Nieuw it rum- stcllatie Voor Alkmaar en omgeving verwüch DM har al een export van 800 mllfaen Administratieve rechtspraak op breeder terrein «f Engeland beleeft ergsten winter sedert een halve eeuw In het Noorden is de vorst tijdelijk iets minder streng ,-KaüDÊ den K.N.VM. IELOT Toei lewïiiK» ven H ndysfrüeeüen uitvoer iSS R.A.F. werpt voedsel boven geïsoleerde dorpen Marine neemt deel aan den kolenslag De meening van prof. Romme Ook Bulgarije protesteert Kolenproductie stijgende De uitslag van den Elfsteden-toertocht i rantsoen kaas eriode van 16 Februari lart zal aan diegenen, l-, B- of C-kaart heb- ■am kaas boven het ge- e rantsoen van 200 gr. erstrekt. i voor twee eieren onnenlijct, Welke Don- 3. bekend gemaakt zal voor alle leef tij dsgroe- lon aangewezen voor 3n. iVESTFRIESCHE DAM BOND OND—JHV A. Rijkes 0—2 Goudsblom 0—2 C. Biersteker 2—0 Zijp 2—0 Molenaar 2—0 P Groen.' 2—0 P. Beers 2—0 Totaal 10—4 ÏDPerseverentia N. Bruin 1—1 -G. Kramer 1—1 laaiN. Pancras 2—0 G. Jonker 2—0 Dekker 1—1 fP. Beemstfterboer 1—1 Bruin 2—0 J. Schrama 0—2 G. Borst 0—2 C. v. d Heijde 0—2 -P. Danenberg 2—0 Danenberg 0—2 C. Volkers 2—0 Totaal 14—12 SN.A.-J.H.V. dA. Rijkes 2—0 <TJn. Goudsblom 1—1 Biersteker 1—1 de Lange 2—0 Zijp 2—0 Glas 0—2 J. Molenaar 2—0 Groen* 2—0 J. de Lange 2—0 Beers 2—0 -P Molenaar 2—0 Totaal 18—4 rseverenjtiaO N.D. Koopman 0—2 -F. Commandeur 1—1 -A. Dekker 0—2 P. Obdam 0—2 boerP. Dekker 0—2 J. Commandeur 0—2 Koopman 0—2 Wester 1—1 deJ. Dekker 2—0 N. v. Diepen 0—2 ë—K Weser 0—2 Groot 1—1 anP. Bakker 0—2 Totaal 5—21 severentïaJ.H-V. Rijkes 1—1 Goudsblom 0—2 C. Biersteker 1—1 T. Quax 0—2 F. Zijp 0—2 DoerJ Molenaar 2—0 -Th. de Lange 2—0 Molenaar 2—0 ideJ. de Stoop 2—0 Totaal 10—8 s thans gesp gew. gl. vl. pt. 8 7 0 1 14 9 7 0 2 14 9 7 0 2 14 7 2 0 5 4 10 2 0 8 4 9 10 8 2 Voor de a.s. feest dagen te koop: nplete •k Rex, in prima staat B R A A S, ERDIJK C 3 lenkt, als ik Teentje n kunhen we toch nog Tante is er toch niet! tig met de bal gooien, /el wat gevaarlijk met in ieder geval Teentje il ook wel niet kunnen i is het raam van het roept Duimelot, r gaat het raam open in pyama. Hoofdredacteur H. N Smits, rayonredacteur Fr Otten. Directeur E. J M Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: f 1 20 oer maand; inpl incasso Adv.-pr p ediMe 13 c. p mm minimum I 2 PO; in alle edities 26 c. p mm., minimum ƒ4.-, Fam bet '?0 c. p mm., in al t editie- <i ct. 0 \t I buiten Lrüd is nerqens veilig fVon.de M'OSNSK&G 12 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11150 BUREAUX: ALKMAAR, Langes.raat 42 A, Te! 2046 fadm-i 2047 tred.). K 2200 HOORN Draatsingei 59 Tel 4243 (K 22901 2 lijnen. DEN HELDER Weststraat 80. Tel. 2383 <K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52. Tel 459 (K 2240) Bank: Noorderbank <Lss! IN een gisterenavond gehouden radiorede heeft Mr. P. Blaisse, hoofd van de afdeeling Planning van het Departement van Economische Zaken, na allereerst een overzicht te hebben gegeven over den in- en uitvoer over het afgeloopen jaar, medegedeeld, dat de in- dustrieele uitvoer in 1947 een verdergaande stijging zal vertoonen. Het Nederlandsche productie-apparaat is juist in de laatste helft van 1946 op gang gekomen en belangrijke bestellingen zullen thans kunnen wor den uitgevoerd, welke in den loop van 1946 werden geplaatst. Zulks geldt in belangrijke mate voor de metaal- en elec- tro-technische industrie. Zoo zal van den export en de reparatie voor buitenlandsche rekening van schepen, den uitvoer van machines, electro-technische ar tikelen, motoren en de produc ten vap de plaat- en draadver- werkende industrie in 1947 een belangrijke stijging kunnen worden verwacht. Wellicht zou in dezen sector nog een grootere uitvoer kunnen worden bereikt, indien voldoende grondstoffen ter beschikking zouden staan. Helaas zijn de vooruitzichten voor den aankoop van voor de metaalindustrie vereischte wal- serij-producten niet rooskleu rig. De behoefte, waarin moet worden voorzien, wordt geschat willen de verbruikers, waar onder de Waterstaat en de We deropbouw een zoo belangrijke plaats innemen, niet voor groo- te moeilijkheden worden ge plaatst op 1.300.000 ton. Naar voorloopige calculaties aange ven, zal deze hoeveelheid niet in 1947 beschikbaar komen, of schoon een zekere overloop van bestellingen van 1946 kan Wor den verwacht. In het bijzonder zijn de mogelijkheden walserij- producten uit Duitschland te betrekken in het verleden een leverancier op groote schaal in de practijk uiterst ge ring. Het zal duidelijk zijn, dat, indien de realisatie sterk achter blijft bij de wenschen, dit een belangrijken terugslag zal geven voor de betrokkenen. Er zullen dus een aantal prioriteiten moe ten worden berekend, waarbij het zeer de vraag is ,of een ex port van f 400 millioen in de metaalindustrie, inclusief de scheepsbouw en electro-techni sche industrie, kan worden be reikt, hetgeen wel eens is be cijferd. Ook de textielindustrie, welke in 1946 voor ruim 90 mil lioen exporteerde, hoopt in 1947 een hoogeren uitvoer te hereiken. Loopt alles geheel volgens het plan, komt er, met- andere woorden, geen stagnatie in de productie en kunnen de prijzen zich in groote lijnen handhaven, dan mag een gunstige ontwikke ling worden verwacht. Eveneens is een stijging van den uitvoer mogelijk voor che mische producten en keramische artikelen. Geldt voor de laatste groep wel bijzonder voor het welslagen van den export de kolenvoorziening, voor beide be drijfstakken staat en valt de productie met den aanvoer van grondstoffen. Andere groepen, zooals de ver werkers van huiden en leder, ge nees. en verbandmiddelen de rubberindustrie en de fabrikanten van teerproducten, zullen stellig, gezien hun relatieve beperkte productie in 1946, tot een sterke verhooging van den export 'kun nen komen. In andere bedrijfstak ken daarentegen zal er niet of nauwelijks sprake van exportver- ruiming kunnen zijn. In het bij zonder wat betreft den uitvoer van cokes, papier, diamant en houtproducten. Naar mag worden verwacht, zal ook de uitvoer van tot de groep diversen behoorende artikelen een belangrijke verbete ring te zien geven. Het betreft hier de niet met name genoemde be drijfstakken. Volgens spr. bestaat de mogelijkheid voor de geheele industrie in 1947 een export van f 800 millioen te bereiken. Zelfs kan een cijfer van f900 millioen als taakstelling verantwoord wor den beschouwd. De heer Blaisse wijst er tenslot te nog op, dat Nederland in 1916 in staat is geweest een aantal ge legenheidsexporten te verrichten. Het is zeer de vraag, of d;eze zich in 1947 zullen herhalen en zoo ja, of zulks in dezelfde mate en dan tegen dezelfde prijzen zou kunnen plaats vinden. Meer dan in 't af geloopen jaar he ge /al was, zal ons and he' oog geves'igd moe'en hebben op denize ma'k en weika het ook in do toekoms eon moge- !ijkhe:d bieden Deze vevandsr.ng in de structuur van on-en export welke wellicht reads in 1917 mark- baar zal zijn. kan 'n belemmerend element vormen in een tijd dat de verovering van nieuwe mark'en nog maar nauwelijks is aangevan gen. In 1947 wordt in totaal een in voer van rond f 2,5f 3 mil liard verwacht, exclusief »ie militaire uitgaven. In ruwe trekken is het beeld als volgt: Uit de dollargebieden, inclusief Dui scbland en Zuid-Amerika, wordt een invoer van zeker f 1200 millioen in dollars ver wacht. Uit de pondengebieden dus hei heele Brüsche impe rium en bepaalde landen, waar in ponden moet worden afge rekend, zeker f 500 millioen. In België wordt rekening ge. houden met een invoer van ca. f 350 millioen. Belangrijke an dere invoerlanden zijn Frank rijk, Zweden, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. Zoowel bij den invoer als den uitvoer is een aantal vraagstukken betrokken, welke de beginselen van onze economische politiek ra ken. Zooals de industrialisatie-po litiek. de economsche samenwer king met België en de ontwikke ling van onzen handel met Indië en Duitschland. Dit behoeft wel nauwelijks nadere toelichting. Maar hoe men het ook keert of wendt, de welvaart kan slechts toenemen, indien de arbeidsproductiviteit stijgt. Slechts een hoogere produc tie beteekent een werkelijke ver betering: daardoor zal een stijgen de export mogelijk zijn, hetgeen tengevolge heeft, dat er middelen worden geschapen om den invoer te financieren en zoo het nog steeds verontrustende tekort op de betalingsbalans te verminderen. Dr. Beel installeert commissie De Minister-President, dr. L. J. M. Beel, heeft gisteren, in tegenwoordigheid van den Minister van Justitie, mr, van Maarseveen, de door beide ministers ingestelde commissie geïnstalleerd, welke de regee. ring zal hebben te adviseeren over het vraagstuk der Ad ministratieve rechtspraak. In zijn installatierede wees de minister-president er op, dat na de bevrijding de roep om admi nistratieve rechtspraak weer le vendig geworden is- Nu aller streven gericht is op het volledig herstel van den rechtsstaat is de aandrang tot het invoeren van administratieve rechtspraak op breeder terrein opnieuw sterker geworden. Ook thans doet de vrees voor de macht der „Admi nistratie" weer opgeld. Hier komt bij, dat bepaaldelijk de voort schrijdende sociaal-economische ordening van overheidswege een enormen aanwas van administra- tief-rechtelijke bepalingen heef', medegebracht en heeft geleid tct het toekennen van groote be. voegdheden aan de administratie Overigens hebben wij gemeend, aldus de Minister-President, in dc taak-omschrijving te moeten pre ciseeren, dat het niet alleen gaai om verhoogde rechtsbescherming van den burger, doch dat made de inmenging van hooger gezag in de autonome sfeer der publiek- Studenten helpen mede in den kolenslag. Ongeveer 300 studen ten hebben gehoor gegeven aan den oproep, om gedurende de sluiting van de Hoogeschool in de mijnen te gaan werken. Een groep kranige vrijwilligers voor het gebouw, waar zij gekeurd zullen worden. (Anefo P.) rechtelijke lichamen, zoomede de behandeling van geschillen tus. schen overheidslichamen en -or ganen onderling in de beschou wingen dienen te worden betrok ken. Het is u allen bekend, dat de regeering het beginsel der decentralisatie in haar vaan del heeft opgenomen. Met ernst streeft zij naar het her stel van de zelfstandigheid van de lagere publiekrechte lijke lichamen en naar het overlaten aan die lichamen van de taken, die zonder be zwaar door hen kunnen wor den verricht De voorzitter der commissie, mr. S. J. L. de Monchy, oud-bur gemeester van Den Haag, wees er in zijn antwoord o.m. op, dat de pubiekreohtelijke bedrijfsorgani satie ons recht heeft verrijkt met een aantal met overheidsgezag bekleede openbare lichamen, wel ker samenstelling, werkwijze en onderlinge verhouding tal van vragen doen rijzen, die voor de oudere lichamen provincies, gemeenten, waterschappen reeds lang haar beantwoording in wetgeving en jurisprudentie heb ben gevonden, maar waarvan op dit gebied de bestudeering eigen lijk nog vrijwel moet beginnen. Het kwam spr. voor, dat zich thans de gelegenheid voordoet om bij de uitwerking van dit nieuwe instituut reecüs van den aanvang af het oog gericht te houden op de rechtsbescherming der indivi duen tegenover deze bedrijfs organen, zoo ook van deze orga nen onderling, opdat materieel en formeel recht hier in harmo- nischen samenhang mogen op groeien. Franschen veroveren hoofdstad van Annam In een Fransch communiqué over de gevechten in Indo-Chi- na werd Dinsdagavond bekend gemaakt, dat de Fransche troe pen, nadat zij de rivier Hue wa ren overgestoken, Hue, de hoofdstad van Annam geheel hebben ingenomen. De Vietna- meesche strijdkrachten, die de stad fel verdedigden, lieten ve le dooden op het slagveld ach ter. Joodsch immigrantenschip aangehouden Volgens uit Tel Aviv en Hai fa ontvangen berichten, hebben de Britsche marine-autoriteiten een schip met ongeveer 1.000 illegale Joodsche immigranten binnen een afstand van bijna 5 kilometer van Haifa aangehou den. géi, I lig m jÉj|L Aan boord van de „Willem Barendsz", kort voor de aankomst in het Zuidpoolgebied. Een bokswedstrijd tusschen twee leden van de bemanning gaf de cineasten de Boer en Strijbos gelegen heid, wat afwisseling in de dagjournalen te brengen. Het sport evenement werd ook door de andere opvarenden hoogelijk ge waardeerd. (Anefo P.) Voor Engeland zijn wat de steenkolen betreft, de dagen van den oorlog teruggekeerd met nieuwe en nog drasti scher pogingen om de crisis, waardoor in duizenden indus- trien het werk is stilgelegd en tijdelijk mïllioenen werk loos zijn geworden, het hoofd te bieden. De temperatuur is sterk gedaald en Engeland be leeft den ergsten winter se dert een halve eeuw. Het kabinet raadpleegde des kundigen over de mogelijkheid van het gebruik van legervlam- menwerpers om de sneeuw, waardoor de kolentreinen wor den opgehouden, te verwijderen en het gebruik van hulpschepen van de marine om een vaar geul te maken in de bevroren waterwegen. Tevens zou de kwestie van uitbreiding van de electriciteitsbeperking voor hui selijk gebruik tot het geheele land met inbegrip van Schot land zijn besproken. Het ministerie van brandstof- voorziening deelde Dinsdag avond mede, dat sinds gisteren toen de beperkingen ingingen 22.550 ton, d.i. 35 pet. van het normale verbruik, zijn be spaard. John Strachey, de mi nister van voedselvoorziening, heeft medegedeeld, dat de voed seldistributie niet onder de Mijnopruimers in de „Mijnen" De beheerder van de Lim- burgsche mijnen, dr. Groothoff, ontving Maandag een telegram van den bevelvoerder van Hr. Ms. Haarlemmermeer, bij den Nederlandschen mijnenoprui- mingsdienst te IJmuiden. in houdende een verzoek om een aantal van de manschappen te mogen plaatsen in de Limburg- sche mijnen, om deel te nemen aan den Nederlandschen kolen slag. Het verzoek van IJmuiden werd aangenomen en reeds Dinsdagmiddag arriveerden aan het station te Sittard 42 leden van de bemanning der „Haar lemmermeer", waaronder drie officieren en een onderofficier, om „in de kool" te gaan. Het gezelschap werd namens den beheerder der mijnen ontvan gen door mr. Dijkhof, die zijn voldoening uitsprak over dit medeleven en het vertrouwen uitsprak, dat deze mijnoprui mers ook goede mijnwerkers zouden zijn. De manschappen zullen worden tewerkgesteld aan de Oranje Nassaumijn IV. Ook de boomkweekersknechts gaan naar de „Schicht" Nu de werkzaamheden in de boomkweekerijen te Boskoop ten gevolge van de aanhouden de vorst reeds geruimen tijd stil liggen, heeft een aantal boomkweekersknechts in deze gemeente, in overleg met de werkgevers, het initiatief geno men om zich gedurende de vorstperiode beschikbaar te stellen voor werkzaamheden in de Limburgsche mijnen, ten einde op deze wijze den ge dwongen vrijen tijd productief te maken en mede een aandeel te leveren in den kolenslag. brandstof- en vervoersmoeilijk- heden lijdt. Vandaag zullen tien vliegtuigen van de RAF voed sel uitwerpen boven zes door de sneeuw geïsoleerde dorpen in Staffordshire. De perssecretaris van presi dent Truman, Charles Ross, verklaarde: „De president volgt de ontwikkeling met interesse, zooals wij allen". De New York Herald Tribune zegt, dat de werkelijke oorzaak van de cri sis „Engelands fundamenteele economische zwakheid" is. DE TOESTAND OP LTRK Met man en macht wordt ge werkt om den nood op Urk te verlichten. Een vrachtrijder is er in geslaagd met een lichten vrachtwagen de post weg te brengen en met vleesch terug te komen. De tocht langs den dijk was echter niet zonder le vensgevaar en slechts een ge ringe hoeveelheid vracht kon worden vervoerd. Behalve aan brood is er gebrek aan levens middelen. De drinkwatervoor ziening baart voorts zorg, daar bijna alle regenbakken leeg zijn en het water uit de Urker waterleiding niet voor con sumptie geschikt is. In verband met de kolenschaarschte zijn de scholen gesloten. De burge meester van Urk, de heer G- Keyzer. heeft zich in verbinding gesteld met de regeering en, naar verluidt, heeft hij toezeg ging ontvangen, dat het minis terie van oorlog maatregelen zou treffen, om een verbinding tot stand te brengen tusschen Urk en de buitenwereld. Nafionaliteitsbewijs voor Oostenrijkers Alle Oostenrijkers dienen bij de Oostenrijksche Legatie te 's-Gravenhage, Koninginne gracht 31, schriftelijk of monde ling een nafionaliteitsbewijs aan te vragen, op grond waar van zij door de Nederlandsche autoriteiten in het vervolg als Oostenrijkers beschouwd zullen worden. In een interview me. „De volkskrant" verklaarde prof. Romme te Batavia: „Als het eigenlijk ongeloofe- ijke bericht, dat üe republiek achteraf de onderteekenrig van Lmggadjati toch weigert, luist ts, dan valt slechts mat wee moed te constateeren, waartoe sen gemeenschap komt. wan neer zij zich door militaire kiachlen laat nngeiooren. Ik betreur deze onverant woordelijke beslissing meer dan ik zeggen kan Mijn zin voor upLmisrne doet mij alleen één liehtpuni zien. We kunnen nu duidelijk loonen, dat Lmggad jati voor ons geen gedwongen fraaiigheid is geweest, want vast staat, dat wij voor geheel Indonesië onverkort en onver anderd aan Linggadjati vast houden als werkbasis voor de staatkundige hervorming ter in lossing van de Koninklijke Be lofte van 7 December 1942. Het geen trouwens reeds met het uitgestrekte gebied van Indone sia Timoer is overeengekomen. De onrust, waaraan de mili tairen in de republiek voorals nog Java en Sumatra klaarblij kelijk wllen prijsgeven, kan in deze staatkundige lijn uiteraard geen verandering brengen, even min als in onzen plicht, de vrij heid en veiligheid in deze ge bieden te verzekeren." Omtrent de actie van oud minister Weiter tegen de Indi sche politiek der regeering, ver klaarde prof. Romme in een bijeenkomst van Ned. militairen te Batavia, dat de bedoelde ac tie „in strijd met de bedoelin gen van den initiatiefnemer zou kunnen leiden tot een splitsing van de Kath. Volkspartij". NIEUWE ENCYCLIEK Ter gelegen!,'. %/an het 14e eeuwfeest van den H. Benedic- tus, stichter van de Orde der Benedictijnen, zal Z. H. de Paus op diéns feestdag, den 21en Maart a.s., een encycliek uit vaardigen. Een Italiaansche nota Tsjerevenkaf, de secretaris van het Bulgaarsche Nationale comité van het Vaderlandsche front heeft tijdens een massa demonstratie te Sofia verklaard, dat „wij zullen streven naar wijziging en verzachting van het Vredesverdrag, dat wij ge trouw zullen nakomen". Ook Georgief. de Bulgaarsche mi nister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat zijn land hoopt op een herziening van het vredes verdrag, doch dat thans het oogen- blik nog niet gekomen is hierom trent onderhandelingen te beginnen. Een der Bulgaarsche bezwaren te gen het verdrag komt voort uit de „onrechtvaardige en niet te dragen herstelbetalingen" aan Griekenland. Italië heeft een Nota aan de geal lieerden inzake het vredesverdrag doen toekomen, waarin wordt ge zegd, dat „het Italiaansche volk in dertijd onder den druk heeft ge handeld van een regiem, dat zoove- len in het buitenland steunden door» er hun lof over uit te spreken". Hoe wel Italië zal beginnen met een stipte naleving van het verdrag, zal het gaarne eenige wijzigingen zien aangebracht. Het verdrag zooals het thans luidt, zou het leven van 45 millioen menschen kunnen vergif tigen. De begrenzing van de koude lucht drong langzaam verder in Zuideljjke richting door en loopt nu weer over Noord- Frankrijk naar midden Duitsch land. De uitbreidiqg van het vorstgebied in Zuidelijke rich ting is echter nog niet tot staan gekemen. We zijn dus weer op den verkeerden weg, want dit proces van uitbreiding van het vorstgebied moet eerst tot staan gebracht worden en daarna meet de beweging in omge keerde richting opnieuw ingezet worden. Hiermede zijn altijd enkele dagen gemoeid en zoolang bestaat er dus geen kans meer op dooi. De depres sie^ die de beweging in de andere richting zouden moeten veroorza ken bevinden zich bovendien nog op vrij grooten afstand en zijn niet zeer actief en het zal dus nog wel eenige dagen duren, voordat deze hun uitwerking op het weer in onze omgeving zullen kunnen doen gel den. Bovendien is de luchtdruk in het Middellandsche Zeegebied ge daald onder invloed van een sto ring, die zich in de Sahara ontwik kelde, zoodat de algemeen Oostelijke luchtstrooming over West Europa in stand gehouden wordt. Het maxi mum over Zuid Scandinavië neemt weliswaar wat in beteekenis af on der invloed van een depressie over de IJszee, doch het ziet er naar uit, dat deze verzwakking slechts onbe- teekenend_ zal zijn en de brug van hoogen luchtdruk, die zich uitstrekt van Noord-Rusland over Letland, Zuid-Scandinavië, de Faroer eilan den en IJsland naar Groenland, niet zal kunnen verbreken. De lucht- drukverdeeling duidt dan ook voor- loopig op aanhouden van de vorst, hoewel een geringe verdere draai ing van den wind naar het Noord oosten de vorst in Groningen, Fries land en Noordholland tijdelijk iets minder streng zal doen worden, daar dan weer wat lucht wordt aan gevoerd, die over het nog openlig gende stuk van de Oostzee is ge transporteerd. De koude luchtlaag, die nu over ons land stroomt heeft weer een behoorlijke dikte. De maximum temperaturen bleven dan ook laag. In Beek (Zuid Limburg) kon de temperatuur nog oploopeo tot 4, doch de overige stations brachten het gemiddeld niet verder dan tot ongeveer 7. AFDALING NOORDHOLLANi VOOR DUIZENDEN OPGELICHT Op ha. secretariaat van de a Noorct-ziclland van den K. N. V B. .e Alknjsar zijn onregeima heden entcek. De administrateu L. H. P. uit Langendijk is op 1 Februari spoorloos verdwenen er. er is een kas ekort ontdakt van mins ens zes duizend gulden, dat Vermoedelijk nog wei eenige dui zenden gulden;, nooger zal blijken ie zijn P. die vrij kon beschikken ovei bank en giro sadi heef. een ehèqu; .Ven een K. N. V. B. van f 4000 en een ander van f 2000 geïnd welk. ^e.dea voor zoover tot dusver kon worsen nagegaan verdwenen zijn Daar in het laats e kwartaal d-. inleggelden voor de competities en de contributies werden ontvangen was er nogal veel geld in kas. Slechts de waardepapierèn zooals effecten e.d. zijn onaangeroerd gebleven. De financieele commissie van de afd. Noord-Holland en de po litie stellen een uitgebreid onder zoek in. Dit is nog niet ten einde doch reeds bleek het, dat de kas boeken sinds 31 October niet wa ren bijlgehouden. P. die sinds Mei 1946 in deze functie in dienst was schijnt zich den laatsten tijd uit gaven te hebben veroorloofd die boven zijn financieele draag kracht uitgingen. De politie heeft via de radio opsporing verzocht daar men vermoeidt dat hij zich naar het buitenland wil begeven. Na de lichte daling van 801.423 ton in November vorig jaar tot 718.314 ton in Decem ber, is de kolenproductie van de Limburgsche mijnen in Januari j.I. gestegen tot 833.027 ton. In Januari 1946 produceerden de mijnen 629.337 ton. Het aantal werkdagen in Januari j.I. was ook hooger nl. 26 tegen resp. 25 en 23 in November en Decem ber vorig jaar. De productie van Januari j.I. komt overeen met 32.040 ton per werkdag (Janu ari 1946: 24.205; November: 32.057; December: 31.231 ton). De invoer uit Duitschland steeg van 69.416 ton over December tot 76.025 ton over Januari j.I., waarin zijn begrepen 18.277 ton bruinkool briketten (vorige maand 20.219 ton). Daarenboven werd uit Duitschland nog ingevoerd 20.237 ton kolen voor bunkering zeeschepen en doorvoer binnenvaart, (vorige maand 23.547 ton). De invoer uit Amerika over Ja nuari j.I. beliep 166.193 ton tegen 53.813 ton over December, zijnde dus een stijging van ruim 112.000 ton. Hierbij moet echter worden bedacht, dat de mijnwerkersstaking in Ame rika over December j.I. een uitval veroorzaakte van ca. 150.000 ton ko len. Gedurende drie volle weken van deze maand werd uit Amerika nl. niets ontvangen. Uit Polen werd gedurende Ja nuari 1947 nog 18.045 ton ingevoerd (vorige ma,and nihil). In totaal voerde Nederland dus over Januari jl. ruim 260.000 ton steenkool in (December: ca. 123.000 ton; November: ca 229.000 en Janu ari 1946: ca. 228 000 ton). In totaal zijn voor den Elf- stedentoertocht 2018 deelnemers en deelneemsters gestart, van wie er 313 of ongeveer 151/» pet. den tocht volbracht hebben. Hier volgt een specificatie voor de verschillende startplaatsen: ge- aange- start komen Leeuwarden 1498 185 12 Sneek 118 43 36 IJlst 22 9 41 Sloten 20 7 35 Staveren 36 Hindeloopen 12 Workum 22 4 18 Bolsward 84 10 12 Harlingen 75 26 35 Franeker 92 25 27 Dokkum 39 4 10 Voor de startplaatsen Stave ren, Hindeloopen, Workum en Bolsward moet vermeld, dat de geringe percentages van dege nen, die den tocht volbrachten, verklaard kunnen worden uit het feit, dat zich 's avonds een breede spleet (een zgp. kist werk) vormde in het ijs van het Heeler meer, zoodat tal van deelnemers te Sloten werden opgehouden. Examens apothekersassistent De minister van onderwijs kunsten en wetenschappen deel ons mede, dat in de maan' Maart en in de volgende maan den van het jaar 1947 gelegen heid zal worden gegeven tot hel afleggen van de examens ter verkrijging van een getuig schrift als apothekers-assistent.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1