EEN WEEK VAN GEBED Terreur van loondorschers Maandag voor de derde maal Arsenal en Chelsea! Aardappelprijzenperikelen Effecten uit Arnhemsche safe gestolen en verkwanseld Frankrijk wil onderhandelen met Indo-China NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 17 Januari 1947 PAG. 3 N" SPOEDIG /LOT? :htingen zijn loopvol berichten Akkerbouw L.T.B. vergadert Nederlandsche militairen als helers Dr. ir. Dijt voor de perszuivering EERSTE KAMER Steenberghe had bezwaar tegen Schermerborn BITTERE STRIJD OM HANOI Mijnenveger Terschellinglekgestooten Beurspraatje Bid-week I rgerij mede op groot, ie wijze ihet zilveren ist van de algemeene nstzijde Unie, die 25 r geleden de eerste -koopbare draad spon. Een vrouw van 51 jaar Breda hoorde in Den sch 18 jaar tegen zich :hen, omdat zij haar n, die een Jood was, de *SD verraden had, gevolge waarvan hij •gast is. Zekere" Ab- ïhuis te Den Haag rft na 45 jaar zijn lkwijk aan kant ge in, hij heeft drie mil- en liter melk aan zijn nten afgeleverd. De ,M gaat voor den nst AmsterdamBata, Constellations gebrui- men vliegt dan vier- al in de week, te be nen met Augustus. deel van de Belgische rknemers bij de N.V. ilips te Eindhoven ;ft het werk neerge- d in verband met de leggingvan de doua- ■controle van de grens ir de stadi Eindhoven! ND ING tusSchen de „Hudson" en de „Li- n Helder kwam Dotl- ig om één uur tot de tros met behulp fterlui was overge- rierhonderd meter af. et gestrande schip, ine waar naar men :en mijnenveld ligt, ihroef van de „Hud. iter omhoog. Strak tönd de tros. Het tij en de s lemming aan de „Hudson" zeer optimisme werd niet aamd, want er zat in de „Lilian". En ging loopen had men i gesmaakt het schip om te gooien. Toen pogingen tijdelijk aakt in afwachting ed die vannacht om eer zou gaan loopen. van de „Lilian" was lemanning weer pre- 2t waren de Denen om allereerst te po ter uit hun schip te stoom te stoken voor van lieren en win- ruimen van het schip ïer twee voet water, n. Het kleine pompje in de beschikking itstekend werk, maar g het niet. Jammer er nog geen moge- grootere pomp over Door de onstuimige teveel het risico dat zouden wonfen ge. ing werden de ver. n om de „Lilian" gen tegemoet gezien, p, dat reeds zoozeer 2n in beweging heeft het zand worden Kapitein Welte- hoopvol gestemd. De ou er wel raad op de „Huidson" van- et gelukken de „Li- trekken. Vanmiddag drie uur zullen loog water opnieuw iet werk worden ge ns op succes is dan omdat mag worden t in den loop van meeste water uit de het gestrande schip mpt. >t „de Schelde" is i tien uur bij de Lilian F van Generaal Spoor ;etting van bespre- e reeds in den zo- 3 hebben plaats ge- 3 gemeld, de leger- i Ned.-Indië, luite- 1 S. H. Spoor, per i Batavia naar Ne- reisd. De duur van n Nederland is nog Hij is vergezeld ital officieren van met overeenkom- i in Nederland con- ipnemen ten einde an de strijdkrach- Indië te bevorde- f, 16 Januari. Spruit- oode kool 16.10; gele 0; uien groote maat aat 9.80—16.20; drie- .80; nep 15.20; bieten ortelen, Flakkee ver- I.30; witlof I 46—52, 00 kg. TK, 17 Jan. 26700 kg. !0—17.60; 24400 kg 1—10.70; 118700 kg kool 7.20—8.60; 9500 15.20; 9000 kg bieten tl 5.30—5.40; 600 kg II 2224. IARWOUDE, 17 Jan. kool 1115.10; idem 45000 kg witte kool 1 kg gele kool 9.50— aien 12.50, grof 14.40 ;an 6.40. TIZEN, 17 Jan. 1200 Srove 11.50; 41600 kg II.10; 17300 kgroode afwijk. 8.609.50, 13600 kg. witte kool 5.00. Den laatsten tijd komen vrij regelmatig treinen met geïnterneer den uit het Indische binnenland naar de Nederlandsche gebie den. Een trein tijdens het oponthoud op een door Nederlandsche militairen gecontroleerd station. Verheugd kijken de ex-geïnter neerden uit de rijtuigen naar de veiligheid verzekerende soldaten. Op de wagens ziet men nog de leuzen, die indertijd in de geal lieerde gebieden werden verwijderd op last van den Engelschen opperbevelhebber. (A.N.P. P.) Het komt, helaas, nog maar al te zelden voor, dat de ge- heele christenwereld als een aaneengesloten eenheid naar buiten treedt. Meestal wordt de nadruk gelegd op datgene, wat in de christelijke godsdiensten van elkander schei'dt en wat verdeelt. Het komt zelfs niet zelden voor, dat dit verschil, onbewust, maar daarom niet minder waar, grooter wordt voorgesteld dan het op zich al is. Temidden van al die ver deeldheid doet het weldadig aan, dat er tenminste één week in het jaar gevonden wordt, waarin alle verschil opzij wordt gezet en alle christenen van alle belijdenissen elkaar bewust vin den in hun geloof aan den Ver losser Jezus Christus, waarlijk God en waarlijk Mensch. Deze week is de Internatio nale Bidweek, welke ieder jaar van 18 tot en met 25 Januari gehouden wordt. Het is een week van gebed. Waar de menschheid bijkans niet leven kan zonder oneenig- heid en scheiding, zelfs in den dienst van God, daar zal zij dezé week alle verdeeldheid afleggen om' voor het aanschijn van God, in het gebed, één te zijn. Dat is een schoon begin voor een grootere eenheid, ook buiten het gebed. Wil dat gebed echter aange naam zijn aan God, dan moet he* voortkomen uit een hart vol deemoed en nederigheid, want „een berouwvol en nede rig hart zal God niet versma den". Daarom behooren ook wij, die door Gods genade tot het ééne, ware geloof in Chris tus' Kerk geroepen zijn, ons op de borst te kloppen. Want ook wij hebben in het verleden vele fouten tegen de eenheid bedre- OPTIMISME OVER HET BOLLENVAK Het is prettig, ook in het nog veel geplaagde bloembollenvak, optimisten te ontmoeten. Zoo een is prof. dr. van Slogteren, die bij de opening van de groo te bloembollententoonstelling te Lisse in een rede van zijn op timisme over het bloembollen vak heeft getuigd. En dat optimisme is vooral ge baseerd op twee gronden: le op de uitzonderlijke kwaliteit van onze bolgewassen en de veel vuldige mogelijkheden, welke ze een zeer hooge gebruiks waarde kunnen geven en 2e. in het bijzonder _op het vertrou wen, dat spr. heeft in de be kwaamheid, de energie en het gezond verstand van zoovelen van onze kweekers. Maar vele malen heeft spr. op een dergelijke tentoonstel ling de verzuchting hooren sla ken: als we zoo iets in het bui tenland konden doen bloeien, wat zouden we er dan veel kunnen plaatsen. En nu berust sprekers optimisme op de twee feiten, dat in de eerste plaats deze mogelijkheid bestaat en verder op de zekerheid, dat men alles wat mogelijk is oök zal weten te volbrengen. Dat men niet tegen extra moeite opziet, is wel gebleken uit het enthousiasme, waarmee door zoovelen de uiterst ge compliceerde preparatie voor verzending naar het Zuidelijk halfrond ter hand is genomen. Hier betreft het de verove ring van een nieuw afzetge bied, maar met veel minder moeite zal men kunnen berei ken, dat in het groote bestaan ds afzetgebied op het Noorde lijk halfrond de bloeikwaliteit zoodanig wordt verbeterd, dat de afzet belangrijk zal moeten stijgen. Sprekers optimisme over de toekomst van de bloembollen streek berust dus op de moge lijkheid van de vele verbete ringen, welke we kunnen aan brengen en op de zekerheid, dat deze verbeteringen ook zullen worden bereikt. ven; wij hebben ergernis gege ven door ons gedrag, waardoor het licht op den berg wellicht voor velen verduisterd werd. Ook wij hebben wellicht al te veel de verschillen met onze andersdenkende broeders bena drukt en zelfs vergroot; wij hebben misschien voor Gods genade een slagboom opgericht en verhinderd, dat Zijn licht velen onzer medebroeders ver lichten zou; of hebben wij de liefdeplicht van ons gebed soms niet verwaarloosd? Buigen we dan in deze week deemoedig onze hoofden en moge in deze gesteltenis ons gebed voor de zo vurig ver langde eenheid ten hemel stij gen. Waar thans de eenheid van alle christenen het eenige, en hechte bolwerk zal kunnen zijn om den vloedgolf van heiden dom te keeren en daarmede de wereld te redden, daar mogen wij ons onze verantwoordelijk heid bewust zijn en op de al lereerste plaats door ons gebed den ernstigen wil toonen om mede te werken aan de verwer kelijking van Christus' bede: „Vader, maak toch, dat allen één zijn" M. Jansen, pr. nii MEESTE afgevaardigden der dioc. afdeelingen van den L.T.B. gaven acte de pre sence op de Algemeene Verga dering der vakgroep Akkerbouw die Woensdag in „De Leeuwe rik" te Haarlem gehouden werd. Onder de aanwezigen bevonden zich naast het voltallig vak groepbestuur de Geêstel. Adv. der L.T.B., de Weleerw. Hr. Prof. Cleophas, de Algem. Voor zitter, de hr. Kampschoër en de hr. v. d. YVeijden van de vak groep veehouders. De hr. Giesen, vakgroepvoor zitter sprak het openingswoord. Hoofdzakelijk is deze vergade- ring belegd om de zeer urgente arbeidsmoeilijkheden onder de loupe te nemen. Over de kwestie van de prijzen valt jammer genoeg op deze verga dering nog weinig te zeggen. Naar wat we gehoord hebben zullen gra nen verlaagd en peulvruchten ver hoogd worden, maar de Regeering is met de Stichting v. d. Landbouw niet tot overeenstemming gekomen, omdat deze laatste vasthoudt aan de kostprijsberekening van het Landb. Economisch Instituut, Deze prijzen moeten eerder bé kend gemaakt worden, met het oog op het zaaiplan. Zie eens naar En geland waar ze reeds voor 1948 be kend zijn! Het verzoek om toeslagkaarten voor zware landarbeiders, evenals de D.U.W. menschen deze ontvan gen is afgewezen, onder de mede- deeiing dat als men doorgaat de kaarten van de D.U.W. ook worden ingetrokken! De vergadering uitte hierover haar ontstemming. Voorz. Giesen deelde dan ook mede, dat het be stuur door zou gaan. Gelijke monni ken gelijke kappen. Als onze arbei ders ze niet krijgen dan die van de D.U.W. ook maar niet. Met de uitbetaling van de suiker bieten heeft men in Noord-Holland een begin gemaakt. De vakgroep heeft verzocht de gewassen uien en koepeen onder de landbouwgewas sen te rangschikken. Met dé inpoldering van de Zui- derzeegronden kan vooral in het huidige tijdsgewricht niet worden opgehouden. Het hoofdbestuur is er voorstander van dat voor de ver hooging van de pachtprijzen eerst een studiecommissie wordt inge steld. In het algemeen zal het echter niet wenschelijk zijn. De Minister heeft hierover inlichtingen gevraagd Van je vrienden moet je het maar hebben In het voorjaar van '45, zeer kort Voor de bevrijding Van Arnhem, hebben de Duitschers een safe opgeblazen in de „Van Ransow's Bank". De safes, waarin eenige millioenen aan effecten lagen, bleven behou den. De directeur van de bank had, tot eenigen tijd voor de be vrijding de safes regelmatig kunnen controleeren. Toen Arnhem ten tweeden male strijdgebied dreigde te worden was het voor den directeur niet meer mogelijk de dagelij ksche onderzoe kingen in de stad voort te zetten. Nadat Arnhem in geallieerde han den was geraakt ging de directeur weer een kijkje nemen in zijn bank, toen bleek, dat de safes, welke de effecten bevatten waren vernield en de inhoud verdwenen was. Toen hem daarna het bericht bereikte van de aanbieding van effecten te Den Haag heeft hij zich ervan kun nen vergewissen, dat deze effecten uit zijn bank afkomstig waren. Het spoor van de Haagsche politie leidde naar een notariskantoor te Den Haag. Daar bleek, dat een Neder- landsch militair een groote hoeveel heid Nederlandsche effecten had ge deponeerd. Deze Nederlander was onder-officier bij de geallieerde strijdkrachten en afkomstig uit Nij megen, W. genaamd. Hij werd gear resteerd in October 1946. Aan de politie vertelde hij tal van verhaal tjes over den herkomst van de effecten. Eerst beweerde hij, deze afgenomen te hebben van Duitsche SS-ers In een krijgsgevangenkamp in Duitsehland, vervolgens, dat deze hem een pakje hadden overhandigd in den strijd om de Grebbe linie. Toen ook zijn compagnon in deze effectenaffaire, de militair V. te Nijmegen, gearresteerd Concertgebouworkest naar Engeland Het tweede bezoek van het Concertgebouworkest aan En geland na den oorlog zal be staan uit een grootscheepsche tournee, welke zal duren van 9 tot en met 20 Februari a.s. Vorig jaar was Leicester de eenige plaats buiten Londen, waar het orkest zich deed hoo ren. Thans zullen behalve in genoemde stad, die weer in het reisprogramma is opgenomen, concerten worden gegeven in York, New-Castle, Edinburgh, Liverpool, Birmingham en Manchester. De belangrijkste cultureele centra van Groot- Brittannië dus. werd, kwam eindelijk de waar heid voor den dag. Zij hadden groote hoeveelheden effecten overgenomen van geallieerde militairen en tevens partijen goud. zilver en edelsteenen. Talrijke Arnhemsche effecten zijn via den sluikhandel ver kwanseld naar verschillende landen van Europa en zelfs naar Amerika. Daarbij was ook betrokken een Amsterdamsche makelaar, terwijl daarin tevens eenige commission- nairs aandeel hadden. Ook de anti quair S. te Nijmegen heeft een rol gespeeld in deze zaak. Hij heeft van W. en V., behalve effecten voorna melijk edele metalen afgenomen. Thans hoopt men de soldaten, die hun rol hebben gespeeld in de on middellijke nabijheid van het be wuste Arnhemsche bankgebouw spoedig achter slot en grendel te zetten. Binnenkort zullen W. en V. wegens heling voor den krijgsraad verschijnen. EENDENEIEREN Uitsluitend gekookt te gebruiken! ^E PRODUCTIE van eenden- eieren is momenteel zooda nig, <Jat het mogelijk is op be perkte schaal dezer dagen eenden eieren in vrijen verkoop aan het publiek ter beschikking te stel. len. Dit betrekkelijk goedkoope en zeer voedzame product kan men, zoo wordt nogmaals van be voegde zijde verzekerd, zonder eenige vrees voor besmetting met para-typhus welke onder be. paalde omstandigheden kan op treden gebruiken, indien men zich zorgvuldig houdt aan het voorschrift, eendeneieren uilslui tend gekookt en niet in ver werkten vorm te gebruiken. Wanneer men een eendenei evenwel, volgens het Voorschrift, 10 minuten kookt (niet korter), is het gevaar geheel afwezig, maar men moet zich dan ook beslist aan den kooktijd houden en ze ker niet overgaan tot het gebruik van. eendeneieren in pannekoe. ken, ommelet. cake of wat voor gebak ook, of als spiegelei. Pro beer 'ook niet eendeneieren bij den bakker in te leveren: hij mag ze niet aannemen en men doet iets. dat gevaarlijke gevolgen kan hebben. Ingevolge de voorschrif ten van de Warenwet' zijn de eendeneieren voorzien van een stempel „eendenei, 10 minuten koken". Spoedig zal hieraan met een tweede stempel worden toe gevoegd: „alleen gekookt te ge bruiken". Met inachtneming van deze twee voorschriften is de consu ment tegen schadelijke gevolgen gevrijwaard. evenals over het vervreemden van landbouwgronden. Het bestuur is voorts over tuigd dat de huidige loon- dorsch-tarieven veel te hoog zijn. De vakgroep Ioondcrschen heeft evenwel een machtsposi tie en wil die o.m. handhaven door het coöperatief aankoopen van dcrschgarnituren te sabo- teeren. Het is echter gebleken dat ze hiertoe geen recht heeft. Men heeft hiertegen dan ook reeds een klacht ingediend. Tot welke vreemde verhoudingen het monopolie van het loondorsch- bedrijf aanleiding geeft, kan wel blijken uit mededeelingen van de vergadering, hoe op een plaats vijf machines van landbouwers stil ston den, terwijl het graan van hun buren verrotte! Een der aanwezigen meende echter dat men ook te bang kan zijn. Spr. was zijn buren in nood gaan helpen, maar er gebeurde niets. De nieuwe: reeds gepubliceerde Vlasregeling; waardoor de Belgische koopers op de markt versheijnen; werd met instemming' begroet. De aardappelenprijs. De afd. Kwadendam wenschte een betere prijsregeling voor de aardappe len. Voorzitter merkte hiertegenover op dat toen de aardappelen schaarsch werden de regeering ter wille van het volksbelang een prijsstop invoerde. 'Wat wij nu wenschen ls een max. consumentenprijs. Hierdoor kan er wat van de al te groote handelsmarges af terwijl de teler toch een redelijken prijs krijgt. - a Tot niet geringe verbazing van den voorzitter deelde de heer Groenewegen mede dat thans de klei.aardappelen plotseling weer vrijgegeven zijn en wel tot 26 Januari a.s. Het bleek dat dit zuiver een kwestie voor den handel was om de steden te bevoorraden. De handel heeft echter kans gezien hieraan nog wat te ver dienen door de 2.50 premie ook op den reeds aanwezigen voorraad te trekken. De kring Purmerend wensclrte een max._verbruikersprijs van 10 cent. Voorz, Wij blijven pleiten voor hoo. gere prijs voor' betere kwaliteit zoo wel als zandaardappelen.' Zoowel bij granen als aardappelen en andere pro_ dutten is een hoogere prijs voor de betere en een lagere prijs voor de mindere kwaliteit noodzakelijk. Een dergelijk voorstel hebben wij reeds bij de stichting ingediend. Hoe kan de regeering nu de prijzen gaan verlagen door det 15 pCt, extra oogstrisco te laten vervallen. De heer v. d. Weijden vestigde er de aandacht op dat er nu eens een eind moet komen aan het belasting inspecteurschap over den boer. Als volwaardig Nederlander dient de ar beider voortaan zijn lasten en belasting zolf te brengen waar dit moet zijn. Dan zullen onze werkelijke kosten ook i-fierdaad berekend worden zoodat wanneer straks de depressie komt de boer niet met de lasten blijft zitten. De vergadering besloot voorstellen in dezen geest aan de Stichting voor te leggen. De kring Hazerswoude eischte dat de bestrijding van de Coloradokever ver_ plicht gesteld werd. Een algemeen verbod van aardappelverbouw in Volks tuintjes is ook zeer gewenscht. De afd. Haarlemmermeer vroeg of het bedrijfschap aardappelen bestaan blijft,en zoo ja of men dan niet kan bevorderen dat de pootaard appelen tijdiger worden afgenomen. Dit jaar zijn massa's aardappelen bevroren zeer tot schade van den boer.' omdat zelfs nog last tot levering gegeven werd vlak vóór den vorst inviel I Een der andere afd. wenschte of het B.A. op te heffen of er meer expor teurs zitting in te laten nemen om de afname soepeler te laten looper.'. Thans De Commissie voor de Perszui vering heeft de zaak van het „Handelsblad" behandeld en zware straffen tegen de Volslagen NSB-redacteuren uitgedeeld. On dier hen bevond zich ook de in ons gewest bekende dr. Dijt, eco noom en landbouwkundige en o.a. propagandist voor het be faamde plan.Deterding, tot voe ding van het Duitsche volk. Tegen den dr. ir. werd nu 12 jaar ontzetting uit het recht om journalistiek te beoefenen, ge- eischt. De „Volkskrant" weet mede te deelen, dat dr. Dijt, die ge ïnterneerd is als NSB.er en SS-er door de UNO wasuitgenoo- digd, om mede ie Helpen aan den opbouw van de wereldvoedsel organisatie! Maar dat is ook zoo: de UNO in Amerika kan niet alles weten. Al blijft het vreemd, omdat in de aclie voor den we- reldvoedselraad toch ook wel spo- I ren van Nederlandschen invloed te bekennen zijn organiseert men traag en nog onvol doende. Bovendien vond men de winsten van het B.A. zoo fantastisch hoog dat men zich ofvroeg of den boer; dus de man die'het meeste werk doet karig be loond moet worden terwijl zij die de aardappelen' niet eens zien met alles weg gaan. Verschillenden waren over_ tuigd dat men het ook zelf kon doen. Voorz. zag in het B.A. meer een aanknoopingspünt voor de devlezeh. regeling edr regeering. De heer v. d. Geest vond het nood zakelijk dat de loonen der arbeiders verder worden vastgesteld. Dat die vastselling' verleden jaar is mislukt is tragisch; maar dat we nu nog niet we ten wat we vorig jaar mochten1 beta len is toch wel erg! De afd. Kwadendam wenschte toezicht op het naleven van het C.A.O. voor alle bedrijven. Nu koö- pen de boomkw'eekers de arbeiders uit de Akkerbouw weg. Het bureau Oögstveorziening, dat een uitkomst meest zijn, begint integendeel met meer dan het contractloon te vra gen voor minderwaardige werk krachten!! Later op de vergadering bleek, dat men van het Bur. Oogst- voorziening wel gebruik kan ma ken als men in accoord laat werken, anders is het 6 maal te duur! Het gekke is evenwel dat de so ciale sectie alleen straffen oplegt aan den werkgever, doch niet aan den werknemer en deze heeft er toch alleen voordeel van. De D.U.W. schroeft het tekort nog meer op, want haar arbeiders krij gen emolumenten, waar onze arbei ders naar snakken. Het is zelfs zoo dat nu de goede arbeiders er nog naar toe getrokken worden. Algemeen ziet de vergadering toch nog de eenigste kans om uit de arbeidsmoeilijkheden te geraken door inschakeling van oogstvoorzie- ning, welke instantie misschien nog naar de Stichting van den Land bouw overgaat. Vriend Koejemans was niets te spreken gisteren in de voort gezette vergadering van de Eer ste Kamer, over het antwoord van minister dr. Beel, die in een half uurtje een serie spre kers van het Algemeen Politiek Debat, die vijf uur noodig ge had hadden, beantwoordde! Veel nieuws kon dr. Beel trou wens niet vertellen. Hij heeft er wel nog even den nadruk op gelegd, dat er gepoogd wordt, de vakbeweging invloed te ge ven op de regeling niet alleen van de loon-, maar ook van de prijspolitiek. Inzake de kabi netsformatie bepaalde dr. Beel zich tot de feitelijke mededee lingen, welke wij deze week ontleenden aan de Memorie van Volgens een door het Fransche kabinet uitgegeven communiqué wenscht Frankrijk de „vrije onderhandelingen met de Viet- nameesche leiders in Indc- China" te hervatten. De Fransche ministers namen dit besluit, nadat zij hadden kennisge nomen van een rapport van den mi nister van koloniën, Marius Mou- tet, die juist van een reis door de woelige gebieden van Indo-Chlna is teruggekeerd. Het kabinet is van oordeel, dat de besprekingen met de semi-autono- me regeering van Vietnam moeten worden hervat in een „atmosfeer van welwillendheid". Bij hun zuiveringsacties in het veroverde Hanoi stuiten de Fran sche troepen nog steeds op „zelf moord-patrouilles" van de Vietna- meesche nationalisten en sluip schutters, die zich tot het uiterste verdedigen. Het zal volgens de Fransche militaire autoriteiten dan ook nog eenigen tijd duren, voordat de rust in de stad zal zijn hersteld. Antwoord. Veel nut heeft dit nakuwen ook niet. De premier stelde veel vertrouwen in de huidige samenwerking. In tweede instantie heeft hij een en ander verteld over de historie rondom de commissie- generaal.- Daar heeft veel ge rucht omheen gehangen. Men weet, dat minister Steenberghe w.as aangezocht voor deze func tie, doch hij had bedankt. Tot léden, die erg nieuwsgierig wa ren naar de reden van dat be danken behoorde senator Polle- ma, en minister Beel kon er niet langer onderuit, om nu me de te deelen. dat mr. Steen berghe bedankt had, „omdat Hij bezwaar had tegenèèn der leden van de C.C.". Men kan wel raden, wie dat is! Daarte genover staat, dat de Regeering, met vijf katholieke ministers, dat bezwaar niet deelde. Nog interessant was, dat de minister-president thans mede deelde, dat de Regeering voor nemens is, conclusies te trekken inzake het memorandum over het beleid van de regeering Ger- brahdy, en deze conclusies zul len ter kennis van de Kamer worden gebracht. Dan komt er toch „vanzelf" gelegenheid, om daarover te debatteeren! A: - - ËaMi De M.V. 10 „Terschelling", die binendoor op weg was van IJmuiden naar Den Helder, was ter hoogte van Purmerend op een onzachte wijze met de nog sleeds in de binnenwateren drijvende schotsen in aanraking gekomen. In het begin bemerkte de be manning niets van het lek, dat in den zijwand was gestooten, doch töen de „Terschelling" in de na bijheid van Alkmaar kwam men tot de ontdekking. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat tusschen de machinekamer en de z.g. voor ruimte een gat zat, dat door de schuring van ijs en waler steeds groter werd. Onmiddellijk werd met het leegpompen begonnen en de „Terschelling" kon haar tocht voortzetten. Echier toen zij ter hoogte van St, Maartensbrug kwam stond er weer een massa water in het ruim. De boot werd gemeerd en besloten werd om in St. Maartensbrug voor "anker te gaan om den nacht door te bren gen. In den nacht van Woensdag op Donderdag moesl om de 45 minu ten worden gepompt om het zin ken der boot te voorkomen, In- tusschen had de Marinecomman dant order gelgeven een sleep boot Ier assistentie te sturen, die gisterenochtend de „Terschel ling" dan ook de behulpzame h,al!d bood. Omstreeks half twaalf arriveer de de „Terschelling" op de Rijks werf", waar zij gisterenmiddag lil het dok ging. De uitslagen van de overge speelde wedstrijden der Engel - sche bekerronde 2ijn: ArsenalChelsea 1-1 (na verlenging) Mld dlesbrough Queen's Park Rangers 31 Stoke City- Tottenham Hotspur 1—0 De wedstrijd Arsenal-Chelsea wordt Maandag voor de derde maal gespeeld! Bij de 55.000 toe. schouwers woonden den over,ge speelden wedstrijd voor de derde ronde van de bekercompetitie tus schen Arsenal en Chelsea bij. Ar. senal had plaatsvervangers voor zijn internationals Scott en Bryn Jones, zoodat de oude Male weer eens in de achterhoede van zijn club fungeerde. Bij Chelsea ver ving de Zwitser Steffen den ge wonden Bathgate als linksback, maar speelde aanvoerder Harris weer op de spilplaats, lerwijl de befaamde voorhoede au grand complet was. Arsenal was aan vankelijk meer in den aanval en Lewis kreeg twee kansen, die hij echter niet benutte. Chelsea ant woordde met een geweldig hard schot van Tommy Lawton, dat Swindin op de knieën bracht, ter wijl even later Goulden tegen de lat schoot. De rust kwam met den stand 00. Tijdens de verlenging mocht Arsenal zich gelukkig prijzen, dat een kopbal van Lawton nog op het allerlaatste momenl door Compton uit het doel getrapt kon worden. Ook Arsenal kreeg nog een kans door Rooke, mhar beide uiterst vermoeide verdedigingen wisten verder scoren te voorko men. Ook na de hervatting speelde de Chelsea-voorhoede een groote rol. Rechtsbuiten Spence kreeg een prachtige pass toegespeeld vrtr Lawton, maar Swindin, die in deze periode zeer op den voor grond trad, voorkwam ook dit maal een doelpunt. Negen minuten voor het einde leidde uitstekend samenspel tus schen Logie en Rooke tot 'een doelpunt van laatstgenoemde, maar nog geen drie minuten later had Lawlon uit ©en voorzet van Spence den gelijkmaker gescoord Op dezen stand moest verlengd worden. Intusschen had Sloke City door een brillant doelpunt van rechts buiten Matthews de Spurs uitge schakeld en Middlesbrough van Queen's Park Rangers gewonnen. Beide winnaars waren zonder 1 wij fel de beste teams en vooral Middlesbrough was verre de meerdere van de Rangers. In laatstjvnoemden strijd traden vooral Fenton (2) en Mannion op den voorgrond. Mannion, Neder landers welbekend uit Hudders- field, gaf Fenton een pass, waar uit deze gemakkelijk kon doel punten, terwijl Mannion zelf uit een strafschop scoorde. WILKES IN ARSENAL? De mogelijkheid is groot, dat de Nederlandsche elftalspeler Faas Wilkes het volgend sei zoen als amateur in de Londen- sche club Arsenal zal uitkomen. Besprekingen daaromtrent zijn nog gaande. Engelsche bladen wijdden nogal commentaar aan het feit, dat Wilkes een der.60.000 toeschouwers was bij den be kerwedstrijd Arsenal-Chelsea j.l.- Woensdag. Ook de geregelde Vietnameesche tegenstand is nog sterk en de uit Hanoi terugtrekkende troepen vol gen de tactiek van de verschroeide aarde, waarbij zij rijstvelden en dorpen vernielen. Het Fransche militaire hoofd kwartier te Hanoi deelt mede, dat de Fransche troepen gedurende den nacht penetraties der Vietnamee sche troepen ten Zuiden en Oosten van Hanoi hebben afgeslagen. De zuiveringsoperaties in het Zuiden van de stad maken goede vorderin gen. Verscheidene duizenden in lompen gehulde en half-ver- hongerde Annamieten, Chinee- zen en vooi—Indiërs, die in een inboorlingenwijk te Hanoi wa ren ingesloten, zijn geëvacueerd. Volgens een officieel Fransch communique zijn groote „ben den gewapende Chineesche pi raten" noord-oost Indo-China binnengevallen, waar zij begon nen zijn in het geheele gebied brand te stichten en te moor den. De benden zijn volgens het communique bij Langson, onge veer 180 km ten oord-oosten van Hanoi, de Chineesche grens ge- passgerd. RUSSISCHE INTERESSE VOOR SPITSBERGEN Het bericht, dat Rusland aan de Noorsche regeering heeft verzocht om faciliteiten ten aanzien van Spitsbergen heeft in Noorwegen veel opzien ge baard. Een der Noorsche bla den noemde het de grootste sen satie sinds de bevrijding. Dat Rusland zooveel belangstelling voor Spitsbergen toont is begrij pelijk als men bedenkt, dat dit eiland de kortste verbinding voor Rusland vormt naar de Noordpool en Amerika. Het ver drag over Spitsbergen, dat in 1920 werd gesloten, verbiedt echter het vestigen van militai re bases. Hoewel de handel ten beurze van Amsterdam Donderdag van besehei den afmetingen bleef, was de stem ming veel verbeterd. Terwijl voor de meeste fondsensoorten de laatste dagen eenig aanbod bestond, terwijl daartegenover weinig koopers wa ren, was de situatie thans veran- derd en openbaarde zich eenige vraag, waarbij de verkoopers zich hadden teruggetrokken. Voor bijna alle rubrieken viel dan ook een verbetering te bespeuren. De industrieelen lagen goed in de markt en de leidende soorten wa ren alle eenige punten booger, ter wijl ook diverse minder courante soorten zich een kleinigheid konden verheffen, zij het dan ook dat er uitzonderingen waren. Ook op de scheepvaartmarkt trad een herstel in. Bijna algemeen kon een koers- verheffing worden waargenomen. Opvallend was de stijging van Nie- velt Goudriaan, die gisteren reeds negen punten hooger waren en van daag een tiental punten konden no- teeren. zoodat de koers op 290 te recht kwam. Koninklijken werden op kleine schaal verhandeld, maar klommen desniettemin een viertal punten naar boven. De bankaandee- len waren in tegenstelling, met de geheele marktontwikkeling aan den gedeprimeerden kant. Ook de cul tuurfondsen waren beter gedispo neerd. De omzetten waren echter zeer klein. De suikerwaarden kon den zich een paar punten verbete ren en hetzelfde kon worden gecon stateerd van de tabakken. De rub- beraandeelen waren prijshoudend, doch de meeste noteeringen waren nominaal. De beleggingsmarkt was rustig. Nederlandsche staatspapieren wa ren prijshoudend, bijna onveran derd. De Indische leeningen waren opnieuw een fractie hooger. De om zetten in pandbrieven waren klein, maar de koersen bleven gemakke lijk gehandhaafd. Voor gemeente lijke- en provinciale obligatiën be stond op zeer bescheiden voet vraag. De noteeringen waren in enkele ge vallen wat beter. Prolongatie 2]/4 procent. [Ulorgen, op het feest van Sint Pieter's Stoel te Rome, be gint over heel de wereld de in ternationale Bid-week. Milli oenen en millioenen menschen bidden dan om de eenheid in het geloof aan den genen waren God, aan Christus én Zijn Kerk. Doet ook gij mee! Ga in deze komende week eens een keer extra naar de H. Mis. Voor die intentie. Schakel dit allergroot ste belang in bij uw gebed. Doe er eens wat voor. Het gaat over het eeuwig geluk van ontelba- ren. Dat mag U niet koud la ten. Ook gij bent daar mede verantwoordelijk voor. Men re kent ook op uw geestelijke hulp en steun. Op uw mee-doen met dit gezamenlijk bidden, -de heele Wereld door. Op uw voorbeeld vooral. Er wordt naar u gezien, naar uw leven als katholiek gekeken en ge-oordeeld. Daar hangt misschien in uw aller naaste omgeving het lot van een ziel van af. Laat uw leven een brandende lamp zijn, die ver licht en verwarmt! Marcus I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3