Het EN HELERS VAN AUTO'S STELERS VAN FIETSEN CHOCOLADE IN 'N BEDSTEDE EEN SPION IN BAARN PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD -Woensdag 5 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Tulpenhandel VOOR DEN POLITIERECHTER Beurspraatje Marktberichten Het Duitsche verzet neemt toe Strijd tusschen artillerie en cava II er ie Evacuatie der Britten begonnen De ,fil Uitspraken Wouter J. (diefstal) 10 mnd. voorw. met oplegging van bijzonde re voorwaarden. Thijs N. (heling) 6 mnd. voorw. met oplegging van bijz. voorwaar den en onder toezichtstelling van de Reclasseering. Joh. H. A. 3 mnd. gev. G. P. B. (oplichting) 2 mnd. gev. S. Sn. en Chr. P. (diefstal 6 mnd gev. met aftrek. Hendrik M. en Corn. S. (diefstal) 12 mnd. gev. met aftrek van pre ventief; en wat S. betreft 5 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar, onder toezichtstelling van de reclas seering. S. J. St. (diefstal) 18 mnd. gev. met aftrek; plaatsing in een bijzon dere strafgevangenis. M. Li. D. (heling) 6 mnd. gev. Roman in zakformaat Hij was een zeeman, die bij zijn geboorte de welluidende namen Anatolius Diophantius, Bonaventu- ra kreeg; 'n zekere D. uit Den Hel der. Op zijn zwerftochten belandde hij op een der Kanaaleilanden, die toen in handen van de As-mogend- heden waren. Daar ontmoette hij een meisje en ze kregen mekaar. Hij nam haar mee naar Den Helder, waar dit Engelsche meisje van het eiland in het Kanaal niet aarden kon. Zij bleek niet huishoudelijk aangelegd en als zij f25.huis houdgeld kreeg, ging dit geld op in sigarettenrook en aangelaatspoeder. Zij weigerde Hollandsch te leeren en het hemeltje, dat de zeeman zich had voorgesteld, begon meer op een hel te lijken. Hij wilde de zeenimph wel weer loozen. Hij stal een fiets, die op de Burg. Houwingsingel stond, eigendom van den heer Brouwer; de banden legde hij om zijn eigen karretje. Voor de recht bank vertelde hij, dat hij zijn daad gepleegd had, in de hoop voor een jaar in den bak te draaien; dan zou er wel echtscheiding van komen. Die echtscheiding was intusschen al uitgesproken; maar de vrouw, die haar nationaliteit verloren had, kon geen pas krijgen, om naar haar eilandje terug te keeren. Er was ook nog een kind en omdat er kans was dat hem dit kind in voogdij zou worden gegeven, vroeg verd. een voorw. veroordeeling; hij had al een maand in voorloopige hechtenis doorgebracht. De Officier, Mr. Holsteyn, geloof de van het verhaaltje niets en noemde verd. een doodgewone rij— wieldief; hij eischte één jaar onv. gev. Mr. Jonker poogde de recht bank wel in het verhaal te doen gelooven; vertelde dat verd. de schade van de fiets vergoed had en vroeg terwille van het kind een voorw. veroordeeling. Een kantoorbediende A. v. d. M. uit Utrecht, die in '43 alreeds we gens verduistering in dienstbetrek king tot 8 mnd. was veroordeeld, stond terecht wegens rijwieldiefstal op 6 Aug. nabij Slootdorp gepleegd; het rijwiel behoorde aan KI. Hau- wert. Verd. werd in een medisch rapport als een karakter-psycho- paath geschetst, die verminderd toe rekeningsvatbaar is .De Officier eischte tegen den man, die al sedert 9 Aug. gedetineerd is 6 mnd. gev. met aftrek en onmiddellijk ter be schikbaarstelling van de Regeering. M. de Lange gaf een gecombineerde straf in overweging. Tegen P. R. uit Hoogkarspel, die zich 20 April '44 aan rijwieldiefstal had schuldig gemaakt en die ook als een psychopaath werd beschouwd, eischte de Officier 1 jaar voorw. met een proeftijd van 3 jaar; in Nov. was 8 mnd. onv. geëiseht, waarna een nader onderzoek gelast werd. Auto's en banden De aannemer M. R. uit Wognum had in het voorjaar van '46 een vijftal auto's gekocht, die later ble ken van diefstal afkomstig te zijn. Ten aanzien van de zesde auto, een GMC die bij de Amsterdamsehe Rijtuig Mij. gestolen was en die hij voor f 3500 had gekocht, werd hem primair opzettelijke heling, subsi diair schuldheling ten laste gelegd. Verd. ontkende geweten te hebben, dat de auto's van diefstal afkomstig waren, al vermoedde hij wel, dat het geen zuivere koffie was. Hoe wel opzettelijke heling bijna prak- tisdh bewezen was, beperkte de Of ficier zich tot schuldheling en daar verd. een blanco strafregister had, doch zijn transacties met het oog merk van winst deed, eischte hij een geldboete van f 2500,subs. 3 mnd gevangenisstraf. Mr. E. van Miüderop uit Haarlem releveerde, dat verd. in bezettings tijd, nadat hij vier cndergrondschen vervoerd had, zes weken in Duitsche gevangenschap doorbracht en dat de Duitschers drie van zijn auto's en zijn materiaal met handgranaten vernielden. Hij moest dus weer op nieuw aan auto's zien te komen; doch hij had geen opzet gestolen OP 5 FEBRUARI 1637 werden in legenwoordighied van den Weesmeester en de voogden in de Nieuwe Doelen een verza meling tulpen verkocht, nage laten <ïoor Wouter Bartelmies Winckel, in leven kastelein van de Oude Doelen. De verkoop bracht de voor dien tijd fan tastische som van f 68.533. op. 21 stuks tulpen werden geveild voor dit ongeloofelijke bedrag. Het hoogste bod kwam van den Acfmiraal van Enkhui zen met f 5200.Voorts bracht een Nicamis f 4203.op, een andere f 3000.In het geheel bracht deze boedelveiling op f 90.000.Deze kastelein had dus wel zeer behoorlijk in den loop van' zijn leven getapt. goed te koopen. Waar hij al f 3500 schade heeft door de inbeslagname van deze auto, acht pl. de boete veel te hoog. De Hoornsche garagehouders P. K. en J. F. K. hadden in Maart '46 een oude Chrevolet gekocht, welke in Alkmaar gestolen was, de auto behoorde toe aan een bloembollen handelaar uit Bergen, die hem even in de Druivenlaan had geparkeerd. De autodieven G. v. d. B. en S. H. hadden den auto naar Hoorn ge reden en voor f 1000,verkocht. Verdachten beweerden nooit tevo ren zaken met deze heeren te heb ben gedaan en gevraagd te hebben of het wel een eerlijke zaak was. Naar papderen hadden zij echter niet gevraagd. Ook in dit geval achtte de Off. opzettelijke heling niet bewezen, wel waren beide schuldig aan schuldheling; zij hadden onvoorzich tig en roekeloos gehandeld door zich niet tevoren van de herkomst van den auto te vergewissen. Daardoor zijn zij in zeer ernstige mate in ge breke gebleven en zeker schuldig. Rekening houdende met de reeds door verd. doorgebrachte 5 weken detentie, wilde de Off. niet opnieuw detentie eischen doch voor elk een geldboete van f 1000,sutbs. 6 we ken hechtenis. Mr. v. Minderop betoogde, dat deze verdachten in Hoorn een uit stekende reputatie genieten en niet voor een auto van f 1000,hun re putatie op het spel zetten; zij zijn er toevallig ingeloopen en zijn des tijds ten onrechte gedetineerd; pl. concludeert tot vrijspraak. De Heldersche garagehouder J. S. stond er minder mooi op; deze had van de als getuigen gehoorde P. H. en D. A. een keer of vijf een auto- wiel met band erom gekocht, die deze heeren van een in Den Helder geparkeerde auto hadden afge schroefd. Verd. wilde het doen voorkomen, alsof hij niet wist, dat de banden van diefstal afkomstig waren, doch de Officier achtte in dit geval opzettelijke heling bewe zen en eischte 4 mnd. gev. met af trek van preventief (van 28 Juni tot 11 Juli). Mr. Leesberg achtte opzettelijke schuldheling niet aanwezig en pleit te voor een lichtere straf. In de appèlzaak van J. H., oud- POD-functionaris, die zijn dienst revolver als herinnering wilde be waren en deswege door den kanton rechter tot f 40,werd veroordeeld wegens het openbaar dragen van wapens, werd van dit vonnis be vestiging gevraagd. De zaak tegen J. v. G. Den Oever werd aangehouden; hij had een lichtkogel afgeschoten en was door den kantonrechter veroordeeld we gens overtreding vuurwapenwet tot f 40,—. Verd. beweerde, dat hij van den Marinecommandant te Den Helder toestemming had een lichtkogel- pistool te mogen demonstreeren voor de verkenners, waarvan hij hopman was. De zaak werd daarom voor nader onderzoek geschorst. „ANSIJONE" ALKMAAR In het Gulden Vlies trad het Risidentietooneel op met „Antigone", het stuk, waarmee dit gezelschap reeds overgroote successen heeft kun nen behalen. We hadden reeds het genoe gen, het uitzonderlijke stuk en het eveneens uitzonderlijke spel te kunnen bespreken in onze editie van 29 Jan. jl. Maar ook nu weer trof het prachtige spel van ieder der acteurs, hoewel Caro van Eyck vermoeid bleek en niet zoo evenwichtig kon spelen, als ze dit gewoon was. Paul Steen bergen als koning Creon overtrof zich bij de vorige uitvoeringen. De diepte en de beheerschte men- schelijkheid ook bij de meest aan grijpende scènes maakte bij het publiek grooten indruk. Op deze manier kon hij ver komen boven de weergave van Antigone, iets wat den laatsten keer niet het geval was. Het stuk, dat bij herhaald zien en hooren steeds meer gaat spre ken en aangrijpender wordt door de vele en groote waarheden, die gr in worden gezegd, is in knappe vertaling verzorgd door den schrijver A, Morriën, wat bij onze eerste bespreking onvermeld bleef, maar dat dient vermeld te worden, omdat weinig stukken zoo juist en knap worden omge zet in onze eigen taal. Bonnen afhalen ALKMAAR Morgen kunnen degenen, wier naam met V W X Y of Z begint Ihun nieuwe bon kaarten afhalen. „DON BOSCO" DEMONSTREERT ALKMAAR Het was gister avond al de vierde opvoering, die het demons Iratiespel van de Ver kenners der Don Bosco-groep be leefde. En wederom mogen de Welpen, Verkenners, Zeeverken ners en Voortrekkers tevreden zijn over hun „Hoort, zegt het voort", dat door OUbaas G. Kroon zelf werd geschreven. Het spel laat de ommekeer zien die de Verkennersbeweging bij eenige hoogst onhandelbare kna pen weet te bewerken. Het uitge breide derde bedrijf is geheel ge vuld met demonstraties uit de Verkennerspraktijk. Hooge eischen mochten vanzelfsprekend niet aan de jeugdige en onervaren too- neelisten gesteld worden; toch werd' er met verve en enthousias me gewerkt, zoodat de vrienden der jeugdbeweging, die de zaal van het Patronaat bevolkten, de vol geestigheid ingekleede lesjes geamuseerd in den zak konden steken. Een „self-made" band, waarin speciaal de drummer wonderbare accoorden aan zijn heusche kachel- pook wist te ontfutselen, bracht opgewekte entre-acte-muziek. Ook hedenavond om 8 uur kan men de Don Boscogroep nog aan het werk zien. EEN RISKANTE RUIL ALKMAAR Men schrijft ons; Het is niet zoo eenvoudig een aalmoezenier te vinden, die de groote plaats, die de forsche Pa ter Meijer heeft opengelaten, ge heel kon bezetten. Jongens, toch den moed nog maar niet verliezen, want de bin nengekomen berichten omtrent onzen nieuwen zielzorger Pater Marcelis zijn gunstig. M'n nieuwsbronnen meldden: Pater Marcelis, oud-bekende in de St. Josephparochie Alkmaar, zeer gewild, goed leider, jopgensvriend Is dat niet voldoende? Met een nieuwe gids kunnen we onze reis naar ons ideaal vervolgen. Vanavond' zullen we moderator Marcelis ons gebied binnenleiden. Ik hoor al het trompetgeschal, ik zie troepen maroheeren en een zwaaiende menschenmenigte. Vele hooge autoriteiten zullen de plechtigheid van dezen avond verhoogen. Mannen, kom vanavond als waardige burgers naar Kinheim. Misschien iets nieuws voor jullie. We beginnen klokslag 8,30 uur En getuigen op het hellend vlak Wat het tweetal jongens beziel de. om op Oudejaar er op uit te trekken, niet met oudejaarspret in hun hoofd, maar met booze be doelingen, kon zelfs de Politie rechter, die over het algemeen toch blijk geeft van behoorlijke menischenkennis, niet begrijpen. Op een onzalig oogenblik kozen J. N. B. te Alkmaar en S. R. te Oudorp het donkere pad van dief stal en namen van een wagen zooveel chocolade weg, dat ze er twee zakken mee konden vullen. Het was allemaal, om eigen snoeplust te bevredigen en na tuurlijk ook, om wat geld te kun nen verdienen. Want een gedeelte van de flikjes en beestjes werd in Amsterdam zwart geveild. Ze liepen tegen de lamp, met het gevolg, dat nu de twee jon gens, van wie er een de wapen rok als vrijwilliger droeg, ter ver antwoording werden geroepen voor hun eigenaardige daad. Hun verweer was weinig.zeggerii en waarom ze er toe gekomen wa ren, kon er heelemaal niet uit gekregen worden. Tot slot werden ze ieder ver oordeeld tot f 100 boete of dertig dagen, met drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaren. Daarmee was deze ge schiedenis echter nog niet afge handeld, want nog twee personen moesten er aan te pas komen, H. C. L. te Alkmaar had hen geholpen met den verkoop van deze heerlijkheden, hoewel hij, volgens eigen verklaring, wist, dat een en ander van diefstal af komstig was. Zelf kon hij met verschijnen, omdat hij in Indië is, maar toch vonniste de politie rechter hem bij verstek tot twee maanden onvoorwaardelijk, om dat een voorwaardelijke straf nog op zijn debet stond. Tenslotte kwam de laatste man in deze affaire, nl. P. B. uit Alk maar, waar de heeren hun zak ken met den kostelijken inhoud hadden verborgen in een leege bedstede. P. B. hield echter vol, niet te hebben geweten, dat dit alles van diefstal afkomstig was en ook de eerste man, J. B., nu als getuige gehoord, bcjvestiigde dit. Hoewel deze getuigenis niet klopte met dat wat J. B. aan de politie had opgegeven, waarin duidelijk stond, dat P. B. wel van de geschiedenis afwist. De Offi cier wees dit knaapje op zijn eed, die bedenkelijk begon over te hellen naar het voorvoegsel „mein" en toen plotseling werd het licht anders geworpen. P. B. werd daarna veroordeeld tot f 100 of 30 daigen met 3 maanden voor waardelijk, proeftijd 3 jaar, na dat de Officier onvoorwaardelijk had geëiseht. Iedereen doet er in Waarom er nog distributiebe palingen zijn voor autobanden e.d. is na de zitting van Maandag een raadsel, want uit den mond van twee verschillenden word verno men, dat heel Nederland zoo'n beetje in banden, goede of slechte, handelt. En dat er nog wel eens iets mee kan worden gedaan. R. P, de G. uit Alkmaar had er een stelletje gekocht en hij stond nu terecht voor subs, schuldheling. Een deskundige kwam er aan te pas en verhaalde van den uitge- breiden en ongecontroleerden, eveneens ongelimiteerden handel in dit artikel. Het overtuigend bewijs kon tegen de G. niet wor den geleverd en zoo volgde vrij spraak. J. P. en H. B. uit Alkmaar kwamen er met hun bandenzaak niet zoo gemakkelijk af. Het klinkt trouwens ook wat vreemd, dat er zoo maar op straat iemand op je af komt stappen en van dit spul te koop aanbiedt, op goed geluk af. De banden rolden nu zoo, dat er een Meervoudige Ka mer van moest .worden gemaakt, zoodat de kwestie nogmaals in de rechtszaal zal komen. DAMMEN ALKMAAR. Maandag trokken de beide tientallen van onze Alkmaar, schre Damclub WDO naar Castricum om aldaar voor de competitie van den Kennemer Damkring te spelen tegen de R.K. Damclub St. Thomas. Het eer. ste tiental moest helaas met 4 inval lers uitkomen en kreeg hierdoor een smadelijke 5—15 nederlaag te incas. seeren. Het tweede tiental deed het beter en wist een fraaie 13—7 over. winning te behalen. De gedetailleerde uitslag is als volgt: le tiental: WDO St. Thomas H. J. TimmermanP. Deen 02 A. Burgert—Th. v. d. Himst 1—1 H. KruiderG. Sprenkeling 2—0 G. Smit A. de Zeeuw 02 J. van Beekum—C. v. d. Himst 0—2 Jb. Hartog1—J. Steeman 11 C. FokB. Beentjes 02 W. VrolingR, Stet 0—2 A. BosmanP. de Ruiter 11 E. HofmanC. Juffermans 02 2e tiental: WDO St. Thomas J. KaalC. Ory P. NoomC. Bakker J. SchipperJ. R. Wout C. DammerJ. Kabel R. LuitjesJ. Bleyendaal D. DavelaarC. Reynders T. W. van WelyJ. Zonneveld Jb. StrijbisP. v. d. Himst J. HommaG. Tromp J, VeermanS. Groentjes 5—15 1—1 2—0 2—0 2—0 1—1 1-1 2—0 2—0 0—2 0—2 13—7 WEDEROPBOUW HEERHUGOWAARD In <Jen bezettingstijd viel er ook in Heer- hugowaard wel eens een bom. Zoo werd toen de landbouwers. woning van den heer J. Bleeker getroffen en terdege beschadigd. Nu heeft genoemde heer van den Wederopbouw toestemming gekregen om zijn woning te la ten herstellen. Het werk zal uil- gevoerd worden door H. Beers, timmerman en C. Langendijk, metselaar, beiden wonende te Heerhugowaard-Noord. HEERHUGOWAARD On langs werd er door de biljartclub DVO te Heerhugowaard 't Kruis een wedstrijd gespeeld tegen OKK uit Heiloo, Er werd door twee teams van elke club een uit- en een thuis wedstrijd gespeeld. Het resultaat was, dat DVO I met 24 tegen IS punten won van OKK I. DVO II deed voor haar groote broers niet onder en versloeg OKK II met 30 tegen 14 punten. De hoogste serie (37 punten) werd gemaakt door G. Klaasen uit Heiloo in een partij tegen Jo Beers. Deze laatste liet het dus leelijk zitten, want hij kwam er zoowat niet aan te pas. De hoogste serie door DVO ge maakt was 19, door N. Sprenke ling. De twee medailles prijken dus nu in de medaillekast van DVO. Op het koersverloop van de Effectenbeurs was gisteren hoegenaamd geen peil te trek ken, zoodat een bepaalde stemming niet viel aan te ge ven. Het meest typische ken merk van de markt was wel het groote gebrek aan affaire en de hoeveelheid materiaal die werd omgezet was uiterst klein. De koersen kwamen daarbij tot stand, naar gelang van de toevallige marktpositie van ieder aandeel op zichzelf, waarby slechts één of een paar stukken voldoende wa ren om een koersverschuiving naar boven of naar beneden te bewerkstelligen. Voor Koninklijken kwam de notee. ring een drietal punten hooger te liggen daar bij het opmaken van de rekening tenslotte de vraag juist even de overhand had. De scheepvaartaf_ deeling was onregelmatig. Enkele aan. deelen waren iets hooger, andere daarentegen weer wat lager, terwijl een derde categorie onveranderd was. Hetzelfde was het geval met de bank_ aandeelen. De toonaangevende indu- strieaandeelen waarvan eveneens maar heel weinig stukken werden omgezet, waren meerendeels een kleinigheid lager. De minder courante soorten wa_ ren verdeeld. Voor cultuurfondsen be. sfcond bijna geen belangstelling. Voor de rubberfondsen werden evenals de laa'tste dagen in hoofdzaak bied. of laatkoersen opgegeven en waar er no. teermgen tot stand kwamen waren deze eveneens 'n kleinigheid lager. Van de tabakken waren aandeelen Deli Mij wat luier,, doch Senembah daarente_ gen wat beter. XnJ suikerfondsen was de affaire vrijwel tot stilstand geko men, HVA was onveranderd. De beleggingsmarkt was eveneens zeer stil. Van de Nederlandsche si4aats, papieren trok de nieuwe leening nog de noodige attentie maar de omzet was zeer klein. Bij de opening werd ge. handeld tegen lOOr—100 1/8; doch na. derhand zakte de koers in -tot 99 7/8. Onder invloed van aanbod kwam wei. nig materiaal. Overigens waren de mutaties onbetekenend. In pand_ briever: ging zoo goed als niets om, in hoofdzaak wegens gebrek aan aan. bod, -tenminste, wat de 3'/: pCt. pand. brieven aangaat. Ook de affa.re in ge meentelijke en provinciale leeningen was van zeer geringen omvang. De koersen waren nagenoeg onveranderd. Prolongatie 2 1/4 procent. TOEWIJZINGEN TRACTATIES SCHOOL JEUGD Het C.D.K. deelt mede, dat de toewijzingen voor cacao, melk, sui ker en versnaperingen welke in verband met de a.s. blijde gebeurte nis in het Prinselijk gezin uitslui tend voor scholen voor gewoon la ger en voorbereidend onderwijs zul len worden verstrekt, reeds tnans bij de plaatselijke distributiedien sten kunnen worden afgehaald. 'LANGENDIJK 5 Febr. Aange voerd: 18000 kg roode kool 15.50—18.10 5400 kg gele kool 11.30—13; 2400 kg' uien 15—15 40. AVENHORN 4 Febr Spruitkool 8; uien: gewone maat 9—16; bieten I 9. NOORD SCHARWOUDE 5 Febr. Aangevoerd: 23.000 kg roode kool 14.70—17.40; 29.000 kg gele kooi 10 90— 13.80; 2500 kg. wit'e kool 8 30 2600 kg kroten I 9.30; II 7.00;; III 4.00. Uitspraken Bijzonder Gerechtshof KUITWAARD KRIJGT TWEE SEN EEN HALF JAAR Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam deel heden uitspraak tegen F. Kuitwaard uit Bergen, die 22 Januari j.l. terecht stond wegens hulpverleening aan den vijand door als General Transport Unternehmer op te tredlen en zich te belasten met de organisatie van transporten voor dë Duitsche Wehrmacht. De Officier-Fiscaal had 3Va jaar RWI geëiseht zon der aftrek. Het Hof veroordeelde K. tot 2/2 jaar RWI, ontzetting uit beide kiesrechten en het recht bij ge wapende macht te dienen en een leidende functie bij het auto- transportbedrij f uit te oefenen voor 8 jaar. De Wehrmachtsaannemer B. ten Brink uit Hippolytushoef, tegen wien 4 jaar RWI geëischct was wegens het maken van startba nen, bunkers, prikkeldraadver sperringen en het sloopen van vliegvelden, werd veroordeeld tot 3 jaar en 6 maanden RWI met aftrek van preventief. Voorts werd hij ontzet uit de beide kies rechten en voor tien jaar uit het recht een leidende functie in het stratenmakersbedrijf uit te oefe nen. In het bouwbedrijf mag hij geen leidende functie meer ver vullen. De militaire gouverneur van de Amerikaansche bezettings zone in Duitschland, generaal Lucius Clay, heeft op de maan- delijksche bijeenkomst van de „Laenderrat" een waarschu wing laten hooren in verband met de groeiende tegenwerking van bepaalde Duitsche groe peeringen. Er was dan ook geen aanleiding, aldus Clay, voor beperking van den geheimen dienst. Clay had reeds zijn bezorgd heid uitgesproken over de vij andige houding der Duitsche bevolking ten aanzien van de uit Hongarije en Sudetenland terugkeerende Duitschers. Clay deed een beroep op de Duitschers in de Amerikaansche zóne om nog 55.000 mijnwerkers voor het Ruhrgebied te leveren, waarbij hij er op wees, dat de mijnwerkers aldaar 4.000 calo rieën per dag, verhoogd loon, koffie, sterke drank, tabak en kleeding krijgen. Volgens Clay zal dwang eerst in laatste in stantie worden aangewend, om dat de Amerikanen daar tegen zijn. Hij verklaarde, dat de steenkolenproductie aanzienlijk was opgevoerd en de aanmel ding van mijnwerkers toegeno men dank zij het voortreffelijke werk onder leiding van het Britsche militaire bestuur in 't Ruhrgebied. De inzending van postspaarbankboekjes In het gisteren gepubliceerde hericht omtrent de inzending van Rijkspostspaarbankboekjes voor rentebijschrijving is een fout ge slopen. De inleggers, wier familienaam met A begint (en niet met AA, zooals abusievelijk op de telex werd gemeld) kunnen hun boekje in het tijdvak van 10—20 Febr. in zenden. De spaarbankboekjes moeten, evenals dat vroeger het geval was worden gezonden aan den direc teur van de Rijkspostspaarbank te Amsterdam. IJsbrekers op de Waal Nu de Waal „zit" hebben de veerlieden overal bij de veeren voetpaden over het ijs aange legd. Velen maken gebruik van de paden om een wandeling over het ijs te maken. Men is nu druk bezig met het openbreken van de Waal. De groote ijsbre- kers „Siberië", „Canada" en „Christiaan Brunink" beuken dag aan dag op de ijsbarrica- des en komen gestaag voor waarts. Achter deze drie groote ijsbrekers komen twee kleinere, IJS EN WEDER DIENENDE... Zoo luidt steeds de stereotiepe uitdrukking, als er iets in den tijd van barre kou moet worden ge organiseerd of afgesproken. Men kan immers nooit weten Neem b.v. gisteren. Na een avond en nacht van be hoorlijk-gepeperde sneeuwstor men zag ons gewest er des mor gens uit als een grootsch veld van dalen en heuvels. Het polderland was verdwenen onder een zwaren sneeuwval en menigeen zal ver baasd <fe wereld om zich heen goeden morgen hebben gewenscht en na deze begroeting schop, spade of bezem genomen hebben, om tenminste van zijn voortuin, tje op straat te kunnen komen, En zij, die den onbegrijpelijken moed hadden met hun auto op reis te gaan, kregen vrij moei lijke oogenblikken te verduwen met vastrijden, wachten en siee- pen incluis. De weg Alkmaar.Castricum en verder leek wel een hindernis- baan, waar de wagens hijgend en kronkelend overheen kropen en waar verschillende slachtoffers half of bijna heelemaal onderge- stoven langs den kant in de sneeuwbergen vastgedraaid zaten. Op een gegeven momenit zelfs een twintigtal auto's. Zoo verging het velen ook naar het Noorden toe, vooral in de binnenlanden, d.w.z. tusschen de verschillende dorpen in. Het ge volg was, dat zelfs het noodzake lijke vervoer, zooals posterijen en vrachtdiensten, stil kwamen te liggen. Ook de krantenbezorging kreeg een duw van het weer, zoodat meerdere gemeenten de krant niet, of niet op tijd konden toegestuurd krijgen. Hoewel de expeditie alle moeite heeft gedaan de hoog ste en langste sneeuwbergen te trotseeren, er zelfs perso neel meeging, om de wagens eventueel uit te graven, moest men het opgeven, omdat er geen doorkomen meer aan was. Voor deze moeilijkheden kan maar één oplossing gelden. De groote sneeuwschuivers er op uit en langs de verkeerswegen den boel schoongeveegd. Deze moge lijkheden zijn blijkbaar nog niet overwogen, want zag men eeni- gen tijd terug de ploegen onmid dellijk in actie, nu was dit spora disch; wel kon men sneeuwrui mers met spa en schop aan het werk zien. Maar met dit eenvou dig gereedschap is tegen zulk een lawine als van de laatste dagen niet te werken. Alles zal van onzen kant ech ter worden gedaan, om den lezers hun geliefd blad op tijd, of in ieder geval zoo spoedig mogelijk te bezorgen. Zij van hun kant kennen onze moei lijkheden en zullen ons dezen tegenslag niet al te zwaar aanrekenen. n.l. de „Zijpe" en de „IJssel", die het losgebroken ijs weer in kleinere stukken varen en stroomafwaarts voeren. Het breken gaat tamelijk vlot en men hoopt deze week Zaltbom- mel te bereiken. Het schouw spel trekt vele toeschouwers. „Onschuldig" veroordeeld De 40-jarige Zwitsersche jour naliste Carmen Maria Mory, die zooals elders in ons blad ver meld wegens medeplichtigheid aan de wreedheden van den kampstaf van het concentratie kamp „Ravensbrück" ter dood is veroordeeld, zal een beroep doen op de Zwitsersche regee ring om haar van den strop te redden. Alle op haar geval be trekking hebbende documenten zullen per speciale koerier naar Zwitserland worden gezonden. Om van de andere kant toch haar „prestige" op te houden zond zij 'n pahetische verklaring aan de pers, waarin zij zegt, dat zij haar vonnis zal aanvaarden als de beschikking van het lot. Als ik moet sterven, zoo zegt zij, zal ik in goed gezelschap ko men, want gedurende de laatste iaren hebben heel wat onschul- digen hetzelfde lot ondergaan. De nacht in Baarn is niet rustig geweest. Allereerst waren er tegen strijdige berichten omtrent den te rugkeer van Z. K. H. Prins Ber- nhard uit Stockholm, en toen waren de geruchten niet van de lucht. De nachtportier kreeg bezoek van journalisten, die den man met siga retten en goede woorden er toe trachtten te bewegen, „wanneer er eenig bericht voor dr. de Groot mocht komen, eventjes de huistele foon te gebruiken". Er kwam echter geen 'bericht en de „corruptie" ging niet door. In de vroege morgen bemerkte de telextypiste, die de wacht had tot haar verbazing buiten een soldaat, die zich „verdacht ophield". De man werd binnengehaald en uitgehoord. Het bleek een „spion" te zijn van de Amersfoortsche cavallerie, die opdracht had, te trachten berichten te vernemen en deze met behulp van een radiozender, welke in een schuurtje nabij het Astoria-Chalet was opgesteld, door te geven. Er bestaat nl. een oude veete tusschen de cavallerie en de artille rie. De artillerie zou het bericht het eerst krijgen en ook het eerst ge- lukwenschen aan het paleis kunnen aanbieden. Dit kon de cavallerie, het wapen waartoe Z. K. H. Prins Bernhard had behoord, niet ver kroppen; dus vond men een ^krijgs list". Het optreden van de A.N.P.- telextypiste heeft de plannen echter gedwarsboomd. Zij riep de hulp in van den commandant van de sa- luutbatterij en deze greep in. De zender werd opgespoord, overvallen en onklaar gemaakt; de bedienings manschappen meegevoerd en een hoofdofficier in den strijd betrok ken, maar deze kon in dit nachte lijk uuh niet ingrijpen. De cavalle- risten werden in hun positie her steld. Ook werd de Generale Staf te 's-Gravenhage op de hoogte ge steld, maar voorloopig kwam de ca vallerie als overwinnaar uit den strijd. Er is geen verbod uitgevaar digd tegen een luisterpost, zoodat de zender weer werkt, maar het A.N.P. heeft een krachtig protest ingediend. Het wenschte niet te worden bespienneerd. De artillerie leverde toen wachtposten, die het consigne kregen iedereen uit de na bijheid der telex-kamer „desnoods gewapender hand" te weren. Zoo staat thans voor de A.N.P.-telex- kamer te Baarn een stoere schild wacht met de bajonet op het geweer. Kath. Landbouwschool gesloten De Katholieke Landbouwschool is deze week, dus tot en met Zaterdag 8 Februari a.s. geslo ten. Een ultimatum der Palestijnsche regeering De evacuatie uit Palestina van bijna tweeduizend Britsche vrouwen en kinderen en een aantal niet volstrekt noodza kelijke mannen is gisteren morgen gelijktijdig te Jeruza lem, Haifa, Tel Aviv en Jaffa begonnen. De regeering van Palestina heeft een ultimatum aan het Jood- sche Bureau gezonden, waarin dit orgaan zeven dagen tijd wordt gegeven om „door samenwerking met politie en gewapende macht mede te helpen een einde te ma ken aan het terrorisme". Het ul timatum was vervat in een door Sir Henry Gurney, chef.secreta- ris van de Palestijnsche regeering, aan het Joodsche Bureau gezon den nota. Het bestuur van het Joodsche Bureau te Londen hield gisteren een noodvergadering on der voorzitterschap van Ben Goe- rion ter bespreking van het ulti matum. Dr. Weizmanm is naar Palestina vertrokken om ter plaatse met leden van het Jood sche Bureau te confereeren. cLoor llgajol (Door vertraging tengevolge van verschillende omstandigheden Is de teekenfilm van Zaterdag eerst thans voor plaatsing in ons bezit gekomen.) Pik de LrniW Dtücht het serie- fcecotdvon 275 op 317/// i) Ud. was cteze. week weer ajaedk] mak taverhooflinq zonder toe- $teirimm^...bp.-vd)(xlen Anmk&riGR mi* tank- tw slaags te. Mmkim IMzctondsche sUidekfen gaan schnken inZwMoM Gisteren is militairen c meer zou dit e gaan immers Westen, naar 1 allen vertegen Maar deze eers daarvoor opgei stad vanwaar 2 stormen en ijzi( de zon en den De jongens hel op dezen dag gen men geen beter trek kunnen kie verlangt naar w; en daarbuiten. Het vertrek wi October. Daar kv werd December, eindelijk was he' afscheid werd ge niseerde fees tav; van de opleiding, datum moest wo: Want de Surina aardigheid een b< loopen en daarop tein, die tenslottt een doodgewone gesteld, nog mind en de maatschap] en de dag werd e 4 Februari 1947. Cndertussdhen dicht,, de sneeuw, het land en wee dat de reis moest door een of ande op de Oceaan. G jongens kwam he stond Dinsdagmoi lange colonne va litairen, plus d« vracht en ander sprong naar over nemen. 's Morgens vr< meen afscheids-J maar al gevierd vuurwerk van str ge donkerte, met sneeuwvlagen, vroolijk gezidht omheen glommen èn om de kwajoi behoorlijke vlamt: feit, dat nu de si opgeruimd, met j dan het kamp te kok o, die mie kracht in het leg vrij-af genomen, bij te kunnen zijn een paar uurtjes i den stoomer te v Het afscheid 1 stad en ais gastvi gelijk, hartelijk 1 lijk) èn dwars dc hindernis heen rc en uiterst-kalm totdat halverweg verzakte en de c* en macht aan te 1 „om toch vooral 1 Curaqao te kunne Het is nog noo; ook niet toen 'n m geconserveerd en boord moest won motor en al, am t lemaal Argentijn; den. En zoo kon de sergt.-majoor hoog tegen het a to's maakte, om men, de korpo; binnengesleepte n ren liet draaien, handschoenen vol verbranden tegen toch maar warme gen, want „die d zeker niet noodif waarschijnlijk c maar z'n toek dachten natuurlij. Zoo kon het ooi genoegelijke serg< het luikje naar schoof en met ong om zijn tropen-i deerde. Maar de colonne stoorbaar voort, a sneeuwballen van c lachjes van zeer v« Toch kwam het gens eindelijk bij na veel verhalen v herinneringen aan de heerlijke heuv sport- er- meisjes, Bloemfontein onged melen en nu en d trok omdat hij in d te snoof van het de sneeuw hoog bo dobrug begon al bi ten en telkens gol grijs-vuil water ne den en1 de schepel! De formaliteiten de koffie ging ron ken door de vele milie en vrienden soms een klein bl< bijna allemaal g'lui Per slot van zah mensch en daarom ook niet kwalijk t eventjes nog met 2 ging, gestreng nage M.P.'s, die in gro schen de menschen passagiers vol_ijvei van de wachtender loods. Noodig? Och toei paar mannen hun 1 naar hun voorhoof applaus uit de wa, werden: deze heere sneeuw gezet. Weet u, w&t die antwoordde op dez diging. "Wij zullei van jullie doen." Deze nuchtere s( lemaal bezig hield gezonde humor nooit gehoord van zaak en gevolg en groote evolutieleer, en beheerscht als zou koken of z'n gaar stoomen, wist gers met hun eige hun nummer te zei Even beheerscht de rest, de opstel! teiten, het verdwij schendek en het ini

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2