Nieuw Het standpunt der Regeering over het Duitsche probleem Regeering voor een federatief Duitschland £1 i ons volk Allereerst een gemeenschappelijk beleid Plaatsvervangers der Groote Vier bijeen DE HUISBRAND KOMT met Februari en Maart Voor Alkmaar en omgeving J rtELOT Beperking der militaire bezetting tot strategische punten Voedselvoorziening onder Duitsche verantwoordelijkheid Bevin dringt op spoed aan De organisatie van de Radio Mijnen produceeren ruim 8 millioen ton Tenminste, ,#r is een redelijke kans Cokes, goud voor den export Ook maatregelen tegen economische agressie Republikeinen houden vol: ■ERBERICHT httng. medegedeeld door I. I. te De Bilt. geldig vond: ZEER ZACHT! wind tussc^en Zuidwest; zwaar bewolkt en dan eenige regen of en. Morgen overdag zeer opk. 8.0^; onder 16.17 A.N opk. 1.34; onder 1152 voorbehouden KNMI) HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm,; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 )c. I Buiten God is 'I nergens veilig (Vondel: WOENSDAG 15 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11126 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HQDRN: Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCH AGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank rgsche arbeiders aan hei1 werk rd Hamiburgsche arbei- heepswerven, die Vrij- n staking waren ge- n naar men verwacht en werk hervatten, len Vrijdagavond op meeting verklaard, dat ge van den honger en iet in staat waren aan hepen te werken. Te. zij een resolutie aan, its wilden werken aan die essentieel zijn uilsche economie. De e de eerste grootere staking in de Brit- s, werd nj£t gesteund kvereeniging van de .■ens sterfgeval vanouds estigde KRUIDENIERSZAAK koop aangeboden. Direct aanvaarden; met inbegrip* ruim woon.; winkel, ent huis. Inlichtingep admin. eau A. J. MOOIJ Hee. weg F I 358 Egmond a. <f. TOONEELSTUK iet land in 5 be- ir Antoon Coolen ooneelvereeniging n OVERLOON ngsbeek, op Zon- Maandag 20 Ja- in CASINO, Is om 8 uur jdag 17 Januari, ASINO v. 11-1 u. i ten goede aan n Vierlingsbeek LANGEDIJK ibakskaarten, versna- erde kaarten 702, uit. rs voor de plaatsen: \M en WOGMEER mtiekantoor: Donder- ïur, Wijk A geheel en Wijk B van 1 tot 202; L2 uur Wijk H geheel; uur, Wijk G geheel. Donderdag 23 Jan. —3 uur. lag 24 Jan. van 9,30 nadere aankondiging. ïstigd, dat als tegen- ke zich aan de thans it worden ingenomen, e gezinsleden moeten i kunnen door de ;n tuinbouwbedrijven en arbeid voor de 3e i ziet een echt pagrd. En ch moe is, wil hij op dat Maar dat is zo gemak- Ding echter iets ook gebeuren Een vend. Vol moed" neemt >en aanloop om over de 't Is maar goed, dat niet ziet, want wat ge- Ding springt pardoes in helemaal kopje onder, dat Lange Jaap bij zijn anders was het slecht ïine Ding. G-ev. prrogramma; gram. muziek; 23.00 Composities. II (415 M.). 8.00 De g£am. pi.; 8.45 Sympho» 9.50 Voor de fa- Zauberflote; 11.00 n haar ensemble; 12 00 13.00 Nieuwsber. waarna 14.20 Sopraan en fe- m programma; 17.20 Het ek; 18 00 Nieuwsber. deville orkest; 19.05 20.00 SBC Symphonie- Merre Palla; orgel; 26.00 aarna Radio-dansorkest. Aan de plaatsvervangende Ministers van Bnitenlandsche Zaken der „Groote Vier" ite Londen is gisterenmiddag overhandigd het memorandum van de Nederlandsche regee ring met betrekking tot het beleid door de Geallieerde mogendheden ten aanzien van Duitschland te voeren. Het memorandum begint met een achttal algemeene op merkingen. 1. Het hoofddoel, dat Neder, land ten aanzien van het Duitsche vraagsluk nastreeft, is: het schep pen van afdoende waarborgen ter verzekering van vrede en veilig heid eenerzijds en het scheppen van de noodzakelijke waarborgen voor het herstel van het economi sche leven van Nederland en het herstel van de welvaart van Duitschland, voor zoover die voor de algemeene welvaart van Europa en van de wereld Ver eis cht is, anderzijds. 2. Voor het sluiten van een vre desverdrag met Duitschland zal het noodzakelijk zijn, dat aller, eerst een gemeenschappelijk be leid worde opgesteld, dat voor file bezettingszones zal gelden, iij het opstellen van (fit beleid zullen in het bijzonder de na- buurstaten van Duitschland ten nauwste betrokken moeten wor den. Dit geldt in het bijzonder voor Nederland, daar het Ko. nirtkrijk, voor wat zijn veiligheid en welvaart betreft, in hooge 'mate afhankglijk is van de wel vaart van Duitschland en de grondslagen waarop deze berust. 3. Waar het geheele grondge bied van Duitschland bezet is, bestaat het gevaar, dat de Duit sche landenregeeringen alsmede de te vormen centrale organen door de Duitschers geoordeeld zullen worden alleen bij de gra tie van de bezettingslegers te be staan. Teneinde te bereiken, dat er een toestand ontstaat, waarbij dit gevaar geëlimi neerd wordt en voorts ten einde de last der bezettings- kosten zooveel mogelijk te verminderen, zal betracht moeten worden de militaire bezetting te zijner tijd te be perken tot een aantal strate gische gebieden en punten. Gedacht wordt daarbij aan ha vens, vliegvelden, verkeerscentra en eventueel industriecentra. Daardoor zullen allereerst de grenzen der bezettingszones mili tair opgeheven kunnen worden, al kan het noodzakelijk blijven voor de verantwoordelijkheid der verschillende bezettingsautoritei ten administratief grenzen vast te stellen. De bezettingslegers kun nen dan langzamerhand getrans. formeerd worden tot een militair georganiseerde politiemacht, wel- APPELMOES IN BLIK VOOR DE JEUGD Op Donderdag 16 Januari zul len uoorinleveringsbonnen voor appelmoes in blik worden be kend gemaakt, waarop voor personen geboren in 1927 of la ter, één liter appelmoes in blik beschikbaar zal worden gesteld. Kinderen, geboren in 1946 of later, zullen een dubbele hoe veelheid ontvangen. Deze voor- inleveringsbonnen zijn tevens koopbonneg, waarop zpo spoe dig mogelijk zal worden afge leverd. ke ondergeschikt zal moeten zijn aan de hoogste civiele beztUings- autoriteiten. 4. Een vredesverhouding met Duitschland zal eerst mogelijk worden, indien een minimum aan economische en sociale bestaans zekerheid aan de Duitsche, bevol. king kan worden gewaarborgd. Er bestaat in toenemende m«3 het gevaar, dat, indien hierin geen verbetering intreedt, de ver antwoordelijkheid daarvoor, zij het tqn onrechte, op de geallieer de autoriteiten zal worden afge wenteld. Om die reden zal het nood zakelijk zijn de verantwoor delijkheid voor de voedsel voorziening van Duitschland centraal voor het geheele land in Duitsche handen te leggen, aanvankelijk onder scherpe geallieerde controle, 't Duit sche volk moet zien, waar hier de verantwoordelijkheid ligt. 5. Van geallieerde zijde zal nauwkeurig moeten worden toe gezien op het denazificatieibeleid in Duitschland. Eenerzijds is dit noodig voor de toekomstige poli tieke veiligheid, "doch anderzijds zal er voor gewaakt moeten wor den, dat de denazificatie ggen eeuwigdurende twistappel onder de Duitschers wordt, waardoor hel herstel van de politieke rust en de economische werkdadigheid kan worden belemmerd. De de nazificatie in Duitsche handen is een gevaarlijke aangelegenheid, waar objectiviteit bij de Duit schers, die deze zaken behande len, thans nauwelijks bestaan kan. 6. Het herstel van de vrijheid van meeningsuiting in Duitsch land tijdens de bezetting is niet alleen gewenscht, doch ook nood- .zakelijk. Niet alleen, dat dit noo dig is voor het herstel van de ge zonde rechtsbeginselen, doch te vens is dit noodig om het element vrees zooveel mogelijk uit 'e schakelen. Daartegenover dient echter gesteld te worden, dat men den Duitschers moet leeren hel belang der geallieerden te res pect eeren. Stellig zal het Duitsche volk straks gelegenheid moeten hebben zich uit te spreken over een ontwerp.vredesver- drag, waarover de geallieer den het onderling eens zijn, doch zoolang het niet 'zoover is, dienen in het geallieerde belang beperkingen te wor den opgelegd. 7. Voor de b.eoordeeljng van de toekomst van Duitschland is het bepaald noodzakelijk, dat een duidelijk inzicht verkregen wordt in de structuur van de Duitsche bevolking. Hiervoor is allereerst vere5scht een nauwkeurige, des noods voorloopige, Duitsche volks telling. Op grond van de huidige Duitsche bevolkingspyramide en de geboorte- en sterftecijfers, zal een prognose opgesteld moeten worden van de ontwikkeling van het Duitsche bevolkingscijfer in de komende decennia. 8. Het is gewenscht, dat zoo spoedig als zulte mogelijk is, een onderzoek woirlt ingesteld 'naar de aanwezige Duitsche welvaarts bronnen De plaatsvervangers besloten, dat het voorzitterschap zal rouleeren. In de volgende volgorde zal elke mo gendheid een geheele week het voorzitterschap waarnemen: Enge land, de Sowjet-Unie, de V.S. en Frankrijk. De Voorzitter deelde mede, dat tot nog to^ alleen Australië over bepaalde aangelegenheden van pro cedure en Nederland een memo randum ten aanzien van Duitsch land hebben ingediend. De plaatsvervangers der Groote Vier zijn te Londen bij eengekomen om de vredesver dragen met Oostenrijk en Duitschland te bespreken. Be- vip, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, zeidc in een openingsrede, te hopen, dat er niet te veel tijd aan de proce dure zou behoeven te worden besteed, die hem minder inte resseert dan den vrede. Wij zijn het er allen over eens, aldus Bevin, dat het voorbereidende werk ditmaal doeltreffend moet zijn. De verdragen met de sa tellieten zouden wellicht sneller zijn voltooid, indien de voorbe reidingen grooter waren ge weest. De belangrijkste beslissing, welke gisterenmiddag door de plaatsver vangers werd genomen, was, dat de eerste bijeenkomst over Duitschland Woensdagochtend en de eerste ver gadering over Oostenrijk Donder dagochtend zal plaats hebben. Naar wij zer dagen vernemen, is de- een beschikking van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen te verwachten, waarbij mr. L. A. Kesper zal worden belast met de alge- heele leiding van het radio- bestel voor het tijdvak van 15 Januari tot 15 Februari. Daar na, wanneer de Ned.-Radio- Unie in werking zal zijn ge treden, zal Mr. Kesper optre den als regeeringscommissa- ris bij dat lichaam. Dr. van Mook begroet dep heer van Poll na de aankomst der Commissie-Generaal in lndië. Anefo P. In verband mét de lengte van het Nederlandsche document, aldgs de voorzitter, zal het nog eenige dagen duren, voordat dit ter beschikking van de conferentie kan worden ge steld. De speciale afgevaardigden voor Oostenrijk hebben nog geen ter zake doende documenten ontvangen. Polen, Joego-Slavië en Tsjecho- Slowakije hebben aangekondigd, dat zij een delegatie naar Londen zullen zenden. Van Nederland was een dergelijke aankondiging nog niet ontvangen. De gemiddelde dagproductie van de Limburgsche mijnen over 1946 steeg van ruim 24.000 ton in Januari tot ruim 31.000 ton :n December, de hoogste dag productie sinds de bevrijding, zijnde meer dai; 35.000 ton, werd bereikt op 29 November 11. De totale productie otdroeg rond 8.314.000 ton, de productie over 1945 beliep ruim 5.000.000 De totale verzending van de Nederlandsche mijnen beliep over 1946 ruim 6.700.000 ton. Hiervan werd bijna 6.300.000 ton verzonden voor binnenland- sche behoefte, zoodat ongeveer 400.000 ton hestemd was voor export. Gedurende 1946 werd in totaal rond 1-481.000 ton steen kolen geïmporteerd uit Amerika en bijna 1.431.000 t. uit Duitsch land. Voorts werd nog ruim 22.000 ton steenkolen geïmporteerd uit Engeland en 250 -ton uit België- „DE OCHTENDPOST" VEROORDEELD Dinsdag heeft de president van de rechtbank te Amster dam, mr. H. G. A. Boll de hoofdredactie van het weekblad de Ochtendpost veroordeeld tot het betalen van een schadever goeding van 500 gulden. Dit als gevolg van de klacht wegens smaad van mr. J. P. Engels, hoofd van de P.R.A. te Amster dam. De rechtbank achtte en kele passages uit het artikel in de „Ochtendpost" „Het deksel op de doofpot" beleedigend. Het vonnis zal worden aange- plakt aan het rechtsgebouw, doch behoeft niet te worden gepubliceerd in de dagbladen. Mr. Engels had van de hoofd redactie van de Ochtendpost 'n schadevergoeding geëischt van 40.000 gulden. PRINS BERNHARD Inspecteur-Generaal der Kon. Marine Bij K.B. is benoemd tot in specteur-generaal der Konink lijke Marine de vice-admiraal Z.K.H. Prins Bernhard der Ne derlanden. VINCENT AURIOL Voorzitter van de Fransche Assemblee De socialist Vincent Auriol is gekozen tot voorzitter van de Fransche Nationale As semblee. Vine. Auriol kreeg 294 stemmen (uit een moge lijk totaal van 575), Robert Schumann (MRP, vooruit strevende katholieken) ver wierf 194 stemmen en derde was Eugène Petit met 75 st. Petit behoort tot de radica len. Een hoekje van de groote b^oembollententoonstellingwelke te Lisse geopend is en daar tot 18 dezer gehpuden wordt. ANP P. T EED doet het de Regeering te moeten vast stellen, dat het steenkoolprogramma in de war is geloopen, aldus sprak minister dr. Huysmans Dinsdag Qp een persconferentie in Den Haag. De 12 in uitzicht gestelde eenheden voor huisbrand zullen gedurende dit winterseizoen in igder geval ter beschikking worden gesteld. Reeds zijn 9 eenheden aangewezen, de 3 res- teerende eenheden zullen in de maand Februari worden bekend gemaakt, aldus de Minister, die meent dat er „een redelijke kans bestaat", dat in de maan den Februari en Maart deze huisbrandtaezeggingen vervuld zullen worden. Men ziet, de minister drukt zich voorzichtig uit en wij kunnen niet zeggen, dat het er voor de koulij dende menigte erg rooskleurig uit ziet. Het is dan ook maar te hopen, dat er niet weer een nieuwe vorst periode optreedt, want dan zou men van Overheidswege niet met der gelijke vage toezeggingen kunnen volstaan! De steenkoolvoorziening is door het invallen van de vroege vorst ernstig in dq war geloopen. Drie factoren zijn'hierbij betrokken: a. het vroegtijdig dichtvriezen van de binnenwateren; b. de gevqlgeh van de staking in de Amerikaansche steenkolenmij nen; c. de onvoldoende aanvoer uit Duitschland. Was gedurende den oorlog de steenkoolvoorziening in ons land betrekkelijk redelijk, thans is zij door de drie genoemde factoren yrij moeilijk geworden. Toen eenigen tijd gleden een nijpend steenkool tekort naar voren kwam, werd aan den industrieelen- en aamden ver- keerssector medegedeeld, dat de toe wijzingen met 20% 'verminderd zouden worden. De bedoeling van deze vermindering was, de voorzie- In politiek opzicht, aldus het Ne derlandsche Memorandum, zal ge waakt moeten worden tegen een herleving van het Pruisisch-Duit- sche nationalisme en van de Duit- scjie zucht naar wereld-verovering. Voor de verwezenlijking van dit doel zullen tevens vereischt zijn de bevordering en ontwikkeling van politieke verhoudingen en een men taliteit in Duitschland zelf, die een vredelievende politiek in de hand werkt. De Verklaring van Potsdam be paalde hieromtrent, dat het bestuur van Duitsehland gericht moest zijn op decentralisatie van de politieke structuur en ontwikkeling van plaatselijke verantwoordelijkheid. De Nederlandsche Regeering is van oordeel, dat dit bij uit stek democratische beginsel zeer wei tot richtsnoer 7f>u kun nen diénen voor de toekomstige politieke ordening van Duitsch land. Toepassing van dit hfginsel zal beteekenen, dat Duitschland op federalen grondslag zal .wor den opgebouwd. Ten einde de zelfstandigheid van de 'samen stellende deelen van het toe komstige Duitschland, zoowel in hun eigen belang alsook voor de bonjjg^nooten, te verzekeren, ware ais staatsvorm de staten bond boven den bondsstaat te verkiezen. De ontwikkeling, die sinds de conferentie van Potsdam in Duitsch land heeft plaats gevonden, beweegt zich bereids in deze richting. In allo bezettingszones zijn Duitsche landen tot stgnd gekomen, wier be volking varieert van ruim één tot ongeveer 12 millioen. In verband met den Duitschen drang naar centrale regeling zal het voorts geboden zijn de organisatie der landen te vol too iep en in die landen zelf door grondwettelijke be palingen te verankeren, alvorens tot oprichting van centrale Duitschg regeeringsorganen wordt besloten, met name indien het organen, be kleed met politieke bevoegdheden, betreft. In dit verband moge er nog op worden gewezen, dat het, ten eipde de decentralisatie van Duitschland in de toekomst in den geest van de Verklaripg van Pots dam te verzekeren, geboden lijkt, dat een eventueplp Duitsche regee ring slechts afgeleide bevoegdheden, door de landen gedelegeerd, zal be- zittep. In economisch opzicht ?al gewaakt moeten worden tegen hernieuwde Duitsche economische agressie in de toekomst. De Nederlandsche Regeering wil op deze plaats slechts de aandacht vestigen op de noodzaak waarbor gen te scheppen, opdat onderstaande bepaling^van Potsdam niet tot een doode 'letter worde gemaakt: „Zoo spoedig mogelijk dient de Duitsche economie te worden gede centraliseerd, ter opheffing van de huidige overmatige concentratie van de economische macht speciaal in den vorm van kartels, syndicaten, trusts en andere monopolistische afspraken". De ervaring in het verleden met Duitsche regeeringen opgedaan be wijst, dat deze, meer dan welke andere organisatievorm, tot mono- polistiseh-dictatoriaal qp.treden ge neigd zijn. Indjen met de bestaande plannen tot socialisatie van de steenkolenmijnen en de zware industrie in Duitschland voort gang wordt gemaakt, zal er terdege voor dienen te worden gewaakt, dat socialisatie in Duitschland niet op Rationalisa tie zal neerkomen; met andere woorden, dat niet, op indirecte wijze, eeh nieuw wapen voor economische agnessie zal wor den gesmeed, waarbij in de plaats van trusts, kartels en syndicaten een super-monopo list de Duitsche Staat zou worden geschapen. Eenerzijds is het economische herstel van Duitschland voor het economische herstel van Europa en voor een gezonde wereldeconomie gebiedende eisch. Anderzijds betee- kent het economische herstel van Duitschland het vergrooten van Duitschland's oorlogspotentieel. Naar het oordeel der Nederland sche Regeering kan het probleerrj, do«r deze tegenstrijdige belangen veroorzaakt, slechts opgelost wor den, indien naast een redelijke mate 'van herstel der Duitsjhe economie tevens wordt gestreefd naar de de centralisatie van de politieke struc tuur en de deconcentratie van de economische macht in Duitschland. ning met huisbrand niet te vermin deren. De industrie zal het voorloopig kalm aan moeten doen. De kolen-, aanvoer uit het buitenland blijft on zeker, terwijl een nieuwe uprst niet tot d„e onmogelijkheden zal behoo- ren. De gedurende 1946 gestegen ko- lenproduetie in eigen land, noemde de minister zeer redelijk. In het be gin van het vorige jaar bedroeg de kolenproductie in de Nederlandsche kolempijnen 24.080 ton per dag, in .December jJ. gemiddeld 31.000 ton. Een verdere* stijging zal in hooge mate afhangen van een toename van het aantal mijnwerkers. Export heeft uitsluitend plaats van cokes. Cokes vervult op het oogenblik in h^ internationale goederenverkeer de functie van goud. Met cokes "kunnen wij al lies ruilen wat wij noodig heb ben. Zonder cokes zijn andere landen niet bereid ons goederen te leveren, welke wij mede voor den wederop bouw noodig hebben. Voor dit jaar mag men „hopen" op hernieuwden invoer uit Amerika. Daarnaast zal invoer van steenkool uit Polen plaats hebben, waartegenover Ne derland binnenvaartschepen zal le veren. De nieuwe soldatenkrant Naar wij vernemen, zal de soldatenkrant, die de plaats van de „PenrGun" gaat innemen, deze week verschijnen en getin teld zijn: „Het lichtspoor voor de Nederlandsche strijdkrach ten". DE MINISTER BETREURT HET ZEER Maar het dubbele rookrantsoen komt half 1947 LIET WAp, ook buiten de elders 'T vermelde steenkoalmisère, een weinig opwekkend beeld, dat de mi nister vain Economische Zakn op dg Dinsdag gehouden persconferentie van zijn en onze zorgen heeft moe ten geven. Wij nemen het Z. Exc. niet kwalijk, en gelooven ook, dat het overwegen van zijn mededeelin- gen nuttig is, om te hoog gespannen verwachtingen te temperen en in onyermijdelijke dingen te berusten. Als dan maar de zekerheid- bestaat, dat in de diverse sectoren van het economisch leven de zwendql en corruptie zqp krachtig en doelmatig mogelijk wordt bestreden. Helaas kan niet gezegd worden, dat het Nederlandsche volk de overtuiging heeft, dat dit geschiedt. De Minis ter moge, voorzoover het vap hem afhangt, ons t^e overtuiging bijbren gen, dat gedaan zal worden wat mo gelijk is. De houtvoorziening is een zorgen kind, de ijzer en staalvoorziening is moeilijk, wij zullen in het eene land schroot koopen, om in het an dere land ijzer en staal te laten vervaardigen. De Minister moest in diverse „sectoren" het bekende klaaglied laten hooren: Ik betreur het zeer, te moeten zeggen, dat het hier slecht mee voorstaat, dat het daar niet best uitziet, dat ik dat niet kan garandeeren. Zoo met de tex tiel, het papier de minister hoopt, dat niet zal behoeven te worden in gegrepen op de huidige hoeveelhe den krantenpapier en eindelijk kon hij dqp een beter geluid laten hooren over de tabak. Hier past geen treurnis, maar zijne excellentie sprak met ge noegen, over wat we al (visten eigenlijk: dat midden 1947 de tabaksrantsoenen zullen kun nen worden verdubbeld. Maar, alleen voor mannen. Tot Juli zullen „overgangsrantsoenen" worden gegeven, hetgeen betee- kent, dat er nu en dan een ex- tra-rookertje komt, wellicht be gin Februari voor de eerste maal. Voor versnaperingen kon de minister niets toezeggen, maar dat is dan ook geen tabak! NEDERLANDERS ZIJN DE SCHULD Soekawafi komt naar ons land! HeJ; republikeinsche ministerie van defensie geeft een commu nique uit, waarin opnieuw be schuldigingen worden geuit te gen de Nederlandsche troepen, die het bestand zouden hebben geschonden, terwijl de na eeni ge weken gevonden uitvlucht, dat niet de rede van Soedirman, maar de uitlatingen van Gene raal Krqls, admiraal Helffrich en generaal Roëll, de oorzaak van de verwikkelingen zouden zijn, herhaald wordt. "Vergeten wordt bij dit alles echter, dat generaal Soedirman, het bevel Staakt Vuren nooit gegeven heeft, wat hij, al weken voor dat de genoemde generaals iets hadden gezegd, had .moeten doen, op grond van de bestands overeenkomst. Ook hebben de genoemde generaals wel eritiek geoefend op de overeenkomst van Linggadjaji, maar zij heb ben niet, zooals Soedirman wel deed, aangespoord tot strijd te gen de andere partij tot het uitqrste. Overigens hebben de officieele instanties in lndië al het hunne van de beschuldigin gen der Republikeinen gezegd'. Het Republikeinsche kabinet heeft verklaard, dat de delega tie gerechtigd blijft, het ac eoord te teekenen, en daaronder wordt dan verstaan niet alleen de tekst van de 17 artikelen, maar ook de notulen, de toe lichtingen en de officieele cor respondentie met de Nederland sche delegatie. Het Oost-Indi sche kabinet is te Batavia geïn stalleerd. Tjkorde Gde Rake Soekawati, president van den staat Oost- Indonesië, zal 24 Januari naar Nederland vertrekken, om door H.M. de Koningin in audiëntie te worden ontvangen! De Commissie-tGeneraal zal dezer dagen het contact met de Republikeinsche delegatie weer opnemen; men zegt in gezag hebbende kringen te Batavia, dat Republikeinsche kringen wel bezwaar hebben tegen de voorbehouden, die minister Jonkman, tegemoetkomende aan de bezwaren van prof. Romme in zijn rede in de Twqgde Kamer heeft gemaakt! "en vindt, dat die rede eenzij dig bindend werd voorgesteld. In Nederlandsche kringen hoopt men evenwel, dat de verklaring van het Republikeinsche kabi net, van 13 dezer, zich leent voor eensoepele oplossing! En aangezien de C-G. daarin zeer sterk was, zal het wel weer in orde komen! Generaal George Marshall, de nieuyoe minister van Buiten landsche Zaken der Ver. Staten, per vliegtuig onderweg van Chi na naar Washington, in gesprek met zijn echtgenoo.te, bij zijn aankomst op het Hickam vlieg veld op Hawaii. Ass press P. Weer een geval van Jodenverraad Hpt aantal door verraad om gekomen joden neemt een schrikbarende vorm aan. Voor het Amsterdamscli bijzonder ge rechtshof werd het geval Si mons opgehelderd waarbij bleek dat de Haarlemsche caféhouder J. van het Hof, die bekend stond als een fanatiek N.S-B.-er een jodenjongen, Simons gebee- ten aan de politie verraden had. De jongen werd op transport naar Duitschland gesteld en is nooit meer teruggekeerd. De ad- vocaat-fjscaal eischte tien jaar gevangenis. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1