Nieuw OOK FRANKRIJK IS VOORSTANDER van een federatief Duitschland 1 IEATEB IEATEB Renbaan iOEKJES Maifiic EEN MODERN APOSTOLAAT over Duitschland s Rauter, de listige Jodenhater cf berichten taarsche Bank GEN, rt u ELOT Voor Alkmaar en omgeving Terug naar den tijd van Bismarck Een nota aan de Groote Drie Vrijgelaten landverrader opnieuw in arrest Wereldluchthaven bij Rotterdam? Het memorandum Australië wil voorloopig bestuur Het geloof in een winkelpand over Dutschland Polen over Oostenrijk Wat hij en Himmler met hen voor hadden „Veel misverstanden en beste voornemens Hoogere temperatuur verwacht oor de luchtstrijd- n de heer Hondong nwoordiger van d® n de groeve dankte voor de belangstel- DIJK, 23 Jan. 122700 >1 9,90—11,30; 12200 kg ol 7,20—8,60; 12000 kg 15,20; 5000 kg typten 1 II 5,30—6,30, III 4,20; tlof I 46—48, II 35; 100 X>1 45. 23 Jan. 7600 kg uien- 12 6015.2(fc 14.80; drielingen 514; kg peen II 6.80; IH 6.70; kg kroten I 7-50; II 5 30; kg gele kool 9.9011.20; kool 7.20—8.60; 400 kg II 25. 22 Jan. Sav. kool 37; biet I 8.10; I 39; II 27; 111 10; uien: —15.10; grove 14.70—14.90; rieling 13—14.20;; dubbele 22 Jan. Winterpeen 16.4023.60; gr. 4132; roode J0; gele kool 6 9011.30; uien 5.10—16.80; bieten 2256; knolselderie 1435 i23.20. Aardappelen 9.9010.40; 48; II 40—43; Hl 18—31; 56; uien 4.10—14; prei 67:80; breekpeen 6.80. 500 kg roode kool 11,20 00 kg gele kool 9,90 kg witte kool 8,50; 440 2647; 21000 kg peen 300 kg kroten 78; 9000 Jan. Aardappelen 4.70 10—14.10; bieten 4.20—9; witte kool 7.20;, gele be. 12.10; roode kool 5.90; 40—67; witlof 29—53; 5.206.80; knolselderie A i 2,76—2.79. schikking over een igsche spaarbusj es, ne uitreiken aan spaarders met een minstens f 2,50. 5 ALK-MAAK ,s. het van I. v. Bruggen in: (Filmex) ,T MORLAY met s IRENE MAN- met zijn Savoy- in onder geleide. 8 uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30: tinée. JANUARI: (l c b; '-OGER DANIEL :n anderen. LAR. 8 uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30; tinée. eeft voor ieder iets ieder een verrassing Likkepot een lolly, ie pet, die hjj natuur- oor Vader een Qieuwe an pas. Voor Moeder Cleine Ding en RInge. is en een trein. Wat i fijn En Oom Voet srheerlijkte gezichten, r eens een plezier te Duimelot is er nog een HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv-pr. p. edjtie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God. is 't nergens veilig (Vondel, VRIJDAG 24 JANUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11134 BUREAUX: ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Keuter verneemt van ge zaghebbende zijde, dat de Fransche regeering in een nota aan de V.S., de Sowjet- Unie en Groot-Brittannië een nieuwe Grondwet voor Duitschland heeft voorgesteld waarbij het Duitsche parle ment of Rijksdag zou worden afgeschaft en Duitschland zou moeten terugkeeren tot een soort regeering ten tijde van Bismarck van betrekkelijk onafhankelijke Duitsche sta ten in los gediaaentraliseerd verband. De bijzonderheden van de lot dusverre nog niet gepubliceerde nota van de Fransche regeeiring, zijn als volgt: 1. Duitschland moet een fede ratie vormen van aparte Duitsche staten, waarin de voornaamste bevoegdheden verankerd liggen in de staten. De bevoegdheden der federale regeeringen moeten worden beperkt tot alomvattende aangelegenheden als financiën, voedselvoorziening, vervoer, post en telegraafverkeer en enkele as pecten van economische en bui- tenlandsche aangelegenheden. 2. Om de vier jaar moeten de nationale vergaderingen van iede- ren staat afgevaardigden benoe men voor het „Huis der staten". 3. Het „Huis der staten" moei ied'er jaar een nieuwen federalen president benoemen, die op zijn beurt een federale regeering moet aanwijzen, die voor onder punt 1 vermelde bevoegdheden verant woordelijk is. 4. De regeeringen der staten zijn voor alle andere bevoegdheden verantwoordelijk; zij moeten hun eigen politiemacht hebben, rech tere benoemen Voor het Duitsche Hooggerechtshof, in staat zijn am bassadeurs voor buitenlandsche mogendheden te benoemen en staatszaken met hen te bespre ken. Zij mogen echter geen ver bond of fusie onderling aangaan. 5. Internationale verdragen voor Duitschland als een geheel moeten met een meerderheid van twee derden in het Huis der sta ten worden goedgekeurd. Twee nota's. Uit Parijs wordt vernomen, dat de Fransche regeering twee nota's over de toekom stige organisatie van Duitsch land aan de regeeringen van de V.S., de Sowjet-Unie en Groot-Brittannië heeft gezon- De eerste nota heeft betrekking op het voorloopig bestuur van Duitschland in afwachting van het totstandkomen van het vredes verdrag. De tweede betreft de permanente politieke structuur „Liever gooi ik mijn woning in puin, dan dat ik menschen uit Indonesië onderdak geef". Dit zei de 61-jarige Auke Die dorp, een politiek delinquent, die in afipachting van zijn be rechting tijdelijk in vrijheid was gesteld. Auke Diedorp, die een prach tig huis bewoond aan een van de grachten in Amsterdam, heeft zich tijdens den oorlog allesbe halve fraai gedragen, zoo deel de P.R.A. mpde. Hij was een vriend van de Duitschers en deed zaken met de soldaten, die hem veel geld opbrachten. Om het verblijf van de Duitschers voor hen te veraangenamen, giijg hij des avonds er op uit om meisjes over te halen deel te nemen aan braspartijen met de Duitsche officieren. Het huisvestingsbureau was van oordeel, dat Auke Diedorp wel enkele kamers van zijn groote woning ter beschikking zou stellen van Nederlanders, die geen dak boven hun hoofd hebben. Hij weigerde de gega digden echter den toegang tot zijn woning en toen hij meende, dat hij niet bij zijn weigering kop blijven, heeft hij een ge deelte van zijn meubelen stuk geslagen alsmede de vaste waschtafels en spiegels in zijn woning vernietigd. Gisteren morgen heeft de P.R.A. den weerspapnigen Auke Diedorp opnieuw gevangen genomen. van Duitschland, zooals deze door Frankrijk wordt voorgesteld. De positie van hel Rijnland en Ruhr- gebiëd zouden sleohts vluchtig aangestipt zijn. De Fransche re- geering zou van meening zijn, dat voor die gebieden speciale regelingen moeien worden ge troffen. Men verwacht, dat vollediger verklaringen over de Fransche nota's vandaag door het Fransche Ministerie van Buitenlandsche Zaken zullen worden afgelegd, nadat Georges Bidault, de nieuwe Minister van Buitenlandsche Za ken, den inhoud ervan zal heb ben bestudeerd. In een Donderdagmorgen ge houden persconferentie heeft de heer U. F. M. Dellaert, bedrijfs leider van de luchthaven Schip hol, die met Jhr. Ir. J. E. van Heemskerck, directeur van pu blieke werken te Amsterdam onlangs is teruggekeerd van een zesweeksche studiereis naar Amerika, verklaard, dat eerlang stellig een tweede luchthaven naast Schiphol gebouwd zal moe ten worden en dat deze in de nabijheid van Rotterdam zal ko men te liggen. VAN MOOK TREEDT NIET AF Aneta meldt uit Batavia, dat de geruchten over een aftre den thans van dr. Van Mook pertinent onjuist zijn. Na de ontzettende scheepsramp van het Grieksche s.s. „Chimar- ra". De marconist George Fre- ris, een der geredden van de „Chimarra", vertelt zijn ervarin gen aan het personeel van het Engelsche ziekenhuis te Athene. SINDS GERUIMEN TIJD is te Amsterdam, op den Heiligenweg, een der drukke verbindingsstraten tusschen de altijd levendige en woelige Kalverstraat en de oude Singels, die nog steeds een schijn van deftigheid op willen houden, een winkel gevestigd die uiterlijk weinig van de omringende verschilt. Alleen de stijlvolle, sober ingerichte etalage noodt menigeen tot kijken en tot bin nentreden. Het is „de Open Deur", de statie van de paters van de Congregatie van de H. Familie, die vanuit dit huis en dezen winkel hun modern missiewerk uitoefenen. Toen tijdens die bezetting er geen missionarissen meer konden worden uitgezonden naar de mis siegebieden zag men om naar werkgelegenheid voor de vele priesters die klaar stonden can te arbeiden in den wijngaard des Heeren En er was werk te over, vooral in de groote steden. Pater v. Steegt nam toen het initiatief in Amsterdam een gelegenheid te scheppen voor niet-katholiéken om op een onopvallende en geheel vrije wijze kennis te nemen van het Katholiek geloofj- Natuurlijk speelde de gedachte aan het be- ikeeringswerk een groote rol doch men heeft giemeend daar niet te zeer den nadruk op te moeten leggen. „De Open Deur" staat voor een ieder open, ook voor hem die niet van plan is Katholiek te worden doch alleen kennis wil nemen van het katholicisme. Er wordt op verlangen lectuur ver strekt; ook worden er cursussen georganiseerd. „De Open Deur" bezit een uit gebreide boekerij waar allerlei werken over het geloof in bruik leen verkrijgbaar zijn van de een voudigste catechismus tot de „Apologia pro sua Vita" vain New man toe. „Onbekend maakt onbemind", zeggen de paters en dat is voor al ook met geloofszaken het ge val. Velen treden „De Open Deur" binnen om er spoedig weer uit te gaan en niet meer terug te ko men, doch zeer velen, en het is opmerkelijk dat het voornamelijk jongelui zijn, komen terug en gaan eens praten. De geest Gods waait overal, ook in een winkel in het centrum van een wereld stad of in d'e zaaal van een voor naam restaurant. De pater met wie wij spraken vertelde ons n.l. dat momenteel in het Americain-hotel te Am sterdam ook cursussen worden ge houden. Andersdenkenden die een tocht naar de pastorie moeilijk maken, vooral zij die gemengd giehuwd zijn, stappen gemakkelijker een winkel binnen. En hierin ligt de kracht van „De Open Deur". Dat er zegen op dit werk rust is nu reeds merkbaar. Het pand Een moordenaar van 16 jaar De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft met ge sloten deuren de zaak behan deld tegen den 16-jarigen C.H., die ervan beschuldigd wordt in April 1946 een juffrouw in Den Haag door middel van cyaan kali om het leven te hebben gebracht. De eisch luidde drie jaar gevangenisstraf, waarvan 1 jaar voorwaardelijk, alsmede onder toezichtstelling en aftrek preventieve hechtenis. wordt te klein en kortgeleden heeft men een filiaal geopend in Amsterdam-West, aan den Hoofd weg no. 13. Naast deze winkels, waar men op ieder uur van den dag te recht kan, ook na den offi- cieelen winkelsluitingstijd!, geiven de paters iederen Zondag in de kapel van <fe zusters aan de Kerk straat een H. Mis met uitleg voor niet katholieken waarvoor onge meen veel belangstelling bestaat. Dit moderne apostolaat heeft reeds groote bekendheid verkre gen: Mgr. Hurley, d'e Amerikaan- sche bisschop die bij het proces van Mgr. Stepinac yam Joego slavië tegenwoordig was heeft „fee Open Deur" bezocht en was vol lof er over, de bisschop van Oslo wil in zijn residentie ook zoo'n winkel. Christiig in de étalage, het ge loof achter die toonbank, het is een nieuwe vorm van apostolaat, die ons burgers van de twintig ste eeuw bij nadere beschouwing niet zoo hèèl vreemd aandoet. Gods wegen zijn wonderbaar, zij leiden ook door het hartje van een wereldstad. En Neonlicht en reclameplaten verkondigen even goed zijn Naam als het gezang van een nonnenkoor in de stilte van een klooster. LOU STEYGER INTERNATIONALE BIDWEEK Intentie voor Zaterdag 25 Januari: Bekeering van alle heide nen. Nederl. delegatie naar Londen vertrokken Gisterenavond zijn de heeren Jhr. Mr. H. van Vredenburch, hoofd van de politieke afdeeling van het Ministerie van buiten landsche zaken, Dr. H. M- Hirschfeld, voormalig secreta ris-generaal van Economische Zaken en A. T. Lamping, Ned. gezant in Roemenië, naar Lon den vertrokken om het Neder- landsche Memorandum voor de plaatsvervangers der ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier toe te lichten. Ook China heeft een vijfjaren-plan Generalissimus Tsjang-Kai- Sjek, president van China, heeft een vijfjarenplan voor economi- schen wederopbouw van China goedgekeurd en ter uitvoering aan den uitvoerenden Joean (kabinet) gezonden. De plaatsvervangers der* vier ministers van buitenlandsche zaken voor Oostenrijk hebben gisterenmorgen bij monde van den Poolschen ambassadeur in Praag een verklaring over de Poolsche zienswijze aangehoord. De tekst van het Poolsche me morandum, waarvan de voor naamste punten, afgezien van gespecificeerde Poolsche econo mische eischen, aandringen op het verbieden van propaganda voor een „anschluss" en de ver wijdering van alle nazistische elementen uit belangrijke func ties'werd al gepubliceerd. De Britsche plaatsvervanger, Lord Hood, vroeg om verduidelijking van de economische eischen, dat Polen vrijgesteld zou moeten worden van alle financieele verplichtingen op grond van het verdrag van Saint Germain en andere voor de „anschluss" ge sloten verdragen. De Poolsche delegatie beloofde eer schrifte lijke uiteenzetting hieromtrent te zullen verstrekken. De Australische afgevaardig de Hodgson, heeft gisteren op de conferentie van de plaatsver vangers der ministers van bui tenlandsche zaken het stand punt van zijn regeering ten aan zien van het vredesverdrag met Duitschland uiteengezet. De Australische regeering is van meening, dfft de Duitschers niet in staat zijn zich zelf te regeeren en er dus voorloopig geen Duitsche regeering moet worden gevormd. Voor het uit eindelijke vredesverdrag geslo ten zal worden, moet er een in terim-overeenkomst worden op gelegd aan Duitschland. De vorm van het interim-be stuur zal moeten worden vast gesteld naar de doorgetrokken richtlijnen van de overeenkomst van Potsdam, gesteund door al le geallieerden, die daadwerke lijk aan dén oorlog hebben deel genomen. Het ontwerp zal de beginse len moeten bevatten, waarop het uiteindelijk vredesverdrag zal moeten worden gebouwd. Australië wenscht, dat het den geallieerden, die daadwer kelijk aan den oorlog hebben deelgenomen, zal worden toe gestaan de richtlijnen, die de raad van ministers van buiten landsche zaken voor de inte rim-regeling zal vaststellen, te bespreken en er commentaar op te leveren. De Britsche plaatsvervanger, Sir William Strang, gaf Hodgson de verzekering, dat Engeland al het mogelijke zal doen om een uiteindelijke oplossing langs deze richtlijnen te verzekeren. De Sowj et-afgevaardigde, Goe- sef, herhaalde het standpunt van zijn regeering, dat een regeling, waarbij het aan alle kleinere mo gendheden zou worden toegestaan aanwezig te zijn, wanneer een van hen het wooord voert, af zou wij ken van de procedure, zooals die door den raad van minis Iers is opgesteld. Tsjecho-Slowakije vraagt grenswijziging Een Oostenrijksche afgevaar. gAROW VAN TUYLL pre cies gezegd: Mr. A. M. Ba ron van Tuyll van Seroosker- ken, wien juist deze week eer vol ontslag is verleend als pre sident van de Arrondissements- Rechtbank te Alkmaar, in ver band met zijn vertrek naar Neurenberg, om bij de komende processen aanwezig te zijn Baron van Tuyll dus heeft op een persconferentie in Den Haag eenige interessante mede- deelingen gedaan. Hij besprak o.a. de briefwisse ling tusschen Himmler en Rauter. Deze correspondentie zal van groot belang zijn voor het proces, dat tegen Rauter in Nederland zal worden gevoerd. Op 24 Sep tember 1942 schreef Rauter uit voerig aan Himmler welke maat regelen hij in Nederland tegen de Jodlen wilde ondernemen;. Van het totaal van 120.000 Joden in Nederland waren er toen reeds 20.000 direct naar de kampen Mauthausen en Ausswitz gezon den. Rauter zal in het proces dan ook nooit kunnen beweren, dat hij hiervoor niet verantwoorde lijk was. Uitvoerig gaf de heer v. Serooskerken inzichl in de listige wijze waarop men trachtte de Joden bijeen te brengen. Van de zijde van het minis terie van sociale zaken waren toen onder het motto „werk- Drie schepen bij Marken in het ijs bekneld. Door het kruien van het ijs geraakten bij den vuurtoren van Marken drie schepen, welke op weg waren van Enkhuizen naar Amsterdam, in het ijs bekneld. Voor het schip „De Hoop" (op voorgrond) had dit funeste gevolgen. Het werd volledig gekraakt. (Anefo P.) verruiming" ongeveer 7000 Jodlen voor bepaalde werk zaamheden in gesloten ver band bijeen gebracht. De Jo den mochten naar deze kam pen „vluchten". In de ge voerde briefwisseling deelde Rauter aan Himmler mede, dat op 1 October 1942 al deze kampen bezet zouden worden en de Joden met hun familie leden naar Weslerbork en Vught zouden worden overge bracht. Rauler sprak in dit schrijven tenslotte nog de hoop uit, dat vóór Kerstmis 1942 50.000 Joden naar Duitschland zouden zijn vervoerd, d.i. dte helft van alle Nederiand- sche Joden! Verschillende andere brieven, waarvan de inhoud binnenkort volledig zal worden gepubliceerd, kwamen nog ter sprake. Wel zeer teekenend voor de houding van Rauter was een dankschrijven van Himmler op 11 Februari 1944 „voor <h.et opbouwende werk, dat Rauter in het belang van den vooruitgang van het Germaan. sche Rijk had geleverd"! Speciaal dankte Himmler Rauter nog voor den aanleg van dte vesting Clin- gendaal, het opleidingskamp der Nederlandsche politie te Avegoor en de voltooiing van het kamp te Vught. Russen? Dieren! Ter sprake kwam ook een rede van Himmler welke hij op 4 Oc tober 1943 in Polen heeft gehou den voor SS-öbergruppenführers. In deze rede maaikte Himmler een groot verschil tussohen Russen en andere volken. De Duitschers be schouwden de Russen eenvoudig als dieren en wisten niet hoe ze zooveel mogelijk Russen konden vernietigen. De SS hield er een lijfspreuk op na van: eerlijk, trouw en beschaafd te zijn. Maar deze regel gold alleen voor de Duitschers. In de voornoemde rede constateerde Himmler, dat het lot van andere volken hem uitsluitend interesseerde in zoo verre zij slaven konden leveren. Woordelijk zei Himmer bij deze gelegenheid: „Het interesseert mij niet, of bij den bouw van een tankgracht 10.000 Russisché vrou wen omkomen. Mij interesseert alleen dat de gracht voor de Duit sche verdediging tot stand komt." Aangaande het Jodenvraagstuk verklaarde Himmler dat „wij hier over maar niet in het openbaar zullen spreken, maar het onder ons willen behandelen. Volledige vernietiging van het Joodsche volk moet doel zijn." Uit deze woorden concludeerde de heer Van Serooskerken, dat digde te Londen heeft verklaard, dat zijn regeering een nota van Tsjecho-Slowakije heeft ontvan gen, waarin dat land uiting geeft aan zijn wensch tot een kleine grenswijziging in de nabijheid van Bratislava. De afgevaardigde zeide, dat Ooslenrijk heeft geant woord, dat het bereid is hierom trent rechtstreeksche onderhande lingen te voeren, zoodra overeen stemming is bereikt over 't ver drag met Oostenrijk. Canada eischt een actievere rol Waarschijnlijk zal de Canadee- sche regeering weigeren een afge vaardigde te zenden naar de con. ferentie der plaatsvervangers voor Duitschland, „tenzij de zekerheid kan worden verkregen, dat zij een actievere rol zal kunnen spe ten in het tot stand brengen van den vrede", aldus werd te Otta wa uit officieele bron vernomen. Nieuwe Grieksche regeering Tsaldaris, de Grieksche eer ste minister, heeft gisteren avond medegedeeld, dat een nieuwe coalitie-regeering op breede basis is samengesteld. Zeven van de 8 parlementaire partijen waren het met elkaar eens geworden inzake de for matie van een coalitie-regee ring. HET WERELDNIEUWS- JOURNAAL op pag. 3 geeft: Rotterdam overvleugelt Antwerpen. - Een nieuw plan voor controle op de atoom-energie. - Moskou over de actie van Chur chill. - De eischen van Joego-Slavië. N.S.B.-ster OVERLEDEi Tijdens verhoor door PRA De 60-jarige mevr. Netelbesk. die lid was geweest an de N S. B. en woonde te Koog aan de Zaan, geraakte Donderdag tijdens een verhoor op het bureau van de PRA te Zaandam door de schrik plotseling bewusteloos. Hoewel haar toestand aanvan kelijk niet ernstig leek, oordeel de men het later toch noodzake lijk de. GGD en haar echtgenoot te waarschuwen. Zij werd per taxi naar haar woning vervoerd doch tijdens de rit over'eed zij. Mevr. N. werd verhoord c'ooi vier rechercheurs van de PRA. daar zij er van verdacht werd, aan den, op 6 Januari j.L door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam ter dood veroordeelden, voormaligen corpschef van de Rijkspolitie te VeLsen, A Harre bomee te hebben medegedeeld, dat dr. Hagtingias te Koog aan de Zaan een 4-jarig Joodsch weesje verborgen hield. Dit 'weesje werd tijdens de bezetting door Harre bomee ten huize van dr. Hag'iin- gius gevonden en naar Westérbork overgebracht. Generaal George Marshall beëedigd. In tegenwoordigheid van president Truman werd de nieuw benoemde minister van Bui tenlandsche Zaken der Ver. Staten, George Marshall, te Washing ton beëedigd door Fred M. Vinson, opperste rechter van het Hooggerechtshof der Ver. Staten. Generaal Marshall (links) legt den eed af. In het midden president Truman. Rechts: Fred M. Vinson. (Ass. Press P.) Dappere vrouw! iONDENSCHE bladen ver- haalden met groote kop pen de dapperheid en tegen woordigheid van geest van een vrouwelijke postbeambte. In de wijk Holloway van Londen stap te Woensdagmorgen een onge veer 35-jarige heer het kleine postkantoor binnen, lang van gestalte en verzorgd gekleed. Hij trok een revolver en richt te deze op het meisje, dat zich achter het loket bevond. Met de hand aan den trekker kwam hij een of twee stappen nader. Onversaagd drukte het meisje echter op de alarmschei en dook weg onder de toonbank, terwijl de man den trekker overhaal de. Het schot ging over haar heen en de dader rende de straat op. Hoewel de gemotori seerde politie onmiddellijk door de radio werd gewaarschuwd, heeft men tot nog toe geen spoor van den man kunnen ontdekken. De weg terug De „IJsselstroom" en „Lek stroom" van de Reederij Koppe, die in het IJsselmeer een vaar geul van Amsterdam naar Kam pen open braken, zijn in zeven uur weer via dezelfde route naar Amsterdam teruggekeerd Het ijs had op verschillende plaatsen een dikte van twintig lot vijftig cm, doch de beide sleepbooten heb ben hun reis zonder veel opont houd kunnen voltooien. de nazi's wel degelijk hebben geweten wat in de concentra tiekampen plaats had. In het Neurenbergsche proces tegen Goering* cs beweerden de be klaagden, dat zij nimmer heb ben geweien wat in de kam pen gebeurde. In dit ver band betreurde spreker het in hooge mate dat de berechting van de voornaamste Duitsche oorlogsmisdadigers te Neuren berg niet later heeft plaats ge had. Na de behandeling van het pro ces zijn n.og tal, van documenten en gegevens te voorschijn geko men, waaruit de schuld van de be klaagden nog sterker komt vast te staan. Volgens een gezaghebbende Ke- publikcinsche woordvoerder te Batavia zijn de besprekingen, welke gisteren in het Paleis Rijswijk werden gehouden in een prettige sfeer verloopen. De woordvoerder voegde er aan toe: „Er bestaan nog vele mis verstanden, die uit den weg moeten worden geruimd, maar wij zijn met de beste voorne mens bezield". Donderdagmiddag heeft opnieuw een bijeenkomst tusschen de com. missie-generaal en de Indonesische delegatie plaats gehad, thans ten huize van Sjabrir. Er werd echter geen communiqué verstrekt. Heden (Vrijdagmiddag) zal wederom ver gaderd worden. De onderteekening van de ont- werp-overeenkomst van Linggad- jati zal plaats hebben in tegen woordigheid van Lord Killearn. Naar het repuib'likeinsche dag blad dte „Merdeka" uit gezagheb bende bron verneemt, zal de ple naire zitting van het K.N.I.P. (voorloopig Indonesisch parle ment), die op 27 Januari te Ma- lang zou bijeenkomen, tot een nader te bepalen datum worden uitgesteld. DE BILT, 24 Jan. Het gebied van hoogen luchtdruk, dat gisteren over Zuid Noorwegen was gelegen, verplaatste zich naar Noord gchot- land. Om dit maximum bewegen zich storingen van Spitsbergen via Zweden naar het Zuiden. Met deze storingen dringt ipinder koude lucht naar onze omgeving, die na vannacht aanleiding zal geven tot toenemende bewoikig en wat hoogere temperaturen. Temperatuuroverzicht hedenmor gen 9 uur: Twente 3, De Bilt 6. Den Helder 2, Vlissingen 4, Schiphol 5, Eindhoven 7, Leeuwarden 3, vliegveld Beek —7, vliegveld Belde —5, Gilze Rijen T

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1