Nieuut HANDEL MET DUITSCHLAND slechts in beperkte mate mogelijk Een officieele verklaring over de ontploffing te Muiden Verkiezingsuitslagen in Polen gunstig voor de regeeringspartij Kabinet de Gasperi treedt af Vijf Nederlandsche artisten >451 amerntiiziek Ver. TING STOTIJN jzencommissie N.H. GADERING \AELOT Voor Alkmaar en omgeving Reken maar niet op Duitsche goederen Het gaat Ramadier niet voor den wind China vecht door bij vliegramp in Indië omgekomen Leden veen het geselschap Hans Snel De roofoverval te Hoorn Een regeeringscrisis in Indonesië? Rumoer om een pianist m veroorzaakt door een ral welke Nic. Schagen areij had opgelpopen. t hij zich dan ook door 'ervangen. zit geweldig op de bal omfoineerend komen ze Vel<J af. Wel weet de 'e lang stand te houden ?en mooien aanval kpn anders dan de bal uit len. 0—3. obeerf Sporters steeds el te verplaatsen en om jm de doelen in gevaar, voorhoede is niet pro- ïoeg om dit in doelpun- zetten. Berdos weet van n kansen beter gébruik en zonder dat Veld er [oen kan is het o-rf. de rust dadhten we lerdos den voorsprong oten, doch de staander t tweemaal achtereen werd met dezen stand 1st liet Sporters zich al uiten maar de groene :en wisten hum drük elpunten oni te zetten ijk aan kwam Sporters er beter in. In deze rerd Groot naar de r verwezen. Sporters oudelijk aan en als zij eriode een paar doél- d gemaakt zou dat de louding zijn gewaest. ia wist Bartels, die na ;n van Groot steeds op ilaats speelde, uit eeji a rechts met een goed •r te redden. Wel dach- Sporters, met 10 man ïog zou ophalen en veel op, doch Berdos tiger en begon met kracht, waarbij hun n kans zag óp eigen vóór 'hel einde den 1 te brengen. Gevr. VOLENTAIR veehoucTersbedrijf om op. eid te worden; intern; m. sel. verkeer; omtrek van cm^ar. Br. no. 18532 bur. d. "blad de hand te koop snees nieuw BOUWLAND te Tui'tjenhorn. Br. 18552 bur. v. d. blad. koop een z.g a.n. JAARSMAKACHEL N. WAIJ Handels, e 3 Nrd. Scharw|>ude. huur gevraagd: Land. of inbouwbedrijf; groot 8 a H.A. Brieven aan Adv. ZUT; Heerhugowaard Z. RLOBEN: een PORTE. NNAIE met ongev. 30.. buoodbonnen tusschen isbroelaerbrug en le brug Hensbroek.Tegen bel. ig te bez. bij S. ROOD, Gleynisweg H 97 te H.H. Zd. \N. 1947, Aanv. 7,30 u. ANO) (HOBO) us belasting) af Dinsdag 21 Januari Koorstraat 1 en Don- i avonds aap de cassa. !3 Jan. van 111 uur ERDAG 23 JANUARI ur een .e kleine zaal van Jager" en dringend verzocht i te wonen. ALKMAAR beid voor en veeteelt. ndbouw, tuinbouw en ïstelde eischen komen ierom in aanmerking id. Werkgevers in de. nsdag 22 en Donder- :n op het kantoor dig ingevulde formu- 24 Januari aan het. 1 onder overlegging van hen wier namen i. Voor de bnitgnge- worden afgehaald en agen in de week van en in de week van is in de keujten "bezig. :s wassen. Nu, dat kan hij al zo vaak gedaan aast iets gebroken, 't Is nooiste werk, altijd'ze- i schoteltjes en zeven og diverse schalen en alles \yeer kjaaf is, trots de kamer binnen, schoon. Nu kan Moeder doen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur; Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand;' incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. C. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig Vondel DINSDAG 21 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11131 BUREAUX: ALKMAAR; Langestragt 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN; Draafsingel 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN. HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2248). Bank: Noorderbank Gebruik Nederlandsche havens bestudeerd De onderhandelingen tusschen Ned. en de Britsch-Amerik. economische delegatie, betref fende de verschillende proble men die er ten aanzien van den Nederlandschen handel met de Britsch-Amerikaan- sche zones in Dnitschland be staan zij^i gisteren te Den Haag begonnen. Men zal probeeren tijdens de besprekingen een basis te vinden waarop de handel tusschen Ne derland en Duitschlland kan plaats vinden. De voorzitter van de Britsche delegatie, mr. Seal, was van meening, dat met deze bespreki'gen een grondslag kan worden gelegd voor een gunstige ontwikkeling in de naaste toe komst, aldus werd in een gisteren gehouden persconferentie mede gedeeld. Alles draait om steenkool Een bijzonder moeilijk vraag stuk is in dit verband hei gebrpk aan steenkool en mijnwerkers in Duitsehland. Na de beëindiging van den oorlog was er in Quitsch_ land een groot gebrek aan mijn werkers, aangezien velen in mi litairen dienst waren. Ook de' mijnen verkeerden in een deso- laten toestand, aangezien zij zwaar beschadigd waren. Toen de mij nen weer begonnqp te producee- ren bedroe© de productie 20 pet. van voor den oorlog. Thans Is deze tot 50 pet. van den vroege- ren omvang gestegen. Reeds spoe dig werd een begin gemaaikt met den export van steenkool naar de bevrijde gebieden. Hierdoor ontstond medie een schaarschte aan kolen m Duitschand, waardoor de Duitsche industrieën nauwe lijks of in het geheel niet in staat waren te exporteeren. Voor het herstel der Duitsche industrieën zullen groote be dragen geïnvesteerd moeten worden. Duitsehland moet evenwel op den duur in staat zijn, te kunnen exporteeren, teneinde hiermede de importen te betalen. De Engelsche en Amerikaansche belastingbeta lers kunnen niet steeds voort gaan met bedragen ter be schikking te stellen ter beta ling van voedsel en andere importen van Duitsehland. Door dr. Humphrey, hoofd der Amerikaansche delegatie werd hierna een beschouwing gegeven over den toestand der Duitsche industrieën in de Britsch-Ameri- kaansche zones. De heer Humphrey onderstreepte de wenschelijkheidi van een nauwkeurige controle der Duitsche importen. Noodzakelijk is het opstellen van een Duitsch exportprogramma. In dit verband wees spreker op de hervatting van het contact tusschen Nederlanders en Duitschers, zij het dan voorna melijk door middel van briefwis seling. Sprekende over de Duitsche industrieele productie verklaarde de heer Humphrey, dat in het be gin van 1946 de Duitsche indus trieele productie 20 pet. van het voor-oorlogsche niveau bedroeg. In den zomer van het vorige jaar was dit peil alweer tot 40 pet. gestegen. De jongste koude-perio- de verminderde in hooge mate de productie. Naast schaarschte aan Steenkool is ook het transport- vraagstuk een moeilijk probleem. Het ligt thans in de bedoeling, om de Duitsche industrieele producten zooveel mogelijk me de voor exportdoeleinden te sti- muleeren, en dezen export zoo veel mogelijk in Duitsche han den te leggen. Met nadruk ont kende de heer Humphrey het streven, een Duitsche autarkie, zooals dezen tijdens het bewind van Hitier bestond, te willen herstellen. „Wij willen een eco nomie voor geheel West-Europa opbouwen, een economie, welke als een geheel zal werken", al dus formuleerde de heer Hum phrey het Britsch-Amerikaan- sche standpunt. „In beginsel zijn wij bereid, de mogelijkheid van Nederlandsche exporten naar Duitsehland te aanvaarden, en halffabricaten voor veredeling tot eindproduc ten in Duitsehland te acceptee ren. Ieder voorstel zal evenwel op de practische verwezenlijking daarvan worden onderzocht", INTERNATIONALE BIDWEEK Intentie voor Woensdag 22 Januari: Dat alle christenen van Amerika één worden in het geloof en zich onder werpen aan den Plaatsbe- kleeder van Christus. zoo verklaarde phrey. de heer Hum- In dit verband waarschuwde spreker nog voor optimistische uitlatingen van Duitschers te genover Nederlanders betref fende mogelijke leveranties. De Duitschers verklaren vaak te kunnen leyeren. Zij vergeten echter, dat het hun veelal ont breekt aan steenkool en andere grondstoffen. Duitsche havens kosten ons niets... In oprichting is te Minden in Duitsehland een lichaam, dat den import en den export zal controleeren. Dit lichaam zal mede stimuleerend optreden. In dit verband kwam nog het 'con tact met Duitsche zakenrelaties ter sprake. Het schriftelijke con tact is thans mogelijk, maar men moet niet verwachten, dat za kenreizen onbeperkj kunnen plaats hebben. De moeilijkheden van huisvesting en transport zijn nog zoo groot. Aan alle laai den zullen bepaalde quota's wor den toegestaan. Sprekende over de mogelijk heid van het gebruik van Ne derlandsche fyavens voor den handel met Duitsehland, zeide de heer Humphrey dat dit pro bleem ernstig wordt bestudeerd. De Duitsche havens „kosten ons niets". Betaling door Amerika voor het gebruiken van Neder landsche havens is een moeilijk probleem. Maar, aldus voegde spreker hier aan toe, het is beter op dit onderwerp niet vooruit te loopen. Gezien de schaarschte aan de viezen zal het niet mogelijk zijn, dat Amerika aan Nederland een crediet verstrekt, opdat Neder land een daadwerkelijk aandeel zal kunnen hebben in hèt her stel van de Duitsche economie, aldus luidete het antwoord van den heer Humprey op een der belangrijkste vragen welke wer den gesteld. (Zooals bekend ver strekte Nederland na den eersten wereldoorlog aan Duitsehland een crediet ter financiering van het herstel van handel en indus trie in Duitsehland). Van de zijde .der Nederlandsche delegatie vernamen wij, dat tijdens de be sprekingen zooveel mogelijk de „feiten" ter sprake worden ge bracht. Men wil zoo weinig mo gelijk over het volgen van sy stemen spreken. In het bijzon der zal van Nederlandsche zijde het vraagstuk ter sprake wor den gebracht tot inschakeling van Duitsche industriën in de Nederlandsche economie. Ne derland zou bijvoorbeeld aan de Duitsche textielindustrie, welke in jnenig opzicht nauwelijks werk heeft, grondstoffen kun nen leveren, en deze in den vorm van eindproducten terug ontvangen. Nog geen zekerheid omtrent de oorzaak De commandant van den Mijn en Munitieopruimingsdienst deelt als resultaat van zijn onderzoek het volgende mede: Vrijdag jl. kwam een „munitie- transport des mid<Jags vóór een uur op het terrein aan van de springstoffenfabriek te Muiden. Het transport bestond uit drie met granaten van 17 c geladen vracht auto's en een vrachtauto met personeel. De 196 Duitsche gra- Paul Ramadier, die door presi dent Auriol benoemd is tot pre mier van Frankrijk als opvol ger van Leon Blum. (Ass. Press) Moeilijkheden bij de Fransche kabinets formatie Bij zijn pogingen om nog van daag een nieuwe Fransche re geering te vormen is Paul Ra madier op nieywe moeilijkheden gestuit. De katholieke Republi- keinsche Volkspartij is sterk ga- kant tegen het toekennen van de portefeuilles van Defensie aan de communisten. De achtergrond van deze ver- wikkelingen is de strijd tegen de Vietnarneesche nationalisten. De communisten eischen name lijk directe besprekingen. Zou het ministerie van Defensie een communistisch bezit worden, dap zou een lid van de partij de leiding hebben van de Fransche strijdkrachten en de Generale staf. Gaullisten zoowel als mili tairen oefenen druk uit op Ra madier om het rpinisterie van Defensie niet aan communisten toe te kennen. Generaal Jqin, de chef van den generalen staf heeft een lang onderhoud met Ramadier gehad ri naten, wegende 70 kg elk, waren afkomstig uit dje munitiemaga zijnen van de kustbatterij Hee renduin, die wordt gesloopt.-. De geleider va» het .transport, een adjudant-onderofficier der artillerie, begaf zich met het ge- leidebiljet naar het bureau dör directie, teneinde de munitie over te geven. De fabriek ledigt de aangevoerde projectielen ter ver werking van de vrijkomende springstof. Het overige personeel, onder commando van een sergeant majoor, ving met het lossen van een der drie op de lossingsplaats opgestelde wagens aan. Tijdens het ontladen te omstreeks 10 minuten over een; vonden drie ontploffingen plaats. Een of meer granaten van 17 cm detoneerden. In een nabijgelegen munitiema gazijn explodeerden de daarin geborgen munitie en springmid delen. Het magazijn sloeg uiteen. Buiten, doch bij het magazijn, lag een stapel projectielen van licht kaliber. Een deel van deze pro jectielen detoneerden, de rest werd weggeslingerd en van de 15 lossende militairen werden een sergeant-majoor, een sergeant en 12 korporaals en manschappen gedood. Slechts één soldaat bleef in leven. Hij werd, zwaar gewond, opgenomen in het Diaconessen- huis te Naarden. Zes man van het personeel der springstoffenfa briek, die niet aan het werk deel namen, doch in de nabijheid wa ren, werden getroffen. Drie hun ner werden gedood, de overigen zwaar gewond. De in lossing zijnde wagen werd met een deel der granaten in de Muidertrekvaart geworpen. De overige granaten van 17 cm kwa men terecht op den Muiderstraat. weg en in het terrein. De beide andere geladen wagens werden licht beschadigd. Alle daarop ge laden granaten bleven gaaf. Tengevolge van de explosie knallen, den luchtdruk, de weg geslingerde projectielen, waar van enkele van licht kaliber bij het neerkomen PP den bodem sprongen en de scherven, ontstond schade in den omtrek, in het bij zonder te Muiden. Voorts werden de Muiderstraatweg en het ter rein daarnaast onveilig, wegens de daar liggende ongesprongen projectielen en munitiedeelen. Een militdir detachement ving Zaterdag met het opruimingswerk ;en het verwijderen der gevaar lijke voorwerpen aan. De Muider straatweg kon in den loop van den Zondag weder voor het ver keer worden opengesteld. Omtrent de oorzaak van de ramp basjaa t nog geen zekerheid. Het onderzoek is gaande. Wellicht kan de eenige overlevende van h^t personeel, dat ter plaatse aan wezig was, de noodige inlichtin gen verschaffen. Hij kon nog niet worden gehoord. Het stoffelijk overschot van 1 korporaal en van een' soldaat le klasse is nog niet teruggevonden. Zij stierven, getrouw aan hun plicht, bij het verrichten van den hun opgedragen gevaarlijken ar beid. De handelsbesprekingen tusschen vertegenwoordigers der Engel sche en Amerikaansche zones in Duitsehland en Nederland zijn te den Haag begonnen. Een overzicht tijdens de conferentie. REACTIE IN ENGELAND EN AMERIKA Zooals verwacht werd wijzen de eerste uitslagen van de Zon dag in Polen gehouden verkie zingen op een overwinning van het democratische blok. Het de mocratische blok (de Poolsche regeeringspartij) leidt, volgens de laatste officieele cijfers, met tien tegen een, in verhouding met de Boerenpartij van Miko- lajczyk. De officieele uitslag wordt echter niet vóór het einde van de maand verwacht, we gens het gecompliceerde systeem van evenredige vertegenwoordi ging, dat thans wordt toegepast. Een woordvoerder van het Ame rikaansche Ministerie van Buiten- landsche Zaken heeft verklaard, dat de Amerikaansche regecring zich in afwachting van een volledig rap port zou onthouden van commen taar op de gisteren gehouden Pooi. sche verkiezingen. Officieuze kringen voorspellei dat de V.S. zullen weigeren de ve: kiezingsresultaten te erkennen. Men verwacht, dat Generaa Marshall de in functie tredend Amerikaansche Minister van Bu teAlandsche Zaken, de nieuwe Pool sche regeering ervan op de hoogtt zal stellen, dat zij volgens het offi cieele Amerikaansche standpunt no; steeds „voorloopig" is. Gezaghebbende woordvoerders van Britsche regeeringskringen in Lqnden hebben over de Pool sche verkiezingen het volgende gezegd: De hoop, dat de burgeroorlog in China een einde zal nemen, is verdwenen, doordat de Chi- neesche communisten het voor stel van de Chineesche regee ring tot het uitzenden van een vredesdélègatie naar Jenan te zenden, van de hand hebben gewezen. De communisten blij ven op hun standpunt staan. Zij hébben laten weten, dat de vredesonderhandelingen on middellijk kunnen worden her vat, indien de regeering de door de Nationale Vergadering aan genomen Grondwet intrekt. De ze Grondwet wordt door de communisten geboycot. Boven dien eischen de communisten herstel van den status der troe pen van 13 Januari 1946. De officieuze reactie te Nanking, de hoofdstad der regeering, was dat het besluit van de commu nisten verdere pogingen tot on derhandeling nutteloos maakt en dat hpt geschil nu op het slagveld vaoet worden bijgelegd. Wanneer Groot-Brittannië oordeelt, dat de Poolsche regee ring haar belofte, welke zij in dertijd in Potsdam gedaan heeft voor het houden van vr(je ver kiezingen, geschonden heeft, dan zal de Engelsche regeering ern stig in overweging nemen, de erkenning van de Poolsche re geering in te trekken. Volgens een officieel bericht uit Warschau zijn tijdens de verkiezin gen minstens 23 personen, onder wie 14 ongeregelde strijders en 7 soldaten, gedood, bijna allen in de onrustige streken van Zuid-Oost- Polen. Mikolajozyk heeft in een- verkla ring aan de pers aangekondigd bij het Hooger Gerechtshof protest te zullen aanteekenen .tegen den gang der verkiezingen, zoodra de offici eele uitslagen bekend zijn. Vrees om het vredes verdrag te onderteekenen De Italiaansche premier De Gasperi heeft aan President Nicola zijn ontslag aangeboden. Nicola heeft het ontslag niet aanvaard. H(j heeft zich het recht voorbehouden de aanvraag daarvan in overweging te ne men. Van bevoegde regeeringszijde is men van meening, dat de hui dige regeeringscrisis te wijten is aan het feit, dat de leden der Italiaansche regeering ongaarne te veel verantwoordelijkheid bij het onderteekenen van het vre desverdrag op zich willen laden. Men acht het evenwel waarschijn lijk, dat de socialistische aanhangers van Nenni geen plaatsvervanger voor den voormaligen Minister van Buitenlandsche Zaken zullen aan bieden en met de communisten zich uit de regeering zullen terugtrek ken, daar geen van beide partijen bereid is eenige historische verant woordelijkheid voor het vredesver drag op zich te nemen. Men is van meening, dat de alge- meene besprekingen, die door De Gasperi zijn voorgesteld, zoo spoedig mogelijk zullen beginnen en met de bekendmaking van een nieuwe re geering zullen zijn afgeloopen. De Gasperi ziet zich voor een uiterst moeilijke situatie geplaatst, daar geen der voornaamste links georiënteerde partijen aan de regee ring, die een „bestraffend" vredes verdrag moet onderteekenen, wenscht deel ïe nemen. Een dergelijke houding .wordt ook aangenomen door de groote rechts georiënteerde partij van den man in the street, de Uomo qualunque. Protest b(j de Groote Vier. Italië heeft een krachtig protest ingediend bij de Vereen. Staten, Engeland, Rusland en Frankrijk, tegen de voorwaarden van het Ita liaansche vredesverdrag, dat op 10 Februari te Parijs zal worden onder teekend. In de Italiaansche nota wordt ge- Onze prinsesjes in aandachtige beschouwing van het verjaars geschenk der Nederlandsche koopvaardij aan haar peetekind, prinses Margriet. Dit geschenk, een trap-auto in den vorm van een boot, werd door een uit zes personen bestaande delegatie der koopvaardij aan het prinsesje ten paleize Soestdijk aange boden. (A.N.P. P.) HONDERDDUIZENDSTE BIJ KNIE Kreeg een verrassing De honderdduizendste be zoeker van het Circus Knie te Amsterdam, een heer uit Tilburg werd met veel plichtplegingen de tent binnengehaald. Daar werd hem een verrassing door de directie aangeboden in den vorm van een 5-daagsche reis naar Zuid-Ierland voor twee personen. De gelukkige die on getrouwd is, belde „stante pede" zijn moeder op om haar het heu gelijke nieuws mede te deelen. Een olifant offreerde hem daar na een enveloppe met de reis- papieren en de noodige „bank jes". Onder de toejuichingen van het opgetogen publiek maakte de „honderdduizendste" daarna een eererondje door de piste per olifant. DE_„LILIAN" WORDT GELOST DEN HELDER Vanmorgen om negen uur is men aan boord van de Lilian begonnen met uit het achterschip een gedeelte van de lading over boord te werpen. een noodlottig vliegonge val te Biak, een eilandje ten N. van N.W.-Guinea in Ned. Indië zijn gisterenmiddag omstreeks twee uur plaatselijken tjjd een vijftal Nederlandsche artisten van het gezelschap Hans Snel om het leven gekomen. Het zijn Hans Snel, John Charley, Tonio Manti en Jossi en Jossino. Deze artisten waren 1 Novem ber j.L per Skymaster naar Ned. Indië vertrokken, nadat zij door de NIWA (Ned. Ind. Welfare Artisten) geangageerd waren enj in het Verre Oosten wat af leiding aan de troepen te bren gen. Over de toedracht, van het ongeval is nog niets naders be kend. Hans Snel, conferencier en chan sonnier is 30 Mei 1904 te Kampen geboren. Hij laat 'n vrouw en drie kinderen achter en was woonachtig te Dén Haag. Snel heeft, volgens informaties uit artistenkringen zijn eerste schreden op het podium gezet in samenwerking met den boeren- humorist van Rienjgdijk. Hij werkte o.m, in het gezelschap van Pisuisse, trad den laatsten tijd meermalen voor de microfoon op en heeft ook vroeger een tournee door Neder- landsch-Indië gemaakt. Jolyi Charley, wiens r.aatn Jan Hoekwater is, is op 23 April 1910 te Alphen aan de Rijn geboren. Hij woonde te Den Haag en laat een vrouw en twee kinderen achter. Hij had den naam een geroutineerd snelteekenaar te zijn. Vooral zijn caricaturen vielen bij het publiek in den §maak. Begonnen met optreden in kinderpartijtjes werd hij al spoe dig uitgenoodigd door tal van ver- eenigingen. Later verscheen zijn naam in het programma van variété en cabaret. Behalve als snelteeke naar oogstte hij ook succes met' pop- pekastvertooningen. Hij is vaak op getreden met l£U Bandy. Tinio Manti, evenwichtskunste naar en jongleur, die eveneen;- on der tooneelnaam optrad, heet Hen drik van Gulik. Hij is geboren 28 November 1926 te Abnsterdam, woonde aldaar en is ongehuwd. Men schetste hem ons als een veelbelo vend jong artist, die zijn opleiding kreeg van zijn vader, den bekenden evenwichtskunstenaar Berny. Jossi en Jossino, accordeonnisten e* soms danspaar, sedert kort gehuwd, zijn afkomstig uit Rotterdam. Zij heeten'A. F. C. Joosten, geboren 2 October 1914 en Johanna G. Joos- ten-Meijer, geboren 24 Mei 1919. Jossi trad als accordeonnist aanvan kelijk alleen op, later bijgestaan door Jossino, die hem met zang be geleidde. Zij laten geen kinderen achter. Over Marine van Goudszwaard, die zooals bekend ook deel uitmaak te van het gezelschap, zijn nog geen berichten ontvangen. Het is nog niet bekend of zij zich in het vlieg tuig bevond, waarmede het gezel schap de reis maakte. zegd, dat Italië het noodzakelijk acht, met de voorwaarden van het verdrag „groot voorbehoud" te ma ken. De overwinnende mogendheden wordt verzocht het principe te er kennen van verdragsrevisie door middel «van tweezijdige accoorden met de belanghebbende staten en onder controle en binnen de perken van de UNO". i De uitspraken van de Rechtbank De Alkmaarsche Rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de leden van de z.g. ge» heime organisatie, die zich in Augustus van bet vorig jaar schuldig hadden gemaakt aan een overval in het café van Sj. de Vries te Hoorn en aan in-' vallen bij Notaris J. Klaassgn te Ooster-Blokker en bij den veehouder Jan Vis te Hoorn, waarbij zij een revolver in be slag namen. De hoofddader, de gedetineerde 22-jarige ex-FRA-rechercheur G. S. BI. uit Limmen, tegen wien de Officier acht maanden onvoorwaar delijk en vier maanden voorwaar delijk 'had geëischt, werd veroor deeld tot twaalf maanden gevange nisstraf, waarvan zes maanden v.w. delijk met 'n proeftijd van 3 jaar. De gedetineerde S. K. uit Blokker werd veroordeeld conform den eisch. De eisch was: vijf maanden onvoorwaardelijk met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstel ling van de regeerirng voor. den tijd van een jaar. D. J. S. uit Castricum, tegen wien acht mnd. gevangenisstraf was ge- eischt, waarvan vier mnd. voorw., werd veroordeeld tot tien mnd. v.w. met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van R. K. re- classeering. W.A. te Limmen; J.M. te Lim men, P.G. te Limmen; L.W.Z. te Cast'ricubn, tegen wie vier maanden gevangenisstraf was geëischt, wer den veroordeeld tot vier maanden voorw met een proeftijd van drie jaar plus f 100 boete of 30 dgn. A.C.W. uit Hoogkarspel en Th. M. uit Venhuizen, tegen wie drie mnd. met aftrek was geëischt, werden veroordeeld tot drie maanden v.w. met een proeftijd van drie jaar en een boete van f75 of 20 dgn. In een hoofdartikel geeft het republikeinsche blad „Merde- ka" uitdrukking aan de vrees, dat het veto van het werk comité van het voorloopige Indonesische parlement tegen het decreet van president Soekarno tot uitbreiding van het aantal zetels in het par lement een regeeringscrisis zal teweeg brengen. De schrijver vraagt zich af, of president Soekarno zal besluiten tot ontbinding van het werkcomi té en dienovereenkomstig van het parlement zelf en acht „het een gevaarlijk feit, dat de regeering niet in staat is geweest haar standpunt te doen zegevieren." Het conservatoire orkest te Parijs heeft Zaterdag geweigerd om den bekenden pianist Al fred Cortot bij rijn optreden in het theater des Champs. Elysees te begeleiden. Het concert is in een tumult geëindigd. CojtqJt, die voor het eerst weer in Pa rijs optrad, na 18 maanden uit gesloten te zijn geweest wegens zijn houding tijdens de Duitsche bezetting, stond op het punt Schuman's concerto voor piano „en orkest te vertolken, toen een van de orkestleden opstond en de aanwezigen meedeelde, dat het orkest Cortot niet zou be geleiden. Hij verklaarde voorts, dat de vereeniging vroeger Cor tot had uitgesloten om een be roepskwestie en besloten had om deze maatregel opnieuw door te voeren wegens Cortots houding tijdens de bezetting. Na eenige aarzeling speelde Cortot toen het pianogedeelte van het concert alleen. Hij werd stormachtig toegejuicht door 'n gedeelte der aanwezigen, terwijl anderen hem uitfloten en uit jouwden. Als tweede nummer vermeldde het programma ,jLa mer" van Debussy, dat het or kest ten gehoore zou brengen. Cortots bewonderaars begonnen nu te protesteeren, terwijl de oppositie zich evenmin onbe tuigd liet. Toen later het concert zou worden voortgezet en er weer onrust ontstond werd het voor den tweeden keer onderbroken. Het tumult nam dergelijke vormen aan, dat degenen die 't concert hadden georganiseerd, besloten het te onderbreken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1