkleeding NUARI a-s. houdep zitting in Hotel LBKT, SCHAGEN :eft, maken wij VS, of AK naar maat sn. D 6—8 WEKEN raat 156, Tel. 16176 aan 115, Tel. 28975 L04, Tel. 6055 Tel. 874 NUARI aanstaande g in ALKMAAR, on, Waagplein 24 IHANDEL Alkmaar RMENHUIZEN ird-IIolland en f 10.Tevens een prijswinnaar, beschik, isterboer. jden hardrijden laarzen gerepareerd den Hondenweg en ïervatten, deelt mede, strenge vorst UITGE- nog eens zoeken. Tel- uisteren. Horen ze wat. ort wat. Het komt van danDaar heb je ng begrijpt het. Natuur- gevallen. Wat moet Ook in de boom ïelot er uit halen. Dat is De tak kon eens knap en er zeker ongelukken kom eens gauw hier. luimelot weer. Ga jij nu >eder waarschuwen, dan limelot passen. Ook het in de gaten, dat zijn eitjes. mtsmuziek: 22.45 Onze handel; 23.00 Nieuws platen, '*"4 HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 2)6 r.a e ra cj i -Au ak - WOENSDAG 8 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11120 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE REPUBLIKEINSCHE Minister van Defensie, mr. Jarifoedin, en de opperbevelhebber van de T.R.I., generaal Soedirman, hebben Dinsdag op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van zeven strijdorganisaties te Djogjakarta ieder een rede uitgespro ken, die per radio zijn uitgezonden. Sjarifoedin verklaarde, dat, nö het sluiten van het bestand, waarmede de republiek accoord ging, de Indonesische strijdkrachten dagelijks geprovoceerd wer den, hetgeen volgens spreker bewezen is. Na het bestand maakten de Ne derlanders propaganda door de IndoMsiërs ervan te beschuldi gen, cat deze de bepalingen van het bestand overtreden. Zij zeg gen, aldus Sjarifoedin, lat bij ons geen discipline hgerscht en dat wij de regels van het bestan^ niet eerbiedigen. Over den toestand op Sumatra zeide Sjarifoedin, dat de Indonesiërs te Medan het bestand nietn-geschoi^den hebben. Dit blijkt uit een zoojuist uit Medan ontvan gen telegram, waarin wordt me degedeeld, dat de Indonesiërs tot het laatst toe het bestand geëer biedigd hebben. Ook te Padaijg en Palembang ligt de schuld bij de Nederlanders, die de demar catielijn hebben geschonden. Te Padang bestond niet alleen een meeningsverschil over de sterkte van de republikeinsche polijie, doch ook een ander betreffende de politieke gevangenen. Deze zouden worden vrijgelaten, doch dit is niet geschied. Te Palem bang kon de republiek niet toe staan, dat d.e kftst als Nederl. ge bied beschouwd' wordt en dat de republikeinsche schepen door de Nederlanders onderzocht zouden worden. Dezen dag, waarop voor "de eerste maal zeven vlaggen van zeven strijdorganisaties naast het roodwit wapperden, wilde Sjarifoedin zien als sj mbaol voor de eenheid Hfi drong krachtig aan. op de invoering van een eenhoofdige leiding, zoowel in militairen als in po- litieken zin, Wie aan het vechten is, vecht door. Soedirman zeide, dat, hoewel sinds dë proclamatie van de In donesische onafhankelijkheid ^lles in het teeken van den strijd stond bij het Indonesische volk sedert maanden de angst bestaat, dat het den vrede moet ontberen. Het mint rechtvaardigheid' en wenscht wel. vaart. De Ministerraad heeft gis teren van half 10 tot half 2 vergaderd om de vaststelling van het Nederlandsche stand punt inzake het Duitsche vraag stuk waartoe zooals bekend ons land namens de Groote Vier werd uitgenoodigd voor te bereiden. Daartoe heeft de ministerraad in deze speciale zitting aan eenige zijner advi seurs, de zich met de bestudee ring van dit vraagstuk reeds geruimen tijd bezig houden, ge legenheid gegeven hun inzich ten kenbaar te maken. Deskundige toeschouwers. Twee visschers, die op het strand te Hastings een partijtje schaak speelden, waren er zich niet van bewust, dat zich onder de toe schouwers ook eenige deelne mers aan het internationale schaaktournooi bevonden, die met belangstelling het spel ga desloegen. Het zijn staande v.l.n,r.: Yaton; Arthur Rider en Th, van Eijndthoven uit Utrecht een der Nederlandsche deelne mers aan het tournooi. Fox P Indien wij daarvoor echter moeten vechten, dan is een groep daarvoor aansprakelijk, t.w. de kapitalistische en im perialistische Nederlanders, die ter bereiking van hun doel einden de kracht van een le ger gebruikeit Van Indonesi sche z(jde is alles gedaan om de geschillen op vredelievende wijze op te lossen doch aggres- sie van het Nederlandsche le ger heeft de vruchten van de besprekingen te niet gedaan. De regeering en het vojk van In. donesië hebben geduld genoeg ge toond, doch ook dit heeft grenzen Het is niet genoeg, dat wij ons volk vragen te beslissen, of het voor of tegen Liggadjati is en het is niet voldoende, dat wij mondeling of schriftelijk protesten laten hoo- ren. Wij moeten een realiteit met een realiteit beantwoorden en duidelijk ons standpunt kenbaar maken. Soedirman bepleitte een eenhoofdige leiding en besloot zijn rede met de opwekking: Gaat door met vechten onder een eenhoofcü. ge leiding. Doet niets op eigen initiatief. Is men eenmaal met vechten begonnen, dan vechte men door. Een communiqué van den Ne- derlandschen Legërvoorlichtings dienst, dat o.a. de beschuldiging van Sjarifoedin beantwoordt, dat het vooral de Nederlanders zijn, die de voorwaarden van het bestand van 14-10-'46 schon den, deelt mede, dat tusschen I'll en 30-12-'46 de republi keinen zich 350 maal schuldig hebben gemaakt aan schending van het bestand, waarbij 60 Ne derlanders zijn gedood en vele honderden gewond. Het com muniqué voegt er aan toe, dat generaal Soedirman nooit de order tot staken van het vuren heeft gegeven, zooals op 14 Oct. werd beslist. Naar aanleiding van de door Sjarifoedin gehouden radiorede, waarin deze verklaarde, dat de republiek niet kan toestaan, dat de rivipr de Moesi (Palembang) als Nederlandsch gebied wordt beschouwd en dat daar republi keinsche schepen door Neder landers doorzocht worden, heeft de Marine-voorlichtings-dienst medegedeeld, dat de Moesi niet als „de facto Nederlandsch ge bied" is beschouwd en dat al daar geen enkel schip is door zocht. Dit laatste geschiedt na melijk te Muntok en op het eiland Banka, hetgeen aan de republikeinsche autoriteiten be kend is. Prof. Mr. C. P. M. Romme is Woensdag per vliegtuig naar Indië vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door den on dervoorzitter der K.V.P., de heer Ch. Matser, burgemeester van Arnhem. (A.N.P. P.) Een offjeieel communiqué van de Ned.-Ind. regeering wijst de republikeinsche beschuldi gingen van sehending van den wapenstilstand door maatrege len van militaire zijde en van de zijde der Nederl-Indische regeering categorisch van de hand. Het officieéle communiqué van de Nederlandsch-Indische regee ring verklaart verder, dat op een geheele reeks incidenten, die zich vrijwel op alle plaatsen voordeden, slechts door localen afweer gere ageerd is. Ook bij de bepaling van de demarcatielijnen zijn de onder handelingen, ondanks de telkens van Indonesische zijde opgewor pen moeilijkheden, met groot ge_ duld voortgezet, ten einde een vreedzame afbakening van de be zette gebieden te verkrijgen. De maatregelen, gedurende de drie laatste weken getroffen, vonden allen hun oorzaak in toenemende bedreiging of agressie, vooral na de rede van Soedirman van 26-12^ r46. Daarbij werd in een aantal gevallen de bereikte overeenkomst door Indonesische bevelhebbers eenzijdig opgezegd en op ver- De C.D-K. deelt mede, dat de plaatselijke distributiediensten op nader vast te stellen dagen na 19 Januari a.s. aan kinderen geboren in de maand Januari van een der 'jaren 1932 t.m. '46 een schoenenbon zullen uitrei ken van de soort en maat, wel ke overeenkomt met leeftijd en geslacht van de berrokken kin deren. Het C.D.K. deelt ons mede, dat op bon „textiel I.M." van de textielkaart VA 605 voor mannen een rantsoen scheerzeep beschikbaar wordt gesteld. Men moet dezen bon bij een détail- list in scheerzeep inleveren. De detaillisten zullen de zeep afle veren, zoodra zij bevoorraad zijn. Een rantsoen scheerzeep bedraagt 50 gram scheerzeep of 100 gram scheercrème of 400 gr snelscheercrème. Het reisprogramma van H.Ms. „Karei Doorman", die 20 Dec- uit Tandjong Priok is vertrok ken, luidt als volgt: Aankom?' Kaapstad 8 Januari, vertrek 18 Jan.; aankomst Casablanca 5 Febr., vertrek 12 Febr.; aank Amsterdam 18 Februari, des voormiddags. schillende plaatsen aanvallen in gezet, welke duidelijk een geco ördineerd karakter droegen. Ook waar militaire maatregelen on vermijdelijk waren, is men er steeds van uitgegaan, dat het In donesische bestuur zou hersteld' worden, zoodra de bedreiging had opgehouden en de mistoestanden zouden beëindigd zijn. De met de feiten strijdige voorstelling uit Djokja wijst op een ernstig ge brek aan juiste inlichtingen en daarom overweegt de regeering een duidelijk overzicht van de feiten te publiceeren, waarbij zij een verificatie van de feiten door alle partijen, alsmede voor de pers, zal bevorderen. Tegen een algemeene of plaatselijke verifi catie bestaat geen enkel bezwaar, daar hierdoor de juistheid van het bovenstaande slechts bevestigd kan worden. V Veldmaarschalk Montgomery, die thans hoofd van den Gene- ralen staf van het Imperium is, heeft Dinsdag de Worosjilof- academie geïnspecteerd, waar zijn Russische gastheeren hem de wijze toonden, waarop de stafofficieren van het Sowj et- leger worden opgeleid. Later op den dag was Montgomery gast van 't leger bij een uitgebreide lunch in 't Tolstoi-hwi's en Dins dagavond heeft de maarschalk in 't Bolsjoi-theater te Moskou een gala-voorstelling van Prokof- jef's ballet „Romeo en Julia", bijgewoond. Montgomery was gekleed in blauw uniform, met decoraties getooid en zat in de voormalige Tsaren-loge, omge ven door Russische generaals. Naast hem op de eerste rij wa ren gezeten Maarschalk Wassi- lefskv, hoofd van den Sowjet- Russischen generalen staf en Maarschalk Ivan Konjef, com mandant van den staf van het Sowjet-Russischen land-leger. Alle hoofden van diplomatieke missies waren ter eere van Montgomery uitgenoodigd. Sinds Dinsdagavond woeden er hevige gevechten rond het dorp Korymnos in de nabij heil van de Turksche grens. De Grieksche troepen vallen daar de zwaarbe wapende guerillabenden aan die naar. beweerd wordt van Bul- gaarsch grondgebied zijn gekor men. De Grieksche troepen zijn den toestand meester. Ook bij de Joego-Slavische grens worden he vige gevechten gemeld. H.M. de Koningin heeft Woensdagmorgen op de Gouw zee van Monnikendam tot Mar ken en terug een tocht gemaakt met een ijszeiljacht. Om kwart voor tien verliet hare Majesteit per auto het pa leis op den Dam en een half uur later werd zij in Monniken dam begroet door den burge meester, den heer W. N. Kelder, die eerst een half uur van te voren telefonisch bericht had gekregen van het koninklijk be zoek. De Landsvrouwe vroeg den burgemeester of hij al eens eerder op het ijs gezeild had en of het een prettige gewaarwor ding was. De burgemeester had juist Dinsdag voor de eerste maal een tocht op de Gouwzee gemaakt en hij verzekerde de koningin dan ook, dat hij de beste ervaringen had opgedaan. Nagestaard door honderden Monnikendammers, die op het bericht van de komst der vor stin waren toegestroomd, stapte de koningin om half elf aan boord van het negen meter lan ge ijszeiljacht Poolvos. Dit jacht dat een snelheid van vijf tig tot tachtig km. per uur heeft, dat toebehoort aan den heer van Gopr, Noordeinde 68 e Monnikendam, wordt be schouwd alfe een der snelste 'achten van Nederland. Ondanks den tegenwind op de heenreis werd een snelheid bereikt van meer dan vijftig kilometer per uur. Wim van Goor, de oudste zoon van de familie, aan het roer, de secretaris van de ko ningin en nog een lid van het gevolg van hare majesteit in het zelfde jacht. In een tweede ijszeilboot volgden op korten afstand eenige leden van de hofhouding en burgemeester Kelder van Monnikendam. Hare Majesteit1 genoot on danks de felle koude zichtbaar van de tocht vertelde Wim van Goor. Ze zeide zeer blij te zijn dat ze deze tocht nog had kun nen maken en was zeer enthou siast over de stuurmanskunst van Wim van Goor. Tot onder Marken ging de Poolvos en^dan ging het voor den wind met zeer groote snelheid waarbij zeker tachtig kilometer per uur werd bereikt weer in de richting van Monnikendam. Weer stonden de Monniken dammers aan de kade ge schaard en ditmaal zagen zij de Landsvrouwe aan wal gaan. De tocht had precies dertig minu ten geduurd. De Koningin zeide het wel koud gehad te hebben en dat was geen wonder, want de temperatuur was acht graden c. onder ijul maar bijzonder genoten te hebben. Hare Majesteit bedankte Wim.. van Goor hartelijk en aan vaardde om kwart over elf den terugtocht naar Amsterdam. f KAREL LOTSY HERKOZEN De heer K. J. J. Lotsy is, bij enkele candidaatstelling herko zen als voorzitter van den Ne- derlandschen Voetbalbond. Na haar rijtoer door de Jor- daan, heeft H.M. in den namid dag eenige leden van het, na de bevrijding opgerichte, co mité „Nederland dankt de B.B-C." ten paleize ontvangen. Het bestuur bood de koningin een bronzen plaquette aan, welke een verkleind model is vap de gedenkplaat, .door het comité in Mei 1946 aan de B.B.C. aangeboden en is aange bracht in het „Broadcasting- House" te Londen, waar het een blijvende herinnering vormt van de donkere oorlogsdaden en uiting geeft aan den dank, die het Nederlandsche volk voor de zoo onontbeerlijke voorlichting van de B.B.C. gevoelt. Destijds zijn dezelfde afdrukken uitge reikt aan de omroepers van de B.B.C. en van radio Oranje. Hier is zijn eerelijstje: 500 M. 48.3 sec. 5000 M. 9 min. 18.8 sec. 10000 M. 18 min. 37.4 sec. 1500 M. 2 min. 31 sec. De tijd op de 1500 meter is 'n nieuw Nederlandsch record. Het oude record stond op naam van Buyen met 2 min. 31.4 sec., gevestigd op 4 Febr. 1942 te Bergen. De tijden van de drie chro- nometteurs waren; 2 min. 32 Toen, op een diploma tieke receptie, Dinsdag avond op het Witte Huis te Washington gehouden, de Britsche ambassadeur, Lord Inverchapel, bijwij ze van scherts „protes teerde" tegen Byrnes' be sluit tot aftreden, ant woordde Byrnes: „Er zijn slechts twee gelukkige dagen in het leven van een man in een openbare functie, namelijk de dag, waarop hij benoemd wordt en de dag„ waarop hij heengaat." Van alle aanwezige gasten toonde slechts me vrouw Byrnes zich inge nomen met het besluit van haar echtgenoote. ..Nu zal ik tenminste met hem kunnen praten in- vlaats van hem „nota's" te moeten schrijven", zei de zij. I s fj ,y De parlementaire commissie voor West-Indië is gisteren middag om 13.00 uur van Schiphol per Skymaster naar Rio de Janeiro vertrokken, daar vandaan zal zij naar Paramaribo doorreizen. De parlementaire commissie be_ staat uit de heeren mr. Kropman, voorzitter, dr. Bierema, mr. Meye- rihk, prof. De Zwaan, prof. Loge- marni en G. Wagenaar, benevens mr. Nereé tot Babberich als se cretaris. Bij het vertrek waren o.m. aan wezig de heer Lim Apo, voorzit ter der staten van Suriname en de Tweede Kamerleden Palar en Posthumus. Voor het vertrek van de parle- Woensdagavond heeft in houten fabrieksgebouwen aan het Water- molenpad te Westzaan een enorme brand gewoed. Naar schatting be draagt de schade 50 a 60.000 gld. Om'half aoht werd de brandweer gealarmeerl voor een uitslaande br.and in het pand van de N.V. T. Molenaar en Co's Meélfabrieken. De brandweer stond,, daar de ge bouwen geheel van hout waren en het vuur door een krachtige Oos tenwind' werd aangewakkerd voor een schier hopelooze taak. Na een uur stonden nog slechts de steenen fundamenten van de gebouweh overeind. In de bovenverdieping vai\ het gebouw, welke als ver pakkingsruimte is ingericht, lagen 10 ton cacaopoeder van de N.V. Wessanen's fabrieken ter verpak king opgeslagen. In de beneden verdieping lag een papiervoorraad van circa 2 ton, waarvan men een gedeelte heeft ikunnen behouden. mentaire commissie naar West_ Indië heeft een ANP-verslaggever nog een kort onderhoud gehad met prof. Logemann. Er zijn in de Kamer eigenlijk geen mensohen, aldus prof. Loge mann, die t.a.v. de West volledig aufait zijn en nu wij voor zulke belangrijke beslissingen staan, willen wij in het parlement ook met kennis van zatoen kunnen spreken. De aankondiging van ons be- zqpk, aldus prof. Logemann, is overigens in de kringen der Sta tenleden, die verleden jaar als West-Indische delegatie naar Ne derland kwamen, met eenige re serve ontvangen. En dit is ook be grijpelijk, men was immers ge neigd om de reis naar de West, voor een deel ook een tegenbe. zoek te zien als een middel om met allerlei gewichtigdoenerij de dringende hervormingen op de lange baan te schuiven. Dit laat ste zal zeker niet het geval zijn. De reis zal gaan via Rio de Ja neiro. Aan Suriname zal een be zoek van twee wekJn worden ge bracht, daarna vertrekt c'e com missie naar Curacao en ens'o*te zal een rondreis langs de overige Nederlandsche antiHen worden gemaakt. Voorloapig is de latum van terugkeer nog niet vastgesteld Zooals reeds eenigen tijd ge leden is medegedeeld heeft de regeering bepaald, dat de vie ring van den nationalen feest dag, den bevrijdingsdag, op Maandag 5 Mei zal plaats heb ben. In aansluiting daarop kan worden gemeld, dat de kerke lijke herdenking op Zondag 4 Mei zal geschieden. De plechti ge herdenking van de slachtof- fers van het verzet vindt plaats op Zaterdagavond 3 Mei. sec.; 30.8 tijd,, 2 2 min. 31 sec. en 2 min. sec., zoodat de middelsje min. 31 sec. als officieel vastgestelde tijd geldt. De volledige resultaten van d> 1500 M. 'uiden: 1. Langedijk 2.31; 2 Egas 2.33.5; 3. Buijen 2.33.7; 4. en 5 Verbiesen en Havekotte 2.35; 6. C Broekman 2.36; 7. Zwanenburg 2.36.4; 8. Keijzer 2.36.8; 9. Jönke 2.37.2; 10. Scheer 2.38. Het volledige resultaat van dt. 10.000 meter was: 1. Langedijk 18 min. 37,4 sec.; 2. Broekman 18.47,g. 3. Verbiesen 19.16,2; 4. Strijbis 19.18,6; 5. Keijzer 19.24,2; 6. Zwa nenburg 19.31,5; 7. Buijen 19.35; 8 Havekotte 19.37,6; 9. Scheer 19.38,8: 10 Muts 19.46,8; 11. Egas 19.55; 12 Breed 19.56,2. EIND KLASSEMENT over de vier afstanden luidt: 1 en kampioen van Nederland: Langedijk 210.383 pt.; 2. Verbiesen 216.097 3. Have kotte 217.397; 4 Buijen 217.{jg3; 5 Egas 217.867; 6 Keijzer 218.197; 7 Broekman 218,250; 9 Scheer 219.737; 10 Zwanenburg 220.148; 11 Breed 220.937; 12 Muts 221.713; 13 Jonker 221.785; 14 Van Hoorn 223.3)0; 15 Van der Voort 225.727; 16 Kortenaar 226.950. (Voor nadere bijzonderheden zie pag. 3). Uit de Mijnstreek wordt ge meld, dat ondanks de aanhou dende vorst er nog geen moej- lijkjiéden in het transport der gedolven kolen is ontstaan. Er is nog voldoende wagenaanvoer en tevens voldoende voorraad van wagons. Per schip is het vervoer evenwel totaal ge stremd. Er liggen nog enkele volgeladen schepen in de ha ven van Bom, maar deze kun nen niet vertrekken.- Doordat landinwaarts enkel vervoer per spoor mogelijk is, duurt het zeven a acht dagen, voordat de wagons terug op de lij nen zijn, tegenover drie a vier dagen, wanneer de wagons in Born in schepen gelost kunnen worden. Als de vorst verder aanhoudt, zal er hierdoor een wagentekort ontstaan. Op het oogenblik is alles echter nor maal. De productie stijgt weer geleidelijk. Er is een behoorlijk overschot op de mijnen en de vooruitzichten wekken geen zorg. Ondanks sneeuwval doen zich nog geen bijzondere moei lijkheden voor. Te Frankfort is gisterennacht in het gerechtsgebouw voor de zuivering een bom ontploft, die de rechtszaal geheel heeft ver nield. Persoonlijke ongevallen déden zich niet voor. De poli tie heeft dg zaak in onderzoek. De openbare aanklager Karl Erhard is van meening, dat de aanslag in verband staat mei het zuiveringsproces tegen Mi chael Haertel, voormalig direc teur van de gevangenis der ges- tapo te Neurenberg. Daar verschillende cijfers zijn genoemd betreffende het finan- cieele gedeelte der nieuwe tij delijke Nederlandsch-Belgische accoorden, schijnt het ons nut tig deze als volgt te verduide lijken: Het crediet van 700 millioer frank, dat voor Nederland bii de nationale bank van België is geopend en waarvan prof. Keesing gewag maakte tijdens een onderhoud met den verte genwoordiger van A.N.P. fs slechts een der elementen van de tusschen de beide landen ge sloten overeenkomst. Het maakt deel uit van een gezamenlijke regeling, die verschillende 'an dere posten omvat en waarvan het globale cijfer, gedeeltelijk voortspruitende uit vroegere overeenkomsten, 1700 millioer bedraagt. Gistermiddag had op het mi nisterie van feuitenlafidsche za ken en buitenlandschen hande1 de onderteekenig plaats van het Belgisch - Nederlandsch finan cieel accoord. De Nederlandsche ambassa deur, mr. B. Ph. barpn van Ha rinxma thoe Slooten, trad op a1 vertegenwoordiger van den Tjr derlandschen Staat en van Bel gische zijde was minister Paul Henri Spaak de onderteekenaar. I NADAT HIJ den eersten dag de 500 en de 5000 meter hardrij den op de schaats op cle banen van Kralingen te Rotterdam gewonnen had, is hij gisteren definitief kampioen van Nederland geworden door ook de 10.000 meter en de 1500 meter te winnen. Hall

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1