EEN UURTJE Fusie in de vliegtuigindustrie Ingrijpende wijzigingen in Portugeesch kabinet De strijd tegen den veesmokkel Doodstraf geëischt tegen spion PIET BOENDERMAKER f NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD-Dinsdqg 4 Februari 1947 PAG. i m Nieuwe maatregelen en nieuwe controle-systemen Verliezen in Indonesië Ook voor U! WÊMÊÊÉÊÊSM l%É 1 p7>%ttjMri| De minister van Oorlog, Z. Exc. Fievez, was aanwezig bij den terugkeer van zieke en gewonde militairen* uit Indonesië met de „Kota Inten" te Rotterdam. We zien hem hier in gesprek met eenige der mannen, terwijl hij een sigaret aanbiedt. (Anefo/Hof) 'N NIEUWE REGEERING Fransche bladen melden uit Lissabcn, dat Cairo da Matta, minister van onderwijs in het Portugeesche kabinet, vervan gen is door Fernando Pires Li ma. Voorts is Botlho Moniz, mi nister van binnenlandsche za ken, door den voormaligen mi nister van openbare werken, Cancelaabreu, vervangen. Jose Frederico Ulrich is benoemd tot minister van openbare werken in de nieuwe Portugeesche regee ring. v In de lijst van onderstaatssecreta rissen zijn ook veranderingen aan gebracht. De onderstaatssecretaris van Oorlog, Kolonel Araujon is mi nister van verkeer geworden. Er zal geen plaatsvervanger voor hem be noemd worden. De verandering in het Portugee sche kabinet werd te 22 uur plaat selijken tijd door het bureau van den minister-president bekend ge maakt door een officieuze mede- deeling. De nieuwe regeering zal op 4 Februari aan President Carmona voorgesteld worden. Tevens werd officieus medegedeeld, dat wijzigin gen zijn aangebracht in de be stuurscommissie van de regeerings- partij, waarvan het voorzitterschap aan Marcelo Caitano, voormalig mi nister van koloniën, wordt toever trouwd. 's Avonds werd bekend gemaakt, dat ingrijpende wijzigingen zijn aangebracht in de. Portugeesche re geering, waatibij 14 ministers en on derstaatssecretarissen betrokken zijn. Jose Caeiro da Mata, min. van onderwijs, neemt het ministerie van buitenlandsdhe zaken, dat tot dus verre door dr. Salazar, den eersten minister, werd waargenomen, over. De nieuwe minister van onderwijs is Fernanda Pires de Lima, die tot nog toe geen portefeuille in de re geering heeft gehad. Dr. Marcelo Caetano, minister van koloniën, die als eventueele op volger van dr. Salazar werd ge noemd, is tot voorzitter van de eenige politieke partij in Portugal, het Nationaal Verbond, benoemd. Vier officieren, een marine-offi- De Tolunie in de Belgische Kamer Tijdens de behandeling der be grooting van buitenlandsche za. ken in de Belgische Kamer, ver klaarde de rapporteur, de heer Louis Pierard, dat, teneinde de Nederlandsch - Belgisch - Luxem- burgsche Tolunie te verwezenlij ken, enorme moeilijkheden over wonnen moesten worden. Een der voornaamste was wel het fun damenteel verschil tusschen de „specifieke" en de „ad valorem" rechten, die in de Belgisch-Lu- xemburgsche economische unie en in Nederland van kracht zijn. De deskundigen hebben alles in het werk gesteld om deze moei lijkheden te overwinnen en zij zijn er tenslotte in geslaagd. Thans bestaat er slechts één douanetarief voor de drie landen. Vervolgens zal moeten worden overgegaan tot de unificatie der accijnzen, overdrachtsrechfen, li centierechten, enz. Eerst dan zal het mogelijk zijn den tol tusschen de landen te doen verdwijnen. De derde etappe is de economische unie. De moeilijkheid zal vooral bestaan in het verhinderen van de oprichting, in een der drie landen, van nieuwe industrieën, die de reeds bestaande onderne mingen ernstig concurrentie zou den kunnen aandoen. Indien met er in slaagt deze unie tot stand te brengen, zal een blok worden gevormd van ruim 17 millioen inwoners, met zeer groote koloniale belangen. De economische unie zou de derde plaats in den wereldhandel in nemen, onmiddellijk na Groot Brittannië en de Ver. Staten Kunstmest voor particulieren In de maand Februari zal evenals het vorig jaar aan particulieren, die minder dan 10 are cultuurgrond in gebruik hebben voor de teelt van voe dingsgewassen een bescheiden hoeveelheid kunstrr^ststoffen bonloos ter beschikking gesteld kunnen worden. Belanghebbenden, d.w.z. zij, die een particulieren tuin heb ben, dienen zich zoo spoedig mogelijk bij hun handelaar te laten inschrijven. Volkstuin complexen vallen buiten deze regeling. cier en vele nieuwe figuren zijn in het nieuwe kabinet, dat Dinsdag wordt beëedigd, opgenomen. Slechts 6 leden van de oude regeering zijn gehandhaafd. Het nieuwe kabinet telt 20 ministers. Kapitein Duarte is tot minister van koloniën benoemd. Kol. Botelho Moniz, de sterke man van het huidige regiem, die als mi nister van binnenlandsche zaken verantwoordelijk was voor de open bare orde, is van de regeeringslijst aflgevoerd en vervangen door de mi nister van openbare wérken. Op grond van eer. beslissing der tegeering in Mei 1946 genomen naar aanleiding van het rapport van ie „Vliegtuigindustrie Commissie", erd door de regeering verzocht na- lere plannen voor een fusie in de Mederlandsche vliegtuigindustrie jit te werken. Op grond van vele besprekingen a aarbij een aantal moeilijkheden móest worden ov erwonnen, is op 1 Februari j.l. een overeenkomst ge- ekend tusschen de N.V. Neder- .jndsohe Vliegtuigfabriek „Fokker", ie N.V. Mij. voor vliegtuigbouw Aviolanda" en de N.V. Kon. Mij. ,De Schelde" (afdeeling vliegtuig bouw), waarop tot fusie werd beslo- en, voor wat betreft de N.V. Fok- ter behoudens goedkeuring van de er-gadering van aandeelhouders. Er zal een nieuwe vennootschap opgericht worden, onder den naam van N.V. Vereenigde Nederlandsehe Vliegtuigfabrieken „Fokker". Hier uit blijkt, dat de naam van de grootste Nederlandsehe vliegtuig constructeur Fokker, welke een groote Nationale en internationale goodwill bezit, behouden blijft. Het geheele personeel dezer bedrijven wordt door de nieuwe N.V. overge nomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de in Nederland aanwezige deskun dige krachten, zoowel hoofd- als handwerkers niet over drie bedrij ven worden verdeeld, doch dat con centratie van krachten in een sterke onderneming mogelijk wordt. Alle loopende orders op vliegtuigen, autobussen etc. worden door het nieuwe bedrijf overgenomen. Het ligt niet in de bedoeling de bestaan de fabriekscomplexen te sluiten. Door uitbreiding van orders hoopt men de productiemogelijkheden vol ledig te benutten. Men verwacht dat ook de regee ring in het aandeelenkapitaal van de nieuwe N.V. zal deelnemen, waardoor de belangstelling der re- DEEDS GEDURENDEvele maanden wordt aan onze zuidelijke grenzen een intensie ve strijd gevoerd tegen 't smok kelen van vee naar België. De omvang, welke dit bedrijf in het afgeloopen jaar heeft aangeno men en de schade, die hierdoor aan onze vleesch-- en deviezen- positie wordt berokkend, teeke nen dit nog steeds voortwoeke rende euvel als een ernstig kwaad, dat zoo krachtig moge lijk moet worden aangegrepen, aldus de afdeeling voorlichting van het ministerie van landbouw visscherij en voedselvoorziening. Door het winstbejag van een aantal a-sociale elementen zijn duizenden runderen en paarden van prima kwaliteit uit ons land verdwenen en waardevolle de viezen moeten worden gebruikt om vleesch te importeeren. De acties van de ambtenaren van den C.C.D., van de diensten van Invoerrechten en Accijnzen en van de rijkspolitie, die ver sterking hebben gekregen en sinds kort nieuwe contröle-sy- stemen toepassen tegen den smokkelhandel, nemen geleide lijk in omvang en kracht toe. Een aantal maatregelen droe gen hiertoe het hunne'bij. Aan de reeks is een nieuwe toege voegd, n.l. het verbod tot over dracht van leveringsbonnen van het gebied boven de groote ri vieren naar de Zuidelijke pro vincies. Aan deze maatregelen wordt krachtig de hand gehou den. De vaste rivierovergangen en de veren worden voortdurend bewaakt en gemotoriseerde p» - trouilles houden regelmatig con trole op het clandestien overzet ten van vee. De C.C.D. en de politie echter staan voor een zware taak en tegenover vaak vermetele en hardnekkige ele menten, die meestal in georgani seerd verband tewerk gaan. De ambtenaren hebben opdracht met uiterste strengheid op te treden. Uitspraak in de M.O.D. zaak De Krijgsraad te velde heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den reserve-eersten luitenant A. P. te Groningen, destijds com. pagnie-commandant van den Mij- nenopruiming9dienst te Geertrui- denberg. Op 28 Januari jl. stond hij terecht wegens plundering, diefstal van auto's e.d., waarover wij reeds uitvoerig schreven. Hij werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 9 maanden met aftrek voorarrest. NIEUWE BEVELHEBBER Der eerste militaire afdeeling In de plaats van kolonel H. F. Dudok van Heel, wien per 1 Fe bruari j.l. eervol ontslag is ver leend, is tot bevelhebber der eerste militaire afdeeling te Am sterdam benoemd luitenant-ko lonel G. A. Smits. geering voor deze belangrijke, tak van industrie tot uiting kan komen. Zooals belkend, verleent de re geering reeds thans steun aan de ontwikkeling van een aantal nieuwe vliegtuigtypen door subsidies ter beschikking te stellen. Door deze fusie en de verwachte belangstelling van de regeering acht men hit mogelijk de Nederlandsehe vliegtuigindustrie welke zoo wel met het oog op de verdere ontwik keling van de burger- als van de militaire luchtvaart en in verhand met exportmogelijkheden zoo uiters.t belangrijk is, te behouden en zoo mogelijk uit te breiden. Aangaande de fusie in de Ned. Vliegtuig-industrie verklaarde Ir. Tromp, dat er voorlcopig drie be drijven zullen gehandhaafd blij ven. In de toekomst zal men hel bedrijf in een fabriek onderbren gen. De nieuwe directie en de nieuwe commissarissen zullen over de vestigingsplaats moeten be slissen. Er is gedacht aan Soes- terberg Vlissingen, Rotterdam, Amsterdam, Alphen a. d. Rijn en Den Helder. Tot de aceomodatie van de fabriekscomplexen meet een vliegveld behooren en zoo mogelijk een vlieghaven voor watervliegtuigen. Voor het perso neel moet woninigruimte gevonden kunnen worden. Dit is een groote moeilijkheid, omdat er in Neder land zoo veel te bouwen is. Men houdt er dan ook rekening mede, dat het wel twee tot drie jaren duren kan, voordat de plannen verwezenlijkt kunnen worden. Postzegels met gouden opdruk Met ingang van 10 Febr. a.s. zal het Internationale Gerechts hof te 's-Gravenhage zijn cor respondentie gaan frankeeren met postzegels, die van een op druk „(four Internationale de Justice" in goud zijn voorzien. De zegels 71/*, 10 12'/2, 20 en 25 cent van het type Konijnenburg zullen van een dergelijken op druk worden voorzien. De „Unie-verkeer" vraagt hoogere loonen voor havenarbeiders De „Unie-verkeer", waarbij aangesloten de diverse trans- portarbeidefsbonden, besprak te- samen met de vertrouwensman nen van de vakgroep „havenar beiders" het vraagstuk van de loonen der havenarbeiders. Er werd overgegaan tot het zenden van een schrijven aan de bestu ren van de scheepvaartvereeni- gingen „Noord" en „Zuid", waarin verzocht werd bespre kingen te openen over de ver betering der loonen van vaste en losse arbeiders, alsmede die voor meer geschoolde arbeiders als controleurs, kraandrijvers WOLGENS hel Centraal Bureau voor Statis tiek hadden in 1946 26546 verkeersongevallen plaats, d.i. 20,118 minder dan in 1938. De gevolgen waren echler erger: 1,15'i personen gedood en C 396 ernstig gewend. Rem dus af vóór U een gemengd bericht wordt! 4s Baarn, momenteel „de belang rijkste stad" van ons land zit in kolennood. De jour nalisten in het Astoria Chalet zitten bij een ge doofde centrale verwar ming en verschillende bakkers konden, bij ge brek aan kolen niet bak ken. Wie bakt in Baarn straks de beschuiten? Een groot aantal chauf feurs van busdiensten, rijdende op Groningen willen loonsverhoging zoo niel. dan wordt 5 Febr. a.s, het werk stilge legd! 4= Het van Phila delphia komende Ameri- kaansche ss „John Mur- rys Forbes", gestrand op de Hinderribbe, is na da genlange pogingen, met behulp van drie sleep- booten Zondag j.l. vlot gesleept en daarna be houden den Nieuwe Wa terweg binnengebracht. Dit keer was het: 'Neder land helpt Amerika! 4- De Gebr. O., kolenhande laren te Rotterdam na men geld en kolenbon- nen in voor klantjes uil vergunning ingetrokken. 4< Zaterdag bestond de keuringsdienst voor wa ren in Limburg 25 jaar. 4t- Binnen 8 uur na de bekendmaking van de blijde tijding in het Prin selijk gezin, zal op den Dam een sppokjesachtige feestversiering worden ontstoken. Ook de caril- de armere buurten, wat tot voordeel zou hebben, dat de kolen al betaald waren als ze werden ge bracht; bij controle van de Economische Recher che bleken de spaargel den verdonkeremaand en de meeste bonnen had den een andere bestem- yining gekregen. De smiechten werden ver oordeeld één jaar en drie maanden in een koele cel te peinzen over bran dende kwesties". Boven dien werd hun bedrijfs- lonbespeler en een twee tal muziekcorpsen zetten dan hun beste beentje voor. 4ï De Raad van Be stuur van het Concertge bouw N.V. heeft het in Augustus 1945 aan Dr. ar. Mengelberg verleende ontslag als directeur en artistiek leider van ihet Concertgebouw, ingetrok ken. In diverse cafe's in het stadscentrum van Enschede hebben zich Zondagavond vechtpar tijen voorgedaan, waarte gen de politie moest op treden. In „Ons Huis" werd een politie-agent met* een steel bewusteloos geslagen, waarna 5 groo te spiegelruiten van het café werden vernield. Ruiten troef! 4* De com mandant der mariniers, gen. maj. De Bruyije zal heden per Skymaster van Schiphol naar Indiëiver- trekken. 4< Mevr. Kroel- ler-Schaefer, die in 1941' de actie „Frontzorg" in het leven riep werd te Rotterdam veroordeeldy tot drie jaar gevangenis- straf met aftrek van pre ventief en met ontzetting uit de beide kiesrechten voor het leven. 4; De nieuwe draaibrug over het Kanaal van Walche ren te Soubgrg is giste ren officieel in gebruik gesteld. 4= De 25-jarige H. W. Vastenhout uit Den Haag werd te Maas- tricht conform den eisch veroordeeld tot de dood straf. V. assisteerde de SD bij het opsporen van illegale personen en pilo ten in Limburg! Bakker, die in Rusland vocht en „opstandige" Russen op Texel zocht K Voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam, werd de zaak behan del^ tegen de 33-jarige Mulder, een bakker uit Amsterdam, die in Aug. 1940 lid van de NSB was geworden en in Juli 1941 iin dienst van 't Le gioen Nederland. .Met dit legioen giog hij in 1941 naar Polen, vervol gens naar Wolchow en Leningrad, waar hij actief aan den strijd deel nam. In 1943 werd hij gewoild, waarna hij naar Den Haag werd overgeplaatst. Hij belandde in Maart 1915 in Apeldoorn en hie'.é zich bezig met het verkennen van militaire posities in de frontlinie. Hij kweet zich van zijn taak, aldus verraad plegende aan onze oondge- nooten. Op 2 Mei 1945 moest hij in opdracht van obersturmfuhrer der Waffen SS, Fuchs, die als getuige aanwezig was, nagaan, waar de Russen, die zich na den opstand op Texel verborgen hadden, zich op hielden. Zijn opdracht hield in, in burgerkleeding, dus in strijd met de krijgswet naar Texel te gaan. Op Texel aangekomen, ging hij zich als goede Nederlander voordoende nghr een oude kennis van hem, J. Dijksen, waar hij vertelde, dat hij op voedsel uit was. Dijksen, te goe der trouw, Met tegenover verdachte los, dat hij wel eens voedsel aan de verborgen Russen verstrekte. Mulder had oa. aangeboden ta bak naar de in de nabijheid verbor gen Russen te brengen. Dijksen was hierop echter niet ingegaan. Des avonds is Mulder naar dé gendar merie gegaan en heeft zijn vrienden verraden, 's Nachts kwamen Duit- ?<v Ook in zijn laatste levensdagen ging zijn voornaamste belangstelling uit naar schilderijen o In den ouderdom van bijna 70 jaar is Zondagmorgen, in het St. Elisabethziekenhuis te Alkmaar, waar hij de laatste acht dagen van zijn leven verpleegd werd, overleden de heer Piet Boendermaker uit Ber gen, de bekende collectionneur van schilderijen. Met Piet Boendermaker is een bekend figuur uit de kunstwe reld heengegaan; hij nam er een vooraanstaande plaats in. Hoewel hij zalf niet uit een schilders milieu voortkwam, deed hij zich al spoedig als een groot vriend en belangstellend bewonderaar kennen van de groep jonge schil ders, die ziqh in het begin van deze eeuw in Bergen vestigden en die later bekend werden als de schilders van den Bergensche school. Leo Gestel, een der groot sten van deze groep, was een van zijn eerste vrienden, die hem met z'n collega's in contact bracht. Boendermaker, die in die dagen een vermogend man was, kocht van menig beginnend schilder doeken en teekeningen, aanvan kelijk meer om die schilders een pleizier te doen en- hen te stimu- leeren. Doch allengs ging hij werk van bepaalde schilders verzame len en hfj beperkte zich niet tot de schilders van de Bergensche school, zooals Leo Gestel, Matthieu en Piet Wiegman, Colnot, D. H. Filarsky, G. W. van Blaaderen en anderen; ook van Jan Toorop, Jan Slüyters, W. Schumacher, Maks, Lubbers, Germ, de Jong, Charley Toorop, Jelle Troelstra, Toon Kelder, Frans Huysmans en van buitenlanders als Ortiz, Kva- pil, Le Fanconnier, de Smet e.a. voegde hfj werken toe aan zijn verzatneling, welke tenslotte dui zenden doeken en teekeningen omvatte. Hij behield al deze schoonheid niet voor zichzelf, cfoch stelde niet minder dan 1250 werken ter beschikking van de gemeenschap; voor openbare ge bouwen als het stadhuis te Am sterdam, Baarn, Heemstede en Maastricht, middelbare scholen in Baarn, Amsterdam, Eindhoven en Alkmaar, het Centraal Ziekenhuis en in tal van musea stond hfj deze doeken in bruikleen af. Ook in het gezantschapsgebouw te Caracas in Venezuela en een mu seum in Belgrad'o hingen doeken uit zijn collectie in bruikleen. Hij heeft dus het zijne gedaan, om de Hollandsche schilderkunst i'n en buiten ons land bekend /te maken. Zijn groote verdiensten werden in 1929 door de regeering erkend door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau; in 1931 benoemde de regeering van Joegoslavië hem tot Commandeur van den H. Sarvar;, de gemeente Amsterdam sfhonk hem de zilveren eere.medaille en bij zijn huldiging op zijn 60sten verjaardag, waartoe meer dan 50 schilders het initiatief namen, verleende* de regeering hem de zeldzame onderscheiding van de gouden eerepenning. In Bergen liet hij in 1928 een moderne kunstzaal bouwen, an nex archief, waar hij ruimschoots gelegenheid kreeg zijn uitgebrei de collectie op te bergen en te exposeeren. Zijn belangstelling voor de kunst is overgegaan op zijn zoon Kees, die zich tot een schilder van naam opwerkte. Ook in de laatste jaren, toen zich een nieuwe jonge generatie van schilders in Bergen aan het vormen was, bleef hij belangstel ling toon en voor de schilderkunst. Toen wij hem enkele weken geleden een bezoek brachten en hem vroegen of hij ons wat werk wilde laten zien van een jongen schilder, wiens werk door Chariey Toorop itiet geschikt bevonden was, was zijn eerste reactie: „niks hoor, 't is me te koud in de kunst zaal". Wij raakten in een gesprek ge wikkeld over dit incidentje en hij was met mij van oordeel, dat de jonge schilder zeker in aanmer king kwam voor deze expositie. Hij vergat de kou en nam mij mee naar zijn schatkamers, waar nog honderdtalllen doeken en teeke ningen, keurig gerubriceerd, ston. den opgeborgen. En hij haalde het eene doek na het andere, fraai ingelijst voor den dag met, een .enthousiasme, die hem de kou deed vergeten. Totdat het ten laatste mij te koud werd en ik uit vrees, dat hij nog eenige uren door zou gaan met z'n doeken te voorschijn te halen verklaarde dat ik ge noeg gezien had. En toen ik vanmorgen Mevrouw Boendermaker, die in zijn werk .volkomen meeleefde, naar aan leiding van dit vrij plotselinge verscheiden bezocht, vertelde zij mij, dat hij de laatste weken al leen nog maar belangstelling had voor schilderijen. De gemeente Bergen .noemde naar de voornaamste schilders uit de Bergensche school verschil lende wegen in Tuindorp; de heer Boendermaker beteekende veel voor Bergen en zijn naam ver dient eveneens op deze wijze voor het nageslacht in herinnering te blijven. De begrafenis vindt a.s. Don derdag om half 3 te Bergen plaats vertrek 2 uur vanaf de Kunst zaal. Fr O' Door de strenge vorst is de Waal bij Tiel geheel dichtge vroren, zoodat de veerpont niet meer varen kan. Men heelt thans over het ijs een pad ge maakt, zoodat beide oevers al thans voor voetgangers bereik baar zijn. DANK AAN DE MIJNWERKERS Het Centraal Werkcomité Va- cantie 1947 te 's-Gravenhage heeft aan de samenwerkende mijnwerkersorganisaties te Heer len het volgende telegram ge zonden: „Het Centraal Werkcomité Vacantie 1947 te 's-Graven hage, Paleisstraat 1, biedt, uit groote waardeering voor de bijzondere arbeidspres tatie onder den grond op Zondag 2 Februari, aan zoo groot mogelijke groep mijn werkers eenjge vacantieda- g en aan boven den grond in Holland zomer 1947". Het Haagsche werkcomité heeft een bedrag toegezegd. Uet centraal werkcomité wekt allen op bijdragen te zenden, oplat deze actie zal slagen. Congres voor suikerbieten cultuur Maandag is te Brussel de con ferentie geopend van het Inter nationaal Instituut voor onder zoekingen op het gebied van de suikerbietencultuur. De confe rentie zal waarschijnlijk tot 5 Februari duren. Dr. P. van -Gin- neken, directeur van het Ned. Instituut voor rationeele suiker productie te Bergen op Zoom is vaorzitter van de wetenschap pelijk conferentie. schers bij van Dijksen en Witte, 'zijn buurman, die ook voor de Rus sen zorgde, binnen en dwongen de zen de komst van Russen, die voed sel kwamen halen af te wachten. Bij Dijksen kwam niemand, toch werd hij gearresteerd. Witte kreeg des nachts bezoek van Russen, die echter spoedig argwaan kregen en op de vlucht sloegen. Een van hen werd door het vuur der Duitschers gedood. Witte met vrouw en oudste*' dochter werden in hechtenis geno men. „Dat deze menschen als getui gen kunnen verschijnen, hebben zij slechts te danken aan het feit, dat den volgenden dag de Duitschers capituleerden", aldus de procureur fiscaal, mr. M. H. Gelinck in zijn requisitoir. Uit de getuigenverkla ring van Fuohs bleek, dat verdachte slechts opdracht gehad had de posi ties der Russen op'te sporen en dat er geen sprake was van burgers, die de Russen steunden. „Verdachte heeft zich", aldus mr. Gelinck, „door deze opdracht in burger te aanvaarden, verlaagd tot een doodgewone gemeene spion. Bo vendien heeft verdachte zich door in vreemden krijgsdienst te treden, aan landverraad schuldig gemaakt." De procureur-fiscaal eischte de doodstraf. De regeering maakt tot haar leedwezen bekend, dat in de week van 24 t.m, 30 Januari 1947 zijn gesneuveld of overleden tenge volge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: Serg. der mariniers F. Steens, afkomstig uit Nijmegen; korpo raal der mariniers A. J. van Lun- sen, afkomstig uit Barneveld Koninklijke landmacht: Soldaat le klasse C. v. Toledo, afkomstig uit Rotterdam; soldaat H. ,S. Weerts, afkomstig uit Heer. len. Kon, Ned. Indisch leger: Kapitein der artillerie B. L. C. Duurtsema, afkomstig uit Arn hem; korporaal Soedardjo, afkom stig 'uit Ned. Indië. FinschRussische overeenkomst Het Finsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft me degedeeld, dat Finland en de Sovjetunie een overeenkomst betreffende door de Sovjet-Unie overgenomen Duitsche activa in Finland hebben onderteekend. Volgens een woordvoerder der Finsche regeeringsdelegatie is de overeenkomst voor Finland niet ongunstig. In Helsinki is men van meening, dat hiermede bedoeld wordt, dat de Russen hun oorspronkelijk voorstel tot het besteden van de activa voor aankoop van aandeelen in Fin sche staatsbedrijven hebben op gegeven. Besprekingen te Batavia uitgesteld De vergadering, die Maandag avond zou plaats hebben van de commissie-generaal en de Indo nesische delegatie, is uitgesteld hangende verdere besprekingen van de Indonesische delegatie onderling. De Indonesische dele gatie zal zich morgen naar Djog- ja begeven. Er is nog geen da tum vastgesteld voor een nieu we bijeenkomst, die echter ver wacht wordt spoedig na de te rugkomst van de Indonesische delegatie uit Djogja. Pauselijk zaakgelastigde in Duitschland overleden Radio Vaticana heeft mede gedeeld, dat Mgr. Carlo Colli, Vaticaansche zaakgelastigde in Duitschland, te Eichstaett in Beieren plotseling aan een be roerte is overleden in den leef tijd van 56 jaar. Mgr. Colli is op 4 Maart 1890 te Milaan geboren en in 1913 priester gewijd. Hij vervulde o.a. de functie van secretaris bij den Pauselijken Nuntius in Polen en van auditor bij den Pauselijken Nuntius te Berlijn. Tijdens den oorlog is hij in Duitschland gebleven, te Berlijn, en vanaf Februari 1945 te Eichstaett. Te voet over de - Waddenzee De in de laatste dagen ver maard geworden postboot, de „Waddenzee", die de verbinding onderhoudt tusschen Amaland en het vasteland, lag, nadat zij in het ijs was vastgeraakt en door de passagiers was verla ten, op een zeer gevaarlijke plaats, indien het ijs zou gaan kruien. Men is er thans echter in geslaagd, 'de boot op een veiliger plaats te brengen door met zaag en houweelen een geul in het ijs te maken, waardoor de boot naar Buren kon worden gebracht. Daar zal het schip blijven, tot de dooi invalt. Zaterdag heeft een klein vlieg tuig, waarin zonder post slechts één passagier vervoerd kon worden, drie maal op en neer gevlogen tusschen Leeuwarden en Ameland. Indien de waterstand op de Waddenzee laag blijft, is er waarschijnlijk spoedig gelegen heid, te voet het ijs op de Wad denzee van Ameland naar den vasten wal over te steken. De positie van het krachtvoer voor vee begint zeer zorgelijk te worden. Het beurtschip, dat naar Leeuwarden was vertrok ken, om veevoer te halen, liep averij op en zag geen kans meer naar Ameland te varen. Zweedsche voetbalploegen in ons land Zooals reeds eerder werd be kend gemaakt, zal de Zweed-> sche voetbalclub Malmo een kort tournee door ons land maken en wedstrijden spelen tegen een bondselftal in Rotterdam en te gen Blauw Wit in de hoofdstad. Wij vernemen nog nader, dat voor Malmo op Vrijdag 28 Maart te Den Haag ook nog een wed strijd bij kunstlicht is vastge steld tegen VUC. Ook het Zweedsche kamli- oenselftal A.I.K. komt naar Nederland en zal op goeden Vrijdag in Rotterdam tegen Feyenoord of 'n Rotterdamsche combinatie uitkomen. Op eer sten Paaschdag te Amsterdam tegen Ajax en op Woensdag avond 9 April in het VUC-sta- dion te Den Haag een wedstrijd bij kunstlicht tegen het Haagsch elftal. Maximum gewichf- voor in Amerika gebouwde vliegtuigen In velband met de jongste ongelukken met Dakota's heeft de Amerikaansche raad voor de burgerluchtvaart aan buiten landsche maatschappijen, die met in Amerika gebouwde vliegtuigen werken, medege deeld, dat - zij zich stipt aan de Amerikaansche voorschriften inzake het maximumgewicht moeten houden voor zoover zij Amerikaansche luchthavens aan" doen. Dit is 25.200 Engelsche ponden. Van de zijde van den raad wordt gezegd, dat de overbelas ting door buitenlandsche maat schappijen de openbare veilig heid in gevaar brengt. Het voor schrift geldt niet voor buiten Amerika geconstrueerde toestel len. ^EEN, schrik niet! Het is ze ker iets voor u, ook al heeft u er misschien een vooroordeel tegen en kunt u wellicht niet eens Zeggen, waarom nu eigen lijk. Maar we zijn hier in ons Noord-Holland, vlak bij huis dus, een pracht instelling rijk: ik bedoel het retraite-huis in Bergen. Daar worden geregeld voor allerlei groepen van ver schillende schakeering, dagen van geestelijke inkeer en bezin ning gehouden. Huist omdat u er misschien tegen op ziet, moet u er een^ heen gaan. Zij die er geweest zijn en er evenals u eerst ook min of meer afwij zend tegenover stonden, oordee- len er nu anders over. Vraag het hun maar eens. Een retraite in deze omgeving zal voor u, wie ge ook bent, een weldaad zijt}, die ge uzelf echt moet gun nen. Denk er niet lang over, maar bespreek zonder uitstel uw plaats. U zult er dankbaar om zijn. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3