aren Nieuuu I Duitschland betreurt slechts één ding volgens van Kleffens De geschiedenis laat zich niets voorschrijven Bezuiniging Staatsuitgaven winter larderobe IP-TOP Engeland contra Albanië WELEN WEE IN DE IJSZEE Oost-lndonesië heeft kabinet I II APKMAAR G elk bedrijf carriers AELOT Voor Alkmaar en omgeving vJ SS. Sa," Den oorlog te hebben verloren „Het Londen- sche Beleid' „Het zit in de lucht" Men kan ook te goed zijn Minister Lieftinck kondigt spaaractie aan Ook niet door de Grondwet Engelsche politiek naar links? Slechts binnen nauwe grenzen mogelijk De walvischvaarders maken lange dagen Alle voetbal wedstrijden afgelast werkkring, belangen in Indië zijn, is een stel en kan niet in één rden genoemd met het ran andere landgenoo- Indië, ter vervulling of ig van een geheel nieu- kking. Spreker vroeg vroeger in Indië ge erden, die om politieke heidsredenen naar ons geëvacueerd, het recht ;poedig mogelijk terug i, zoo zij daar althans tellen. Hef gedwongen luiten Indië mag voor p nimmer leiden tot sseering, welke den het bestaan na terug- ►odig zal verzwaren en anders bij andere groe- Indonesische samenle- ichter zal stellen. 3 de koude voorbij veer tijd voor uw U in orde maken 3t lang te wachten i zijn niet hoog igd: een MEISJE c, 15 a 16 jaar bij de Vierstaten in volle bedrijf •raad leverbaar r a d i g 'IEBEDRIJF 5 R S, ALKMAAR 37 Laat 80 Telefoon 2828 ONDAGAVOND de jongens nu de lad- hem alleen wel dra- Ie boer, jullie kunnen imakkelijker met twee in jij niet sterk, Likke- t kracht genoeg in zijn om beurten, daar van. Nu vlug naar boom. Vader en Moe- kijken. Ja, ze komen n poosje en Duimelot auwde positie verlost, ïee, om zo in een boom den. Duimelot kan zelf 5 Dansorkest; 22.15 Nieuwsberichten; 23.00 (Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per 'kwgrtaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Noordhollandsch Dagblad ZATERDAG 11 JANUARI 1947 (Vondel, 42e JAARGANG - NUMMER 11123 BUREAUX: ALKMAAR: Lapgestraat 42 A, Tel. 2046 fadm-l, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank |/l DROFESSOR GERBRANDY heeft thans ten tweede male een en ander over de Indische kwestie, en speciaal over de positie van dr. van Miook verteld, en daarbij het tipje van den sluier over het LondeQsche Beleid van onze Regeering in den bezettingstijd, opgelicht. Gisteren avond heeft nu ook oud-minister Albarda gesproken, die ook minis ter geweest is in het kabinet-Ger- brandy. Wij wachten nu op de vol gende ex-excellentie, dip onthullin gen zal doen. Wellicht komen wij op die manier 4an toch nog, zij het bij stukjes en beetjes en wel een beetje op een vreemde manier, de waar heid over alles, wat in Londen is gedaan en niet gedaan! te weten. Deze tqestand is allicht be schamend voor dat, wat we in al te groot optimisme de parlementaire democratie van een weer rechts staat wordend land plegen te npe- men. Zou het geen aanbeveling ver diepen, (Jat de befaamde nota qyer dat beleid, door Gerbrandy ge schreven en eind.1945 al gepu bliceerd, nu eens een behoorlijke parlementaire behandeling te doen ondergaan? Er bestaat voor deze zaak niet alleen in een klein krin getje van politici belangstelling, maar, naar ons eenige malen geble ken is, in grooter .verband, bij een voudige kiezers, ook. Intusschen lazgn wij nu juist in het eindver slag van de commissie van rappor teurs der Eerste Kamer over de Al- gemeene Politieke Beschouwiflgen, dat een lid van deze Kamer zich het recht heeft voorbehouden, bij de openbare behandeling van de be grooting (welke op 15 Januari a.s. begint) mede het beleid van de Re geering te Londen gedurende den bezettingstijd ter sprake te brengen. Het is misschien wel een beetje de omgekeerde wereld, dat de Senaat dit eerst doet, voordat de Tweede Kamer het deed, maar is het ook niet een beetje de schuld van de Tweede Kamer zelf, als ze in deze kwestie achteraan komt? IN ROME zijn de socialisten van' Italië in congres bijeen, om te probeeren, de splitsing in de partij te bezweren. Er dreigt een scheu ring terwille van de pogingen, om samen te werken met de commu nisten. Van Nederlandsche zijde is op dit congres aanwezig jhr. v. d. Goes van Naters. Hij gaat er in de. leer, want in zijn partij zijn ook vleugels, vooral aan den linkerkant. Volgens een kort bericht van het Fransche persagentschap jjeeft v. d. Goes hulde gebracht, aan alle idee ën, die te Rome tot ontwikkeling zijn gekomen, te beginnen met het Christendom. Nu gaan wij' niet graag op korte, samengevatte ver slagjes van redevoeringen af, die eerst van het Nederlandsch in het Fransch, daama weer in het Itali- aansch, toen weer in het Fransch en vervolgens weer in het Neder landsch zijn overgezet. Anders zou den we tegen v. d. Goes hem dankend voor zijn compliment voor het Christendom moeten opmer ken dat ook het fascisme in Rome tot ontwikkeling is gekomen en daaraan zal hij toch wel geen hulde gebracht hebben. (Maar, je kunt het nooit weten, als je nagaat, dat Koos Vorrink in zijn Nieuwjaarsrede ver klaarde te strijden voor eqn socia lisme op nationalen bodem, hetgeen in elk geval een.nationaal-so- cialisme is, al bedoelde Koos dat natuurlijk niet, althans niet in hitleriaansche zin!) Maar men moet altijd voorzichtig zijn, omdat er zoo veel domme mpnschen bestaan, die het niet begrijpenOverigens zei jhr. v. d. G. v. N. dpt het socialisme in de lucht zit. Nou, beter een vogel in de hand, dan tien in de lucht, v. d. Goes scheen het vervolgens bijzonder noodig te vinden, op dit congres in het hart van de Chris tenheid gehouden, veel te praten over de Katholieken van Nederland, die zich, volgens het korte verslag althans, „oriënteeren op de Partij van den Arbeid". Wij hopen, dat hij er ook bii gezegd heeft, dat de eigen Katholieke Partij, die een vol komen zelfstandige politiek voert, bij de verkiezingen op 17 Mei 1946 1.400.000 stemmen heeft behaald en de grootsjjg en de leidende partij in den lgnde is, die de leiding ook had bij de beslissing over de gevaarlijke Indischg kwestie. Laat he.t, sodalis, me dan maar in de lucht zitten de katholieke politiek staat met beide beenen op den grond! Noorsche haring naar Nederland In verband met de precaire haringpositie is besloten zoo mogelijk een kwantum Noor sche haring aan te koopen. De aangelegenheid is in handen van een speciale commissie ge geven, bestaande uit haring importeurs gn agenten van Noorsche huizen, die zal trach ten zoo spoedig mogelijk in de behoefte te voorzien. Mr. van Kleffens heeft te Cleveland voor „het forum van de buitenlandsche politiek" een rede gehouden, waarbij hjj in herinnering bracht, dat Neder land grondgebied van Duitsch land eischt, waarvan de opper vlak^ zeer klein is. „Wjj zul len ops verheugen als Frankrijk het Spargebied za! krijgen. Wij ■zullen echter een verwerping van onze zqer bescheiden elschen niet accepteeren." Nederland wil medewerken aan de opstelling van het vredesverdrag met Duit.schland. Wij wenschen in de eerste plaats, dat dit verdrag zoodanig zal zijn, dat het een "duur zame vrede waarborgt. Ik ben van meéniijg, aldus Mr. van Kleffens, dat een langdurige Amerikaansche bezetting noodzakelijk is. Duitschland betgpurt slechts een ding: den oorlog veploren te hebben. Laten wij ons daarover geen illusies majjen. Ik hoor zoo vaak beweren: „wat konden die arme Duitschers tegen Hitier doen?" Ik antwoord hiprop: zij hadden alles kunnen doen, maar zij hebljgn niets gedaan Ons verzet en het verzet van an dere bezette landen geeft ons het recht om zoo te spreken, Mr. van Kleffens wees er vooral op, dat onder de Groote Vijf voor namelijk twee landen een bijzondere positie innemen: de Ver. Staten en de Sowjet-Unie. Wat de wereld bo venal waardeert is, dat zij, in tegen stelling met Duitschland en Japan vredelievende landen zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel, dat men te goed kan zijn. De mijnwerkersstaking Sprekende over de Amerikaansche mijnwerkersstaking zeide mr. van Kleffens, dat deze „het licht en de vuren in de geteisterde woningen van Europa had gedoofd." Hij zeide voorfg: „de wereld verwacht, dat de Amerikaansche leiders rekening zullen houden met de onvermijde lijke gevolgen van de sociale ge- Aan me j. Beatrix Terwindt, hoofdstewardess bij de K.L.M., zal 18 Januari te Maastricht de „Medal of Freedom" worden ■uitgereikt in verband met de hulp, welke zij tijdens de bezet ting aan geallieerde piloten heeft verleend. Mej. Terwindt is een der weinige Nederlandsche vrouwen, die tijdens de bezet ting boven Nederlandsch gebied uit een vliegtuig werd neerge laten. Anefo P. De voorbereidingen voor een vrij willige spaaractie verkeeren in een vergevorderd stadium, aldus deelt minister Lieftinck in zijn M. v. A. aan de Eerste Kamer mede. De minister is van meening, dat een dergelijke vrijwillige spaaractie met vertrouwen kan worden tege moet gezien indien de traditioneele spaarzaamheid van het Nederland, sche volk door een spaarcampagne wordt aangewakkerd, waarbij eenerzijds met 'kracht van argu menten wordt aangetoond, dat be sparing zoowel in het eigen belang, als ijl het nationaal belang geboden is en door de regeering het sparen door het aanbieden van aantrekke lijke voorwaarden wordt aangemoe digd. De minister wijst er in dit verband nog op, dat hoewel over de raming in het Nationaal budget, dat in 1947 dertien procent van het in komen zal worden bespaard, de meeningen uiteraard uiteen kunnen loopen, het zeker is, dat met alle beschikbare middelen moet worden getracht te bereiken, dat metterdaad zal worden gespaard tot een bedrag van genoemde grootte. schillen in Amerika voor de volken, die veel ellende moeten doorstaan." Met betrekking tot de Nederland, sche Overzeesche gebiedsdeelen zei de mr. van Kleffens het "volgende: „Sinds het begin van deze eeuw was ons streven gericht op een vooruit strevend bestuur van de Nederland sche Overzeesche gebiedsdeelen. De oorlog maakte een snellere ontwik keling Onvermijdelijk. Hierdoor werd onze taak en die van de Indo. nesische leiders oneindig veel moei lijker. In al onze gebieden staat de deur wagenwij dropen voor Ameri- kaansphe ondernemingen." Mr. van Kleffens besloot zijn rede met het uitspreken van den wenseh, dat de V.S. epn groote rol in de or ganisatie der V. N. zullen blijven spelen, daar deze orgajiisatie de' eenige hoop der menschheid om voor altijd van een oorlog ver schoond te blijven m zich be lichaamt. De Spaansehe gezant te Den Haag Naar aanleiding van berichten waarin sprake is van het terugroe pen van den Spaanschen gezant in Nederland, kan worden medege deeld, dat de gezant, de Hertog van San Lucar la Mayor,' tot dusver niet is teruggeroepen. Portugeesche president ernstig ziek De zeven-en-zeventig-jarige Pre sident van Portugal, Carrgona, is ziek. Volgens den correspondent van de Times te Lissabon zou de ongesteldheid niet van ernstigen aard zijn maar toch een zekere mate van ongerustheid gewekt hebben. Een klacht bij den Veiligheidsraad Engeland heeft bij den Veilig heidsraad een klacht tegen Alba nië ingediend. De secretaris-gene raal van de Ver. Naties ontving een mededeeling van de Britsche regeering, waarin de Veiligheids raad wordt verzocht, ingevolge art. 35 van het Handvest de zaak in behandeling te nemen. De tekst van de Britsche mededeeling be vat een volledige toedracht van het incident van October j.l. in de Straat van Korfoe, waarbij twee Britsche torpedojagers be schadigd werden en 44 matrozen sneuvelden. Ook wordt mededee ling gedaan van daarop volgende activiteit van mijnenvegers, die onder toezicht van de internatio nale qpmmissie voor het mijnen vegen geschiedde Ook zou in de mededeeling de beschuldiging voorkomen, dat de mijnen in de straat van Korfoe door Albanië zijn gelegd. De groote vraag? Twee letters beteekenis zijn, n.l. de E. en de verschil kunnen van zeer veel S. (Lamme P.) ALBARDA OVER LINGGADJATI Ir. J. W. Albarda, lid van den Raad van State en oud-minis ter van Waterstaat heeft giste renavond in een radiorede over Linggadjati gezegd dat wij in Indië staan voor verschijnselen, die niet als plaatselijk en niet als toevallig zijn te beschouwen. Wat wij ginds ontmqeten is niet een kortstondig incident, dat afwijkt van een normalen ont wikkelingsgang het is een phase van het groote proces der emancipatie van het verre Oosten. Zij die Linggadjati bestrijden met een beroep op de Koninklijke rede van 7 December 1942, geven aan de in die rede vervatte regeeringsver- klaring een ah te enge interpretatie en kennen er een te bindend karak ter aan toe. Ongetwijfeld zou het vele Nederlanders hebhen verheugd als de nieuwe verhouding tusschen Nederland en Indonesië nog kon worden geregeld op de wijze, zooals in die verklaring in de eerste plaats werd bedoeld. De gang der gebeur tenissen is echter een andere ge weest dan toen werd gehoopt. De geschiedenis laat zich niet in de door menschen bedachte schema's dwingen. Een van de feiten, die de onvoorziene ontwikkeling in Indo nesië hebben bevorderd, is het ge bruik van de atoombom, waardoor de capitulatie van Japan is ver vroegd. Met takt en volharding heeft zoo. wel de luifenant-gouverneur-gene- raal van Mook als de Commissie. Generaal gestreefd naar een goede oplossing, waarbij de nauwe verbin dingen tusschen Nederland en In donesië behouden zouden blijven. Zoo is dan een nieuwe eenigszins vseemde figuur ontstaan, die van de Nederlandsch-Indonesische Unie, waarvan het Koninkrijk der Neder landen en de te vormen Vereenigde Staten van Indonesië deel zullen uitmaken, en aan het hoofd van welke Unie zal staan de Koning der Nederlanden. Het is waar, dat van die figuur in onze grondwet nog geen beeld is te vinden. Wie zou het niet hebben, verheugd, als het mogelijk ware ge weest een grondwetsherziening te doen voorafgaan aan een overeen komst tusschen Nederland ep Indo nesië? Maar ook op dit punt laat de geschiedenis zich geen wet en geen tempo voorschrijven, ook niet door de Nederlandsche grondwet. Het is FRANSCHE TROEPEN IN INDO-CHINA AANGEKOMEN De 29.253 ton metende Fransche mailboot Pasjeur is Vrijdag met troepen teT versterking van de Fransche strijdkrachten in Indo- China te Saigon aangekomen. De Fransche hooge commissaris voor Fransch Indo-China, admi raal Thierry d'Argenlieu, sprak de troepen bij hun aankomst toe. Hij zeide dat het onjuist is van een oorlog in Indo-China te spreken en noemde de militaire operaties, die thans aan de gang zijn „noch belangrijker, noch erpstjger, dan die, wélke zich in het verleden hier en daar in Indo-China noodzakelijkerwijze voordeden." niet de eerste maal, dat een wijzi ging van de Nederlandsche grond wet zal moeten volgen op een groo te, in zekeren zin omwentelende verandering, in plaats van daaraan vooraf te gaan. Laat ons dankbaar zijn, dat het kan geschieden zonder een Moedigen oorlog, die de volken veel leed zou kosten en hen voor langen tijd met vijandschap zou vervullen. Hetgeen nu bereikt kan worden en wat het wezenlijke is, dat in de regeeringsverklaring van 1942 werd beoogd, n.l. hechte sa menwerking tusschen Nederland en Indonesië tot beider heil, zal dan kunnen mislukken. Indonesië, dan vervuld van wantrouwen jegens Nederland, zal zich afwenden van ons om zijn eigen weg te zoeken. De geschiedenis vervolgt haar gang. Het verleden keert niet terug. Ifet Nederlandsche volk bederve niet de goede kans die het nu nog is gebo- dep. Zulk een kans komt slechts één maal. Scheepvaart op Canada wordt uitgebreid De Holland-Amerika lijn zal in den loop van dit jaar de vrachtvaart op Canada heropenen. De vloot der maatschappij heeft bijna de voor. oorlogs'che grootte bereikt en kan weer voorzien in het belangrijke transport tusschen de beide landen. In gezaghebbende kringen te Londen verneemt de „New York Times", dat de Britsche buiten landsche politiek in het vervolg .waarschijnlijk een kleine, maar belangrijke zwenking zal vertoo- nen naar het oosten en naar de linksgeoriënteerde zijde, om te trachten de jongste verbetering in de betrekkingen tusschen Engeland en de Sowjet-Unie te consolideeren. Volgens dit Lon- densche bericht zou dit het voornaamste resultaat zijn van de laatste twee weken door het kabinet gevoerde beraadslagin gen over de buitenlandsche po litiek. Ter inzage Op onze bureaux liggen ter inzage de lijsten met namen van op 17 en 22 December naar Batavia overgebrachte geïnter neerden uit het binnenland van Java. 21-jarige secretarieklerk verduisterde f48.000.- De 21-jarige voormalige klerk van de gemeentesecretarie van Katwijk J. J. B., thans als dienstplichtig sol daat gelegerd in het kamp Oirschot, is gearresteerd in verband met aan het licht getreden fraudes op de onderafdeeling „geallieerde zaken" van de secretarie. B. was dirept na de bevrijding belast met het uitbe talen van loonen en andere gelden aan arbeiders, die in dienst waren bij de Engelsche autoriteiten op het vliegveld Valkenburg. Deze gelden werden door de gemeente Katwijk voorgeschoten. B. heeft voor de be steding daarvan verantwoording afgelegd ip uitbetalingsstaten, die op een onbeteekenende onjuistheid na, klopten. Bij het naspeuren van de oorzaak van de onjuistheid stuitte men ecjiter op vervalschin- gen in de bijbehoorende stukken en een onderzoek bracht aan het licht; dat ongpveer f4k.000 was verduis terd. B. heeft reeds bekend, doch verklaart zich „slechts" f30.000 on rechtmatig te hebben toegeëigend. Hij is ter beschikking van den offi cier van Justitie gesteld. In zijn Memorie van Ant woord betreffende de alge- meene financiëele beschouwin gen van de Eerste Kamer over de Rjjksbegrooting voor 1947 geeft minister Lieftinck een in zicht in de mogelijkheden tot bezuiniging, die naar zijn oor deel ten aanzien van den gewo nen dienst bestaan. De minister heeft daartoe een overzicht doen samenstellen van de uitgaven, die wel, en van de uitgaven, die niet voor inkrimping in aan merking komen. Uit deze op stelling blijkt, dat bij ongeveer de helft van de uitgaven van den gewonen dienst bezuiniging niet mogelijk is, dan wel, dat de mogelijkheden daartoe bin nen zeer nauwe grenzen zijn beperkt. Om tot verbetering van het ove rige deel van den gewonen dienst te komen is in de eerste plaats noo dig, dat de uitgaven voor het re- geeringsapparaat tot het volstrekt noodzakelijke minimum, dat zich vereenigen laat met een doelmatige vervulling van de Overheidstaak, worden beperkt. Onder meer dient niet uit het oog te worden verloren, dat omstandigheden van buiten af„ waarop de regeering geenerlei in vloed vermag uit te oefenen, zooals b.v. de afschaffing van de prijsbe- heersching in Amerika en de sta kingen aldaar, in vele gevallen haar terugplag hebben op de toestanden hier te lande en de liquidatie van de uit den oorlog overgebleven organen vertragen. In deze omstandigheden heeft men dan theoretisch de keuze tusschen een afbraak van het in de achter ons liggende jaren opge. bouwde apparaat (maar met de consequentie, dat hetgeen men steeds heeft willen vermijden na melijk een toevloeien van de schaarsche góederen naar de perso nen met hoogere inkomens alsnog geschiedt) en het voorloopig nog handhaven van dat apparaat. Het streven naar beperking van de overheidsmaatregelen op het gebied der voedselvoorziening wordt in sterke mate belemmerd door de al om in de wereld aan den dag tre dende schaarschte aan de belang rijkste voedingsmiddelen en grond stoffen voor de landbouw. Deze minder gunstige ontwikkeling heeft er toe geleid, dat teruggekomen moest worden op het voornemen om geleidelijk de verschillende over heidsmaatregelen af te schaffen. MONTGOMERY OP BEZOEK Bij STALIN Gisteravond had veldmaar schalk Montgomery gedurende bijna vijf kwartier een persoonlijk onderhoud met generalissimus Stalin, waarbij behalve twee tolken, geen andere personen aanwezig waren. Montgomery was zeer tevreden over het onderhoud en zeide, dat Stalin er goed uitzag en joviaal gestemd was. Veldmaarschalk Montgomery, die zijn bezoek aan de Sowjet- Unie vandaag beëindigt, heeft in een verklaring voor de Russische pers de leiders van het Russi sche leger dank gezegd voor hun gastvrijheid en hij verklaarde, dat hij in hun militaire academieën alles heeft mogen zien, wat hij wenschte. Later woonde hij een maaltijd bij, die door generalissi mus Stalin te zijner eere werd gegeven. NA DE GEVECHTEN BIJ PALEMBANG De correspondent van Aneta heeft Donderdag een bezoek gebracht aan dat gedeelte van de stad te Palem- bang, dat ift de afgeloopen dagen het zwaarst geleden heeft. De scha de bleek zear plaatselijk te zijn en zich speciaal tot het handelscentrum te beperken. Het kampongcomplex, ten Zuiden van de beschermde wijk heeft een normaal aanzien; er heerscht een levendige handel in voedingsartikelen, welke echter nog in beperkte hoeveelheid worden aangeboden. De bevolking is rustig, vriendelijk en dankbaar voor de rondgedeelde rijst. Meer in de rich ting van de Pasar-wijk is duidelij ker te merken, dat er gevochten is; de groote gemeente-Pasar heeft geen schade geleden, doch de om ringende gebouwen, hoofdzakelijk magazijnen, zijn geheel uitgebrand. De nog overeind staande gebouwen zien er verwaarloosd uit en de as faltwegen zijn met straatvuil bei dekt. Ook bij de groote moskee is zwaar gevochten, maar de moskee zelf is vrijwel onbeschadigd. Men is nu zoo langzamerhand tot een hoogtepunt gekomen met de walvischvangst. De beman ning van de Willem Barendz heeft de handen vol en werkt in twee ploegen van 12 uur, het geen heel geen kleinigheid is in de poolgebieden. Daarbij komt dat de temperatuur niet con stant blijft en wat dat beteekent hebben wij hier in Holland tie laatste weken zelf wel onder vonden. Het is werken a,an den loopenden band. Gedurig bren gen de jagers de walvisschen aan en men heeft moeite het tempo, dat toch al zeer hoog opgevoerd is bij te houden. Het schip zelf is tijdens deze bedrij vigheid schier onherkenbaar ge worden. Tot 'zelfs de artsen heb ben volop werk want zelfs de kleinste verwonding dient in deze streken met zorg te wor den behandeld. Daarbij bewijst de penicilline goede diensten. Het zijn echter niet alleen de traanmakers die volop in het werk zitten, ook de ornitholo gen hebben de handqn vol met het beschrijven en filmen der vele vogelsoorten die hier voor komen. In Zuid-Afrika heeft men de boerenzwaluw gezien die daar de winter doorbreng!. Zeeslag tusschen walvisschen Een dezer dagen is de beman ning van de walvischvaarder ge- Een politieagent op een van Rome's drukste kruispunten had op den „dag van de gaven", de „Befana" in Italië niet te kla gen. Zijn verkeers-platform was omringd met geschenken, voor het meest bestaande uit vloei baren vorm. Ass Press P. tuige geweest van een strijd tusschen de baardwalvisschfji, waarop jacht wordt gqmaakt en een tro«ep zwaardwalvisschen, ook wel orca's genaamd. Het zijn roofzuehfige dieren van 5 tot 9 meter lengte die d,e ver klaarde vijanden der bajirdwal- visschen zijn. Deze gele visschsp met hun zwarten kop hebben een monsteraphtig voogkqjru^i. het zijn de duivels van de ijs- zee. Zij vallen in groepen aan en verwonden hun slachtoffer totdat dit uitgeput raakt waar na zij net \jfrsclieuren. Ook de visch die bij (Je Willem Barendz langszij wer,d gebracht had het zwaar te verdjuren. Toen men deze ophaalde bleek (Je tong zelfs gehavend te zijn. De kapi tein heeft aan daze strijd een einde gemaakt door de orca's met een welgemikt schot te ver drijven. De ijszee is vol van avontyur en als de vangst ten einde is zal er wel heel wat te vertellen vallen. HET DREIGEMENT VAN DE E.V.C. Rijksbemiddelaar waarschuwt I"\E PROTESTSTAKING, welke de E V. C. voor heden in de Rotterdamsche haven heeft afge kondigd, in verband met het bin- nenloopen van schepen uit dé ha ven van Antwerpen, waar gestagkt wordt (besmet werk) is door do gezamenlijke vakbonden afgewe zen. Zij achten deze stakiijg „vol komen ongemotiveerd". Wel zijn de Nederlandsche met de Belgi sche 'havenarbeidersbonden tot overeenstemming gekomen over een te volgen gedragslijn. De ver wachting is, dat de Antwerpsche havenstaking heden, Zatgjda5, zou kunnen eindigen, daar de nieuwe loonvoorwaarden door de leiders van de vakbonden zijn aanvaard. Gisterenmiddag heeft een be spreking plaats gehad tusschen de leiding van de havengroep der E. V. C. en den rijksbemiddelaar, mr. Joekes, die de heeren gewaar schuwd 'heeft voor de gevolgen van het niet-nakomqn der verplichtin. gen van het overleg. Indien de 24uursstaking heden zou doorgaan, zal ze, naar de ver wachting van ingewijden, niet al gemeen zijn. Indonesische autoriteiten vergaderen Volgens het republikeinsche persbureau „Antara" is op 10 Januari te Djokja de opperste raad van de republiek bijeen geweest. Aanwezig waren o.m. Soekarno, Moharpmed Hatta, Sjarifoedin, Oerip en de com mandanten van marine en lucht strijdkrachten. De Koninkl. Nederlandsche Voet balbond heeft alle voor Zondag vastgestelde wedstrijden afgelast. Het programma is verschoven naar Zondag 19 Januari. Ook de wed strijden van de Koninkl. Nederland, sche Korfbalbond en de Hockey- bond zijn afgelast. KIADJAMOEDIN Daeng Melawa heeft zijn kabinet voor den nieuwen, te Den Pasar gestichte staat Oost Indonesië gevormd- Het zal Maandag geïnstalleerd worden. Daar zal o.a. ook «generaal Spoor bij aanwezig zijn, in verband war mee diens reis nagr Nederland een paar dagen wordt vertraagd. ^Jadja- moedin noemt zijn kabinet <yg con- tructie-kabinet, dat in West-Eujjp- pa een zakenkabinet genoemd zou worden. IJet kabinet-Nadjamoedin ziet er als volgt uit: Minister-president gn minister van Economische Zaken, Nadjamoe- din Daeng Malewa. Binnepl. Zaken, Apak Agoerig Gde Agoeng, zelfbestuurder van Gianjar (Bali). Financiën, mr. M. Harpeling. di recteur van het kantoor der Java- Bank in Makassar. Onderwijs, E. Katqppo, ipspecteur van 't L. O. voor de Minahassa. Gezondheid, dr. S. J. Warouw. Soc. Zaken, kapitein J. Tahija. Justitie, mr. Tjia Kok Tjigijg, hoofd juridische zaken Residentie kantoor Makassar, Verkeer en Waterstag!, E. D. Dengah, lid Adviesraad Alg. Regee- ringscommissariaat voor Borneo en Groote Oost. Voorlichting, dr. G. R. Bantouw, lid College Dagelijks Bestuur Zuid- Celebesraad. .pn I 'H

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1