Het West-Indië-detachement vaart den zomer tegemoet Vijftig millioen is maar een aanloopje" EEN UURTJE TELEX Wij moeten voor 100 millioen bloembollen uitvoeren HET VONNIS over de beulen van Ravensbrück Volgens Piek was 't sociale werk in Nederland een bende NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD-Woensdag 5 Februari 1947 PAG. 3 De Bloemfonteinals troepenschip Kanonneerboot „van Speyck" vertrekt Vrijdag NEDERLANDSCHE MISSIONARIS Door bandieten vermoord Tsjang Kai Sjek naar het front HEVIGE STORTREGENS IN DE CONGO WAT PROF. VAN SLOGTEREN ERVAN ZEGT OosterscH bisschop in ons land SNEEUWVAL HANDICAP VOOR DE SPOORWEGEN Toch "draait" de zaak Sport GELUKSTELEGRAMMEN BIJ BLIJDE GEBEURTENIS Tweehonderd personen verdronken Voorzitter K.V.P. voor de Radio Met Winterhulp zou het wel beter gaan y (Van onzen eigen redacteur) GISTEREN is het m.s. „Bloemfontein" van de K.N.S.M. met 500 militairen aan boord vertrokken naar West-Indië. Zoo zonder meer zou dit eene zinnetje kunnen worden neergeschreven. Er gaan immers dagelijks weer schepen naar het Oosten en het Westen, naar Zuid en Noord, met militairen en burgers. En zij allen vertegenwoordigen Nederland over de geheele wereld. Maar deze eerste groote overtocht naar de West, met een speciaal daarvoor opgeleid corps is niet alledaagsch, zeker niet voor de stad vanwaar ze vertrokken. Al was het dan in gierende sneeuw stormen en ijzige koude, die des te meer deden verlangen naar de zon en den zomer op Curacao, Suriname en Aruba. Ambtenaren van de prij zencontrole heb ben een inwoner van Naarden gearresteerd, die bekend heeft, dat ver schillende wasscherijen in het Gooi belangrijke par tijen van haar toewijzing zeep en zeeppoeder door zijn toedoen in den gif- handel hebben verkocht. Tegen 17 medeplichtigen is reeds proces-verbaal opgemaakt. ïjï Het Haag- sche tribunaal bracht te gen Mr. Dr. H, F, Tor- ringa, tijdens den oorlog directeur van de Ver, v. Ned, Gem. het volgend advies uit; intern, tot 15 April 1947, ontzetting uit de kiesrechten en ver beurdverklaring van ra dio en f 30.000,b, en W, van 's-Gravenhage hebben besloten i.v.m, de zorgelijke kolenposilie al le openbare scholen voor- V Dinsdagmorgen werd op den Mathenesserweg ie Rotterdam de 9-jarige F. A, de Vos, die uit een tramwagen van lijn 4 ko mend onoplettend over- loopig van 5 tot 10 Febr. te sluiten. sjs De te Ol- denzaal gehouden NIWIN cantinewagenaclie bracht de ronde som van 10 dui zend gulden op. t|: De centrale organisatie van Indonesische vakvareeni- gingen „Sobsi" heeft de uitnooditgdng van de EVC om aan haar congres deel te nemen, aanvaard. stak, door een tankauto gegrepen en gedood. In den ouderdom van 62 jaar overleed te Aerden- hout de heer C. Ten- haeff, insp. der volksge zondheid en van den vee- artsenijkundigen dienst in het district Noord-Hol land. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau. H* Met ingang van Maandag j.l. zijn de REM diensten, op Eindhoven, Maastricht en Enschede en Leeuwar den gewijzigd. Deze nieuwe regeling geldt tot 1 Maart a.s. De achtste kamer van het tribunaal te Hilversum adviseerde' heden dr. Van Brussel-uit Hilversum, die op het arbeidsbureau keuringen heeft verricht van perso nen, die bestemd waren voor uitzending naar Duitschland tot 3'A jaar interneering te veroor- deelen. Tevens ontzetting rechten. tj: De huurprijs welke voor woonschuiten mag worden bedongen is evenals die van onroeren de goederen „bevroren" op het peil van Mei 1949 MET EEN TIKJE HUMOR releveerend hetgeen hem in den mond was gelegd naar aanleiding van de opening op 14 Januari der tentoonstelling te Lisse, waar hij juist niet gesproken had over het belang van onze bloembollen voor de deviezen-positie van ons land en over onzen export in 1946 tot een bedrag van ruim 50.000.000.—, zeide prof. van Slogteren (Dinsdag te 's-Gra- vezande een groote bolbloemententoonstelling openend) dat zijn optimisme veel verder gaat dan een export van 50.000.000. Die beschouw ik slechts als een aanloopje, aldus spreker. Naar mijn overtuiging moeten we ons doel voorloopig bepalen op het dubbele bedrag en zoo zal dus onze leuze moeten zijn: „Zoo spoedig mogelijk naar de 100.000.000. De jongens hebben lang genoeg op dezen dag gewacht en toch had men geen beter oogeriblik van ver trek kunnen kiezen, nu iedereen verlangt naar wat warmte in huis en daarbuiten. Het vertrek was al bepaald op October. Daar kwam niets van. Het werd December. Weer niets. Toen eindelijk was het dan 30 Januari, afscheid werd genomen, men orga niseerde feestavonden tot besluit van de opleiding, totdat ook deze datum moest worden afgeschreven. Want de Surinamerivier had de aardigheid een beetje te gaan leeg- loopen en daarop was de Bloemfon tein, die tenslotte iets meer is dan een doodgewone rivierboot, niet op gesteld, nog minder de gezagvoerder en de maatschappij. Dus afwachten en de dag werd eindelijk definitief: 4 Februari 1947. Cndertussdhen trok de lucht dicht,, de sneeuwjachten floten over het land en weer kwam de angst, dat de reis moest worden uitgesteld door een of ander zonderling weer op de Oceaan. Gelukkig voor de jongens kwam het anders uit en zoo stond Dinsdagmorgen om half elf de lange colonne van vijfhonderd mi litairen, plus de noodige bagage, vracht en ander gerij klaar, om den sprong naar overzee te gaan onder nemen. 's Morgens vroeg was het alge meen afscheids-festijn voor Alk maar al gevierd met een grandioos vuurwerk van stroo, dat in de vroe ge donkerte, met er doorheen de sneeuwvlagen, een fantastisch- vroolijk gezicht was. De jongens er omheen glommen van dubbel plezier én om de kwajongensstreek bij dit behoorlijke vlammetje èn om het feit, dat nu de stroozakken werden opgeruimd, met geen ander doel, dan het kamp te verlaten. Zélfs de kok o, die middelpunt-vliedende kracht in het leger had een dag vrij-af genomen, om er ook eventjes bij te kunnen zijn en om straks over een paar uurtjes in het kombuis van den stoomer te verdwijnen. Het afscheid van Alkmaar als stad en als gastvrij oord was genoe- gelijk, hartelijk en innig (natuur lijk) en dwars door alle wintersche hindernis heen rolde het voorzichtig en uaterst-kalm naar Amsterdam, totdat halverwege een paar trucks verzakte en de colonne er met man en macht aan te pas moest komen, „om toch vooral het overstapje naar Curagao te kunnen halen". Het is nog nooit zoo vlug gegaan, ook niet toen 'n motorordonnans half geconserveerd en bevroren binnen boord moest worden gelheschen met motor en al, om tenminste niet hee- lemaal Argentijnsch vleesch te wor den. En zoo kon het gebeuren, dat de sergt.-majoor als een slingeraap hoog tegen het autodak eenige sal to's maakte, om wat op peil te ko men, de korporaal-verpleger de binnengesleepte motor op volle toe ren liet draaien, ondertusschen z'n handschoenen volkomen tot asch list verbranden tegen de uitlaatpijp, om toch maar warme vingers te krij gen, want „die dingen had je daar zeker niet noodig". Hij bedoelde waarschijnlijk de handschoenen maar z'n toekomstige patiënten dachten natuurlijk aan zijn vingers. Zoo kon het ook gebeuren, dat de genoegelij'ke sergeant-kok plotseling het luikje naar de cabine open schoof en met ongelooflijke brulstem om zijn tropen-uniform comman deerde. Maar de colonne sukkelde onver- s'oorbaar voort, alle koude voeten, sneeuwballen van de jeugd en lieflijke lachjes van zeer vele meisjes ten spijt. Toch kwam het zoover dat de wa gens eindelijk bij de kade arriveerden na veel verhalen van de jongens, veel herinneringen aan het polderland en de heerlijke heuvels van Limburg, sport ent meisjes, langszij waar de Bloemfontein ongeduldig lag te schom_ melen en nu en dan aan de trossen trok omdat hij in de verte al de warm. te snoof van het land overzee. Zelfs de sneeuw hoog boven op de comman dobrug begon al bij voorbaat te smel_ ten en telkens golfde er een straal grijs.vuil water neer op de wachten, den er,' de schepelingen. De formaliteiten verliepen normaal de koffie ging rond, ijverig geschon ken door de vele cadi_menschen, fa milie en vrienden kwamen en gingen, soms een klein bleek gezichtje; maar bijna allemaal glunder en opgewekt. Per slot van zaken is ieder een mensch en daarom was het der.' soldaa" ook niet kwalijk ie nemen, dat hij eventjes nog met zijn meisje achteraf ging, gestreng nagekeken door de vele M.P.'s, die in groote overdaad tus. schen de menschen krioelden en de passagiers vol-ijverig gescheiden hield van de wachtenden bulten en in de loods. Noodig? Och toen in Amsterdam 'n paar mannen hun vuis'en uitstaken er.' naar hun voorhoofd wezen, klonk er applaus uit de wagens en in koor werden deze heeren letterlijk in de sneeuw gezet. Weet u, wat die pracht van een kok antwoordde op deze abnormale belee. diging. "Wij zullen het wel inplaats van jullie doen." Deze nuchtere sergeant, die ze al lemaal bezig hield met de meest- ,','ezonue humor had waarschijnlijk nooit gehoord van de theorie van oor zaak en gevolg en nog minder van de groote evolutieleer, maar even kalm en beheerscht als hij zijn erw'ensoep zou koken of z'n heete bliksem kon gaar stoomen, wist hrij de voorbijgan gers met hun eigenaardige ideëer. op hun nummer te zeiten. Even beheerscht en kalm ging ook de rest, de opstelling en de formali teiten, het verdwijnen naar het tus_ schendek en het inschepen' van de ba gage. En even kalm en nuchter werd kennis gemaakt met de honderdvijftig inwoners van de West; die indertijd vrijwillig' hadden meegevochten met de geallieerden en nu; gedemobiliseerd; naar huis gingen; zwart; bruin; half bloed of blank. Toen klonk traditie-getrouw het Wilhelmus over het koude IJ er.' stil stond de groole menigte: in de lood sen; op het schip, boven de gaanderij en aan de kade, totdat de schomme lende reus zich langzaam losmaakte en uiterst-Voorzichtig' het water aftaste naar de juiste koers. Menschen, zooals wij vertrokken. Vijfhonderd militai ren, die vrijwillig de twee jaren in de West gaan doorbrengen, bij eengegaard uit het geheele land, van Den Helder tot Maastricht, uit de polders van Heerhugowaard en uit de Friesche ambachten; geko men uit de bosschen van het Gel- dersche en van de eens-verdron ken Zeeuwsche eilanden. Ze gin gen allemaal nuchter en kalm, omdat ze wisten, dat het toch ge daan moest worden. De sergt ma joor, die indertijd als een pakmeis- je de soldaten in de Harwich-boot moest stouwen, omdat er zoo „el- lendi'g-veel" liefhebbers waren, de kok, die een paar weken geleden in Amsterdam door een voorbij ganger werd wakker gepord van een stoeprand, omdat zijn pet vol frites naast hem lag, de luitenant, die met zijn Spaansch-klinkende naam zijn vrienden weer in Cura cao terug zou vinden en de hon derden doodgewone jongens, die hoopten iets goeds en nuttigs te kunnen doen, die met wild en kwajongensachtig plezier konden idealiseeren over hun pionierswerk in de West en die hoopten er wat behoorlijks van terecht te kunnen brengen. Allemaal zonder drukte en aan stellerij. Gelukkig maar, want daarmee zijn zij en de achterblijvers het meest gediend. En zoo een dag midden tusschen dit wild volkje doorgebracht ondervind je toch weer, dat niet alles verkeerd is in de wereld en niet alles op corrup tie gaat lijken, maar dat er ook nog wel nuchtere idealisten zijn, ,.al loopen ze dan maar in uni form"! Het West-Indië detachement vaart op het oogenblik den zomer tegemoet, naar Aruba, Curacao en Suriname. Straks paradeeren ze in tropenpak, met open hals en korte broekjes, maar met dezelfde gedachten als hier in het landje toen ze dwars door sneeuwlawine en fluitende Oostenwind afscheid namen. Zij ziullen probeeren er iets behoorlijks van te maken. Het vertrek van H.M. kanon neerboot „Van Speyck" is thans definitief vastgesteld op Vrij dag a.s. 7 Februari om 14.30 u. van den steiger van Van Es en Van Ommeren te Amsterdam. Hef schip is bestemd om in West-Indië gestationneerd te worden, waar het H.M's Johan Maurits, die daar sinds het be gin van het vorig jaar vertoeft, zal aflossen. Voor het vertrek zal het schip geïnspecteerd wor den door den commandant der zeemacht in Nederland, den schout bij nacht J. A. Gauw, Zooals bij het vertrek van ma rineschepen gebruikelijk is, zal de marinekapel, onder leiding van den eersten luitenant der mariniers, Gijsbert Nieuwland, de afvaart opluisteren. De „Van Speyck" staat onder commando van lt. ter zee der eerste klasse B. J. Velderman. In een der buitenwijken van Bangkok, Siam, is de Neder landsche pater Mane, van de Congregatie der Salesianen van Don Bosco, door bandieten ver moord. De pater werd, toen hij per boot van een ziekenbezoek terugkeerde, door de misdadi gers uit zijn boot gesleurd en lafhartig om het leven gebracht. Nadere bijzonderheden over de ze zaak zijn nog niet bekend. Tsjang Kai Sjek is "uit Nanking naar het 400 kilometer noorde lijker gelegen front vertrokken, maar de troepen van de Chinee, sche regeering en die van de com munisten tegenover elkaar staan. Tsjang Kai Sjek bracht een be zoek aan het hoofdkwartier der nationale troepen, van waaruit' een offensief geleid wordt tegen de communisten in Zuid-Sjan- toeng, naar te Nanking verluidt. Hoewel er gisteren betrekke lijk rust heerschte aan het front, is volgens te Nanking ontvangen berichten uit het noorden een communistisch hulpleger van 20.000 man te Linyi aangekomen, ht<t communistische hoofdkwar tier op 480 kilometer ten noorden van Nanking, om het bezit waar van naar men verwacht binnen kort gevochten zal worden. Deze tentoonstelling wordt van 4—8 Februari gehouden cn is geor ganiseerd door de afdeeling West- land van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur en de Bloem- bollenkweekersvereeniging „Flo- ralia" ter plaatse. Het Westland, aldus prof. Van Slogteren, heeft steeds een eer volle plaats in de bloembollencul tuur ingenomen, en we zien ook nu weer, dat ons nationaal pro duct bij uitnemendheid, onze Hol- landsche bloembollen, hier haar krachtige supporters heeft behou den. Wat is er voor een export van 100 millioen aan bloembollen noo dig? vroeg professor Slogteren. Hiervoor moeten we een pro duct afleveren, dat gezond en goed is en aan de afnemers, dat geeft wat ze verlangen, n.l. goede bloe men op het tijdstip, dat ze deze noodig hebben. Dat we een gezond en goed pro duct kunnen leveren, zien we op de vaktentoonstellingen als deze zonneklaar. En als we deze kleu renpracht aanschouwen, dan vra gen we ons af, hoe komt het, dat we niet twee maal, maar zelfs vijf tot tien maal zooveel bloem bollen kunnen verkoopen? Dat komt alleen hierdoor, omdat onze bloembollen, vaak geduren de de lange reizen aan zoo on gunstige toestanden worden bloo;,- igesteld. Het groote voordeel van onze bloembollen is, dat we heb ben geleerd, hoe we ze kunnen doen bloeien op practisch elk tijd stip van het jaar en ze overal op dé wereldmarkt kunnen brengen op een tijdstip, dat ze het meest gewenscht zijn. We hebben geleerd onze bol len te koelen op zoodanige wijze, dat ze dn de maand December en begin Januari kunnen bloeien. Maar moeten we nu al onze bol len gaan koelen? Dat weten we wel beter, maar beseffen we ook, dat we dit slechts mogen doen zoolang het noodzakelijk is, om dat we ze ongekoeld op den ge- wenschten datum niet in bloei haar bestaan. Ook Pieks aftreden bij de Winterhulp kwam ter sprake. Mussert en Piek stonden vijandig tegenover elkaar, daar laatstgenoemde de SS.richting was toegedaan en vijandig tegen over de NSB stond. Mussert had toen bij den Rijkscommissaris op het ontslag van Piek aangedron gen. Jhr. Mr. A. M. Snouck Hur- gronje legde verklaringen af, die in groote lijnen met die van Mr. Frederiks overeenstemden. Get. zeide, dat Piek welgezind stond tegenover de particuliere ver- eenigingen. Naar hij zeide was Piek afgetreden, toen hij van het voornemen hoorde om 50 pet. van het kapitaal der te liquideeren niet.commercieele vereenigingen ter beschikking van de Duitsche N.S.V. te stellen. Jhr. G. M. Verspyck, Directeur- Generaal van het Nederlandsche Roode Kruis, legde vervolgens verklaringen af over het optreden van den beklaagde bij het Roode Kruis. De verdachte aan het woord. Piek, die hierop zelf gehoord werd, verklaarde, dat de Winter hulp Nederland bedoeld was als een demonstratie van Nederland sche onkunde, waarna dé Duit- schers zouden kunnen optreden. Hij zeide, dat hij tot op den hul digen dag niet kon zeggen, dat de Winterhulp Nederland op Duitsche leest geschoeid was. De naam was niet van hem afkom stig. Ook had hij nimmer een studie van de „Winterhilfe" ge maakt, hoewel twee getuigen a charge zulks beweerden. Op 22 October 1940 was ver dachte benoemd tot directeur- generaal. Aanvankelijk had het in de bedoeling gelegen, Rost van Tonningen tot directeur-generaal kunnen brengen. Koelen is goed, maar niet koelen is beter, zoodra dit niet meer absoluut noodzake lijk is. En indien we weten, dat de af nemer de bolbloemen eerst laat in het seizoen wil gebruiken, dan moeten we ze zoodanig behan delen, dat hij inderdaad ook dan goede resultaten krijgt en ze ex tra lang warm houden. Dat geeft meer werk, inderdaad, maar de resultaten zullen er naar zijn. Indien we voorts zien, wat met het Californische fruit is bereikt en hoe dit door onderlinge samen werking van de producenten en exporteurs in pracht conditie overal op de wereldmarkt ver schijnt, dan mogen we niet ras- ten, voordat we alle remmende factoren, die de kwaliteit van ons bolbloemenproduct schaden, heb ben overwonnen. Behalve met het eigen klimaat, zal ook met het klimaat bij den verbruiker en met dat gedurende de reis rekening moeten worden gehouden. Waar de eindresultaten niet kunnen worden verbeterd, door het tijdstip van verzending te verschuiven, zal de verscheping in koelruim, treinen met koelwa- gons, of wellicht per vliegtuig in hoogere luchtlagen moeten plaats hebben. Dat dit zal kunnen staal voor mij vast. Hoe eerder dit echter geschiedt, des te gauwer hebben we onze eerstvolgende limiet: de 100 mil lioen bereikt en kunnen we deze verder verhoogen. De mogelijkheden, welke ons mooi product geeft, zijn zoo groot, dat we ons later verbaasd zullen afvragen: waarom hebben we niet eerder dezen weg gevolgd. Mgr. J. Bucko, titulair bis schop van Cadi en apostolisch visitator van de Roetheensche, Oekraïnische en Wit-Russische katholieken van den oosterschen ritus in west-Europa maakte de afgeloopen week ern reis door Nederland en bezocht o.m. den bisschop van 's-Hertogenbosch. te benoemen. Naar zijn zeggen was hij op 28 April 1942 al in feite afgetreden, terwijl op 1 Juli officieel zijn ontslag volgde. Hij had, zoo lang hij directeur-gene raal was, gestreden tegen een toe. nemenden Duitschen invloed! in den gang van zaken bij „Winter hulp". Piek zeide, dat hij natio- naal-socialist geweest is, als hier mede de wereldgedachte bedoeld wordt. Naar zijn zeggen was hij niet anti-Duitsch, hetgeen als pro- Duitsch zou zijn uitgelegd!. Piek ontkende ten stelligste, dat hij zich voor de functie van directeur-generaal had aangebo den. Zijn benoeming was voor hem geheel onverwacht gekomen. Naar zijn oordeel konden de be staande organisaties in ons land den heerschenden nood niet aan. S.S.-maat Wat het tweede punt der ten lastelegging betreft, het toetreden aLs lid van de Germaansche S.S. in 1943 en het houden van pro pagandistische redevoeringen hier voor, dit ontkent Piek eveneens. Als mr. van Meeuwen hem eenige bewijsstukken inschrij- vingskaarten en brieven over legt, beweert verdachte, die des ondanks blijft ontkennen, dat er „onverklaarbare documenten" bij zijn. Mr. van Meeuwen las hem ver volgens brieven voor, welke hij zelf onderteekend heeft met „SS- maat C. Piek" en waarin hij zijn stamboeknummer vermeldde. Na een groot aantal bescheiden en brieven aan zich te hebben h.oo- ren voorlezen, gaf Piek niet eerder dan na eenig gedraai toe, dat hij zich als SS-man ge dragen heeft. Desondanks was hij formeel geen lid, hetgeen Fe'.ri me ij er hem persoonlijk bevestigd had. Door den sneeuwval hebben de Nederlandsche Spoorwegen met groote moeilijkheden te kampen. De sneeuw zet zidh namelijk vast in de wissels waardoor deze niet normaal bediend kunnen worden. Reeds in den naaht van Maandag op Dinsdag werden op verscheidene stations de sneeuwploegen opgeroepen. Deze sneeuwploegen worden geformeerd uit het personeel dat-ook maar even gemist kan worden en heblben tot taak de wissels sneeuwvrij te ma ken. Den geheelen Dinsdag zijn de sneeuwploegen in touw geweest. In Leeuwarden, waar de sneeuwval zwaar was, hielpen soldaten van het 2e regiment P.A.G. bij het schoon maken van de wissels. Toch kon vertraging niet worden voorkomen. Ook in anderen deelen van 't land kwamen vertragingen voor. Mei inspanning van alle krachten kon den deze echter tot zoo klein moge lijke proporties worden terugge bracht. De N.S. busdiensten moes ten wegens gladheid der wegen worden gestaakt. Op 3 Februari werden tusschen 0.00 uur en 24.00 uur 25 kolentrei- r.en met in totaal 1071 beladen wa gens uit de mijnstreek naar alle deelen van het land vervoerd. Twintig treinen brachten 1065 leege wagens weer terug. Dit beteekent een aanzienlijke toename van het kolenvervoer, die ondanks de rem mende factoren bereist werd. Er kan worden gezegd, dat de Ne derlandsche Spoorwegen er ondanks de zeer slechte weersomstandighe den in geslaagd zijn de moeilijkhe den de baas te worden, dank zij de inspanning van het geheele perso neel HE APOSTEL PAULUS is een echt sportieve man geweest. Hij moet hebben genoten van de verschillende sportwedstrij den, die in het stadion van Co- rinthe werden gehouden. An ders zou hij zeker niet zoo heb ben kunnen schrijven gelijk hij nu doet in het Epistel van vori- gen Zondag. Hij teekent het beeld van den sportman ten voe- te uit: Ziet, hoe hij hem laat loo pen, hoe hij hem zich laat trai nen en oefenen.' Paulus heeft de volle belangstelling voor de sport en weet die op ivaarde te schatten. Zij is voor hem ook een beeld van iets hoogers, zij doet hem denken aan den loopbaan, waarin ons Christen-zijn ons als het ware geplaatst heeft. Het moet vurig, kwiek, gezond, be geesterd Christendom zijn! Christen, katholiek, gedoopt zijn beteekent geen inslapengeen slapheid en halfbakkenheid, geen beginselloosheid. Geen naam- katholicisme, maar katholicisme van de daad. MARCUS Mr. Zaaijer, requisitoir nemende, wees er op dat Piek het type is vari den moffenknecht, die door en voor de moffen zijn werkzaamheden wil de verrichten. Spr. noemde de op richting van W. H. N. een van de eerste middelen om ons volk te na- ziflceeren. Piek was precies de man, die de vijand voor zijn organisatie moest hebben. De Duitschers had den geen NSB-er noodig, doch een collaborateur van het type Piek. De Winterhulp is echter een mis lukking geworden, doordat het Ne derlandsche volk de bedoelingen doorzag. Toen de NSB op het top punt van haar macht stond werd Piek gewipt. De trouwe knecht kreeg evenwel spoedig een ander baantje in Frankrijk. In 1944 moest hij voor de geallieerden vluchten en hij keerde naar Nederland terug. Vervolgens herinnerde de procu reur-fiscaal aan de toestanden in ons land in den hongerwinter 1944/ 1945. Het Roode Kruis was nog de eenige instantie, die eenigermate kon werken. De Duitschers wilden ook deze organisatie omver werpen. Op 19 November volgde de benoe ming van Piek, waarmee het dage- lijksdh bestuur geen genoegen nam. Het legde zijn werkzaamheden neer en hiermede was het doel van de Duitschers bereikt: het werk van het Roode Kruis was lamgelegd. Spr. achtte Piek qp zijn terrein even schuldig als Blokzijl op het gebied der propaganda. Spr. achtte Piek schuldig aan hulp aan den vijand, meermalen gepleegd. Hij requireerde de straf, die hjj voor hem passend acht naar de opvatting waar mede hij, als gezegd, rekening had te houden, namelijk twaalf jaar gevangenisstraf, met le venslange entzetting uit het actief en passief kiesrecht en het recht om ambten te beklem den. De reis der Engelsche Koninklijke familie naar Zuid-Afrika, Het vorstelijk gezelschap aan boord van het slagschip „Vanguard". V.l.n.r.: Prinses Elizabeth; de hertogin van Kent; Koning George; Koningin Mary; Koningin Elizabeth; de hertog van Gloucester; Prinses Margeret en Prinses Mary, de zuster van den koning. Walco N. Twee maanden duurde het proces tegen de 15 leden van het kamp „Ravensbrück" voor het Hamburg- sche Hof voor oorlogsmisdaden. On der de beschuldigden bevonden zich dokters, verpleegsters en een lid van de S.S.; de zestiende beschul digde, dr. Winkelman overleed even voor het uitspreken der vonnissen tengevolge van een beroerte. In het kamp waren 5.000 personen vergast en een Britsch meisje en parachutisten door een vuurpeloton geëxecuteerd. Het Hof veroordeelde Johann Schwarzhuber, den waarnemend commandant van het concentratie kamp voor vrouwen tot den dood door de strop. Tot dezelfde straf werden veroordeeld Ludvig Ram- dohr, politiek endervrager van het kamp, Gustav Binder, kamDkleer- maker en Dorothea Bmz, boofd-ge- vangenbewaarster. Bovendien werden veroordeeld tot den dood door de strop Carmen Vory, de „zwarte engel" van het kamp, Greta Boesel, leidster van den arbeid der gevangenen, Vera Salvequart, verpleegster en Eliza beth Marschall, de cheffin van het ziekenhuis. Voorts dr. Percy Traite, dr. Rosenthal, beschuldigd van ex- perimenteele operaties en dr. Ger- hardt Schidlausky. Tot gevangenisstraf van 15 jaar werden veroordeeld de SS-kapitein Peters, de commandant van de be waking van het kamp en dr. Hellin- ger, de tandarts van het kamp, die bekend had de gouden tanden uit lijken geslagen te hebben. Tot tien jaar gevangenisstraf werden veroordeeld Eugenia van Ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in het paleis Soestdijk, zal het mogelijk zijn aan de leden van het prinselijk gezin gelukstelegrammen te zenden. Het extra-1 echt voor deze telegrammen, welke afge leverd zullen worden op een nieuw-ontworpen gelukstele gram-formulier, bedraagt f 0.40 Het batig saldo, na aftrek der bedrijfskosten, zal ten goede komen aan een charitatief doel ten behoeve van het kind. De afzenders kunnen desgewenscht een afschrift van hun telegram ontvangen op een zelfde luxe formulier. De kosten hiervan bedragen f 0-20 per 50 woorden. Skene, een gevangene, en Marga- rete Mewes, een SS bewaakster. Een kolonel van het roode leger en een majoor van de juridische af deeling van dit leger hebben aan dagbladcorrespondenten verklaard, dat zij onder den indruk zijn van de rechtvaardigheid van het proces. Zij toonden zich volkomen tevreden met de uitspraken. De verdedigers pleitten voor Ramdohr, dat hij reeds tot 6 jaar dwangarbeid was veroor deeld en dat hij geen enkelen moord op zijn geweten had, en voor Mewes, die tijdens het pleiten in tranen uitbarstte, dat zij slechts een onbelangrijke rol had gespeeld en moeder is van drie kleine kinderen. Terwijl Europa te lijden heeft van hevige sneeuwstormen en een aanhoudenden strengen vorst, heeft 't voor eenige dagen in den Belgischen Congo zwaar geregend. Meer dan drie dagen lang teisterden zware stortre gens het gebied van Niassa- land, waar vele rivieren bui ten hun oevers traden en ern- sitge overstroomingen veroor zaakten. In de omgeving van de plaats Zomba werden ver scheidene auto's door den stroom meegesleurd. Een in de nabijheid liggend dorp werd geheel weggespoeld, terwijl tweehonderd mensthen ver dronken. Ook aan werkplaatsen en fabrieken werd ernstige schade toegebracht. Vrijdag 7 Februari a.s. om 19,45 zal de voorzitter der Katholieke Volkspartij, de heer J. W. An- driessen, in het program, verzorgd door de KRO spreken over Ling- gad'jati. Voor de behandeling van de zaak tegen Piek waren vanwege den Procureur-fiscaal drie getui gen a dharge gedagvaard: mr. dr. K. J. Frederiks, oud-Secr.Generaal van het Departement van Binnen- landsche Zaken, mr. H. Sark, oud Secretaris van den Armen raad en Jhr. Mr. G M. Verspyck, secretaris van het Nederlandsche Roode Kruis, Voor de zijde der verdediging was een getuige a decharge op geroepen. Jhr. Mr. Snouck Hur- gronje, Secretaris-Generaal van Buitenlandsche Zaken. Het getuigen.verhoor. Het Hof, dat gepresideerd werd door Jhr. Mr. van Meeuwen, be gon met het hooren van mr. H. Sark. Mr. Sark zeide dat hij een ver gadering iin het Kon. Instituut voor ingenieurs te Amsterdam had bijgewoond, waar verdachte een redevoering heeft gehouden, die vol critiek was op Armenzorg. Verdachte had bij deze gelegen heid gezegd, dat hij in de gele genheid geweest was in Duitsch land studie te maken van het Winterhulp-werk, op de vraag van mr. Van Meeuwen of hij de zen gang van zaken bevestigde, ontkende verdachte ten stelligste zeggende, dat hij nimmer in Duitschland was geweest. Nadat Winterhulp was opge richt, werd een verbod uitgevaar digd, aldus verklaarde mr. Sark, dat collecteeren door andere ver eenigingen verbood. Zelfs de col lecten in de kerken werden ver boden, waaraan de kerken zich echter niet gestoord hebben, „Winterhulp" was de instantie, die inzamelde en de N.V.D. de instantie, welke de binnengeko men gelden besteedde. Getuige zeide, dat verdachte het altijd trachtte voor te stellen, alsof „het sociale werk in Nederland „een bende" was, terwijl in Duitsch land alles tot in de perfectie ge regeld was. Mr. Dr. K. J. Frederiks, als ge. tuige gehoord, verklaarde dat hij toen hij hoorde dat Piek de hoog ste functie bij Winterhulp Neder land zou gaan vervullen, hij hier tegen bezwaren had gemaakt. Naar zijn oordeel had een voor aanstaande Nederlander, die bij het volk goed bekend stond, deze functie moeten aanvaarden en niet Piek, wiens naam hij nog nimmer te voren gehoord had. Hem werd toen verteld, dat deze man in Duitschland een ruime studie van de „Winterhilfe" ge maakt had. Toen hij Piek later ontmoet had, had deze hem ver klaard, dat hij overtuigd pro- Duitsch was en niet aan een Duit sche overwinning twijfelde. Ver dachte had tevens gezegi een persoonlijken vijand van Mussert te zijn. Uitvoerig behandelt Dr. Frede riks vervolgens de oprichtings geschiedenis van Winterhulp Ne derland en de eerste jaren van

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3