ZAKENWONDER EEN W Algemeerie vergadering K.A.B. Vergadering Hoofdingelanden Zijpe en Hazepolder EEN UURTJE TELEX NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD -Vrijdag 17 Jonuari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN het vierde beest P.O.A. n.v., Payglop 7 Ontslagen bij „Onderwijs" Marktoverzicht van Schagen Kwesties van structuur Luchtvaart op Amerika wordt uitgebreid De Surinaamsche troepen Goede soldaten en ijverige werkers UiS-wisseling van ftlm-technici „LILIAN" SPOEDIG VLOT? Verwachtingen zijn hoopvol De komst van Generaal Spoor Marktberichten OPTIMISME OV BOLLENV/ ALKMAAR In het Gulden Vlies werd door de K.A.B. afd. Allernaar een algemeene vergade, ring gehouden, waarbij als voor naamste agendapunt do bestuurs verkiezing vernield stond. De voorzitter, de heer G. van Slingerland, noemde de opkomst vrij behoorlijk en hij verheugde zich in een tweetal damesleden, omdat over het algemeen deze niet regelmatig vertegenwoordigd waren. Hij deelde verder mede, dat op 19 Februari a.s. in het Wapen van Heemskerk mejuffr. Siringa zal kom en spreken, in plaats van Anke Servaes, die door ziekte deze spreekbeurt niet kon vervullen. Op dezen avond zullen speciaal ook de vrouwen van de leden worden uitgenoodigd aan wezig te zijn. 3 Maart a.s. zal er in het Gulden Vlies een film. van Herwonnen Levenskracht worden gedraaid. Als belangrijke poging deelde hij mede, dat de KA.B. bezig is een afdeeling op te rich ten van kellners, kleermakers, slagers en als geheel niepw een afdeeling musici. Hij spoorde de leden tenslotte aan de retraite- club wederom in het leven te roepen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de afdee ling Alkmaar in het afgeloopen jaar met sprongen naar boven was gegaan. Waren er bij de ge dwongen liquidatie in den be zettingstijd ruim 600, op 31 Dec. bedroeg dit aantal ruim 900. Ver der bleek uit dit overzicht, dat er een batig saldo bleef van f 1368.01, zoodat in 1947 voor ont- wikkelinigsavonden een behoor, lijke som zou kunnen worden uit getrokken. De voorzitter gaf de leden nog een aansporing lid te worden van de eigen verzekering „Concordia" en gebruik te maken van de Centrale Volksbank, waarop reeds een b.Vlrag van f 100.000 was in gelegd in Alkmaar, terwijl de in leg over het geheele land 25 mil- lioen bedroeg. Medjdeeling werd voorts ge daan, dat er nog een aantal prij zen van den feestavond niet af gehaald zijn nl. op de nummers 5299, 5293, 5449, 4578, 5345, 4591, 5988, 3593, 5262 en 3590, waar onder zelfs de 'hoofdprijs. Tot Zondag a.s. wordt nog gelegen heid gegeven deze prijzen af te halen. De G.A., rector Holthuijzen, sprak hierna een kort woord, om de leden op te wekken beter en in grooter getale de vergaderin gen bij te wonen en om hen er op te wijzen de katholieke sociale structuur te leeren doorgronden, zoodoende de ontwikkeling op peil brengend. By de bestuursverkiezing bleek dat de volgende heeren waren gekozen: P. W. Beemster, bouw vakken; B, B. v. d. Berg, PTT; W. de Boer, bouwvakken; G. Brakenhoff, transport; H.W. Koopmeiners, ambtenaren; H. Schouten, St. Raphaël; G. van Slingerland, gew. leden; J. M. v. Zanten, grafische bond en P. Zeegers, houtbewerkers. ïntusschen waren Thomasvaer (J. Berkhout) en Pietemei (mv. Stavenuiter) binnengekomen, om in een geestige en soms rake be groeting dq, Nieuwjaarswenschen over te brengen en de feiten van het afgeloopen jaar te memoree- ren. Een verrassing, die goed in sloeg. Na dit intermezzo werd de voor zittersverkiezing aan de orde ge steld, waarbij de heer G. v. Slin gerland meende, dat nu een jon gere aan de beurt moest komen en hij zich terug moest trekken. De vergadering besliste echter anders eri nadat de overigé can- didaten, de heeren ,V. Zanten en Beemster, zich hadden terugge trokken, werd de aftredende voorzitter bij acclamatie herko zen, onder luid applaus van de geheele vergadering. Da' rondvraag bracht de premie van het Wit.Gele Kruis aan de orde, waarbij bleek, dat men bij kraamhulp tusschen f 3.75 en f 3.25 moest betalen, plus lasten en inschrijfgeld. Een onmogelijk heid voor allen. De heer Vleugel, tevens bestuurslid van het Wit_ Gele Kruis, zette zijn standpunt uiteen en vertelde, dat er van den kant van de K.A.B. op aange drongen was de premie te her zien. De pogingen zullen worden voortgezet, om ook hierin drage lijke toestanden te krijgen. PLAATSBESPREKING „VONDEL" ALKMAAR Verwijzende naar de advertentie in dit num mer deelen wij belanghebbenden mede, dat de plaatsbespreking voor de donateursuitvoeringen van de R.K. Tooneelvereeniging „Vondel" op Maandag 20 en Dins dag 21 Januari a.s. zal plaats hebben bij loling op Zondag 19 Januari a.s. De loting begint om half één; het bestuur houdt van af 12 uur zitting om het. aantal te bespreken plaatsen te notee- ren, in 't Gulden Vlies. Naar wij vernemen zijn nog enkele kaar. len verkrijgbaar. BOEKBESPREKING K.R.O. ALKMAAR In het literaire kwartiertje van Zondag a.s, van 12.1512.30, over den zender Hil versum I, bespreekt Piet Oomes o.a. de laatste werken van onzen stadgenoot R. Valkhoff: „Zeven eeuwen Italiaansche poëzie" en „De balling van Florence". ALKMAAR Bij K.B. is be noemd tot lid van den voogdij raad te Alkmaar mr. J. N. Al- blas, rechter in de arrondisse- ments-rechtbank te Alkmaar, wonende te Bergen (N.H.) ALKMAAR. - De volgende op voering van „Het Vierde Beest" door Pater Henri de Greeve heeft plaats op Dinsdag 28 Ja nuari a.s., 's avonds 8 uur, in het Gulden Vlies. Gisteren heeft de loting plaats gehad voor toegangsbewijzen. De volgende nummers kunnen voor een toegangsbewijs wor den ingewisseld: 1 t.e.m. 390; 398 t.e.m. 412; 423 t.e.m. 472. Deze inwisseling moet plaats hebben aan ons bureau Lange- straat 42, op Maandag 20, Dins dag 21 of Woensdag 22 Jan. Kaarten, die dan niet zijn afge haald, worden vanaf Donder dag aan ons bureau beschik baar gesteld voor anderen. De entreeprijs is 2.per persoon. Voor hen, voor wie dit bedrag te bezwaarlijk is, wordt een beperkt aantal kaarten voor ƒ1.per persoon verkrijgbaar gesteld. Plaatsbespreken 10 ets. per plaats. De geheele opbrengst is voor den Bond zonder Naam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Josina M., dochter van Cornelis deBoer en M. Ursèm. Gehuwd: Dirk Kieft en Griet je J. Asjes; Jacob van Riet en Josepha Zagarnitsky; Willebror- dus H. Burgering en Emelia H. G. Lina. Overleden: Albertus van Keu len, oud 79 jaar, gehuwd met M. van der Kolk. ALKMAAR. Geboren: Jacob H. z. v. Teunis Muller en H. W. den Ambtman; Barbara C. M. d. van Everardus H. Hofstede en A. S. C. de Vries; Hermanus C. z. v. Hendel, ricus Peereboom en F. Hoekmeijer; Maria M. d. v. Josef D. Tenning en M. Velseboer; Catharina I. M. d. v. Petrus J. Bakkum en C. M. J. van Dam. Gehuwd: Derk M. Vos en Antje J. M. Thesing. Overleden: Reinder Tolsma 80 jaar, gehuwd met J. E. C. Pronsel; Jacobus I-el 77 jaar, weduwnaar v. A. A. A. Schouten. Ondertrouwd: Wilhelm Kessler en Hendrika IJ. Tromp; HendricUs J. Nöring en Engelina W. G. de Jong; Johannes Bruin en Catharina M. Liefting; Pieter Middelkoop en Cornelia Beentjes; Meindert Poeste en Grietje Paarlberg; Gerhard H. Room en Annie Reitsma; Reyer Al ders en Gretha C. Bakker; Willem Reek en Frieda D. C. Kok; Johannes H. v. d. Sluis en J. van Dalen. TEEKENPAPIER aan vellen en aan de rol DAMMEN ALKMAAR Zondagmiddag a.s. speelt D.D.D. den laatsten thuiswedstrijd in dit seizoen. Dit keer komt „St. Bavo" uit Heem stede op bezoek. Voor de Alk- maarders is *dezo geen onbekende, daar beide ploegen elkaar al eens eerder hebben ohtmoet. D.D.D. verloor toen met klein verschil, ïntusschen is er weer veel veran derd en beide zullen hun best doen de overwinning te behalen. Er wordt gespeeld bij A, Haring, Oudegracht, het clublokaal van B.D-D., aanvang half twee. Be langstellenden zijn ook nu weer van. harte welkom. Dr. E. Reeser is met ingang van 1 April a.s. eervol ontslag verleend als regeerings-adviseur voor de muziek bij het minis terie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Voorts is bij Kon. Besluit aan dr. Ph. J.. Idenburg, directeur- generaal van het onderwijs, eer vol ontslag verleend het ingang van 1 Januari j.l. wegens op heffing van zijn betrekking. Met ingang van dien datum is hij benoemd tot directeur van het Centraal Bureau voor dg Statistiek met den persoonlijken titel van direceur-generaal. Mr. H. J. Reinink werd bij K.B. van 7 December 1946 met ingang van 1 Januari 1947 ont heven van de waarneming van de functie van directeur-gene raal van kunsten en wetenschap pen, wegens opheffing van die betrekking. Bij hetzelfde K.B. werd aan A. Oosterlee, directeur-generaal van de vorming buiten school verband en dr. B. Hunningher, regeeringsadviseur voor tooneel- zaken eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari 1947, eveneens wegens de opheffing van him betrekkingen. Het College van Hoofdingelanden van het waterschap de Zijpe en Ha- zepolder vergaderde Woensdagmid dag onder voorzitterschap van den Dijkgraaf den heer C. Tiel, in het café van den heer S. Kuiper te Schagerbrug. De voorzitter heette de aanwezi gen welkom en richtte zich hierbij in het bijzonder tot den heer G. Schuyt Kz., die voor de eerste maal de vergadering van Hoofdingelan den bijwoont. Hij feliciteert dè heer Schuyt met zijn benoeming en hoopt, dat op prettige twijze met hem in het belang van den polder zal mogen worden samengewerkt. Als ingekomen stukken vermel den, dat van Gedeputeerde Staten van Noordholland de goedkeuring is ontvangen op eert drietal in de vorige vergadering genomen beslui ten, t.w. tót het aangaan van een geldleening voor afd. L., tot het aangaan van een geldleening voor afd. O.N. en tot het voldoen van den aankoopsom van de nieuwe vrachtauto uit de aflossingen aan het Dijkenfonds. De begrooting. Vervolgens leest de voorzitter de posten van de begrooting voor het dienstjaar 1947 volgnummersgewijze voor, waaruit blijkt, wat betreft Hoofdstuk I „Algemeen Bestuur", dat deze postên weinig verschillen met die van het vorige dienstjaar vertoonen. De omslag voor dit hoofdstuk blijft dan ook voor 1947 gehandhaafd op f3.50 per ha. Con- tribuabel land, fl.75 per ha. Egale- mentland en fó.25 per ha. voor Dui nen of duingronden. De totalen van Ontvangsten en Uitgaven bedragen "f27250,De cijfers van hoofdstuk II „Sloot- en Weggelden" blijven ook ongeveer hetzelfde, alleen yolg- nummer 16 (onderhoud van sloo- ten, bruggen en wegen) wordt met f15000,verhoogd tot f64053,Het gevolg hiervan is dat de omslag voor dit hoofdstuk moet worden verhoogd met fl.per ha en wordt gebracht op f7.per ha voor alle klassen, hoewel f9000.is opgeno men van het Reservefonds Sloot- en Weggelden. De totalen van Ontvangsten en Uitgaven bedragen f86916. De heer Francis (heemraad) zou het wenschelijk vinden, dat de Op zichter een overzicht gaf welke wegen er zullen worden opgeknapt,- opdat de Hoofdingelanden kunnen zien waarom een hoog bedrag op volgnummer 16 noodig is. Aan dit verzoek wordt door den Opzichter voldaan en uit dit over zicht blijkt, een groot deel der we gen zal worden overgeteerd terwijl de overige wegen zullen worden ge repareerd. De heer Hopman (hoofdinge land1) vraagt of de loonen der wegwerkers soms op volgnum mer 16 worden verdisconteerd. De voorzitter antwoordt, dat dit inderdaad zoo is. Hierdoor kan men aan het einde van 't dienst jaar zien, welk bedrag aan onder houd voor eiken weg is uitge geven. De heer W. Jimmink (hoofd ingeland) zegt wel eens gehoord te hebben, dat de weg Oostzijde Groote Sloot vanaf Keinsmerbrug naar Schagerbrug een van de slechtste wegen is, hoewei deze thans niet wordt vernieuwd. De voorzitter antwoordt, dat 't oorspronkelijk wel in de bedoe ling lag dezen weg te vernieu wen, doch de hooge kosten er van en de redelijke toestand van den weg hebben gemaakt, dat deze vernieuwing nog een jaar wordt uitgesteld. De heer V. Bakker (hoofdinge land) vraagt of het niet wensche lijk is puin te koopen, omdat dit thans door het sloopen van bun kers voldoende te koop is. De voorzitter anjwoordt, dat de polder nog voldoende puin in voorraad heeft, zoodat het niet noodig is nog meer aan te schaf fen. Na deze korte opmerkingen wordt de begrooting voor het dienstjaar 1947 met algemeene slemmen aangenomen. Tot regent voor het Algemeen Weeshuis werd de heer W. Jim mink Jbz., die periodiek moest aftreden, herkozen. Rondvraag Bij de rondvraag zegt de heer S. P. Schilder (hoofdingeland), dat de pijlers van de brug te Bur_ gerbrug in zeer slechten toestand verkeeren, waarom hij dan ook ^gaarne zou zien, dat hierin ver» 'andering werd gebracht. Op verzoek van voorzitter doet de opzichter de toezegging dit in orde le zullen maken. Vervolgens zegt de heer Schilder, dat de wegen in den nolder in zeer goede conditie verkeeren en zelfs een stuk boven de wegen van andere pol ders uitsteken. Dit Is wel voor e#n groot deel te danken aan het toezicht van den Opzichter, die hiervoor dank toekomt doch ook is bereikt door den arbeid van de wegwerkers. En nu is hem gebleken: dat deze mensehen slechts 32.— per Week verdienen het geen hij veel tekort vindt daar het lóón van een boerenarbeider 44.per week bedraaglt. Ook zou hij willen weten hoeveel de wegwerkers ontvan gen voor Meeding en rijwleltoelage. De voorzitter antwoordt dat de door den heer Schilder genoemde Cijfers niet geheel juist zijn: daar de voor man-wegwerker per jaar verdielft I 1924.de wegwerkers-Chauffeur 2028.en de andere wegwerkers elk I 1872.— per jaar Hiervan gaat dan af loonbelasting en pensioensbijdrage. De heer Schilder is v-t meening dat dit salaris te laag is en zou daarom voor kleeding bij het wegenteeren en voor het onderhoud van he; rijwiel een toelage willen geven. De voorzitter antwoordt dat de sala rissen van de ambtenaren dus allen die in vasten dienst zijn van regeerings_ wege worden geregeld en dat daaraan door het polderbestuur de hand wordt gehouden. Het geven van een ex'ra toelage zal door hoogerhand toch niet worden toegestaan. - De heer D. Raat (Hoofdingeland) itierkt nog op, dat men moeilijk een boerenarbeider met eqn wegwerker kan vergelijken; daar déze laatste lang SCHAGEN In tegenstelling tot de laatste Wekert mocht de markt zich vandaag ln een stra. lend! voorjaarsweer en dienten gevolge in zeer groot gezoek ver heugen. Dat dit niet zonder in vloed op het marktverloop was, lijdt wel geen twijfel. Over het geheel genomen was de handel vlugger bij vrijwel on veranderde prijzen. De versche koeien worden ech ter langzaam maar zeker duurder. Vandaag prijsden deze dieren plm. f 500 tot f 750. Gelde koeien waren er wel zeer weinig; de handel vrij kalm; de meeste belandden nog op de leveringsplaats. In den handel werd er ongeveer tot f 400 voor betaald. Drachtige vaarzen kostten on geveer f 275 tot f 425 bij goeden handel. De biggen worden eindelijk ook weer duurder. Voor beste biggen werd thans f 16 tot f 38 betaald. De schapenhandel is onveran derd goed le noemen. Overhou- ders gemiddeld ongeveer f 30 tot f 60, maar er werden er ook nog 4 voor f 15 per stuk verkocht. Onnoödig hietrbij te vermelden, dat dit niet Veel zaaks was. Oude schapen prijshoudend op f 60 lot f 85. De paardenhandel was vandaag vrij vlug. Al is de vorst nog niet uit den grond, verschillende bou wers loopen toch reeds met ploeg. plannen rond. De jonge kippen worden ge lukkig iets goedkooper. Voor jon. ge patrijzen, reeds aan den leg, werd f 11 per stuk gevraagd, wilte leghorns nog plm. f 12. Vette konijnen eveneens min der gevraagd; ongeveer f 8, han del zeer traag. Dit laatste kan ook gezegd worden van de afdee ling bokken en geiten. Een flinke jonge geit werd voor f 15 ver kocht, de bok werd niet verkocht. Zooals we reeds schreven was er veel bezoek. Het uitzonderlijk groot aantal standwerkers maakte goede zaken en gingen zeer te vreden huiswaarts. KOPEREN PRIESTERFEEST HEILOO Zondag a.s. viert de W.E. Pater P. Kops SCJ, Fred, Hendrikplein 25, Den Haag, zijn 12'/2-jarig priesterfeest. SCHOENENBONNEN HEILOO Maandag begint het Distributiekantoor met het afge ven van schoenenbonnen aan hen wier persoonsibewijsnummer met 5 eindigt; Maandag A t.m. C. HEER-HUGOWAARD Zuid. In de zaal van den Heiligenberg speelt heden, Vrijdagavond, de bekende film „Modern Times" van Charlie Chaplin. De voor stelling begint dezen keer niet om half acht, maar om kwart over acht. De film is volgens de katholieke keuringsnorm toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. KOEDIJK Op de gemeente secretarie is ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van dén heer H. Sterk, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een elec- trisch gedreven benzinepompin- slallatie op het terrein kadastraal bekend gemeente Koedijk sectie B nr. 1413. niet zooveel uren per week werken als een boerenarbeider De heer Schuyt bespreekt het beplanten van de wegen. Wanneer men ln de Wieringermeer kijkt, ziet men langs de wegen overal beplan ting waardoor het aanzien van de zen polder ten zeerste wordt ver hoogd. Vaak ziet men ook dat men- schen die gaan rentenieren uit den polder wegtrekken en plaatsen op zoeken waar de natuur fraaier is. Dit zou nu ten deele kunnen wor den voorkomen, wanneer men onze polder verfraaide door een beplan ting langs de,_.wegen aan te bren gen. De Voorzitter antwoordt, dat men j^eds met het gemeentebestuur in bespreking is over de beplanting langs de wégen. Deze besprekingen verkeeren evenwel nog in een be ginstadium, zoodra men over meer gegevens beschikt van prijs en plaats van beplanting zal hierover in de vergadering van Hoofdinge landen worden gesproken. Verder is niets meer aan de orde en sloot de Voorzitter onder dank zegging voor de geanimeerde be sprekingen de vergadering. In Manchester heeft men na een opvoering van de Opgaande Zijn van Hey- ermans, nu ook Op Hoop van Zegen in het Engelsch opgevoerd. In Scheve- ningen is de bekende redder Leendert Bruin in den ouderdom van ruim negentig jaar gestorven. F. C. baron van Aers. sen Beyeren van Voshol wordt genoemd als am bassadeur voor China in Tsjoenking, Het Ber- lijnsche Philharmonisch orkest kon Zondag niet spelen, omdat een koffer met partituren tijdens 't transport was zoekge raakt. Ook dit jaar zal te Breda geen carnavals optocht worden gehou den. In Georgia is .ru zie om den gouverneur, de aftredendis wil geen plaats maken voor zijn opvolger, en een woeden de menigte drong nu zijn bureau binnen, om hem te dwingen heen te gaan. Op 72-jarigen leeftijd overleed te Apeldoorn lult. kol. der genie J. G, van Weesel, o.a. ook oud- inspecteur van de Volks gezondheid. In T/;je- cho-Slowakije worden zwarte handelaren met de doodstraf bedreigd. De heer P. J. Keyzer, van Spijkenisse en Hekelingen is benoemd tot burge meester van Papen- drecht. De heer B. Drabbe, secretaris van den hoofdraad van Vin- centius, is benoemd tot ridder in de orde van Óranje Nassau. Over leden is, 64 jaar oud, de heer W. Jongstra, inspec teur eerste klasse van het lijnbureau der N.S. vroeger o.a. stationschef te Noordscharwoude, Be verwijk en Den Helder. Twee paters Franciscanen van de Missie in Kiang- soe, een Amerikaan en een Duitscher, zijn ver moord door bandieten. Ook in Oostenrijk drei gen de directeuren en typografen met staking, als er niet meer papier voor de kranten komt! T»vee passagiers van een vrachtauto werden zwaar gewond bij een botsing met de Bauwe Tram op den Admiraal de Ruyter- weg, dat is de derde bot sing in een half jaar tijds. De burgemeester van Amsterdam huldigde vanmorgen ten stadhuize den 37-jarigen gemeente werkman A. Klasen, die met gevaar voor eigen leven twee kinderen uit het ijs redde. D$ bur gemeester van Almelo heeft bij een autobotsing een hersenschudding op- geloopen, hij reed wegens de gladheid tegen een boom, de directeur van gemeentewerken brak een been. In de eerste heift van Februari gaat een Nederlandsche handels missie naar Argentinië. In Brunswijk is d| el lende der inwoners on dragelijk en daarom heeft d egemeenteraad de ge allieerden om hulp ver zocht. In Ede viert de burgerij mede op groot_ sche wijze het zilveren feest van de algemeene kunstzijde Unie, die 25 jaar geleden de eerste verkoopbare draad spon. Een vrouw van 51 jaar uit Breda hoorde in Den Bosch 18 jaar tegen zich eischen, omdat zij haar man, die een Jood was, aan de*SD verraden had tengevolge waarvan hij vergast is. Zekere* Ab- benhuis te Den Haag heeft na 45 jaar zijn melkwijk aan kant ge daan, hij heeft drie mil- lioen liter melk aan zijn klanten afgeleverd. De KLM gaat voor den dienst AmsterdamBata via Constellations gebrui ken, men vliegt dan vier maal in de week, te be ginnen met Augustus. Een deel van de Belgische werknemers bij de N.V. Philips te Eindhoven heeft het werk neerge legd in verband met de verlegging van de doua ne-controle van de grens naar de stad Eindhoven! Voor de toekomstige structureele verhoudingen in Nederland is het 'noodig, dat tot een versterkte in dustrialisatie wordt overgegaan. Daarbij zal een juiste verdeeling van grondstoffen plaats hebben, tusschen de industrialisatieobjecten en den woningbouw zoo gaf Mi nister Huysmans op de persconfe rentie te kennen. Voor de industrialisatie zijn wij helaas slechts in zeer beperkte mate aangewezen op grondstoffen uit eigen bodem. In dit verband merkte de minister op, dat wij er naar zul len moeten streven, industrieën op te richten, welke zeer arbeids-in- tensief zullen zijn. In de eerste plaats denkt de minister hierbij aan de oprichting van chemische bedrij ven, waarbij intellect en arbeid een belangrijken rol spelen. Voorkeur zal worden gegeven aan kleine en middelgróote industrieën. Hoe gun stig dit voor een hationale structuur kan zijn, vergeleek de minister met de situatie 'in Zwitserland, waar men vooral op het platteland zeer gunstige ervaringen heeft opgedaan met kleine en middelgroote indus trieën. Een industrietak welke zich in Nederland nog belangrijk kan ontwikkelen, is de rijwielindustrie. De onderdeelen die in dezen tak vpn nijverheid, vroeger uit Duitsch. land werden betrokken, dienen wij thans zelf te vervaardigen. Het spreekt vanzelf, aldus dr. Hüijsmans, dat wij met onze indus trialisatieplannen in hooge mate re kening moeten houden met onze Belgische buren. Door middel van vriendschappelijk contact en over' leg moeten wij met onzen Belgi schen verdragspartner onderhande lingen voeren. Naast hèt hart moet thans ook het verstand gaan spre ken. Wij moeten daarbij voor oógen houden, dat dit een kwestie is van geven en nemen. Het ligt niet in de bedoeling, om in Nederland zware industrieën te vestigen, zooals b.v. in het Ruhr- gebied aanwezig zijn. Na de behandeling van deze twee algemeene vraagstukken beant woordde de minister nog vele vra gen, die na zijn uiteenzettingen werden gesteld. Sprekende over de prijsbeheer- sching zeide minister Hüijsmans dat hij zich terdege bewust is van de moeilijkheden van dit probleem De prijsbeheersching omvat een enorm terrein. Medewerking is noodig van consument, producent en detaillist, opdat men zich houde aan de vast gestelde prijsnormen. De vaak in tensieve controle bij den detailhan del moet men uitsluitend zien als een aanknoopingspunt voor andere prijscontroles, b.v. bij den produ cent. Tenslotte belichtte de minister nog het tusschenhandelprobleem. Dit is een zeer moeilijk vraagstuk, aldus de heer Hüijsmans. Indien in ons land een bepaalde tusschenhan- del geen reëele functie vervult, dan heeft hij geen bestaansrecht. Men hoede zich er evenwel voor, dit te generaliseeren, aangezien wij op internationaal terrein een zeer be langrijken rol als tusschenhande- laars vervullen. Vreemd was het; te ontdekken; dat er plot seling in zekere zaketi opruiming werd gehóu_ den onder een massa artikelen1. Men verba'as- de er Zich over; maar later nog meer over het feit; dat er g'-*n lange filles stonden te wa,ch_ ten om aan de beurt te komen. Het is ook wel een soóft zakenwonder op een gegeven oog'enblik te zien; dat alle boek- winkels de etalages vol hebben liggen met boe ken; die eerst zooveel kostep en nu nog maar zooveel. Bijna voor niets Inderdaad;1 de prijzen waren meer dan erg Menschen; die van lezen hielden (en dat 2ün tegenwoordig' erg veel; kijk maar naar al de cadeaux; die men elkaar bij gelegenheid geefi) moesten heel diep de briefjes weghalen óm iets te kunnen koopen. Anderen; die boeken noodig hadden voör hun studie's (en dat zijn er egenwoordig ook heel Veel; want bijna ieder- eer.' wil studeerên) moes. ten heel voorzichtig aandoen met hun maand, of weekg'eld; om het noodige boekenma. teriaal te koopen. Ën er werd héérlijk gemopperd op de duurte. Maar., het papier was duur en de zetters móes. en meer loon hebben en de schrijvers moesten meer verdienen (nog nooit iets van gemérkt) en- het vervoer vroeg veel geld enz. enz. Ën men troostte zich er in; want alles was duur. Totdat plotseling dc hóeken-inflatie voor de deur stond. Niet zoo'n klein beetje, o nee. Met guldens tege lijk waren de prijzen naar beneden gevlogen en te kust en te keur kan men nu koopen. Van „Geschonden we reld" tot „Zeelui ach ter prikkeldraad" (hoewel men beweer de dat dit laatste was Uitverkocht), van „kennis van vliegtuig motoren" tot „Voor kleine Piet en Lies". De eerste dag was men verbaasd over dit zakenwonder, de twee de dag dacht men er over na en de derde dag trok men zijn con- clusie's. Of: het papier was niet zoo düur, maar het werd duur ge maakt door wie ook. Of: men las niet zóó veel, maar dat kan niet, want als men om een boek kwam was het meestal net verkocht. Of: de ken waren van gehalte, dat ze werden verkocht, we van veel en werkjes uit- boe- zulk niet wat werken kunnen zeggen, maar toch ook weer niet van alle maal, b.v. „Geschon den wereld" van Prof. Huizinga. Of:.,., (schrik niet) men is ergens in de zakenwereld verstan dig geworden en heeft ontdekt, dat het zoo niet langer kan. Laat ieder, die dit leest, het laatste dan maar gelooven want gezien de verlagingen elders (Of vergis ik me) duiden er op dat men weer nuchter wordt. Of: dreigt ook hier de guillotine, zoo als in Frankrijk??!! De K.LrM., die met groote Amerik. luchtvaart-maatschap pijen samenwerkt, zal in den komenden zomer inplaats van tweemaal, viermaal op New- York gaan vliegen, terwijl men zal trachten dezen dienst twee maal, inplaats van eenmaal, op Curasao door te trekken. Wan neer de door de K.L.M. bestel de DC 6's gebruikt kunnen wor den, zal men dagelijks op New- York gaan vliegen. De Amerikaansche luchtvaart_ naatschappijen hebben een sche ma ontworpen, waarbij men 88 vluchten per week heen en weer naar Europa zal kunnen uitvoe ren, hetgeen een vervoer van 13.000 passagiers per maanij be- teekent. Men hoopt, in een tijds verloop van Vijf tien jaar de passageprijs van f 950.tot f 300.terug te kunnen bren gen. Het Indische instructiebatal jon te Kijkduin heeft 63 gasten gekregen, een groep Surinaam sche vrijwilligers onder com mando van den lsten luitenant Alberga. Na afloop van het dienstverband in Indonesië zijn zij naar Nederland gekomen om na een kort verlof op 31 Januari naar Suriname terug te keeren. Het groepje vrijwil ligers is een afspiegeling van de ethnologische staalkaart, die de Surinaamsche bevolking biedt. Diepzwarte negers speel den guitaar of wreven hun huid met crerae tegen de kou, zoo dat zij er van glansden; van anderen was de huidskleur lich ter, ook waren er Javanen. Het eerste detachement van 250 vrijwilligers vertrok in 1944 uit Suriname naar Austra lië. kreeg daar een jungle-war- schoolopleiding en ging voor patrouilledienst naar Hollandia op Nieuw-Guinea. Spoedig wa ren de manschappen op Biak noodig. Via Morotai landden de Surinamers, die met Ambon- neezen en Menadoneezen een compagnie vormden, tenslotte te Balikpapan. Na de Japan- sche capitulatie zijn de man schappen tot hun vertrek naar Nederland in de bezette zóne van Batavia gelegerd geweest. De Surinamers zijn in het ge vecht goede soldaten, maar als garnizoenstroepen deugen ze eigenlijk niet, want ze blijven burgers, wien de militaire dis cipline eigenlijk nooit heelemaal goed ligt.Het enthousiasme der Surinamers blijkt duidelijk uit het feit, dat van een bevolking van bijna 20.000 zielen 800 vrij willigers naar de Oost vertrok ken. Nu zijn zij blij naar hun land te kunnen terugkeeren. Enkelen hebben bijgeteekend tot de algeheele demobilisatie, anderen wenschen in Suriname beroepsmilitair te blijven, de meesten keeren terug tot bur- gerberoepen. Het gouvernement heeft toezegging gedaan hen bij het zoeken naar een betrek king te helpen. Zelfs de meest eenvoudigen onder hen zijn doordrongen van de noodzaak tot den economischen opbloei van hun land bij te dragen, ook in een bedrijf, dat hun liefde niet heeft, doch waarin het te kort aan arbeidskrachten net nijpendst is. De afdeeling voor cinemato- graphie der UNESCO, heeft een uitwisseling van technici geor ganiseerd tusschen de vereenig- de landen. In het begin van dit jaar zullen Franschen naar En geland gaan en Tsjecho Slowa- ken naar Frankrijk. De docu mentaire commissie heeft de basis gelegd voor een vrije markt zonder heffingen en dou- anekosten. j^E VERBINDING tusschen de sleepboot „Hudson" en de „Li lian" bij Den Helder kwam Don derdagmiddag om één uur tot stand, nadat de tros met behulp van de vletterlui was overge bracht. Op vierhonderd meter af stand van het gestrande schip, buiten de zone waar naar men aanneemt een mijnenveld ligt, kolkte de schroef van de „Hud son" het water omhoog. Strak gespannen stond! de tros. Het tij was gunstig en de stemming aan boord van de „Hudson" zeer hoopvol. Het optimisme werd niet geheel beschaamd, want er zat „werking" in de „Lilian". En toen de eb ging loopen had men het genoegen gesmaakt het schip twee streek' om te gooien. Toen moesten de pogingen tijdelijk worden gestaakt in afwachling van den vloed die vannacht om half twee weer zou gaan loopen. Aan boord van de „Lilian" was de geheele bemanning weer pre sent. Per vlet waren de Denen overgebracht om allereerst te po gen het water Uit hun schip te pompen en stoom te stoken voor de bediening van lieren en win ches. In de ruimen van het schip stond ongeveer twee voet water, dat is 500 ton. Het kleine pompje waarover men de beschikking heeft deed uitstekend! werk. maar erg vlot ging het niet. Jammer genoeg was er nog geen moge lijkheid een grootere pomp over te brengen. Door de onstuimige zee liep men teveel het risico dat er brokken zouden worden ge maakt. Met spanning werden de ver. dere pogingen om de „Lilian" vlot te brengen tegemoet gezien. Zou het schip, dat reeds zoozeer de gemoederen in beweging heeft gebracht, uit het zand worden losgetrokken? Kapitein Welte vreden was hoopvol gestemd. De „Hudson" zou er wel raad op weten. Het mocht de „Hudson" van nacht nog niet gelukken de „Li lian" vlot te trekken. Vanmiddag om ongeveer drie uur zullen daartoe bij hoog water opnieuw pogingen in het werk worden ge steld. De kans Op succes is dan weer grooter omdat mag worden verwacht, dat in den loop van vandaag het meeste water uit de ruimen van het gestrande schip zal zijn gepompt. De sleepboot „de Schelde" is vanmorgen om tien uur bij de Lilian aangekomen. Ter voortzetting van bespre kingen, welke reeds in den zo mer van 1946 hebben plaats ge had is, zooals gemeld, de leger- command. in Ned.-Indië, luite nant-generaal S. H. Spoor, per vliegtuig van Batavia naar Ne derland afgereisd. De duur van zijn verblijf in Nederland is nog niet bepaald. Hij is vergezeld van een aantal officieren van zijn staf, die met overeenkom stige diensten in Nederland con tact zullen opnemen ten einde coördinatie van de strijdkrach ten in Ned. Indië te bevorde ren. AVENHORN, 16 Januari. Spruit- kool 2546; roode kool 16.10; gele kool 9.5011.30; uien, groote maat 15; gewone maat 9.8016.20;, drie lingen 8.10—13.80; nep 15.20; bleten I 8.408.60; Wortelen, Flakkee ver beterde 5.20—8.30; witlof I 46—52, II 32—38 per 100 kg. LANGENDIJK, 17 Jan. 26700 kg. roode kool 11.60—17.60; 24400 kg gele kool 9.50—10.70; 118700 kg Deensche witte kool 7.208.60; 9500 kg uien 9.80—15.20; 9000 kg bieten I 7.80—10.10; II 5.30—5.40; 600 kg witlof I 40—41, II 22—24. NOORD-SCHARWOUDE, 17 Jan. 55000 kg roode kool 11—15.10; idem afw. 7.4012; 45000 kg witte kool 6.90—8.80; 9000 kg gele kool 9.50— 11.10; 2600 kg uien 12.50, grof 14.40 15.10, drielingen 6.40. WARMENHUIZEN, 17 Jan. 1200 kg uien 11.80, grove 11.50; 41600 kg gele kool 9.50—11.10; 17300 kg roode kool 10—14.20, afwijk. 8.60—9.50, Stek 5.207.10; 13600 kg. witte kool 8.50—8.80, stek 5.00. Den laatsten tijd 1 den uit het Indisc den. Een trein tijd« militairen gecontrc neerden uit de rijtu Op de wagens zie lieerde gebieden v opperbevelhebber. Het komt, helaai al te zelden voor, heele christenwere] aaneengesloten ee buiten treedt. Mees nadruk gelegd op in de christelijke van elkander schei' verdeelt. Het komt zelden voor, dat c onbewust, maar d; minder waar, gro voorgesteld dan hel is. Temidden van al deeldheid doet he aan, dat er tenmins in het jaar gevom waarin alle verschil gezet en alle christei belijdenissen elkaar den in hun geloof a; losser Jezus Christi God en waarlijk Me Deze week is de nale Bidweek, welke van 18 tot en met gehouden wordt. Het is een week Waar de menschhe niet leven kan zond heid en scheiding, z dienst van God, da; deze week alle v afleggen om' voor he van God, in het gel zijn. Dat is een sc voor een grootere e; buiten het gebed. Wil dat gebed ecl naam zijn aan God, voortkomen uit vol deemoed en n want „een berouwvo rig hart zal God nii den". Daarom beh( wij, die door Gods het ééne, ware geloo tus' Kerk geroepen z de 'borst te kloppen, wij hebben ln het ve: fouten tegen de cent Het is prettig, ook veel geplaagde bloerr optimisten te ontmoi een is prof. dr. van die bij de opening va: te bloembollententoori Lisse in een rede va timisme over het bl< vak heeft getuigd. En dat optimisme is baseerd op twee grom de uitzonderlijke kw; onze bolgewassen er vuldige mogelijkhedei ze een zeer hooge waarde kunnen geven het bijzonder _op he wen, dat spr. heeft kwaamheid, de energ gezond verstand van van onze kweekers. Maar vele malen h op een dergelijke te ling de verzuchting h< ken: als we zoo iets i: tenland konden doen wat zouden we er kunnen plaatsen. En sprekers optimisme of feiten, dat in de eers deze mogelijkheid be verder op de zekerl men alles wat mogeli zal weten te volbreng Dat men niet tegi moeite opziet, is wel uit het enthousiasme, door zoovelen de uit compliceerde prepara verzending naar het halfrond ter hand is Hier betreft het de ring van een nieuw bied, maar met veel moeite zal men kunni ken, dat in het groote de afzetgebied op het lijk halfrond de bloei zoodanig wordt verbe de afzet belangrijk za stijgen. Sprekers optimisme toekomst van de bloe streek berust dus op lijkheid van de vele ringen, welke we kun brengen en op de z dat deze verbetering zullen wórden bereikt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2