EEN UURTJE TELEX DE RUSSISCHE KERK EN DE PAN-SLAVISCHE BEWEGING helt naar het communisme ZEE- EN LUCHTVAARDERS OP SOESTDIJK Breda verbreekt haar kluisters NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 21 januari 1947 PAG. 3 Nederlanders naar de Leipziger Messe Reisprogramma H. Ms. Van Speijk met de artsen Beurspraatje De koopvaardij feliciteert haar petekind Marktberichten B1 Toekomstplannen voor het jaar 2000 K.R.O. U Rusland heeft eeuwenlang, ondanks zijn groot aantal inwo ners weinig of geen bekendheid gehad bij de overige landen van Europa en kon dus ook weinig invloed op de Eupopeesche cul tuur uitoefenen. Rusland heeft dan ook in zekeren zin een eigen leven geleefd en ondanks de pogingen, ondernomen door een Peter de Groote en een Catharina de Tweede is het pas na de revolutie dat er in West Europa meer begrip ontstond voor het leven van hen die in het onmetelijke rijk dat Rus land heet, wonen. De revolutie die alles omver wilde werpen, ook de gods dienst, heeft juist het tegendeel bereikt. Meer en meer groeide er in het Westen belangstelling voor het cultureele en religi- euse leven der bewoners van 't Voormalige Czarenrijk en het is juist uit de periode na den eer sten wereldoorlog dat West Europa intensief de Russische uitingen van kunst en cultuur gaat genieten. Niet het minst door de duizendenen duizenden eipigranten maakte het Westefi kennis met de werken van grooie Russische meesters als Dostó_ jewski, Gogol; Tjechow, Tolstoi en Toergènjew die tot de beste der wé, reldlitératuur behoorden. Russische hiuziek dééd haar intrede in de con_ feertzalen van het Westen en hamen als Borodin, Glinka; Moussorgski en Rimski KorsakoW zijn lang' geen on_ bekendefi meer. Tjaikowski is nog steeds de representant van de Russi sche muziek en de boeken van Michael Sjolochow; den vurigen Donkozak; worden nog steeds herdrukt. De Russische schilderkunst bracht ons namen als Repin en Kriewjenko; wier werk voornamelijk gericht was op het godsdienstig leven. En het is dat godsdienstig leven dat het Westen: thans met zorg gadeslaat. Niet alleen ómdat men begaan is met het lot van millioenen geloovigen die hoewel niet tot de eene ware Kerk behoorende; toch in zekeren zin onze broeders in éhristus' zijn maar ook om de groote mogelijkheden die er voor het Oosten in een hereeniging met de oude Kerk zijn gelegen. De scheiding öp godsdienstig gebied tusschen Oost en West; iri 1054 éën Voor een beperk? aantal mogelijk De Nederlandsche Kariler Van Koophandel voor Duitschland deelt mede, dat in beginsel voor het Nederlandsche bedrijfsleven de mogelijkheid geopend is tot een bezoek aan de Leipziger Messe. Het aantal deelnemers zal echter niet groot kunnen zijn, nl. 80 a 100 personen. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland zal alles in het werk stellen de plaatsen zoo billijk mogelijk te- ver- deelen. De Kamer verzoekt het Ne derlandsche bedrijfsleven echter rekening te houden met de aan deze zaak verbonden moeilijkheden, waarvoor zij zich geplaatst ziet en roept daarom de medewerking van alle belanghebbenden iri. Nadrukke lijk wordt de aandacht gevestigd op de omstandigheid, dat de reis geens zins het karakter van een plezier reisje zal dragen. Gegadigden gelie ven zich zoo spoedig mogelijk thet een zoo uitgebreid mogelijke argu mentatie van hun belangen, ver bonden arin erin bezoek aflti dé LeiP" ziger Messe, schriftelijk in verbin ding met de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, van der Spiegelstraat 18, Den Haag te stellen. De kosten zullen ongeveer bedragen f160.— (reiskosten), ver meerderd met 1500 rijksmark (ver blijfskosten) tegen den geldenden koers. Mondelinge aanvragen zullen niet in behandeling worden geno men. De marinevoorlichtingsdienst meldt: Het reisprogramma van H.M.'s „Van Speyk", welk schip 7 Februari a.s. uit Amsterdam zal vertrekken, luidt als volgt: Dakar 1719 Febr., Ëcife 25 Februari3 Maart; Paramaribo 813 Maart; Trinidad 1517 Maart; düröcao 19 Maart. historisch feit gewor<3eri, datéêrt eigen lijk reecis uit den tijd vari Nestoïïué (in de 5de eeuw). Er zijn steeds ver_ schillen* van meerling gewéést die er uiteindelijk toe leidden dat ui 1054 de Oostersche christenheid zich definitief van het Westen afwendde. De hereeni- g'ingspogingen in 1274 (Concilie van Lyon) en 1439 (Concilie vari Florehééj ondernomen, hebben echter de ver schillen nog grooter gemaakt. Pas in het jaar 1596; fó'efj de Roèthêttén zich weer bij de Kerk van Romê aansloten kon men weer? van een hereeniging spreken. Sinds dien tijd Kebben ver schillende Oostersehè bisschoppen Zich met Rome geünieerd doch" bij de meer derheid bleef er een angst voor de Latijnsche ritus zoodat de hereénigiiig veek moeilijkheden? ondervond. Dé ver vreemding' tusschen Oost en West heeft tot gevoig gehad dat mén ei kaars godsdieriêtige gebruiken niet kende. Dit nu echter is tegenwoordig geheel ondervangen door het speciale onderricht dat sinds éeftlge decennia in het "Russicum* te Rome aan katho lieke priesters wordt gegeven die zich aan het hereer-igingswerk gaan wijden. Daarnaast zijn aan de priesters der geünieerde kerken verschillende cón_ cessies gedaan (zoo mocht b.v. een priester dér Oostersche Kerk die réèds gehuwd was, bij zijn ovefgang naar de Kerk van Rome gehuwd blijven) a en tracht meri door elkaar beter te keiïi, nen en te begrijpen nader tot elkStfr te komen. Het past in het kader van een* kran» -benartikel niét diép gaande bëftoögëfi te houden over de theologische Ver2 schillen tusschen de Oostersche en Westersche Kerk; hét was slechts óriZè bedoeling de a'andacht te vestigen öp de hereeniging van het Oosten met üe Kerk van Chrisus; Opdat zooals wij in deze bidweek met aandrang' vragen: Allen één mogen* zijn. L. Si ZIEKENFONDSEN IN OVEREENSTEMMING De commissaris belast met het toezicht op de Ziekenfondsen, heeft medegedeeld dat over dé herziening der ziekenfondshonorBria. Bespre kingen zijn gevoerd met apothekers, tandartsen, vroedvrouwen eft huis artsen en specialisten en dat deze tot overeenstemming hebben geleid. Men is van het beginsel uitge gaan, dat er eèft zekere gelijkheid ten aanzien van de honoraria zou moeten zijn tusschen de vrijwillige verzekering en de verplichte verze-' kering, Tegenover dé gelijke behah- deling, welke alle verzekerden móet worden gewaarborgd, dient een ge lijk honorarium te bestaan. Betreffende het vraagstuk der premieverhooging deelt dè commis saris belast met het toezicht op de ziekenfondsen, mede dat, bij het huidige loon- en prijspeil, een pre mie van f 0,50 per verzekerde van 16 jaar en ouder per week het ma ximum mogt worden geacht. Voor kinderen beneden de 16 jaar mag geen premie worden gevorderd. Voor de z.g. onvolledige gezinnen (man óf vrouw met kinderen bene den 16 jaar) mag ten hoogste 50°/o boveri het normale premiebedrag per verzekerde van 16 jaar en ouder worden gevorderd. Tenslotte kan nog worden mede gedeeld dat, ten einde de noodzake lijke toepassing dgr premiën op snelle wijze mogelijk te maken, de directeur-generaal voor de prijzen een algemeene prijsvaststelling tot stand zal brengen! UET PAN-SLAVISCH CONGRES dat te Belgrado gehouderi werd, deed uitkomen welken nadruk de Moskou-gecontroleerde Pan-Slavi- sche beweging legt op de communis tische ideologie. Waar in vroegere jaren de gevoelsargumenten be treffende „de gemeenschgp van de Slavische broeders naar het bloed" en een algêfhêërié „Strijd tégen hét fascisme" de hoofdrol speeldèri, be nadrukt het Congres van 1946 het Communisme alk de sterkste band tusschen de Slavische volken onder ling. Radovan Lalitch, Secretaris van het Uitvoerend Comité, ver klaarde in een toespraak, éven vóór het Congres voor Radio-Belgrado gehouderi: „De Siaviséhë beweging van onze dagen heeft een nieuw karakter aangenomen, dat het best uitgedrukt Wordt door de October- Revolutie van 1917, waarvan de geest het Pan-Slavisme doordrongen heeft". Zinspelende op die revolutie verklaarde Kolonel Motchalov, Se cretaris Generaal van de, Pan-Sla- vische Beweging, óp het Corigïes, dat de October-Révolutie „de in trede van het menSchdom uit voor historisch bestaan iri haar ware historische ontwikkeling heteeketld. Rusland plaatste zich aan 't hoofd van progressieve eri beschaafde sa menlevingen, én ig de ideologische gids en opvoeder van de mensch- heid geworden". Op een tijdstip waarin in vele Westersche landen, zooals in Frank rijk en Italië, de Communistische Partijen gematigde programma's hebben aangenomen die blijkbaar een zeker begrensd privaat-eigen- dom erkennen, beriep Kolonel Mot chalov zich op de beginselen van het orthodoxe Communisme: „De grootste dienst, die de October. Revolutie bewezen heeft, is het feit, dat zij de ketens van het imperialis me verbroken heeft door systema tisch en volkomen het privaat eigendom te likwideeren, dat de oorzaak was van lijden van mil- lioenen menschen". Bij gelegenheid van een bezoek te Sofia, ,waar de voorbereidingen voor het Congres getroffen werden, zeide Motchalov: „Wij bestrijden de internationale reactie, die de eenheid van de Slavische volken twidormijntHet Pan-Slavisch Congres zal veroordeelen hetgeen men atomische diplomatie zou kun nen noemen". Kolonel Motchalov wenschte een Slavisch blok tegen de Westersche landen op te richten. De heele sfeer van het Congres was totaal verschillend vah die van vroegere Congressen, zooals dat van Mogpou in 1943, waarop de YOUgo- slavische afgevaardigde, Djoura Sa- lai (thans leider van de Yougosla- vische Syndikaten) vol geestdrift sprak over de 375 leden van de Kro atische Boerenpartij, die onder de Duitsche kogels vielen te Zagreb en over President Vladimir Matchek Voorbereidingen voor de traditioneele bootrace Oxford-Cambridge. In het bootenhuis van George Sims aan de Theems is men druk bezig met de vervaardiging van het vaartuig, waarmede de Oxfordploeg haar zege van verleden jaar op de Cambridge-man- nen hoopt te herhalen. (Reuter P.) (die thans verbannen is en -wiens partij verboden werd), en toen de radio van Tiflis hulde bracht aan kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders Zooals Kardinaal Hlond ifl Po len en Aartsbisschop StepifiËC in Yougoslavië voor hun weerstand aan de nazi's. Sommige waarnemers. O.a. het Parijsche dagblad „La Croix", be schouwen de Ontwikkeling van de Pan Slavische beweging als de voortzetting van de Komintern (de Communistische Internationale). De toenemende propaganda voor 4e Communistische ideologie in de beweging St.dat échter niet op zich zelf; er wordt ook getracht door de Russisch Orthodoxe Kerk naüwerê betrekkingen aan te knoopen met landen, waarin de Orthodoxe Kerk overheerscht of sterk is. Tot de laatste successen hiervan behooren het bezoek van den Roemeenschen Orthodoxen Patriarch, Nlkodem, aan Moskou zoowel als de terugkeer van den Servischen Orthodoxen Patriarch Gavriló uit zijn balling schap. TERREUR Bij MEDAN Te Medan is op het eind van de vorige week een Nederland sche patroüille óp een térröïis- tenbende gestuit. Tijdens een kort gevecht, dat hierop volgde, werden 5 leden van de bende gedood. In den Oostelijken sec tor van Medan werden 8 indrin gers gedood en 3 gevangen ge nomen. Öp Zaterdagochtend hadden zware gevechten plaats bij den Bindjen-weg, waarbij door dé Nederlanders van artil lerie werd gebruik gefriaakt, Welke tweè stukken republi- keinsche artillerie onschadelijk maakte, Republikêinsdhe gra naten ontploften in de polinia- wijk, waarbij een Europeesche vrouw werd gewónd. Een convooi met 250 vrouwen en kinder., die vapjava voor ge- zinshereeniging onderweg wa ren naar Medan, werd tusschen Belawan en Medan aangeval len. De aanval wérd echter zon der eigen Verliezen afgeslagen. In den westelijken sector wer den sterke republikeinsché on" derdeelen regelmatig aangeval len en met zware verliezen te ruggeslagen. De 'Vaste stemming, die zich tegen het einde van de achter ons Jiggende week baan brak op de effectenbeurs te Amsterdam, bleef gisteren aanhouden. De omzetten waren wel niet omvang rijk. maar Voor diverse fondsen- sOorteri werd toch behoorlijke be. langstelling aan den dag gelegd en daarbij kon worden ópge. mefkt, dat tegenover matige vraag bijna geen aanbod bestond, zoodat de koersen Zich in op- waartsche richting bewogen. Koninklijken werden begitj Beurs tegen 360 geadviseerd; maar tijdens de middaguren kwam blijkbaar nog eeiilge Vraag naar voren en per saldo kon bet toonaangevende petroleumaandeel met een koers van 366 édn koerswinst van een zestal punten behalen. Van de in. dtlstrle.aandeeïeii Waren de leidende soorten algemeen een paar punten beier. Ook de meeste mlndêf courante Soorten waren wat hoogeri zij bet dan ook dat ar ook riog kleine koersVer. lieten W-orden opgemerkt. De scheep, vaartmarkt was vast. De koersen waa ren meerendeéls hóoger. Bankaandee. len Waren ongeveer prijshoudend, van de cultuurfondsenaandeelen warén suikerwaarden en tabakken Wederom vast gestemd èn de hoteeringbn kwa. men boven he vorige peil. Op de rilb ber.afdeeltog waren Amsterdam rub. ber prijshoudend doch verscheidene minder courante aandeeleh- Werden lager. De/ belegglngsmarkt Was kalm. De Nederlandsche Staatsfondsen wa_ ren zoo goed als ongewijzigd. De oude schuld was iels luier; voor pandbrle. ven bestond wederom vraag. Voor de 3'/s pCl. papleren ln het bijzonder werd kooplust betoond; terwijl vrijwel geen materiaal beschikbaar was De koersen bewegen zich globaal tus. «Chen 102 en 1021',; ten minste wat dé gefavoriseerde stukken betreft. De af. faire in gemeentelijke en provinciale obligatlën was kalm. Prolongatie 2 1/4 pCt. De „johan van Oldenbarneveldt" naar Indië Öp 30 januari a.s. zal het motorschip „Johan van Oldêii- barnêveldt" van Amsterdam haar Indië vertrekken. Ditmaal worden uitgezonden IV 8 ri, IV 10 ri, IV 11 ri, tweede ëft derde sectie veldbatterijen, 25 officieren kampartsen, als mede 18 leden van de Indische vorming. Voorts zullen medé reizen: een detachement mari" niers en Jhr, Mr. G. A. M. J. Ruijs de Beérenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De "van Galen" naar Nederland De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat H.M.'s torpedo jager „van Galen" Maandag uit Tandjong Priok naar Neder land is vertrokken. Tusschen Griekenland en Albanië botert het nog steeds niet, De Sovjét-perè verklaarde onlangs dat Grieksche schepen in 19 gevallen de Albaneesche territoriale wateren hadden geschon den. Voorts zouden de Gripken de landgrens we] iSö maal geschonden héb_ ben. Dat alles volgens de Russen omdat de Grieken pfobêèrén de vérhouding friet Albanië te Vertroe belen. Men hoopt over eenige weken met cTe on derhandelingen over een Franseh-BfitsOh Verbond te kunnen heginnen. Duf Cöopér, de Bfitsche am bassadeur te Parijs zal zijn land vertegenwoordi gen bij de besprekingen die beoogen het economi. sche leven der beide lan den bij elkaar aan te la ten Sluiten, Molotof is een vriend Van Perzië verklaarde prins Firoez. In een Oprechte sfeer hebben er te Moskou be. sprekingen plagts gehad over handelsverdragen van Rusland met Perzic. voegde hij er aan toe. Het Spaansche stoomschip Almazan Op weg van Valencia naar Amsterdam heeft in het Kanaal brand gekregen, het stoomt op naar Dover. Engeland. Frankrijk en de Ver, Sta ten zullen gezamenlijk controle uttöêfenèn op de verplaatste personen die willen emigreeren, De veesmokkel naar België wordt op minstens dui zend stuks pef maand gé. schat, Ook in Rottêr- d'am Is een antl-tram-tros actie ingezet. Ver schillende buitehlandsche dirigenten W.o, Ërlch Kleiber zullen het con certgebouw-orkest komen dirigeeren, er wonden nog besprekingen over ge voerd. De Nieuw HOl. land ls met repatrieeren- den in Amsterdam aan gekomen: in twee uur tijd waren allen Van boord. In 1947 zullen weer mil. ziekbeurzen worden be schikbaar gesteld. Inlich tingen Bij O K en W in Den Haag. In Malak- ka wordt in de eenige kolenmijn gestaakt. Mlli-. taifen zetten het werk vóórt. Als iedereen in dienst gaat zijn er geen stakingen meer. Het Nederlandsche schip Tas man kon ba Melbourne geen assistentie krijgen; begint tiet weer7 Brit. sche atoomgeleerden heb ben voorgesteld, dat de landen die de meestp atoomkennis hebben, de ze ter beschikking van de andere landerj stellen. Begin Maart zullen de Fransche kardinalen cm aartsbisschoppen to Parijs vergaderen. Het Prln. ses Irenefonds gaat film voorstellingen organlsee- ren voor de tbc-patiën- ten in de sanatoria. Men beschikt over speciale in stallaties zoodat ook. lig gende patiënten van de voorstellingen zullen leun. nen genieten. Te Am sterdam ls een onderge doken SS-er gepakt, C. R. de Boer; hij is aan de PRA te Alkmaar overge geven. De verjaardag van Prinses Margriet is door de Nederland sche koopvaardij niet vergeten. Een delegatie van zes zeelieden heeft Maandag het Prinsesje 'n trapauto in den vorm van een boot aangeboden en hebben zich eenigen tijd met haar en haar zusjes onderhouden. De ontvangst ten paleizè Was bijzónder hartelijk en had heel geen officiéél karakter. Zoowel H.K.H. Prinses Juliana als Prins Bernhard onderhielden zich op ongedwongen wijze met de zee lieden. De heer C. den Hamer, de leidèr van het gföepje, deed het woprd en bood ook de andere prinsesjes een cadeautje aan. Met behulp van haar zusjes heeft daarna prinses Margriet BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop Van Haaf. lem heeft benoemd tot Rector té («•Poeldijk (St. jozefshuis) den wel- eefwa hieer J. Castriojm. Vervolgens tot kap'elaan te Am sterdam (H Wiiliebrordus buiten de Veste) dén Weleèfw. Hêêf W. Burghóuwt; tot kapelaan te Rot. terclam (H. FranciScüs van Ass.) den weleerw. heer J. J. Hetem, die kapelaan was te Amsterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv,) Tenslotte tot kapelaan te Rotter dam (H. Joseph) den Weleerw. Heer J. H. 3. Greitemann. die ka pelaan was té Góes. In Londen steel? men 250 auto's per week Ondanks alle pogingen van dé LondenSthe politie om den diefstal van auto's tegen té gaan neemt het aantal autodiefsallen met den dag toe. Het weekge- xpiddelde bedraagt nu reeds 250. Volgens de laatste courantenbe richten zijn gèdürénde de af- geloopen 3 maanden 3.000 auto's gestolen, gedurende de afgeloo- pen 12 maanden bijna 10.000. 90 procent jhiervan werd later op eën eerreame plaats onbe heerd teruggevonden, soms hee- lemaal in Wales. Dé autodieven hebben ook de hand in de nieu we golf vari inbraken in winkels en huizen, die Londen thans teistert. Bovendien oefenen- Zij geregeld goed georganiseerde aanvallen op autoparken uit, waar zij bijna onder «Jen neus van de politie of van bewakers de auto's ontdoen van reserve wielen en andere onderdèelen. Na een groote voetbalmatch vormden autobezitters verleden week bij het politiebureau een queue om diefstallen aan te ge ven. Byrnes teekende de Vredesverdragen J&mes F. Bymes, heeft zijn laatste officieele daad als minister van bui- tenlandsche zaken der V. S. Ver richt door het teeltenen der vredes verdragen met Bulgarije, Hongarije, Italië en Roemenië. Nieuw wereldrecord Van Deensche zwemsters De Deensche zwemsters Karen Haruu (rugslag), Gfete Sonrieséh (Schoolslag) eh Fritzi Mathansen (borstcrawl) vestigden te Kopen hagen een nieuw wereldrecord op het nummer 3 x 100 Yards wissel slag estafette met eert tijd van 3 miü. 26,6 sec. Dit wereldrecord is evenals de 3 x 100 M. wisselslag, estafette, waar van Nederland met 3 min. 46,3 sec. houder is, thans d°°r de Fina inge steld. Belgische pers over Ned. Tooneel De opvoering van ,,Een rid der kwam voorbij" van Jan Fa- bricius, onlangs in den Vlaam- schen Schouwburg te Brussel, door het Leidsch studententoo- neel gegeven, is een groot suc ces geworden. „De Standaard" schreef, dat men niet meer kan spreken van „amateur tooneel". Deze cou rant en „de nieuwste berich ten" roemen vooral de regie van Albert van Doorn. De ge zant, dr. Harinxma thoe Slo ten, woonde met zijn echtge- noote de voorstelling bij, even als vele Belgische autoriteiten. haar nieuwe boot-auto Holland genaamd, geprobeerd. Terwijl de Prinses en de Prins zich verder jnet de zeelieden on derhielden maakten de prinses jes van de gelegenheid gebruik hun speelgoed aan een nader onderzoek te onderwerpen, dat viel gunstig uit want in een oog wenk waren zij alle drie in hun spel verdiept. Later op den dag kwamen er twee chefs van de American Overseas Airlines de drie prin sesjes een pakket aanbieden door Amerikaansche kinderen gereed gemaakt. Het waren de eerste pakketten vah de 170.000 dié doör Amerika aan de kinderen van dertien door den oorlog ge troffen landen zal worden ver stuurd. Er werd ter gelegenheid van deze aanbieding een foto ge maakt Oók met de beide lucht vaarder» onderhield zich het Prinseljjk paar géruimen tijd. Het Amèrikaahschê geschenk bestond Uit kinderkïeertjes, die door Prinses Juliana dankbaar aanvaard werden. De aan de Franschen ingeleverde Rijksmarken Het ministerie van financiën deelt terzake van de destijds aan de Fransche grens döor re- patriëerenden ingeleverde rijks marken het volglende mede. De minister van financiën overweegt in hoeverre aart de belangen van de irileveraars van die gelden kan worden tege moet gekomeh. Daartoe wordt opnieuw een onderzoek inge steld naar de mogelij kheid om alsriög een regeling te treffen in overleg met de Fransche autoriteiten. Uiteraard zal een volledige controle op de juistheid van de dóór gêrépatrieerden vérstrek te gegevens mogelijk moeten zijn, temeer daar reeds is ge bleken, dat fraudes zijn gepleegd met de aan de Nederlandsch- Duitsdhe grens ingeleverde rijksmarken. O.m. is te Amster dam sprake van een omvang rijke fraude ten nadeele van dën Nederlandschën staat. WOONUM 2d Jan Aardappelen 9.80—10.50; uien aJw. 5.60—10.20; wit lof I 44—47; II 33—42; III 22—32; spruj;kool 13—59; prei 16—20; breek, peen 6.80; bieten 5 30—7.50. ZWAAG 20 Jati. Aardappelen 7 50 —10.20; bier; 6.00—14,50; bieten 7.10— 9 90; prei 16—18! saV, kooi 13; witte kool 7.20! gele bewaarkobl 1011.40; roode kool 1416.30; boerekool 1320; spruitkool 2743; witlof 2748! breek, peen 6.20—6.90; ijr&schpeerl lli knol. selderie A 913; A 46; rapen 66.10 öÉMdMPi De batterij, Wélke dê saluutschoten zal lossen na de blijdê ge beurtenissen op het paleis Sóéstdijk, is te Baarn aangekomen. De stukken geschut worden in stelling gebracht. (A.N.P. P.) Nafionale Bibliotheek voor geestelijke lectuur INNEN DE MUREN Van het Cistareiënser-klooster „Mariën- kroon", te Nieuwkuyk gelegen, is kórten tijd geleden een plan gerijpt dat tot nu toe iriaar aan weinigen bekérid was doch waarover wij, ge^ zieii het groote belang dat de uit voering voor het geestelijk welzijn van Nederland kan hebben, meen den niet langer meer te mogen zwij gen. Het is reeds herhaaldelijk, ook Iri onze kolommen, betoogd hoe groot de riood van ons volk, niet alleen op stoffelijk, maar vooral ook op gees telijk gebied is sinds er vijf jareri oorlog aan ons zijn voorbijgegaan. Ër is genoeg gepraat en op het oogenblik wordt er gehandeld. Het katholiek veréenigingsleven heeft duchtig de haridèn uit de motiwëh gestoken en met de K.A. voorop is er al héél wat gepresteerd. Daarnaast is er een drang ont staan naar goede literatuur en bij velen zelfs naar geestelijke litera tuur. In dagen van nood en ramp spoed is hét geestelijke boek een vertroosting geweest die zij nu slechts fiööde kunnen missen. Het is échter moeilijk een goed geestelijk boek te bekomen. Niet altijd kan de boekhandelaar het leveren en de bibliotheken zijn vaak niét in Staat aan het verlangen te voldoen. Daar om hebben de CiSterciënser-monnL ken van Nieuwkuyk in overleg met hun Vele vrienden en medewerkers besloten een Nationale Bibliotheek Voor geestelijke lectuur te stichten waar een ieder die een boek noodig heeft het aan kan vragen. Kosten zijn er, buiten de verzending, niet Ban verbonden. Wel wordt een bij drage tot steun, der boekerij op prijs gestéld, mën is het echter niet ver plicht. Van verschillende zijden zijn deze plannen met groote vreugde ont- Vahgert, Vêlê Uitgevers Zfegderi reeds hunne medewerking toe. Hoewel de bibliotheek nog niét geheel gereed is en een catalogus nog ontbreekt is met het wérk der nationale bibliotheek voor geeste lijke léctuur reeds begonnen. Het is een bescheiden begin doch men hoopt spoedig op volle kracht te künheh draaien. Breda, het oude Vestingstadje aan de Mark, is de laatste tien tallen jaren uitgegroeid tot een flinke provinciestad, die Den Bosch aardig naar de kroon steekt ên voor Tilburg een flinké con current begint te worden. Naast de oude Kwatta.fahrieken zijn er lp later jaren de Hero-fabrieken opgericht, die aan een groot deel vaji de tuinbouwersbedrijven re. den van bestaan geven. Zoo lang zamerhand begint men er zich door het drukker wordende ver keer benauwd te gevoelen, van daar dat men gaat denken over doorbréken in de binnenstad en aan de verbetering van land- en waterwegen. Men wil de Mark bevaarbaar maken voor schepen tot- 1000 ton, Voorts staan er plan. nen op stapel om <fe stad een aantrekkelijker en moderner aan zien te geven. De Groote Kerk op de Markt, waar de katholieke leden van hel Huis Nassau, be graven liggen, zal ontmanteld worden. Dan komt er waar schijnlijk, als de electrificatie van den spoorweg een feit zal zijn ge worden, een nieuw Station Ook pianhèn voör een nieuw politie bureau en een brandweerkazerne staan op het programma, de vei. ling krijgt een diepvriesinrich ting. Men denkt dat het inwoner aantal, dat nu ongeveer 85.000 bedraagt, in het jaar 2000 144.000 zal bedragen. Een uitbreiding van de woon gelegenheid zal dan Oök'^een der Voornaamste taken zijn, die het stadsbestuur ziöh gesteld ziet. Te zamen met Tilburg zal men bin. nenkort overgaan tot de oprich ting van een M.T.S., waaraan groote behoefte bestaat. Zoo groeit Breda, het oude garn'izoenstadje van weleer, uit tot een moderne groote stad, die het middelpunt van West-Brabant gaat worden. De Rijksdiensten op de verjaardagen van leden van het Kon, Huis De ministerraad heeft VöorSj hands de volgende regeling aan genomen voor 't functiönneeren van de rijksdiensten op de ver jaardagen van leden van het koninklijk huis: Op den verjaardag van II.M. de Koningin zal den geheelen dag vrij van dienst worden ver leend. Op de verjaardagen van H.K. H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard zal eerst na den och tenddienst vrijaf worden ver leend. Op de verjaardagen van de overige leden van het koninklijk huis zullen de rijksdiensten op normale wijze functiönneeren. i De invoer in December Volgens de door het centraal bureau voor de statistiek samen gestelde voorloopige cijfers be droeg de invoer in December 1.022.328 ton (Nov. 1.091.066) te gen een waarde van 222.9 mil- lioen gulden (Nov. 238.6 mill.). INTERNATIONAAL CHR. VAKVERBOND Te St. Galles (Zwitserland)'is het eerste internationale cóftgrés van Christelijke Vakvefböndéh geopend, waaraan verscheidene vertegen woordigers uit Europa en Amerika deelnemen. 2 In zijn openingswoord, dat de Bisschop van St. Galles, Mgr. Jo seph Meile tot het congres richtte, wees hij op het doel en de taak daarvan, nl. om den werkenden stand over de moeilijkheden dóór den oorlog veroorzaakt, te helpen. Het gaat er in de eerste plaats om aldus de Bisschop óm voor den werkman betere levensvoor waarden in de samenleving te scheppen. Voorts is het uw taak om als katholieken en als christenen uw plaats in het nieuwe Europa in te nemen. De beslissing ligt thans bij het proletariaat. Wij moeten het maatschappelijk leven van de chris telijke grondbeginselen doordringen. De Nederlandsche secretaris-ge neraal van het Intern, Chr. Vakver bond de heer P. J. S. Serrarens, bracht dank aan Zwitserland voor dé daadwerkelijke hulp welke bet in samenwerking Met Zwéden aan Nederland heeft gebracht, De arbeiders zijii, zeide spr. geen raderen in de staatsmachifte. Het gaat er bij ons niet alléén om kwes ties Van loon of korterèö arbeids duur, maar om het recht van den arbeider. Zonder gerechtigheid en liefde zal geen vrede mogelijk zijn. De Fransche afgevaardigde, Jéan Brodier, de Belgische August CqoI en de ItaliaansChe Gronghl, ver tolkten eveneens den dank hunner landen ten opzichte van Zwitser land. Zij drongen er op aan dat de christenen aller landen zich zouden laten leiden door den geest van broederschap, waaruit de christe lijke beschaving ontsproten is. Dé ónderburgemeestër van Weehen, de heer Weinberger, betoogde dat men zich niet slechts in woorden, doch vooral in daden christenen moest toonen. Men moet een keuze doeg tusschen het materialisme en de dóór God ingestelde orde. De Zwitsersche afgevaardigde Jo seph Scherrer, die de slotzitting presideerde, sprak den wensch uit voor het welslagen van dit congres, dat verscheidene dagen zal duren, kent die letters van ouds Die~groote Ker voor, dat is onze eigen katholieke radio- omroep, waar we terecht fier op mogen gaan, Het spreekt na tuurlijk vanzelf, dat iw een ka tholiek gezin, waar radio is, de K,R.Ö.-uitzendingen bovenaan Staan, De K.R.O, is een stuk goed van ons allemaal en daar moeten we voor op komen. On- noodig te zeggen, dat gezonde critiek ook inderdaad gezond is. Aan de verlangens, die mede uit den kring der lezers van ons „Nieuw Noord lipllandsch Dag blad" zijn kenbaar gemaakt aan de Programma-af deeling te Hil versum, wordt tegemoet geko men. Hebt U het al gemerkt? In de tweede helft van Januari is er een ander geluid gekomen in onze K.R.O. Zet uw radio weer aan en schakel in op onze eigen omroep. zult tevreden zijn! Men streeft immers naar iets dat U voldoet. Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3