Groentehandelaren zijn niet te spreken over het besluit van den Minister K.V.P. en C.P.N. recht tegenover elkaar! KRIJGT ENGELAND VOORRANG bij de levering van Amerikaansche kolen? GROEPEN VINDEN ELKAAR op hef Diocesaan Filmcongres Overigens v/achten zij den gang van zaken rustig af Publiek betaalt graag de hooge prijzen Adhaesie-telegram aan Mr. Zaayer Vandaag beslissing over Palestina Een ernstig woord van Haarlems Bisschop VLIEGONGELUK IN ENGELAND Beraad te Djogja over Linggadjati INZAKE DE BEDRIJFSORGANISATIE De Bruyn contra Koejemans Britsche oppositie wil aftreden van Shinwell Wie zal dat betalen? Kinderbijslag en Consumentencrediet Tsjechische Dakota neergestort Het blijft half Februari Nederlandsch elftal tegen „Continent Broekman niet naar Oslo Gerard Nielen overleden Weerbeeld ongewijzigd r\E GROSSIERS en kleinhandelaren in groenten en fruit zijn Donderdagmorgen in de Centrale Markt hallen te Amsterdam bijeen geweest. Zij besloten aan ziekenhuizen door te blijven leveren, terwijl met de telers is afgesproken, dat kleine partijen van diverse groenten zullen worden aangevoerd. De heer Van der Mey, voorzitter van den Katholie ken Vakbond van groentenhandelaren verklaarde, dat de kleinhandelaren verontwaardigd zijn over het be sluit van den minister. „Wij willen een eerlijken strijd voeren", zoo zeide hij. „Het is inderdaad onmogelijk thans, nu de vraag naar groente zoo hoog is en de telers op de veiling hun groente verkoopen, tegen lagen prijs in te koopen. Wij hebben onze zaken niet wil len sluiten en de groenten voor zoover mogelijk aan de consu menten willen doorleveren. Het spreekt vanzelf, dat de telers, die zomers groenten in over vloed leveren en dan lage prij zen maken, des winters tijdens de schaarschte zich moeten dek ken door hoogere prijzen te ver langen. Het publiek betaalt maar al te graag deze hoogere prijzen. De dure diepvries-groenten worden bij groote hoeveelhe den zelfs in de volksbuurten omgezet. „De groentehandelaren wen- schen de prijzen vrij te maken". Nu heeft de minister de vak groepen van de commissionairs, de groothandelaren en de klein handelaren uit hun bevoegdhe den ontzet. Het bedrijfschap heeft voordien bij den minister aangedrongen zulks niet te doen, het is evenwel toch geschied. Voorloopig trekken wij er ons niet veel van aan. De vraag is, hoe de toestand zich verder zal ontwikkelen. Er was waarschijn lijk wel een andere mogelijkheid om tot een oplossing te komen, als de minister niet met dit plotselinge besluit was geko men." Vanuit de kringen der groen tehandelaren te Utrecht wordt medegedeeld, dat zij heel 'rus tig den gang van zaken zul len afwachten. De regeling om het publiek op de veilin gen of rechtstreeks bij tuin ders te laten koopen, lijkt den groentehandelaren te Utrecht practisch onuitvoerbaar. Rekening moet worden ge houden met het feit, dat de vei- lingprijzen hooger liggen dan de prijzen die het publiek bij den handelaar betaalt. Bovendien zal het no» de vraap zijn hoe de tuinders staan tegenover de door minister Mansholt afgekondigde regeling. De vergadering van groente handelaren in Den Haag sprak zich afwijzend uit over het voor stel van Utrecht, om ingaande Maandag, overeenkomstig het besluit van de drie landelijke bonder,, den handel in groenten, De 70-jarige bisschop van Aras- suai (Minas), Z.H. Exc. Mgr. J. de Haas, die na een 40-jarig verblijf in Zuid-Amerika korten tijd met vacantie in Nederland heeft vertoefd, is Woensdag per K.L.M.-vliegtuig „Friesland" naar Buenos Aires vertrokken. gebonden aan de prijsregeling, stil te leggen. ■f. Het publiek niet de dupe? De heer J. D. Mol, voorzitter van den Nederl. Bond v. Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit, en voorzitter van „Algemeen belang", de overkoepeling van de drie lan delijke bonden, verklaarde, dat een algeheele sluiting van de groentenzaken, ondanks den uit den handel daartoe geoefenden aandrang, door de besturen op het oogenblik niet in overwe ging wordt genomen. Hij zeide het te betreuren,, wanneer tengevolge van het conflict groenten zouden moeten worden vernietigd. Hij voegde daaraan toe, dat het zeker niet de bedoeling van den groenten- handel is, het publiek de dupe te doen worden van het con flict. Men wil slechts stelling nemen tegen een overheidsmaat regel, die door de betrokkenen als onrechtvaardig en onrede lijk wordt beschouwd. Driehonderd Amsterdamsche diamantbewerkers onderteeken den een telegram, dat aan Mr. Zaayer, procureur-fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te 's-Gra- venhage werd gezonden. Het luidt: „Diamantbewerkers fa briek Asscher voelen behoefte u dank te zeggen voor uw moe dig woord in de zaak Piek. Na men met voldoening kennis van uw waardig protest tegen de met het volksgevoel strijdige houding der overheid. Betuigen hun sympathie temidden van de aanvallen op u gericht door hen, die him taak van gezagshandha- ving en vervulling van Londen- sche beloften zoozeer verwaar loosden." Te Londen wordt bevestigd, dat de beslissing, die het Britsche kabinet vandaag inzake Palestina zal nemen, voor Engeland het laatste woord is en dat het kabi net niet zal worden verzoobt een nieuw plan op te stellen. Het moet nog slechts vaststellen, in welken vorm de kwestie Pales tina aan de Vereenigde Naties moet worden voorgelegd en of, hangende de beslissing van die instantie, de Britsche troepen in Palestina moeten blijven, hetgeen iBevin waarschijnlijk prefereert. (Van onzen eigen redacteur) EEN DADENCONGRES noemde het bestuur van het Diocesaan Comité van de Katholieke Filmactie het congres over de film en haar problemen, dat gisteren binnen Amsterdam gehouden werd. En hoewel van directe daden nog wel geen sprake was, er is veel voorbereidend werk verzet, zoodat men mag verwach ten dat de daad niet lang meer op zich zal laten wachten. Er zijn misverstanden uit den weg geruimd en wat wel het allervoor naamste is, men heeft elkaar weer gevonden. Het filmprobleem is ernstig en schreeuwt om oplossing, deze zal echter alleen kun nen gevonden worden als Katholiek Nederland als een macht zich opmaakt om een oplossing te verkrijgen. Daarom is de me dewerking van iederen katholiek dringend noodig. Een vliegtuig van de Royal Air Force, dat levensmiddelen afwierp boven een dorp dat door den hevi- gen sneeuwval geïsoleerd is, is neergestort, zes personen werden gedood en een gewond. Het vliegtuig, een Halifax, had gisterenmorgen vroeg het vliegveld Fairford verlaten met een hoeveel heid brood, meel, vleesch, boter, vet en kaas voor het totaal ingesneeuw de dorp Butterton. De bewoners hadden met roet kruisen in de sneeuw geteekend om de plaats aan te duiden, waar het voedsel moest worden uitgeworpen. Toen het toe stel reeds boven Butterton was aangekomen, meldde het aan het vliegveld, dat de weersomstandig heden zeer slecht waren. Men had zich echter voorgenomen, in ieder geval het voedsel uit te werpen. In de lucht heeft zich een explo sie voorgedaan, met het gevolg dat het toestel neerstortte. Nader wordt gemeld, dat de eenige overlevende van het on geluk, kort nadat hij uit de wrakstukken van het vliegtuig was bevrijd, is overleden. Donderdagmorgen hebben pre sident Soekarno en vice-presi dent Moehammad Hata in een onderhoud met dr. Soekiman, voorzitter van de Masjoemi, de ontwerpovereenkomst van Ling gadjati besproken. Tijdens dit onderhoud werd besloten alle Indonesische politieke partijen bijeen te roepen om gezamen lijk te overwegen welke gemeen schappelijke houding met be trekking tot de interpretatie van de ontwerpovereenkomst door minister Jonkman men zou aan nemen. IN DE EERSTE KAMER heeft de heer de Bruyn Donderdagmor gen, bij de voortzetting van de behandeling der begrooting van Sociale Zaken, de puntjes op de i gezet tegenover den heer Koejemans van de C.P.N., die zich als staatssocialist bij uitstek had doen kennen. De heer de Bruyn zei, dat na het betoog van den heer Koejemans van een samenwerking tusschen K.V.P. en C.P.N. geen sprake kan zijn, omdat de standpunten bijna recht tegenover elkaar staan! De heer Koejemans, aldus De Bruyn, is tegenstander van publiekrechtelijke be drijfsorganisaties. De staat moet volgens hem de sociaal- economische regelaar zijn. Deze denkbeelden staan lijn recht tegenover die, welke heerschen in sprekers kring. De heer Koejemans is voor staatsexploitatie. Het is goed, zoo merkte de heer De Bruyn op, dat dit hier geconstateerd! wordt en het is van belang, dat de EVC er kennis van neemt. Gezien de kwestie der fusie met het N.V.V. staat de heer Koejemans dus ook te gen die E.V.C. Spr. betoogde verder o.m., dat de naam Eenheid Vakcentrale misleidend is, omdat zij de een heid! geschaad heeft. Hij merkte op, dat de heer Brandenburg sprak van „de" arbeiders. Zijn dat de 650.00-0, georganiseerd in het N.V.V. en de Christelijke en Katholieke beweging of het be trekkelijk geringe aantal, georga niseerd! in de C.P.N.? Gaarne zou spreker hier ook toegelicht gezien Het filmcongres, dat een ge- heelen dag in beslag nam, werd geopend met een H. Mis in de Rozenkranskerk, waaronder Pa ter P. Wesseling een korte toe spraak hield over de groote idee die de Katholieken bij het be oefenen van iedere kunst en dus ook bij de filmkunst moet lei den, God te dienen en zalig te worden. Het leven moet een weg naar den hemel blijven, ook in onzen modernen tijd. Wij kun nen de technische middelen, die God ons in deze eeuw heeft ge geven, ook gebruiken tot Zijn meerdere eer. Na de H. Mis kon men zich warm loopen naar het Minerva- paviljoen aan het Albert Hahn- plantsoen, waar als technische inleiding van het congres de film Himlaspelet vertoond werd, toegelicht door den heer B. J. Bertina. Wij hebben over deze bijzondere film reeds in onze kolommen geschreven. Het eigenlijke congres ving 's middags aan, wederom in het Minerva-paviljoen. De belang rijkheid van de bijeenkomst werd wel sterk geaccentueerd door de aanwezigheid van Mgr. Hui- bers, Bisschop van Haarlem, Mgr. van den Burg, deken van Amsterdam, Mgr. Hendrikx, Vi caris van het Bisdom Den Bosch en voorzitter van het hoofdbe stuur der K.F.A., Majoor P- Schoonebeek, legeraalmoezenier en voorts vele vertegenwoordi gers van het vereenigingsleven in alle schakeeringen. Ook de bekende cineast Jan Hin had van zijn belangstelling blijk ge geven. De heer A. Boyer, voorzitter der K.F.A. te Amsterdam, open de met een kort woord van wel kom en deelde mede, dat minis ter Gielen bericht van verhin dering had gezonden. Daarna was het woord aan Mgr. Hen drikx, die in korte trekken de geschiedenis van de K.F.A. in Nederland schetste en de werk wijze besprak. Hij wees erop, dat in het verleden veel goed werk verricht was, meer dan 100.000 leden waren reeds in 1940 gewonnen, een eigen keu ring was tot stand gekomen, de samenwerking met de Pers was uitstekend en velen hadden door het afleggen van de filmgelofte het bezoeken van slechte films afgezworen. Zoo stond de zaak er voor, toen de oorlog kwam en het werk vernielde. (zie vervolg pag. 3) Mary Churchill, de jongste dochter van Winston Churchill, is te Westminster in het huwelijk getreden met Captain Soames van de Goldstream Guards. Het bruidspaar verlaat de St. Margaretkerk na de huwelijksvoltrekking. (Reuter P.) DRESIDENT TRUMAN heeft gisteren verklaard, dat de Vereenigde Staten bereid zijn al het mogelijke te doen om den huidigen Britschen brandstoffennood te verlichten. Het is misschien mogelijk, aldus de Presi dent, om enkele kolenschepen, die thans in de buurt van Engeland zijn en kolen voor andere Europeesche landen vervoeren, naar Engelsche havens te dirigeeren. Verschepingen van Amerika naar Engeland zouden te laat kunnen komen, daar hiervoor minstens vijftien dagen noodig zouden zijn. President Truman verklaarde verder, dat de eventueel naar Engeland te dirigeeren kolen voor de andere landen zoo spoe dig mogelijk zouden worden ver vangen. De export van kolen, aldus de president, is van 1.800.000 ton in December tot 2.500.000 ton in Januari toegenomen, terwijl in Februari een export van 2.900.000 ton wordt voorzien. In Maart hopen wij zelfs nog meer te kunnen exporteeren. Britsche functionarissen ver klaarden: „het woord is thans aan Shinwell en Dalton en de Europeesche steenkoolorganisa tie". Men meent te weten, dat de voornaamste kwestie thans die van de betaling is, hetzij in dollars, contant, hetzij in na- tura. Volgens den specialen corres pondent van de Daily Mail te Washington zouden Britsche functionarissen aldaar „koel" staan tegenover het plan om steenkool, welke momenteel met bestemming voor Nederland en andere Europeesche landen on derweg is, naar Groot-Brittan- nië te dirigeeren, om tegemoet te komen in de acute steenkool crisis. Kapitein Granville Con way, de transport-deskundige van den Amerikaanschen presi dent, heeft verklaard, dat een verzoek van Groot-Brittannië in dezen geest „goedgunstig behan deld zou worden". De Britsche woordvoerder wees er echter op, dat tot een dergelijken stap niet kon worden overgegaan zonder overleg met de betrokken landen. In het Engelsche Lagerhuis hebben verschillende tot de oppositie behoorende leden verzocht om aftreden van Shinwell als minister van brandstof- en energievoorzie ning. Ook de aartsbisschop van York verweet Shinwell gebrek aan inzicht en moed. Lord Shepherd (Labour) nam het voor Shinwell op en zei, dat geen lid van de regeering een scherper geest heeft dan Shinwell en dat de oppositie zich zou hebben verzet, indien men in October 1946 kolen- distributie had willen invoe ren. Attlee heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de toestand in de kolenvoorziening, ondanks de voorgeschreven bezuiniging, zeer critiek blijft. De Premier zeide verder, dat het aantal werkloo- zen in de gebieden, waar het gebruik van electriciteit voor industrieele doeleinden beperkt is, gestegen is tot bijna twee millioen. Een millioen heeft om werkloozensteun verzocht. De Londen,sche energie - bedrijven hebben nog voor een week voor raad. Gedurende de laatste 24 uur zijn 12 schepen met tezamen 20.000 ton steenkool te Londen binnengeloopen. Men kampt ech ter ook met een tekort aan wagons voor het vervoer. hebben de leuze der C.P.N. "hoo ger loonen, lager prijzen", het geen z.i. ook van belang zou zijn geweest voor den Minister van Sociale Zaken. De heer Koejemans (CPN) achtte het uitgangspunt van het betoog van den heer De Bruyn verkeerd; hij zei zich niet te heb ben verklaard tegen publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. In de beoordeeling van de vraag, hoe die tot stand moet komen zijn er intusschen veel verschillen tus schen de partij van den heer De Bruij'n en de C.P.N Bij de replieken gaf de heer Vixseboxse (CH) voorts te ken nen, dat hij geen enkele der so ciale voorzieningen zou willen laten vervallen. De heer Brandenburg (CPN) besprak nader het beleid van den minister ten aanzien van het Col lege van Rijksbemiddelaars; z.i. was noodig geweest, dat de mi nister onderzocht had1, of sprekers partij bereid was aan den arbeid van dat college mede te werken. De heer Molenaar (PvdV) zag de bedrijfsorganisatie op sociaal gebied zóó dat op een breed ter rein heele stukken aan de over heid moeten worden overgelaten. Andere zullen in samenwerking met de organen geregeld moeten worden en ten slolte zullen an dere bedrijfsorganen uitsluitend als adviseerende colleges moeten optreden. De Minister van Sociale Zaken, de heer Drees, vond de motivee ring waarom de C.P.N. tegen de begrooting zal stemmen (nl. om dat de begrootingen voor Oorlog en Marine te hoog zijn) voor hein een verrassende conclusie is. Spr. zou gaarne gezien hebben, dat een doelmatige bedrijfsorga nisatie was tot stand gekomen, omdat hij zich voorstelde de rege ling der sociale verzekeringen er mede in verband te brengen. Nader ingaande op de kwestie der verschillende sociale voor zieningen merkt de minister op, dat het er niet zoozeer op aan komt wat hij persoonlijk er van denkt, want er is nog velerlei overleg noodig. Naar administra tieve bezuiniging moet zeker ge streefd worden. Ook dit punt is in bespreking en bevindt zich in het stadium van overleg. De Minister is voornemens een voorstel in te dienen voor de uitkeering bij ziekte te brengen van maximaal een half jaar op maximaal een jaar. Hij wil deze verlenging op zoo kort mogelijken termijn aan de orde stellen Spr. deelde mede, dat voor de vorstperiode het aantal werkloozen die de overbrug- gingsuitkeering geniet 8000 bedroeg en daarvan waren er 4000 boven de vijftig jaar. De begrooting is daarna z.h.st. aangenomen. De Communistische fractie krijgt aanteekening, dat zij geacht wil worden te hebben tegengestemd. Aangezien bij de tijdelijke ver hooging van den kinderbijslag in zekeren zin hetzelfde doel voor oogen heeft gestaan als bij de tot- sandkoming van de wet op het consumentecrediet, n.l. de bestaan de spanning tusschen loonen en prijzen te verminderen, hebben dë ministers van financiën en van so ciale zaken, overeenkomstig het advies van den Centralen Raad van het Consumentencrediet, be sloten dat bedoelde verhooging niet in aanmerking gebracht zal be hoeven te worden bij de bepaling van de financieele draagkracht van hen die een consumentencre- wdiet namen. De tijdelijke verhoo- Iging van dien kinderbijslag zal derhalve geen wijziging van de verplichting tot afbetaling van het consumentencrediet tot gevolg heb ben. E€n Dakota van de Tsjechische Luchtvaartmaatschappij is kort na het opstijgen van het vlieg veld Ruzyno bij Praag, bij Klavno neergestort, waarhij drie leden van de bemanning in de vlammen omkwamen. Het vliegtuig was nog niet in den geregelden dienst gebracht. De oorzaak is nog niet bekend. Het feit, dat dr. J. de Groot, behandelend geneesheer van H.K.H. Prinses Juliana reeds op 31 Januari j.l. zijn intrek nam in het Astria Chalet te Baarn en het communiqué betreffende den erugkeer van Z.K-H. Prins Beinhard na ;ijn reis naar Zwe den heeft bjj vGen de meï'üng doen postvatten, dat de blijde gebeu: .enis in de eerste week van Februari zou vallen. In ver band hiermede heeft de redactie van het A.N.P. te Baarn zich tot dr. de Groot gewend, die ver wees naar de mededeeling ge daan door H.K.H. Prinses Ju liana in verband met de actie voor het inzamelen van baby kleertjes, waarin de datum Van half Februari is genoemd. II Op Dinsdag 6 Mei a.s. des avonds om 6 uur zal het Neder landsch Elftal in het Feije- noordstadion een wedstrijd spe len tegen „Het Continent", het elftal van de rest van Europa, dat vier dagen later, 10 Mei, in Glasgow uitkomt tegen Groot- Brittannië. HAMAR, 13 Februari. Kees Broekman zal niet aan de wereldkampioenschappen, wel ke tijdens het weekeinde te Oslo worden gehouden, kun nen deelnemen aangezien hij met influenza te bed ligt en hem op medisch advies een startverbod is opgelegd. De Nederlandsche ploeg in Noor wegen wordt wel door pech ach tervolgd. Na Jonker en v. dl Voort is thans ook Kees Broekman het slachtoffer geworden, ditmaal van de abnormale koude, welke eerst te Stockholm en nu ook in Noor wegen heerscht. Besloten is, dat Broekman zoo spoedig mogelijk naar Nederland terugkeert. Naar wij verder vernemen heeft de groote favoriet voor de wereld kampioenschappen, Charles Ma- thisen, een zware verkoudheid op- geloopen waardoor men vreest dat zijn kansen op den titel belangrijk zijn gedaald. Ook de Fin Tuomi gevoelt zich niet fit en 't is zeer de vraag, of hij aan de wereldkam pioenschappen zal deelnemen. Na de wereldkampioenschappen blijven alleen Langedijk en Buyen in Noorwegen achter om nog aan enkele wedstrijden deel te nemen. Te Haarlem is Woensdag in v den ouderdom van 57 jaar over leden de bekende tooneelschrij- ver Gerard Nielen, die groote bekendheid verwierf door zijn talrijke stukken voor het dilet- tantentooneel. Hij was de op richter van het Tooneelfonds „Pieter Langendijk", dat juist dit jaar zijn 25-jarig bestaan zal vieren. De begrafenis zal plaats hebben Vrijdagmorgen op het St. Barbarakerkhof te Haarlem. Over het geheele gebied van de Oeral tot Canada komen slechts uiterst kleine veran deringen in de luchtdrukver- deeling voor. In het hooge- drukgebied over Scandinavië zijn de barometers na een tijdelijke daling thans weer gaan stijgen. Bovendien is de strooming, die over den At- lantischen Oceaan de Golf van Biscaye nadert, zoo wei nig actief, dat deze op het weer in ons land waarschijn lijk geen merkbaar effect zal hebben. Onder invloed van een depres sie, die zich van den Balkan naar Zuid-Rusland beweegt, daalde de luchtdruk over Polen, zoodat de luchtstrooming óver Duitschland en onze omgeving wat meer noordoostelijker werd. De lucht, die nu naar ons land wordt aan gevoerd, is gestroomd over de nog gedeeltelijk openliggende Oostzee en daar een weinig aan- gewarmd. Mocht de zon korten tijd doorbreken, waarop weinig kans is, dan zou de temperatuur in het Zuiden van het land in den namiddag wel weer even boven het vriespunt kunnen komen. In wezen komt er echter in het al- gemeene weerbeeld nog geen ver andering; deze kan pas optreden als er een wijziging in de circu latie komt. Er zijn echter thans nog geen teekenen die er op dui den, dat deze voor de deur staat. Donderdagavond om 21,00 uur werden de volgende temperaturen gemeten: vliegveld Gilze Rijen en De Bilt 3, Vlissingen, Schiphol en vliegveld Zuid-Limburg, Beek, —4, Den Helder, vliegveld Twen te en vliegveld Groningen, Eelde, —5.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1