De c Rijwieldief vara9 jaar ONZE TROEPEN IN DE TROPEN VLOTTE VERGADERING NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 24 Januari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Alkmaarsche Kamermuziek-vereeniging betrouwbare R.K. Jongeman Fa. Th. Kraakman Zoon R. K. O. V. BRIEF UIT INDIE RHAPSODIE IN ZWART van Heer Hugowaardsche vroedschap TRIBUNAAL VOOR HET TRIBUNAAL BENOEMINGEN in den Hoogen R&ad Marktberichten And ze Een overs van 24 Johan Feitkamp, Piet Ketting en jaap Statijn Het tweede concert van de Ka- mermuziek-Vereeniging, mag wel in meer dan één opzicht bijzonder worden genoemd. Ten eerste om de alhier weinig of niet gehoorde com binatie fluit, hobo, piano, en ten tweede om het programma dat uit louter tot nog toe vrij onbekende werken bestond. Joh^n Feitkamp, fluit, de pianist Piet ketting, en Jaap Stotijn, hobo, kwamen ons een programma voor spelen van 17e eeuwsche componis ten. Het was dus een aangename kennismaking met componisten als Bodin, de Boismor'tier, Telemann, Loeillet, die ons alleen uit de ge schiedenis bekend waren, maar nu toch door hun werken voor ons be gonnen te leven. En het was opval lend hoe deze meesters, met hun eenvoudige en doorzichtige compo sitietechniek, zulke intens muzikale en bekoorlijke werken wisten te schrijven. Boismortier, en Couperin voorzagen zelfs hun werk van titels, die reeds duiden op de neiging bui ten de muziek staande begrippen met haar te verbinden. Voorboden van de latere programmamuziek. „La Parnass ou 1' apothèse de Co- relli" was hier wel een sprekend voorbeeld van. Te midden van deze onproblema tische en charmante muziek, stond één modern werk van E. Goossens waarvan de Harlequinade een zeke re mate van geestigheid niet ontzegd kan worden. Men zou aan een zeke re indruk van eenzijdigheid niet ontkomen zijn, als deze werken door de kunstenaars van deze avond niet zoo perfect werden gespeeld. Dit trio is volkomen homogeen -in sa menspel en heeft de klankschakee- ringen, en dynamische spanningen prachtig tegenover elkaar afgewo gen. In de meeste werken haa de pianist een zeer bescheiden accom pagnement, meer"*een slagschaduw achter het melos van fluit en hobo. Waar hij zich echter kon doen gel den, daar demonstreerde ook hij z'n ras-muzikaliteit ten volle. Het publiek was gelukkig in groot getal aanwezig en heeft het de kun stenaars aan oprechten bijval niet laten ontbreken. Men bleef dus applaudiseeren en kreeg ten slotte als toegift een reprise, Locillet's presto uit zijn Sonate. Het scheen STEENHOUWERIJ SWART De fa. Swart, Steenhouwerij, Rit- seyoort, alhier heeft in haar atelier thans een nieuwe machine in bedrijf gesteld, welke dient voor het slijpen en polijsten van het marmer en hardsteen. Voor deze machine, die uit België afkomstig is,.waren wel heel wat deviezen noodig, doch aan den anderen kant bespaart deze machine deviezen, omdat de fa. nu ruw marmer kan invoeren, dat min der deviezen vergt dan het gepo lijste marmer. De machine, die groo- te platen kan bewerken, is voorzien van diverse draaischijven met ver schillende borstels, die het ruwe marmer, gelijk slijpen en vervolgens polijsten. Voor de fa. Swart en voor de in dustrie in ons gewest ongetwijfeld een belangrijke aanwinst. RECHTZETTING TRIBUNAAL VERSLAG In ons verslag van de Tribunaal zitting werd de zaak van den be schuldigde C. Belt niet geheel juist weergegeven. Er stond, dat zich bij de stukken een brief bevond van een jongeman, die B. had laten arresteeren. Wat was echter het ge val? B., wien het destijds door ze keren Jong nogal eens lastig werd gemaakt, was op een goeien keer met dezen slgags geraakt, waarbij hij enkele schrammen op zijn ge zicht opliep. Toen een Duitscher hem naar de oorzaak hiervan vroeg, vertelde B. dezen, dat Jong het hem wel eens lastig maakte. Het gevolg was, dat Jong op het matje werd geroepen, dodh met geld, goede woorden, goede sigaren en een kruik genever zijn vrijheid weer wist te herkrijgen. Dat was alles. De ver dediger, Mr. Berkhouwer liet in zijn pleidooi uitkomen, dat het initiatief tot deze „arrestatie", die hoogop een aanhouding was, niet van zijn cliënt was uitgegaan. Voor pakhuis- en loopwerk vragen wy een Aanmelden van 91 en 25 uur Platte Steenenbrug 104 Alkmaar - Telef. 2604 V.. S RIJWIELPADVEREENIGING „NOORD-KENNEMERLAND" De Rijwielpadvereeniging Nrd Kennemerland hield onder voor zitter H. L. Baron Taets van Amerongen haar jaarl. algem. vergadering in den Muziektuin te Alkmaar. De op de agenda voorkomen de 7 punten werden vlot afge werkt. Het jaarverslag van den secretaris, den heer W. E. van Keeken werd onder dankzegging goedgekeurd, eveneens de reke ning en verantwoording over '46, uitgebracht door den penning meester, den heer J. W. Kockx. De aftredende bestuursleden, de heeren Holtes en van Kee ken werden met alg. stemmen herkozen. Door het bestuur werd d.m. aangedrongen op het werven van nieuwe leden. a dat de executanten hier de kunst zinnigheid even uit het oog verlo ren, en de snelheid van het tempo tot in het sensationeels opvoerden. De Virtuositeit werd wel geappre cieerd. Waar bleven, de velen die een blaasinstrument bespelen? Ze had den hier een voorbeeld tot in de perfectie. De Kamermuziek Vereeniging boekte weer een succesvol geslaag de Kunstavond. W. SCHREUKS EEN FIETS VOOR EEN KWARTJE! De laatste dagen waren er in Alkmaar zeven rijwielen op ge heimzinnige wijze verdwenen. De politie heeft echter het raad.se! op gelost waarbij bleek dat een negen jarige jongen de dader was. Het jochie kwam nogal eens laat uit schooi en om thuis een standje te ontloopen pikte hij zoomaar een fiets weg van de straat. De zeven rijwielen had hij na gebruik hier of daar in de buurt van de ouderlijke woning tegen een muur gezet. Na aangifte bij de politie door de diverse eigenaars kwamen de rij wielen automatisch weer bij hen terug. Een van de fietsen had hij aan een lifter ten verkoop aangeboden voor de luttele som van f 1.doch ten slotte werden zij het eens voor de prijs vaneen kwartje waar voor het kereltje cadetjes kocht. De zevende fiets verkocht hij voor twee kwartjes aan een voddenkoopman en is nog niet terecht. DRANKWET Ingekomen is een verzoek van den heer H. van Woerden, al hier, om een vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein uitsluitend voor gebruik elders dan ter plaatse, voor welke de vergunning geldt, in het perceel Verdronkenoord 29. Binnen twee weken na dagtee- kening dezer bekendmaking kan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het verleenen van dit ver lof indienen. POSTDUIVEN-TENTOON STELLING Door de Postduivenvereenigingen Alcmaria Victrix en Steeds In Spanning is een tentoonstelling ge organiseerd van uitsluitend postdui ven. Deze tentoonstelling, welke ge houden wordt in de bovenzaal van Café v. h. Switzer, Waagplein, is gratis toegankelijk en wordt Zater dagavond 8 uur geopend. Zondag van 10 tot 5.30 uur is men ook nog in de gelegenheid de duiven te be kijken. L.T.J. ALKMAAR Men schrijft ons: De LTJ zit dezen winter niet stil. Zoowel op geestelijk, vak technisch als cultureel gebied mo gen de leden niet klagen. Het ligt in de bedoeling weer een feest avond te organiseeren op 5 Febr. a.s. in het Wapen van Heemskerk, waar het mooie tooneelstuk „Tot wederdienst bereid" voor 't voet licht zal worden gebracht. De avond wordt verzorgd door de R.K. Gem. Tooneei vereeniging van de LTJ, die op den eersten avond veel succes oogstte met de dollê klucht „Trouwen of beta len". Het nu op te voeren blijspel verdient zeker wel de aandacht, vooral voor den agrarisohen stand. Een stuk uit een beter genre met een dieperen inhoud daq het vo rige, maar waarin een tikje humor niet is vergeten, dat zoowel voor den stedeling als voor de platte landsbewoners zeer goed gekozen is. De regie is in handen van Jan Groenland. Het ligt in de bedoeling de be sturen van de zusterorganisaties, zooals KJMV, KAJ, JVG en de omliggende LTJ- en LTB-afdee- liqgen uit het district Alkmaar uit té noodigen, om onderlinge sa menwerking te bevorderen. Doch iedereen, die sympathiseert met tooneel- en/of jeugdwerk wordt de gelegenheid geboden hiervan te- profiteeren. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de adverten tie in ons dagblad d'd, Zaterdag 1 Februari a.s. en naar de raam biljetten. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Anna C. M„ dochter van Gerard P. Dekker ei\ C. Tiebie; Alida G., dochter van Volkert J. Keysper en G. Engeringh. Ondertrouwd: Dirk de Boorder en Geertruida Hewitt; Pieter Baas en Maria E. Wesselius; Geert K. Post en Grietje Roos; Cornelis Hein en Johanna M. Leek; Ge- rardus Zonneveld en Anthonia L. van Duin; Cornelis Krijgsman en Marigje Zuidam; Johannes Min en Helena Agricola; Klaas Kok en Anna Th. Kölemanh. Overleden: Dingena Verdoes, 70 jaar, gehuwd met W. C, Droog lever. Waarschuwing aan winkeliers Een flauwe grappenmaker heeft de laatste dagen (Je ge woonte gehad om verschillende winkeliers telefonisch een groo- te bestelling te doen en deze op een adres te laten bezorgen,. Bij bezorging bleek echter dat er niets besteld was. Waar 't veel al voor de bereiding reeds ge deeltelijk gereed gemaakte le veranties waren, werden de winkeliers door deze streek ge dupeerd. e De winkeliers worden daarom gewaarschuwd niet direct op telefoonbestellingen in te gaan- CLANDESTIENE RADIOLUISTERAAR De politie heeft tegen een in woner proces-verbaal opge maakt die zich zelf op hét radio-distributienet aangesloten had. Zijn luidspreker is in be slag genomen. In een artikeltje over de R.K. Gem. Oratoriumvereen. (dat he den niet meer geplaatst kon worden) wordt de aandacht ge vestigd op de beteekenis van deze vereenigihg, die eiken Vrijdagavond om 8 uur repe teert in café Centraal, Hofplein. Belangrijk werk is in studie! „LAETITIA" BRENGT „WILDE ROZEN" SCHERMERHORN. „Ik ben wel een beetje trots om wat onze jonge tooneelvereeniging „Laetitia" hier vanavond heeft gepresteerd", aldus bekende de Z. E., H. Pastoor Heigemann, toen hij na afloop van de uitvoering van j.l. Zondag de spelers en regisseur gelukwenschte met het behaalde succes. Dit dank woord kan tevens de vertolking worden geacht van de algemeene voldoening en misschien zelfs be wondering, die het talrijke publiek vervulden voor het vele goede en mooie, dat het bij de oP+oermg van Joh. v. Eekelen's belangwekkende tooneelstuk „Wilde Rozen" genoten had. „Wilde Rozen", dat geheel gericht js op de uitbeelding van zielscon flicten, is voor de spelers ongetwij feld een moeilijk stuk. Het biedt het publiek geen enkele sensatie van schokkende gebeurtenissen, het eigenlijke gebeuren speelt zich ge heel af in het geestesleven van de hoofdpersonen, welk gebeuren door het publiek als 't ware moet worden afgelezen van het gelaat def speler?. Het feit, dat de schrijver de stof voor het innerlijjc conflict heeft ge zocht op het terrein van het zesde ge_ 'bod maakt het de spelers niet gemak, kelijker. Het betreft de onuitgespro ken vrees voor de alle levensgeluk verwon-fond e ziekte; welke een1 meisje kwellen kan. dat; al is het ook voor een enkele maal, voor de verlokking van een door die ziekte aangetaste verleider bezweken is. Die twijfel en vrees staan als een onoverkomelijke muur tusschen haar en een jongeman die haar liefheeft; doch wier.- zij haar wederliefde niet wil doerj blijken Het is het zielsconflict; dat hieruit voort, vloeit, hetwelk ons den omvang en beteekenis leert van den beganen mis. stap. Hierin ligt vooral voor de rijpere jeugd de opvoedende waarde van het stuk. Het brengt op discrete wijze on. derwerpen ter sprake; waaromtrent onze moderne, rijpere jeugd ter zelf. bescherming noodzakelijk inzicht be. hoeft, eer.- voorlichting waartoe de ouders zich veelal niet in staat voelen. Wanneer we nog even ingaan op de prestaties van de spelers afzonderlijk; dan moeten we op de eerste plaats Kitty Mooy en Henk Brouwer rihemen die in de beide moeilijke rollen van vLoes van Wendelen en pleegzoon Dolf op prachtige wijze van de hun in dit stuk geboden gelegenheid gebruik maakten om hup, krachten-te ontplooi, en. De rol van d'e ernstige en soms' wat slecht gehumeurde dokter werd door T. Roet vast en sterk gespeeld. Geen oogenblik was er de vrees dat b.v. de guitigheden van zijn zusje Ina; een zusje dat in haar spel nog een enkel keer wel eens wat onzeker was, hem ook maar tot den scjiijn van een glim. lach zouden kunnen verleiden. Het publiek had voor het fleurige optreden van Ina (Maj. Tr. Broer- sen) meer waardeering. C. Appel man gaf een vlotte, joviale adel borst ten beste. Hij is een goede speler wien gebrek aan rolkennis niet spoedig in verlegenheid brengt, "dóch die daarmede zijn medespelers wel eens wat last bezorgt. Mej. M. Stroet speelde haar moederrol op zeer waardige, zachte en kalme wijze, het leek zelfs wel een tikje bovlnaards. Zij sprak doorgaans wat zacht, doch overigens speelt zij zeer vast. G. Leenstra die door zijn typisch spel altijd een door het pu bliek zqer gewaardeerd speler is, had ondanks het ambt van boeme laar dat hij deze keer vervulde, toch wel iets meer heer mogen zijn. Van het spel van M. Koning, die een overigens keurige papa vertolkte, ging niet zoo yeel kracht uit. Zijn spreken is niet geheel vlot ey. na tuurlijk. Neeltje de dienstbode (Mej. T. de Cock) heeft als beginne linge goed voldaan. Den regisseur, Jac. Groothuizen, komt wel bijzon der lof toe voor de wijze waarop hij de jonge tooneelclub zoo spoedig reeds tot dit prachtige spel in staat stelde. LEVnV^N Huis en tuin van den heer C. Dekker, aan de Vis- weg alhier is onderhandsch ver kocht aan J. Valkering Jnz. al hier. HEER-HUGOWAARD Het gemeentepersoneel van Heer- hugowaard deed enkele jaren geleden veel.aan sport. Sinds 22 Januari 1944, toen alles onder dook is er niets meer aan ge daan. Men heeft er nu weer eens over gesproken, met als re sultaat dat er een voetbalelftal is samengesteld, dat zijn krach ten wil gaan meten tegen elftal len van gemeentepersoneel uit andere gemeenten. Het is de be doeling, dat er eerst een oefen wedstrijd wordt gespeeld, alvo rens dat de eerste, wedstrijd te gen Leidschendam uit, wordt gespeeld. Naar wij vernemen, beschikt Leidschendam over verschillende prima krachten, maar ook H.-Hugow. mag er zijn. Namen willen we niet noe men, maar we weten, als de hee ren van de secretarie iets orga- niseeren, het wel voor elkaar komt. Met belangstelling zien we dus het komende gebeuren tege moet. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Alida Agatha, dochter van D. C.Ub- bels en H. C. Hopman. Getrouwd: Jacobus Besseling, en Nanda M. Mooij; Johannes Josephus Timmer en Margaretha Breed; Petrus Ootes en Catharina Anna van Etten. Overleden: Trijntje Klejjne, 73 jaar, wed. van A. Wijnberg; Hendrik Zwart, 79 jaar, eohtg. v. T. Oudt; Jan Donker, 49 jaar, echtg. van B. Beets; Albert de Jong, 75 jaar, wedn. van Nijhuis. HEILOO. Morgen om elf uur op de ijsbaan wedstrijden om 't kampioenschap voor hee ren. De voor-wedstrijden be ginnen om 11 uur. In mijn brief van 14 December vertelde ik u dat St. Nicolaas ooik in Batavia is geweest en niet alleen daar, maar de goede bisschop was ook in zéér veel andere plaatsen, kampen en legerplaatsen in Indië. En vanzelfsprekend was het hier Kerstmis óók, maar geachte lezers, héél, héél anders dan in Holland. Geen helder vriezend weer toen wij tegen middernacht ter nacht mis togen, maar een zwoele, druk kende nacht. Toch hebben wij ge zongen van de herdertjes en Stille nacht, uit vollen borst, toch was er een Kerstmisstemming, maar al léén gedurende de nachtmis, daar na was de geheele sfeer weer weg. Maar dat heeft u ai gehoord van uw mannen, zonen en verloofden. Ik wil over héél iets anders schrij ven dezen keer. Het NNHD gaat een speciale In- dië-krant uitgeven, bravo! Iedere week een krant waar nieuws in staat uit eigen plaats, eigen om geving. Dat is het waar wij behoef te aan hebben, een eigen krant, lectuur! Namens honderden jongens ben ik de Directie van het NNHD dankbaar voor deze oplossing, nu anderen hiervoor geen oplossing konden of wilden geven. Mogen zéér veel plaatselijke bladen dit systeem gaan volgen. Als het nu maar abonnementen -gaat regenen! Maar natuurlijk gebeurt dat. Ieder die geen man, zoon of verloofde in Indië heeft, wil toch graag een abonnement betalen voor een flin ke, stoere knaap, die o zoo ver van huis zijn vaderlandschen plicht vervult en na zijn dagtaak ook graag een krant wil lezen net als u. Ja, juist gij lezers, die niet het offer hebben moeten brej/»en dat één der uwen naar Indië werd ge zonden, op u rust de plicht dat kleine, fin-ancieele offertje vrij willig op U te nemen. Aan „Thuisfront" hebt U óók niet zoo_ veel gegeven. „Thuisfront wil dolgraag iets doen voor onze jon. gens in Indië, maar ze kunnen niet' ze hebben geen geld, althans véél te weinig en er is juist zooveel noodig. Onze jongens hier hebben ontspanning noodig, een k/ant, ge- illustreerde bladen, tijdschriften, goede boeken. Maar spaar ze in Godsnaam de A.B.C. romannetjes die bij de Niwin-Kerstpakketten verpakt waren. Over Niwin ge. sproken. Van deze kerstpakketten waren er óók al veel te kort, ge stolen zegt men, maar hoe dan ook, lang niet iederen militair in Indië heeft oen volledig Kerst pakket gekregen, velen kregen Het kan ieder wel eens overko men Rustig zaten eenige mannen er gens om de ronde tafel, iets wat heelemaal geen bezwaar is. Het leidt zelfs wel eens tot vriendschap, die van Iqngere duur is, dan alleen voor een uurtje om den tafel met wat drinken en wat lucifers trek ken. De mannen verwarmden zich wat in de barre kou, die hier in het kli maat, dat langzamerhand op dat van Noord- en Zuidpool giijg lijken, in de regel niet zoo erg ge-appreci- eerd wor-dt. Maar goed, de mannen zaten rus tig en telden de rondjes en de uren. Totdat de deur met een helder getingel openschoot en ruimte gaf aan nog twee mannen, die kenne lijk de warmte zochten, inplaats van de ruwe Zuid-Ooster van dien dag. Ze torsten, behalve de ijzige wind over hun wangen, een paar groote koffers met zich'mee. Ze schoven aan en begonnen doodgemoedereerd een praatje over De groote trek naar buiten Alvorens de «vergadering te ope nen werd de gemeente-veearts G. M. Buren in eenige -oogenblik. ken stilte herdacht.. In zijn Nieuwjaarsrede tijdens de raadsvergadering gaf burge meester Sutman Meijer eenige cijfers over den loop der bevol king in zijn gemeente. Hieruit bleek, dat de bewoners een groo- ten trek naar buiten hebben ge kregen, zoo erg zelfs, dat over 1946 de bevolking met slechts 12 personen is toegenomen, hoewel het geboortecijfer 35.5 pet, is, in tegenstelling met het sterfteper centage van 5.5 pet. Er schijnt dus iels te wringen bij de bevol king en daarom zullen, zooals de burgemeester verder ook aan voerde, B. en W. zich moeten be raden, om de menschen in eigen omgeving te houden. Er moet dus worden gezocht naar werkmoge- lijkheid en arbeidsobjecten, b.v. kiein.industrie e.d. Anders zal het er in de toekomst voor Heerhugo- waard niet al te fleurig gaan uit zien. De bevolking bedraagt mo menteel nog 6061 personen. Ook het woning v.-sigstuk is zeer penibel trouwens in het geheele land want om i-n de aanvrage te voorzien is de bouw van 400 woningen noodzakelijk, dit is een derde van- het geheele aantal. Maar voor 1947 is pas toe stemming gegeven voor 12 wo ningen en niet, zooals eerst de beslissing was, voor 32. Ook de noodlijdendheid der ge meente is weinig bemoedigend, over 1946 loopt dit tot een bedrag van f 43.500. Na deze, niet al te bemoedi gende woorden, hoewel de land en tuinbouw niet zoo slecht was, werd overgegaan tot de agenda, c?'ie ofschoon lang niet zoo heel belangrijk was. Eenige me- dedeelingen van Ged, Staten gin gen vlot onder den hamer door, terwijl de afd. 't Kruis van den LTB van gemeentewege een sub sidie toegewezen kreeg. Aangenomen werd verder een aanvulling betreffende de belasting op vermakelijkheden, zoodat B en W. eventueel ontheffing kan ver leenen in voorkomende gevallen tot het betalen van deze belastingen, dit zou dan ook voor cullureele vereenigingen kunnen gelden. Ook de hondenbelasting kwam ter spra ke. Dat er veel van deze dieren zijn, is lang bekend, gezien de slachtin gen, die er onder de schapen zijn aangericht. De hondenbelasting is nu verhoogd tot f10 voor losloopende honden. Misschien, dat op deze ma nier de plaag wat kan worden be teugeld. Ook deze gemeente ondervond de terugslag van het groote tekort aan onderwijzend personeel. Zoo kwam op de vacature aan de school in H. Hugowaard geen enkele sollicitant zich melden. B. en W. stelden daar om voor Mevr. Luijting-Vos van Son als tijdelijke kracht aan te stellen. De raad ging hiermede accoord. In de vorige raadsvergade, ring was het punt van de over dracht van'bevoegdheden op 13. en W. uitgesteld ter nadere bestudee ring. De opzet is, dat B. en W. be paalde bevoegdheden krijgen, om kleinere zaken af te wikkelen, dit om langdurige behandeling te voor komen. De heer Kok maakte eenige bezwaren tegen een enkel artikel, dat behelsde, dat B. en W. zonder meer het verbeteren van straten, pleinen e.d. konden afhandelen. Hij wilde dit artikel vervallen zien ver klaard. Na stemming besloot de raad aldus. Van Rijkswege is verder besloten de jaarwedden o.m. van het onder wijzend personeel te verhoogen met 10 vanaf 1 Oct. '46. Zonder hoofdelijke stemming werd ook dit agendapunt aangeno men. Nadat tot slot in de raad nog eenige kwestie's over vrijbank en zandstrooien bij gladde wegen was behandeld werd deze vlot afgedane vergadering gesloten. alles en nog wat, dat hoe kan het anders onder mannen eindigde op de witte zwarte, de zwarte zwar te en de zwarte witte cigaretten. Toen bogen de twee mannen ver trouwelijk naar dé tafelronde en verklaarden plechtig, dat ze de hee ren wel aan een en ander konden helpen. Ze moesten maar zeggen, hoeveel ze wilden hebben: een of twee'of drie duizend. Het kwam op een paar nulletjes niet aan. Men keek elkaar aan en gaf de twee .vriendelijk biedende jongens tee kentjes voorzichtig te zijn. Onder elkaar voelt men het gevaar in de nabijheid, ook al weet men het niet thuis te brengen. Maar de twee moderne gildebroe- ders van de „Zwarte Hand" haal den hun schouders op, grijnsden een beetje en werden nog vertrouwelij ker. Ze hadden nog meer in hun koffers: oa. heele goeie textiel, wat de heeren best konden gébruiken. Het was toch allemaal zoo schaars in de winkels en zij verkochten het voor een zacht prijsje. Een beetje duurder, dan gewoon, maar dat moest vanwege het gevarengeld en zoo. De ronde tafel bleef op zijn hoede en schudde dapper van nee. De twee mannen heschen hun koffers in hun dikgehandschoende vingers en schuifelden langs de ta feltjes naar twee andere heeren, be gonnen weer het liedje af te 'draai en, even rustig en even vertrouwe lijk, omdat iedere man nu eenmaal gesteld is op zijn cigaret en als goed echtgenoot ook wel eens denijt aan de rammelend-magere kleerenkast van zijn vrouw. De twee heeren lieten alles heel kalm vertellen en voelden blijkbaar wel iets voor een klein handeltje en toen de mannen hun koffers op tafel trokken en ze openmaakten om al het sehoone te laten bewonderen keken ze inplaats van in twee ver langende oogen in twee C.C.D.-pen- ningen, die hun verkoop-ijver be koelden en hun de koude rillingen bezorgden. De koffers werden weer ingepakt en verhuisden van eigenaar. Het was de nuchtere romantiek van durf en tegendurf met dit verschil, dat de twee gildebroeders de spullen betaalden en de twee ambtenaren ze cadeau kregen. De partijen bleven ondanks de eigenaardige situatie zeer spor tief. J. van Riel te Hoórn, intern, voor den tijd vjan detentie, ont zet uit kiesrechten en het recht een ambt te bekleeden bij ar- beidsbureaux. S. J. Jonker, intijrneering tijd van detentie, ontzetting kies rechten en ambten. J. Rensen, 2 jaar detin., tot 30 Mei 1947, ontzetting uit kies rechten en ambten. J. Doornbos, Groot-Schermer, 2 jaar en 9 maanden, tot 8 Febr. 1948, verbeurdverklaring van f 1000.—. J. Nieweg, Den Helder, 2 jaar en 6 maanden, tot 9 November 1947, ontzetting kiesrechten en ambten. J. Fijma, Enkhuizen, 2 jaar met aftrek, interneering tot 8 Mei 1947, ontzetting uit kies rechten en ambten. alleen een boek, een A.B.C.-rom'an met een kaartje: „Vroolijk Kerst feest". U vindl het „vreeseüjk" dat al die jongens naar Indië moeten, U vindt het „zielig" voor die vrouw- die nu met de kinderen alleen is, omdat haar man zijn plicht moest doen en U heeft medelijden met dat meisje omdat haar verloofde óók al zoo ver weg is. Maar II behoeft het niet vreeselij-k en zie lig te vinden, U behoeft geen me delijden te hebben, ais U die ke rels in de tropen maar helpt en steunt! Als „Thuisfront" maar helpt. Onze jongens hebben ont spanning en lectuur noodig en als ze dat niet krijgen dan gaan ze zich vervelen. En als ze zich gaan vervelen, wat dan?! „Thuisfront" wil helpen, helpt U „Thuisfront"? Res. Kapt. D. VAN VEEN Batavia, 11 Jan. 1947. Het houdt niet op! Jan Marsman, schipper erj „transport, arbeider te Zuid-Schrarwoude, was NSB_er geweest sedert Maart 1941 tot het bittere einde toe, naar hij op_ merkte vanwege de slechte toestanden in den tuinbouw en omdat zijn gevoel hem meesleepte. Hij behoorde tot die_ genen die hoewel niet fanatiek toch uiterst gevaarlijk konden zijn voor hun omgeving vanwege hun grenzelooze domheid. Hij verdiende bij de Land wacht, waar hij in 1944 bij diende, on geveer 75 gulden per wéék met al zijn toeslagen. Als lid van genoemde orga_ nisatie was hij tegenwoordig bij eenige invallen die te HiH.Waard en te Oost. woud plaats vonden. Bij deze huiszoe. kingen werden o.a. de heeren Pkiister te R Pijper en Veenstra te O. gear, res-teerd die alle drie in het vijande lijke land het leven- lieten. Wel kwam uit de getuigenverklaringen naar vo ren dat M. hierbij e^n ondergeschikte rol had vervuld en zelfs te Oostwoud een eenigzins behulpzame. Mr. A. Leesberg verdocht het Tribu. naai in*dit geval de strafmaat te be. perken daar beschuldigde reeds langer dan 21 maanden is gedetineerd en thuis vrouw, en 7 kinderen heeft die in zeer armelijken toestand op hem wach-ten. Hij volgde het idieele. De laatste zaak die het Tribunaal Woensdag behandelde was tegen P. L. Reyst, assuradeur uit Bergen. Een lange lijst van beschuldigingen werd hem ten laste gelegd. "Ik zag' toentertijd het betrekkelijke niet, zoodat ik mij verbeeldde het idieele na te volgen enz. enz. Tijdens de be. zetting stond hij echter bekend als arrqgant; agressief ert brutaal. In een brief had hij er op gewezen dat de toestand in Alkmaar te slap was en er eens moest worden opgetreden. Mr. Schuurman pleitte clementie. Ook deze man toonde veel schuldbe sef. Over 14 dagen uitspraak. VAN DE REGEN IN DE DRUP Op het hoofdbureau van politie te Rotterdam waren onlangs vijf zeelieden ingesloten, uit het bui. tenland afkomstig. Zij waren ge fouilleerd en zaten rustig in hun cel. Doch inplaats van hun zon den te betreuren, zochten zij mid delen om te ontsnappen. Een va-a hen ha<I een lepel achtergehou den. Deze nu gebruikten zij als schroevendraaier, peuterden er een plank mee los en gebruikten deze als hefboom om het raam te forceeren. Ook het traliewerk kreeg een beurt en toen stonden de heeren in een ommezien bui ten. Een klauterpartij langs vier etages was voor de zeelieden geen onoverkomelijk bezwaar. Op weg naar de haven spraken zij een heer aan om den juisten weg ie vragen. Deze bleek echtey een inspé-rechercheur van politie te zijn, zoodat het ondernemende vijftal van den wal in de sloot raakte. Een oogenblik later zaten zij weer in de cel, zonder lepel, m?ar met een hart vol hoop. Een zeeman is vindingrijk Marktoverzichf SCHAGEN. Gladde wegen hadden de meeste boeren niet weerhouden om toch met hun vee voor levering en markt te ver schijnen. Het was dan ook op merkelijk dat ondanks de zooeven genoemde hindernissen nog van een redelijken aanvoer gesproken kon worden, De schapenhandel ontwikkelde zich alleszins bevredigend. Voor de fokschapen werd gemiddeld f 50.r— tot f 90.en voor de over- houders f 30.tot f 60.betaald. De rundveeprijzen veranderen niet noemenswaard, al is de bon- nenprijs ook tot plm. 8 et. terug- geloopen. Voor goede versche koeien werd altijd nog f 600 a f 750.geboden, voor gelde. koeien bestond niet zooveel be langstelling. De meesten kwamen niet veel boven den leveringsprijs uit, of het moesten dieren zijn met flink melk. Voor drachtig jongvee bestond wel belangstelling. Hiervoor be taalde men plm. f 275.tot f 325, voor pinken is dit resp. f 150. tot f 225.bij kalmen handel. Slechts 5 biggen sierden de markt, doch ze waren nogal flink. De prijs was ongeveer f 25.tot f 30.Ook op de pluijnvee- markt was niet veel gewijzigd. Voor vette konijnen betaalde men f 8.tot. f 18.slachtkippen vanaf f 3.50; jonge kippen vanaf f 11.handel goed. Van de aangevoerde paarden werden er enkele verkocht. Tuig- paarden van f 900.tot f 1300. werkpaarden tot f 800,slachl- paarden van f 90,tot f 450, SCHAGEN Maandagavond belegt dé K-K. Volksbond een buitengewone vergadering, waar op de heer L. J. Jaarsveld, dis- trictstoestuurder, zal spreken over „Recht en liefde in de arbeids gemeenschap", Zoowel de hoeda nigheid van den spreker als d'e actualiteit van het onderwerp rechtvaardigen de aanwezigheid van alle werknemers met hoofd of hand. Toont daarom daadwer kelijke belangstelling voor het geen het verjongde, van activiteit bruisende bestuur u biedt. „Wie weet, waar de beste thee vandaan komt?" „Ik, Juf, van Niemeijer uit Gro ningen - Nienjeyer'a Gala-thee!" (Advertentie) Naar wij vernemen zijn be noemd tot raadsheeren in den Hoogen Raad der Nederlanden: Mr. H. F. F. Dubois, directeur van 's rijks belastingen en domei nen, te 's-Gravenhage; Prof. mr. M. P. Vrij, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid te Gro ningen; Mr. T. Y. Boltjes, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; Mr. F. J. de Jong, reehor in de rechtbank te 's-Gravenhage. Onderhandelingen over den Soedan mislukt „De Britsch-Egyptische on derhandelingen zijn mislukt en de Evyptische regeering koes tert niet de minste hoop, dat de twee partijen tot overeenstem ming kunnen komen", aldus een vooraanstaande functionaris, die in nauw contact met de onder handelaars staat. „Wij moeten nu onze toevlucht nemen tot de organisatie der V.N., hetgeen binnenkort, misschien Maandag kan geschieden. Er zal geen verdrag tusschen Groot-Brit- tanië en Egypte gesloten wor den". Geen Russisch graan meer naar de Westelijke zones Een Britsche commissie van toeziqht heeft in haar rapport over December bekend gemaakt, dat de graanverschepingen van de Sowjet-zóne van Duitschland naar de westelijke zönes, die in November zijn begonnen en reeds in December afnamen, thans geheel hebben opgehou den. De maximum-prijzen voor groenten In de Woensdag gehouden verga dering van het Bedrijfsschap voor Groenten en Fruit, waarin de hou ding der verschillende veilingen werd besproken, werd besloten de kwestie van de maximumprijzen niet te bespreken, zoolang de veilin gen staken. Dinsdag vergadert het Bedrijfsschap opnieuw. De veilingen hebben intusscher. de staking opgeheven. Pamflettenverspreiders voor het Hof In Augustus 1946 werden in Alkmaar pamfletten verspreid, waarin militairen werden aan gespoord niet op wacht te gaan staan bij de zeeliedenstaking. Drie leden van de E.V.C., die deze geschriften hadden ver spreid, Torenvliet, G. J. de Nijs en J. J. Heemskerk, allen afkomstig uit Alkmaar, waren elk door de Alkmaarsche recht bank veroordeeld tot een boete van honderd gulden of 25 da gen gevangenisstraf. Thans diende de zaak voor het Ge rechtshof te Amsterdam. Heems kerk zeide van meening te zijn, dat het verspreiden van de pamfletten met den gewraakten inhoud geen strafbaar feit is en verzocht het hof van eenigen strafmaatregel te willen afzien. De advocaat generaal mr. J. v- Duimen, was echter van mee ning, dat hier vooral uit paedagogisch opzicht wel dege lijk een straf moet worden op gelegd en eischte bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. WARMENHUI^EN 1850 kg. uien 12 80—14.60; grove 13 40—U.90; driel. 10.stek 6.506.90; 3500 Jcg gele kool 10.20—11.30; 30.000 kg' witte kool 8 50. LANGENDIJK 24 Jan. 8300 K£ roode kool lS.lO^ia 90; 59000 kg gele kool 9.90—11.60; 77,500 kg Deensche witte kool 7 208.60; 8000 kg ujen 13.30. 14.70; 3000 kg bieten I 8—9; II 5.50; 2000 kg peen II 6.80; III 5.20; 1150 kg witlof I 47—49; II 3031. AVENHORN 23 Jan. Spruitkool 35—77; gele kool 9.90—11.50; pien gew. maat 10 2015.40; driel. 5.7014.70; nep 1^6014.80; bieten I 8.20; II 5.30; wor telen Fl. verb 5.207,witlof I 47— 50; witlof II 31. NOORD SCHAftWOUDE 24 Jan. Aangevoerd: 5000 kg roode kooi 14.40— 15 40; afw. 1313.60; 1700 kg witte kool 7.20—8 30; 1700 kg gele kool 10.10-^11.50 afw. 6 90; 1000 kg kroten I 7.50;; II 5.30 5000 kg Peen II 6.80; III 0 60; IV 5.50; 12000 kg uien 13—15.30; grove 14.30— 14 80; driel. 8—8.10; nep 8.—. WARMENHUIZEN 24 Jan. Aan gevoerd: 5300 kg uien 14-60—14,80; drielingen 1212 60; nep 13.1013.50; 65200 kg gele kool 10.10—12; 3500 kg witte kool 8.508.60. Het Ministerie heeft een overzieh stand de^Rijksm jaar 1946. In de departement word voorloopige aansis sten- en vermogei het belastingjaar cember was gevor 2/3 van het te voorloopige aans bedragen komt tot uiting, omdat de verwoesting waarop voorheen hierep en aanslagi vaardigd, zich nog voelen. Thans moe kohieren en aansl worden geschrever Gelijk bekend t een groote achter leggen van de aar en vroeger. Op c behalve in de BENAMING Loonbelasting Dividendbelastii Commissarissen' Vereveningsheff Voorheffing op geaccumuleerde Superdividend^ Herkapitalisatie Rechten op der Statistiekrecht Bijzondere wijn Accijns op zout Accijns op gedi Accijns op bier Accijns op suik Accijns op taba Accijns op wijn Belasting op goi werken Omzetbelasting Rechten van zej Rechten van rt Rechten van si Motorrijtuigenbi Totalen x. hieronder keiaars en xx. als boven De middelen, groote oversehrijdii zijn de rechten oj het statistiekrecht van f25 rrlillioen st< sten aan invoerrecl dubbele daarvan. Onder de verd die een belangri ding aangeven, i belasting en de fing. De opbreng! belasting was ge millioen, waarbij moet worden ge: gevolge van het van maand- oj dracht feiteiyk maandelijksche a uitgevallen. Desi gen de ontvangst millioen. Een ander mldde stige ontwikkeling de prijsstijging evei vloed heeft, is de belasting, welke fll bradht bij een ram lioen. Dit middel vooroorlogsche oj f23,8 millioen) nog Van de verbruikt op een gunstige on de omzetbelasting, aard niet alleen de bedrijvigheid, doch ging van het prijsj is. In totaal werd millioen, bij een millioen. Van de accljnze: op gedistilleerd en zienlijke overschrije ming. Cok de tabaksacc belangrijke oveysch raming (f120 millio werd geïnd f131 mil tegenstaande een g laging van eenige o gang van I Juni jl„ De accijns op zou verwachting in evei (6K millioen) gel werd geïnd f6,9 mii Zooals hierboven zegd, is de suikeraci jaarraming (f50 mil zulks niettegenstaai derlijk hooge opbrei ber, nl. f6 millioen, i den verklaard door dere omstandighede ven bevoorrading v( werkende industriei en September jl. vangst in 1946 is d£ tot f44,6 millioen. Ook de rechten va ben de jaarraming belangryk overschn werd geïnd fll,7 m Hef ijs en de Stoom- en mot( gering vermogen hinder bij Marke Noord-Scharwoud< kanaal Alkmaar horn. De scheepvaart met voor de vaar bouwde schepen i Gouwzee, het IJssc huizen, Urk, Mede Oever. e1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2