-A* HUIS DER KATHOLIEKE ACTIE 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 14 Januari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN P.O.A.n.v.,Payglop7 Trailer door trein gegrepen Centrum van gdesteiijke vreugde in periode van rampen! Ook in het woningprohleem Antwoord Marktberichten Ül Op de Noordelijke havengronden, Westelijk van de kust van Texel, is het Deensche s.s. „Lillian" als gevolg van het slechte zicht aan den grond geloopen. Het schip in zijn benarde po sitie. A.N.P. P. Oproep aan alle K.J.M.V.'ers Ter stemhoed Mannen, doe je plicht en .kom Woensdagavond (15 Januari) om ls.alf ^knaar restaurant Kinheim om je waardevolle stem uit te brepgen. Het oude besluur is zoo edel moedig geweest om zich herkies baar te stellen. Gewone leden hebben verkaard, dat ze gerust in aanmerking wenschen te ko men voor een leidersbaantje. Stil len wachten met ongeduld cp 'n wonderbare promoveering. En ik zou jullie den Napoleon zin: „Tout soldat porie dans sa giberne le böton de maréchal de France" willen toeroepen. Heel vrij vertaald en veranderd zou dat beteekenen: Een ieder van jullie kan in 't bestuur komen. Komt en aanschouwt den slag om den hamer. Ziekelijk ALKMAAR Voor den poli tierechter stond Maandagmiddag terecht S. T. uit Heerhugowaard. Verdachte had uit de kerk o.a. "zang- en gebedenboekjes gesto len. De inlichtingen, die over hem ingewonnen waren, stelden hem in een niet al te gunstig lichL Hij werd zwak, laf, ontevreden en egoïstisch genoemd en wij hadden den indruk in dit "geval mjet een kleptomaan te doen te hebben. De reclasseeringsamlbte- naar raadde in zijn rapport aan, dezen verdachte voor eenigen tijd jnaar een landbouwkolonie te stu ren. De rechter wilde,alvorens een vonnis te vellen, eerst nog een getuige hooren. Daarom wordt deze zaak aangehouden tot Maandag 27 Januari. KAARTSYSTEEMLADEN in prima eiken alle maten DIERENBESCHERMING ALKMAAR Zaterdag, is zwervend aangetroffen een don kerbruin hondje, plm. 3l/i maand oud, reu. Ter beschikking een klein jong zwart h.ondje, plm. 8 weken oud. Men wordt beleefd verzocht geen zwervende dieren bij den inspecteur te brengen. Men be ware de 'gevonden dieren zelf 1 of 2 dagen, later geve men ze aan hem op. Alleen gewonde dieren mogen gebracht worden. Adres: inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Personalia ALKMAAR De heer A. Vonk adjunct-commies aan de inspectie registratje en successie, is met in gang van 1 October 1945 benoemd tot commies-titulair. Afhalen bonnen ALKMAAR Morgen is het de beurt van degenen, wier naam begint met B of D, om distribu tiebescheiden af te halen aan het distributiekantoor. ALKMAAR Op de te Haar lem gehouden Pluimvee- en ko nijnententoonstelling werd de heer C. Feijen te Heiloo be kroond met de beste kleine zil- verram. Hij is tevens kampioen vap de Ned. zilverclub. De heer C. W. van der Meulen te Alk maar kreeg een bekroning met de beste Angora. ALKMAAR In den ouder dom van 50 jaar is alhier over leden G. N. Buren, dierenarts. Geboren. Olga B. M., d. v. George W. M. Willems eji A. G. M. Eijkmans; Hans A-, z. v. Cor- stiaan Cammeraad en G. Ame- ling; Arnoldus L., z. v. Jacobus J. J. M. Abbes en H. R. Molen kamp. Overleden: Abraham Wester huis, oud 62 jaar, gehuwd met M. van der Zee; Jan Elderenbos, oud 70 jaar, weduwnaar van W. Fresen; Elieze C. J. C. Graadt v. Roggen, oud 90 jaar. Installatie Burg. Korver ST. MAARTEN In een bui tengewone raadsvergadering zal <Je heer P. J. Korver officieel als burgemeester van St. Maarten worden geïnstalleerd. Deze ver gadering is op Donderdag 16 Jan. a.s., des middags te half 3, in het Raadhuis. Verbetering arbeiderswoningen LANGEDIJK Voor wal be treft cfe verbetering van arbei derswoningen is er door de re geering een regeling getroffen, waarbij de overheid in de ver- beteringskosten bijdraagt. De aan te brengen verbeterin gen kunnen van velerlei aard zijn. Gedacht wordt aan het ver. beteren van de inrichting van verouderde woningen, het tref fen van voorzieningen tegen voch tigheid of brandgevaar, het ver beteren van de sanitaire installa tie, aansluiting aan de rioleering, het restaureeren van verwaar loosde. woningen, het aanbrengen van gas,,water of elect'riciteit, het splitsen "^an voor de huidige ver houdingen ondoelmatige percee- len in verschillende woningen enz. De overheid verleent in, de ver- beteringskpsten 'slechts een bij drage a fonds perdu,d.w.z. een bijdrage voor éénmaal zonder ver plichting tot terugbetaling, indien, in gevallen waarin zulks,redelijk is te achten, ook van de zijde van het hypothecair crediet ter zake van de op het perceel rustende lasten een tegemoetkomende hou ding wordt aangenomen. Spreekuur sociaal werkster LANGEDIJK Mej. A. A. van Heusden, sociaal werkster voor de gemeente Langedijk, zal te'be ginnen 13 Januari a.s. eiken Maandag zitting houden ten yaad- huize te Noord-Scharwoude van 2 tot 3 uur. Ieder, die voorlichting, advies e.d. op sociaal terrein nopdig heeft, b.v. ten aanzien van het gezin, het beroep of andere on derwerpen, kan zich op dit spreek uur bij mej. van Heusden ver voegen. Mej. van Heusden zal op ver zoek ook gaarne een bezoek in het gezin brengen. Rechtzetting van rechtszitting LIMMEN In ons verslag over de rechtszitting, waarin de zaak tegen de daders van den roofover val te Hoom terecht stonden, werd ook terloops dè naam van dén heer Baltus alhier genoemd, waaruit sommigen ten onrechte geconcludeerd schijnen te hebben dat. de heer Baltus ook iets met bedoelden .overval te maken heeft gehad. Dat is echter geenszjns het geval. De heer B.altus "had slechts een advies gegeven over de z.g. geheime organisatie, Waar bij hij steunde op het advies van een vooraanstaande relatie uit de vroegere' illegaliteit, die in de meening verkeerde, dat de zaak wel in orde was, omdat de PRA. rechercheur G. BI. er bij betrok ken was. Als de he.er Baltus fout is geweest met zijn advies, dan is dat te wijten aan een onjuist advies, dat hem van andere zijde was gegeven. Verder heeft de heer Baltus met de zaak niets uit te staan. EEN LEKKER HAPJE HEERHUGOWAARD De laatste'dagen hebben velen op de ringvaart tusschen Heerhugo waard en Hensbroek paling onder 't ijs vandaan weten te verschal ken. We ontmoetten iemapd, die op deze wijze minstens 15 pond in de wacht had gesleept. Inder daad, de moeite loonend. AFZET WITTE KOOL ND.-SCHARWOUDE Maan dagmorgen werd aan veilingen medegedeeld, dat met ingang van 13 December met de zuurkool fabrikanten een overeenkomst was gemaakt betreffende den af zet van witte kool. Witte kool boven 4 pond zal worden afge nomen voor fabricage tot zuur kool voor den prijs van f 8.50 per 100 kg. Deze prijs zal gelden tot en met Zaterdag 9 Febr. 1947. BURGERLIJKEN STAND ZIJPE. Geboren: Rika dochter van Pieter de Vries en Pietertje Kos; Hermanus Caspar zoon van Hermanus Juurling en Maria Elisa beth Klaver. Ondertrouwd: Jan Blaauw, oud 25 jaren, boekhouder en Geertruida Rampen, oud 22 jaren, zonder be roep, beiden wonende alhier. Gehuwd: Martinus Nanne en Eli sabeth Klaver; Adrianus Franciscus Johannes Hermanus Putker en Cor nelia Maria Louwe. Overleden: Pieter Johannes van der Oordt, oud 82 jaren, zonder be roep. weduwnaar van Maartje Groótes; Cornelis Nannis, oud 65 jaren, zonder beroep, echtgenoot van Neeltje Muntjewerf; Trijntje Goedhart, oud 72 jaren, zonder be roep, echtgenoote van Johannes Jonker; Petronella Cornelia Kolk man, oud 56 jaren, zonder beroep, echtgenoote van Maarten Janssen; Jacob de Graaf, oud 74 jaren, zon der beroep, echtgenoot van Antje Hoofd; Petrus Apeldoorn, oud 72 jaren, zonder beroep, weduwnaar van Grietje de Jongh. Hooge benoeming Mr. Buiskool SCHAGEN. Onze oud-plaats_ genoot mr. dr. J. Buiskool is, naar wij vernemen, door H.M. de _Ko- ningin benoemd tot waarnemend Gouverneur van Suriname. Het is nog kort geleden, dat mr. dr. Buiskool Schagen, waar hij een reeks van jaren de meest uiteen- loopende taken vervuld had, ver liet om scheep te gaan naar Suri name waar hem een hooge pest h.ij de rechterlijke macht wachtte. Voor den oorlog had hij te Schagen een drukke adyocaten- practijk en was bovendien plaats vervangend kantonrechter te Alk maar. Reeds spoedig na zijn vestiging te Schagen was hij in het politieke leven een vooraanstaande figuur. Na raadslid werd 'hij reeds in 1935 wethouder, welke functie h'ij tot 1940 vervulde. Al kreeg Schagen tijdens de be zetting ook een NSB-burgemees- ter, de bevolking ging bij mr. Buiskool te rade, zoodat hij in feite eigenlijk de bestuurder was. Da bezetter had dit tenslotte in de gaten en dr. Buiskool werd „sichergestelt" in de concentratie kampen Scheveningen en Oraniën- burg. In 1944 kwam bij echter weer terug en hernieuwde onmid. delijk zijn relaties 'met de verzets groepen, welke hij na eenigen tijd wist te bundelen, zoodat alles on der zijn leiding stond. De L. O. kende hem als een energiek orga nisator, die o.m. de voorziening van een leger onderduikers en ondergedoken spoormenschen re gelde. Na de bevrijding werd hij onmiddellijk waarn. burgemeester van Schpigen en kort daarna nog van meerdere gemeenten in de omgeving. Bij zijn vertrek naar Suriname nam Schagens burgerij op treffen, de wijze afscheid van hem. De toen uitgesproken wens.chen be ginnen reeds in vervulling te gaan. Uitvoering St. Caecilia HEILOO Het R.K. Fanfare corps „St. Caecilia" alhier gaf Zondag een uitvoering met me dewerking van het humoristisch gezelschap J. P. Storna. Het mu zikale gedeelte van dezen avond stond o.l.v. den directeur, den heer Olij, uit Bergen. Er werd zeer goed gespeeld. Het humoristisch gedeelte viel zeer in den smaak van het pu bliek, getuige de vele lachsalvo's en 't herhaaldelijk gulle applaus. Al met al een mooie avond en den gang naar het Brunogebouw dubbel waard. Woensdag 15 Januari (morgen) wordt eenzelfde avond gegeven voor donateurs. Bezoekt allen de zen avonch het is de moeite waard. WIERINGERWAARD Door den Voorzitter van het Stembureau zijn wegens vertrek van Mevr. Boontjes-Gayaard en den heer P. Visser als nieuwe raadsleden aan gewezen de heeren J. F. Goosens en C. Boekei. SCHAGEN Toen trein 3939 die 's avonds te 7 uur Schagen verlaat, Maandagavond de on bewaakte spoorwegovergang in den dijk nabij Oude Sluis na derde, passeerde daar juist een groote treiler van de Libra-fa- brieken uit Leeuwarden. Hoe wel de chauffeur, die op het laatste moment de trein pias zag naderen, vol gas gaf, kon hij niet voorkomen dat de aan hangwagen door de locomotief, werd gegrepen en totaal ver pletterd werd. De vier inzitten den van de cabine bleven won der boven wonder ongedeerd, daar op het moment dat de trein de trailer greep, de kop peling van de truck afbrak. Deze reed, nog een aantal me ters door en werd door >in chauffeur tot stilstand ge bracht. Een kraanwagen van de N.S. moest assistentie verleenen om het versperde baanvak vrij te maken. Bevolkingsoverzichï in 1946 DE RIJP Op 1 Januari 1946 telde De Rijp 1447 inwoners, t.w. 757 mannelijke en 690 vr,ouwe lijke personen. Door geboorte en vestiging kwamen er in den loop van het jaar 162 bij, doch er stier ven 11 personen, terwijl er 125 vertrokken. Op 31 December 1946 waren er zoodoende 1473 inwoners, nl. 770 mannelijke en 703\ vrouwelijke ingezetenen. Welpen uit het nest gegroeid 'T ZAND Zondagmorgen "kwamen de welpen en verken ners- bij elkaar in de burcht. De aalmoezenier, kapelaan Buffing, de welpenleidsters en de hopman Boekei waren aanwezig, om ge tuige te zijn van den grooten sprong van negen uitgegroeide welpen. Nadat Akela de Wit hartelijk afscheid nam van de negen jon gens, werd dwars door het lokaal een touw gespanjjen, waarover de welpen sprongen en tegelijkertijd hun naam afriepen. Hopman Boekei ving de jongens op en heette hen welkom als adspirant- verkenners. Tenslotte brachten de jongens nog geruimen tijd door met di verse spelen. WIERINGERWAARD In café Boersen vergaderde Zater dagavond de afd. Wieringerwaard van den Bond voor Staatsppnsio- neering, oifder leiding van den heer Woudenberg. De opkomst was matig, hoewel de afdeeling ruim 200 leden telt. De rekening van den penning meester vermeldde een batig saldo van f 256.45. Als bestuurslid i£ de plaats van den heer J. Lak werd de heer C. H. Limpers gekozen. Als afgevaardigde en plaatsver vanger voor de bondsvergaderin gen werden gekozen de heeren P. Woudenberg en R. Spaans. Voor de federatievergaderingen i DAUL GABRIEL STRAAT 24 tot 34. Eens bewoond door religieuzen, thans door het bis dom aangekocht, als centraal bureau voor de Diocesane lei ding van de Katholieke Actie. Hier kqmen alle draden bijeen voor allé „sectoren" van onze Haarlemsche K.A., de vrouwe lijke K.A., de mannelijke K.A. sinds kort is nl. de afdeeling voor volwassenen gescheiden de K.A. voor de vrouwelijke en de K.A. voor de mannelijke jeugd. Dan is er nog de alge- meene afdeeling en de propa- ganda-raad. Dat alles heeft zijn bureaux hier in de Paul Ga- briëlstraat. Dat doet ons denken aan Paulus, die de hoofdpatroon van de K.A. zou kunpen zijn, en aan den aarts engel, die de Verheven Boodschap der Menschwording van Gods Zoon aan de Moedermaagd bracht, tot verlossing van het m^pschdom, en wat anders is de taak der K.A. dan het menschdom uit de ontkerste ning te verlossen en, als de Godde lijke Verlosser, de mensch weer vrij temaken van de zonde en de»hemel voor hem weer te openen? Huis der vreugde, noemen de bla den de nieuwe schouwburg in Rot terdam; dit Huis der Katholieke Actie is een Huis van geestelijke vreugde, in een periode van ram pen. Hoe komen wij op die rampen? Toen gisteren in den Haag de ope ningsplechtigheid plaats had, waar de Bisschop zijn groote rede hield, ging jdaar, in een gezelschap van hoogwaardigheidsbekleeders en af gevaardigden Van alle sectoren van de K.A., van sociale vereenigingen e.a. en van vertegenwoordigers der K.A. in de andeye bisdommen, een fijn openingswoordje van den be kenden historicus L. J. Rogier aan vooraf; de heer Rogier is op het oogenblik waarn. voorzittër van de diocesane leiding van de K.A. Hij herinnerd*? er aan, dat rr^gr. Huibers juist gisteren elf jaar geleden zijn Bisschoppelijke troon in bezit nam en hij hoopte, dat het hem gegeven zou mogen zijn, over acht jaar in ongebroken kracht de 100-jarige de heeren P. Woudenberg en C. Verblaauw; in de kascommissie de heeren Th. Boersen en W. P-eereboom. herdenkipg van het herstel der bis schoppelijke hiërarchie in Neder land (1853) te beleven. Als dat het geval is, dan zult .gij, mgr. kunnen terugzien op een periode, rijker aan rampen,.dan die van al uw zes voorgangers. Maar dezen middag, aldus Rogier, is een moment van ver kwikking en troost. Het besef der roeping van de K.A. gaat opnieuw verlevendigd worden. Deze gebeurtenis is een getuige nis van trouw en plichtsbesef in een tjjd, dat de huidige genera tie, gebukt onder stoffelijke nood, op de kentering der tijden leeft. Moge geen vrees ons be vangen! Vooraf heeft de Diocesane leiding 4 van de K.A. afscheid genomen van ,den heer mr. dr. F. Houben, tot voor kort voorzitter, thans commis saris van de Koningin in de provin cie Limbufg. Hem werd een souve nir aangeboden in den vorm van de in perkament gebonden volledige dichtwerken van Guido Gezelle. Hulde werd eveneens gebrachl aan my. A. M. B. Dyckhoff en den heer H. B. A. M. Kemna, resp. penning meester en secretaris van de dioce sane leiding, die deze functies heb ben neergelegd, doch in andere functie voor de K.A.-leiding behou den blijven. Voorts heeft de pers in een korte conferentie een en ander over den stand vah zaken, en de toekomstige plannen van de K.A. vernomen. Wij komen daarop nader terug. Vol staan voor heden met te vertellen, dat de geest in de leiding van en thousiasme en toewijding vervuld is. De heer Rogier heeft verteld van de taak der algemeene leiding, die behalve meer organisatorisch, vooral voor de directe practijk van het werk der sectoren in alle parochies, van belang is voor de doorvoering van het jaarprogramma, dat thans speciaal het herstel van recht en liefde op den voorgrond stelt, bij zonder ook in het gezin, de arbeids milieus en de ontspanning. (Beste ding van vrijen tijd!) In 1947 staat vooral de bestrij ding van het Communisme op den- voorgrond, niet van ,;de" commu nisten, integendeel, de K.A. stelt zich „actie voor de communisten" ten taak. Wij bestrijden immers de dwaling, maar niet de dwa. lendpn. De verschillende afdee- lingen sectoren is in dit milieu van K.A. eèn geliefde term stellen zich ter uitvoering van dit program verschillende middelen en acties voor. Zoo werkt men met bedrijfs-kernen, en aan de vrou wen wordt voorgehouden, dat zij een specifieke taak hebben in -de moderne zielzorg. Met de vrou wenorganisaties wordt samenge werkt. De scheiding tusschen vol wassen mannen en volwassen vrouwen wordt in de K.A. voor taan strenger doorgevoerd. De Jonge Vrouwen K.A. legt uiter aard den nadruk meer op de vor ming en maakt veel werk van op leiding van leidsters. Ook de vol wassenen hebben echter nog vaak algemeens^ geestelijke vorming noodig. De K.A. voor mannen gaat meer met districtsindeelin. gen werken. Er wordt gestreefd, zoo verzekerde rector Kraakman, naar inniger en regelmatiger con. tact rneiT de „bondgenooten", de mannenorganisaties op sociaal en ander gebied, opdat zij op hun terrein en hun wijze zelfstandig de groote denkbeelden van het jaarprogram uitwerken en toe passen. Dan heeft tenslotte de heer Hofscholte een en ander medegedeeld over de „nervus re- rum", de zenuw van alles, ook van de K.A-beweging: het geld. Er komt een nieuwe groote actie voor donateurs. Geld is er noo dig' en de Bisschop vraagt, dat alle gezinnen een donatie zouden willen geven. Laat de propagan. disten straks niet aan doövemans. deur kloppen. De K.A. moet gesteund wor den met woord en v daad, met gebed en geld. Beide zijn on misbaar, willen wij het doel bereiken, dat de Paus aan de Katholieke Actie heeft ge steld: Christus terug te bren- gen in de harten en in de ge zinnen en in het openbare leven. En denk dan ook aan hel woord van den nieuwen Excellentie Houben: de chris- tianiseering zal moeten ge schieden met de hulptroepen van de Ieeken, van eiken staat en stand! WENKEN EN WENSCHEN HET KAMP TE PARE-PARE CELEBES 25-jarig Missiewerk en 25-jarig Professiefeest Larantoeka (Floreg) 9.12.'46 Toen wij 15 Mei 19j2 door de Jappen werden geïnterneerd dachten' wij alle maal dat het voor een jaar of ten; hoogste twee jaar zou zijn. Ik hoopte mijn zilveren feest 20 April 1944 en mijn 25 jarig Missiewerk in Maoe. mere (Flores) te kunnen vieren. Do feilen werden echter anders en zoo moest ik beide feesten vieren in het kamp te PareBare op Celebes. 20 April 1944 werd door onzen Mis. sieoverste een H. Mis opgedragen. Het-1 moest In het donker gebeuren en in het geheim want het was door de Jappen verboden. Enkele van onze Paters en Broeders waren er bij te. genwoordig' en onder deze H. Mis ver nieuwde ik mijn H. Geloften. Na af loop was er koffie met suiker, 'vele kampbewoners kwamen mij felicitee. ren en iedereen kreeg een sigaretje; wat toen ai een heel groote trac. tatie was. Met de middag was er een z.§, feeslmaaltijd. Onze ZeorEerw. Pa ter Deken had ergens een gans ge vonden die natuurlijk: fijn gebraden werd en enkele var. de oudste Broe ders mochten van elit feestgerecht ge nieten want voor allemaal was er niet voldoende. Dit was' nu mijn groote feest van 25 jaar kloosterling. Het feest van mijn 25 jarig Missiewerk zouden wij later op Flores vieren, maar dat is heelemaal overgeschoten doordat ik niet gelijk de anderen naar Flores kon terugkeeren. Terwijl al onze Pater en Broeders naar Flores' terugkeerden, \moest ik achterblijven in het ziekenhuis te Macassar om nog geopereerd te worden. Aanvankelijk had de dokter gezegd dat ik naar Holland moest omdat de operatie te gevaarlijk was ojn deze in Macassar uit te voeren omdat het ziekenhuis nog niet goed was ingericht en omdat er voldoende instrumenten aanwezig waren. Mijn vertrek naar Holland werd echter steeds weer uitgesteld ere onderwijl werd mijn kwaal steeds er ger. Ook verlangde ik erg, terug te keeren naar onze Missie op Flores. Ten laatste besloot <3® dokte? mij in Macassar te opereeren. als ik er mee accoordging. U kunt morgen begin nen dokter, zeide ik. hoe zwaar het ook zal zijn. Er werd begonnen. Niet een keer, maar in dienzelfden maand Januari 1946 moest ik driemaal ge opereerd worden. Alles verliep naar wensch ere den 26sten Maart was ik zoover genezen dat ik de reis naar Flores kon aanvaarden. Den 4den April kwam ik gr aan en ik hoopte weer naar mijn oude standplaats ■Maoemere terug te kunnen gaan, 'maar daar deze statie door de Jappen ge heel was vernield en verwo.est beslo ten de Oversten1 mij naar een andere plaats te zenden en wel 80 km van Maoemere verwijderd. Eerst viel het mij een peetje tegen om in een heel nieuwe en vreemde omgeving' te gaan werken maar voor mijn gezondheid is het hier zeer goed. Door al deze om standigheden werden de feesten1 waar van ik boven vertelde niet gevierd en ging alles zijn gewone gang'. De ma. terieele schade is zeer groot, maar toch is er een groot voordeel en wel dat het Ff Geloof onder de menschen is behouden gebleven. Alle Paters en ftroeders werden er met groot ge juich ontvangen. Ondanks het gebrek aan Prjesters was het Missiewerk nog vooruitgegaan, dank zij de ijver van onzen Bisschop met enkele Priesters die waren gebleven maar vooral door de ijver van onze inheemsche Pries ters. Voor den oorlog waren er twee in heemsche Priesters gewijd en onder den oorlog heeft de Bisschop er nog' 10 kunnen wijden. Deze Pries'ers heb ben veel gedaan tot behoud, ja zelfs to' bloei van onze Missie. Flores is een door Gpd bijzonder ge zegende Missie. Toen ik in 1919 voor het eerst op Flores kwam waren er in het geheel ongeveer 30 duizend Heeft U wel eens den tijd genomen 'n oogen- Dlik in de wachtkamer van een woningbureau te luisteren pf te pra ten met menschen, die uren aan één stuk ge duldig naar 't moment uitzien, dat ze des noods alleen maar het formulier voor een woning kunnen inle veren met de kans het behandeld te krijgen. Het zijn allemaal tjleina en groote dra ma's, die je te hooren krijgt met aan het slot de telkens weer terug- keerende woorden: „Laten ze ook eens de groote huizen nemen". En dan zeg je maar niets meer, omdat je in den grond van je hart de menschep ge lijk moet geven. Om dat er zooveel instan ties zijn en omdat er zooveel huizen door instellingen en rijks functies worden inge nomen en omdat er zooveel groote huizen zijn, heele complexen zelfs, die met mis schien heel veel goede wil en heel veel aan passing geschikt ge maakt kunnen worden voor eenige gezinnen bij elkaar. Het woningprobleem is een van de grootste waar ons land mee te maken heeft en waar ook Alkmaar mee zit, waarschijnlijk wel voor jaren. Want het diep tepunt van den wo ningnood is nog lang niet bereikt. Veel ge zinnen leven immers al samen, kleine ge zinnen en jongge trouwde menschen, kinderen zijn er geko men en de ruimte wordt overal te klein. Men gaat zoeken, vraagt ep vult in en het eenige wat bereikt kan worden is een naam op de lange, lange wachtlijst. Wat kan een ge meente doen, die dit jaar voorloopig maar 23 woningen mag bij bouwen en een ge meente, waaj verschil lende gebouwen en groote bewoonbare ruimten door de Rijks gebouwendienst zijn weggevorderd? Er is een woning commissie, zeer zeker, maar wat kan deze doen zonder behoorlij ke bevoegdheden? Er is een Koninklijk Be sluit, waarinden Burgemeester diverse faciliteiten zijn ver leend, maar wat er mee te doen als bij een procedure telkens weer blijkt, dat de burgemeester b.v. niet tot vorderen bevoegd is? De kleinen wijzen naar de grooten en dezen weer omgekee.rd naar 'de minder be deelden tot ze er zelf niet meer uit kunnen komen en dan maar ijverig naar een of ander familielid zoe ken, die moet komen inwonen. Dat inwonen gaat trouwens ook zoo gemakkelijk niet, want daarvoor is op zijn minst een vestigings vergunning voor ver- eischt. Het komt voor, dat men in deze ge meente moet werken, maar om de een of an dere reden geen ver gunning krijgt. Weer een probleem. Misschien zal er een oplossing gevonden worden, wanneer de wet op de woningtoe stand afkomt en waar in de bepaalde instan ties wat meer bevoegd heden zullen worden gegeven. Misschien is er een gedeeltelijke oplossing, wanneer de omliggen de dorpen, waar voor den oorlog toch ook al personen gingen wo nen, die in Alkmaar werkten in nauwe sa menwerking met deze stad de problemen pro- beeren uit te werken. Toen er honderden evacué's in stad en omgeving kwamen bin nenstroomen ging het toch óók. Nog een uitkonjst. Wanneer de Rijksin stellingen eens wat minder comfort ver langden en gepoegen namen met een beetje inkrimping van ruim ten, samenvoeging en „inwoning" wat de gewone burger ook moet dulden. De ge wone burger heeft dan nog dit nadeel, dat hij dag en nacht bij ande ren over huis is, ter wijl het bij de bureaux hoogstens van 's mor gens 9 uur tot des avonds 6 uur het geval is. Er zijn despoods nog wel andere ruimten, die gebruikt kunnen, worden. B.v. de Nood- schouwburg, die voor loopig toch'niet komt of een aantal houten keeten uit het buiten land. Op deze manier zijn er wellicht weer een paar ggzinnen te hel pen. Rn dan pak maar eens het o zoo teere onderwerp van de groote woningen aan snijden. Dit werd maanden terug al be sloten,. als onze herin nering nog goed is. Het is toch een heel gewoon feit, dat alle lasten over alle bur gers moeten worden verdeeld- Cijfers? Die zullen komen en misschien, dat dan wat meer oplossingen qpk zullen zijn gevonden, want het probleem is dringend. Of? Ik hoorde al fluiste ren, dat ze al het ma teriaal, dat voor het verbouwen van zaken, en winkels wordt ge bruikt, maar moesten besteden voor herstel en vernieuwing en nieuwbouw! t De man van de straat heeft dikwijls gelijk, al zegt hij het wat ontactisch. katholieken en nu na 25 jaar (1944) zijn er bijna 400 duizend. Ook zijn er nu reeds 12 Florinesche Priesters' en 40 Florinesche Fraters die zich op het Heilig PriAiteïschap voorbereiden.. Ook zijn er ongeveer 40 Florinesche Zusters: terwijl er met de opleiding van inheemsche Broeders is begonnen. Reeds drie deden hunne beloften. Zooais men ziet is er op Flores een intens katholiek leven. Ook onder den oorlog' is Flores op bijzondere wijze door God beschermd. Twee Japan, sche Bisschoppen waren met drie Pastoors van Japan gekomen om de enkele Priesters hier te helpen; deze Geestelijken hebben veel gedaan voor het behoud en de uitbreiding van het H, Geloof. Dit waren werkelijk gees, t olij ken die aan niets anders dachten dan aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. Dit is zoo het een en ander hij mijn 25 jarig professiefeest en mijn 25 ja. rig Missiewerk. Moge God onze ar. beid nog verder zegenen. Wei maakt de Missie moeilijke lijden door evenals in alle andere Missiege. bieden. Mocht iemand een offertje aan onze Missie of aan mij persoonlijk y-'il. len geven dan zal God het zeker ze. gepen. Vooral echter vraag ik uw gebeden en dat gü allere onze Missie met haar Priesters; Zusters en Broeders aan de H. Maagd Maria wilt aanbevelen. Gif. ten kan men steeds zenden aan: Tijmen Laan te Venhuizen of aan het Missiehuis St. Franciscus te Teterin. gen hij Breda. Broeder BERNARDUS LAAN Venhuizen bij Hoorn. Mijn adres is de Missie is: R.K. Missie Larantoeka (Hokeng) FLORES (Ned. Indië) MIJN BESTE WENSCHEN Aan Familie, Weldoeners en Vrienden! Daar het mij niet mogelijk is, U allen persoonlijk te bereiken, zoo dóe ik U langs dezen weg mijn beste wenschen voor 1947 toekomen. In de lange jaren van voorbe reiding op mijn leven en werk zaamheden van thans, heb ik on onderbroken Uw 'hartelijke fen werkdadige belangstelling mogen 'ondervinden, welke mij noopt, om ook van mijn kant niet in ge breke te blijven. Mijn gedachten gaan tevens uit naar Uw dierbaren, die reeds het loon voor hun liefdadige belang stelling ten overstaan van mij en van de Missie in het algemeen, van God mochten ontvangen. U allen echter, die een nieuw' jaar ingaat en aanspraak moogt ma ken op dank, wensch ik een har. telijk èn warm „Zalig Nieuw jaar" toe. Hartelijk als voortko mende uit wederzijdsch begrij pen en warm .als de zon van Gods genade, die het werk voor de zielen hier in mijn gebied op Flo res vruchten dragen doet. Bij het scheiden van het Oude jaar zal ik voor U het H. Misoffer op dragen, om God te danken voor de weldaden, welke Hij U en mij schonk, en tevens, om Zijn Zegen over U en Uwe intenties af te smeeken. Moge komend 1947 voor U vól zijn van Zijn zegen; moge het „Zalig" zijn in dezen zin, dat U overvloedige genade van Hem moogt ontvangen en de kracht, ze te gebruiken tot Zijn glorie en Uw eigen welzijn. Ik ben zoo vrij om het heil van de duizenden, die mij zijn toevertrouwd, op nieuw bij U aan te bevelen^ met name in Uw gebed. Nogmaals een „Zalig Nieuw jaar" en mijn beste wenschen voor 1947 P. P. KORVER S.V.D. Ndona Dec 1946 Flores Cen lezer vroeg ons, of Marcus door een pastoor of kape laan gebruikt wordt als „smeer pot", omdat tegen bepaalde uit zendingen via de radio, o.a. de beruchte bonte-Dinsdagavond- trein geprotesteerd was. Neen, lezer, Marcus is geen „smeer pot', maar van „smeerpoetsen", die de radio misbruiken voor hun vuile praatjesen dubbel zinnigheden, houdt' hij evenmin als die ontelbare andepe luiste raars in Nederland, die overi gens de zon in het water kun nen zien schijnen. Wees gerust. Maar wij moeten zoo eerlijk zijn, zwart te durven noemen wat inderdaad ook zwart is. U betwijfelt, of Marcus tot oordee- len hierover in staat is? Hij zal maar geen pleidooi voor zich zelf gaan houden. Het zou im mers wel. eens kunn.en zijn, dat U zich vergist in de voorstel ling die U zich omtrent de per soon van Marcus meent te kun nen maken. En is Marcus nu noodzakelijk een schuilnaamEn zou dat op een zekere lafheid wijzen? Op een niet openlijk durven uitkomen voor eigen overtuiging? Neen, waarlijk, le- zer% dan vergist U zich! Want Marcus'is en blijft Marcus WOGNUM 13 Jan. Witlof 1 56—63; II 41—49;, XII 26—37; spruitkool 19— 72: uien afw. 6.90—9 80; rapen 8.40; gele kool 13—15. 2. WA AG 13 Jan. Aardappelen 8.10—10 90; uien 3.60—12.70; prei 24— 25; gele t^pw. kool 9.90—13; roode kool 20; boerenkool 27—33; spruitkool 47— 61; witlof 2163; breekpeen 511.60; bloemkool 3061; knolseld. A 20; Alicante 2 46. HEM 13 Jan. Zuiderkogge Roode kool 17—18; witlof) I 4756: IX 32—40; spruiten 33—57; groene kool 9.4010.80; kroten I 8: uien 14.80 15.20; grove uien 14.7015. ALKMAAR 13 Jan. Andijvie 88 I.03; winterpeen 6.9011; boerenkool 825; worteltjes 0.23; g-roene kool 19 30; spruitkool 2262; roode kool 6 25; gele kool 7.10—11; prei 7—21; uien 6—17.30; bieten 3.60—10: witlof 22—58, Alkmaar 13 Jan.: Aangevoerd: 25 vette koeien; li pinktjn; 17 nuchtere slachtkalveren; 3 vette schapen; alles voor de Centrale. 25 Oude en jonge kippen 412; 29 konijnen 611 per st. NOOBD.SCHARWOUDE 14 Jan. 48000 KG roode kool 12.10—20.30; afw. 0.70—9.90; 31.000 KG gele kooi 9.80— II.40; 35.000 KG witte kool 6.908.60; 13.000 KG uien 11.90—15.4J); grove 15.5016.70; driel. 78.80; nep* 7.90; 6500 KG kroten I 9 40; II 5.30. LANGEDIJK 14 Januari. 38.500 KG roode kool 10.80—21.00; 68.600 KG gele kool 9.50—11.50; 78.000 KG Deen. sche witte kool 6.90—8.70; 5400 KG uierj 1315.50; 300 KG groene kool 15.10; 1100 KG peen II 8.80; m 8 90; 2600 KG witlof I 3243; II 24—25; 225 KG spruitkool 45. WARMENHUIZEN, 14 Jan. 3175 kg. uien 15.9016.10, grove 16, driel. 9.50-T-9.60, stek 7—7.50;' 9700 kg. gele kool 9.6011.20; 87200 kg roode kool 10.90—20.10, afw. 8.20—9.30; 46500 kg. witte kool 7.508.70.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2