Nieuw LTHE K.V. P.-JONGEREN TREDEN AAN Byrnes gelooft in den vrede r einigen Vliegrampen ZWEEDSCH STOOMSCHIP bij Den Helder gestrand Gevechtsacties bij Semarang en Soerabaja Gesneuveld in Indonesië (leermakerij de voering H.-Hugowaard-N, n spaargelden G BEEMSTER LANGER!!! MELOT Voor Alkmaar en omgeving Minister Gielen en burgemeester Matser spreken Het kan niet zonder de jeugd Politieke beschouwingen Ter inzage tijdens weekend Het Vredesverdrag met Duitschland Nederlandsche standpunt1 nog niet bepaald Aanslagen te Haifa Maar handhaving der militaire macht CRITIEK OP RUSLAND l - £9 DE ATOOMBOM TEGEN RUSLAND? Antwerpensche havenarbeiders werken weer Van Kleffens gouver neur van Triëst? Paus schenkt1 2800 ton tarwe J Verhooging onder wijzerssalarissen Goedkeuring binnenkort1 verwacht1 Montgomery weer thuis Prof. Romme te Batavia PROF. DR. L. R. IANSEN O.P. OVERLEDEN Groot verlies voor Kath. Universiteit DE TABAKSOOGST IN INDONESIë leerenmaatkleeding fUARI a.s. houden tting in Hotel DE plein 24, Alkmaar .eft, maken wij \S, of AK naar maat en. D 6—8 WEKEN raat 156, Tel. 16176 lan 115, Tel 28975 04, Tel. 6055.' rel. 874. dag in SCHAGEN, MARKT. hen wiens achternaam CDE F; >or hen wiens achter- GHIJKL; ïen wiens achternaam O P R S; t hen wiens achternaam V W Z. ekening ongeacht het chijnen. sns hiet Bestuur, Bakkum, Directeur W. Overtoom, Kassier garderobe door g van NIEUW TE ALKMAAR: 10 - TELEF. 4208 en P 703 en Tabak-, ineerde kaarten aan et - Zelf verzorgers 03 worden alléén uit- de T. D. (zonder in- /aaraan zich links bo- rindt den niet aangenomen. Maandag 13 Jan. 1947 012 en 13 uur. 1, Dinsdag 14 Januari 30—12 en 13 letters 947 niet-zelfverzorgers -Z. Donderdag 16 Jan_ '47 2 en 23,30 bewoners '47 niet-zelfverzorgers ners Graft en West- in. '47 zelfverzorgers ers Graft; Dinsdag 21 112 en 23,30 bewo onster. Woensdag 22 Jan. '47 i 13 letters AK; elfverzorgers 9,3012 Etten, Vrijdag 24 Jan. 2, nigt-zelfverz. 13. uitreiking van bov«n- er 14 dagen. Tijdens s aanvraagformulieren -kt voor het seizoen '47. belasting doch laat nistratiebureau belastingconsulenten ALKMAAR de brengen' zal voorlopig wol uit de om nq^r vogelnestjes te is b]jj, dat Duimelot eu geeft zijn broer oen jij nu maar fijn fn^j: ons euren er ook geen opge- teojct zijp pijp tahak nog Ier lacht tewèe en Likke- Lange Jaap en Ringeling r Vader de ladder weer n de boer maar hatelijk ggen. dat de vogel weer oeder vindt ,dat d£ jpn- al maar ev^n getrakteerd op een lekkere zuurbal. 23.00 AvondmeloqU^n op Bo ed a pes ter Strijkkw. n (415 M.): 7.30 Qi\t. Nieuws; 9.00 Hon_ st; 11.00 Alt met piano; 13.00 Nieuws; 13.15 13.20 Dansorkest; ieerd orkestprogr.18.00 Liedéren voor bariton en; Nieuws; 20.15 Qrnroep.. Legende van den Aard'.» de Veluwe; 21.45 Geva- 23.00 Nieuws waar. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in ale edities 30 ct. Buiten God is 'l nergens veilig (Vondel MAANDAG 13 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11124 BUREAUX: ALKMAAR; Lajigestragt 42 A, Tel. 2046 (adm.j. 2047 (red.), K 2200. HCXORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank QfE LEDEN van de Eerste Ka mer hebben in het afdee- lingsonderzoek van de Rijksbe- grooting voor 1947 vele be schouwingen gewijd aan de al- gemeene politiek, waarop de Regeering, blijkens de thans verschenen Memorie van Ant woord. haar wederwoord niet schuldig gebleven is. Tusschen het oude nieuws, dat hier en daar over en weer uiteraard wordt verteld, valt nog wel een interessant graantje te pikken. Wij geven vraag en antwoord verkort en in eigen woorden samengevaj, weer. Had de kabi netsformateur, toen hij niet kon slapen in de vorming van een kabinet op breede basis, zijn opdracht niet moeten terugge ven? Dat vindt de minister-presi dent heelemaal niet. Hij wilde een parlementair kabinet op hechten grondslag, een kabinet dus, dat gewaarborgd kon reke nen op een meerderheid in de Kam-r. Dat was zijn eerste doel. Toen vaststond, dat hij dit doel kon bereiken omdat zijn programma de instemming van de twee groote partijen, K.V.P. en Partij van den Arbeid, had he.eft hij getracht, voor dit program ook andere partijen te winnen, doch dit lukte niet. Maar met wat hij wel bereikt had, bleef hij binnen de grenzen van zijn opdracht. Is het kabinet daardoor nu niet geraakt „in den greep van een der beide partijen, waarop het steunt", vroeg de oppositie, die daarbij waarschijnlijk doelde op een overwegende positie van de Partij van d!en Anbeid. De Mi nister-President ontkent dit „met groote stelligheid" en hij wijst er fijntjes op, dat die beide partijen een meerderheid in ons volk ver. tegenwoordigen, grooter dan die, waarop in het verleden een kabi net in ocs land gesteund heeft. Het fabeltje, dat bij de kabi netsformatie de benoeming van Schermerhorn tot Commissaris- Generaal voor Indië bedongen zou zijn, wordt voor de zooveelste maal weersproken: de regeering verklaart uitdrukkelijk, dat het kabinet na zijn optreden volko men vrijelijk over deze candida- fcuur heeft beslist. Intusschen wordt naluurlijk niet ontkend, dat bij een derge lijke samenwerking verschil van opvatting over onderdeelen mo gelijk is, doch dit staal, zoo wordt „uitdrukkelijk" verklaard, een vruchtbare samenwerking niet in den weg! In dit verband wijst de Memorie van Antwoord op het s landpunt van de regeering in zake de bedrijfsorganisatie, nu er een nieuw voorstel komt, dat een „synthese" is van het ontwerp- Vos en het nieuwe ontwerp van het Katholieke Centrum voor Staatkundige Vorming. Tegen hot verwijt, dat het ka binet zijn taak beperkt ziet, ver dedigt het zich terecht met de opmerking, dat zijn Tropnrgde van Juli 1946 de langste was, die ooit in het Nederlandsche parle ment werd voorgelezen, zoo om vangrijk was zijn werkprogram! Dan lezen wij in de Memorie van Antwoord eenige interessante •zinnen over de Nederlandsche Volksbeweging, waarvan men zich wel eens afvraagt, of zij nog wel bestaat, mitsgaders reden van bestaan heeft, nu niet de moeder het kind, maar het kind (de P.v.d_A.) de moeder (de NVB) heeft verslonden Er was gevraagd, of minister Beel, als een der „vocalen" van de vorige (NVB)regeering, wel de aangewezen man was voor de ka binetsformatie, omdat de stem busuitspraak gericht was tegen de beginselen van de NVB. Dat ka binet had echter, zegt de regee ring nu, geenerlei bemoeienis met de middelen, waarmede de NVB haar doel trachtte te bereiken. Bovendien bevatte dat kabinet verscheidene leden, waaronder ook de huidige minister-presL dept behoorde, die, hoewel in stemmend met vele denkbeelden van de NVB, zoodra de partijen zich weer groepeerden, zich daar. bij uit volle overtuiging aanslo ten. En dan zegt de Memorie van Antwoord dit merkwaardige: „Duidelijker kan niet worden ge demonstreerd, dat verscheidene leden van het kabinet zich op dit punt van de NVB distancieerden.. Er staan nog een paar merk waardige dipgen in dit staatsstuk die we nader willen bezien. Op onze bureaux liggen de passagierslijsten van het s.s. „JJieuw Holland" dat 17 Januari a.s. te Amsterdam verwacht wordt, ter inzage. 7UNE EXCELLENTIE Dr. Jos. Gielen, Minister van Onderwfjs, Kunsten en Weten schappen en de heer C. Matser, burgemeester van Arnhem, en vice-voorzitter van de K.V.P., waren de sprekers op een Jon geren appèl, georganiseerd door de kringen Amsterdam en Haarlem van de Katholieke Volkspartij, dat Zondag in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gehouden. Ook de Minister van Oorlog, Lt. Kol. A. H. J. L. Fievez, gaf van zijn belangstelling blijk en weerde zich, evenals zijn col lega dr. Jos Gielen, dapper bij het zingen van liederen als „Wel Annemarieken, waar gaat ge naar toe" en „Daar was eens een meisje loos". Dr. Gielen vroeg zijn auditorium zijn rede te willen opvatten als een causerie van een man, die door be paalde gebeurtenissen op het poli tieke terrein geworpen is, mede daardoor eenig inzicht in de politie ke verhoudingen heeft gekregen en hierover wel het een en ander wilde zeggen. Over het onderwijs zeide dr. Gie len, dat het, waar alle kinderen van nature onderhevig zijn aan invloe den, die het leven bepalen het de Nederlandsche Staat niet onver schillig kan zijn, op welke wijze hun opvoeding wordt voltooid. „De toe komstige school zal een eenvoudiger programma krijgen. We zullen trachten vollediger menschen van de school af te leveren, dan dit tot nog toe het geval was. Voor staats- paedagogie zullen wij ons echter hoeden". Over de kunst; „Er komt een voorloopige raad voor de kunsjt. Ik ben de meening toegedaan, dat de kunst in het leven van den mensch veel meer kan beteekenen, dan velen vaak ge neigd zijn te denken". Spreker wees er op, dat, hoewel Amsterdam onge twijfeld de stad van de kunst is, dit niet wil zeggen, dat Amsterdam Nederland is. „Wat zouden we er aan hebben, wanneer slechts de hoogere regionen zouden bloeien en de lagere verdorren?" De wetenschap: „De wetenschap zal voor meer kiijderen van ons volk toegankelijk moeten worden. Het aantal beurzen op de begrooting van 1947 is ver viervoudigd. Op de begrooting is een post van een half millioen uit getrokken voor natuurwetenschap pelijk werk. Onderzoekingen zullen worden gedaan op het nieuwe ter rein der atoomenergie en hopelijk zullen door atoomsplitsingen nieuwe mogelijkheden voor ons op allerlei gebied worden opengesteld". Een Dakota van de Luchtha ven Londen is Zaterdagavond in een dichte mist neergestort bij Stowting in Kent. Het vliegtuig stortte neer op een boerderij en had elf passagiers en een be manning van vijf koppen aan boord. Het was vertrokken met bestemming voor West-Afrika. Volgens de laatste berichten zouden er vijf dooden te betreu ren zijn. Een aantal gewonden is in de plaatselijke ziekenhui zen ondergebracht. In de Chineesche z#e is een vliegtuig neergestort, dat op weg was van Sjanghai naar Hongkong. Men vreest, dat zes personen zijn gedood. Door het neerstorten van een passagiersvliegtuig te Bearby Wythvill in Virginia zijn zestien van de negentien inzittenden gedood. Dr. Gielen zeide te hopen, dat de Nederlandsche jeugd den geest van het verzet nimmer zal vergeten. „Hoewel het mij uiteraard moeilijk valt vanwege mijn ambt hierover iets te zeggen, meen ik toch te moeten opmerken, dat een ieder, die denkt, dat het nationaal socialisme dood is en het gevaar geweken, zie# terdege ver gist". Spreker besloot: „Laat ons vooral zijn: bescheiden, eenvoudig en heldhaftig". Jeugd en ouderen De heer C. Matser, burgemeester van Arnhem, begon met te zeggen, dat hij begrip had voor de- zekere mate van achterdocht, die oprijst bij de jeugd, als ouderen hen oproe pen'. „Wij kunnen dit begrijpen aldus spreker omdat wij in het verleden hebben gezien, hoe ge- desillusionneerde menschen in han den gevallen zijn van lieden, die er slag van hadplen deze wetenschap maar al te goed te exploiteeren. Al de problemen van dezen tijd. van den wederopbouw tot- de betrekkin gen, welke wij met het buitenland onderhouden toe, kunnen echter de jeugd niet onverschillig laten. Voor al de jongeren zullenfhun stempel kunnen drukken op het te voeren beleid. Het is echter niet hetzelfde, door wie de problemen zullen wor den behandeld. Ik geloof, dat het voor de K.V.P. het voornaamste doel mpet zijn, om door zich positief christelijk tegenover de zaken te stellen, aan zoovelen anderen te laten zien, dat men geen afscheid van een christelijke maatschappij behoeft te nemen om te komen tot andere maatschappelijke verhoudin gen. Wij moeten de wereld laten zien, dat langs programma's, welke ontleend worden aan christelijke principes, de oplos sing is te vinden. Daardoor alleen kan worden voorkomen, dat een nieuwe ramp over ons komt. Dit gigantische werk is niet tot oplossing te brengen zonder de jeugd." Besloten werd aan H. M. de Ko ningin het volgende telegram te zen den: „De jongeren in de K.V.P. in Krasnapolsky bijeen, betuigen Uwe Majesteit aanhankelijkheid en trouw". Weldra zal door de Fransche kiesmannen een president der Fransche republiek worden gekozen, waarmede Frankrijk we derom een normale regeering zal hebben. De verkiezing zal plaats vinden in het kasteel te Versailles, waar men reeds druk doende is met de voorbereidingen. Uiteraard wordt een gewel dige belangstelling van de binnen- en buitenlandsche pers ver wacht. De telefooncellen worden in gereedheid gebracht. (A.N.P.) De Nederlandsche Regeering heeft zich tot dusver niet uitge sproken over.de wijze, waarop zij haar standpunt in het Duit- sche vraagstuk zal kenbaar ma ken aan de vergadering van de plaatsvervangende ministers van buitenlandsche zaken van de Groote Vipr, aangezien deze aangelegenheid alsnog in beraad is. Het bericht, dat de regeering zon hebben medegedeeld, on voldaan te z\jn over de regeling t.a.v. Nederland bij de voprbe- reidende conferentie te Londen, is onjuist. Er hebben ontploffingen plaats gehad op het postkantoor en het Hoofdbureau van politie te Haifa. Volgens een officieel rapport van de Palestrjnsche poiltie zijn als gevolg van deze aanslagen 4 personen gedood en meer dan 60 personen zwaar ge wond. James Byrnes, de aftredende Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, heeft in het kader van de redevoerin gen voor. het „wereldforum" te Cleveland verklaard, dat hij meer dan ooit sedert V J-Day vertrouwde, dat in gezamen lijk pogen een rechtvaardige vrede tot stand gebracht zon kunnen Worden. Hij maakte een bedekte toespe ling op de Sovjet-Unie, toen hij zeide: Wanneer een land bij offi cieel verdrag accoord gaat met een plan voor controle op atomi- sche wapens en het er mede eens zegt te zijn, dat schending van de ze overeenkomst gestraft moet worden, dan is het voor mij moei. lijk te begrijpen, waarom dat land er niet toe kan komen af te zien van uitoefening van het recht van veto ingeval het beschuldigd zou worden van overtreding van de verdragsverplichtingen Verder zeide Byrnes nog ten aanzien van de republikeinsche re acties op zijn program voor inter nationalen handel: Wij kunnen niet van harie het politieke iso lationisme opgeven zonder ook de De procureur-generaal te Arnhem is nog steeds bezig met de verhooren inzake het vreeselijke drama van Putten. Rauter en Christiansen werden opnieuw door den Procureur-Generaal ver- I hoord. De ''aankomst van beide beklaagden. (A.N.P. P.) politiek van economisch isolatio nisme te laten varen. Byrnes verklaarde: Wanneer wij een door het recht beheerschte verhouding tusschen de naties tot stand villen brengen, moeten wij streven naar een wereld, waarin geen enkele mogendheid willekeu rig haar wil aan een andere kan opleggen. De huidige machtsver houdingen tusschen de groote staten sluiten een wereldover- heersching door een van die sta ten uit. Deze machtsverhoudingen kunnen niet wezenlijk veranderd worden door eenzijdig handelen van een staat, zonder de geheele structuur van dë V N, grondig te verstoren. Ter handhaving van den vrede 'onder kracht van het recht moeten wij dus, met be trekking tot andere staten, een miliiare kracht handhaven, welke noodig is voor het volbrengen van onze verplichtingen. Macht maakt geen recht, doch wij moeten ons realiseeren, dat in deze onvol maakte wereld zoowel macht als rede invloed hebben op internatio nale beslissingen. Byrnes drong aan op tot ont wikkeling brengen van het vol kenrecht. Kunstmatige barrières op het gebied' van arbeid en han del moeten geslecht worden. Wan neer men' politieke bloes wil ver mijden, moet men economische blocvorming vermijden, aldus Byr nes. Henry Wallace, de vroegere Amerikaansche minister van Handel, heeft Vrijdagavond in een radiorede gezegd, dat hij verwacht dat Engeland of de V.S. „onder bepaalde omstan digheden de atoombom tegen de Sovjet-Unie zullen gebruiken op agressieve wijze". „De zekerste weg tot een oor log met Rusland", aldus Walla ce, „is het voeren van een po litiek van vasthoudendheid je gens dat land. Het program van Churchill scjiijnt alle landen ter wereld uit te noodigen de Sovjet-Unie te omsingelen en te bevechten. Door aan Polen en Tsjecho-Slowakije leeningen te weigeren draagt men bij tot een Russisch overwicht op deze lan den, waardoor de kans op oor log grooter wordt". Door den uitslag van het re ferendum onder de havenarbei ders van Antwerpen heeft de staikng definitief een eind ge nomen. Het. werk is overal her vat. Vanaf acht uur Zondag morgen meldden.de havenarbei ders zich. De troepen, die se dert 21 December met het los sen der schepen belast waren, zijn teruggeroepen Reuter meldt uit New York, dat Mr. van Kleffens als candi- daat genoemd wordt voor de te, bezetten functie van Gouver neur van den Vrijstaat Triëst. Nog worden als candidaten ge noemd de namen van Laguardia en van Dr. Pablo de Azcarate Florez, Spaansch jurist en di plomaat, oud-plaatsvervangend secretaris-generaal van den Vol kenbond. Reuter meldt nader, dat Mr. van Kleffens omtrent het even tueel vervullen van deze functie nog niet officieel gepolst is en teekent er bij aan, dat, wan neer hij ook al door Engeland en de Ver. Staten geaccepteerd zou worden, meer dan waar schijnlijk van Rusland tegen kanting zou ondervinden. Naar verluidt, zou Mr. van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor deze functie. Bij de ontvangst van den nieuwen Argentijnschen gezant schonk deze Z. H. den Paus 2800 ton tarwe, die de Paus op Zijn beurt ter beschikking stelde van de Italiaansche re geering. De H. Vader drong er bij de land-en, die, als Argentinië, niet door den oorlog geteis terd waren, op aan, de wel getroffen landen te helpen. V_. ZATERDAGAVOND is op de punt van de Keizers- bult vóór hpt Westgat op de Noorderhaaksgronden tus schen Den Helder en Texel het 2000 ton metende Zweed- sche stoomschip „Lilia" met een lading aardewerk aan boord op weg naar Scandi navië bij slecht weer ge strand. Gedurende den nacht slaagde de bemanning er niet in het schip vlot te krij gen, w,aarop het radiogra fisch om hulp vroeg. Zondagmorgen om 8 uur voer daarop de Dorus Rijkers onder leiding van den jongen schipper Bot ter assistentie uit. Het red- dersbloed van diens vader, schip per C. Rpt, die 40 jaar lang met de reddingboot heeft gevaren, ver loochende zich ook ditmaal niet. Als kok heeft de gepensionneerde het zeereisje meegemaakt. Bij een stijven wind en een hooge zee ar riveerde de Dorus Rijkers bij het gestrande stoomschip. De Zweedsche bemanning wensch- te 't schip echter nog niet te ver laten, omdat intusschen de sleep boot „Nastoruit IJmuiden was vertrokken. Onderwijl sprong ech ter de hoofdstoomleiding van de „Lilia", waardoor de Zweedsche tweede machinist vnj ernstige brandwonden opliep. Bij een moeilijke zee gelukte het den ge wonden man uit te zetten in de reddingboot, die daarop onmid- delijk terug koerste naar den Helder. Zondagmiddag om 12 uur arriveerde men - daar, waarna de machinist in een hospitaal te I>en Helder is opgenqmen. Om half twee kreeg .Schipper Bot opnieuw de radiografische op dracht uit te varen. De „Nestor" was er intusschen in geslaagd met een tros verbinding te krijgen met het gestrande schip, terwijl de Do rus Rijkers radiografisch de kust wacht op de hoogte stelde van de pogjngen die de sleepboot aan wendde om de „Lilia" weer vlot Naar de Volkskrant verneemt, zullen waarschijnlijk nog deze week en zoo niet dan toch zeer binnenkort, de Raad van State en de Ministerraad hun goed keuring hechten aan de nieuwe voorstellen inzake salariëring en sociale positie van het on derwijzend personeel. Reeds kan worden medegedeeld, dat, hoe wel in het geheel nog niet aan alle wenschen der georganiseer de onderwijzers wordt tegemoet gekomen, de nieuwe salains- schaal een beduidende verbete ring brengt. Was volgens het Bezoldigings besluit 1928 het minimum-jaar salaris van een onderwijzer 2200 en het maximum 3900 gulden, een gehuwd onderwijzer met hoofdacte in een eerste klas ge meente zou zonder aftrek o.a. van de classificatie, die gehand haafd blijft, volgens de komen de regeling per jaar minimaal verdienen 2854 gulden en maxi maal 4668 gulden, Welk maxi mum 20 dienstjaren vordert. Het minimum-salaris gaat in op 21- jarige leeftijd. Te Semarang begonnen Ned. troepen op 9 Jan. ondersteund door artillerie en gevechtswa- gens een actie tegen de repu blikeinsche troepen, welke ge durende de laatste 14 dagen aanhoudend op Nederlandsche patrouilles in den noordweste lijken' sector binnen de demar catielijn hadden gevuurd. Ofschoon de Tri en de republi keinsche marine-strijdkrachten, gebruikmakend van automatische wapens, sterken tegenstand boden, werden zij met groote verliezen aan manschappen en materiaal door de Nederlandsche artillerie in westelijke richting verjaagd. De verliezen aan Nederlandsche zij de bedroegen 2 dooden en 4 ge wonden. Een 40 man sterke met automatische wapens uitgeruste republikeinsche bende neeft in oen namiddag van denzelfden dag een Nederlandsche patrouille aan gevallen, doch werd met hevige verliezen verdreven. Op 10 Jan. hebben de Nederlandsche Infan terie en tanks een aantal, benden in den zuid-westelijken sector op de vlucht gedreven. Aan Nederland1- sfhe zijde was een gewonde. Na deze actie werd geconstateerd, dat de benden vliegtuigbommen op Nederlandsch gebied hadden ach tergelaten. Van het front te Soerabaja wordt melding gemaakt van ar tillerie-duels en activiteit van sluipschutters. Vluchtelingen uit Madoera blijven Soerabaja bin nenstroomen. ,De fungeerende republikeinsche burgemeester van Medan is uit "Siantar teruggekeerd. Hij heeft een voorstel gedaan tot nieuwe besprekingen tusschen de Neder landers en de Indonesiërs, welk voorstel onder zeker voorbehoud is aanvaard. Het Nederlandsche Roode Kruis helpt hier de Indonesische Bevol king met het verstrekken van voedsel en kleeding. Lord Montgomery is Zater dagmiddag weer in Engeland aangekomen na zijn reis naar de Sovjet-Unie. Prof. Mr. C. P. M. Romme is Zaterdag in den namiddag te Batavia gearriveerd. te krijgen, zag de uit vijftien kop pen bestaande bemanning van de „Lilia' hoe de eb de vloed ver dreef. Alle pogingen waren tever- gpefsch, zoodat eerst Zondagavond laat bij den nieuwen vloed met het vlottrekken ten tweede male een aanvang .kon worden gemaakt. Tegen acht uur trok de „Doms Rijkers" opnieuw huiswaarts. Mapr gedurende den geheelen avond bleef de bemanning op haar hoede. De „Lilia" maakte ni. door ee.n lek in het achterschip tien duim water per uur,' zoodat verwacht wordt, dat het schip niet meer vlot zal komen en de Zweedsche be manning van boord moet worden gehaald. Ook indien de .Nestor erin slaagt het schip vlot te trek ken, zal dit onmiddellijk naar de haven van den Helder moeten worden gesleept, omdat het met de gesprongen steamleiding vol komen hulpelors is Zaterdag is in het Alhertinen te Nfjmegen van de Paters Dp- minicanen plotseling overleden prof. dr. L. R. Jansen O.P., sinds de oprichting der Katholieke Universiteit in 1923 hoogleeraar in de faculteit der Godgeleerd heid, voornamelijk voor de Bij belexegese. Prof. dr. Jansen stond bekend aj? een der knapste bijbelgeleerden in Europa. Hij was Zaterdgg naar Utrecht gegaan voor een bijzonder medisch con^plt, wijl hij reeds eenigen tijd last had van Angjna Pectoris. Hij voelde zich wel toep hij op reis ging. Ook de terugreis Icon hij goed maken. Bij aankomst in het Albertinen voelde hij zich onwel, zakte in elkaar en gaf kort daarpp den geest. Een der paters kon hem nog de absolutie geven. Prof. Jansen werd 15 Junj 1879 te Nijmegen geboren. Hij studeeade aan het St. Dominicuscollege en te Husen bij Arnhem. Later te Leu ven en te Rome en maakte een drie jarige studiereis naar Palestina. Voor zijn benoeming tot hoogleer- aar te Nijmegen doceerde hij te Huisen. Hij maakte indertijd met den Provinciaal der Dominicanen een visitatiereis naar Zuid-Afrika. Tijdens zijn professoraat was hij ook een jaar rector-magnificus. Hij werd door zijn studenten hoog ge schat om zijn groote kennis en heeff in derf loop der jaren uitstekende bijbelvorschers gevormd. Hij publi ceerde veel in tijdschriften, o.a. ook jn het tijdschrift van de Heilige Landstichting. De regeering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgeloOpen week de navolgen de verliezen zijp gerappor teerd. Gesneuveld of overle den tengevolge van oorlogs handelingen: Kon. Landmacht: Sergeant Keizer, afkomstig uit Denekamp. 30-12-1946 overleden tengevolge van zware venwqnddng door oorlogsactie te Palembang. Soldaat J. Berden, afkomstig uit Blerik, gesneuveld op 1-1-1947 Ie Padang Soldaat le klasse A. Sohunefoan, afkomstig uit Ubach over Wiqrms. 1-1-1947 overleden te Padang ten_ gevolge van verwonding door oor logsactie. Soldaat J. Geugies, afkomstig uit Coevorden. Gesneuveld op 2- 1-1947 te Medan. Soldaat G v.an Schooneveld, af komstig uit Rolde, gesneuveld op 1-1-1947 te Padarag Soldaat M. Buijs, afkomstig uit Nieuw Vossemeer. Gesneuveld op 4-1-1947 te Semarang. Res 2e uit. J. Moddemejjer af komstig uit Amsterdam. Gesneu veld op 2-1-1947 te Palembang. Sergeant H. den Oudsten, af komstig uit Schoonhoven. Gesneu veld op 5-1-1947 'bij Medan. Kon Ned. Indisch leger: Soldaat W A Pangai, afkomstig uit Ned.-Indië. gesneuveld op 29- 12-1946. Dirigeerend officier van gezond heid 2e klasse K. Marien, afkom stig uit Ned.-Indië. Gesneuveld op 3-1-1947. Koninklijke Marine: Geen verliezen. Van Republikeinsche zijde zijn cijfers gepubliceerd tenein de een schatting te geven voor den te verwachten tabaksoogst in 1947: gebigd van Soerakarta (vorstenl.tabak) 23.000 kwinta len (1 kwintaal 50 kilogram), Deli 42.000 kwintalen en Besoe- ki 11.000 kwintalen. Deze 76-000 kwintalen zullen voor export kunnen worden gebruikt, afge zien nog van een thans aanwe zigen voorraad in de vorsten landen van 17.000 kwintalen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1