Bisschop roept alle geloovigen op tot Katholieke Actie tschland HEDEN BEGIN DER BESPREKINGEN over de toekomst van Duitschland herstel Twee socialistische partijen Italië in Afle opvarenden van de „Lilian in veiligheid ER BON! A. STAPEL LOT Een groot leger van apostelen, hecht en systematisch georganiseerd, is noodig HET VERDRAG VAN LATERANEN De Nederlandsche nota Plaatsvervangers der Groote Vier te Londen bijeen Duitschers willen gehoord worden BIDDAG in Bisdom Breda Oppositie tegen het Vredesverdrag Hachelijke tocht van de „Dorus Rijkers Adviseur van v. Mook ontevreden over Linggadjati Canadeesche piloten bij de K.L.M. der controle moeten te voeren uniforme politiek zou geba- worden op herstel goederenverkeer, in een louter fiscaal ta- agaan van dumping orming. Nederland aanspraak op ex- potasch-mijnen onder jliteitsregeling, waar- en producten al^Ne- koopwaar beschouwd n worden. AD tijdschriften DLIEK BOUWBLAD, op een zeer verzorg- mt, troffen wij in het .4 Dec. een belang- aan van de hand van Laan over het werk tect Peutz die Maas- tweetal zeer kunst- bouwen heeft ver- een beschouwing msterdam gehouden van oorlogsmonu- j niet alleen van be- oor de beeldhouwers voor comité's en duren die met deze :en krijgen. In het van genoemd blad het geïllustreerde Koldewey over het dwerk van Hilde- ;cher, waarin deze -vrouwelijke kunst beschouwing wordt jD" opent het nieu- n interessant artikel 5t S.J. waarin deze bekeering spreekt van Prof. Verhaar che Protestantisme. ve boeken lie Grootste van dit i bij de N.V. Am- loeK- en Courant- n werkje over Jan Leeghwater onder i Timmermanszoon /ij het leven en de lie deze ongetwij. ïrlander tot stand beschreven. Waar zoon van Noord- i was uit de Rijp t boek velen in onze ren die deel hebben gen het water die voeren, belang in- van Amstel heeft /antwoord gekozen n 'uitstekende wijze it het geheel een boekje is geworden i veler handen zien. india-uitgeverij te de dertiende druk /aes „Kinderzaal", werk reeds zoovele leefde bewijst al stekend geschreven rin zij het leven jster in een kinder, ajft op een wijze t, zijn weg bij hef ■el gevonden heeft, boeken van deze ;er treft ons ook nu aarop zij zoo goed ziekenhuizen weet vooral hoe ^ij h^t eisjes en vrouwen even aan het wel- edemenschen, be- s vervallen in ro- /aarschijnlijkheden ;erie zoo gemakke- in geven. In de, beeiding van de chrij fster wel zeer ij twijfelen er niet :nde druk zal door !e ontvangen wor- /ooral jonge moe- eel van leeren. L. S. TEL. 223 er ook meer van O, o, wat zijn ze :egt: „Zo'n lelijke ujke dijigen doet, 1 flink pgk slaag, ondeugende broejj zegt: Jonge, n jou tejecht ko- Likkepot, dingen af niets en de an- 2 zuurballen. We noepen afleren. Felx de Nobel ►.00 Nieuws; 2130 Nieuws waarna a. CEN DAG VAN GEWICHTIGE BETEEKENIS noemde onze Bis- schop, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, het gisteren, toen hij in den Haag een rede hield over de beteekenis der Katholieke Actie, bij gelegenheid van de offlcieele opening en plechtige inwijding van het Diocesane Bjureau voor Katholieke Actie, in de Paul Gabriëlstraat 2434 te 's-Gravenhage. Een gewichtige dag, want, aldus Mgr. (aan wiens rede wij hier een en ander öntlee- nen, voor het overige verwijzend naar een apart verslag elders in dit nummer) dit nieuwe milieu van katholiek leven en streven is een lichtend teeken in dezen tijd. Mgr. wilde voor alle geloovi gen van zijn Bisdom zijn inzichten en richtlijnen voor het werk der Katholieke Actie geven. Tot alle geloovigen van zijn dio cees richtte de Bisschop zich, want alle geloovigen zijn geroepen, op eertigerlei wijze met de K. A. mede te werken. Dat is trouwens ook de oproep van den Paus! Zoowel van Pius XI als van zijn thans regee renden roemrijken opvolger. Paus Pius schreef in zijn encycliek over het Mystieke Lichaam der Kerk, dat Christus daar het Hoofd van is, maar de hulp van zijn ledematen behoeft. Die hulp verlangt Chris tus van de Kerk, dus van ons allen> door gebed en goede werken. Daar van en bijv. ook van de intentie van veler verstervingen, van de mede werking der priesters, van de moe ders en van de vaders, hangt het heil van velen af. Wat de wereld noodig heeft, zijn niet alleen belijders, maar ook apostelen; een ieder moet, naar zijn rang en zijn plaats in de maat schappij, meewerken aan de uit breiding van de Kerk van Christus. Waarom nu K.A.? Is dit leekenapostolaat niet ten allen tijde, ook in groepsverband beoefend? Zeer zeker, aldus mgr., maar dan gold het bepaalde groe pen en bepaalde doelstellingen. Thans is vereischt een apostolaats- werk, dat zoo groot en omvangrijk is. dat iede,reen, stelselmatig en ge organiseerd, moet werken, dit apos tolaat kap alleen volvoerd worden, het groote terrein kan alleen be treden worden, met behulp van de leeken. Er is een menigte van apostelen noodig, als' een groot en georganiseerd leger. Daarbij moeten de krachten niet versnipperd worden, er moet geen afbreuk worden gedaan door den een of'ander, maar ieder moet, naar zijn eigen aard, meewerken in het groote geheel, dan ontstaat er eeg samenwerking, eensgezind, hiërar chisch geordend, onder de leiding van den Bisschop, die den band vormt. De Bisschop geeft de zen ding en kan ook leeken daartoe uit kiezen en oproepen. Die zending is de opneming in het apostolaat der Hiërarchie. De Bisschop geeft het wachtwoord, bepaalt tijd, plaats en wijze waarop wordt gewerkt. Dat is- de kracht en de doeltreffendheid van het werk. Zoo is de K.A. de staf in de hand van den Herder. Zoo volge de K.A. de leiding, desnoods met opoffering van eigen inzicht. Dat kan soms offers kosten, die door velen al volgaarne gebracht zijn. Mgr. wees er dan op, dat niet al len qp dezelfde wijze geroepen zijn tot hpt apostolaat. Er zijn priesters en reigieuzen, en leeken die niet allen dezelfde taak hebben. Er zjjn ook kernen noodig, in dit bisdom met zijn groote ste den, waarin haarden van ont kerstening gevonden worden, die ook zelfs klejne steden en dorpen hebben aangetast. Mgr. verwacht van de priesters, wier toewijding hij ten volle ver trouwt, dat zij de hun toevertrouw de geloovigen liefde voor de Kerk inprenten en onder hen het besef verlevendigen, dat ieder hunner ge roepen is, ig zijn persoonlijk en maatschappelijk leven het aposto laat te beoefenen; dat zij heilig leven, en onder de geloovigen voor het werk der K.A. hen zullen uit kiezen, van wie met reden goeden invoed op hun omgeving mag wor den verwacht. Zij moeten zich wij den en blijven wijden aan het werk dér geestelijke vorming, ook m het vereenigingsleven, opdat de leden der katholieke vereenigingen, naar hun geaardheid, kunnen meewerken met het apostolaat der K. A. De religieuzen moeten het werk der K.A. steunen door gebed en offer en voor zoover zij werken en instellingen van barmhartigheid on derhouden, daarin op geëigende wijze de K. A. ingang doen vinden. Tot de leeken zegt de Bisschop: niemand mag djt werk onver schillig laten, ieder moet deel nemen aan het apostolaat. Alle gèdoopten zijn geroepen tot het apostolaat van een duidelijk kenbaar uitgesproken katholiek leven. Alle gevormden over eenkomstig de kracht, die zij van het Sacrament des Vorm sels hebben ontvapgen, tot een stnijdbaar apostolaat, alle ge huwden tot heiliging van el kander en hun kinderen, in een christelijk gezinsleven. Dit geldt ook voor de peters en meters, voor de onderwijzers, de opvoeders en overheden. Zij moe ten overeenkomstig hun stand en ambt, het apostolaat beoefenen in een bepaalden kring. Van de leeken zijn er geroepen door zending. Zij moeten- anderen leeren en zichzelf heiligen. Zij moe ten de taak der priesters aanvullen, waar'deze door omstandigheden te kort schiet. Als ze geroepen wor den, dan is dat de roepstem van den Bisschop. Zoo moet de K.A. in breeder kring aanhang vinden. Allq vereenigingen moeten daarbij hedpen, zij moeten de K.A. on dersteunen, door mede te wer ken aan de doorvoering van de doeleinden der K.A. Zij heb ben, vrij en zelfstandig, een eigen arbeidsveld als aposto laat in eigen kring, de doel stellingen der K.A. in de ver houding van bondgenootschap doorvoerend onder de leiding dpr K.A. Het oog gericht op het doel, dat de Bisschop aan geeft, systematisch en georga niseerd op dep tijd en de plaats, langs den weg en het middel, dat de Kerkelijke Overheid bepaalt. De Bisschop wees er tenslot te op, dat ook ruime stoffelij ke bijstand noodig is en hoopte, dat alle gezinnen aan de do nateursactie zouden meedoen. Mgr. verklaarde de brochure van dr. Buijs en dr. Boelaars „De Kathohlieke Actie", tot handboek der K-A. en kondigde aan, dat de richtlijnen voor de organisaties in een apart docu ment zouden worden gepubli ceerd. Deel van Italiaansche Grondwet? Wanneer het betreffende ont- werp-artikel door de Italiaan- schte constituesren.de verga dering wordt aangenomen, zal het Verdrag van Lajeranen, dat op 2 Februari 1929 door Mussolini en Victor Emanuël met Paus Pius den Elfden werd gesloten, deel gaan uit maken van de grondwet der Italiaansche republiek. De christen-democraten, onder de Gaspari, zijn de ijverigste voorvechters van een onveranderd behouden van den inhoud van het verdra.g, terwijl men in link- sehe kringen evenzeer waarde schijnte hechten aan een prin- cipieele overeenkomst met hst Vaticaan. Van linksebe zijde dringt men echter op verschil lende veranderingen in den tekst van het verdrag aan. In het ver drag van Laleranen zijn de status van den Vaticaansehen Staat en zijn betrekkingen met Italië in politiek en financieel opzicht vastgelegd, terwijl verder in dil verdrag de verhouding tusschen kerk en staat in Italië wordt ge regeld. Heden zal te Londen door de Nederlandsche ambassade aan de leden der voorbereidende conferentie inzake Duitschland, de nota der Nederlandsche re geering worden overhandigd, welke haar standpunt terzake inhoudt. Of op een later tjjdstip de Nederlandsche regcering haar standpunt te Londen monde ling zal doen toelichten, is af hankelijk van de procedure, welke door de vergadering van plaatsvervangende minis ters van buitenlandsche zaken der Groote Vier zal worden vastgesteld. De plaatsvervangers der Groo te Vier beginnen beden te Londen met de voorbereiden de besprekingen over de toe komst van Duitschland en Oostenrijk. De plaatsvervan gers zijn voor Engeland Sir W. Strang en Lord Hood, voor de Ver. Stateg_ Murphj en generaal Mark Clark, voor de Sovjet-Unie F. T. Goesof en voor Frankrijk Couve de Murville en Paris, Zjj zullen hedenmiddag om "vier uur door Minister Bevin verwelkomd worden. Heden morgen behandelen zjj de kwestie Duitschland en van middag de kwestie Oostenrijk. De plaatsvervangers zullen zes weken bijeen zijn. De besprekingen over de toekomst van Duitschland. In Duitscht politieke en offi- cieele kringen te Berlijn is men hoopvol gestemd, dat' minstens twee en mogelijk drie der groote mogendheden gunstig zullen staan tegenover den wensch, dat Na de zware vernielingen, waarvan Bandoeng te lijden heeft gehad, zijn de industrieën, die voor den economischen op bouw van Indië zoo belangrijk zijn, weer op gang gebracht. Een kijkje in een der textielbedrijven. Anefo P. Duitsche deskundigen door de vier Ministers van Buitenland sche Zaken of hun adviseurs zul len worden gehoord. Er zijn nog geen officieels Duitsche stappnn te dien eitjdè gedaan, maar reeds wordt ver klaard, dat vertegenwoordigers van twee der vier groote mo gendheden geneigd zijn de vraag, of de Duitschers vóór de defi nitieve regeling van bepaalde kwesties zullen worden gehoord, in positieven zin le beschouwen. Maarschalk Sokolofsky, de Sowjet opperbevelhebber in Duitschland, hegft het Duitsche voorstel zoowel met Duitschers als met een qanlaj hooge Geal lieerde bezettirigsautoriteiten of ficieus besproken. Tqvens zou Robert Murphy, de politieke ad viseur van den Amerikaanschen militairen Gouverneur in Duilsch-, land, gunstig denken over het hooren van Duitsche deskundigen Herstel van Oostenrijk. Aan den vooravond van de con ferentie der plaatsvervangers van de vier Ministers van Buiten landsche Zaken heeft de Gosten- rijkscïie regieering, volgens elen door de Ooslenrijksche legatie te Londen uitgegeven communique, aan de plaatsvervanger^ een nota overhandigd, waarin Oostenrijk verzoekt als eerste slachtoffer van Hitler's agressie zoo spoedig en zoo volledig mogelijk in de ge. legenheid te worden gesteld om deel te nemen aan de voorberei dingen van de plaatsvervangers voor het sluiten van het Vre desverdrag met Oostenrijk. Men gelooft, dat deze nqja er op aandringt om als onderwerp van bespreking te nemen herstel volgens internationaal recht van den door Hitier vernielden Oos- tenrijkschen staat en er op wijst, dat Oostenrijk niet bij verstek herboren kan worden. Fransche voorstellen. In semi-officieele kringen te Parijs verluidde, dat de Fransche delegatie ter conferentie van de plaatsvervangers van de Minis ters van Buitenlandsche Zaken zal aanbevelen, dat de Oosten. rijksche grenzen van 1937 in het vredesverdrag met Oostenrijk er kend zullen worden. Aldus zou Oostenrijk de gebieden toegewe zen krijgen, welke het had vol gens de bepalingen van het ver drag van Saint Germain na'den eersten wereldoorlog. Geen delegaties van Denemarken en Noorwegen Noorwegen en Denemarken, die evenals andere landen zijn uitge. noodigd ter confei^ntie r®n de Ministers van Buitenlandsche Zaken-hun standpunt ten aangien van de verdragen met Duitsch land en Oostenrijk uiteen te zet ten, zullen geen delegaties zen den. De Noorsche regeering zal volstaan met bet toezenden van een memorandum. „VOLKSHERSTEL- SIGARETTEN" Verkoop begint eind Januari Verwacht mag worden, dat met de verkoop van de geïnj.' porteerde z.g.n. „Volksherstel" - sigaretten omstreeks eind Jan. kan worden begonnen. Deze si garetten, waarvan ongeveer 20 millioen stuks of 1 millioen pak jes ter beschikking zullen ko men, worden tot een nader vast te stellen datum zonder bon verkocht tegen prijzen van f 1.20 f 1.44 en f 1J>8 per pakje, ver hoogd met een toeslag van f 3. De opbrenggt van cjezen toe slag komt voor ongeveer 1/5 gedeelte ten goede van het Ne- derlandsch Volksherstel, terwijl net resteerende deel voor nade re door dè ministers van sociale en economische zaken te bepa len lief^adjge doeleinden be stemd zal worden. De verkoop, waaraan zoowel de importeurs als de handel be langeloos hun medewerking ver- leenen, zal via den ïjormalen tabakshandel geschieden. Moordenaar van Kapelaan" Boeken krijgt 12 jaar Door de Groninger kanjer van het bijzonder gerechtshof te Leeuwarden werd uitspraak ge daan in de zaak tegen Gerrit Lourens, die in September 1944 kapelaan J. G. Boeker te Gro ningen had vermoord. Op 6 Jan. j.l. was door den advocaat-fis caal de eisch doodstraf gewij zigd in een eisch van 2$ jaar. Thans luidt het vonnis 12 jaar R.W.I. met aftrek en ontzetting uit beide kiesrechten. Vertrek generaal Spoor wederom uitgesteld Het vertrek van lt.-generaal Spoor is wederom uitgesteld. De legercommandant zal twee maal 24 uur later vertrekken en wordt dus den 17den Januari in Neder land verwacht. In de kerken van het Bis dom Breda is een schrijven voorgelezen, waarin Z. Hw. Exc. Mgr. Hopmans verzoekt Zondag a.s. een biddag te houden voor de landen, waar de Kerk vervolgd wordt. De Bisschop zegt in dit schrij ven, dat in tal, van landen, met name in Oost-Europa, met de grondrechten van de menschelijke persoonlijkheid, zooals vrijheid van geweten en godsdienst, geen rekening wordt gehouden. Op vele plaalsen, in heele landstre ken, wohdt de vrije uitoefening van den godsdienst op onrecht vaardige wijze belemmerd of on mogelijk gemaakt. In vele geval len heerscht openlijke of he- dekte kerkvervolging, waarvan de -Katholieke Kerk en Haar ge zagsdragers allereerst het slacht, offer zijn. Guiseppe Saragat, voorzitter van de Italiaansche Constituee- rende Vergadering, heeft een nieuwe Italiaansche sociaHsti sehe partij geproclameerd, waarvan hij de leider is. Deze partij vormde de rechtervleugel van de Italiaansche socialisti sche partij ouder leiding van Pietro Nenni en verzet zich tegen het gemeenschappelijk program van de socialistische partij en de communistische partij. Saragat verklaarde echter, dat zijn partij geenszins anti-communis tisch is. „Wij hebben slechts voor autonomie gestreden om een zuivere socialistische partij te behouden. Wij kunnen nu met de communistische aartij op een werkelijke basis on derhandelen, daar wij weten, dat zij ware communisten en wij ware socialisten zijn, zonder over fusie of anti-fusie te spreken. Met de reddingsboot „Dorus Rijkers" werden vijftien leden der bemanning van het gestfande Deensche s-s. „Lillian" in veilig heid gebracht. De eerste opvarenden verlaten het schip. A.N.P. P. Gestrande schip moet als verloren worden beschouwd Zogder resultaat hebben gis teren de Stentor en de Born- diep geprobeerd de Lilian, dat niet een Zweedsch zooals aanvankelijk was vermeld 1 maar een Deensch schip -is, van de Noordehhaaksgronden los te trekken. Het schip moet als verloren worden be schouwd. D© „Dorus Rijkers", onder com mando van schipper Piet Bot, is tenminste niet onverrichterzake uitgevaren. Twaalf leden van de bemanning werden gisterenmor gen van boord gehaald en on dergebracht in „Het Wapen van Den Helder" aan de Spoorgracht. Vier man bleef achter, t.w. kapi tein Clausen, de le stuurman, dn le machinist en de 3e machinist In „Hst Wapen \^n Den Hel? der" zaten de twaalf Denen gis terenmiddag rustig op hun hrood met worst te kauwen, in het ge heel niet onder deij indruk van de gebeurtenis die nu eenmaal 't risico is van het zeemansleven Een van hen, een blonde boots man met een lange baand, gaf in een mengelrqpes van Duijsch en. Engelsch enkele bijzonderheden over de stranding. Zij moet \ybr- den toegeschreven aan het zeer slechte zicht. Aan boord zag men de zaak aanvankelijk nog niet zoo donker in, want in de veronder stelling dat het schip op eigép kracht wei zou loskomen, werd vijftig ton van de lading pijpaarde overboord geworpen. Maar dit le verde niet het minste resultaat op en nu hebben de mannen weinig hoo'p meer.# Ook de heer Moerman van Bureau Weissmuller zag de zaak donker in. „Het schip zit smerig" luidde zijn oordeel. „Maar wanneer de weersom standigheden gunstig zijn worden de pogingen om het schip los te krijgen herhaald. Ook de laatste opvarenden gered. Bij een stormachtige wind en hooge zee heeft gisteren avond om 10 uur de „Dorus Rijkers" de laatsle 4 opvaren den v^n de „Lilian" aan boord genomen en naar Den Helder overgebracht. De rediding was geen gemakkelijke. De kracht van den wind was zoo groot, dat van het afdalen langs een stormleer moest wórden afgezien. Terwijl de reddingboot aan stuurboordzijde langs de „Lilian" stoomde, hielden vier leden van de bemanning een springnet op, waarin achtereenvolgens drie van de schipbreukelingen met een gQpdberekenden sprong terecht kwamen. De vierde en laatste belandde op het dek, maar liep ondanks den vrij hevigen val geen verwondingen qp. Om kwart voor elf liep de „Dorus Rijkers" flle haven van Den Helder weer binnen en namen de uitgeputte Denen hun intrek in Hotel „Wa pen van Den Helder". Daar de. den zij het sobere verhaal van hun noodlottig geworden tocht, hoewel zij ziel) over de oorzaak van de stranding niet wenschten uit te laten. De kapitein, de 50-jarige F. Clauspn, die diep onder den in druk was van het stranden van zijn schip, was met drie leden van zijn bemanning van Zaterdag avond tot Maandagavond bijna, onafgebroken in louw geweest om te trachten de „Lilian" te redden en hij heeft tot tweemaal toe ge weigerd zün boot te verlaten. Gisteravond echter beukten de wqelige golven met zooveel kracht tegen de wanden, dat het schip een halven slag werd omgedraaid en gevaar liep geheel om te De Gasperi, de Italiaansche pre mier, die momenteel in de V.S, ver toeft, heeft Zaterdag te Cleveland verklaard, dat de scheuring in dg Italiaansche socialistische partij eventueel een kabinetscrisis zou kunnen veroorzaken. „Wij kunnen de toestand niet eerder overzien, voordat wij den vollen omvang van de scheuring kennen," aldus de Gas peri. De afgescheiden Italiaansche socialistische partij heeft een manifest uitgevaardigd, dat zich heftig keert tegen het vredes verdrag met Italië en vegjvijt den leider van de socialistische partij en minister van buiten landsche zaken, Nenni, dat hij bereid is dit verdrag, „dat Ita- lië's rechten miskent", te teeke nen. Het manifest verklaart met na druk, dat, in tegenstelling met wat er gebeurt in Engeland, in de Scan- dinavischê landen, in Frankrijk en elders in Europa, het socialisme in Italië in verval is en doet eep be roep op alle Italiaansche arbeiders het Italiaansche socialisme en Italië op den rechten weg te brengen. De heer A. Th. Baud, lid van de Nederlandsche dele gatie bij de Ver. Naties en adviseur van Dr. van Mook, die op weg is naar Amster dam, heeft verklaard, dat hij niet geheel tevreden is over de ontwerp-overeenkomst, die met de Indonesiche republiek is bereikt. Om geheel aan haar doel te beantwoorden moest deze over eenkomst, zoo meende de heer Baud, aangevuld worden door andere verdragen van een meer MSB definitief karakter. Aneta seint nader, dat de heer Baud van meeni-ng is, dat de grootste rqoeilijkheid aan Indonesische zijde gelegen is in het falen van de republikein- sche regeering om gezag te vestigen en haar besluiten te doen uitvoereij. Deze Tegeering bestaat uit nieuwelingen, groo- tendeels Westers gevormde in- tellectueelen, die niet voldoen de de traditioneele krachten, waardoor de Indonesische mas sa's gedurende eeuwen gere geerd zijn, onder controle te hebben. De communistische in vloed in Indonesië is, volgens den heet Baud, tot nu toe ge ring. Het grootste deel der In donesische nationalisten is hef tig gekant tegen het communis me. De K.L.M. heeft 62 jonge Ca nadeesche piloten aangezocht in haar dienst,te treden. Dit is het resultaat van de reis, welke dr. H. K. Slotboom, hoofd van den medischen dienst der K.L.M. en de heer H. Fuchs, chef .wan het vliegbedrijf, begin December naar Canada hebben gemaakt voor het aanwerven van nieuwe bestuur ders. De betrokkenen moeten echter eerst nog worden gekeurd. Het ligl in de bedoeling, dat de piloten, die voor het grootste deel oud.oorjogsvliegers zijn, voor Maart a.s. hun arbeid begingen. Voordat zij op de KX.M.-diensten worden ingeschakeld, zullen zij gedurende eenige maanden op Schiphol zorgvuldig worden ge ïnstrueerd. Hoeveel radio-luisteraars telt Nederland? Op 1 Januari jj. bedroeg het aantal aangegeven radio-toestel len in Nederland 697-279, op 1 December j.l. luidde dit getal 669.135. Het aantal aansluitin gen op de rijksradiodistributie op 1 December j.l. 466.243 tegen 462-609 op 1 November. slaan of in tweeën te breken Gezien de hopelooze situalie en het geringe nut van een verder verblijf aan boord, besloot Clau. sen gisteravond om 8 uur zijn drie metgezellen met hem zelf niet langer aan het gevaar van een verdrinkingsdood bloot te stellen en vroeg dus met lichtsignalen om hulp. Twee uur later nam de „Dorus Rijkers" hen aan bqprd. De bemanning g§looft overigens nog niet in het verlies van het schip. Vandaag hopen zij zich aan boord van de reddingboei op nieuw naar den keizersb'ult op de Noorderhaaksgronden te beggven, teneinde na te gaan of het de moeite loont voor de derde maal te pogen het schip vlot te trek ken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1