OVER VANDALISME SPOORWEGEN KLAGEN MassaSe kolersroof in Duitschland KOBUS WINT DEN TITEL en komt in de hoofdklasse EEN UURTJE Rofterdam's toorseel-misère ten einde Wat de Paus voor de slachtoffers vasi den oorlog deed 10 spreekt jongeren IBOLLEN- MSTELLING LISSE 11 zoo groot 3 vorige tenchten Communistische demonstratie te Hamburg „HET BEGON BIJ GENERAAL-KRULS!"y VLIECTU.ICWRAK GEVONDEN Bank voor Ned. Gemeenten bestaat 25 jaar V Lu bach haalt 't niet KAPEL TE fcUNXPUTTE WORDT RECTORAAT Universiteit bibliotheek verrijkt WIE WIL ER VERKOUDEN WORDEN? Experimenten in Engeland Een DC 4 op Valkenburg Studenten schaatsen Pensioenregeling Hembrugpersoneel Moeilijkheden tusschen directie en arbeiders VON PAPEN GEDAGVAARD Londensche transportarbeiders blijven staken Ook op traject Amsterdam-Enkhuizen Van den nood een deugd gemaakt DE GESCHIEDENIS VAN DE MEIDAGEN Geheimzinnigheid om Spitsbergen Herziening van de bioscoopwet Schip in N. Waterweg aan den grond Missie NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Maandag 13 Januari 1947 PAG. 3 nschap van Neder- leeld. De kampioen tt het spel van zijn (Anefo/NFB) ieren portret aan- dr. H. E. van Gelder rgerlj, die het borst- l scheidenden ma- md voor het nieuwe bood'. Op origineele Haagsche kunst- en ven uiting van ge- dank aan mr. de een door Ben van edichten tekst kwa- Eyck als de stede- taghe", Diny Sproch' erde) toekomst, Jan mt en Ton Lutz als >or het voetlicht. In iet zinrijke herinne- bolen werd aan mr. e Monchy dank ge- t vele voorbeeldige, op de toekomst be- dat hij voor de Re- Aan het slot krwa- igden uit het Haag- ngsleven met vaan- en, gekleed in de hun vereenigingen, Terwijl de bazui- betrad burgemees- dit podium.en stel- in deze afgevaardig_ ;ad op. Hèm werden neringsalbums t. van neel en gemeente- digd. Tot slot sprak burgemeester een iren te Soerakarta ïgdcongres heeft rede gehouden zeide: „het eind- itrijd van de Indo- iliek, is de eenheid dat wil zeggen den van het voor- andseh Indië. 2n s-terk leger, een icht en een sterke ven. Wij, volk van len dit kruispunt waken, opdat nie- ook zij, kan pas- teekent, dat wij dien voortzetten", ses er vervolgens dat met goeden alles, onverschil- ereiken. geen banden heb- deze fabriceren, vliegtuigen heb- j deze aanleggen, spoorwegen heb- ij deze bouwen", oekarno zijn rede. eeft op dit jeugd- oord gevoerd. potte bloembol- ng in dezen wm- wij verneme:^ te 14.00 u".j in var het H.B .- rdsch Bloembol- lootschap) te Lis- iiiden. geschiedt door in Slogteren, di et laboratorium nbollenonderzoek ie zal in de op- maal zoo groot ■sttentoonstelling. rnn de tentoon* r A. H. Nieuwen- een rede hou- Jan. Spruiten 40 42—79; 1 2235; wasch. peen 6—11; andijvie 1—27; gele kool 9— k roten 11—13; S3; sja- Spruitko^i 7 roodë kool 11.10—. 011.10: boerenkool aat 15.50—17.20; ge^ el. 13.3013.50; nep I 8—10.40; II 5—7; J?n. Aange_ roode ]cpol 11.10*— koqj 9 50—11; 9500 kool 8—8 60; 2500 1000 kg beiten I 21000 kg afw. 7—12.70; 9 50—11.30; 28.0^0 kg 3000 kg uien 13 iep 12.—. 13 Jan. Aan_ le ko^l 10.40;; 3250 1—15.10; stek 5.30— Terwijl zich in Berlijn nog geen ongeregeldheden hebben voor gedaan, dreigt in West-Bnitsph- land een chaos 'door de vertwij feling, waarin de bevolking is geraakt. De berichten over plundering van kolentrgnsporten nemen toe en Za terdag werd uit Bonn gemeld, dat bij een Razzia, die door de politie op een groote massakolenplunde- raars werd ondernomen, een Duit- scher door een Belgischen militai ren politieman werd neergeschoten. Dit inqident vond plaats toen de politie trachtte een tweehonderdtal personen dat een trein bestormde te verdrijven. Naar officieel werd medegedeeld, zal een onderzoek worden ingesteld. De grootste onrust heerscht te Hamburg, waar een groep van 700 man een van de stations bestormde. Zaterdag is de eerste broodfabriek in de stad door gebrek aan kolen gesloten. In het Ruhrgebied werd d,eze week zeshonderd ten van voor de Amerikaansche zone bestemde, ko- lentreinen gestolen. De overvallen hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehonderd personen. Er is een speciale recht, bank ingesteld om de gearresteer den onmiddelijk te berechten. Tot nog tqe zijn slecht^ geringe straffen opgelegd. Bij de plundering van een levensmiddelentransport in het sta- tiqp Bsiifeld is een Britsch wacht post gewond. Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn vierhonderd gevangenen optslagen daar geen verwarming beschikbaar is. Berlijnsche doktoren zouden Zon dag bijeenkomen om een oproep tot hulp aan de wereld te richten. In de stad zijn driehonderd verwarmde wachtlokalen ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt. Scheuring bij de Staïicansche socialisten Giuseppe Saragat, de presi dent van de Italiaansche wetge vende vergadering en leider van den rechtervleugel der so cialisten, verklaarde op het con gres van de Italiaansche socia listische partij, dat hij en zijn volgelingen een nieuwe socialis tische partij zouden oprichten, gebaseerd op de beginselen van autonomie en sociaal-democra tie. Saragat zeide: „In den naam der eenheid offert de linker vleugel de autonomie .op. Ge hebt ons in een tragische positie geplaatst en wij slaan met groo te bitterheid dezen weg in, maar vele kameraden zullen zich bij „onze groote familie" voegen. Er zijn vreemdelingen in ons eigen huis. Wanneer de vrijheid van de partij verstikt wordt.." De rest van de zin ging in het rumoer, dat in de vergadering ontstond, verloren. De republikeinsche minister van voorlichting, Mohammed Natsir, heeft in een interview met een correspondent van „Ankara" te Batavia verklaard, dat de Nederl. Legervoorlichtingsdienst klaarblij kelijk vergeten heeft, wat het be. ginpunt van de incidenten is ge weest: n.l. de redevoering van ge neraal "Kruis van Novemner l.<40, waarin de geest van Linggadjati en het bestand werden getorpe deerd en de redevoering van ge neraal Roell. Hierop, aldus de heer Natsir, werd van Nederlandsche zijde gereageerd door verhoogde activiteit van dë Nederlandsche troepen op alle fronten, culminee- rend in de ontvoeringen en de schending van den status quo te Buitenzorg. De huidige situatie die doet denken aan een vicieuzen cirkel, is niet begonnen met de radio-re de van generaal Soedirman op 26 Dec., maar met de rede van gene raal Kruis op 24 Nov. Deze cirkel besloot dë minister, is slechts te doorbreken door uitwisseling van beide standpunten betreffende den toestand, waarmede de beide dele gaties dan ook aanstonds zullen beginnen. In een artikel over den politie- ken toestand'in Azië doet de repu blikeinsche Ra jat een aanval op de houding van de kolonisatoren in de koloniale landen. Het blad spreekt er zijn verwon, dering over uit, dat de Ver. Sta ten, de kampióenen voor de demo cratie in den laatsten wereldoorlog in de Indo-Chineesche en Indone. sische aangelegenheden nog niet tu^schen ons beide zijn gekomen. te Batavia hebben de president Van Oost-Indonesië, Soekawati en het nieuw gevormde kabinet in hqt paleis van den gouverneur- generaal een informeele vergade ring gehouden met Dr. Van Mook, Dr. Idenburg en Br. Koete, direc teur van het kabinet van den lt.- gouverneur-generaal. Door marine-autoriteiten te Washington is medegedeeld, dat het verkoolde wrak van het vliegtuig, dat sedert 30 Decem ber j.l. in het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden met tenminste zes overlevenden. Een reddingsvliegtuig is op open water, 16 km. van het neergestorte vliegtuig, neerge streken, aldus wordt in New- York bekend gemaakt. De piloot en een andere inzittende heb ben zich daarop met een vlot aan land begeven. De zes over levenden renden ,over de sneeuw hun bevrijders tegemoet. Een tweeduizendtal communis ten heeft Zaterdag een protest demonstratie tegen den honger en de koude gehouden. De com- munistonlcider Harry Naujolta verklaarde in een toespraak: „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met geweren". „Baat u niet verleiden tot vechten met da bezettingstroepen. Vecht te gen de Duitsche kapitalisten, die voor dezen ramp verantwoordelijk zijn". De ellende van de bevolking van Hamburg_is slechts een begin, aldus zeide Naujoka. De officieele verkla ringen, dat men het dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen. De Duitschers zouden met hun le ven moeten betalen voor de f.riten van het bestuur, waardoor zi] van voedsel en brandstof verstoken ge bleven waren. Twee Britsche cor respondenten werden bij het verla ten van het theater uitgejouwd Op 24 Januari a.s. zal de N.V- Bank voor Nederlandsche Ge meenten in haar huidigen vorm 25 jaar bestaan. Met het oog op de tijdsomstandigheden zal dit jubileum op sobere wijze wor den herdacht. Ter gelegenheid van dit jubi leum zal een gedenkschrift wor den uitgegeven in den vorm vap een speciaal nummer van het maandblad „Gpmeente Finan ciën", hetwelk inleidende woor den zal bevatten van de minis ters van Financiën en van Bin- nenlandsche Zaken en van de Vereeniging van Nederlandsche 'Gemeenten. Voorts bevat het gedenkschrift een beknopte his torie van de bank, gevolgd door een studie betreffende de ge schiedenis en de ontwikkeling van de gemeenteschulden in Nederland. Biljartkampioenschappen Kobus heeft in het Haagsche kampioanstournooi eerste klasse groot biljart 45/2 zijn partij tegen Kruithof in 20 beurten gewonnen. Hij is daarmee na tionaal kampioen eerste klasse en promoveert naar de hoofd klasse. De Hagenaar Lubach heeft zijn laatste partij tegen Eichelshelm verloren en promo veert niet naar de hoofdklasse. Er stonden drie partijen op het program: Van LoonTeegelaar, LubachEichelsheim en Kobus Kruithof. Kobus had met vier gewonnen partijen de beste kansen op den titel, maar ook Lubach kon er nog een gooi naar doen met het oog op de mogelijkheid van een Haarlem- sche nederlaag ii> de slotpartij. En waar beiden tot dusver met een al gemeen gemiddelde van ruim 18 hadden gespeeld stonden ze er met het oog op de promotie gunstig voor. Van Loon won van Teegelaar. Van Loon 400 18 94 22.22 Teegelaar 279 18 83 15.50 Onder zeer groote spanning in de stampvolle zaal namen de beide slotpartijen een aanvang, tie eindstand was als volgt: gew. pnt. pnt. 1. Kobus 2. Van Loon 3. Lubach 4. Teegelaar 5 Eichelsheim 6. Kruithof 7. Hoogland 5 4 3 3 3 2 1 2330 2112 2035 2090 2204 1960 2036 brt. 125 148 126 145 164 159 177 Hoogland bleef met zijn algemeen gemiddelde beneden de 12, maar aangezien hij dit jaar voor het eerst in de eerste klasse uitkomt heeft dit nog geen degradatie ten gevolge. Het algemeen toumooi-gemid- delde was 14.14, hetgeen wel aan- teont dat er over het algemeen goed gespeeld is. Kobus zal echter niet deelnemen aan de kampioenschappen voor de hoofdklasse welke in het eind van de maand te Apeldoorn worden ge hóuden aangezien zijn zaken dit niet toelaten. Krachtens een besluit van den Bisschop van Haarlem zal te Runxputte een rectoraat worden opgericht onder de titel „Onze Lieve Vrouw ter Nood" teneinde in de geestelijke belangen van hen die in de omgeving van het genadeoord wonen te voorzien. Ook wordt hierdoor op een bij zondere wijze de devotie aldaar bevorderd. Het Rectoraat is toevertrouwd aan de zorg der paters Mont- fortanen die in het, tot het rec toraat behoorqnde gebied, ook de zielzorg uit zullen oefenen. Het comité „Haarlem helpt Nijmegen", hèeft als besluit van zijn steunactie voor Nijmegen voor de zwaar getroffen biblio theek der R.K. Universiteit eenige kostbare boekwerken, vooral van historischen aard, Engeland heeft besloten den strijd tegen de verkoudheids- bacil krachtig te voeren. In een ziekenhuis nabij Salisbury zijn reeds meer dan een jaar expe rimenten aan den gang om het virus, dat verkoudheid veroor zaakt, te isoleeren en te verme nigvuldigen. Men vraagt thans vrijwilligers tusschen achttien en veertig jaar om zich aan een tiendaagsehe proef te onderwer pen, waarbij zij kunstmatig aan een verkoudheid worden gehol pen. Daar staat tegenover dat zij gedurende hun vnblijf in het ziekenhuis een sc^>rt va- cantie krijgen met goed voed sel, zakgeld enz. Als gevolg van kouvatten verliest Engeland jaarlijks niet mjnder dan vaer- tig millioen arbeidsdagen. Na 8 beurten was hier de stand Kobus 189, Kruithof 146. Met een serie van 56 bracht Kobus den stand na 9 beurten op 245 tegen 150, maar in de 10e beuri poedelde hij. Lubach kon er tegen Eichelsheim niet in komen. Na de 18e beurt leidde de Rotterdammer. Om vijf Uur. moesten de beide .slotpartijen: even onderbroken wor den doordat de tribune wegens overbelasting gevaar Vooi het pu bliek begon op te leveren! Een aan_ tal aanwezigen ging vrijwillig heen, maar de spelers raakten uit hun concentratie. Kobus herstelde zich op tijd en wist zijn partij in twintig beurten te beëindigen, met een keu rige slotserie van 49. Hij won zoo doende den titel en prorpoveert, daar zijn alg. gem. een flink stuk boven de limiet bleef, naar de hoofdklasse. Eichelsheim bleef goed spelen tegen Lubach en won deze partij in 26 beurten. Lubach's uit-vonp-zijn drukte zijn algemeen gemiddelde zoodanig, dat hij niet voor promotie in aanmerking komt. Kobus 400 20 66 Kruithof 225 20 66 20 11.25 Eichelsheim Lubach h, s. 148 107 171 96 88, 133 400 221 26 26 49 41 16,38 8.50 part. gem. 30.76 .22.22 23.52 19.76 15.38 16.66 12.90 alg. gem. 18 64 14.27 16.15 14.41 13.43 12.33 11.50 Daar vanwege de zware mist die over Schiphol hing gisteren middag het K.L.M.-toestel „Rot terdam", zoo juist uit West- Indië teruggekeerd, niet kon landen werd koers gezet naar het vliegveld .Valkenburg bij Leiden waar het toestel behou den aan den grond kwam. Het was de eerste D.C. 4 die op dit vliegveld landde. Te 'Groningen werden de stu denten schaatswedstrijden om de Grontnigen Reunistenbeker gehou den op 500, 1500 en 5000 meter. Zooals verwacht slaagde J. van Slooten van de Groninger univer siteit egt in, onbedreigd als eersle te eindigen. Het totaal klassement luidt: 1. J. van Slooten, Groningen; 2. F. H. Mulder, Groningen; 3. J. P. van der Schee, Delft. Van Slooten, Mulder, Van der Schee en Vap der Sluis, Rotter dam, zullen bp 16 Januari naar Zwitserland vertrekken, waar zij ons land zullen vertegenwoordi gen op de Internationale wedstrij den voor studenten, welke van 19 tot 26 Januari te Davos zullen worden gehouden. Met ingang van 1 Januari 1947 voerde de directie van de artillerie-inrichtingen Hembrug voor het personeel een pen sioenregeling in. De arbeiders moesten voor deze regeling zes procent van hun loon betalen. Onder het personeel bestond hierover reeds enkele dagen onrust. Toen Vrijdag j.l. de pre mies van de loonen werden in gehouden, legden plotseling alle arbeiders het werk spon taan neer. Naar zij mededee- len was de staking vooral ge richt tegen „het eenzijdig op treden van de directie", die geen overleg had gepleegd met de betrokken organisaties. De vertegenwoordigers van de Unie van Overheidspersoneel wisten de arbeiders te bewe gen het werk te hervatten, na dat de directie had toegezegd alsnog het overleg over de pen sioenregeling te openen. De Unie van Overheidspersoneel, die het conflict verwachtte, heeft reeds enigen tijd gele den den Minister van Oorlog om een onderhoud verzocht. Ook bij het Kamerdebat over de artillerieinrichtingen enkele weken geleden verklaarde de Minister dat in onderzoek was welke pensioenregeling voor het personeel zal gelden, de Rijkspensioenwet of een par ticuliere verzekering. Achteraf blijkt echter, dat de directie in Juli 1946 reeds een pen sioenregeling heeft afgesloten bij een particuliere verzeke ringsmaatschappij. Franz von Papen,' die werd vrijgesproken in het proces te gen de nationaal socialistische leiders in Neurenberg, heeft een dagvaarding ontvangen voor een Duitsch zuiveringstribunaal te verschijnen. In een rumoerige vergadering van afgevaardigden der 20.000 stakende transportarbeiders, is besloten de staking voort te zet ten. De vergadering, die oor spronkelijk er een was tusschen functionnarissen van de trans port and general workers union en de leiders der stakers, breid de zich uit tot een massa-bijeen komst van stakers, nadat hon derden hunner zich toegang tot de conferentiezaal hadden ver schaft. De secretaris van het bovengenoemde verbond, Arthur Deaking, die een beroep deed op de aanwezigen om onmiddeVjk het werk te hervatten, werd uitgejouwd en uitgefloten, ter wijl enkelen riepen: „smijt hem er uit". De stakers eischen een 44-urige werkweek en 12 dagen vacantie per jaar met uitbeta ling van salaris. Te Gouda overleed de heer mr. C. S. van Dob- ben de Bruyn, 73 jaar oud, hij was burgemees ter wan Hazerswoude en Rodegraven en vier jaar lid van de Tweede Ka mer. De stakingskoorts in Europa vertoont een op. en neergaande lijn, terwijl de transports^a- king in Engeland wordt voortgezet, zijn de arbei ders bij de Michelinfa- brieken in Parijs en de havenarbeiders in Ant werpen weer gaan wer ken, doch in Glasgow begonnen 50.000 arbeiders bij de scheepswerven een staking. Als' gevolg van een ondergrondsche brand zijn 14 arbeiders opgesloten in een mijn schacht in West-Calder in Schotland. De Ko ningin bracht onver wachts een bezoek aan de voorstelling van „Cis- ke de Ral" van Put Bak ker. De dooi in ons land zet door, de afsluit dijk is echter neg steeds glad en voorzichtigheid is hier geboden, de schip brug bij Bedel is - weer in gebruik. Een 43-ja_ rige kolenlosser is bij het rangeeren op de mijn Wilhelmma in Heerlen bpvgngrondsch, tusschen buffers bekneld en ge dood. Tusschen Heer- lerbaan en Heerlen, is een motorrijder na een lichte botsing met een de gevolgen daarvan van nekkramp voor, In overleden. Zweden zal eenige kazernes zijn nu ho.ut leveren voor de voorzorgsmaatregelen ge- restauratie van kupst- nomen. Hugo vim den werken en historische Broek," de befaamde gebouwen in DuitscWand. ^hoofdredacteur van d» Een aantal Tsjechische Neerlandia-pers, die aan studenten is in qps land aangekomen om voor op leiding werkzaam te zijn in scheepvaartbedrijven. In verband met de ko- lenschaarschte zijn twee auto tegen een muur ie- _JMijhoff van de befaamde recht gekomen en overl. uitgeversfirma te Den Professor Lugeon uit Haag is op 80-jarigen Lausanne krijgt 24 Janu- leeftijd overleden. Het ari in Brussel zijn tien- -.Zweedsch-Nederlandsphe den doktershoed, hij is''hulpcomité staakt hijn reeds doctor van negen werkzaamheden en droeg geestelijken hoogmoed legd, is voor de perszui vering geweest, da eisch luidde 20 jaar ontzetting van het recht, om jour nalist te zijn. De rèpa- treinen BazelHoek van ^trieering van Nederlan- Holland uitgevallen. Da bekende boekhande laar en uitgever Wouter universiteiten. Minis ter Mansholt bracht een tweedaagsch bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen en besprak daar verschillen de nijpende kwesties, o.a. het dringende tekort aan arbeidskrachten. In Tilburg is een 12-jarig jongentje van een hooi schelf gevallen en aan het restant van zijn. gel den, afkomstig van een tentoonstelling van wer ken van Vincent van Gogih, over aan het Ne derlandsche Roode Kruis, om ze te bestemmen voor noodlijdende könstenaars en kinderen da.apvan, In een Breda'sche kazer ne doet zich een geval |N DE RIJTUIGEN van de b spoorlijn AmsterdamEnk huizen wordt sedert eenigen tijd een ergelijk vandalisme geconstateerd. Reizigers snij den fittingen kapot, bekrassen ruiten e.d. Ook de rijtuigen, welke de Deensche spoorwe gen ons zoo welwillend in bruikleen hebben afgestaan, hebben hieronder te lijden. Daarom hebben de N.S. vo rige week moeten besluiten de- De nieuw benoemde militaire attaché van België te Den Haag, kolonel A, Servais. A.N.P. P. |>E OSSERVATORE ROMANO geeft een overzicht van het geen Z-H. de Paus tijdens den oorlog voor leniging van <fen nood van de door den oorlog getroffen bevolkingen uit verschillende landen heeft gedaan. Te 'begin nen met Noord-Afrika, Algiers en Tunis, waar de Paus door bemid deling van den generaal-overste der Witte Pa.ters, Mgr. Joseph Brirraux, de burgerbevolking te hulp kwam, In Austjalië, waar de laatste krijgsgevangenen nog ver toeven, worden deze door de pau- Het bombardement van 14 Mei 1940 dat de oude binnenstad' van die eertijds w^l wat rommelige, maar toch gezellige havenplaats tot een ruïne maakte, vernielde naast de vele woningen en kan toren ook de „Groote Schouw burg" en ..de „Tivoli-schouwburg" beide gebouwen met een groote historie en een eigen traditie. Daarmede werd tevens het too- neelleven teruggebracht ®tot nau welijks dat van een kleine provin ciestad. Zeven jaar heeft deze toestand geduurd. Wel werden di rect in het begin van de bezet ting plannen voor den bouw van een nieuwe schouwburg gemaakt doch al spoedig bemoeiden de Duitschers zich er mee, het was immers Cultur? en daardoor werd de' nieuwbouw waarvoor H. Sut- terland' de ontwerpen had ge maakt vertraagd. Bij de bevrij ding was echter een deel van het bouwwerk reeds tot stand geko men en kon men met volle ener gie het werk afmaken. De nieuwe schouwburg werd grootendeels van oude baksteen opgetrokken en bezit een tooneel- zaal van 500 vierkante meter. Het tooneel is 24 meter breed en 14 meter diep. De grootste tooneel- openlng, die door een verstelbare lijst vergroot of verkleind kan worden, bedraagt 12 meter in de hoogte en 8 meter in de breedte. De tooneeloutillage is een der modernste die op dit gebied te vinden is. Op twee groote wagens kunnen de coulissen vooruit op gesteld worden en voor het voet licht gereden. Voorts beschikt men over een modern projectie toestel die alle gewenschte licht effecten teweeg kan brengen. Ter gelegenheid' van de fees telijke opening van den voor Rotterdam zoo noode ontbeerde schouwburg is een feestmaand ge organiseerd die gisterenavond in geluid is met de opvoering van „Driekoningen-avond van Sha kespeare door het Rotterdamsch- Amsterdamsch Tooneelgezelschap. Veel autoriteiten gaven van hun belangstelling blijk, terwijl min.- pres. Beel namens de regeering de voorstelling bijwoonde. Voor Rotterdam is de tooneel- jnisere, zij het dan nog niet ge heel, dan toch voor een y-oot deel opgelost en dat rrjen bij den bouw gebruik gemaakt van veel oud materiaal bewijst, dat de Rot terdammers niet bij de pakken neer hebben gezellen, doch van den nood' een deugd kunnen ma ken. pelijke liefdewerken geholpen. lil Tsjecho-Slowakije, China, Fin land, Japan, Noorwegen, Neder land en Polen waren het vooral de kinderen, die de bijzondere zorg van den Heiligen Vader on dervonden, In Denemarken, Zwit serland, Iran, Irak en Syrië wer den <fe vluchtelingen naar beat vermogen bijgestaan. Het blad wijst verder op dó katholieke hulpverleening in Frankrijk, gesteund! door den Paus, met medewerking van het Episcopaat, de Nuntiatuur en de Katholieke Hulpactie, waarvan de vroegere ambassadeur bij het Vaticaan, Frangois Charles Roux, president was. Ook ©eeft de „Qsservatore" een overzicht van het werk van de „War Relief Service", een Amerikaansche katholieke orga. nisatie len behoeve van de hulp aan Duitschland, waarbij zich aansloten de katholieke organisa ties uit Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Ierland en meer in het bijzonder van de werk zaamheid der pauselijke commis sie onder leiding van Mgr. Munch ten behoeve van Duitsche en vreemde vluchtelingen in ver schillende zones Aan het hoofl der Duitsche organisaties stond Mgr. Kaller. Zij hadden de zorg voor de „ver plaatste personen", terwijl de technische dienst van het Vati caan zorgde voor het vervoer van groote hoeveelheden levensmid delen afkomstig uit Amerika, paar Oostenrijk en Duitsehland. Zij, die de christelijke solidari teit en edelmoedigheid beoefe nen, zullen met voldoening ver nemen, dat dank zij de moeder lijke zorg der Kerk er. vreugde gebracht werd in tal van geein. nen en bij de slachtoffers van haat en geweld. Tenslotte zond de Paus een persoonlijke boodschap aan alle vluchtelingen en -gevangenen, teneinde hun le verzekeren, dat Zijn wenschen geen ijdele woor den waren, doch cTe uitdrukking van Zijn vasten wil tot verbete ring der menschheid, ze rijtuigen pver te plaatsen naar de lijn ZwolleEmmen en deze op het traject Amsterdam- Enkhuizen te vervangen voor oude Duitsche rijtuigen: niet zoo geriefelijk, doch eigen schuld. Ook zijn klachten over de aan de N.S. uitgeleende Zwitsersche rijtuigen binnenge komen, o.a. over die, welke den dienst tusschen Zutfen Nijmegen en Winterswijk on derhouden. Hier werden o.a. de in de Zwitsersche rijtuigen aanwezige thermometers ge stolen. Deze laatste klacht kwam ook uit het Noorden, doch hier schijnt het vandalis me thans weer geluwd te zijn. Men heeft helaas moeten con- stateeren, dat niet alleen de schooljeugd hiervoor verant woordelijk kan worden gesteld, doch ook ouderen. Klachten ko men n.l. ook voor bij tweede klasse rijtuigen, waarin uiter aard geen scholieren reizen. Op Weert—Dalheim b.v. reed geen behoorlijk tweede klasse materieel en zoodra dit moge lijk was, werd hier een pas in de werkplaats opgeknapt Ne- derlandsch tweede klasse rij tuig ingelegd, Dit rijtuig is op. het oogenblik zoozeer bescha digd, dat het zoo spoedig mo gelijk weder uit den dienst zal worden genomen en zal wor den vervangen door een oud Duitsch rijtuig. De klachten over vandalis me komen uit het geheele land. Het is de Directie der N.S. on begrijpelijk, dat de reizigers hun eigen belangen zoo slecht zien, dat zij de zoo noodige opbouw op een dergelijke wij ze saboteeren, alle veroorzaak te schade komt immers als een boemerang terug tot de gebrui kers van de spoorwegen. De Senaat heeft, blijkens het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer, over de begrooting van Oorlog, de interessante vraag nog eens besproken, hoe het staat met de geschiedschrij ving van de korte oorlogsperi ode, die ons leger in de Mei dagen van 1940 tegen de Duit sche overmacht heeft doorge maakt. Met belangstelling deze wordt stellig in den lande zeer gedeeld heeft men, vol gens dit V-V. kennis genomen van de mededeeling van den minister, dat in bewerking is een stafwerk betreffende „Ne derlands verdediging tegen den Duitschen aanval" en dat eer lang officieel zal verschijnen een „beknopt overzicht van de krijgsverrichtingen der konink lijke landmacht van 10 tot 19 Mei 1940". Terecht, zoo meende men, wordt in het voorloopig verslag der Tweede Kasier over dit begrootingshoofdstuk dien aangaande betoogd, dat men over het militair beleid, bij den veldtocht van Mei 1940 gevoerd, pas een juist oordeel kan vor men, wanneer de regeering ope ning van zaken doet, „waarbij aanwijzing der verantwoordelij ke personen niet zou mogen worden nagelaten". Gevraagd werd, of de regeering voorne mens is, tegen militaire autori teiten, die blijken in gebreke te zijn geweest, maatregelen te ne men. Van andere zijde werd in de Eerste Kamer' eveneeps de afficieele verschijning van de vorengenoemde geschriften met belangstelling tegemoet gezien. Men zou echter een optreden te gen nalatige troepen-comman danten slechts bij hooge uitzon dering raadzaam achten. Op matiging ter zake werd dan ook aangedrongen. De Noorsche autoriteiten be waren nog steeds volkomen.stil- zwijgen omtrent de kwestie Spitsbergen. Te New-York wordt melding gemaakt van een verklaring van den Amerikaan- sehen commentator Schultzber- ger, die zich op het oogenblik te Parijs bevindt, dat de Npor- sche regeering op 9 April 1945 aan de Sow jet-Russische regee ring heeft voorgesteld, tezamen een verdedigingssysteem op Spitsbergen te organlseeren. Toentertijd was Trygve Lie nog Noorsch minister van bui- tenlandsche zaken. In Novembgr 1946 zou de huidige Noorsche minister van buitenlandsche za ken, Lange, aan Molotof ver klaard hebben, dat de situatie aanzienlijk gewijzigd was sedert April 1945 en dat hij de zaak voor de vereenigde naties ge bracht wilde zien. Van de zijde van het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken werd thans commentaar op dit bericht geweigerd, men legde er den nadruk op, dat de besprekingen omtrent Spitsbergen slechts een zeer voorloopig karakter hadden gedragen. Door de ministers van O. K. en W_ en Binnenlandsohe Zaken is een commissie ingesteld, die op korten termijn na zal rnoétep gaan of er in verband met de 'gewij- zigde omstandigheden, op het ge bied van het bdoscoopwezen en de film-exploitatie wijzigingen in d'e bioscoopwet moeten worden aan gebracht en zoo ja, welke. Déke commissie staat onder voorzitterschap van prof. dr. F. Sassen, leden zijn mr. Algera, lid Tweede Kamer, mr. ie Poole, dr. Proost, G. Schouten, dr. Sweens, burgemeester van Dongen, J. Tuin, lid Tweede Kamer en voorts uit een aantal adviseerende laden waaronder D, van Staveren da voorzitter van de centrale com missie voor de filmkeuring. Ver scheidene organisaties die zich bezig houden mpt de film zullen adviseerende leden mogen benoe men in deze commissie zooals b.v. de Katholieke Film Actie, de Ne derlandsche Film Actie, de Nedor- landsdhe Bioscoopbond e.a. Enkele minuten nadat het den Nieuwen Waterweg was bin- nengeloopen is het Noorsche s.s. „Fana" groot 1375 Br.t., varen de voor de K.N.S.M. Vrijdag middag om vijf uur door den mist bij geleidelicht 1 te Hoek van Holland aan den grond ge- loopen. Pogingen om het schip vlot te krijgen mochten niet gelukken. Aangezien het van Valencia komende schip sinaas appelen aan boord heeft, begon men het schip ter plaatse te lossen, \/andaag sluiten we het Octaaf van Driekoningen. Dit feest heeft ons opnieuw onze roeping tot het geloof in den eenen, wa ren God, in den God-Mensch, Christus, die verschenen is als het Licht der ivereld, bewust gernaak1'. Wij zijn gedoopt, wij zijn op din goeden weg dw leidt naar het eenige doel: den Hemel, Waarom zijn wil wèl Christen, wèl katholiek? Waar om anderen niet? Millioenen en millioenen menschen zijn er, die het ware geloof niet hebben- Hèidfinen. Gevangenen in een afschuwelijken afgodendienst- Erger nog: de godsd-ienst-loozen- De gods-dienst-haters en gods dienst-vervolgers. De moderne heiden in onze naaste omgeving De mensch zonder God. De def tige mijnheer. De mevrouw in bontmantel. De ontevreden wer ker op kantoor, in werkplaats of fabriek. Dolende zoekers, zon der rust. Die hgt Licht niet zien, niet willen zien, De „Mis sie", ver en nabij, mag ons niet onverschillig laten! Marcus, ders yit Polen is in het algemeen geëindigd. Je_ dere Nederlander in de ze uitgestrekte gebieden heeft thans de kans ge had', te repatrieeren, £ls hij dat wenschte, er zijn er, die dat niet willen, 'Op grond van hun medewer king met de Duitschers; het aantal Nederlanders dat gedurende de bezet ting van Polen omgeko men is, werd door den leider van de betrokken Nederlandsche missie zeer groot geacht, of schoon zelfs bij benade ring geen cijfers zijn te geven!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3