Nieuut Kent Rusland 't geheim van de atoombom? GROENTEN - BLOEMBOLLEN EN JENEVER NAAR ENGELAND 2.500 zware vrachtauto's vervoeren steenkool i f Heeren Pluimveehouders T. Schimmel Jzn. nvolmaakte Schip" ion, bespraakt, 'UIMELOT Voor Alkmaar en omgeving ,De Amerikanen hebben het uitgevonden, wij zullen het moeten stelen Communisme en Maatschappij De opvoeding van de Duitsche jeugd Totaal 26.407 ton Veel kaas, boter en bacon e.d. hebben we niet Wat de E.V.C. wil SCHEEPSRAMP BIJ HONGKONG Postspaarbank gaat rente bijschrijven Zij rijden pra'ctisch dag en nacht Bulgarije protesteert- bij de Groote Vier TWINTIG AUTO'S INGESNEEUWD Donderdag Elfstedentocht dat de machthebber* Duitschland in him re*- n op zijn brieven rea- zelfs in hun daden. Het c, doch al lezende, koh- ns niet aan den indruk i, dat de schrijver be des van Hitier c.s. wel veel in verband> brengt orrespondentie met Ber- oek was voor ons echter eressant, omdat het, zij ltijd in meesleepende wat gebeurtenissen en it den bezetingstijd in >land vertelt, zoowel uit ring als aan de hand van Ierover in sommige bla- •rschenen; zoo werd o.a. erhaal over den slag bij extenso in dit boek ïen. zich later de bewogen de bezetting nog eens in g willen brengen, zullen 1 dit boek met bel^ng- ;zen. Fr. O, wenscht U STERKE RASZUIVERE KUIKENS in derassen W. L, Patr. Legh, Barn. Ex- Chèq, LR,I,R? Besteedt Uw bon dan goed en zendt hem ons! Door onze jarenlange ervaring zult U tevreden zijn. Aanbevelend, Slooterslaoan M 55 HEILO.O Vert, voor J, Schimmel, Boerderij „Bameveld" O: ids befkende ébedrijf N met volledige vergun- rima onderhouden pand en Voor serieuse gegadigden rzoek toegestaan, kantoor J. KEETBAAS, Don 4961. I, y,B I| T WERKKRING, eventueel o£ tijdelijk. Bekend met ingzaken, Vermogenbeheer no. 18950, bur. van dit bl. INC ALKMAAR 93 voor 3e en 4e periode, en Versnaperingenkaarten nden: huis) van 9,3012 en van voners op Maandag 10 Fe- Hes, Bovenweg) van 9,30-- vcor alle inwoners op 1947. ïrduin) van 9,3012 en van. g 12 Februari 1947. mderdag 13 Februari 1947. Heinis) van 9,3012 en le inwoners op Donderdag lder) van 9,3012 en van woners op Dinsdag 11 Fe- :rsch) van 9,3012 en ttan oners op Vrijdag 7 Febr. '47 3 J. Zwart) van 9,3012 en lie inwoners op Vrijdag 14 an Ham) van 9,3012 en lie inwoners op Vrijdag 14 lafé Treiture) van 9,3012 r alle inwoners op Woens- HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) DINSDAG 4 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11143 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm-), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, .Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank „DE LINIE" heeft een hoofd artikel over het communisme in Rusland, in verband met een boek over d)s Sovjet-Unie van den Zwitserschen prot. hoogleeraar Frits Lieb, dat als gevaarlijk voor niet goed ingewerkte lezers wordt gekenschetst. Het is dan ook door ,,Vrij Nederland" in vertaling ge geven. Hebben wij in Rusland te maken met een normale ontwik keling van de communistische be ginselen, of met eenontaar ding er van? Is het dan toch waar dat het communisme, geplaatst ivoor de werkelijkheid, zijn eigen beginselen verloochenen moet? .dat Marx het christendom ver werpt, staat vast. Slaat Stalin andere wegen in, dan beteekent dit, dat hij een omweg neemt, om tot het marxistische doel te ge raken, of hij keert het marxisme den rug toe, in welk geval de marxisten, die op Stalin rekenen, bedrogen uitkomen. Merkwaar dig is te lezen, dat de Zwitser- sche prof. meent, dat het ware communisme niet zoo ver van het ware christendom afstaat, terwijl Rome ons in de ziel brandde, dat christendom en communisme el kaar verdragen als water en vuur. Bovendien blijkt, dat prof. Lieb de bezwaren van Stalin tegen het Vaticaan deelt, of, als men dat liever hoort, met iederen vorm van christendom sympathiseert, behalve precies met die van de Moederkerk. Dat „De Linie" overigens de meening van velen onder de ka tholieken deelt, dat het commu nisme niet alleen met woorden moet worden bestreden, blijkt uit verschillende publicaties van den laatsten tijd, waarin betoogd wordt o.a. door prof. Pompe en ook door een brief van een katholieken arbeider, dat wij, katholieken, ons zoo spoedig mo gelijk' een duidelijk beejd van de toekomstige maatschappij, waar in in §Ik geval het wilde kapitaal aan banden wordt gelegd, moe ten eigen maken. Het ontbreken van dit concrete ideaal belet ons, een front te vormen. En dit ge mis verlamt onzen strijd tegen het oommunisme. (Waarbij aan- geteekend moet worden, dat wel iswaar de verwezenlijking van zulk een concreet maatschappe lijk ideaal mede een stuk staat kundig werk zal zijn, maar dat de kristalliseering toch ook de uit monding is van wat in maat schappelijke kringen leeft. En wij, onder ons, hebben toch niet voor niéts een geregeld overleg tusschen de vier standen. Kan dit, in samenwerking met de poli tieke organisatie, niet meer im puls geven tot de zoo hoog noo dige concretiseering der maat schappelijke orde, gebaseerd op de wet van het Evangelie, zooals de Paus dat zestien jaar geleden al verlangde? Zusters voor China Een groep van tien zusters missionarissen, van het H. Hart, waaronder de overste, zal zich op 9 Februari a.s. inschepen voor China. Wegens het uitbre ken van den oorlog waren zij in Italië gebleven. Zij werden door den Paus ontvangen, die haar de beste wenschen meegaf voor China en voor haar con gregatie, die in China vier hui zen telt. Mevr. F. v. Steenberghe- Enggeringh bij den Paus De presidente van het hoofd bestuur van de internationale vereeniging van katholieke vrouwenbonden, mevrouw F. v. SteenbergheEngeringh, ec> - genoote van den oud-minister mr. M. P. L. Steenberghe, werd vandaag door den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen. BERNARD BARUCH, voormalig vertegenwoordiger van de V.S. als permanent lid van de commissie voor de atoom-energie bij de Vereenigde Naties, heeft het vermoeden uitgesproken, dat de Sovjet-Unie zich door middel van spionnage in Canada op de hoogte zou hebben gesteld van het geheim der atoombom. Baruch wees daarbij op de recente onthullingen inzake spionnage in Canada en op een krantenbericht, volgens hetwelk de Canadeesche regeering met plutonium- winning is begonnen. „Gisteren onze bondgenooten, heden onze naburen, morgen onze vijanden", aldus luidde de toast, welke door kolonel jjabotin, toen malig chef van e'er Sovjetrussi- schen Geteimen Diens), op V--J- dag werd uitgebracht, aldus schrijft Igor Qoezenlko, eertijds be ambte van de Sowjetrussische ambassade te Ottawa in het „Cos mopolitan" magazine. Met betrek king tot de pogingen van Sovjet- russiscthe zijde om het geheim van de atoombom machtig te worden, verklaart Goezenko, dat hij op V-J-dag op de ambassade „niet hoorde reppen van hoqp op inter nationale controle. Alle hoogge plaatste officieren zeiden hetzelf de: „Nu de Amerikanen het heh- ben uitgevonden, zullen wij het moeten stellen". Verder zegt Goe zenko, dat Moskou, naar hij meent te weten, reeds gedetailleerde in- lichingen omtrent de atooombom bezat maanden voordat de wereld er van te heoren kreeg. De Sovjet- Unie zou oqk specimina van ura nium 233 en 235 bezitten en wel uit Ottawa, overgebracht in diplo matieke valiezen van de Sovjet- Russische ambassade. De Canadeesche minister van wederopbouw, C. D. Howe, heeft in commentaar op de geruchten omtrent het uitlekken van atoom- Een Amerikaansch plan In Washington is bekend ge maakt, dat 'generaal Monarney, de Amerikaansche vertegen woordiger in den geallieerden bestuursraad te Berljjn, pogin gen in het werk stelt om een uniform program voor opvoe ding van do Duitsche jeugd in de vier zones van Duitschland door te voeren. Amerikaansche autoriteiten ver klaren, dat de volgende maatregelen genomen moeten worden ter bevor dering van de politieke en moreele re-oriëntatie van de Duitsdhe jeugd naar democratie en vrede: 1) de vorming van jeugdgroepen- ringen, die vrij zijn van nazistische en militairistisdhe tendenzen; 2) cultureele leiding; 3) de jeugd moet bewogen worden om vrijwillig aan gemeenschappelijke werkprojecten deel te nemen; 4) de systematische scholing van jeugdleiders en bestu deering van speciale maatregelen (gepn strafmaatregelen) voor op voeding van de jeugd, den bezet tingstroepen vijandig gezind; 5) het bevorderen van de toenadering tus schen de Duitsche jeugd en die van andere landen. In de Amerikaan sche zone zal het bovengenoemde onmiddellijk toegepast worden, al dus wordt verklaard. Vliegongeluk bij Hannover Twee Spitfires zijn met een snelheid van 500 km. per uur boven Celle, ten noorden van Hannover, tegen elkaar gevlo gen. De beide piloten werden gedood. Berouw komt na de zonde Tijdens de gisteren gehouden zitting van het zuiveringshof te Neurenberg barstte verdachte Von Papen in tranen uit. De president, dr. Sachs, verdaagde de zitting 20 minuten. »aat prachtig, en wat vlug. Dat jr even een fijn spelletje, 't Is dat vader en moeder het niet de jongens vinden het prach- lemaal geen gevaar. Ze houden cig goed vast. Maar wat gaat le zwaaien met de benen heen laar ze worden zo lekker niet t kost lekker niets. Dat rijden Ten behoeve van de scheepvaart wordt door de sluizen te IJmuiden het ijs, dat op het Noordzeekanaal regelmatig door een ijsbreker wordt stukgemaakt, in de Noordzee gespuid. (A.N.P. P.) bomgehqimen uit Canada naar de Sovjetunie verklaard: „Naar onze meenihg zijn de door ons getrof fen veiligheidsmaatregelen min stens even voldoende als die van eenig ander land en beter dan die van de meeste landen Wij hebben geen redenen om aan te nemen, dat er geheimen uitlekken. Wan neer iemand iets weet over lekka ges. zouden wij dat gaarne verne men, zoodat we e rmaatregelen te gen kunnen nemen. De productie van den extra Zondagsdienst in de Limburg- sche mijnen heeft 26.407 ton bedragen. In Januari was de gemiddelde dag-productie 31.825 ton, zoodat op dezen Zondag 80 van de produc tie van een normalen werk dag is voortgebracht In de haven van Marken werd op het ijs een boerenbruiloft gevierd. Drie echtparen, in de traditioneele Marker kleedij ge stoken, werden onder groote belangstelling in den echt verbon den. De bruiloftsstoet arriveert op het ijs. Prins Bernhard naar Stockholm vertrokken Kort na het middaguur steeg, onder gezagvoering van kapt. F. OverijndeT, het K.L.M.-Dakota- vliegtuig PHTBG van Schip hol op met bestemming Soester- berg. Het toestel was door Z.K.H. Prins Bernhard gechar terd voor een speciale vlucht naar Stockholm en terug, al waar de Prins' morgen de be grafenis zal bijwonen van Prins Gustaaf Adolf. Prins Bernhard, die Vergezeld wordt van zijn adjudant, rit meester Geertsema, en jhr. mr. C. Dedel, nam in Soesterberg in het toestel plaats. Financieele handels besprekingen verdaagd De officieelë delegatie van het Vereenig<ï Koninkrijk Groot Brit- taimië heeft haar besprekingen met die Nederlandlsche delegatie in Den Haag verdaagd. Het on derwerp van deze besprekingen, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, was de beschouwing van het toekomstige handlels- en betalingsverkeer tusschen beide landen, terwijl voorts de moge lijkheden onderzocht werdep voor een progressieve en bestendige uitbreiding van het handelsver keer tusschen beide landen, welke uitbreiding tot wederzijdsch voor. deel strekt. Het was niet de be doeling eenig cfficieel handeels- aceoord vast te stellen voor de regeling van de uitwisseling van goederen tusschen d!e twee lan den. Teneinde het huidige verstoor de evenwicht in de handels, en betalingsbalans te corrigeeren zijn de mogelijkheden om den Neder- landischen export naar het V.K. over een uitgestrekt terrein van agrarische industrieele producten uit te breiden, volledig onder zocht; in het bijzonder werd hier bij betrokken de export van kaas, bacon, boter, eieren en geconden seerde melk. Deze producten voerde Nederland voor den oorlog in groote hoeveelheden naar het V.K. uit. De nadeel i ge invloed van den oorlog op de Nederlandsche economie is oorzaak van het feit, dat Nederland op het oogenblik geen overschot aan boter en bacon heeft, terwijl er slechts kleine overschotten aan kaas, eieren en geconden seerde melk bestaank Voor namelijk daardoor is Neder land, ofschoon het zeer ver langend is het V.K. bij te staan, niet in staat belang rijke hoeveelheden van die voedingsmiddelen, welke in het V.K. gerantsoeneerd zijn, aan te bieden, De vertegenwoordigers van het V.K. wezen echter op het feit, dat er voor de eerstkomende jaren in het V.K. een markt zou zijn voor alle hoeveelheden, van verschiL lende producten welke Nederland kan zenden en een permanente markt voor belangrijke hoeveel heden van deze goederen, mits zij tegen concurreerende prijzen kun nen worden aangeboden. Wat betreft de beperkte hoe veelheid kaas, eieren en gecon denseerde melk, welke op het oogenblik in Nederland beschik baar is, blijken er vragen te rij zen betreffende de prijspolitiek. Deze problemen eischen verdere bestudeering door de regeeringen van beide landen, die overeenge komen zijn de besprekingen over een paar weken te hervatten. Wat betreft de agrarische en indus trieele producten, die thans voor den export beschikbaar zijn, is in prinaipe een overeenkomen be reikt voor verhoogden uitvoer naar het V.K. o.a. van belang rijke hoeveelheden vruchtenpulp, vroege groenten en stroocarton. Voorts is overeengekomen, dat -het V.K. een grooten import var bloembollen, pootgoed en zeker hoeveelheden Hollandsche jen- ver en likeuren zal toestaan. De noodige administratievi maatregelen om deze besluiten uit te voeren zullen zoo spoed r; mogelijk worden uitgewerkt doe de verantwoordelijke autoriteit e van beide landen. De besprekingen zullen in Ik begin van Maart te Londen wo den voortgezet. De Kath. Fransche Pers Met groote kracht wordt ei momenteel in Frankrijk ge werkt aan de bevordering var. de katholieke pers, zoowel van de groote dagbladen als van dc organen voor werklieden en de landbouwers, zoomede de spe ciale uitgaven, teneinde de christelijke stellingen tegenover de problemen van het oogenblik te propageeren. In de groote zaal van Bellevue aan de Leidschekade te Amsterdam werd1 Maandagavond 't eerste lan delijke congres der Eenheidsvak centrale (E.V.C.) geopend. Ter in leiding van deze vijfdaagsche bij eenkomst hield de voorzitter, de heer Berend Blokzijl, een rede, waarin hij, in hoofdzaak tot de navolgende conclusies kwam: le. onvoorwaardelijke verhooging van de arbeidsproductiviteit tenein de naast leniging van de nooden van de Nederlandsche arbeiders klasse, te ontkomen aan macht en invloéd van Wallstreet, d.w.z. de Amerikaansdhe geldmagnaten. 2e. loonsverhooging en strijd te gen de duurte. 3e. democratiseering van hët be drijfsleven, mede ter versteviging van de politieke democratie. 4e. nationalisatie van sleutelin- dustriën. 5e. op grondslag van het onder havige fusierapport een zoo spoedig mogelijke eenheid met het N.V.V. 6e. strijd voor de vrijheid der door fascisme geknechte volken in het kader van het wereldvakverbond. 7e. in samenwerking met alle vrij heidslievende Nederlanders het geven van een zoo groot mogelijke bijdrage tot de vrijheid van Indone sië en strijd tegen degenen, die als reactionairen de koloniale verhou dingen willen handhaven. Reuter meldt uit Hongkong, dat op het ongeveer duizend ton metende Êritsche rivier- stoomschip Sai-on brand is uitgebroken, waarbij olietanks in de lucht gevlogen zijn. De passagiers zijn overboord ge sprongen. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden volgens de laatste opgave een zestigtal bedraagt Brandweerlieden vonden de lijken opeengesta peld op het dek. Het schip had 250 passagiers aan boord. Hoewel er nog een groote ach terstand is, zal de Rijkspostspaar bank geleidelijk aan gelegenheid geven tot het doen bijschrijven van de rente t/fn 31 Dec. 1945 145 in de boekjes. Van tijd tot tijd zal bekend gemaakt worden welke boekjes kunnen worden ingezon den. Hierbij zal, zooals b.v, bij de verstrekking van distributiebe scheiden, een letterindeeling wor den gevolgd. Zij, die in strijd hier mede boekjes, die nog niet voor inzending in aanmerking komen, toch toezenden zullen met groole vertraging in de terugzending re kening moeten houden. Corres pondentie moet worden vermeden. Den inleggers wordt aanbevolen geen waardepapieren in de boek jes te laten liggen, aangezien de Rijkspostspaarbank zich niet aan sprakelijk kan Stellen voor het zoekraken van met de boekjes medegezonden stukken. Voorts overtuige men zich dat het juiste adres op het titelblad is aange geven. De inleggers wier familie naam mei „aa" begint kunnen hun boekjes inzenden in het tijd vak 1020 Februari a.s. Boekjes uitgegeven na 1 Januari '46 komen nog niet voor inzending in aan merking. De Limburgsche mijnwerkers hebben op spontane wijze gehoor gegeven aan den oproep, om hun vrijen Zondag op te offeren voor het delven van steenkool. De mijnwerkers begeven zich naar de schacht. (A.N.P.) 2500 zware vrachtauto's, inge zet door de beroepsvervoerders, rijden vanaf Maandag in de rich ting der mijnen, om de stof te halen, die nu, meer dan ooit, den naam „het zwarte goud" ver dient. Dit heeft plaats n.a.v. het aan de regeering gedane aanbod van de vakgroep goederenver voer om deze auto's in te scha kelen jn het kolenvervoer. Onmiddellijk nadat de be roepsvervoerders hun aanbod hadden gedaan, stelde het rijks- kolenbureau een onderzoek in naar de uitvoerbaarheid in het kolenvervoer per auto. De moei lijkheid daarbij was niet van ad ministratieve aard, doch lag voornamelijk in het feit dat de afvoer van de mijnen niet is in gesteld op het laden van vracht auto's. Toen echter bleek, dat 'n laadinrichting kon worden ge ïmproviseerd, draalde het rijks- kolenbureau geen oogenblik om ook de vrachtauto's bij het ko lenvervoer in te schakelen. De beroepsvervoerders stelden hun transportorganisatie in de vorm van de 80, over het geheele land verspreide kantoren van de co- operatieve vervoersondernemin gen van het beroepsvervoer, ter beschikking van het kolentrans- port. f' Op een machtigings-telegram van het rijkskolenbureau stelden deze kantoren de noodige vracht wagens ter beschikking, die dan onder leiding van een convooi- geleider en voorzien van de noo dige papieren naar de mijnstreek rijden. Men hoopt binnen enkele da gen dit kolenvervoer per vracht auto geheel op gang te hebben. Door het vervoer per vrachtauto zullen andere transportopdrach ten, die minder dringend zijn, een oogenblik moeten blijven liggen. Stagnatie in het vervoer behoeft evenwel niet te worden gevreesd, aangezien de beroeps vervoerders hebben toegezegd om meerdere chauffeurs voor hun vrachtauto's te zullen ge bruiken, waardoor de wagens practisch dag en nacht kunnen blijven rijden. Het twee tot drie voudige van de normale trans portcapaciteit kan daardoor wor den bereikt. Zoo is 't gevechtsterrein voor den kolenslag verplaatst naar 't vervoer en dat ook daar alle krachten zullen worden ingezet bleek uit het antwoord van een chauffeur, gevraagd naar zijn meening over het kolepvervoer per auto*' „Dat wij niet gek wa ren op kolenvervoer" maar zoo voegde hij er aan toe „toen het bestuur van onze organisatie ons vroeg of wij wilden rijden, heb-, ben wij geen oogenblik geaar zeld om ja te zeggen, en nu de regeering ons aanbod heeft aan vaard, nu zullen we ook ons best doen om te helpen waar het noo- dig is". Een andere chauffeur zou Zon dag met zijn zware dienst naar Praag zijn vertrokken. De vracht bleek echter te kunnen worden uitgesteld en zoo was ook deze 10-tonner Maandag beschikbaar voor het kolenvervoer. Bij zoo'n bundeling van krach ten zal de kolenmisere waar schijnlijk spoedig tot het verle den behooren. Rouwplechtigheid voor Grace Moore In de Amerikaansche kerk te Parijs is een rouwplechtigheid gehouden voor de bij het onge luk met de Dakota omgekomen Amerikaansche zangeres Grace Mcore. Aanwezig waren Jeffer son Caffery, de Amerikaansche gezant, de ambassadeurs van Engeland Nederland en Canada en de gezant van Denemarken. In het schip van de kerk 'had zich een groot aantal belang stellenden verzameld uit kunA stenaarskringen. Onder de fa milieleden merkte men Perrera, den echtgenoot van Grace Moo re, en haar broer op. D.e kist was met rozen, lelies, anjelieren en prachtige kransen bedekt. Op wensch van de familie werd de plechtigheid eenvoudig gehou den. Het stoffelijk overschot is in een grafkelder bijgezet, van waar het later naar de V.S. zal worden overgebracht. Bezwaren tegen het Vredesverdrag Op voorstel van den Bul- gaarschen eersten minister, Georgi Dimltrof, heeft de Bul- gaarsche regeering besloten, dat de Bulgaarsche delegatie, die het Bulgaarsche vredes verdrag moet onderteekenen, bij de ministers van buiten- landsche zaken der Groote Vier zal protesteeren tegen enkele bepalingen van het vredesverdrag. De bezwaren zijn vieriedig: le. in 't verdrag wordt Bulgarije niet als co-belligerent erkend; 2e. met de „gewettigde eischen" van Bulgarije t.a.v. toegang tot de Aegeïsche Zee en teruggave van West-Thracië wordt geen rekening gehouden; 3e. ofschoon de herstelbetalingen van 125 millioen dollar tot 70 millioen zijn gereduceerd, is dit bedsag nog te hoog. Door het bepalen van herstelbetalingen in natura worden de herstelbetalingen aanzienlijk verhoogd; 4e. Bul garije wordt het recht onthou den op het stellen van eischen aan Duitschland, ofschoon Bul garije slechts het Driemogend- hedenpact van Maart 1941 heeft onderteekend. Bulgarije stelt voor, dat de eerste herstelbetalingen twee jaar na het van kracht worden van het verdrag zullen worden verricht. Op den rijksweg tusschen Heiloo en Limmen zijn tenge volge van den sneeuwstorm een 20-tal auto's ingesneeuwd. Er zijn er bij die totaal onder de sneeuw bedolven zijn en waarbij van de auto niets meer te bespeuren valt ALARMTOESTAND IN VENEZUELA Het leger van de republiek Venezuela is in alarmtoestand, met het oog op eventueele maat regelen tegen een terugkeer van den voormaligen president Lo pez, die in 1945 is afgezet. Lopez schijnt te beschikken over een aantal vliegtuigen en een vloot. Sommige van zijn aanhangers zouden momenteel op Curacao verblijven en op grondgebied van de dominicaansche repu bliek. Men verwacht in Vene zuela afkondiging van den staat van beleg. Radio-rede Soekawati Woensdag 5 Februari a.s., om 17.45 uur in de rubriek „Rijk over zee" (Hilversum II), zal de president van Oost-Indonesië, Soekawati een redevoering uit spreken. Deze is vlak voor zijn vertrek naar Parijs op gram* foonplaten vastgelegd. Het bestuur van de Elfsteden- vereeniging maakt bekend, dat de Elfstedentocht op Don derdag a.s. wordt gehouden, tenzij sneeuwval of dooi dit alsnog mochten verhinderen. Het ijs is thans overal betrouw baar, maar op verscheidene plaat sen slecht te berijden. Aan het verbeteren van de route wordt gewerkt. Het' traject gaat langs de elf steden van Friesland en is 200 K.M. lang, Alleen personen van 18 jaar en ouder mogen deelnemen. Er wordt in 2 afdeelingen gere den, wedstrijd en tocht welke achtereenvolgens om 5,30 en 6.00 af uit Leeuwarden starten. Men kan voor den tocht ook in een der an dere steden starten. Aan den wed- srijd mogen geen dames deelne men. De eindcontrole „tochten" wordt gesloten des nachts om 12.00 uur. Ieder, die het eindpunt be reikt voor sluitingstijd ontvangt he zilveren Elfstédenkruisje. Gelegenheid tot inschrijving be staat in het Beursgebouw te Leeu warden. Het bestuur kan in geen enkel opzicht garandeeren dat aan aan vraag om logies voldaan kan wor den. In het Beursgebouw is beide dagen voor den tocht ook een af- deeling inliohtingen en pers geves tigd. Wegens kolenschaarschte kunnen de Spoorwegen geen extra treinen inleggen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1