MARIA LICHTMIS REISBILJET VAN DE K.L.M. IS GEEN VERZEKERINGSPOLIS DE LANDBOUW EEN UURTJE TELEX Generaal Winkelman spreekt yoor oudstrijders en de Ondernemingsbelasting en attentie! BLASIUS NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 1 Februari 1947 PAG. 3 irktberichten Beurspraatje Oprichtingsvergadering te Delft Het laatste feest van den Kerstkring Licht en Verlossing F.C.-filmkeuring in ons gewest LAAR. Harmonie Theater: lavik 14 jaar. Cinema in: Convooi, 18 jaar. Theater: De Graaf van Ihristo, 18 jaar. Alkm. -Theater: Wil<ifire, 14 j. HELDER. Tivoli: Het ran Zorro, 14 jaar. De iioscoop: Gestolen leven, IN. Victoria: Altijd in rt, toelaatbaar voor vol- n. Winston Theater: leven, 18 jaar. UIZEN. Munt-Bioscoop: rt klopt voor Belita, 14 iMBLIK. Scala: tot en dag: Pittsburgh, 14 jaar; tot en met Woensdag: in de artistenwijk, 14 j. 2AND. Apollo: De Big regiment, 14 jaar. 3-EN. Royal: Het begon i, toelaaltbaar voor alle i. 5CHARWOUDE: Tivoli: onder vrees, alle leef lij- Decembernacht: onbe- r AAN TWEE ZIJDEN ieschrijven van de blijkt weer een toe- nd euvel te zijn. Dit technische moeilijk- en kan tot vertra- van de plaatsing bij- in. Wij verzoeken >m aan alle inzen- medewerkers, cor- ndenten e.a. de copie s aan één zijde te irijven. Zegt 't voort! s Bernhard naar Stockholm dens onvoorziene om eden zal Z.K.H. Prins i de begrafenis van ustaaf Adolf Dinsdag tockholm bijwonen. ehijnlijk zal Prins Bern- t een speciaal vliegtuig iphol naar Stockholm jrste vrouw in de hterlijke macht vij vernemen is tot sub- riffier bij de rechtbank em benoemd mej. mr, 'eyzer. lar doet de eerste vrouw rede in de Nederland- hterlijke macht. geneesheer van Sebaste •k heeft aan bijna ieder voorwrep, aan iedere 1 den Christen een ze- :en wijding geschonken moet beschermen tegen ad dat de wereld hem loen, en dat is veel! wijde kaarsen, die wij .-Lichtmis mochten ont- loen reeds de volgenden st op het feest van den us als wij diens zegen igen tegen de keelziek- isius leefde in de laat- der derde eeuw. Hij ge- geneesheer te Sebaste, je in Armenie, groot geneesheer. Niet alleen nelijk zieken genas lyj, ie andere moeilijkheden wist hij te helpen, hij tevens priester. Als bis- stuurde hij op voorbeel- ze de Kerk van Klein haalde zich zoodoende noegen van den keizer als. Reeds eenmaal wist Ie greep der soldaten te i, doch in het jaar 316 n de handen zijner vij- e 'hem de wreedste fol- deden ondergaan. Hij den derden Februari jaar. isius, die als een groot Dener bekend staat en eertien noodhelpers be- ordt vooral aangeroe- ielelijden en om de ge- an een jongen die een d ingeslikt, vooral in en. j vol vertrouwen ons en deren den Blasiuszegen en denken wij dan aan den: „Zoekt eerst het s", al het overige zal worden toegeworpen, szondheid des lichaams. lR 31 Jan. Winterpeen - boerenkool 1620; spruit- roocïe kool 1823; gele 10 90; uien 5.60—15.50; bie- 50; witlof 50—68. ILIK 30 Jan. Gele kool te kool 850; uien, 1515.50; —15; nep 13.20—14.90; sprul- ieten I 8 50. Q HUIZEN i Febrr Aan. kg' gele kool 1212 90; •oode kool 13.6016.50; afw. 9.70—10.10. IJK 1 Febr. Aangevoerd oode kool 14.7015.80; 50000 ol 11.20—12.70; 5000 kg uien 1200 kg wiUof 5 5557. 31 Jan. Uien 5.20—14.60; 4.90; gele bewaarkool 14.30; 9—100; witlof 41—60. A 31 Jan. Witlof I 55—60 29—39; spruitkool 52— kool 17; gele kool 14; uien! i-SCHARWOUDE. 40.000 kool 12.9015.80; afw. 25.000 kg gele kool 60; 1000 kg witte kool kg krotenl 8.50; II 5.50; 1.500 kg uien 14.3014.40 3; drielingen 14.40; nep De tankboot „Esso den Haag", een naamgenoote van het in 1940 getorpedeerde schip, is te Rotterdam aangekomen. De tanker, welke 16.000 ton meet en in 24 uur de geheele lading kan lossen, maakte de eerste reis onder commando van kapitein de Raai, die met den eersten machinist de eenige overlevende was van het in 1940 getorpedeerde schip. (Anefo P.) Onjuiste berichten in Engelsche bladen De pcrsafdeeüing te Londen van de KLM heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Met het oog op berichten over de verzekering van luchtvaart passagiers, die gisteren in som mige (Engelsche) bladen zijn gepubliceerd, heeft de KLM aan haar advocaten opdracht gegeven aan de betreffende bladen een schrijven te rich ten met het verzoek door een nadeden tiitleg den verkeerden indruk, dien deze berichten kunnen hebben verwekt, uit den weg te ruimen. De KLM legt er den nadruk op, dat het bezit van een reisbiljet geen recht op verzekering geeft, noch dat ten behoeve van den in- dividueeLen passagier een verzeke ring is gesloten. Op het biljet wordt niet gerept van een derge lijke verzekering of van eenige andere verzekering, alleen van een bagagecontract overeenkomstig de bepalingen van de overeenkomst van Warschau (1929). Er wordt wel een 'verzekering gesloten door de maatschappij zelf als een normale wijze van be scherming ïegen mogelijke tegen haar te richten aanspraken, bij voorbeeld in geval van dood of schade tengevolge van nalatigheid waar de maatschappij wettelijk voor verantwoordelijk moet wor den gesteld'. Het is daarom onjuist te bewe ren, dat elke passagier in een vliegtuig van de KLM zelf of door zijn status automatiscih recht heeft op uitkeering uit het bedrag of de bedragen, die in de desbetreffende dagbladartikelen zijn genoemd. De berichten, waar boven staande verklaring een uit vloeisel van is. stammen van d>e verzekeringscorresponden ten van de Daily Telegraph en de Financial Times. Beide berichten komen op het zelfde neer. Dat van de Financial Times luidt als volgt: „De assuradeurs van Hoyd en de Britsche verzekeringsmaatschap pijen zijn nauw betrokken bij de gevolgen van de vliegtuigrampen KOOPVAARDIJERES POSTHUUM ONDERSCHEIDEN voor heldenmoed tijdens den oorlog 4 In het ministerie van Scheepvaart heeft de directeur-generaal mr. Oyevaar namens H. M. de Koningin aan nabestaanden van leden der Nederlandsche koopvaardij, die zich tijdens den oorlog verdienstelijk hadden gemaakt, onderscheidingen uitgereikt. Mr. Oyevaar schetste het groote aandeel van de koopvaardij bij de overwinning op den vijand. Zonder de koopvaardij zou de uiteindelijke overwinning nog langer op zich heb ben laten wachten. Het ridderkruis vierde klasse van de militaire Willemsorde werd uit gereikt aan de weduwe van kapitein W. Horsman, gezagvoerder van het m.s. „Cndina", die in November 1942 den strijd had aangebonden te gen twee Japansche kapers. Bij de ze actie sneuvelde de kapitein. Door zijn uitzonderlijken moed was het mogelijk, het zwaar beschadigde schip behouden in een Australische haven te brengen. Het bronzen kruis met eervolle vermelding werd aan de familie van den kapitein C. P. Dekker, gezagvoerder van het s.s. „Merope", overhandigd. Deze gezagvoerder had van 12 Nov. t/m 27 April 1943 vele lucht- en onder- zeebootaanvallen moedig dooiistaan, totdat hij met zijn schip ten onder is gegaan. Dezelfde onderscheiding werd toegekend aan de familie van den eersten stuurman L. M. van Dijk, die op dit schip moedig tegen over den vijand is opgetreden. De bronzen Leeuw werd post- huum toegekend aan den gezag voerder van het s.s. „Costa Rica", J. ten Klooster die op 27 April 1941, toen het schip door Duitsche vlieg tuigen tot zinken werd gebracht, onder gevaarvolle omstandigheden het'ontschepen van 2600 Britsche soldaten had .mogelijk gemaakt. Het Bronzen kruis werd post- huum toegekend aan de familie van 'kapitein ter koopvaardij C. Hen, gezagvoerder van het s.s. „Tji|alak", getorpedeerd door een Japanschen onderzeeër. Het bronzen Kruis werd posfchuum toegekend aan ka pitein J. Stamperius, stuurman C. Visser, bootsman K. Ehwert en den koopvaardijkancnnier L. H. Fridael. Het kruis van verdienste werd toe gekend aan wijlen den kapitein P. A. J. Prinsen, aan wijlen den boots man J. M. van Meel en aan wijlei\ den matroos W. F. Maas. tijdens het weekeinde. De,Dakota van de KLM, die Zondag bij Ko penhagen is neergestort, is op de Eng. verzekeringsmarkt voor 40 duizend dollar verzekerd. Over eenkomstig (het bagagecontract is iedere passagier van een KLM- vliegtuig automatised! voor 25,000 Nederlandsche guldens verzekerd tegen ongeval. De piloten zijn elk voor ongeveer 2000 pond sterling verzekerd, terwijl dit bedrag voor de andere leden van de bemanning naar verhouding van hun rang va rieert. Een deel der passagiers zal zelf wel belangrijke levens- en bagageverzekeringen hebben ge sloten," REQUIEM VOOR MUIDER SLACHTOFFERS In de Garnizoenskerk te Leiden is een plechtige Requiemmis met militaire eer opgedragen voor de militairen, die bij de munitie ontploffing te Muiden om het leven kwamen. Onder de belang stellenden bevonden zich o.m. Generaal Tans, bevelhebber der territoriale troepen in Nederland, Kolonel Spaich, Commandant van den M.O.D, Majoor Tromp, Com mandant van den OBD, de Leid- sche Garnizoenscommandant Ma joor Deschrevel, de Rector-Mag- nificus der Leidsche Universiteit, Prof. Mr. R. P. Cleveringa, bene vens vele familieleden van de slachtoffers. Majoor P. Schoonebeek, leger aalmoezenier, hield een korte herdenkingsrede, waarin hij er aan herinnerde, hoe de soldaten, die bij dezen ramp omkwamen, him leven gavgn in den dienst voor het vaderland. De H. Mis werd opgedragen door Pastoor Smitz OFM, geas sisteerd door Pater Gasman en Pater Schoonebeelj. De plechtig heid werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Camilla Huysmans naar Nederland In verband met de werkzaam heden van het comité voor Bel gisch- Nederland- Luxemburg- sche samenwerking, zal de Bel gische minister-president een bezoek aan Nederland brengen. De premier komt hier op 24 Februari a.s. aan, en zal des avonds in het gebouw van kunsten en wetenschappen te 's-Gravenhage een redevoering houden. De „Haghesangers" zullen dezen avond opluisteren met eenige liederen, terwijl de Belgische pianiste Louise Thy- rion pianostukken ten gehoore zal brengen. DIE KWAM ER GOED AF De 44-jarige Haarlemsche postbesteller J. W. Poelgeest, die vorig jaar verschillende brieven, gericht aan Henri de Greeve, opende en van hun gel- delijken inhoud ontdeed, waar mede hij o.m. f 600.onttrok aan de door Pater de Greeve georganiseerde hulpactie, is door de Haarlemsche rechtbank van rechtsvervolging ontslagen, tengevolge van een fout in de dagvaarding. De ten laste leg ging vermeldde wel ver luiste ring, doch hierbij was 't woord „opzettelijk" weggevallen, ten gevolge waarvan de rechtbank die de feiten wel bewezen acht te, Poelgeest in vrijheid moes! stellen. Chineesche verklaring over Soerabaja De Chineesche Consul-Generaal te Batavia heeft heden in een officieel communique o.m. ver klaard: „In verband met de Indo nesische berichten, dat de Neder landsche troepen bij de gevechten te Krian Chineesche vluchtelin gen, die naar Soerabaja waren geëvacueerd, zouden gebruikt hebben, heb ik een volledig on derzoek ingesteld en moet thans definitief vast stellen, dat deze beschuldigingen en beweringen totaal zonder eenigen grond zijn." Spaansche vluchtelingen naar Frankrijk Naar van semi-officieele zijde wordt vernomen, trekt een toe4 nemend aantal Spaansche vluchtelingen en deserteurs uit het Spaansche leger de Fran-s sche grens over. De laatsten brengen kleine wapens en hun militaire uitrusting mede. Allen hebben honger. Zij klagen over den steeds slechter wordende toestand in Spanje. Bruinkoolput overstroomd In een bruinkoolput van de bruinkoolontginning te Bruns- sum is een waterwel ontstaan, waardoor in korten tijd de 15 meter diepe put is overstroomd. De put had een inhoud van on geveer 115000 kubieke meter. Met moeite heeft men twee kostbare graafmachines kunnen redden. Door deze overstroo ming werd tevens den toegang tot een ander bruinkoolveld versperd. Om stagnatie in de bruinkoolwinning, welke mo menteel voor de brandstoffen- voorziening van zeer groot be lang is, tot een minimum te be perken, is men onmiddellijk be gonnen met het wegpompen van het water, nadat men den ondergrondschen toevoer naar de waterwel had gesloten. DOODSTRAF GE-EISCHT TEGEN SCHALKHAAR COMMANDANT Voor het Bijz. Gerechtshof te Den Bosch stond terecht de voormalige commissaris van politie te Tilburg H. Boersma, die als officier diende in het Ned. leger. Na de capitulatie in Mei 1940 meldde hij zich bij de Waffen SS en legde den eed van trouw op den führer af. Eind 1940 was hij verbindingsofficier tusschen den hoofdcommissaris van politie in Den Haag eh de Duitschers. Hij was lid van nagenoeg alle NB.B.-orga- nisaties werd compagniescomman dant bij de politieopleiding in Schalkhaar en had een actief aan deel bij de vorming der Ned. S.S. In 1942 werd hij waarnemend com missaris van' politie te Tilburg, waar hij een aantal joden aan den S.D. overleverde. Voor illegale wer kers was hij een ware schrik. Na Dollen Dinsdag werd hij cpmmissa- ris in Den Haag, later in Utrecht. Het bleek, dat deze „commissaris van politie" zijn arrestanten ook mishandelde. Als officier schond hij den eed var^ trouw aan de Koningin en trad in Duitschen legerdienst. De advocaat-fiscaal eischte daarom en wegens het blootstellen van perso nen aan vervolging de doodstraf. H. M. de Koningin heeft Amsterdam verlaten Voor het laatst.stond Vrijdag morgen voor het koninklijk pa leis op den Dam de groote wacht aangetreden, ca. 100 man van 1. BTT (territoriale troepen) uit Haarlem onder commando van kap. W. van der Schoot, met het muziekcorps van de eerste mili taire af deeling, om de eerbewij zen te brengen bij het vertrek van H.M. de Koningin, die de eerste maand van dit jaar in de hoofdstad; verbleef. Om precies tien minuten voor tien verliet H.M. het paleis. Zoo stil als de militaire cere moniën werden verricht zoo luid was het gejuich van de velen, die dezen zonnigen doch kouden winterochtend namens alle hoofdstedelingen de vorstin den afscheidsgroet, het „tot weer zien" toeriepen, op den Dam zoowel als op de route, waar langs H.M. Amsterdam uitreed op haar weg naar Soestdijk, naar het prinselijk gezin. Goed afgeloopen In Eisden, Belg. Limburg stortte dezer dagen een onder- grondsche gang van de kolen mijn in. Ijlings toegeschoten reddingsbrigades slaagden erin de mijnwerkers, die angstige uren beleefden, te verlossen uit hun benarde positie. Britsch Ambassadeur in Polen overgeplaatst' De Britsche ambassadeur in Polen, Victor CavandishBen- tinck, die naar gemeld werd drie weken geleden in een spionnageaffaire in Polen ver wikkeld is geweest, wordt bin nenkort „overgeplaatst als ge volg van promotie", aldus wordt uit geazghebbende bron verno men, wordt er aan toegevoegd dat hij voor de normale promo tie in aanmerking komt, hetgeen automatisch overplaatsing mee brengt. verschuldigde belasting onveran derd blijft; dat de belasting over bedrijfsopbrengsten van f2100 tot f3100 geleidelijk tot het tegen woordige niveau opklimt en dat bedrijfskapitalen beneden - f 4000 onbelast blijven, ongeacht d,e grootte van de bedrijfsopbrengst. Bij een vermenigvuldigingsfactor van 2,4 zal, naar schatting, aldus de opbrengst der belasting met 9 a 10 millioen worden gedrukt. Wel is waar zal op ceze wijze niet ten volle worden voorkomen dat, in het bijzonder voor landbouwers die rijk met kinderen gezegend zijn, de gegevens voor de heffing van ondernemingsbelasting afzon derlijk moeten worden vastgesteld, doch de daaruit nog voortvloeien de bezwaring van het fiscale ap paraat zal toch aanzienlijk kleiner worden; zulks te meer, omdat hier nog slechts sprake is van land bouwers wier bedrijven niet tot de allerkleinste behooren, zoodat in een aantal gevallen ook over verstreken jaren wel een boekhou ding aanwezig zal zijn. In de Memorie van Antwoord betreffende het wetsontwerp wjjziging van het besluit op de Ondernemingsbelasting, waar bij fiscale gelijkstelling tus schen landbouwbedrijven en andere ondernemingen wordt bereikt, erkennen de ministers van Binnenlandsche Zaken, Financiën en Landbouw, dat fiscale gelijkstelling geen eco nomische gelijkstelling betee- kent, indien men onder het laatste gelijke winstgevend heid verstaat. Zij wijzen er echter op, dat onder bijzon dere omstandigheden, zooals in de recente jaren zich heb ben voorgedaan de landbouw steeds in het nadeel is. Het beleid van de regieering is er op gericht, het landbouwbedrijf als zoodanig in ieder geval ren dabel te maken, eenerzijds door het bevorderen van structuurver betering, die echter, slechts op lan- •geren termijn kan worden verwe zenlijkt, anderzijds door het toe passen van prijscorrecties met be hulp van toeslagen uit (het Land bouwcrisisfonds. Als gevolg van dit regeeringsbeleid worden zon der twijfel ook in een deel van den Landbouwsector winsten van be- teekenis gemaakt. Het komt c'e ministers voor, dat ohdër deze omstandigheden tegen een hef fing van cndernemingsbelasting ook van landbouwbedrijven, welke heffing toch voor deze bedrijven in hoofdzaak een winstbelasting zal zijn, in redelijkheid geen be zwaren zijn aan te voeren. Blijkens de bij deze memorie gevoegde nota van wijzigingen zal dë verhooging van de belastbare minima niet alleen betrekking hebben op* agrarische bedrijven, doch zal zij voor alle niet aan de vennoo tschapsbelasting onderwer pen ondernemingen gelden. Zij zal tot gevolg hebben, dat onderne mingen met een bedrijfsopbrengst van minder dan f2100 en een be drijfskapitaal van minder dan f 4000 geheel onbelast blijven; dat bij een bedrijfsopbrengst van f 3000 en hooger en een bedrijfs kapitaal van f4000 en hooger de Namens de Amsterdamsche bur- gerij werd een groote krans, bestaande uit witte en paarse tulpen per K.L.M. naar Zweden gezonden, als blijk van medele ven bij het droevig verscheiden van Prins Gustaaf Adolf. De Amsterdamsche bevolking toon de hiermede de hulpverleening door Zweden tijdens den hon gerwinter van 1944 niet te zijn vergeten. AHF P Hoewel de handel op de Effec tenbeurs vandaag van beperkte afmetingen was, was de alge- meene stemming aan den zwak ken kant. In vrywel alle rubrie ken openbaarde zich aanbod en hoewel de verkoopsdrang al lerminst groot was, bestond er zoo goed als geen kooplust met het gevolg, dat de koersen al- lerwege naar beneden gingen. De scheepvaartaandeelen waren zwak en algemeen eenige punten lager en klaarblijkelijk moest dit worden toe. geschireven aan het algemeen gedepri. meerde beurssentiment. Koninklijken waarvoor de belangstelling niet groot was zagen zich desniettemin* een zestal punten ontgaan. De Indu s'rieelen waren eveneens in reactie. De toonaangevende soorten en tal van minder courante aandeelen wer den beneden den vorigen prijs afge daan; waarbij de verliezen echter niet groot waren. De bankaandeelera die den laatsten tijd vrijwel aanhoudend vast in de markt lagen; ondervonden eveneens hun invloed van den alge meen en beurstoon erj gingen alle een kleinigheid naar beneden. Ook voor de cultuurfondsen bestond: aanbod zonder dat er behoorlijke vraag was. genoote een officieel be- IN Amsterdam is de al- zoek gebracht aan dit 1 tijd nog min of meer enorme bedrijf. Kolo- blameerende Zeven-Pro- nel H. L. Dudok van vinciën-straat omgedoopl Heel commandant van in Karei Doormanstraat, <de eerste militaire afdee- en het nieuwe naambord- ling te Amsterdam, heeft je is met een officieele plechtigheid aangebracht Aan de akkers met wintertarwe in West- Duitschland is door de vorst veel schade aange richt. Een jeugdige slachter te Rotterdam kreeg wegens clandestien slachten onmiddellijk het volgende vonnis: 1 mnd gev .straf, verbeurdverkla ring en 2 maanden de zaak sluiten! t- De wn. burgemeester van Den Haag heeft een openbare bokswedstrijd verboden; hij zou gehouden worden len bate van het Irene- fonds. Philips te Eind hoven verdient de mees te deviezen voor ons land, daarom heeft min. Lieftindk met zijn echt- kan stoppen, staat er niet bij! De 60-jarige beer mr. Grosheide, afgetre den als voorzitter van het Nederlandsch Binnen- vaartbureau, is benoemd tot Commandeur in de in verband met zijn ont. slag op verzoek, een af scheidsreceptie gehou den. Kent u miss Pa mela Bramah? Zij is lief tallig, gezond, beminne lijk en intelligent. Daar om is ze uit 50.000 meis jes gekozen als vacantie- prlnses van Engeland, vanwege een va.cantie- kampen-organisatie en ze komt Dinsdag even in ons land (op Schiphol) op tournée door Euro pa; op de film krijgen we het wonder straks te zien; of ze ook kousen Orde van Oranje Nassau. In 1947 zullen van rijkswege beurzen voor muziekstudie hier te lan de worden beschikbaar gesteld ten behosve van on- of minvermogende jongelieden van Nederl. nationaliteit die bijzon deren muzikalen aanleg bezitten en zich aan de muziek als vakbeoefe ning willen wijden. -- Wie voor een der beur zen in aanmerking wen- schen te komen moet 'n gezegeld verzoekschrift daartoe voor 17 Februari 1947 inzenden aan het departement van onder wijs, kunsten en weten schappen te Den Haag, Prinsessegraoht 21. Het vliegveld Ypenburg zal als sportcentrum voor allerlei takken" van sport worden ingericht; op de eerste plaats voor Rijs- wijksche vereenigingen. Waarom zou een ex- ketelmaker en slagers jongen het niet ver kun nen brengen in politiek en diplomatie? Ziet, naar William John Mchell^hij is premier van Nieuw- Zuid Wales en nu door de Engelsche regeering benoemd tot gouverneur- generaal van Australië! 72 van de Britsche parlementsleden, meeren- deels opstandige Labours die tegen de politiek van Bevin zijn, zullen een motie indienen ten. gun ste van een wereldfede ratie; alsof dat de „pa nacee" voor de kwalen is? „GROF NALATIG EN MISDADIG" De ontvluchting der SS'ers voor Den Heldefr1 De minister van Justitie heeft geantwoord op vragen van het kamerlid mevrouw Wttewaal van Stoetwegen. Het betreft de ontsnapping van 12 (geen 23) gedetineerde SS-ers, die per verhuisauto vervoerd werden uit de Mijnstreek naar Den Hel der. De feitelijke gegevens van het ministerieele antwoord kloppen met de lezing, welke wij indertijd gegeven hebben, met dien verstande, dat de mi nister nu nog mededeelt, dat tijdens het koffiedrinken te Renerwoude een bewaker zou hebben toegestaan, dat vier ge detineerden die zich met zijn toestemming even buiten de wa gen bevonden op een vracht auto zijn gestapt en zijn wegge reden! Zonder dat appel was gehou den, is de tocht voortgezet. De minister is van meening, dat het weergegeven verloop van zaken getuigt" van grove na latigheid van de bewakers en van een misdadig optreden van hen. Het is de plicht der bewakers om ondanks eventueele koude hun bewakingstaak te blijven vervullen en deze niet ter wille van hun persoonlijk gemak te verwaarloozen. Van eenige nood zaak om zich in een café te ver warmen, is geen sprake ge weest, noch voor de bewakers, noch voor de gedetineerden. De minister heeft, onverwijld een onderzoek doen instellen in afwachting van de resultaten van het verdere onderzoek zijn drie bewakers geschorst. Van de suikerwaarden leden HVA's een verlies van een tiental punten. De tabakken gingen eveneens een paar punten achteruit; terwijl de rubber, waarden zich evenmin konden hand haven. Voor verscheidene dezer laat ste aandeelen werden slechts laatprij- zen opgegeven. De beleggingsmarkt was kalm. De nieuwe Nederlandsche staatsleening' die van den eersten dag af; dat zij verhandeld worden een opwaart sche richting hebben gevolgd; liepen heden verder naar boven en werden afge daan tegen 99 3/4100; terwijl in het verdere beursverloop in hoofdzaak werd gehandeld tegen 99 13/16 99 7/81. De overige staatspapieren wa ren slechts firac'ioneel veranderd. Van de 3 pCt. Indische leeningen was de tweede leenmg wat lager. De af faire in pandbrieven en gemeentelijke en provinciale obligatiëh was onbe_ teekenend. Aandeelen walvischvaart waren van_ daag overwegend aangeboden en hoe wel geen noteering tot stand kwam; werden deze ten slotte nog voor 100 pCt. geladen. Deze minder gunstige ontwikkeling* is veroorzaakt door de berichten omtrent de teleurstellende vangsten van walvisschen. Prolongate 2 1/4 „Karei Doorman" deed Dakar aan Het Nederlandsche vliegdek- schip „Karei Doorman" heeft Donderdagmiddag de Zuidafri- kaansche haven Dakar' aange daan om een ^ernstige zieke te ontschepen. Het schip is onmid dellijk weer vertrokken. Te Delft is de „Nederlandsche Bond van Oud-strijders" opge. richt, welke een bijeenkomst hield in „Musica". Door Generaal (b.d.) Winkel man werd op de vergadering het woord gevoerdDeze zeide o.a. het volgende: „Toen mij gevraagd werd een enkel woord te spreken in ver band met de oprichting in Delft van den Bond van Oudstrijders 1940, heb ik mij gaarne bereid verklaard en wel om twee rede nen: In de eerste plaats het vooruit zicht, dat ik weer samen zou zijn met oude krijgsmakkers uit 1040. Ik heb ook met voldoening ver nomen, dat ik onder de initiatief nemers voor de nieuwe vereeni- ging zou ontmoeten res.-kap. Hage, destijds commandant van den luchtafweerdienst. Voor dat korps heb ik groote waardeering gekregen, toen ik het als opperbevelhebber onder mijn bevelen kreeg. Dat in de Meidagen van '40 zoo menig vijandelijk vliegtuig in Delft en omgeving zijn ondergang beeft gevonden is aan de activi teit van dit onderdeel te danken geweest. Voorts vind ik het een verblij dend feit, dat oud-strijders, die tijdens de oorlogsdagen één wa ren, de behoefte gevoelen ook na dien den onderlingen band te handhaven en gezamenlijk hun gevallen kameraden in eerbiedige herinnering te doen voortleven. De onderlinge band wordt' Van groot belang, wanneer het de be doeling is, die eensgezindheid dienstbaar te maken aan den op- Een vroege bloemenhulde^ voor de jarige prinses. Reeds vroeg in den morgen kwam een klew ter aan het paleis Soestdijk een bouquet aanbieden voor de ja rige prinses Beatrix. Aan den schildwacht bij het paleishek vroeg zij toestemming, om naar het paleis te gaan. Anefo P. Wij dragen hef licht des geloofs IEDER JAAR lezen wij weer op nieuw het aandoenlijke Evange lie van Maria Lichtmis, het verhaal van de opdracht van het kleine Je- zuskind in den tempel. De Joodsche wet schreef voor dat veertig dagen na de geboorte alle mannelijke kin deren door 4e ouders aan God moesten worden opgedragen waar bij een offer gebracht moest wor den. Voor de armen bestond dat of fer uit twee jonge duiven. En we zien in den geest hoe de H. Maagd en haar beschermer, de goede Sint Jozef, samen de twee mooiste dui ven kiezen en brengen naar den tempel waar de grijze Simeon ze in ontvangst neemt. Maar het zijn niet de duiven, waarvoor de oude Si meon oog heeft, het is het Kind, dat wonderlijke lieve Kind dat in hem de woorden van de profeten doet wakker worden. En hij ontving het kind in* zijne armen en dankte God zeggende: „Heer laat nu Uw dienaar in Vrede gaan want mijn oogen heb ben het heil der wereld aan schouwd". Dit aandoenlijke moment uil de wereldgeschiedenis heeft de Kerk in haar feest vastgelegd. Maria Lichtmis is eigenlijk op de eerste plaats een feest van het Christus kind en dan pas een Mariafeest. Zoo kon de Kerk dit feest dan ook plaatsen aan het eind der kerstkring want op Maria Lichtmis betreedt - Christus voor het eerst het huis Zijns Vaders, de tempel, en komt daarmede in het openbare leven. Het feest van Maria Lichtmis is tevens een afsluiting van den Kersttijd. De Kerk geeft ons tot aandenken een kaars mede, waar van het licht moet schijnen over ons verder leven en wijdt de kaar sen die bij alle liturgische plech tigheden in het jaar dienst zullen doen. Oude gebruiken. Het kerkelijk feest zooals wij dit nu vieren is eigenlijk ingesteld om de oude heidensche feesten te ver vangen. De eerste christenen kre gen op Maria Lichtmis een kaars die speciaal gewijd was en waar aan wonderbare kracht werd toege schreven. Deze gewijde kaars wordt nog in vele katholieke gezinnen in eere gehouden, bij onweer steekt men hem aan en voor de stervende is hij het lttatste licht dat voor hem sdhijnt. In het boerenland was het vroeger gebruikelijk dat op Maria Lichtmis de dienstboden van be trekking veranderden. Nu doen ze dat ook wel op «andere dggen! Dan kreeg men zijn jaarloon en werd er vaak nogal eens gebrast en overda dig feest gevierd. Zoo kwam de minder mooie naam „lichtmis" voor boemelaar in de wereld. Laten wij nog even terugkeeren tot de gebruiken der H. Kerk, en dan speciaal denken aan het feit dat op Maria Lichtmis door de H. Maagd zelf de eerste kerkgang werd gedaan een gang die na haar zoovele moeders zouden maken. Tegen woordig is dat mooie gebruik, God in de kerk extra te danken voor de schoonste gave van het leven: het kind, vooral in de ^oote steden in onmin geraakt. Laten onze jonge vrpuwen en moeders het voornemen maken om dit schoone oude gebruik toch in eere te hodden opdat zij later des te beter in staat zijn aan hun kinde ren het licht des geloofs, waarvan de waskaars een symbool is, in het leven dat hen wacht mede te geven. L. S. bouw en instandhouding van ons zoozeer geteisterde vaderland. De offers, die zijn gebracht, ge tuigen van de liefde die den door snee Nederlander koestert voor zijn land en Vorstenhuis. En daarom doet iedere samenbunde ling van krachten, die het behoud daarvan bedoelen te schragen, weldadig aan. „De beteekenis van een band, aldus Generaal Win. keiman, als heden door uw bond opnieuw gelegd en ver stevigd, kan niet hoog genoeg worden aangeslagen, vooral met het oog op eventueele moeilijke omstandigheden.Wie kan er zeggen wat ons nog te wachten staat? Wij leven nog steeds in bewogen tijden, zoo wel binnen- als buitenlands. Het is van hooge waarde indien op krachtigen steun ook van uwen bond gerekend kan wor den. Het is daarom dat ik uw bond bij zijn tot standkoming met groote sympathie begroet en de hoop uitspreek, dat het bestuur er in moge slagen de vereeniging ten volle aan haar doelstelling te doen beantwoorden. Moge het nationaal besef er steeds leven dig door worden gehouden. Wat betreft het'behartigen van de stoffelijke belangen der oor logsinvaliden wees de Generaal op de stichting „Eereschuld en dankbaarheid", een organisatie die reeds van 1940 af op dit ge bied werkzaam is en sedertdien veel nood heeft gelenigd. Nadat Generaal H. G. Winkel man het woord had gevoerd was het woord aan den burgemeester van Delft, den heer G. v. Baren. In korte trekken schetste deze de voorgeschiedenis van den laatsten wereldoorlog, tot op het moment dat het onweer boven ons losbarstte. Wat onze jongens in de dagen van Mei 1940 hebben gepresteerd, zal in de geschie denis steeds geboekstaafd staan als een heldenstrijd. Het Nederlandsch gezag draagt een eigen karakter en daarom is het ons zoo dierbaar. Gezag ,en vrijheid hangen nauw met elkaar samen. Dit is een traditie van het Nederlandsche volk. Wie aan de Kroon vasthoudt, vaart een vei. lig kompas naar de haven van een gezond staatsoestel. Schaart u daarom om den troon van H.M. Je Koningin en toont eerbied voor het Nederlandsche gezag en den Nederlandschen naam, aldus be sloot burgemeester van Baren. Generaal P. A. Cokx wenschte het voorloopig bestuur succes met den nieuwen bond. Spr. vroeg waardeering voor de jongens in Indonesië, die daar moeilijk en zwaar werk hebben te verrichten. De voorzitter zeide hierop, dat de bond via pers en radio voortdu rend met hen in verbinding zal staan, In de huishoudelijke vergade ring werd generaal Winkelman bereid gevonden het eere-voor zitterschap van den bond te aan vaarden. Hij wilde echter zijn definitieve beslissing nog in be raad houden. De bijeenkomst werd o.m. bij gewoond door ritmeester v. Rede, namens den minister van oorlog. 0IT jaar is het merkwaardiger- wijze zoo, dat het eind van van den Kerstkring samenvalt met het begin van dien van Pa- schen. Morgens worden de kaarsen gewijd, het teeken van het ware Licht dat met Kerst mis is gekomen en eiken mensch en een ieder van ons, verlicht. Maar tegelijkertijd zingen wij in de Mis van dezen Zondag Sep- tuaggesima onze behoefte aan de verlossing uit. Christus is uit den Hemel neergedaald, Hij, Gods Zoon, om ons menschen te ver lossen. Zoo belijden wij het tel kens in ons 'Credo. De Verlos sing die Hij ons heeft gebracht en verworven eens op Calvarië, past Hij op elk van ons toe in het Offer van de H. Mis, dat de onbloedige herniewing is van Zijn Offer op het krnis. Gaan wij toch naar Christus! Wij vinden Hem in de H. Mis, in de H. Com munie! Laten wij dadr de kracht putten die we zoo zeer noodig hebben. Leef uit uw H. Mis! MARCUS. I f

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3