De opbrengst der belastingen overtrof de raming FRANSCHE POLITIEK DE OORZAAK DER ONLUSTEN SN INDO-CHINA Anderhalf milliard aan zekerheidsstellingen EEN UURTJE TELEX die bij de vrouwen trek was Arbitrage kan nóg slechts een oplossing brengen U/eteidniQuwS-^outnaal EN EEN STEVIGE BORREL EEN HANDELSREIZIGER EEN FLINK ROOKERTJE NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD -Vrijdag 24 Januari 1947 PAG. Een overschrijding van 24 procent Uw aangiftebiljetten Vsrntegsnssanwas- belasiing Accountantskantoor B. C. VAN MEEL, 2P8S Jcepansche invloed Beurspraatje Goede vangst van de C.C.D. Opvoeding vermogensbelasting tot dusver wei nig voortgang gekomen. Het Ministerie van Financiën heeft een overzieht gegeven van den stand de^Rijksmiddelen over het jaar 1946. In de toelichting van het departement wordt gezegd, dat de voorloopige aanslagregeling inkom sten- en vermogensbelasting 1 voor het belastingjaar 1946 op einde De cember was gevorderd tot ongeveer 2/3 van het te verwachten aantal voorloopige aanslagen. Ip de kohier bedragen komt dit echter nog niet tot uiting, omdat de gevolgen van de verwoesting van de machines waarop voorheen te Arnhem de ko hieren en aanslagen werden ver vaardigd, zich nog steeds doen ge voelen. Thans moet een deel van de kohieren en aanslagen met de hand worden geschreven. Gelijk bekend bestaat er verder een groote achterstand in het op leggen van de aanslagen over 1943 en vroeger. Op dit gebied is er behalve in de vennootschaps- en BENAMING DER MIDDELEN Loonbelasting Dividendbelasting Cornmissarissenbelasting Vereveningsheffing Voorheffing op in het buitenl. geaccumuleerde inkomsten Superdividendbelasting Herkapitalisatiebelasting Rechten op den invoer Statistiekrecht Bijzondere wijnbelasting Accijns op zout Accijns op gedistilleerd Accijns op bier Accijns op suiker Accijns op tabak Accijns op wijn Belasting op gouden en zilveren werken Omzetbelasting Rechten van zegel Rechten van registratie Rechten van successie, enz. Motorrijtuigenbelasting In December werd aan zeker heidsstellingen ontvangen f46.1 millicen waardoor de totale ent vangst steeg tot 1553 millioen gulden. Op het eind van De cember moest nog worden inge vorderd 729 millicen gulden. Wat de niet-kohier-belastin- gen betreft, sluit het jaar met een totale opbrengst van 1328.8 millioen gulden, hetgeen een overschrijding van de raming met 260.5 millioen gulden be- teekent, of met ruim 24 Slechts drie middelen hebben de raming niet gehaald, nl. de voorhef fing op de in het buitenland geac cumuleerde inkomsten en de accijn zen op suiker en wijn. Alle andere middelen hebben de raming ipiri of meer belangrijk overschreden. De grootste overschrijding boekte de dividendbelasting. Bij een raming van 8 millioen werd niet minder dan 41.3 millioen ontvangen, doch hierin zit een zeer groot bedrag we gens in 1946 tot uitkeering gekomen achterstallige dividenden. Totalen x. Opbrengst Raming voor over de mnd. Opbrengst het jaar 1946 December '46 over 1946 250.000 18.519 337.704 8.000 3.087 41.366 1.000 46 1.425 110.000 7.253 136.480 55.000 356 31.216 memorie 79 97 memorie 640 25.000 5.382 50.207 1.300 625 3.067 300 83 463 6.500 2.205 6.937 22.000 4.037 33-712 25.000 2.085 30.848 50.000 6.001 44.655 120.000 12.179 131.077 600 137 551 600 74 864 300.000 21.625 344.237 8.000 x 1.543 xx 11.753 10.000 1.421 14.677 60.0(10 6.778 87.010 15.000 1.902 19.849 1.068.300 95.417 1.328.835 hieronder begrepen wegens zegelrecht van nota's van ma kelaars en commissionnairs in effecten, enz. f 161.000. als boven f 1.444.000. De middelen, die daarna een groote overschrijding te zien geven zijn de rechten op den invoer en het statistiekrecht. Bij een raming van f25 millioen stegen de ontvang sten aan invoerrechten tot ruim het dubbele daarvan. Onder de verdere middelen die een belangrijke overschrij ding aangeven, vallen de loon belasting en de vereveningsbef- fing. De opbrengst van de loon belasting was geraamd op f250 millioen, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat ten gevolge van het overspringen van maand- op kwartaalaf dracht feitelijk in 1946 twee maandelijksche afdrachten zijn uitgevallen. Desniettemin ste gen de ontvangsten tot f337,7 millicen. Ben ander middel dat in de gun stige ontwikkeling deelt'en waafop de prijsstijging evenmin eenigen in vloed heeft, is de motorrijtuigen belasting, welke f19.8 millioen op bracht ijü een raming van f15 mil lioen. Dit middel heeft echter de vooroorlogsche opbrengst (1939 f23,8 millioen) nog niet bereikt. Omzetbelasting Van de verbruiksbelastingen valt op een gunstige ontwikkeling van de omzetbelasting, waarbij uiter aard niet alleen de stijging in de bedrijvigheid, doch ook de verhoo ging van het prijspeil van invloed is. In totaal werd ontvangen f344.2 millioen, bij een raming van f300 millioen. Van de accijnzen vertoonen die op gedistilleerd en bier een aan zienlijke overschrijding van de ra ming. Cok de tabaksaccijns wijst een belangrijke overschrijding van de raming (f120 millioen) aan; in 1946 werd geïnd f131 millioen zulks niet tegenstaande een gedeeltelijke ver laging van eenige opcenten met in gang van 1 Juni jl,. De accijns op zout heeft tegen de verwachting in eveneens de ramjng (6)4 millioen) gehaald; In totaal werd geïnd f6,9 millioen. Zooals hierboven reeds werd ge zegd, is de suikeraccijns beneden de jaarraming (f50 millioen) gebleven, zulks niettegenstaande een uitzon derlijk hooge opbrengst in Decem ber, nl. f6 millioen, welke moet wor den verklaard door een aan bijzon dere omstandigheden toe te schrij ven bevoorrading van de suikerver werkende industrieën in Augustus en September jl. De totale ont vangst In 1946 is daardoor gestegen tot f44,6 millioen. Ook de rechten van het zegel heb ben de jaarraming (f8 millioen) belangrijk overschreden; in totaal werd geïnd fll,7 millioen. Hef ijs en de scheepvaart Stoom- en motorschepen met gering vermogen ondervinden hinder bij Marken (Oostkust), Noord-Scharwoude, en in het kanaal Alkmaar(Omval) Kol- horn. De scheepvaart is mogelijk met voor de vaart door ijs ge bouwde schepen voor: Marken, Gouwzee, het IJsselmeer en Enk huizen, Urk, Medemblik en den Oever. B u .s.r Successierechten een ïecord De successierechten hebben In 1946 een recordopbrengst gege ven, nl. f87 millioen, bij een jaarraming van f60 millioen; voor een deel moet deze hooge bate worden toegeschreven aan de betaling op de nalatenschap pen van hen die in het voorjaar van 1945 zijn overleden. Tenslotte dient de voorheffing op in het buitenland geaccumuleerde inkomsten nog te worden toegelicht. De opbrengst bedroeg f31,2 millioen hij een jaarraming van f55 millioen. De raming van dit middel was ech ter zeer moeilijk; bovendien is de inning van verscheidene coupons en dividendbewijzen uitgesteld tot 1947. Het geheel overziende kan wor den geconstateerd, dat de opbrengst *van de verschillende middelen gun stig is geweest. Of en in hoeverre deze ontvangsten in alle opzichten reden tot tevredenheid mogen ge ven, kan uit den middelenstaat niet voldoende worden beoordeeld, om dat er nog te veel onzekerheden bei staan over de mate van de prijsstij ging in verhouding tot het buiten land. Nederland in den vreemde De werelddienst van Radio Ne derland zal met ingang van 4 Fe bruari uitzendingen naar de V.S. en Canada verzorgen op de ultra korte golf. Het programma omvat Nederlandsch nieuws in de En- gel&che taal en zal eiken avond te beluisteren zijn, behalve Zon dags. Zendtijd 23 uur New York- sche tijd (4 uur den volgenden nacht Ned. tijd). FRANSCHE AL CAPONE ONTSNAPT Auguste Mela, een van de be ruchtste en gevaarlijkste Fran- sche gangsters, „de Fransche Al Capone" bijgenaamd, is na een hechtenis van bijna 8 jaar uit de gevangenis te Beziers (Zuid Frankrijk) ontsnapt. Samen met een medegevangene, diende hij twee wakers bedwelmende mid delen toe en bond hen vast waarna beiden er van door gin gen. In 1936 heeft Mela met een bende bij een aanval op het kan toor van de vlieghaven Lyon den kassier gedood. Ook toen -wist hij uit de gevangenis te ontsnap pen en weer eenigen tijd de be volking van Marseille, Nice, Avjgnon en andere plaatsen in Zuid-Frankrijk te terroriseeren door een aantal gewapende aan vallen en aanrandingen. Het stoutste stukje was het' tot staan brengen van een trein, die met Egyptisch goud en juwee- len op weg was naar Marseille. Mela en zijn bende roofden het goud en een aanzienlijke hoe veelheid geld. Na een opwinden de achtervolging per auto kwam het goud later te Marseille weer in rechtmatige handen en wer den vier leden van de bende gearresteerd. ROOFOVERVAL OP BOERENLEENBANK SS-er aan hef werk? In den nacht van 21 Januari heeft een roofoverval plaats ge had op de boerenleenbank te Alkmarijp in Friesland. De da der, gekleed in lederen motor pak, was gewapend met een ka rabijn. Hij dwong den kassier de brandkast te openen en hij maakte zich meester van f 2300 aan bankbiljetten. Hij toonde een papier, waarop vermeld stond, dat hij tot de germaansche SS behoorde en sprak Nederlandsch, waaraan hij eenige Duitsche woorden toe voegde. In de richting Joure is hij met een auto er vandoor ge gaan. DIRECTEUR OPENLUCHTMUSEUM Wordt niet vervolgd Het Tribunaal in Arnhem heeft den directeur van het Nederlandsche Openluchtmu seum, den heer S. J. Bouma, tegen wien beschuldigingen van onvaderlandslievend ge drag waren ingebracht, niet schuldig bevonden. Daarbij heeft hét Tribunaal overwogen, dat de heer Bouma in September 1944 physiek noch physisch geiheel in oonditie was. Dat de beschuldigde lid is ge weest van „Saxo Frisia", kan hem gezien de samenstelling van be stuur en medewerkers niet ern stig ten kwade worden geduid. De lezing, welke Bouma op verzoek van den „Beauftragte" te Groningen heeft gehouden, steun de op het advies van betrouwbare Nederlanders. De viering van den verjaardag van zijn vrouw in gezelschap van Duitsche militairen in September 1944 heeft plaals gevonden om de zoo noodige goodwill ten bate van het Openluchtmuseum bij de Duitsohers te kweeken. De beschuldigde heeft in ge sloten tijd het museum openge. steld. voor de W.A., maar in over leg met het ministerie, evenals de opgave van Joodsche goederen. Verder overwoog het Tribunaal dat is komen vast te staan, da! het zoogenaamde „Los Hoes" niet door de Duitschers is gevorderd, lmaar door beschuldigde vrijwil lig te;- beschikking is gesteld. Gedaagde's toestand op dat tijdstip in aanmerking nemende, is het Tribunaal van meening, dat er geen plaats is voor het nemen van maatregelen. Waardeering effecten Vermogensaanwas- belasting Onder dagteekening van den 23sten Januari is verschenen een buitengewone Nederland- sche staatscourant bevattende een besluit van den minister van financiën betreffende de voorloopige waardeering van effecten voor de vermogensaan- wasbelasting. Dit houdt in, dat de betrok kenen dus dezer dagen hun aan giftebiljet voor deze belasting tegemoet kunnen zien! worden verzorgd door GROOTE NOORD 54rtl., HOORN Telef. 4525 K 2290 Drie ton nog niet bijeen Het comité „Hollandsche Schouwburg", dat het gebouw, waarin zooveel is geleden, wi'l bestemmen voor een ander doel dan vermaakscentrum, heeft reeds vele bijdragen en blijken van sympathie ontvangen; het- moet op 15 Februari a.s. het bedrag van 300.000 gulden bijeengebracht hebben om dezen schouwburg te kunnen koopen. Men wil dit ge bouw maken tot een historisch centrum van alles wat betrekking heeft op de Joodsche cultuur en de geschiedenis van de Joodsche bevolkingsgroep in ons land, sinds het ontstaan van die groep aan 't einde der zestiende eeuw. De 300.000 gulden zijn evenwel nog niet bereikt,. Bijdragen kun nen worden geslort op gironum mer 3011 van de Rotterdamsche Bankvere'eniging te Amsterdam of 1014 van de Firma Lippmann, Rosenthal en Co. onder vermel ding: „Ten behoeve van het Co mité Hollandsche Schouwburg". De Zaansche gemeenten protesteeren tegen de klasse-indeeling in het ontwerp-noodvoorziening van Ouden van dagen, aangezien de gemeenten in de Zaanstreek alle een zelfde hooge levensstan daard hebben en het dus onjuist geacht wordt, dat de kleinere in een lagere uitkeeringsklasse vallen. De benoeming van ba ron van Aerssen Beyeren van Voshol tot ambassa deur in China is thans af gekomen. Dertien be woners van Twenty heb ben gezamenlijk de hon derdduizend gewonnen. De „beul van Amers foort" is weer eens ont snapt, (Frans van Laar is zijn befaamde naam) hij wist met twee anderen de beenen te nemen uit de barakken te Schevenin- gen; na de ontvluchting uit de Limburgsche vrachtauto weer een pe nibel geval- Een ba- rakkencomplex van het interneeringskamp te Neurenberg is door brand de herstelbetalingen. In het proces van het concentratiekamp Flas- senburg zijn 15 beklaag den ter dood veroordeeld De bekende theoloog verwoest, „over de oor zaak is niets bekend". - De bekende Parijsche pianist, om wien veel ru moer was ontstaan, om dat hij ietwat op een co - laborateur leek, treedt voorloopig niet meer op; hij is gezwicht voor iets wat we vroeger terreur noemden! Er is nu ook een handelsovereen komst gesloten tusschen de Britsoh-Amerikaan- sche en de Fransche zone Duitschland „leverde" 17 schepen aan Polen voor pater dr. Rutsché is in Freiburg overleden. De politie te Madras heeft een aantal arrestaties verricht op gen commu nistisch hoofdkwartier te Madras. Te Wilder- vank overleed de heer B. A. Ejphmidt, vroeger voorzitter van de Kath. Werkgeversver. in den kring Groningen. In Tilburg is een jongentje ook op Belgisch van 10 jaar door een door afgravingen jeep overladen en dood. Een bekende Zweedsche geleerde, clie vermaardheid verwierf om zijn onderzoekingen naar verschijnselen van den golfstroom, Sand- strö, is overleden. De Bond van oud7stoottroe- pen houdt op 8 Febr, een landdag te Den Bosch. In een bijeenkomst yan oud-illeg. werkers, heeft mr. Ewoudt Vermeulen geprotesteerd tegen het feit, dat „onze jongens in Indië gebruikt worden om de republiek van Soe- karno te beschermen". Generaal Oudendijk is gekozen tot voorzitter van het Algem. Ned.: Ver bond. Van Belgische zijde wordt actie ge voerd om den St. Pieters berg te Maastricht, dip gebied wordt' se- bedreigd, als natjonaal monument te bescher men. Huwelijkszwendelaar achter slot en grendel De Rotterdamsche politie heeft gearresteerd den 54-jarigen handelsreiziger J. van B., die van verschillende vrouwen groote bedragen wist afhandig te maken. Van B. was een man vol fantasie wiens leeftijd geen beletsel bleek om talrijke liefdesbetrekkingen aan te knoopen, met geen ander doel dan van het leven te genieten. Hij was in 1940 uit de gevangenis ont slagen, waar hij twee jaar had door gebracht, omdat hij zich met veel bravour had uitgegeven voor amb tenaar van de Crisis Zuivelcentrale en zelfs als ambtenaar van bet de partement van Sociale Zaken. Nu Europa's grootste drijvende bok, de „Ajax", heeft de laatste dee- len in de brug, welke het eiland Tholen met het vaste land ver bindt, geplaatst. In Mei wordt begonnen met het storten van het betonnen wegdek, zoodat in Juni a.s. de brug geheel gereed zal zijn. (A.N.P. P.) was hij zijn heil gaan zoeken in het beroep van echtgenoot in spe. In een winkel, waar hij langza merhand tot de vaste cliëntèle was gaan behooren, werd hij door den winkelier tot huisvriend gepromo veerd. Van B. merkte al spoedig op, dat het daar tusschen man en vrouw niet erg „boterde". Van deze situatie maakte hij misbruik, door het op een scheiding van het echt paar te laten aankomen en er zelf met de vrouw van door te gaan. Dit gelukte hem te gemakkelijker, om dat hij het had laten voorkomen, alsof hij rijk was en een eigen huis tot zijn beschikking had. De vrouw zag zich echter in haar verwachting, dat van B. haar trouwen zou, te leurgesteld. Van B. wendde nl. plotselinge moeilijkheden voor. Vijf jaar lang hield hij de vrouw aan den praat en wist meermalen groote bedragen van haar los te krijgen. Op een keer bleef hij weken lang weg, doch hij dook toen plotseling weer op, voorzien van een hoogen hoed. Met tranen in de oogen ver telde hij, dat zijn dochter was over leden. Opnieuw kreeg hij geld, om de begrafeniskosten te dekken. Deze vrouw was echter niet zijn eenige slachtoffer. Een bewoonster van het Noordelijk stadsdeel werd op soortgelijke wijze opgelicht voor een bedrag van flOOD, en een derde relatie onderhield hij intusschen in het Westen. In totaal hield hij er tegelijkertijd vijf vrouwen op na. Inmiddels nam hij nog een ander oplichterszaakje voor zijn rekening. Toen de geldsaneering kwam, wist hij van een boer uit de omgeving van Rotterdam f2500 los te krijgen om er Engelsche Ponden voor te koopen. De man zag nooit iets van zijn geld terug. Nadat de politie eindelijk van 's mans handelingen op de hoogte was gesteld, is nij ge arresteerd en naar het Huis van Be waring te Rotterdam overgebracht. Uit Hanoi wordt gemeld, dat sommige waarnemers van oor deel zjjn, dat nog slechts ar bitrage een oplossing kan ge ven voor het conflict in Indo china. Van een wapenstil stand of een politieke regeling is geen sprake. Hoewel men aanneemt, dat Viet- nameesche „extremisten" aanspra_ kelijk zijn voor de uitbarsting der vijandelijkheden door hun gewa- penden aanval op 19 December, heeft, aldus meldt Reuter, „een Fransche autoriteit met liberalen „Antwerpen heeft het onder spit moeten delven voor de Nederlandsche havens", dat is de conclusie van een onderzoek van de Brusselsche „Nieuwe Standaard" naar het transito- verkeer met Tsjecho-Slowakije. Het blad wijst hierbij op een onlangs herschenen monogra- phie van de hand van Camïlle Huysmans, waarin deze o.a. zegt: „Tsjecho-Slowaaksche on derdanen, wier medewerking voor België volstrekt noodig was, ondervonden moeilijkhe den om zich te vestigen, ter- wijlen Nederland aan de acti viteit van deze lieden niets in den weg werd gelegd". Dage lijks, aldus het Brusselsche blad, vertrekt er een 200-tal vrachtauto's uit Praag met be stemming Rotterdam en Am sterdam. Naar Antwerpen ver trekt slechts een tiental. Met het spoorwegverkeer is het al niet beter gesteld. Uit Tsjecho- Slowakije vertrekt dagelijks een trein van 40 goederenwagens naar Nederland. Voor Antwer pen wordt slechts een trein om de 10 of 15 dagen samengesteld. Volgens de New-York Times zouden de leden van de Brit- sche delegataie gunstig staan tegenover een nieuw plan inza ke de controle op de atoom energie. Dit plan geeft het lichaam voor de ontwikkeling van de toepassing der atoom energie volledige bevoegdheid tot het verklaren van oorlog veel reeëlers en gedefinieerds. Lord Templevjood, de voorma lige Britsche ambassadeur in Spanje, heeft uitgelaten, wat Churchill liever in het duister liet, toen hij zeide, dat als mo- aan overtreders van de con trolebepalingen, zonder dat daartoe goedkeuring van den Veiligheidsraad noodig zou zijn. Het New-Yorksche blad weet verder te melden, dat de juri dische adviseur bij de Britsche delegatie voorbereidingen treft om in Londen goedkeuring voor het plan te krijgen. Op de oprichting door Chur chill van het comité voor een Vereenigd Europa is commen taar geleverd door Radio-Mos kou. De commentator zeide, dat in de verklaring van het comité wordt afgezien van elke poging om een preciese omschrijving te geven van den vorm van een Europeesche Unie of van de grenzen daarvan. Met groote woorden, aldus de radio, wordt gesproken van idealen, verwant aan het Christendom. De vage phrases verhullen echter iets del voor de Eurpeesche volke ren het Britsche Gemeenebest zou kunnen dienen. Dr. Vïlian, die Woensdag na mens Joègo-Slavië pleitte voor annexatie van deelen van de Oostenrijksche provincies Ka- rinthië en Stiermarken met Joego-Slavië, heeft gisteren er op gewezen, dat, wil men ko men tot een werkelijk democra tisch en onafhankelijk Oosten rijk, een speciaal minderheids statuut voor de Joego-Slaven in beide provincies geen bevre digende oplossing is. Om een consequente politiek van zuive ring en her-opvoeding van het Oostenrijksche volk te voeren, dient men dit land, aldus Dr. Vilfan, te bevrijden van aggres- sieve verduitsche tradities. Hierom acht hij een geallieerd bestuur van Oostenrijk noodig, zelfs na het sluiten van het vredesverdrag. inslag" verklaard, dat de Fransche politiek in Indo-China „betreu renswaardige misslagen" tot re sultaat heeft gehad. Men is hier in het algemeen van meening dat de gezaghebbers in Parijs slecht op de hoogte zijn van hetgeen in Indo-China geschiedt. Eenige critiek ten aanzien van China,' Engeland en de Vereenigde Staten heeft de correspondent van Reuter opgemerkt. Men stelde o.a. deze vraag: „Wat hebben de Chi- neezen, de Engelschen of de Ame rikanen gedaan om de nationale aspiraties van, twintig millioen Annamieten te ondersteunen? Be hoeft het verwondering te baren, dat zij zich tot Moskou wenden? Een aantal Annamieten houden het oog gericht op Voor-Indië, dat moreei en materieel steun zou kunnen verleenen. Japansche steun Een welingelicht waarnemer, die uit Indc-China te Parijs is teruggekeerd, heeft verklaard, dat de „opstand" van troepen der Vietnameesche Nationale Regetring tegen de Franschen in Nccrd-Indo-China wordt ge steund door de kennis, scho ling en vaak ook het leider schap van voortvluchtige voor malige Japa^che soldaten. Oostersche 'wapensmokkelaars uit Siam en China zouden gezorgd hebben voor een deel van de wa- penvoorraden van de Vietnamee sche strijdkrachten. „Toen aan den vooravond van den opstand op 19 Dec.", aldus de waarnemer, „het Fransche opperbevel alle troepen -in hun kazernes consigneerde met het oog op alle eventualiteiten, beklaagde d'e Vietnameesche mi- nis Ier zich over het consigne in de hoop daardoor de spanning te ver. lichten, niet vermoedende, dat de. ze klacht paste in het kader van een weloverwogen plan, dat maan den ie voren onstaan was, Een' tweede Pearl Harbour Benige uren vóór den opstand ontdekten leden van den Fran schen geheimen dienst 't complot, waarschuwden de Frar.sche le'ger- autorüeiten. Zij voorkwamen daar door een massaslachting, die voor de Franschen heizelfde zou kun nen hebben beteekend, wat Pearl Harbour voor de Amerikanen ge weest is. Toen het voor den aanval vastgestelde uur naderde zal de Commissaris voor de republiek Tongking in zijn studeerkamer een brief te lezen van de Vietna meesche regeering, waarin over vrede gesproken werd. Plotseling gingen de lichten uit en begon het schieten. Naarmate de gevechts handelingen voortduurden kon men de lijken van Japansche officieren en manschappen tusschen de Viet nameesche ontwaren", aldus de waarnemer. Geruchtmakend ontslag bij politie De chef van de economische politie te Rotterdam, de hoofd inspecteur J. H., treedt uit het politiecorps. Hem is verlof verleend, totdat op zijn verzoek om ontslag zal zijn beslist. Deze ontslagaanvrage heeft in het politiecorps eenige beroering en ontsteltenis verwekt. Tijdens een onverwachte controle zou aan het licht zijn gekomen, dat de heer H., z.i. in het belang van den economischen dienst, eenige maatregelen had getrof fen, die zijn ambtelijke be voegdheden overschreden en in ieder geval dermate onjuist ge acht werden, dat een heengaan er het gevolg van moest zijn. Merkwaardig is in dit verband, dat de bonnenzwendel bij de Unilever Verkoop Centrale on der zijn supervisie geheel tot klaarheid werd gebracht!! Zit dat er achter? Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van, Haarlem zal Woensdag 29 Jan. geen audiëntie verleenen. De stemming op de Effec tenbeurs wisselt tegenwoordig dikwijls van dag tot dag zon der dat daarvoor naspeurlijke redenen zijn te vinden. Terwijl zich Woensdag een vaste ten- denz openbaarde, was de markt gisteren weer zwaar, Op de meeste afdeelingen over. heerschte eenig aanbod, daar het absorptievermogen hier mede niet in overeenstemming was, gingen de koersen iets naar beneden. Grooter koersverschillen- kwamen echter niet voor. De toonaangevende industrieaandeelen waren een kleinig_ heid lager maar de minder courante soorten waren onregelmatig. Op de scheepvaartmarkt kon eveneens eenige liquidatie worden opgemerkt en hoe. wel dit wat de meeste aandeeleh bel treft slechJs betrekking had op heel weinig materiaal; nam dit niet weg dat de koersqp over de g'eheele linie een paar punten naar beneden gingen; waarbij een uitzondering werd ge magkt voor Nievelt Gouplriaan die de opwaartsche koersbeweging welke ongeveer anderhalve week geleden is ingezet; konden continueeren. De bankaandeelen waren- onregelmatig. Koninklijke gingen een kleinigheid achteruit. In weerwil van de kleine inzinking maakte de markt toch niet den indruk zwak te liggen. Indische fondsen waren ongeveer prijshoudend. In cultuuraandeelen ging vrijwel niets om Op de suikermarkt zakten Hva's een paar punten in. RubbeTwa^rden en tabakken werden over het ar meen wat lager afgedaan. De beleggingsmarkt was stil en voor de Nederlandsche staatspapieren on_ regelmatig; waarhij echter slechts on. beteekenende koersverschillen voor. kwamen. De affaire in pandbrieven en- gemeentelijke en provinciale obligatiën bleef uiterst beperkt. Prolongatie 2 1/4 procent. Ambtenaren van den C.C.D. die te Wassenaar met een over valwagen surveilleerden, troffen een automobiel aan van een ex peditiebedrijf te Den Haag, wel ke gelieel geladen was met kis ten. Het bleek dat 600.000 im_ portsigareten en 500 liter drank, bestaande uit cognac en port wijn, vervoerd werden. De chauf feur en de mede-inzittende wer den naar het bureau van politie te Wassenaar overgebracht en verhoord. De directeur van het expeditie-bedrijf werd gearres teerd en eveneens overgebracht naar het politiebureau te Was senaar. Uit de verhooren kon worden vastgesteld, dat zich reeds een partij van 1-000.000 cigaretten te Wassenaar moest bevinden. Deze partij werd in een particuliere woning aange troffen. In totaal werden in be-, slaggenomen 1.600.000 cigaret- Regenboog-cabaret naar de Oost Willy van Hemert zal op 6 Februari a.s. met zijn bekende Regenboog-cabaret per K-L.M. naar de Oost vertfekken, waar het gezelschap onder auspiciën van de NIWA op zal treden voor militairen en burgers. ten, 500 liter drank en een vrachtauto. Vrijwel de geheele partij, welke enkele weken ge leden tusschen Rotterdam en Dordrecht uit een zeeschip op een schuit van het expeditiebe drijf werd overgeladen, is thans achterhaald. - f\pvoeden is zeker een kuns- Gelukkig dat de natuur de ouders een handje helpt, al ont moet men nogal eens huishou dens, waar opvoeden alleen maar blijkt te bestaan in ver bieden en terechtwijzen, in grauwen en snauwen. Voor een jonge, teere kinderziel zijn gro ve woorden of altijd negatieve bemerkingen steeds nadeelig. Opvoeders dienen zelf opgevoed te zijn. Zij moeten zelf men- schen van deugd en karakter wezen, omdat juist hun voor beeld van beslissende beteeke- nis is. Eigenlijk begint de op voeding al lang vóór de geboor te, ja, zelfs al in den verlovings tijd. Wat verloofden en gehuw den zijn, zullen ook eenmaal hun kinderen zijn. Een goede boom brengt goede vruchten voort, een slechte uiteraard ook slech te. God vertrouwde u het jonge leven van uw kinderen toe. Gij hebt ze met Zijn hulp en qjider veel gebed te vormen en op te voeden. Mooie taakt Marcus

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3