STANDBEELD VAN CHRISTUS Succesvol debuut van „Odeon M. Groot tijdelijk wethouder Een Alkmaarder in Tsjechië Ingrijpe 1 4> NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag'4 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJOEN Die goede Hertog Romantische sfeer en goede muziek Marktberichten ;AG. 2 Gegronde vrees? Met genoegen lazen we de af- gelcopen weken in dit blad het artilkel van .niet-katholieke zijde, en het daarop volgende van den heer Van Klinkum omtrent het te plaatsen standbeeld van Christus Vorst des Vredes. Het verwonderde ons, dat voor al in het laatste artikel een zeke re bezorgdheid naar voren kwam, als zouden de Protestanten zich aan de plaatsing van dit stand beeld kunnen ergeren en mooglijk in verzet komen. Het schijnt ons toe, dat tegen woordig voor een dergelijke be zorgdheid althans van die zijde geen voldoende gronden aanwe zig zijn. Het is immers langzamerhand geen geheim meer dat de opvat tingen bij de Protestanten om trent het aanbrengen van beel den de laatste jaren wel eenigszins gewijzigd zijn. Waarschijnlijk zal dit moeten worden toegeschreven aan de drang naar liturgie, die de laat ste jaren onder Protestanten nau welijks meer te stuiten is. Men schijnt de behoefte aan ook meer uiterlijke warmte in de gods dienst te ondergaan en daarom zijn gebrandschilderde ramen met profetische figuren in de nieuwe re Protestantsche kerken niet zeldzaam. Nog'meer. Het is alweer een heele tijd geleden, dat de chris te- lijkhistörische „Nederlander" be richtte, dat in Haarlem een nieu we Gereformeerde kerk gebouwd werd en dat men daarin als steunpunten van de pilasters kop stukken aanbracht van de oudere en nieuwere groote Protestante fi guren als Luther, Calvijn, Dr. A. Kuiper, Dr. H. Bavinck enz, Naar aanleiding hiervan schreef Ds. Schilder in de (Gereformeer de) Bazuin een tikje ondeugend het volgende: „Een aardige ge dachte. Het is wel de vraag of sommige van den hier genoemden niet zelf in hun geschriften hier en daar uitlatingen hebben ge daan, die deze pilaster-onder steuningen mon of meer veroor- deelen. Maar de liefde zondigt wel meer tegen decreten van haar objecten. Een aardige gedachte en een leuke overtreding als het zoo gebeurt." Merkwaardiger is nog het vol gende. Eenige jaren geleden werd er in de Hersteld Evangelisch Luthersche kerk te Amsterdam een samenkomst gehouden. Ter opluistering van deze feestelijke bijeenkomst had men in de kerk een buste van Luther geplaatst. Deze buste stond, opgesteld tus- schen planten en bloemeh en. brandende kaarsen. Het katholieke dagblad de Tijd had kennis gekregen van deze verrassende plechtigheid en wees er op, dat blijkbaar in een Pro testantsche kerlk het beeld van Luther mag vereerd worden, ter wijl een dergelijke beeldencultus in een Roomsche kerk door Protes tanten veelal voor afgoderij wordt versleten. Naar aanleiding van deze laat ste opmerking schreef Dominee Westerman aan de Tijd een inge zonden stuk. Wij hebben dat in gezonden stuk bewaard en geven het voornaamste daarvan hier nu gaarne weer. "Nu echter bemerk tk uit uw onderschrift, dat u in de meeiving verkeert alsof in een Luthersche Kerk heelemaal geen beelden of schilderijen van apostelen en heili_ gen zouden mogen voorkomen. Dit echter Is een dwaling uwerzijds. Luther was geenszins tegen da versiering van eene kerk met beel_ den en schilderijen. U weet hoe ge_ streng' hij zelf is opgetreden tegen de beeldstormers In zijne dagen en in zijn stad. Hij meende zelfs: wij hebbem niet te veel maar nog te weinig beelden; hij noemde ze een "Laienbibel". Hij constateert dat hij zelf geheel onwillekeurig, als hij bijv. aan Christus denkt zich in zijn geest '"het beeld van een man voorstelt, dio aan het kruis hangt en als" hij van Paulus spreekt; zich den Apostel voorstelt als een ''een. voudig schraal mannetje" zooals ook Philippus (Melanchton) was." Tegen heiligenbeelden had hij mets in te brengen als zij maar niet als wonderdoende "afgoden" worden aangebeden. Enz. Nu weet ik wel dat Luther hierin met Zwingli en vooral met Calvijn verschilt en dat in Nederland laatst genoemden meer invloed hebben verkregen dan Luther maar dat neemt niet weg; dat ik het geheel met Lut'her eens ben. U moge hieruit zien dat ik het heelemaal niet afkeur als beelden of schilderijen van heilige per sonen uit den Bijbel of de kerk geschiedenis in Protestantsche ker ken een plaats vinden. In 1926 heb ik een godsdienstoefening gewijd aan den edelen Franciscus van Assisi. Indien ik een beeld van dezen vromen man Gods had be zeten zou ik er nie's tegen hebben gehad indien het dien morgen in passende versiering in mijne kerk had geprijkt. Het is mij er natuurlijk niet om te doen over principieele punten hier met u van gedachten te wis selen. Dat is trouwens niet aan do orde. Maar wel stel ik er prijs op dat wij. die toch in zoo menig op. ALKMAAR zat al heel vroeg in de schubden Wel niet direct door eigen toedoen, maar meer door de eischen, die door de heerschers over steden en dor pen werden gesteld. 4 Februari 1436 had Alkmaar nog een schuld van 8000 kronen aan Philips van Bourgondië; er was nog pas 3500 kronen van betaald. Op 4 Februari stemde hij echter toe, dat deze schuld werd teniet gedaan, op voor waarde dat Alkmaar hem 300 Hollartdsche schilderen zou schenken. zicht gelijke waarheden belijden; althans niet door misverstand noo_ deloos de scheiding verscherpen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Uw dw. dn. C. F. WESTERMANN Luth. pred. Ziedaar dan het oordeel van een Luthersch predikant en hiervoor gaven we dat van een Gerefor meerden Dominee. Dat de Nederlandsch Hervorm de Kerk er minder ruim over zou denken, kunnen we moeilijk aan nemen, wijl men juist in dit kerk genootschap zeer breed van op vatting is. We zijn er daarom volkomen gerust op, dat de protestanten geen bezwaren zullen opperen tegen de oprichting van een standbeeld voor" onzen Vredevorst Christus. Verleden jaar is een zeer be gaafde Protestantsche diame Dr. Corn, de Vogel tot de katholieke kerk overgegaan. Van dezen over gang gaf zij een redelijke vërant- wording in 't boek „Ecclesia ca- tholica". Als er iets is, wat deze talent volle schrijfster in genoemd boek heel duidelijk en vaak roerend heeft aangetoond, dan is het de innige en eerlijke liefde van de Orthodox-Protestanten jegens hun Heiland'. We kunnen ons moeilijk voor stellen, dat deze Protestanten een afwijzende houding zullen aanne men tegen een initiatief van hun katholieke broeders, een initiatief dat toch geïnspireerd was door' dezelfde liefde, die zoowel pro testanten als katholieken siert. PATER FREHE. Mottheus-passion J. S. Bach ALKMAAR. De data van de uit- voeringen van Bach's Matthaus-Passion. naderen weer. Zaterdag 12 en Zondag 13 April a.s. zal het0 meesterwerk we derom onder de bezielende leiding van Corn, Jonker; door de Ned. Herv. Ora_ torrum Vereeniging te Alkmaaar ver klankt worden, onder de oude gewei*, ven van Alkmaarseh schoone kathe draal. Alles ten spijt moet dit jaar de generale repetitie; zeer verkort; op Zaterdag voor de eerste uitvoering worden gehouden; omreden de Arn_ hemsche Orkest Vereeniging, die dit jaar voor de begeleiding zorgt, g'een avond beschikbaar had voor de gene rale. Voor de jongeren eon teleurstel, ling maar ook voor de ondernemers die daarmee voor dit jaar het doel dat zij speciaal voor oogen hadden met de generale (de jeugd op te voeden in het werk) verloren» zien gaan. Behou dens Jo Vincent; sopraan; blijft de solistische medewerking zoo als' zij het vorige jaar was. v De plaatsing van een orgel brengt wederom eenige bezwaren met zich mee. De benoodigde klavieren voor het orgel zijn niet voorhanden en moeten uit Zwitserland komen. Wij vertrouwen er echter op dat de firma Pels alhier er m zal slagen het door die firma ge. heel nieuw te bouwen instrument van de onmisbare onderdeelen te voorzien. Gezien de groote "kosten aan het ge heel verbonden stemt het tot vreugde dat de bestellingen voor plaatsbewij zen reeds weer in zoo ruime mate bin nenkomen. Bij den duivel te biecht!... ALKMAAR Toen ambtena ren van de prijzen controle in een lunchroom te Alkmaar hun twaalf uurtje verorberden, werd hun door twee personen enkelecou pons stof te koop aangeboden, zonder punten, voor een prijs van f 175 per coupon. Prompt werden beide heeren ingerekend. Na een verder inge steld onderzoek bleek, dat men een zeer goede vangst had ge daan, Beidten werden in verzekerde bewaring gesteld. Drie coupons stof, een colbertcostuum en 1500 meter elastiek werden in beslag genomfen. Nieuwe Woningcommissie /'Ten gevolge van de ophef fing van Volksherstel zal ook de tegenwoordige woningcom missie, bestaande uit de heeren Weth. Coerts, Mr. C. Smal, C. Couwenhoven, Zeegers, Bruin, Hagenaar, J. Plas en de Haas (secr.) eerlang worden opgehe ven; in de eerstvolgende raads vergadering zal een gemeente lijke commissie voor de woning distributie worden benoemd. DRANKWET ALKMAAR Ingekomen is een verzoek van den heer H. Kou- wenberg, alhier, om een vergun ning voor den verkoop van ster ken drank in het klein uitsluitend voor gebruik ter plaatse, voor welke de vergunning geldt in het perceel Laat nr. 99. TRIDUUM R.K. MIDDENSTAND ALKMAAR In de intieme en verwarmde kapel van Huize „St. Augustinus" begint heden avond 8 uur het Triduum, dat de herdenking van h.et 40-jarig bestaan van de R.KM.V. op Zon dag 9 Februari vooraf gaat. Wij vertrouwen, dat de leden zon der uitzondering present zijn, terwijl oud-leden en zij die met onze vereeniging kennis willen maken, ook van harte welkom zijn. NIEUWE INDUSTRIE v<, ALKMAAR Naar wij ver nemen is de fa. G .A. Conijn en Zn. alhier voornemens aan haar zagerijbedrijf aan den Frieschen weg een industrie te verbinden voor vervaardiging van bouw platen uit houtwol en cement, welke onder den naam Conex in den handel zullen worden ge bracht. Het wachten is op de machines, die ter plaatse het hout tot houtwol zullen verwer ken. Aanvankelijk was er spra ke van, dat de fabriek in de ge meente Bergen aan het Kanaal zbu verrijzen, hetgeen echter op bezwaren stuitte bij de Commis sie tot behoud van het landelijk schoon. Tenslotte werd besloten de fabriek, waarin 50 tot 60 man werk zullen kunnen vinden,'aan den Frieschen weg nabij de za gerij te bouwen. Men hoopt te gen Mei te kunnen draaien. GEGUND Het stucadoorswerk aan de 23 woningen voor Volkshuisvesting aan de Uitenboschstraat is ge gund aan Swart's Stucadoorsbe- drijf te Bergen. NUTS SPAARBANK Maandoverzicht Januari '47 ALKMAAR In Januari werd op de spaarbankboekjes ingelegd! f 412,652,42 (v.j. f 406,740,68) en terugbetaal^ f 342,396,06 (v. j. f 550,470,75), alzoo meer ingelegd dan terugbetaald f 70,256,36 (v.j. minder ingelegd dan terugbetaald f 143,730,07). Nieuw uitgegeven boekjes 239 (v.j. 212). Ingetrokken 139 (v.j. 158) boekjes. In Januari bedroeg1 het aantal posten van inleg 2920 (v.j, 2157), dat van terugbetaling 2150 (v.j. 2811). De lediging in Januari van. 429 (v.j. 200) spaarbusjes leverde een bedrag van f 5640,62, v.j. f 2534,16, aan kleine besparingen op. burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Alida C., dochter van Nicolaas J. van der Steen en M. E. van Wamel; Pierre E. zoon tsvan Dirk H. J. Elias en T. G. J. van Kuilenburg; Janke; dochter van Cor_ nelis .Koster en J. Koopmans; Johannes A. G., zoon van Arie N. Booy en M. J. Vrouwe; Albert; zoon van Gerrit Bent. hem en W. v. d. Schaaf; Jannie M dochter van Jelle W. de Haan en M. Romkes; Carla en Gerda, dochters van Wijtse Boot en J. A. v. Muyen; Afra T. M.; dochter v. Cornelis G. Reyn en M T. Ooteman. Overleden: Jan Pool, 63 jaar, gehuwd met G. Termaat. NIEUWE SERIE ABONNEMENTS VOORSTELLINGEN Als eerste voorstelling in de derde serie abonnementsvoorstellingen (Covoto) wordt Maandag 10 Febr. des avonds 8 uur in ,,'t Gulden Vlies" een opvoering gegeven van Cor Ruys' nieuwste succes-stuk „Per Luchtpost» van den Ameri- kaanschen schrijver Norman Kras- na. De regie is in handen van Louis de Bree. Medespelenden zijn: Cor Ruys, Sara Heyfolom, Myra Ward, Leo de Hartogh, Jan Teulings, Jan tien van Eek, Wim v. d. Brink, As- ta Lee e.a. Ten overvloede zij er aan herin nerd dat voor deze serie nog enkele abonnementen beschikbaar zijn en zöo noodig eenige alleen voor dezen avond geldige plaatsen. R.K. HOUTBEWERKERS ALKMAAR. Zondag 9 Febr. a.s. hoopt de afdeeling Alkmaar van den R.K. Houtbewerkersbond haar 30-jarig bestaan te vieren. Het programma luidt als volgt: 's Morgens half acht H. Mis met Algemeene H. Communie in de Kapel van Huize St. Augustinus, Emmastraat. Kwart voor negen gezamenlijk ontbijt voor de leden, waarbij er gelegenheid is de afd'. te complimenteeren. 's Avonds half acht precies groote feestver- gadering, waaronder een Haar- lemsch gezelschap zal optreden. Daarna van 122 uur dansen en gezellig samenzijn onder bekwame leiding van een van onze leden. Om 2 uur sluiting. Laten wij, om bij de woorden van den voorzitter van de KAB afd. Alkmaar te blijven, een oogenblik rusten en ons ontspan nen, om daarna weer te werken aan den opbouw van onze K.A.B. Namens het bestuur en Feestcommissie: C. ADMIRAAL, secr. Alkmaar is een derde Operette- Vereenigmg rijker geworden. We constateeren met voldoening dat dit niet alleen rijker in aantal, maar ook rijker in beteekenis is, voor het Alkmaarsche muziek leven. De totaal-indruk van deze voorstelling zou men kunnen weergeven in de simpele woor den, een uitnemende opvoering. De sterkste zijde van de uitvoe ring was wel de vocale en instru mentale, deze was zelfs zóó goed, d'at daarbij de zwakkere spel- oogenblikken en wat stugge regie schijnbaar wegvielen. Deze facto ren echter zijn te verbeteren. OP ZOEK NAAR TRUDE Bij de burgemeester van Alk maar is een brief ingekomen van mr. Arthur W. Beranger, Goase Bay Labrador, R.C.A.F. Station. Arthur zocht naar Trude met wie hij zeer tot zijn genoegen heeft kennis gemaakt piaar wier adres hij heeft verloren. In zijn wanhoop heeft hij zich nu tot den burgemeester ge wend die natuurlijk ook niet alle Trade's kent. Kail iemand den ongelukkigen Arthur den weg wijzen en kan de bewuste hem aan zijn boven vermeld adres misschien door een briefje uit den droom hel pen. Arthur beweert dat Trude een getrouwde zuster heeft in Almélo. FILMAVOND N.J.V. ALKMAAR De plaatselijke afdeeling van de N.J.V. gaf gis teravond in het „Londonhotel" 'n filmavond van Amerikaaiische kleurenfilms. Ons lange wachten op het in- stalleeren van het filmprojectie apparaat werd! dubbel en dwars beloond met een schitterende kleu. renfilm over de ervaringen van het vliegend fort „Memphis Belle" boven Wilhelmshafen, Het doek vertoonde ons een prachtig staaltje van filmtechniek Vervoljj^ns werd nog de film Hereeniging vertoond, die ons de bevrijdofg en de thuisreis liet zien van gevangenen van allerlei na tionaliteit uit DuitsChland. Wij zagen weer de uitgemergelde lichamen met de met liet slaven teeken gemerkte ledematen. Was het goed, dat wraakgevoe lens ons weer beslopen bij het zien van al die ellende? Onder de pauze w§rd gelegen heid gegeven om zich te laten in. schrijven voor de N.J.V. Tevens kon men diverse brochures koo- pen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Victor J. M. z. v. Herman J. Vermeulen en G. A. Apeldoorn; Catharina H. d. v. Jacob J. Kooger en H. E. Stenker; Hendrik z. v. Cornelis A. de Graaf en J. Pander; Simon A. z. v. Adri- aan de Best en Th. Koopman; Jan Pier z. v.. Germen de Kroon en E. Dral; Anna A. M. d. v. Wilhelmus G. J. van der Meer en J. A. G. Schaaf; Johanna C. d- v. Henry van der Schilder en J. C. Meulenibelt; Wanda d. v. Nicolaas C. Zomerdijk en Maria Koetzier; Grietje Johanna d. v. Johannes Th. Dominicus en G. de Haas. Gehuwd: B. J. Oortmeyer en Eglantine E. M. C. Robert. Overleden: Paulus C. Koerman oud 95 jaar, weduwnaar van J. G. A. Scheepens. Carl Zeilers melodieuse muziek stroomde als het ware in een le vendig en boeiend tempo den ge. heelen avond! aan ons voorbij en dit was- te danken aan den diri gent Joh. Kuiper, d'ie alles be- heerscht in de hand had. De ko ren werden mooi en genuanceerd gezongen en klonken voortdurend zuiver. De solisten hadden hun partijen blijkbaar ter dege bestu deerd en beschikten over goed stern-materiaal. Speciaal willen we vermelden de volgende rollen: De Keurvorstin (Mevr. Triest Boots), Christel (mevr. Lehnert Vink), Graaf Stanislaus (L. Prins) Adam (B. Bruuske) en <fe jacht meester (H. v. Woerden). Deze vijf gaven ons veel goeds te ge nieten, in soli en duetten waarop het publiek spontaan «reageerde. Het aardig duetje van de twee professoren en meer verdienste lijke momenten ccmpleteerden het keurig geheel. De balletten, ingestudeerd door Annemarie Kühne, waren vol. charme. Decor en costumeering waren zeer ge slaagd en pasten juist bij de ro. mantische sfeer van het gegeven. Het Zaansch Orkest dat de bege leiding verzorgde was ditmaal zéér goed op dreef en gaf keurig aan sluitend spel te genieten. Een be kende wals door hen in een der pauze's gespeeld had veel bijval. Op het slot van de voorstelling dankte de heer Prins alle medewer kenden, en merkte hierbij op «dat de regisseur Jean Robert Jr. slechts zeven weken tijd had om zijn taak te volbrengen. Toen werden er bloemen aangeboden. Hierbij willen wij met nadruk opmerken „die wa ren verdiend". De zaal van 't Gul den Vlies was geheel bezet en het publiek toonde zich voor deze eerste voorstelling zeer enthousiast, wat tot uitdrukking kwam in veel en hartelijk applaus. Deze succesvolle avond zal een sterke stimulans zijn voor de be langstelling bij de volgende. Wanneer „Odeon" op den inge slagen weg voortgaat, nogmaals: dan zijn we in muzikaal opzicht, in derdaad rijker geworden. OM HET KAMPIOENSCHAP „BALGOOIEN" Een folkloristische middag in De Rijp DE RIJP Zondagmiddag wer den onder zeer groote belangstel ling op de „Gouw" te De Rijp de wedstrijden gehouden om het kampioenschap balgooien voor winter 1947. Deze wedstrijden stonden onder leiding van de Rijper IJsclub, onder den 'heer J. Dekker. Als eeuwen her werd er gegooid met de „zenen" ballen rond „Jodenkerkhof" en rond een ander traject. De eeuwen werden a.h.w. teruggedraaid en tweetal tegen tweeral kwam uit tegen elkander. Bij dit spel gooit men over het' ijs den bal zoo ver mo gelijk. Een stuk land, het oude stuk van heel vroeger, moet daar bij worden rondgegooid. De bal moet echter ijs houden en indien hij op 't land komt, moet hij op 't ijs worden „overgebracht". Aan het einde van derde sloot st^at een houten paal, die „geraakt" moet worden. Wie die het eerst raakt na hef minst aantal worpen is winnaar en krijgt het. tradi- tioneele „korstje" de Rijper naam voor een plak taai-taai. Het heeft er gespannen dien middag. Brouwer had als vanouds de traditioneele ballen ter be schikking gesteld, de ballen, waar mee generaties achter elkander hebben gegooid. Vele oud-liefhebbers waren aan wezig. Meerderen vertelden ons, dat dit de sport was van De Rijp en Graft, beter en meer bekend dan schaatsenrijden, 'n Unicum m Nederland, aldus onze zegs man. Trouwens de geheele bal- sport, als kaatsen, klootschieten klos-schieten) etc. schijnt van Friesche en Saksische afkomst te zijn, football, basketball etc. in cluis (Angelsaksisch!). In De Rijp is dit bewaard gebleven. Men gooit met houten, gummi, maar 't best met „zenen" ballen, een mengsel van rubber, vet en zwezerik. Traditioneel rond het Jodenkerkhof op de Gouw, achter De Rijp. Kampioen werd het tweetal P. Taam en Zomerdijk; met een klein verschil op de matador uit ,'t land der Tukkers, 't tweetal J, WolkorteC. v. d. Bosch. De prijzen waren eveneens gehou den in „traditie" en bostonden uit worst en korstjes. Tegen zessen werden de wed strijden gesloten door den heer J. Dekker in „Het Stadhuis van Amsterdam", waar een sfeer van eeuwen her heerschte. 'n Traditie meer die herleeft en met den heer Dekker hopen we, dat voort aan ieder jaar de wedstrijden om het kampioenschap balgooien in De Rijp plaats vinden. jubileumrevue van t.o.g. HEERHTJGO WAARD. In de zomer van fret'vorig jaar bestond de bekende gymnastiekvereeniging T.O.G. uit Heerhugowaard 25 jaar. Wegens ge brek aan plaatsruimte kunnen we die 25 jaar niet'in zijn geheel de revue la ten passeererz In 1921 werd TOG op gericht en er werd toen een bestuur gekozen, waarin o.a. Jan Entlus; Adï. Breed e.a. zitting hadden. Het ging toen natuurlijk kalmpjes aan en dat ging' een geruimen tijd zoo door. In de latere jaren trad TOG meer naar buiten totdat, men eindelijk begon met de jaarlijksche Gymrevue. Zoo werd dan Zondagavond in de zaal van den heer Th. v. d Heiligenberg de revue "Pieker niet. Z§>t 'm op, opgevoerd'. Op het programma staat non stop revue en dat is fret inderdaad: 38 nummers. Naar onze meening wel wat te veel. Het orkest o.l.v. J. Beers zette in met een pittige marsch "Ahschied dér Gladiatoren" waarna alle leden en medewerkenden aan deze revue zich aan hun publiek voorstelden. De vlag' van T.O G. geëscorteerd door twee Hollandsche vlaggen werd binnenge dragen en de vaandeldraagster boog de vlag als groet naar het publiek. Het is niet doenlijk om alles afzon derlijk te gaan noemen. Er werd van alles geboden. Men had ze eens ernstig moeten zien werken die aspirantjes' aan paard, en brug. Het publiek wist dan ook menige 'oefening met applaus te beloonen. Tusschen de gymnum- mers dooT z-ag^n we werkelijk mooie balletten. De Perzische markt, de tin nen soldaatjes, Koks-ballet, Volcn^ damJballet, Mooi Holland-ballet. Pracht decors en schitterende ver lichting, En dit ahes was omlijst met conference-zang er.' sketches. We hebben vanaf 7 uur tot kwart na twaalf heel wat moeter.' verwerken en we moeten bekennen we hebben er geen spijt van gehad. Zeker er waren door alle medewerkenden moeilijkhe den te overwinnen maar dat is den eersten avond altijd fret geval. We moeter.' niet vergeten dat het allemaal liefhebberij is en dan moeten we be wondering hebben voor bestuur en directeur Piet van Stralen. Vooral de laatste is de spil waarom TOG draait en dus ook deze revue. En we gelooven dan ook wel, dat met Piet van Stralen te complimen- teeren we alle medewerkenden' van klein tot groot gelukwenschen met het behaalde succes. We schreven niet alles afzonderlijk te kunnen noemen, maar een enkel nummer moet toch wel genoemd worden. Het nummer grondgymnasiiek. Dat is Iets wat het publiek zeer weet te waardeerera. Op merkelijk is dat men enkele ouderen niet graag wil missen en ze mogen er zijn. De conference was gëed verzorgd en de sketches vielen wel in de smaak. Mej. M. de Koning kon wegens omstandigheden niet optreden. Het was dus voor de andere dame we zouen haar de naam van cabaratiere kunnen geven dubbel moeilijk maar het ging haar goed af. Jammer dat haar partner zoo zwak was. GEMEENTERAAD AKERSLOOT „Dat karakter past by Nederlanders". Een speciale verslaggever van de Volkskrant had een onderhoud met Z. H. Exc. Mgr. dr. Josef Beran, primaat van Tsjechië in wiens dio cees oök de oud Alkmaarder Tijs Punt priester van de Salesianen van Don Bosco als zielzorger werkzaam is. Dit was voor Mgr. Beran aanlei ding den verslaggever een groet mee .te geven voor de priesters van Nederland. Wij citeeren 'n gedeelte uit zijn artikel: „Groet de geestelijken in Neder land" zegt hij. „Er werkt hier een Nederlandsch geestelijke in Kro- cehlavy bij Kladno. Zijn naam is Matthias Punt. Hij doet geweldig goed werk en was ook in Duitsche gevangenschap. Zóó zeer voelt hij zijn verantwoording tegenover de taak die God hem heeft opgedragen, dat hij, terug uit gevangenschap, niet eerst naar Holland ging, doch dadelijk weer naar zijn arbeid te rugkeerde. Dat karakter past bij de Neder landers, zooals ik die in Dachau leerde kennen. Groet hen van mij. Groet hen allen. Wij waren met en kele Tsjechen in Dachau en zeiden tegen elkaar: Welke mannen van welke volkeren, imponeeren ons hier het meest door houding, gedrag en moreel. Weet u welke twee wij noemden? De Italianen en de Hol landers. Ik heb voor die priesters ins ons kamp vaak gebeden. Ik hoop dat zij 't ook voor mij willen doen. En dan moet ik u nog iets zeggen: Ik héb ook evangelische geestelijken, Nederlandsohe predikanten, leeren kennen. Zij waren van hetzelfde sterke hout gesneden. Enkelen hun ner schreven mij nog dezer dagen om me geluk te wensohen. Als ge kunt, groet dan ook hen, doe het, groet hen hartelijk en oprecht. Ook de werkers aan uw krant en uw le zers. Zeg hun, dat het een vreugde was Nederlanders te ontmoetèn, zooals ik die ginds leerde kennen. Ik zegen u en de uwen." Voor de dezer dagen gehouden raadsvergadering van Akersloot be stond veel belangstelling op de pu blieke tribune. Wegens ziekte van den burgemeester stond de vergade ring onder leiding van weth. P. Schouten, loco-burgemeester, die na opening met gebed en een woord van welkom den Raad alsnog een Zalig en voorspoedig Nieuwjaar wenschte. In het bijzonder had hij goede wenschen voor het gezin van den Burgemeester, van wien hij hoopte, dat hij weer spoedig zijn functie zal kunnen waarnemen. Van de gewoonte een terugblik op het afgeloopen jaar te werpen, wilde de voorzitter ditmaal afwij ken; de gemoederen waren nogal eens in beroering geweest, doch de samenwerking was nu weer prach tig spr. hoopte, dat dit zoo zal blij' ven tot hed en bloei der gemeente. Spr. deed voorlezing van een in gekomen schrijven van den C. d. Kon., dat de heer G. J. J. v. d. Heu vel met ingang van 20 Jan. j.l. op nieuw benoemd is tot burgemeester van Akersloot voor de volgende pe riode, welke loopt tot 20 Jan. 1953. Nadat met algemeene stemmen besloten werd tot handhaving van de Openbare Lagere School, kwam aan de orde een verzoek van het comité 'tot stichting van een R. K. ambachtsschool te Uitgeest im ad- haesie te betuigen. Deze school zal verrijzen tegenover het station en het ontwerp is door de Regeering al goedgekeurd; het wachten is op de Kon. goedkeuring. Weth. de Bie sprak zich uit voor hen centrale ambachtsschool te Be verwijk, waar z.i. meer perspectief in zit, daar de jongens van den overkant geen gelegenheid hebben ae school in Uitgeest te bezoeken. Ook de heer Otte kan er zijn stem niet aan geven; hij vreest, dat de andere jongens zich op de kath. ambachtsschool niet zoo thuis zullen voelen, waarop de heer Kerssens aanvoert, dat dit omgekeerd ook wel het geval zal zijn. De heer Putter wijst op de uitbreiding van de Hoogovens en Beynes acht Uitgeest prachtig centraal gelegen. De voorzitter wil er geen doekjes om winden en betoogt, dat de Ka tholieken wanneer er een kath. am bachtsschool kan komen, daaraan zullen helpen. Tenslotte werd met 4 tegen 3 stemmen besloten adhaesie te be tuigen. Een schrijven van den Binnen geesterpolder over de sloot aan den Bosweg werd aangehouden tot de volgende vergadering, daar dit be trekking heeft op de beplanting van de gemeente, die in handen is bij de Grond Mij. Op voorstel van B. en W. werd de overbruggingssteun on veranderd gehandhaafd. Van de be woners van den Koningsweg was een verzoek ingekomen de prijs van het bouwterrein daar op 40 ct. te bepalen; de Raad had de prijs des tijds op 70 ct. bepaald. Na eenige discussie werd op het verzoek af wijzend beschikt. Een ministerieel schrijven over de feestviering ter gelegenheid van de a.s. blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin, werd in handen van de Hoofden van Scholen gesteld; de kosten per kind mogen hoogstens 30 ct. Dedra- gen. Tijdelijk wethouder Daar het nog wel eenigen tijd zal duren voor de burgemeester zijn werkzaamheden zal kunnen hervat ten, achtte de voorzitter het noodig dat een tijdelijk wethouder zal wor den benoemd; hij stelde voor daar voor den heer M.'Groot Gz. aan te wijzen, waartoe met algem.' stem men werd besloten. Een verzoek van den heer Velt- man om ontheffing van hondenbe lasting daar hij nooit een hond had gehad, werd in handen van- B. en W.. gesteld ter afdoening. Besloten werd het land Sikkeleren, als de verkoop doorgaat te verhuren voor den halven prijs, er zullen tw_ee af- sluitdammen worden aangebracht. Van de Contactcommissie van de KVP, gevormd door de-drie stands- orgariisaties, was een adres ingeko men met een 12-tal punten, waar onder de kwestie van de waterlei ding voor den Hoogegeest; het was echter te laat ingekomen, om nog in dezen Raad te kunnen worden be- handëld. De Stichting Jachthaven Vervolgens kwam aan (le orde de Stichting Jachthaven, welke kwes tie de voorzitter voorstelde in co mité te behandelen, doch de heer Otte wilde daar niet van weten; deze zaak was z.i. al lang genoeg onderweg en de bevolking moest het maar eens weten. De voorzitter zei daarop, dat hij geen bezwaar had tegen openbare behandeling, maar dan mocht het niet in de pers; (maar dan was het niet meer openbaar. Red.) Spr. was van meening dat de heer Otte •ook voor behandeling in comité was als hij hem even voor de vergade ring had kunnen spreken. Hij wilde nog wel even met den heer Otte apart praten. Aldus geschiedde en na een entre nou-tje tusschen den voorzitter en den heer Otte, trok deze laatste zijn woorden in en ging hij accoord met behandeling in co mité; de publieke tribune werd ont ruimd en de Raad ging een halLuur in geheime zitting. Na heropening besloot de raad art. 6 van het Regle ment van de Stichting Jachthaven als volgt aan te vullen: „Bij een eventueele benoeming van een technisch adviseur van de Jachtha ven, geschiedt déze door den Raad". Bjj de rondvraag vroeg de heer Otte of het mogelijk was het huis vuil door een ophaaldienst te laten ophalen; deze vraag komt oqk voor in het adres van de Contactcommis sie en komt dus t.z.t. aan de orde. De heer Putter vroeg, hoe het stond met het aangevraagde subsi die van f 500,voor de kath. Jeugdbeweging. De voorzitter zegt, dat een beslissing .te dien aanzien is aangehouden in afwachting van nadere toelichting. Weth. de Bie is van meening, dat dergelijke bewe gingen niet direct een beroep op de gemeente moeten doen. Dan kwam nogmaals ter sprake het rijverbod voor auto's en motoren voor den Koningsweg, Julianaweg. De voor zitter zal er de aandacht van de po litie op vestigen. De heer Kerssens wijst er op, dat het verkeersbord weg is. De voorzitter zal een nood- bord laten plaatsen. De heer Otte wijst er op, dat ook nog steeds gewacht wordt op een bord op den hoek bij Vermeulen De voorzitter sluit hdema de ver gadering onder dank voor de pret tige samenwerking. Hij dankt ook de publieke tribune voor de belang stelling. Trekking Bouwfonds Huize Aloysius Men verzoekt ons mede te dee- lerf, dat de trekking van de loterij ten bate van 't Bouwfonds Huize St. Aloysius te Amsterdam om technische redenen is uitgesteld tot 18 Maart a.s. Trekkingslijsten kan men be stellen bij het Centraal Bureau, Brouwersgracht 49, Amsterdam. C„ tegen insluiting van f 0.10 aan postzegels. De exportprijzen Met ingang van Maandag 3 Fe bruari 1947 zijn de volgende prij zen vastgesteld voor export naar Duitschland: Roode kool f 11.30, afwijkend f 7.90' Savoye kool f 10.90, afwij kend'f 7.60; Witte kool f 7.80; afwijkend f 5.30; Koolrapen f 5.50; Pesn II f 7.10, afwijkend! f 5. Peen HI en IV f 5.40, afwijkend f 3.80; Gele Peen f 4.90; Kroten I f 7.80; Kroten II f 5.50; Kroten III f 4.30 De avond die door zeer velen werd bijgewoond werd besloten met een gezellig samenzijn o.l.v. den heer v. d. Linden. „LEVENSSCHADUWEN" BERGEN Dit met zooveel succes door de Tooneelvereeniging St. Jan opgevoerde tooneelstuk zai a.s. Donderdag 6 Februari en Zondag 9 Februari a.s. geheel be langeloos worden opgevoerd tën bate van het Vereenigingsgebouw ter bestrijding gemaakte kosten en verdere aankleeding van het gebouw, Een prettige en kunstzinnige avond wacht u in een gezellige zaal. Toont uw belangstelling voor dit mooie doel. Het is ons aller belang. Minimum bijdrage f 1. Programma's bij boekhandel Tho mas. Geen plaatsbespreking, KEURING DIENSTPLICHTIGEN ZIJPE De laatste groep van. de lichting 1944, tellende 18 inge schrevenen voor den dienstplicht, zal voor den Keuringsraad moe ten verschijnen op 17 en 18 Febr. a.s. te Alkmaar. SCHAGERBRUG De O.L. School alhier is wegens gebrek aan brandstoffen gesloten. i BURGERLIJKE STAND WIERINGEN. Geboren: Hart. zoon van H. Hamstra en T. Crans; Christina Francisca, dochter van I. Kievit en A. Tienstra; Cornelis, zoon van I. Kievit en A. Tienstra; Clementine, dochter van K. Schat en M. Pruimboom; Maria Anna; dochter van F. Jonkhart en A. Takes. Ondertrouwd: P. C. Omis en A. Berkhout. Gehuwd: H J. S. de Groot en W. Hidden. Overleden: Adriana J. H. Kre- mer, 5 mnd. Brief uit Indië 1 Galtak, 19 Jan. 1947. Geachte Redactie, Allereerst spreken wij onzen hartelijken dank uit voor de spe ciale Indië-krant, die we van u ontvangen. Het is ons werkelijk een genoegen, dat ook de redactie van het Nieuw Noordhollandsch Dagblad ons niet vergeten heeft. Het is gewoon geweldig, om een krant uit je eigen omgeving te ontvangen, zoodat je op de hoogte blijft van alles, wat er in eigen omgeving gebeurt. Ook b.v. om iets te lezen over den toestand in Indië en het stukje rimboe, waar je zelf op het oogenblik vertoeft. Heel erg interesseert ons natuurlijk ook een voetbalverslag uit je eigen stad of dorp. Den laatsten tijd is het hier erg rustig. De Prinses-Irene Brigade heeft de laatste veertien dagen geen schot hoeven te lossen. We hopen, dat het zoo rustig zal blij ven, en we begrijpen wel dege. lijk, dat het tot een goed einde gebracht dient te worden. Wij zitten nu weer ruim drie maanden hier en in dezen tijd hebben wij geen verliezen gele den door vijandelijke activiteit. Een grootmajoor en een korpo raal kwamen door een ongeluk om het leven. Eén slechts werd gewond en door mij verbonden. Dat is alles wat wy van den vijand gemerkt hebben. Dus het is lang niet zoo slecht als men in Holland wel denkt. Na allen de hartelijke groeten te hebben toe geroepen, eindig ik; tot een vol genden keer. Ziekenverpleger H. S. NOORD SCHARWOUDE 4 Febr. Aangevoerd: 20.000 kg roode kool 14.70 —17; 18.000 kg gele kool 10.90—13; 20CO kg' witte kool 8.60. LANGENDIJK 4 Febr. Aangevoerd 8.000 kg roode kool 17.2017.80; 11.000 kg gele kool 11.20—12.50; 1230 witlof le soort 5556. WARMENHUIZEN 4 Febr. Aan gevoerd: 2825 kg gele kool 12.2013.10 stek gele 5.306.40; 2900 kg' roode kool 13 90. ZWAAG 3 Febr. Uien 7.10—16; sav. kool 13.9015.10; gel$ kool 15; spruitkool 4494; witlof 5168; breek- peen 5.407.10; Goudreinetten 94; Present van Engeland 76; Jonathan 94 Gieser Wildeman 50.70; Winterjan 33 20. WOGNUM 3 Febr. Witlof le srt 62—69 2e srt 57—61; 3e srt 42—48; sprintkool 601.07; gele kool 15; uien 2.4013; knolselder ie 12. ALKMAAR 3'Febr. Winterpeen 8 40—11.20; boerekool 19—26; groene kool 11; spruitkool 34126; roode kool 14—21; ge\e kool 9a201^90; uien 7—16; bieten 7—10.30; wlUof 41—68; selderie 2123. Alkmaar 3 Febr. Aangevoerd werden op <le Maandagsche veemarkt: 29 vette koeien; 5 graskalveren; 35 nuchtere kalveren (slacht) Alles voor de Centrale. De minister vc terugkeer van „Kota Inten" t eenige der ma 'N NIEUWI Fransche bis Lissabon, dat minister van t Portugeesche 1 gen is door Fe ma. Voorts Is I nister van bir ken, door den nister van oj Cancelaabreu, Jose Frederico tot minister van in de nieuwe P ring. In de lijst van rissen zijn ook gebracht. De o: van Oorlog, Kolo nister van verkee geen plaatsverva noemd worden. De verandering sche kabinet wei selijken tijd door den minister-pre maakt door een deeling. De niem 4 Februari aan j voorgesteld word officieus medegec gen zijn aangeb: stuurscommissie partij, waarvan aan Marcelo Cait nister van kolon trouwd. 's Avonds wen dat ingrijpende aangebracht in d geering, waaiibij derstaatssecretarii zijn. Jose Caeiro onderwijs, neemt buitenlandsdhe ze verre door dr. Si minister, werd w De nieuwe minis' is Fernanda Pire nog toe geen por geering heeft geb Dr. Marcelo van koloniën, die volger van dr. noemd, is tot v eenige politieke het Nationaal Ve Vier officieren, De Tolu Belgisch Tijdiens de bel grooting van bi ken in de Belgis klaarde de rapp Louis Pierard, Nederlandsch - E burgsche Tolunii ken, enorme mo wonnen moestei der voornaamste damenteel verse! „specifieke" en i rechten, die in xemburgsche e< en in Nederland De deskundigen het werk gesteld lykheden te ov zijn er tenslot Thans bestaat douanetarief vooi Vervolgens zal overgegaan tot accijnzen, overdr centierechten, en het mogelijk 'zijn de landen tc doei derde etappe is unie. De moeilij] bestaan in het de oprichting, i: landen, van niei die de reeds bes mingenernstig c den kunnen aanc Indien meri ei unie tot stand te blok worden get 17 millioen inw groote koloniale economische unii plaats in den v nemen, onmidde Brittannië en de Kunstmc particu In de maand evenals het vor; particulieren, di 10 are cultuurgr hebben voor de dingsgewassen e hoeveelheid k bonloos ter besc kunnen worden. Belanghebbend die een partieul: ben, dienen ziel mogelijk bij hun laten inschrijvc complexen valle regeling.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2