Sjahrir motiveert het besluit vari het Republikeinsche kabinet Romme is niet van plan een andere lijn te volgen Vredelievende Palestijnsche Joden ontvoerd Minister Mansholt neemt maatregelen tegen de groentenhandelaren KOLENLEVERING GESTAAKT aan inrichtingen van vermaak MELOT Order „staakt het vurenspoedig te verwachten Formeele bezwaren ÜK, - Welter is tevreden Openbare diensten moeten beperken Het moeilijke Duitsche probleem Verdrag tusschen de V.S. en Canada Ieder is weer vrij bij telers of op veilingen te koopen Staking tegen algemeen belang Palestina voor de Ver. Naties? x KLEURENFILM AjJL-ANDS GLORIE" ^AND Op initiatief afd. Breszand en Paulowna zal a.s. Vrij- ■br. in zaal Bossen bovon- kleurenfilm verioond film, die zeer inte- op 't mooie bloem- geef., zal zeer de zijn voor jon§ en muziek wordt gebracht. De aan. half 3 precies en de voor ielereen vrij toe interessante fi m- dus n;et or gaan* RGERLIJKE STAND GeborenCornelia Hil_ v. D. C de Moes en G. D. Johannes An onius Maria Kaptein en E. M. Qyde.'ans Geboren: Jan Willem z. kkel en K. Jousma. Ge_ *rk de Jong (29 jaar) en ts (25 jaar). Overleden: (64 jaar) echtgen. van H. /isk; Nicolaas Rijkes (53 «e Rijp overleden; Grietje (72 jaar) ech'gen. van H snde te Harenkarspel). en GRAFT. Onlangs de Vereeniging van Ne_ Huisvrouwen afd. De aft ter gelegenheid van het dier vereeniging; de Hoofd der ULO School _Beemster over het onit_ een boek in de zienswijze Uitvoerig sprak de en boeiend voor de over het boek ''Water- in de auteur Jan Mens een geeft van Jan Adriaanszn de drooglegger van De Deze avond mag' on_ en slech'e opkomst orden genoemd. BESTAAN v. d. LTB. Aangevoerd kwamen ondanks de leden bijeen in café van van he* der'ig jarig ven den LTB afd. West De feestavond stond onder den heer Jac. Poel. We a. op het hoofd bes tuurs_ *r J. Th. van Sasse uit de oude oorichters J. N. r. en W P. Koning en oud_ m als J. Langendijk m 2TS. werd geopend met het sd" uitgevoerd door eeni_ !ie ook later op den avond zangnummertjes ten beste tooneelvereenigïrxr "Von_ kmaar voerde op "To' we. sreid". Den geheelen avond door meerderen het woord i sprak de Geestelijk Ad_ ZeerEerw. Heer A. van heer van Sasse en nog Jursleden. Zeer laat in den de heer Jac. Poel deze R Geboren: Euphemia R. J Smit en E. M. Bek_ Maria Theresia d. v. bos en M van Bruggen. Klaas van Lingen (40 jr) (33 jr.) ken, hopen daardoor den a den godsdienst te ver- :oor dezen gelijk te stel- zaak van de oppositie, 't geen de uitdrukking sdienstige opinie betreft, teekenis, dat de voor- itholieke dagbladen van el tegen rechts als tegen it zijn. De „Osservatore et Vatikaansche dagblad, lijk blijk gegeven van ng van de pogingen, een rechtsche Partij op te t katholiek blad „Quoti- menteerde in een ont- n de heropkomst van ;en het „de Illusies van mde. In een recent arti- ezen titel trachtte Ales- roeger redacteur aan de tot de kem van het geraken, zonder zich te het etiket Links of ige probleem van onze zoo zegt hij, „de arbei- in het politieke leven in legenen, die dit niet wil- :oo gaat hij voort, „staan ■erkelijkheid". Van dit lit zijn. volgens hem, de rechtsehe partijen hee- duidelijk: „Veel aandui- ien iemand doen mee- :ere milieu's van de Ita- linie volkomen anachro- ;eën over politiek er op en geen begrip hebben aeidersprobleem. Het is bleek bij de gemeente- i, dat een van de sterk- edenen om naar rechts het sociaal programma de of gesteunde hervor- de Christen Democra- nderen kant veroordeelt van Links om een dic- len Arbeid op te richten iders dan een terugkeer isolutisme". „Het ware :oo gaat hij verder, „is stage en vrijwillige po- langen, die van den .e van het kapitaal, te lieeren in een gemeen- wil, vrij te blijven", het doel is, zoo besluit „komen de benamin- f links er niet meer op REPUBLIKEINSCHE MINISTER-PRESIDENT, Soetan Sjahrir, heeft heden op een persconferentie verklaard, dat het Republikeinsche kabinet de formeele uitnoodiging van de Commissie-Generaal om de toelichting van de Commissie- Generaal en de Regeeringsverklaring van Minister Jonkman als onderdeel van de ontwerpovereenkomst van Linggadjati te aanvaarden, waarna de ondertee- kening van het ontwerp zou volgen, eenstemmig van de hand heeft gewezen. Als voornaamste overweging gold hierbij, dat aan het reeds vage basis-accoord door de toelichting en Regeeringsverklc ringen nieuwe materieele elementen wer den toegevoegd. Wij gevoelen geen behoefte, aldus Sjahrir, om nieuwe elemen ten toe te voegen. „Ofwel het accoord, zooals het op 15 Nov. werd aanvaard, is onbevredigend en dan zijn nieuwe onderhandelingen noodig, ofwel het accoord is bevredigend en dan bestaat er geen behoefte aan toelichtingen." Op de vraag of de republi keinsche bezwaren eerder van formeelen dan van materieelen aard waren, antwoordde Sjahrir dat er formeele bezwaren be staan tegen het aanvaarden van de toelichting en de regeerings- verklaringen als deel van de overeenkomst. Sjahrir verklaar de te begrijpen, dat de Com missie-Generaal niet anders kan doen dan de Nederlandsche re geering van het gebeurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten. Hij voegde er echter aan toe, dat hij toch niet pessimistisch gestemd was. Hij verklaarde verder, dat de afkondiging van het „Staakt het vuren" zeer spoedig te ver wachten is, wellicht omstreeks 15 Februari. Hij deelde tenslot te nog mede, dat de bijeenkomst van het K.N.I.P. (Voorloopig republikeinsch parlement), waar eerder over het regeeringsbe- leid dan over de overeenkomst van Linggadjati een uitspraak zal worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari te Malang. Naar aanleiding van de beslis sing van het republikeinsche kabi net dringt het republikeinsche blad „Merdêka" aan op een duidelijke republikeinsche verklaring ten aan zien van de verschillende punten van de toelichting van de Commis sie-Generaal. Het blad schrijft: „De Indonesische delegatie moet nu een duidelijke uitleg publiceeren van de ontwerpovereenkomst, gebaseerd op de notulen en de correspondentie der beide delegaties." Volgens het republikeinsche blad „Soeara Cemoem" heerscht in Ne- derlandsdhe kringen nog steeds het streven om geheel Indonesië in de macht te krijgen. Dit streven wordt bevorderd door invloedrijke elemen ten, die gedurende de behandeling van Linggadjati in de Tweede Ka mer duidelijker naar voren kwamen, terwijl dit streven steeds meer merkbaar wordt onder de hooge ambtenaren en militaire autoritei ten in Indonesië. twee lakens aan elkaar stevig aan het ledikant ezo, nu het raam uit en kkelijk laten glijden. Het weer en nu kunnen i fijn ln de tuin spelen, isschien nog wel uren Teentje naar beneden, c mooi weer ook slapen. het voor straf is. Brandstofgebrek in Engeland. Tengevolge van het gebrek aan brandstof zal waarschijnlijk de electriciteitsvoorziening op dras tische wijze beperkt worden, waardoor naar schatting 4 mil- lioen personen zonder werk zullen komen. In tal van bedrij ven wordt gewerkt bij het licht van kaarsen of olielampen. Kaartverkoop aan de cassa van een der Londensche theaters bij kaarslicht (Fox P.) Ex-Commissaris ter dood veroordeeld Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den voormaligen commissaris van politie te Tilburg H. Boers- ma, die in dienst was getreden bij de Waffen SS en die elf joden had doen arresteeren. Conform den eisch heeft het Hof den verdachte veroordeeld tot de doodstraf. Hij verkreeg recht op beroep van cassatie. Tijdens een Dinsdagavond ge houden openbare bijeenkomst te Medan heeft Prof. Romme in een voordracht de regeerings- verklaringen van Minister Jonkman een noodzakelijke ver duidelijking genoemd, zonder welke de aanvaarding van Linggadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Deze verdui delijking schiep geen nieuwe constructie, hetgeen blijkt uit de mededeelingen van de Com missie-Generaal aan de Regee ring en ook verduidelijkt wordt door de Regeeringsverklarin- gen. Prof. Romme zeide vervolgens: „Wanneer men in dit land zeven weken na de aanvaarding van het ontwerp door de Kamer van repu blikeinsche zijde verneemt, dat het allemaal anders is, is dit geen reden om te twijfelen aan de verklaring van de Commissie-Generaal, Het zou ook interessant zijr. te verne men, hoe men na zeven weken tot deze conclusie is gekomen. Theore tisch zijn er twee mogelijkheden: ofwel een bepaalde ontwikkeling in de republiek leidde ertoe, dat het geen oP 15 Nov. werd aanvaard, op 11 Februari niet langer aanvaard baar was, ofwel de Indonesische de legatie en de republikeinsche regee ring hebben bij de parafeering een gewichtig punt van de overeen komst anders begrepen dan de Com missie-Generaal, zoodat de bereikte overeenkomst geen levensvatbaar heid heeft en een afgrijselijk mis verstand is. Welke de oorzaken ook mogen zijn. niet alleen de Commissie-Ge neraal is aan de uitspraak van de volksvertegenwoordiging gebonden, maar tevens is de volksvertegen woordiging aan haar eigen uit spraak gebonden, aangezien men door de aanvaarding van Linggad jati met inbegrip van de toelichting en de rageeringsverklaringen zoo ver gegaan is, als met het welzijn van de Indonesische volkeren en Nederland vereenigbaar is. Ik ben niet bereid en ook de volksvertegenwoordiging zal niet bereid zijn nog een andere ljjn te volgen dan die gevolgd is, of af te wijken van deze "lijn om te geraken tot een andere werkbasis, dan deze, welke op den grondslag van vrijwillig heid en gelijkwaardigheid als conditio sine qua non een duur zaam samengaan van Nederland en Indonesië voorstaat." Prof. Romme voegde hieraan nog toe, dat ook de volksvertegenwoor- België krijgt 20.000 mijnwerkers Generaal Joseph P. Mc Narvey, de Amerikaansche commandant in Duilschland, heeft zijn goect. keuring gehecht aan een regeling lusschen de Belgische regeering en de internationale vluchtelingen commissie, volgens welke 20.000 verplaatste personen en hun ge zinnen zich in België zullen ves tigen. Betrokkenen zullen in hoofdzaak in de mijnen worden te werk gesteld. Joden uit Britsche zone naar Palestina Naar officieel wordt medege deeld, kunnen 300 Joodsche ver plaatste personen uit de Britsche zóne van Duitschland onmiddel lijk naar Palestina emigreeren. Het zullen uitsluitend geschoolde vaklieden zijn. Zij reizen via Bel gië en Frankrijk naar een haven aan de Fransche zuidkust, van waar zij naar Palestina overste ken. Het transport zal door Unrra en Joodsche hulporganisaties ge zamenlijk worden gefinancierd. Passagierslijst m.s. Oranje Op onze kantoren ligt ter in zage de passagierslijst van het m.s. Oranje, dat op 15 Febr. a.s. te Amsterdam zal arriveeren. diging niet bereid is de aan de In donesische volkeren toegereikte hand terug te trekken. Prof. Romme besloot met de verklaring, dat hij gedurende zijn reis door Indië de juistheid had ingezien van dit toe reiken van de hand, vervat in de ontwerpovereenkomst van Linggad jati. doch dat hij ook in de overtui ging was bevestigd, dat het alge meen welzijn een duurzaam samen gaan van de volkeren van Indonesië en Nederland eischt. Over onze weerbaarheid in de Oost Oud-minis:er Weiter heeft hel volgende verklaard over de weer baarheid van het Nederlandsche leger in Indonesië: Het leger van 100.000 man, dat wij nu in de Oost hebben, is het beste leger, dat Nederland ooit op de been heeft gebracht. Het is in waarheid een volksleger en daarin weer spiegelt zich de hooge mate van ontwikkeling en het hooge cul tureele peil van het Nederland sche volk. 40 pet. vande diensi- plichtigen heeft tenminste een Mulo-opleiding genoten. In ons leger weerspiegelen zich tenslot te de goede eigenschappen van ons volk, gematigdheid-, rust, gezond verstand en beleid in moeilijke omstandigheden. De rapporten, die over het leger binnen komen, kunnen voortreffelijk genoemd worden. Fransche actie tegen de „verbroedering" De Fransche nationale orga nisatie van ex-gedeporteerden en patriotten is een campagne met aanplakbiljetten begonnen tegen de politiek van „verbroe dering" in Duitschland. Onder den kop „Duitschland vóór Frankrijk', bevatten deze affi ches een foto van Duitsche krijgsgevangenen, die door een Engelsch gezin in huis zijn ge haald en de verklaring van den commandant der Amerikaansche strijdkrachten in Duitschland, generaal Mc. Narney, dat de Duitschers alle mogelijke hulp dienen te ontvangen om het economische leven van him land weer op te bouwen. Laren maakt zich op voor de viering van het traditioneele Car navalsfeest. In Hamdorf zijn vele kunstenaars bezig met het ver vaardigen van een origineele en passende aankleeding. In de sfeer van dit feest, U.N.O. (Uit Niets Ontstaan) geheeten, ontbre ken ook de „Groote Vier" niet. (Anefo P.) Zoo zal het gaan bij het be kend worden der blijde gebeur tenis. De trompetter geeft het sein voor de manschappen van de saluutbatterij 1 R.V.A. te Baarn. Ijlings zullen de man nen hun uitrustingsstukken aan doen en zich met den grootsten spoed naar de batterij begeven Geen overeenstemming Te Washington is men pessi mistisch ten aanzien van het bereiken van volledige over eenstemming op de conferen tie der plaatsvervangers te Londen of in den Geallieer den Bestuursraad te Berlijn. In officieele kringen is men van meening, (Jat op de komende con ferentie te Moskou veel tijd in beslag zal worden genomen door de problemen, die voortkomen uit het ineenstorten van de overeen komst van Potsdam en door het vraagstuk van den—omvang d'er Duitsche industrie. Andere kwes ties zijn de economische unifica tie van geheel Duitschland en de herstelbe talingen. Niemand te Washington ver wacht, dat de conferentie van Moskou een ontwerp.vredesver drag voor Duitschland zal ople veren. In de archieven van het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken bevindt zich nog niet het ontwerp van een clausule van zulk een verdrag. In sommige kringen betwijfelt men zelfs, of men te Moskou wel tot het vaststellen van de grond principes van het verdrag kan komen. Men verwacht niet, dat een volledige vredesconferentie van alle betrokken geallieerden voor 1948 zal kunnen plaats vin den Straatverlichting ook minder De regeering acht het, met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het oogen- blik en de noodzaak tijdens de huidige koudeperiode de bevolking zoo spoedig moge lijk te voorzien van brand stof voor verwarming, drin gend gewenscht, dat de leve ring van kolen aan die dien sten en bedrijven, welke niet bepaald onmisbaar zijn, tijde lijk wordt gestaakt. In verband hiermede deelt de regeering aan de betreffende overheidsorganen, zoomede aan de bevoegde instanties in het bedrijfsleven, het volgende mede: 1. Inrichtingen voor publiek vermaak, waaronder schouw burgen, bioscopen, dancings e-d. zullen voorloopig geen brand stoffen ontvangen, terwijl even tueel tot tijdelijke sluiting van worden overgegaan. 2. De bibliotheken en in richtingen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad, zoolang de burgerbevolking niet van brand stof is voorzien en dienen zoo noodig te worden gesloten. 3. Alle rijks-, provinciale en gemeentelijke autoriteiten wor den uitgenoodigd, de dienstge bouwen e.d., waarvoor dit zon der al te groote schade bij de uitvoering van den dienst te verwezenlijken is, des Zaterdags te sluiten, een en ander met nadere regeling van de dienst tijden voor de andere werkda gen. Voor kantoren en maga zijnen van particuliere onder nemingen e.d. wordt dezelfci gedragslijn hierbij in overwe ging gegeven. Op beperking der avond- en nachtstraatverlich ting wordt in sterke mate aan gedrongen. Het rijkskolenbureau heeft opdracht ontvangen toe te zien. dat de voorziening van de met name onder 1 en 2 genoemde groepen van verbruikers geen voortgang vindt, zoo lang de be volking nog niet in voldoende mate de brandstoffen heeft ont vangen, waarop zij volgens de aangewezen bonnen recht mag doen gelden. Militaire samewerking De V.S. en Canada hebben medegedeeld, dat zij een uit vijf punten bestaande mili taire overeenkomst hebben gesloten, om standaardisatie van wapenen, opleiding en krijgskunde „aan te moedi gen" en óm elkaar militaire, marine- en luchtvaart facilitei ten te verleenen. Mackenzie King, de Canadee- sche premier, onthulde in de volksvertegenwoordiging, dat Canada en de V.S. hebben be sloten, dat hun apparaten voor nationale verdediging „tot een door de wet toegestanen om- v„ng" zullen blijven samenwer ken voor gezamenlijke veilig heid in vredesijd. Mackenzie King ontkende „met nadruk", dat de V.S. om militaire bases in Noord-Canada hadden ver zocht. Executie van Gruner onbepaald uitgesteld Het dagblad „Haboker" te Tel Aviv heelt Woensdagavond telefonisch bericht ontvangen, dat Jemenitische Joden twee leden van de partij Hasjomer Hatsair hebben ontvoerd. Eer der op den dag hadden volgens Reuter tien leden van deze par tij een Jemenitischen Jood ont voerd als represaille, naar men aannam, voor den aanval van de Irgoen op de club van deze partij te Tel Aviv. kil NISTER MANSHOLT heeft drastische maatre- gelen genomen tegen de onder-vakgroepen van groot- en detailhandel van groenten en fruit, die hun leden hadden geadviseerd van gisteren af den in- en verkoop van groenten vallende onder de huidige maximumprijsregeling, stop te zetten. De minister heeft deze onder-vakgroepen de verordenende bevoegd heid ontnomen, haar ingevolge het Organisatie-besluit Voedselvoorziening 1941 verleend. Daardoor is het iedere particulier geoorloofd zich rechtstreeks groen ten op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handelsdoel einden, een en ander met inachtneming van de maxi mumprijsregeling. De minister zal ook overgaan tot schorsing van de erkenningsreglementen voor den groentenhandel en van den veilplicht voor de telers. Bij het nemen van deze maat regelen heeft bij den Minister de gedachte voorgezeten, dat publiekrechtelijke lichamen, die meenen tot een zekeren vorm van staking te moeten advisee- ren en daarmede het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in het bezit dienen te wor den gelaten van hun publiek rechtelijke bevoegdheden, met name van de verordenende be voegdheid. Het besluit den leden der (on- der)-vakgroepen te adviseeren geen handel meer te drijven in de onder de regeling der maxi mumprijzen vallende groenten, beteekent, zoo deelt men van bevoegde zijde verder mede, dat een groot deel van het Neder landsche volk in deze moeilijke dagen van groenten verstoken zal blijven. Onder deze omstan digheden is het den minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening dan ook niet mogelijk nog regelingen te handhaven, welke beoogen den handel in groenten te beperken tot diegenen, die een vergun ning of erkenning bezitten. De aansporing tot staking van de werkzaamheden in den groentenhandel in een belang rijken sector van de voedsel voorziening in een tijd waarin met inspanning van alle krachten moet worden ge tracht het Nederlandsche volk van voldoende voedsel tegen redelijke prijzen te voorzien, noopt den Minister tot dezen drastischen stap. Tot het advies van de (onder)- vakgroepen is des te minder re den, omdat de minister zich be reid heeft verklaard ook maxi- mum-veilingsprijzen vast te stellen, als de handel een ver deeling van de ter veiling aan gevoerde groenten zou kunnen uitvoeren. Op basis van deze re geling zou het mogelijk zijn voor den handel tegen redelijke prijzen aan te koopen en het publiek regelmatig tegen niet te hooge prijzen te voorzien. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Groenten en Fruit heeft dit niet aanvaard, omdat ook de vakgroep detailhandel geen me dewerking wilde verleenen. Het voorstel van den handel om in aansluiting op de vrije veiling- prijzen slechts handelsmarges voor groot- en kleinhandel vast te stellen, was onaanvaardbaar, ■omdat het resultaat gelijk zou staan met vrije prijsvorming, welk systeem onder de huidige omstandigheden zeer hooge prij zen ten gevolge zou hebben' voor veel, in het bijzonder de veelgevraagde soorten groenten. Een meening uit vakkringen Naar aanleiding van de maatrege len, welke Minister Mansholt heeft genomen in verband met de moei lijkheden in de groentenvoorzier.ing, verklaarde de heer J. D. Mol te Dordrecht, voorzitter van den Ne- derlandschen Bond van Kleinhan delaren in Aardappelen, Groenten en Fruit, tevens voorzitter van „Centraal Belang", de overkoepe ling van de drie landelijke bonden: den Christelijken, den Roomsch Ka tholieken en den Algemeenen Bond, dat hij reeds schriftelijk kennis heeft gekregen van de aangekondig de maatregelen. Wat hem daarin speciaal had getroffen is de mede- deeling, dat een aansporing tot sta king van de werkzaamheden in den groentenhandel den minister tot dezen stap zou hebben genoopt. Allereerst, aldus de heer Mol, is er geen sprake van, dat de besturen den handel zouden hebben aange spoord tot een staking, doch het be sluit om niet langer groenten tegen de vastgestelde maximumprijzen te verkoopen is gevallen op sterken aandrang uit den groentenhandel zelve. 11^ zou u, aldus de heer Mol, honderdtallen brieven en telegram men kunnen toonen uit alle wind streken van het land, waarin zelfs aangedrongen wordt op „algeheele" sluiting der zaken. De maximum prijsregeling is namelijk geen gevolg geweest van redelijk overleg met de organisaties, doch men heeft ons toen gesteld voor een voldongen feit en niet rekening gehouden met de vitale belangen van den handel. Het is voor ons onmogelijk, aldus de heer Mol, de gestelde voorwaarden na te komen. Men kan van ons niet ver wachten, dat wq lof, dat voor 94 cent per kg. wordt geveild, voor 60 cent kunnen verkoopen. In dit verband wees spreker op het feit, dat thans goudreinetten voor 90 cent per kg. kunnen worden verkocht, terwijl voor diezelfde kwaliteit goudreinet ten vier weken geleden, toen zij nog onder de distributie-voor schriften vielen fl.31 per kg- werd berekend. Ook deze fruit- distributie, aldus de heer Mol, heeft de minister destijds door gezet tegen het advies van alle betrokken vakkringen in. Gevraagd naar zijn meening over het ontnemen van de verordenende bevoegdheid aan de (onder)-vak groepen, zeide de heer Mol, dat van deze z.g. „verordenende bevoegd heid" toch al weinig meer was overgebleven. De feiten hebben reeds aangetoond dat deze organen moesten loopen aan den leiband van den Minister. In zulk een situatie maakt het weinig uit of men deze bevoegdheid formeei, dan nog al of niet bezit. Indien deze telefonische mede- deeling juist is, zou dit incident er op kunnen wijzen, dat het op een formeel geschil tusschen Joden van verschillende richtingen uitloopt Men gelooft, dat de ontvoerde Je menitische Jood lid is van de Ir goen. De Hatsjomer Hatsair is een van de meest actieve tegenstanders van het Joodsche verzet in Palesti na en telt ongeveer 25 000 Joden als leden. De Irgoen Zwai Leoemi heeft er 9.000. Waarnemers beschou wen de wederzijdsche ontvoeringen als een teeken, dat Hasjomer Hat sair de leiding heeft genomen in den officieuzen kruistocht van het Joodsch bureau tegen het Joodsche verzet. Generaal Sir Evelyn Barker, op perbevelhebber der Britsche troepen in Palestina heeft aan Dov Gruner den 33-jarigen Hongaarschen Jood, die op 1 Januari van dit jaar we gens een aanval op een Palestijnsch politiebureau ter dood was veroor deeld, voor onbepaalden tijd uitstel van executie verleend. Bevm, de Britsche mimstei van binnenlandsche zaken heeft gister tot de Arabische gedele geerden gezegd, dat de oplossing van het Palestijnsche probleem nog even ver verwijderd schijn' als ooit tevoren. Bevin verklaarde verder, da. indien de partijen het probleem niet zelf kunnen oplossen en in dien zij de voorstellen van de Britsche delegatie niet zouden aanvaarden, men moest beden ken, dat de Britsche regeering zich waarschijnlijk gedwongen zou zien de geheele aangelegen heid aan de Ver. Naties voor te le«gen. Vrijdagmiddag zal Bevin de Arabische delegaties het standpunt van het Britsch kabinet mededeelen. Marva's per skymaster naar Batavia Per „Skymaster" van de K L. M. is van 't vliegveld Schip hol Woensdag een tiental Mar va's naar Java vertrokken, ter aanvulling van het in Batavia en Soerabaja reeds aanwezige continent dezer vrouwelijke marinevrijwilligers. Het gezel schap werd uitgeleide gedaan door mej. Rollin-Couquerque commandante der Marva voor Amsterdam. Dit is de eerste maal, dat een complete groep Marva's door de lucht naar haai standplaats in den Oost wordl overgebracht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1