Nieuw De Landbouw ondergaaf een scheeve rechtsbedeeling FRANSCHE DAKOTA vliegt even voor de landihg in brand 5RAND Openbare Verkooping Voor Alkmaar en omgeving Een ernstige uitlating van Minister Mansholt j Luchtramp hij Lissabon eischt vijftien dooden Kolenslag levert 25.000 ton extra op Kopenhagen eert de dooden R IJ GELD beschikbaar st Gouden Hoofd m geheeien dag sopend! OERENLEENBANK Jekker, Alkmaar Sol. geldbelegging morgen bouwland Bijeenkomst van de het nieuwe kabinet in italië Groote Drie? Deensche proefvlucht met Dakota Ook de Spoorwegen hielpen mee Nog deze week elfstedentocht? De geïnterneerden van Indonesië D [YPOTHEEKBANK lORD-HOLLANDSCH RONDCREDIET N.V. oordara 11, Alkmaar »r eerste hypotheken Billijke voorwaarden te Westerblokker is vanaf 1 Februari weer Vanaf 's morgens 8 uur is het ONTBIJT en de KOFFIE klaar, jnbevelend, DE GEUS Coöp. Land- en Tuinbouwbank antoor: Hoogzijde C 4 SCHAGEN e zitdagen voor de jaar- iksche bijschrijving van :nte en controle van >aarbankboekjes, wor- m gehouden de geheele reek vanaf Maandag 3 ebr. t/m Zaterdag 8 Fe- ruari 1947, 's morgens an 912 en 's namid- ags van 25 uur, ten antore van de bank, be- alve Donderdag. (Don- erdag alleen gewone ankzaken). P. A, KLAVER, Directeur. C. P, JONG, Kassier. iChagen, 28 Jan. '47. '000 UW INT-ERiÊUft sfait- /ummati teleur J\ 'ERDRONKENOORD 45 en inbraakvrijen brand kasten, o.a. Ups, Chet- wood enz. Billijke prijzen. Spoorstraat 5 O Uit de hand te koop: seer geschikt voor aard appelteelt. Te bevragen Dij P. Langedijk, Tuitjen- tiorn. te ALKMAAR op Donderdag 13 Febr. 1947, n.m. 3 uur precies, in het Koffiehuis Het Gulden Vlies, aan de Koorstraat ten overstaan van Notarts Mr. C. J, DE LANGE, van DRIE HUIZEN met stee- nen schuren en erven, Frans Halsstraat nos. 44, 46 en 48, groot respect. 120, 120 en 138 cA, met uitgang in een gecomb. steeg, verhuurd voor f 40, f 40 en f 42,50 per maand. De peroeelen zijn naar de eischen des tijds inge richt, bevatten div. ka mers, Bruynzeei-keuken, badcel enz. Aanv. bij bet. der ikoopp, onder gestanddoening der huren. Te bezichtigen Dinsdag en Donderdag 2 4 uur. Inlichtingen ten kantore van Nots. de Lange en Roos, Breedstr. 10, alsmede t.k.v, Nots, Mr, v, d, Ploeg en Char- bon te Amsterdam. zo hard ze kunnen. Maar komen, vliegen de vogels n een nest is niets te zien. anders doen, als vogels ze zo staan te praten, gaat er Kom Teentje, roept Dui- i, dan klimmen we achter op kunnen we een mooi eindje lopen zo hard ze kunnen iterna. Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c.- p. mm.; minimum 2.50; ip alle edities 26 c. p. mpi.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel MAANDAG 3 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11142 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adrn.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 fK 2290) 2 lijnen. DEN HELDER; Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank; Noorderbank X yOOR DE DRIE BOERENBONDEN, die met de Land arbeidersorganisaties in één organisatie, de Stich ting voor den Landbouw, nauw samenwerken, sprak de voorzitter van deze Stichting, de heer H. D. Louwes, Zaterdag te Alkmaar over enkele actueele landbouw problemen, welke de Stichting bezig houden. Hij schet ste het standpunt, dat inzake de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie wordt ingenomen, vroeg de aaridacht voor de bekende uitlating van Minister Mansholt, dat vaststelling van de prijzen voor de akkerbouwproduc ten moet wachten, tot de ontwikkeling van het inter nationale prijspeil nader bekend is, en constateerde o.a., dat afwijking van de officieele kostprijsbereke ning slechts gemotiveerd mag geschieden. De heer Louwes begon met te releveeren, dat aan de Stichting thans de taak is opgedragen, het publiekrechtelijk orgaan, het Landbouwschap, voor te bereiden De meerderheid der zes orga nisaties meent, dlat het publiek rechtelijk orgaan van straks ge bouwd zal moeten worden op de organisaties en niet op de indivi- dueele bedrij fsgenooten De Stichting wordt nu gedra gen en bestuurd door de samen- stellenide organisaties. Het zijn piet deze organisaties, die den jnhoud van het wetsontwerp uit eindelijk bepalen, doch wel de regeering en de volksvertegen woordiging. En regeering en volks- vanegenwoordiging zullen hun beleid niet laten bepalen door wat de zes organisaties voorstel len, doch ons Landbouwschap in richten in overeenstemming met hun voor de geheele publiekrech telijke organisatie van het bedrijfs leven geldende inzichten. Veel meer dan op het gebied van het landtoquworganisatiewezen ligt de beslissing over deze vragen dus op het algemeene politieke terrein; voor eenige agitatie in de kringen der bedrij fsgenootenal dus spr., is dus geen enkele aan leiding. Vervolgens wees de heer Lou wes ér op, dat de landbouw ten aanzien van rijn organisatorische positie in ons volksleven tot nu toe wel zeer qenzijdig behandeld wordt. In den bezettingstijd kwam voor handel en industrie de z.g. Woltersomsche organisatie met haar vakgroepen tot stand en voor den landbouw de Landstand. J)e eerstgenoemde groepen aan vaardden dit bezettingskind. De landbouw verwierp den Land stand. Na de bevrijding bleef het Woltérsomsche apparaat, zij het dan gedemocratiseerd, funetion- neeren en trad de Landstand in liquidatie. Dit beteekent, dat handel en industrie nog heden ten dage publiekrechtelijk georgani seerd zijn en de noodige hef fingen aan hun vakgenooten kunnen opleggen, doch dat de landbou# geheel is aangewe zen bij het verdedigen van zijn belangen op de eigen vrije organisaties en de vrij willige bijdragen der leden. Dit noemde de heer Louwes een in wezen scheeve rechts bedeeling. De landbouwbe drijf sgenoqten zouden z.i. goed doen door de groqjste eendracht en offervaardig heid den achterstand, waarin rij ten aanzien van handel en industrie zijn geplaatst, zoo veel mogelijk in te halen. Sprekend over het overleg met de regeering inzake de prijzen der land- en tuinbouwproducten wees de heer Louwes op de uit lating onlangs in een officieel stuk door <jen Miindster van Land bouw en Visscherij gedaan, nl. dat de vaststelling van de prij zen der akkerbouwproducten van oogst 1947 nog moest worden aangehouden o.a. in verband met mogelijke ont wikkelingen in verband met het internationale prijspeil. Iedereen zal toegeven, dat deze ontwikkeling haar in vloed moet en zal doem gelden op de Nederlandsche loon. en prijsverhoudingen, maar wat is de vraag, waar het bier om gaat? Is in een sterk geordende eco nomische samenleving dit risico voor de ondernemers of voor de volksgemeenschap in haar geheel? Van nature wil d!e agrarische bevolking gaarne haar eigen risi co dragen, mits alle anderen aan eenzelfde 'systeem zijn onderwor pen. Maar de Nederlandsche on dernemer in het algemeen en zeker niet de agrarische onder nemer, de boer en dfe tuinder, kan, zij het min of meer getemperd, niet onderworpen worden aan internationale marktverhoudingen indien zijn kostenpeil (d.w.z. dus loonen, tarieven, belastingen etc.) zich niet zeer snel aan. deze schom melingen aanpast. Laat men toch de internatio nale marktverhoudingen wel door werken in de binnenlandsche prijsverhoudingen, zonder dat alle kostenelementen zich daaraan aanpassen, dan ontstaat opnieuw de zoo bekende noodlottige wan verhouding tusschesi het levens peil der bevolkingsgroepen, die in de z.g. beschutte en de onbe schutte bedrijven werkzaam zijn. Het is om deze redenen, dat de heer Louwes de mogelijke ern stige gevolgen van deze zinsnede in de publicatie nog eens extra onderstreepte. In ons huidig maatschappelijk bestel moet een nauwkeurige en betrouwbare kostprijsberekening de grondslag zijn van de prijs politiek der overheid. De land bouw heeft zijn uiterste best ge daan door de oprichting van het Landbouw Economisch Instituut (L.E.I.) èn door de verdere sa menwerking daarmede deze nauw keurige kostprijsberekening zoo veel mogelijk te bevorderen. Zonder te willen beweren, dat er op dit terrein niets meer te verbeteren zou zijn, moeten de •uitkomsten van het L.EJ. toch zoo worden gezien, dat daarvan niet dan gemotiveerd kan wor den afgeweken. De landbouw krijgt wel eens den indruk, en die schijnt ook in sommige regee- rjngskringen wel voor te kamen, dat kostprijsberekeningen en men denkt dlan vooral aan han del en industrie minder nauw keurig kunnen of worden opge zet. Wanneer nu de regeering bij haar prijspolitiek naar ver laging wil en zij meent, dat de wat te royaal opgezette kostprijsberekeningen daartoe nog wel mogelijkheden laten, dan kan de landbouw voor zijn deel dat niet aanvaarden, tenzij afdoende gemotiveerd. Nu heeft onlangs minister Huys- mans verklaard, dat die prijsbe- hieersehing de taak der vroegere vrije concurrentie zou overnemen door de kostprijzen te basaeren op de goedkoopst produceerendle bedrijven. Deze politiek moge een gezonde gedachte in richzelve be vatten, in den landbouw moet zij toch wel uiterst zorgvuldig wor den toegepast ttfanneer de regee ring bij haar landbouwprijspoli- tïek zonder overtuigende moti veering afwijkt van \de kostprijs berekening van het L.E.I. of deze eenzijdig aanwendt, past rij daar bij in wezen, aldus spr., een z.g. jaagsysteem toe, dat 'b.v. de Lim- burgsche mijnwerkers na de be vrijding pertinent hebben afge wezen. De ondernemer in den land- en tuinbouw wenseht aan dit systeem niet te worden onder worpen, wanneer het niet geldend wordt voor het geheele economi sche en sociale bestel. (Vervolg pag. 3, kolom 7) Bomaanslag te Neurenberg Zaterdagavond is te Neuren berg met twee bommen 'n aan slag gepleegd op het kantoor van dr. Cgmille, Sachs den pre sident in het proces tegen von Papen, die daar soms tot lapt in den avond werkte. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Prinses Irene vermaakt zich in de sneeuw. Zooals men tij dens het radio-vraaggesprek uit den mond van Prins Bem- hard heeft kunnen hooren, zijn de prinsesjes dol op het sneeuw- en ijsvermaak. Wij zien hier prinses Irene met haar vriendinnetjes aan het sleedje rijden na afloop "van den schooltijd. (Anefo/Herschel P.) V.. President Truman heeft Za terdag verklaard, dat hij „zeer veheugd zou zijn Attlee en Stalin te ontvangen te Wash ington voor een nieuwe bijeen komst van de „Big Three". Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van een opmer king dat Stalin in een interview met Elliot Roosevelt, een zoon van wijlen den Amerikaanschen president, dat bjrj niet slechts hoopte op een, doch op verschei dene bijeenkomsten van de Groote Drie in de toekomst. Truman zeide, dat hij niet afwist van plannen voor een dergelijke bijeenkomst. Hij ver klaarde voorts, dat hij niet ver wachte, dat hij de Vereenigde Staten voor een dergelijke con ferentie zou verlaten. Ofschoon Truman rijn be reidheid te kennen gaf voor een bijeenkomst van de drie staatslieden, zeide hij de nood zaak van een dergelijke confe rentie niet te zien. Het Fransche persbureau A. F. P. meldt uit Rome, dat het nieuwe Italiaansche kabinet is gevormd. De kabinetsformateur de Gasperi heeft zich naar de Nicola, den president van de Italiaansche republiek, bege ven, om de lijst van ministers te overhandigen. Premier en interim-minister voor Italiaansch Afrika is De Gasperi, chr.-democraat, minis ter van buitenl. zaken: graaf Carlo Sforza, onafh. De porte feuille van nationale verdedi ging is nog niet vastgesteld, of schoon uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat de regee ring Luigi Gasparotto een ar beidersdemocraat, aan de geal lieerden heeft voorgesteld. In het nieuwe kabinet hebben zeven christen-democraten rit ting, drie communisten, drie so cialisten en een onafhankelijke. De communisten beheeren jus titie, openbare werken en ver voer, de socialisten industrie en handel, arbeid en P.T.T. Zaterdag heeft een Deensche piloot, kapitein Emil Damm, getracht op het vliegveld Kas- trup te starten met een Dakota, onder dezelfde omstandigheden als de Dakota, die een week ge leden op het vliegveld is ver ongelukt. Tijdens de prbef probeerde kapitein Emil Damm het hoog teroer in dezelfde positie te plaatsen als teen het vastgezet was. Het vliegtuig was reeds afgegleden voor het hoogteroer in vastgezette positie was, het geen bewijst, dat het vliegtuig niet kon vliegen met een vast gezet hoogteroer. Toen hij trachtte te starten voor een andere proef met het hoogteroer in dezelfde positie ais wanneer het is vastgezet, kon het vliegtuig wel van den grond komen, doch het kon niet vliegen. Tijdens de proeven was het vliegtuig geladen tot hetzelfde gewicht als de verongelukte Dakota. Drie andere vliegers bevonden zich eveneens in het vliegtuig. Bij de eerste proef startte het vliegtuig normaal; togn het .toestel een hoogte van ongeveer tweeduizend meter had bereikt, trachtte kap. Damm het hoog teroer in 'vastgezette portie te plaatsen, met het gemelde re sultaat. Na de prpeven legde de Deensche deskundige Eskildsen er dèn nadruk op, dat de proef niet bewees, dat het hoogteroer van het verongelukte vliegtuig vastgezet was. VOLGENS VOORLOOPIGE CIJFERS heeft de Zondagsdienst op de mijnen ruim 25.000 ton steenkool extra opgeleverd. Dit is meer dan op een normalen Zaterdagsdienst en waarschijnlijk 75 a 80 procent van een normalen werkdag. Het resultaat steekt ver uit boven de verwachtingen, die niet hooger gingen dan maximaal 20.000 ton. Waarschijnlijk komen er nog enkele dui zenden tonnen bij. Ook zij, die vroeger ondergronds hebben ge werkt, doch nu tot het toezicht of administratief personeel behoo- ren, kregen in sommige mijnen de kans om mee te doen. Ook Zondagavond werd op een enkele mijn nog doorgewerkt, zoodat definitieve en meer gedetailleerde cijfers eerst in den loop van vandaag beschikbaar zijn. Van Zaterdagavond midder nacht tot Maandagmorgen 4.30 uur brach'ten de Nederlandsche spoorwegen 26 kolentreinen van Limburg naar het Oosten, Wes ten en Noorden des lands. In normale omstandigheden zijn 't, er slechts 6. Iedere kolentrein bestaatuit gemiddeld 42 wa gons. fcaar iedere wagon in doorsnee 19 ton kolen bevat, worden per trein rond 800 ton vervoerd. Tezamen hebben de treinen dus 20.800 ton kolen uit Limburg afgevoerd geduren de het afgeloopen weekend, hetgeen juist de opbrengst is van den op Zondag geleverden productieslag in de Limburg- sche mijnen. Het aantal treinen zal uiteraard nog stijgen, want ook na 4.30 uur hedenmorgen wordt 'het vervoer der kolen voortgezet, indien de omstan digheden medewerken. Zaterdag is een Fransche Dako ta,, die op weg was van Parijs naar Lissabon in de heuvelach tige streek van Cintra op onge veer twintig kilometer van de Portugeesqhe hoofdstad veron gelukt. Elf passagiers en de vier Iedlen van de bemanning kwamen hierbij om het leven. Een passagier, die met zijn vrouw op huwelijkreis naar Portugal was vertrokken, werd gewond. Alle inzittenden waren van Ffansche nationaliteit. Volgens uit Lissabon ontvangen berichten gelooft men, dat. het toe stel, te oordeelen naar zijn positie, zeer langzaam hoogte heeft verlo ren voordat het verongelukte en dat de ramp voorkomen had kunnen worden, als het iets hooger had ge vlogen. Ooggetuigen bewefen, dat de machine in de lucht in brand vloog en enkele minuten later naar beneden stortte. Alle lichamen der slachtoffers, behalve dat van den piloot, werden gedeeltelijk verbrand tusschen de asch van h,et vliegtuig gevonden. Qp eenigen afstand van bet vliegtuig vond men het stoffelijk overschot van den piloot. De overlevende pas sagier, Eugene' Leonard, werd naar een ziekenhuis overgebracht en ver keerde niet meer in levensgevaar. Volgens een Zondag ontvangen Reuter bericht is men thans van Tusschen de vele vragen der binnen- en buitenlandsche persver tegenwoordigers door neemt generaal Spoor tijdens de te Den Haag gehouden persconferentie even de gelegenheid waar, om een sigaret op te steken. (Anefo/N.F.B. P.) meening, dat een defecte radio installatie de oorzaak is geweest, waardoor de Dakota, in een dichte mist, slechts vijf minuten voordat het toestel zon landen, op een berghelling is neerge stort. Uit de door Reuter uit Lissabon verstrekte lijst van personen, die zijn omgekomen, blijkt dat de vol gende Fransche kunstenaressen tot de 15 slachtoffers behooren: Claude Crussard, claveciniste, Dominique Blot en Edmee Ortmansbach, violis ten, Jacqueline Alliaume-Pariot, violoncelliste. Claude Crussard heeft zich in Frankrijk en daarbuiten vooral grooten naam verworven door haar bewerkingen -en nieuwe uitgaven van onbekende muziek uit de 16de en 17de eeuw. De drie omgekomenen hebben in de maand November 1946 te Amsterdam en 's Gravenhage met medewerking van /'den fluitist Femand Caradge, die zich niet in het verongelukte toestel be vond, als gezelschap „Ars Rediviva" kamermuriékavonden gegeven. Zondagmorgen om vier uur had men reeds de stoffelijke overschot ten van 9 vrouwen, 5 mannen en één kind geborgen. Het stoffelijk overschot van Madame Crussard kon worden geïdentificeerd door haar dagboqk, waarin een leesbare passage „18 Jan. coneerTBBC" luid de. De brandweer van het dorpje Cintra kon de stoffelijke overschot ten van 5 passagiers uit het vlieg tuig verwijderen, voor het vliegtuig geheel in brand stond. Ook de bei- Naar wij vernemen zal het bestuur van de Friesche elfste- denvereeniging heden Maandag een inspectiereis maken langs het traject. Het ijs is sterk ge noeg, maar er zijn enkele slech te plekken als gevolg van het ijsbreken in verschillende vaar ten. Hedenavond zal vergaderd worden over de resultaten van het onderzoek, maar de moge lijkheid bestaat dat de tocht nog deze week plaats zal hebben. de piloten werden uit het vliegtuig geslingerd, doch zij waren reeds dood toen men de lichamen vond. Volgens een nog onbevestigd be richt zouden tot de slachtoffers ook enkele danseressen van het „Ballet des Champs Elysees" behooren, on der anderen de prima Ballerina mevrouw Lorris l'Huissier (Sonja Lovis). e De berichten over het aantal slachtoffers zijn niet duidelijk. Het eene bericht spreekt van 15 slachtoffers, terwijl uit een an der zou zijn af te leiden, dat er 16 dooden zijn. Red. N.N.H.D.). Op normale dagen rijden uit alle deelen van het land 16 leege treinen naar de mijnen tefug. Ook hierin is dit weekend een groote en gunstige verandering gekomen: 34 treinen zijn naar Limburg teruggereden. Britsehe koninklijke familie naar Z,-Afrika vertrokken De Britsche koninklijke fami lie is Zatèrdag ean boord van het slagschip „Vanguard" uit Portsmouth naar Zuid-Afrika vertrokken. Het slagschip had Zondag morgen in de Golf van Biscaye met zwaar weer te kampen. Er stond een zware Zuiderstorm, die groote golven over het voor dek en de hutten van de ko ninklijke familie deed slaan. De koning, de koningin en de prinsessen waren vroeg naar bed gegaan, terwijl prinses Eli zabeth niet aan tafel versche nen was. Het stampende en slingerende schip bevond zich tusschen een Zuidooster- en een Zuiderstorm in. De wind sterkte bedroeg 8 tot 9 (6090 kilometer per uur). Zelfs de reddingsboot werd van haar ge bruikelijke plaats verwijderd wegens het gevaar van over boord slaan. Toch heeft het schip koers gehouden en geen tempo verloren. De het schip escorteerende onderzeeboot was gedwongen vaart te verminde ren en raakte achter. De directie der Spoorwegen prees zich Zondagavond met deze presta tie, die te danken is aan de toewij ding van duizenden leden van het personeel, gelukkig. Zij allen héb ben dezen Zondag extra diensten op de treinen gedaan, zoowel langs den lijn als op de rangeerterreinen, waar de wagens in de ijzige koude aan elkaar zijn gekoppeld. Helaas laat de kleeding van het personeel dik wijls nog veel te wenschen over, maar de spoorwegen zijn er nog niet in geslaagd een afdoende oplossing te brengen in het nijpende klee- dingtekort. Wel wordt de njannen tijdens de extra lange nachtdien sten warm voedsel verstrekt. „Zoo helpen de spoormannen ons land aan kolen", zeide gisteravond een der spoorwegleiders; „ze doen dit uit eenvoudige plichtsbetrach ting." Wereld-voedselsituatie ongunstiger Heden zal te Washington een tweedaagsche zitting van den internationalen noodvoedselraad (IEFC) worden geopend. Dennis A. Fitzgerald, de Amerikaan- sche secretaris-generaal van de IEFC zal er in een rapport den nadruk op leggen, dat de alge meene voedselsituatie iets on gunstiger is geworden sinds de raad vijf maanden geleden bij eenkwam. Hij zal de waarschu wing geven, dat-zelfs de. landen met maar weinig meer dan een voldoende rantsoen het voed- selverbruik verder moeten ver lagen en dat de exporteerende landen alles in het werk moe ten stellen, wil tie crisis niet de overhand krijgen. E KRING DEN HELDER EEN TREFFEND AFSCHEID Kopenhagen heeft op treffende wijze de laatste eer bewezen aan de omgekomenen van de verongelukte Dakota. Sinds Vrijdag stonden de stoffelijke overschotten van de protestant- sche slachtoffers opgebaard in de Deensche Marne kerk te Ko penhagen, waar Zaterdag, voor het vertrek naar Nederland een rouwdienst werd gehouden. Er werd gesproken door den hofpredikant en den heer van Oldenburg van de KLM, die woorden van lof aan de be manning wijdde. Andere verte genwoordigers van de KLM, alsmede van de Deensche Luchtvaartmaatschappij en het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij. In de Katholieke St. Ansgarkerk stonden de stoffelijke overschotten van radio-telegrafist Pijnenburg,' van de beide Franschen en van den Spaanschen passagier opgebaard. De kerk was prachtig versierd. Daar werd eveneens een rouwdienst ge houden. Na afloop der beide plech tigheden werden de elf kisten ge zamenlijk naar het vliegveld Kas- trup gebracht, -waar de stoet langs een eerewadht van luchtvaartperso- neol trok. Op het vliegveld hingen Deensche, Nederlandsche, rAmeri- kaansche, Fransche, Zwee'dsche en Spaansdhe vlaggen halfstok. Terwijl een groote menigte zich om het vliegveld had geschaard. Omstreeks 10,30 steeg een Skymaster van de KLM op met bestemming Amster dam. De Skymaster cirkelde boven het vliegveld Kastrup, alvorens koers te zetten naar Amsterdam waar het om kwart voor één aankwam. Vervolgens vertrok om half drie een speciaal Dakota-vlieg tuig van de KLM met gezagvoerder van Rees, van Schiphol met aan boord de stoffelijke overschotten van de zangeres Grace Moore, van de twee Franschen Peltier en Malbec en van den Spanjaard Izquierdo. Het vlieg tuig zette koers naar Parijs, waar heen de stoffelijke resten van Grace Moore en de beide verongelukte Fransche passagiers worden overge bracht. Daarna wordt de reis voort gezet naar Madrid. De begrafenissen der Nederland sche slachtoffers zijn als volgt gere geld: op Dinsdag 4 Februari a.s. zul- len..teraardebesteld worden de stof felijke overschotten van den heer P. Engel (des namiddags te 2 uur) op de algemeene begraafplaats te Zaandam; van den heer W. Bran denburg op de algemeene begraaf-, plaats te De Lemmer; van den heer W. A. Bommel (des namiddags te 1 uur) op de begraafplaats „Nieuw Eyk en Duynen" te 's-Gravenhage; van den heer H. Hoek (des namid dags te 2 uur) op de algemeene be graafplaats te Noordwijk. Op Woensdag 5 Februari as. zul len begraven worden de stoffelijke resten van den heer G. J. Rietman (de^ namiddags tegen 3 uur) op de Oosteibegraafplaats te Enschede en van den heer S. M. A. Pijnenburg op de R. K. begraafplaats „St. Pe trus" te Boxtel na den uitvaart dienst die om half elf aanvangt De crematie van het stoffelijk overschot van dein heer G. J. Gey- sendorffer is bepaald op Woensdag 5 Februari op Westerveld, na aan komst trein 14,11 halte Driehuis Westerveld. Zaterdag te Alkmaar een leerzame en aantrekkelij ke vergadering gehouden met het kader der partij en genoodigden, waarin dr. L. A. H. Albering, de Partij-secretaris, gesproken heeft, in het bijzonder over het Indische vraagstuk. Mede in verband met ver schillende vragen en op merkingen daaromtrent, (het verslag vindt men el ders in dit nummer), werd in overleg met den inleider als conclusie vast gesteld, dat niet tot onder- teekening van het ont- werp-accoord behoort te worden overgegaan, voor dat vaststaat, dat de on verwijlde vrijlating der ge- interneerden gewaarborgd is. Onder applaus ver- eenigden alle aanwezigen zich met deze conclusie, aan den Kringvoorzitter opdragend, dit in de Za terdag te houden verga dering van het Partijbe stuur ter sprake te bren gen, opdat bewerkt kan worden, dat het P.B. zich terzake met de Katholieke Fractie verstaat. Spanje trekt zijn troepen terug Van officieele zijde wordt vernomen, dat de Spaansche troepen aan de Spaansch-Fran- sche grens zullen worden ver minderd tot de normale sterk te, aangezien de toestand thans geen aanleiding meer tot een. abnormale troepensterkte geeft. In diplomatieke kringen te Madrid is men voorzichtig met het leveren van commentaar, ofschoon men aanneemt, dat de maatregel zal bijdragen tot een verbetering van de Spaansch- Fransche betrekkingen. r

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1