„JONGENS-LYCEUM" FILMS VAN DE WEEK r PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 1 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Bezuiniging „0DE0N" „De Vogglkoopman" op 3,5, 6, 7 Febr. in VOOR HET TRIBUNAAL De gewone gang van zaken Even attentie! Het aan twee zijden SINT BLASIUS Marktberichten Een successtuk van „Comedia" ALKMAAR De tooneelgroep „Comedia" heeft aan haar reeüts van succes-avonden in Alkmaar er weer een toegevoegd. Hoe kon het anders! Het smakelijke blij spel „Jongenslyceum" van den Franschen auteur Roger Ferdi nand beleefde dit seizoen reeds meer dan honderd opvoeringen. En 't zal er nog heel wat beleven ook. In het eerste bedrijf maken wij kennis met den rector van het ly ceum en de leerlingen van een philosophie-klas, op een uitzonde ring na, een stel opstandige jon gens,, die ieder voor zich hun ide alen hebben, maar nog niet geleerd hebben het mooie in het leven te zien en te waardeeren. Zij kijken te veel naar het minder-mooie, waar ze intusschen ook aan mee doen,en zijn geladen van cri- tiek op de oudere generatie, waar toe hun vaders en leeraren behoo- ren. Achtereenvolgens hebben zij in hun opstandigheid drie leeraren weggepen zijn voornemens het den vierde ook te doen. Maar deze vierde is een vrouw, die hen ont wapent door haar begrijpen, haar ooto nog jong zijn en haar bemin nelijke dharme. Hij weet van het stel rabouwen goedwillende jon gemannen te maken, die het leven gaan waardeeren. Zij slaagt hier vooral iri, omdat zij den aanvoer der van de troep in het gareel weet te krijgen een eerlijke jon gen, die aanvankelijk geen belang stelling voor vrouwen had, doch op de charmante juffr. Bravard verliefd wordt. Het succes van de klas bij het eindexamen is verze kerd en de verliefde Gabriel La- my zegt: Werken is kinderspel als het geïnspireerd wordt door de liefde. De leerares blijft zichzelf en de kalverliefde wordt niet beant woord. De schrijver typeert treffend de hedendaagsche jeugd en signaleert feilen in het systeem van de op voeding. Overigens begeeft hij zich niet in psychologische diep ten en gaat hij vrij luchtig over groote problemen heen. De spelers van Comedia wisten met hun primadonna Ank van der Moer, die ons een sympathie ke en overtuigende mademoiselle Bravard' gaf, van den aardigen in houd van dit stuik een kostelijke vertooning te maken. Zoowel om den fijnen Franschen humor als om het brillante spel was het een opvoering om van te genieten. DAAR KOMEN DE KAJOTTERS AAN! ALKMAAR Op Zondag 25 Augustus 1946 hield de KAJ van Nederland haar eerste groote con gres te Amsterdam. Dertigdui zend katholieke jonge arbeiders stelden zich voor aan het Neder- landsche volk. Ook uit Alkmaar zijn wij geen inwoners van de Victorie- stad? ging een groote groep Kajotters naar Amsterdam. Eln, dat is niet „zoo maar" gegaan! De jonge KAJ kon dit niet alléén! Toen, reeds voor het congres, waren er belangstellenden, die met elkaar het ons mogelijk maakten er bij te zijn. Ons con gres is geslaagd, volledig, door hun medewerking en steun. Daar voor zijn wij hun veel dank ver schuldigd. De Kaj otters rekenen het zich tot een eereplicht, om op hun beurt die helpers iets te kunnen bieden. Op 12 Februari a.s, houdt de KAJ afd. Alkmaar een feest avond, waarbij speciaal zij wor den uitgenoodigd, die congres bonnen bezitten. Wie voor min. stens één gulden aan bannen heeft» kan zijn programma voor dtefeen avond afhalen bij boek handel J. Kühne, Verdronkenoord te Alkmaar. U zult op dien feestavond zien, hoeveel u toen hebt medegehoi- pen aan den opbouw van de KAJ. De Alkmaarsche Kajotters zullen u met eigen krachten een programma bieden, waaruit u ziet, wat de KAJ hier in eigen stad bereikt heeft; Kajotters zin gen en turnen voor u; u ziet en hoort de band van onze afdee- ling; de daverende klucht van Godfried Bomans: „De Huisty- ran" zal uw lachspieren geweld aandoen; kortom een goed en ge varieerd programma. De KAJ noodigt uit! Daarnaast zijn er nog velen, die dezen avond niet willen mis sen. Ook zij kunnen komen. Even eens bij boekhandel J. Kühne zijn voor hen voor f 1.toegangsbe wijzen verkrijgbaar. Wacht niet te lang, de vraag is groot! Ook daarom alleen toegang voor per sonen boven 16 jaar. En voor degenen, die vergeten een kaart te koopen: 's avonds aan de zaal zijn er misschien nog kaarten over. Tot Woensdag 12 Februari in „Het Wapen van Heemskerk" aan de Breedstraat le Alkmaar. UIT VROEGER DAGEN Zoo nu en dan publiceerden wij in dit blad het een en ander over hetgeen in vroeger jaren in Alk maar en omgeving gebeurde. Wij beginnen vandaag met een rubriek „Uit vroeger dagen", waarin wij eiken dag een min of meer be langrijk feit uit het verleden het verre of het nabije verleden releveeren. Wij maken daarbij sprongen van de eene eeuw in de andere, om te zien wat daar op den betreffenden datum gebeurde Wij vertrouwen, dat dit rubriekje de aandacht zal genieten, die liet verdient van al degenen, die be lang stellen in het verleden van stad en gewest. Redactie. Jack Dickson, die Guus Oster ver ving, deed dit op sublieme wijze; wij mochten het niet beter wen- schen; hij speelde den verliefden Lamy voortreffelijk Ank van der Moer noemden wij reeds; als eeni- ge vrouw in dit ensemble nam zij een waardige plaats in. Verder die nen de bekwame acteurs Cruys Voorbergh als vader Damy, John Goban als de rector en Han Bentz van der Berg als Barbarin in een adem genoemd te worden. Met talenten van dit formaat is succes verzekerd. Ook de bijrollen waren in goede handen, niet te vergeten de in den aanvang ge noemde uitzondering, die evenals Lamy en Legros hopeloos op de charmante leerares verliefd was geworden. Comedia mag met „Jongensly ceum" nog eens terugkomen. Fr. O. COMITé HOLLANDSCHE SCHOUWBURG ALKMAAR' Zooals wij reeds eerder berichtten heeft zich een landelijk comité gevormd, dat zich ten doel stelt d'e Hollandsche Schouwburg te Amsterdam, het gebouw, waaraan zooveel droeve herinneringen zijin verbonden, omdat het grootste deel van de Joodsche Nederlanders, alvorens naar de vernietigingskampen te worden gevoerd, daarin eenigen tijd werden opgesloten, om dit gebouw aan te koopen en in te richten als Joodsch Museum en cultuurcentrum, o.a. door er in onder te brengen de beroemde Bibliotheca Rosenthaliana en an. ,dere nog in het buitenland ver blijvende Jootllsche geschriften. Hierover worden besprekingen gevoerd met de Unesco, Nederland beschouwt het als een eereplicht jegens de ver moorde Joodsche landgenooten, dit gebouw voor goed aan het amusement te onttrekken en het op deze wijze een meer waardige bestemming'te geven. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard schonken reeds belangrijke bedragen, welk voor beeld door velen in den lande ge volgd werd. Vóór 15 Febr, moet echter het benoodigde bedrag voor aankoop en inrichting bij elkaar zijn. Daarom heeft zich ook hier ter stede een comité van aan. beveling gevormd, bestaande uit: mr. A. Koelma, burgemeester, B. Fels, dr. J. Lourens, ds. C. von Meijenfeldt, mr. M. Moens, W. C. Rijpma, mr. C. Smal, dr. J. W: Wagenaar en ds. W. Wesseldijk. Dit comité doet een dringend beroep op onze lezers, om hun bijdrage, klein of groot, te storten op girono. 3011 van de Rotterdam- sche Bankvereeniging te A'dam of op girono. 1014 van de firma Lippmann, Rosenthal Co., Nw. Spiegelstraat 66, Amsterdam, met vermelding: „Voor Comité Hollandsche Schouwburg". NED. VOLKSHERSTEL^ ALKMAAR In het Wapen van Heemskerk is gisteravbnd 'n gezellige avond gehouden van medewerkers van Nederlands Volksherstel en de HARK, welke instellingen hier ter stede per 1 Januari j.l. zijn geliquideerd De heeren Hoytink en Bergsma ga ven als voorzitters van resp. Volks herstel en de HARK een overzicht van hetgeen hier in Alkmaar is tot stand gebracht in goede har monie onderling en prettige samen werking met andere instellingen. Aan het einde van hun „grafre den" brachten zij den dank over aan allen die voor deze instellin gen hun medewerking hebben verleend. De heer De Zeeuw gaf hierna aan de hand van eenig cij fermateriaal een overzicht van de ingezamelde goederen en de ver deeling daarvan. Ook de burge meester deed van zijn belangstel ling blijken. 1 FEBRUARI 1670 werden door de Vroedschap der stad Alkmaar drastische bezuinigingsmaatre gelen genomen. Hadden tot dien datum de secretaris, thesaurier en andere ambtenaren vrije schrijfbehoef ten, deze faciliteiten hielden nu op. Ook medicamenten, be stemd voor buitenarmen, wer den niet meer geleverd. De stadsdoctoren, die de kranke soldaten bezóchten, moesten een veer laten van f 40.De voorzanger Rethi, die een bui tengewoon tractement had van f 50.moest' deze toelage nu missen en zong dus pro deo. Ook de marktveger werd»de dupe van de bezuinigingsdrift, die in de vroede vaderen trilde, hij moest nl. in het vervolg zelf voor zijn bezems zorgen. GUNNING VERLEEND De bouw van een centrale ver warming in de Wieringermeer- school te Middenmeer is opgedra gen aan het Technisch Burehu F. Jimmink te Bergen. UITSPRAKEN TRIBUNAAL Tegen den voormaligen pro vincialen boerenleider W. Kaper uit Benningbroek heeft het Alk maarsche Tribunaal de volgende maatregelen uitgesproken, Interneering voor den duur van 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van den tijd in detentie doorge bracht. Deze interneering zal ein digen in November 1947. Verbeurdverklaring van het vermogen tot een bedrag van f 10.000. Voorts ontzetting uit de beide kiesrechten en het recht om ambten te bekleeden. De beschuldigingen, die werden ingebracht tegen J. Beemsterboer te Hoorn, werden door dit zelfde Tribunaal vervallen verklaard. VERKENNERSGROEP DON BOSCO ALK-MAAR De verkenners van deze groep brengen een groot verkennersspel ten tooneele. Men kan het eeuwfeest van den groe ten Don Bosco niet beter vieren dan door zijn volgelingen te steu nen en de uitvoeringen van de verkenners van Dan Bosco te be zoeken. Men raadplege de adver tentie in ons nummer van gister. DE VOGELKOOPMAN ALKMAAR Hel Operette gezelschap „Odeon" brengt de bekende operette „De Vogelkoop man" van Carl Zeiler. De uitvoe ringen zullen plaats hebben op 3, 5, 6, en 7 Februari a.s. Men voorzie zich tijdig van kaarten, daar verwacht wordt, dat er groote belangstelling voor de op voeringen in 't Gulden Vlies zal zijn. ROODKAPJE EN DE WOLF ALKMAAR Woensdag 5 Fe bruari, kwart over twee, komt Chris Hofland met tal van mede werkers het beroemde sprookje „Roodkapje en de Wolf' opvoe ren. Een en ander wordt door Chris Hofland op voor kinderen leuke wijze ten tooneele gebracht, o.a. met fraaie balletten, vogel tjes, kaboutertjes, elfen enz. Maandagmorgen zijn om 10 uur aan de cassa van 't Gulden Vlies de kaarten verkrijgbaar. APOTHEKEN ALKMAAR Gedurende de week van 2 tot 9 Febrauri wordt de Zondag- en nachtdienst der apotheken waargenomen door de apotheek van mevr. Schouten- Oele, Choorstraat 47. SCHOORL Konden wij on langs melden, dat Schoorl zijn 3000ste inwoner had ingeschre ven, thans is het inwonertal reeds gestegen tot 3050. PRIJZENCOMMISSIE SCHOORL De prijzencom- missie schrijft ons: Op 17 Januari heeft de burge meester van Schoorl de prfjzen- commissie geïnstalleerd. Met welk doel? Daaromtrent heerscht nog veel misverstand. Deze cohimis- sie wil hier, zoowel als elders, be middelend werk doen tusschen produpent en consument, tus schen winkelier en klant. Daar toe moeten beide partijen mee werken; alléén kan de commissie niets doen. Nu is het merkwaar dig, dat het publiek vaak het eigenbelang niet begrijpt. Velen zouden willen vechten voor een kleine loonsverhooging, maar ze betalen zonder protest eenzelfde bedrag te veel in een of andere zaak Men moet inzien, dat een winkelier, die een paar gulden te veel rekent, practisch hetzelfde doet als een werkgever, die zon der reden een deel van het loon afhoudt. Zonder gewichtigheden van spreekuren en „rechtszittin gen" stelt de commissie zich toch voor, als er zich gevallen voor doen, langs den vyeg van min zaam overleg, resultaten te kun nen bereiken. En als het publiek eventueel klachten, mits die ge grond zijn en dan niet zooals al gebeurd is anoniem, heeft, laat het die dan indienen bij een der onderstaande leden: mevr. T. Heringa-Schuiling, tel, 266; A. Bogtman, Aagtdorp; Joh. Louter, Heereweg, tel. 339; J. Nanne, Voorweg; P. J. C. Maars, Laan- weg, tel. 288. DE NATIONALE FEESTDAG SCHOORL De Oranjecom missie alhier zal in den middag van den aanstaanden nationalen feestdag een programma uitvoe ren, dat luidt als volgt: 2 uur: Zanghulde van alle schoolkinderen bij het Raadhuis, waarna korte toespraak van den burgemeester. 2.30 uur: Kinderfeest, zoo mo gelijk gezamenlijk voor alle kin deren uit de geheele gemeente. Tusschen 6 en 8 uur: Muzikale rondgang door de kom van het dorp van het fanfarecorps „De Vriendschap". 8 uur: Gecostumeerd bal in de zaal van den heer Nic Schuijt. Volksspelen komen in verband met het daarvoor minder geëigen de jaargetijde niet op het pro gramma voor, of het moest zijn, dat schaatswedstrijden kunnen worden georganiseerd, doch la ten wij dat niet hopen. DE KOORVEREENIGING BERGEN BERGEN De Koorvereeni- ging Bergen hield Donderdag avond haar jaarvergadering in de Rustende Jager. Ben vijftigtal leden woonden de vergadering bij. Bij de opening werd mede gedeeld, dat er zich twee jubi larissen in htm midden bevonden, nl. de heer v Lek en mevr. Blan- kendaal-Glijnes Beiden werd we gens hun bijzondere prestaties een pakket boeken overhandigd. De penningmeester gaf een overzicht van den stand der fi nanciën. Het ja^r 1946 was niet ongunstig verloopen. Aan ont vangsten werd geboekt een be drag van f 2536.21 en aan uit gaven f 2341.54, zoodat het jaar 1946 sloot met een batig saldo van f 194.67. Het jaarverslag van den secre taris gaf een overzicht van het aantal leden, dat na eenige schom melingen op, het eind van 1947 in totaal 99 bedroeg. Gereleveerd werden de concerten, die in sa menwerking met andere vereeni- gingen in de Groote Kerk te Alk maar werden gegeven en in Wes- terlicht, alsmede het concert in De Ru'stende Jager. De •propaganda.commissie had in het afgeloopen jaar reeds eenig succes bereikt en zal haar actie in bet jaar 1947 ernstig voortzet ten, teneinde het aantal leden en donateurs zoo hoog «mogelijk op te voeren. Harmonie De „Zeehavik" is een uiterst ro mantische film, van grootsche opzet en massaregie. Het verhaalt de strijd van Engeland tegen den dwingeland, die Philips van Spanje toen was tegenover de rest van Europa. Het vertelt van de intriges aan het hof van koningin Elisabeth van Engeland en van de stilzwij gende toestemming, die zij aan de Engelsche kapers gaf, om vooral de rijke Spaapsche galjoenen op te vangen en buit te maken. Errol Flynn speelt de rol van den legen- darischen kaperkapitein Thöpe, die HET OPERETTE GEZELSCHAP presenteert U trouw aan Engeland en onoverwin nelijk in de meest-zware gevechten blijft. Naast hem Brenda Marshall, Claude Rains en Donald Crisp. Het voorprogramma heeft weer. zooals gebruikelijk, allerhand actu eel nieuws. A.B.T. Het ABT brengt deze week een hoofdfilm die den toeschouwer het Wilde Westen met prachtige kleu ren en natuuropnamen laat zien. In de prairie speelt zich een cowboy drama af, dat jong en oud met spanning volgt. De hengst „Wild fire" waarnaar de film genoemd is, wordt aangezien voor den dief, die vele tamme paarden weer de vrij heid geeft, maar het blijkt al dra, dat dit het werk is van een veedie- venlbende. Snelle achtervolgingen, harde vuist- en .revolvergevechten brengen de zwarte praktijken van de bandieten aan het licht en dwin gen hen zich eindelijk over te ge ven. Wij vinden het alleen jammer, dat wij niet meer zien van „Wild fire" en zijn kudde, zooals zij leveh in de vrije natuur. In het voorpro gramma een lange film over „Pa- relvisschers in Macassar", die even eens zeer boeiend is en davert van revolverschoten, maar die wij voor jongeren onder de 18 jaar niet kun nen aanbevelen. Cinema Americain. De film Ccnvooi, welke in Cine ma Americain wordt vertoond, brengt de oorlog ter zee weer in herinnering. Het is de geschiedenis van een convooi dat beschermd door Engelsche torpedojagers en een kleine kruiser haar moeilijke en ge vaarlijke reis over de oceaan ónder- neemt. Mien ziet 't leven aan boord en ook het gevecht, dat moet worden aangegaan met Duitsche onderzee- (Der Vogelhandier) van Carl Zeiler ers en een slagschip. Met de onder zeeërs wordt het wel klaar gespeeld, maar de strijd tegen het veel zwaar dere slagschip vereischt veel tak- tiek. De Duitscher wordt bezig ge houden tot de grootere Engelsche broers komen opdagen. Dan echter verlaat d» Duitscher het tooneel van deij strijd door een snelle aftocht. Een kleine love story komt nog even om den hoek kijken, maar ge lukkig heel bescheiden. Er zijn meerdere goede opnamen in deze film, maar het is niet de beste op dit gebied. Uitgebreid nieuws en een tweetal teekenfilms, waarvan de eerste het meeste kon voldoen, zag men vooraf. Het geheel vormde een program ma, waarvoor de leeftijdsgrens op 18 jaar gesteld moet worden. Victoria-Theater heeft voor deze week weer eens de algemeen bekende en geliefde his torie van den graaf van Monte Christo van stal gehaald en we ge- looven wel, dat menig bewoner van deze landouwen nog eens zijn hart zal willen ophalen aan de ditmaal verfilmde lotgevallen van Edmont Dantes, die valschelijk beschuldigd van spionnage twintig van zijn beste jaren moet doorbrengen iei de kerkers van een rotsvesting voor Marseille. We mogen veronderstel len, dat in de achter ons liggende halve eeuw de nijvere leesbibliothe ken het hunne er toe hebben bijge dragen diverse bijzonderheden uit het leven van den smadelijk verne derden en later toch nog gerehabl- liteerden Dantes in wijderen kring bekend te maken. In dezen immer boeienden rol prent geeft Robert Donat een goed- overwogen uitbeelding van den graaf de Monte Christo. Elissa Lan- di, de de rol van Mercedes vertolkt, beschikte blijkbaar niet over de routine, die haar spel voldoende realiteit kon geven. In het voorprogramma o.a?*shots HET GULDEN VLIES te Alkmaar Houdt U een avond vrij? Kaartverkoop bij Klooster en Kiebert Entree f 3,50 van het reddingswerk rend de ge strande „Lilian" en weer eens een gigantische parade op het Roode Plein. De aftredende bestuursleden, de heeren C. Dijs en G. de Groot, werden bij acclamatie herkozen. Het jubileumconcert zal in Juni 1947 waarschijnlijk in de Groote Kerk le Alkmaar worden gehou den, waaraan zullen medewerken de verschillende vereen igingen waarvan de Bergensche dirigent, de heer C. Jonker, die dan tevens 25 jaar lang dirigent van de Koor- vereeniging Bergen is, ook de lei ding heeft. Voorts staat er voor 1947 weer een concert in Nov. op het programma. Na een opgewekte rondvraag, waarbij nog vele interne zaken van de vereeniging naar voren kwamen, werd de bijeenkomst gesloten. BERGEN. Op Woensdag 12 Februari a.s. is door de vereeni ging ter bevordering van het vreemdelingenverkeer een al- gemeene ledenvergadering uit geschreven, des avonds te '8 uur in de Rustende Jager. De agenda omvat o.m. verkie zing van een bestuurslid wegens periodiek aftreden van den heer Mr. F. Zeiler. Voorts wordt de begrpoting voor 1947 aangebo den. Na afloop van de vergade ring zullen door Citex eenige films worden vertoond, waaron der de eerste film over Bergen aan Zee. Leden en donateurs hebben toegang tot deze verga dering met hun dames. DE RIJP A.s. Zondagmiddag worden er wedstrijden gehouden om het kampioenschap balgooien Deze volkssport een unicum in Nederland! heeft een groote belangstelling en kan beschouwd worden als een overblijfsel uit vervlogen eeuwen. Op deze bal- gooierij, van belang voor ieder, die belang stelt in volkskunde en in volksspelen, komen we nog nader terug. DE RIJP In verband met de komende blijde gebeurtenis ver nemen we, dat het Oranjecomité achter de schermen volop bezig is met het treffen van voorbe reidingen voor 't feest op <fen nationalen feestdag. Des morgens zal 15 of 30 min. de klok worden geluid. Het fan farecorps zat een rondgang maken door het dorp en vaderlandsche liederen spelen op de Kleine Dam. Een kinderfeestmiddag met trac- tatie staat eveneens op het pro gramma. Het zal .een feestdag worden, zooals De Rijp en Graft die alleen maar kennen. W ARMENHUIZEN. Met ingang van 1 Februari a.s. gaat den heer A. Nicolaï als besteller der P.T.T. alhier den dienst met pensioen verlaten. 37 jaar heeft hij met toewijding en ijver die taak vervult. Moge hij nog vele jaren van zijn pensioen genie ten. Het zal voor de inwoners van Warmenhuizen eerst wel vreemd zijn deze trouwe figuur te moeten missen. Het ga hem goed. SINT MAARTENSBRUG. Dat het ijs van de Groote Sloot niet betrouwbaar is on dervond de postbode Veuger 'bij het oversteken over de sloot want tijdens het bestellen zak te hij er door.'Hij moest zich vanwege de felle vorst van droge kleeren voorzien om zijn bestelling verder af te maken. Laat het een waarschuwing zijn voorzichtig te zijn met het ijs. GEMEENTERAAD VAN EGMOND w De raad van Egmond kwam in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge meester H. Nieten. Deze hield allereerst een kleine Nieuwjaars toespraak, om de wenschen voor 1947 over te brengen. De agenda was vrij kort en de behandeling er van verliep be vredigend. Besloten werd de openbare lagere school té hand haven. Aan den gemeente-opzich ter, den heer J. Rosing, die den pensioengerechtigden leeftijd heeft bereikt, werd eervol ontslag ver leend. Hij zal echter nog aanblij ven tot er een nieuwe opzichter zal zijn benoemd. Ingevolge de voorstellen werd de 10 pet. loons verhooging der ambtenaren goed gekeurd. Tevens werd aan het medisch opvoedkundig bureau te Alkmaar subsidie verleend. Daar de kosten voor onderwijs aan de openbare lagere schóól te hoog zijn, besloot de raad aan den Minister van Onderwijs een schrijven te richten, om de O.L. school in het dienstjaar 1947 bui ten beschouwing te laten. Na de vergadering werd de scheidende opzichter, de heer Rosing, door den burgemeester toegesproken voor zijn 30-jarigen trouwen dienst en hem werd na mens de gemeente een prachtige stoel aangeboden. Mevr. Rosing, die niet aanwezig kon zijn, wer den bloemen aangeboden. De heer Rosing dankte voor den lof en voor de groote verrassing hem bereid. ALKMAAR Onder auspiciën van de Volksuniversiteit is een voorstelling georganiseerd van het tooneielstuk „Antigone", dat door het Residentietooneel zal worden opgevoerd. De voorstel ling vindt plaats in het Gulden Vlies op Dinsdag 4 Februari. Medewerkenden zijn o.a. Cora van Eyck, Coba Kelling en Paul Steenbergen. Deze opvoering ver dient een uitverkocht huis. IJshockey in Nieuwe Niedorp NIEUWE NIEDORP. Zon dagmiddag zullen alhier de „Wind-Mills" en de Albino's de beroemde ijshockey-teams die te Amsterdam in de Apollohal dit seizoen zulke triomphen vier den op de ijsbaan „De Rijd" een demonstratiewedstrijd spelen. Ongetwijfeld zal deze in dit gebied nog vrij onbekende sport enorme belangstelling trekken. AKERSLOOT. Met ingang van 20 Januari j.l. is de heer v- d. Heuvel herbenoemd als bur gemeester dezer gemeente. DE RIJP. Tot gemeentebode en havenmeester van De Rijp en Graft is benoemd de heer A. Zaal uit De Rijp. DE RIJP EN GRAFT. Deze week moeten de leden van' de Coöp. Boerenleenbank „De Rijp,ê hun spaar- en voorschotboekjes inleveren bij den kassier. DE BEEMSTER Dinsdag- avond 4 Februari wordt er een feestavond gehouden voor de le den van den LTB met hun echt- genooten. De RKAB geeft Donderdag middag 6 Februari een feestmid dag voor de schoolgaande jeugd. Des avonds wordt een gezellige feestavond gehouden voor de le den met huri echtgenooten. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER Geboren: Maria Anna Cornelia, dochter van N. L. Mooij en M. Pronk; Gerardus, zoon van P. L. van 't Hof en E. C. Roelofsen. Ondertrouwd: Johannes Nicc- laas Boots en Adriana Catharina Roet. Overleden: Trijntje Schoonho ven, 53 jaar, echtgen. van J. Slag (Purmerend). HET IJS ALKMAAR Hoewel de kwa liteit van het ijs slechit is, is het door de politie goedgekeurd. Met uitzondering van het ijs bij bruggen en wakken. Deze plaat sen zijn door Openbare Werken met stroowisschen en borden af gezet. BEVORDERING BIJ DE GEMEENTE-POLITIE ALKMAAR Door den bur gemeester zijn de volgende agen ten van de gemeente-politie be. vorderd tot hoofdagent van po litie, ingaande 1 Januari 1947: G. Kaaij, S. A. Gricola, B. C. van de Brink, K. van der Valk, J. Dalen- berg, H. de Vries, J. Paling, Q. Bosman, J. W. Grotenbreg, P. Veenstra en C. Noortman. De goede dokter Voor bet Tribunaal stond Vrij dagmiddag terecht dr. C. Masch- haupt uit West-Graftdijk. Hem werd ten laste gelegd, dat hij gedurende de bezettiag den vijand hulp en steun had ver leend door jongens voor den Ar- beitseinsatz te keuren. Tijdens het verhoor kwam aan het licht, dat hij veel goed werk had gedaan door regelmatig bij de Duitschers te klagen over de slechte toestanden, die in de kam pen heerschten. Mr. D. Aten uit Zaandam, de raadsman, bepleitte een milde berechting. De uitspraak vond plaats Vrij dagmiddag na de zitting. Den be schuldigde werd een detineering opgelegd, die gelijk was aan den in detentie dborgebrachten tijd. Verder werd hij ontzet uit de beide kiesrechten en het vervul len van eenige ambtelijke funclie. Ouderlijke interesse voor S.S.-zoon L. J. Zwagerman uit Hoogkars- pel was begunstigend lid geweest van de Germaansche SS, omdat, naar hij verklaarde, zijn zoon daar in dienst was geweest. Hij had er niet tegen op gezien een dankbaar gebruik te maken van de voordeelen, die dit lid maatschap hem bezorgde, o.a. het in ontvangst nemen van een ex tra toewijzing kolen. De verdediger, mr. D. Buiskool uit Hoom, noemde beschuldigde een brood-NSB-er, die niets kwaads had gedaan, maar dacht van de NSB beter te worden. De uitspraak zal plaats heb ben op 14 Febr. om 10 uur. Brandstoffen yoor gebouwen, kantoren, enz. In het tijdvak van 1 Febr- t.m. 12 April 1947 geven de bonnen van de W-A.-kaarten, gemerkt „10e periode" en „12e periode", elk recht op het koo pen van 1 eenheid vaste brand stoffen, terwijl de bonnen, ge merkt „10e periode", „11e pe riode" en „12e periode" van de W.B.-kaarten elk recht geven op het kftopen van 5 eenheden vas te brandstoffen in genoemd tijdvak. De „grootverbr. huis brand" dit zijn zij, die van de toewijzingskantoren v. h. rijks- kolenbureau een identiteitskaart voor het stookseizoen 1946/47 hebben ontvangen zijn of zullen een dezer dagen door den plaatselijken distributiedienst worden opgeroepen voor het in ontvangst nemen van de bij zondere toewijzingen voor de 10e t/m 12e periode. Met nadruk wordt er door 't ministerie van economische za ken op gewezen, dat de kolen- positie niet toelaat tot verhoo ging van de aan nie,t-particu- liere huisbrandverbruikers toe gekende rantsoenen over te gaan. y „Kota Inten" aangekomen De Kota Inten is hedennacht te Hoek van Holland aangeko men. Het schip zou naar Rotter dam doorvaren. Men zou trach ten om 10 uur metr het debar- keeren te beginnen. K.F.C.-filmkeuring in ons gewest ALKMAAR. Harmonie Theater: De Zeehavik 14 jaar. Cinema Americain: Convooi, 18 jaar. Victoria Theater: De Graaf van Monte Christo, 18 jaar. Alkm. Bioscoop-Theater: WilcCfire, 14 j DEN HELDER. Tivoli: Het teeken van Zorro, 14 jaar. - De Witte Bioscoop: Gestolen leven, 18 jaar. HOORN. Victoria: Altijd in mijn hart, toelaatbaar voor vol wassenen. Winston Theater: Gestolen leven, 18 jaar. ENKHUIZEN. Munt-Bioscoop: Mijn hart klopt voor Belita, 14 jaar. MEDEMBLÏK. Scala: tot en met Zondag: Pittsburgh, 14 jaar; Maandag tot en met Woensdag: Mysterie in de artistenwijk, 14 j. BREEZAND. Apollo; De Big van het regiment, 14 jaar. SCHAGEN. Royal: Het begon met Eva, toelaaltbaar voor alle leeftijden. NED -SCHARWOUDE: Tivoli: Ridder zonder vrees, alle leef lij den. Decembernacht: onbe kend. beschrijven van de copie blijkt weer een toe nemend euvel te zijn. Dit geeft technische moeilijk heden en kan tot vertra ging van de plaatsing bij dragen. Wij verzoeken daarom aan alle inzen ders, medewerkers, cor respondenten e.a. de copie steeds aan één zijde te beschrijven. Zegt 't voort! VJ Prins Bernhard naar Stockholm Behoudens onvoorziene om standigheden zal Z.K.H. Prins Bernhard de begrafenis van Prins Gustaaf Adolf Dinsdag a.s. in Stockholm bijwonen. Waarschijnlijk zal Prins Bern hard met een speciaal vliegtuig van Schiphol naar Stockholm vliegen. De eerste vrouw in de rechterlijke macht Naar ivij vernemen is tot sub- stituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem benoemd mej. mr. M. de Keyzer. Met haar doet de eerste vrouw haar intrede in de Nederland- sche rechterlijke macht. De geneesheer van Sebaste De kerk heeft aan bijna ieder gebruiksvoorwrep, aan iedere daad van den Christen een ze gening, een wijding geschonken die hem moet beschermen tegen het kwaad dat de wereld hem kan aandoen, en dat is veel! De gewijde kaarsen, die wij op Maria-Lichtmis mochten ont vangen doen reeds de volgenden dag dienst op het feest van den H. Blasius als wij diens zegen gaan vragen tegen de keelziek ten. St. Blasius leefde in de laat ste helft der derde eeuw. Hij ge noot als geneesheer te Sebaste, een stadje in Armenie, groot gezag als geneesheer. Niet alleen de lichamelijk zieken genas lyj, ook zij die andere moeilijkheden hadden wist hij te helpen, hij was n.l. tevens priester. Als bis schop bestuurde hij op voorbeel dige wijze de Kerk van Klein Azië en haalde zich zoodoende het ongenoegen van den keizer op den hals. Reeds eenmaal wist hij aan de greep der soldaten te ontkomen, doch in het jaar 316 viel hij in de handen zijner vij anden die 'hem de wreedste fol teringen deden ondergaan. Hij stierf op den derden Februari van dat jaar. St. Blasius, die als een groot wonderdoener bekend staat en tot de veertien noodhelpers be hoort, wordt vooral aangeroe pen in zielelijden en om de ge- nèzing van een jongen die een graat had ingeslikt, vooral in keelziekten. Als wij vol vertrouwen ons en onze kinderen den Blasiuszegen laten geven denken wij dan aan de woorden: „Zoekt eerst het rijk Gods", al het overige zal ons dan worden toegeworpen, ook de gezondheid des lichaams. ALKMAAR 31 Jan. Winterpeen 5.2011.80; boerenkool 1620; spruit- kool 771.24; roode kool 1823; gele kool 4.60—10 90; uien 5.60—15.50; bie ten 6.10—8.50; witlof 50—68. MEDEMBLÏK 30 Jan. Gele kool 11—12; witte kool 8 50; uien 15—15.50; driel. 13.50—15; nep 13.20—14.90; sprui ten 0.73; bieten I 8 50. WARMENHUIZEN i Febr,. Aan gevoerd: 30.400 kg* gele kool 12—12 90; 77.200 kg roode kool 13.6016.50; afw. 12 80—13; stek 9.70—10.10. LANGEDIJK 1 Febr. Aangevoerd 16.000 kg roode kool 14.70—15.80; 50000 kg gele kool 11.20—12.70; 5000 kg uien 13 80—15.30; 1200 kgv witlof 5 55—57. ZWAAG 31 Jan. Uien 5.20—14.60; sav. kool 14.90; gele "bewaarkool 14.30; spruitjes 59100; witlof 4160. WOGNUM 31 Jan. Witlof I 55—60 II 48—54; III 29—39; spruitkool 52— 109; roode kool 17; gele kool 14; uien! 4 5013.90. NOORD-SCHARWOUDE. 40.000 kg roode kool 12.9015.80; afw. 11.1013.25.000 kg gele kool 11.5012.60; 1000 kg witte kool 9.1000 kg krotenl 8.50; n 5.50; III 4.60; 2500 kg uien 14.30—14.40 grof 14.20; drielingen 14.40; nep 14.70. Onjuiste I Engelscl De pcrsafdeell van de KLM 1 verklaring ge Met het oog o de verzekering passagiers, die inige (Engelse gepubliceerd, aan baar adv gegeven aan bladen een se ten met het v nadeden Ititleg indruk, dien kunnen hebbe den weg te ru De KLM legt dat het bezit va geen recht op noch dat ten bel dividueelen passi ring is gesloten wordt niet gerei lijke verzekerini andere veraekerii bagagecontract c bepalingen van van Warschau Er wordt wel gesloten door de als een normale scherming tegen haar te richten voorbeeld in ge schade tengevolg waar de maatsc voor verantwoor den gesteld'. Het is daarom ren, dat elke pa vliegtuig van, de zijn status autom; op uitkeering uit bedragen, die in i dagbladartikelen De berichten, staande verklai vloeisel van is, de verzekering ten van de Dail de Financial Ti Beide berichten zelfde neer. Dat Times luidt als vc „De assuradeurs Britsche verzek pijen zijn, nauw gevolgen van de voor heldenm In het ministerie heeft de directer Oyevaar namens H aan nabestaanden Nederlandsche kooj tijdens den oorlo hadden gemaakt, uitgereikt. Mr. Oyevaar sche aandeel van de kc overwinning op dei de koopvaardij zou overwinning nog lai ben laten wachten. Het ridderkruis de militaire Willen gereikt aan de wedi W. Horsman, gezag m.s. „Cndina", die 1942 den strijd had gen twee Japansche ze actie sneuvelde c zijn uitzonderlijken mogelijk, het zw£ schip behouden in haven te brenger kruis met eervolle i aan de familie van P. Dekker, gezagvo s.s. „Merope", ove gezagvoerder had v 27 April 1943 vele zeebootaanvallen m totdat hij met zijn is gegaan. Dezelfde werd toegekend aar den eersten stuurm; Dijk, die op dit schi over den vijand is o De bronzen Leeu huum toegekend a: voerder van het s.s. ten Klooster die op toen het schip door tuigen tot zinken i onder gevaarvolle het ontschepen van soldaten hadsmogeli, Het Bronzen kru: huum toegekend aar 'kapitein ter koopva gezagvoerder van he getorpedeerd door i onderzeeër. Het werd poskhuum toej pitein J. Stamperiu Visser, bootsman K. koopvaar dijkanonnie Het kruis van verdi gekend aan wijlen A. J. Prinsen, aan w man J. M. van Mee den matroos W. F. I t ------

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2