RUMOER OM DEN MUZIEKTUIN De helden van Montbeliard gehuldigd HONE HOOPVOLLE GEDACHTEN VOOR DE TOEKOMST GEMEENTE OUDE NIEDORP STAAT ER GOED VOOR Door ex\ Opschud ,/Sa/i Het moeilijke huisvestingsprobleem UIT OUDE TIJDEN Paulus onder de Joden Cantecleer met „Patsy" Regent Centraal Ziekenhuis De Alkmaarschè groentenhandel Marktberichten Burgemeester Koelma IS optimistisch Vlotte behandeling van begrooting Amerika eert het verzet der Fransche geestelijkheid De verkoop bij de Fa. Engeln v PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 14 Februari 1947 BIJEENGEKOMEN om een oogenschijnlijk vrij eenvoudige agen da af te handelen, liepen de besprekingen en de discussie's zoover uiteen, dat de raad een viertal uren noodig had, voor Prof. Mr. Koelma de hamer kon neerleggen en zijn eerste ge meenteraadsvergadering kon besluiten, waarin de leden met hem kennismaakten als met een voorzitter, die practisch en wel overwogen de verschillende meeningen wist te leiden naar het doeL De drukste punten van bespreking vormden wel de muziek- tuin en het moeilijke probleem van de huisvesting, waarbij schrik barende cijfers werden geopenbaard. Voor de rest sneuvelden een tweetal interpellaüe's van de C.P.N., die veel woorden kost ten, maar die het niet tot het einde hielden. De andere punten vlogen onder de hamer door. Voor kennisgeving werden aange nomen: een schrijven van den Mi nister van Onderwijs ter goedkeu ring van de benoeming van Mej. W. M. Jacobse tot tijdelijk leerares aan het Murmelliusgymnasium en een mededeeling van Ged. Staten in zake goedkeuring van het Raads besluit over de garantie door de ge meente aan de Stichting Nood- schouwburg voor een door deze stichting aan te gane geldleening, waarover de heer de Wilde nadere inlichtingen wenschte, omdat de materialen voor de Noodschouwburg niet door het bureau Wederopbouw werden toegestaan. Hij meende in verband hiermede, dat dit besluit ongedaan moest worden gemaakt, doch de voorzitter gaf te kennen, dat, wanneer de tijd rijp yvas \oor de verbouwing, de stichting vanzelf een en ander weer in den raad zou brengen. In handen van B. en W. werden gesteld, om inlichting, raad, of ad vies, adressen van het bestuur der R.K. Bewaarscholen, waarin subsi die verzocht werd over 1947 en vergoeding der kosten van inrich ting voor een nieuw te bouwen school aan het Verdronkenoord, verder twee adressen van het be stuur der R.K. Jongensscholen om de gemeentelijke vergoeding be doeld in de Lager Onderwijswet en tenslotte een brief van het Genoot schap van den Stillen Omgang, waarin een verzoek werd gedaan een stuk gemeentegrond af te staan langs een der hoofdverkeerswegen binnen de gemeente. Dit stuk grond zou het Genootschap dan walen be nutten, om er een monument cp te kunnen plaatsen, voorstellende Christus, de Vorst van den Vrede. De raad nam hierop in vlot tem po eenige besluiten, zonder hoofde lijke stemming en zelfs zonder één woord van toelichting of aarmer- king. Zoo werd besloten de bene denverdieping van het pakhuis „De Vigilantie" aan de Zoutstraat te verhuren aan de C.V. „Voorzorg" G.A.. terwijl de hoeve „Oostwijk" werd verhuurd voor den duur van één jaar (in verband met eventu- eele plannen tot stadsuitbreiding) aan den heer H. Rotteveel, Alk maar, voor f2.629.46 per jaar en een perceel tuingrond nabij het Zeglis eveneens voor den duur van een jaar aan den heer J. Wagenaar te Alkmaar voor f163.28 per jaar. Be woners, eigenaren en gebruikers van perceelen aan den Koningsweg hadden den raad een verzoek ge richt genoemde straat te verbete ren. De raming van deze verbete ringen beliep de somma van f29.000. Gezien deze hooge kosten en de ma- teriaalschaarschte besloot de raad bedoelde verbeteringen, indien mo gelijk, in 1948 ter band te nemen. De fa. Dingerdis, kreeg op een daar toe gedaan verzoek, subsidie in de bouwkosten, om in de in haar bezit zijnde woning Westerburgstraat 8 verbeteringen aan te brengen. Het begin van industrialisatie Dat het de gemeente Alkmaar meenens is, om de industrialisatie zoo goed mogelijk ter hand te ne men, bleek wel uit de directe toe stemming, om grond te verkoopen aan de fa. Conijn, die daar een in dustrie wil vestigen. Dit stuk grond, gelegen aan het Kwakelpad, was groot 7000 M2 voor de som van f16100, terwijl voorts een besluit werd genomen, om voor den aanleg van industrie- en handelsterreinen in den Huiswaarderpolder een oppervlakte aan te koopen van 4.55.30 H.A., tegen f0.75 per M2. De aangekochte gronden zullen worden ingebracht in het Grondbedrijf, tegen een waarde gelijk aan de koopsom, verhoogd met de op den aankoop vallende kosten. Oak nam de raad het besluit, om het terrein aan de Noorderkade, in eigendom van de fa. v.h. C. de Wild, aan te koopen tegen f2500.—. Dit terrein, groot 340 M2 zal worden besteand voor het uitbreidingsplan „Noord". De aangekochte gronden zullen zoo spoedig mogelijk bouwrijp ge maakt worden. Het voorstel tot verhuur van een aantal perceelen in eigendom van de gemeente, ontlokte veel critiek van de zijde der C.P.N. De heer As jes, noemde de woningtoestanden van de perceelen aan de Noorder kade meer dan verschrikkelijk en begreep niet, dat deze woningen, bestemd om onbewoonbaar te wor den verklaard, door de gemeente konden worden verhuurd voor f3.25 VISIT® Burgemeesteren, schepenen en re geerders vroegen den keizer begin 1532, kwijtschelding van beide termijnen, die met St. Jansmis en Kerstmis verschenen en van de volgende vroegen ze verminde ring tot de helft, op 14 Febr. Alk maar was, volgens hen, een arme open vlek, door vele gegoeden ontvlucht en van sobere nering- Hoe dit kwam? Ruim 3000 ruiters en knechten van koning Christi- aan van Denemarken hadden hier vier dagen hun tenten opge slagen en de heeren namen na tuurlijk geen genoegen met een schamele of huismanskost Zij eisdhten het beste eten, Hambur ger bier en wijn. Men schatte de ■ehade door plundering en ver nieling op 10.000 Carolus-guldens. per week. Hij wilde dan ook B. en W. in overweging geven, ondanks het woningtekort deze woningen onbewoonbaar te verklaren en de andere te verhuren voor f2.50. Wet houder Coerts deed daarop de ont hulling. dat een der bedoelde wo ningen door hem en de gemeente opzichter inderdaad al was afge keurd en niet kon worden betrok ken. Maar de bewoners meenden er wel clandestien in te kunnen trek ken, zelfs zonder vestigingsvergun ning, en tot nu toe werd geen huur betaald; men kon dus de gemeente niet verwijten dit huis te verwaar- loozen. Voorzitter gaf hierop te ken nen, dat de gemeente eerder te cou lant dan te hard was geweest en men diende dus in ernstige overwe ging te nemen, om de menschen te gen zichzelf te beschermen en ze uit deze onmogelijke woning te zetten. Waarop dan weer het gevaar be stond, dat ze een andere woning moesten hebben en zij dus in een bevoorrechte positie bij anderen zouden komen. Tenslotte nam de raad het besluit bij de a.s. blijde gebeurtenis de schoolkinderen te tracteeren en stelde daarom een subsidie in het vooruitzicht van 30 cent per leer ling, met ongeveer een totaal van f2000. De heer Asjes meende in de overdreven feestroes over het land een symptoom te zien van een zeke ren kring om politiek te bedrijven, maar hij wilde het voorstel steunen, omdat het hier om de schoolkinde ren ging, waarop de voorzitter hem gerust kon stellen, daar dit ook de bedoeling van den raad was, ter.vijl de heer Asjes een pluim kreeg voor zijn breede houding van den heer Hoytink. Cultureel gebouw of danstent Dat was de kern van alle betoo- gen, discussie's en opmerkingen, die er naar voren werden gebracht, toen eenige noodzakelijke verbouwingen om en in het stedelijk muzlekpark ter sprake kwamen, wat een bedrag zou kosten van f9200. De heer Kir- pensteijn (P.v.d.A.) was van mee ning, dat het doel van den muziek- tuin werd voorbijgezien, omdat de opzet was er een cultureel centrum van te maken, nu werd het gedoopt met dancing en nog eens dancing. De heeren Hoytink (Prot. Chr.), To- renvlied (C.P.N.), Venneker (K. V. P.) en v. d. Borden vielen dezen spreker bij, al wilde de een uitstel tot de gemeentebegrooting en de ander aanneming van het voorstel. Wethouder Coerts tenslotte vond, dat de gemeente wel degelijk dit gemeente-eigendom moest bijhou den en zorgen, dat het in goeden staat bleef, daar was het per slot van zaken gemeente-eigendom voor. Voorts zal 1 October van dit jaar de pacht afloopen en dan kan wor den nagegaan, in hoeverre het oor spronkelijke doel ter hand kan wor den genomen of in hoeverre het nog rendabel Is. Het voorstel tot verbe tering werd daarop aangenomen, waarbij de heer v. d. Borden tegen stemde. Een tekort van tweeduizend woningen. Het moeilijkste punt van de agen da bleek de kwestie van de huisves ting. Nederlandsch Volksherstel, dat veel bemoeiingen had met deze ma terie, heeft als zoodanig opgehouden te bestaan en dientengevolge zal een nieuwe woningdistributie-commissie in het leven moeten worden geroe pen. Ten dien einde werd den raad het voorstel gedaan tot vasts teiijng van een verordening, die den werk kring en de samenstelling van de Commissie voor Huisvesting zou re gelen. Toen kwamen de tongen eerst heelemaal los, want eenieder geen raadslid uitgezonderd had dankwoorden voor het werk van de vorige commissie, maar tevens Prf- tiek, wenschen en plannen tot sti muleering of verbetering in dit meest-urgente probleem ook voor Alkmaar. Immers Wethouder Coerts deed de pijnlijke mededeeling, dat hier ter plaatse tweeduizend wonin gen tekort waren, terwijl er 23 °P stapel staan, misschien in het bouw plan 1947 nog 80 of 100 woningen kunnen worden opgenomen, maar dat is dan ook alles m hei vooi uit zicht voor 800 woningzoekenden, waarvan er 300 zijn, die vijf of meer kinderen hebben en vijftig gezinnen van ambtenaren, die al langer dan een jaar wachten en op en nee,' rei zen. Voor arbeiderswoningen is hee lemaal geen oplossing, omdat in dit probleem reeds voor den oorlog geen oplossing is gezocht, door gebrek aan particulier initiatief, terwijl de medewerking van de burgerij zeer veel te wenschen overliet, daar men te voorschijn kwam met veiklarin- gen van medici, met inwoning van kamerhuurders en zelfs met korte gedingen. Vóór dat deze verklaring loskwam' waren er al veel woorden gevallen Zoo van den heer Meelis (CPN), die pi de commissie o.a. ook vertegenwoor. digera van de politieke schrakeertng'en wilde zien, waartegen de heer de Zeeuw (KVP) weer s'elling nam, om dat deze kwestie me. politiek op zich nie s te maken had en die tevens wilde weten, hoe een- vertegenwoordiger uit de huurders kon worden gekozen, die .mmers geen hond hebben. De heer K'irpensteijn (PvdA) viel hem bij, ter wijl de heer v. d. Borden zich afvroeg wat eigenlijk urgentiegevaUen waren er.' waarom deze alleen bij de ambte naren gezocht werden, daar Alkmaar zich toch moet' gaan toeleggen op indu strialisatie. Qok protesteerde hij tegen het feit dat vele groote woningen, waar twee of meer gezinnen in konden worden gehuisvest, werden toegewe zen aan bureaux; die gemakkelijk er gens anders konden worden onderge bracht, of die konden blijven zlMen waar ze vroeger zaten,, b.v. het Rijks, kolenbureau dat nu een groot patri ciërshuis aan de Kennemerstraatweg .n beslag nam. De kantoren immers waren maar eenige uren per dag open, erwijl gezinnen 24 uren van den dag vol maakten. Ook de heer de Wilde (PvdA) sloot zich bij de meening van de vorige sprekers aan, dat deze zaak geen kwestie van poli iek was, maar van beleid, terwijl de heer Torenvlied (CPN) overigens begrijpelijk zijn par tijgenoot bijviel en een zoo breed mo gelijke basis verlangde. Hierna beant woordde Weth. Coer s de vele spre. kers, zooals bover.- werd aangehaald, waarbij hij dan de oms'ellende cijfers openbaarde. Hij meende verder dat de demissionaire comm,ssie wel kon blij ven, gezien de ervaring en de kennis en ook de vertegenwoordiging van verschillende ins'an ie's waarover hij van der: heer Hoytink s eun onder vond Na nog wat heen en weer gepraat en nog meer sugges ie's van al of niet breed, smal of dezelfde leden, meende voorz. deze discussie over hef woning probleem te moeten sluiten, gezien het gevorderde uur en het v.oorstel aan ie houden lot de eerstvolgende raads vergadering die vóór 1 Maart zou wor den belegd, hetgeen de instemming van de leden ondervond. Hierna kwam van de fractie der C P.N. bij monde van den heer Toren, vlied een mo'tie over het feit dat ge meente-werklieden niet de 10 pCt. loonsverhooging hadden gekregen, hoe dit mogelijk was en of het mogelijk was, dat B. en W. alsnog maatregelen namen. Hij had een uitvoerige toe lichting waarbij de circulaire veel op spraak verwekte, maar waarbij nu en dan bleek dat de heer. Torenvlied een en ander over het hoofd zag' of bad gezien. Wethouder Slingerland gaf hem te kennen dat B en W. zich reeds tot de Provincie hadden gewend om tot een goede oplossing voor deze categorie gemeeiitetpersoneel ,e komen en ook het Centr. Orgaan is er in gemoeid. Het zal dus een kwestie van even afwach en dienen te zfjn. Aanvankelijk scheen dit alles niet t'o den heer Torenvlied door te drin_ doch nadat verschillende leden er hei hunne toe hadden bijgedragen en ook We'houder v. Slingerland er op had gewezen dat niet alleen de CPN voor de belangen van de arbeiders klaar stond, kwam er toch teekening in de si.natie, zoodat de fractie der CPN be sloot de motie in te trekken. Ter.slo te had de heer Knuistingh Neven (CPN) een in'terpelatie over eenige arbeiders bij de Gemeentereini ging of zij al dan niet een vas e aan stelling konden krijgen en in een hoo_ gere loongroep konden worden onder gebracht. Wethouder Coer.s wist hem en den raad er van te overtuigen da; aan dit alles werd gewerkt en dat de beslissing niet zoo ver meer weg was als schijn baar zou kunnen worden gedacht. Dat was het einde van een oogen schijnlijk gemakkeaijk af te werken agenda, die toch nog heel wat moei lijkheden bleek op te leveren voor eenige fracties en die hier en daar zelfs bepaalde scherpe kan'en naar voren liet komen. Het Amsterdamsch-Rotter- damsch Tooneelgezelschap komt op Maandag 17 Februari om 7.30 in het „Gulden Vlies" met het meesterlijke tooneelstuk van Franz Werfel: „Paulus on der de Joden", voor de abon- né's. Aan deze derde abonne mentsvoorstelling werken o.a. mede Albert van Dalsum, Paul Huf en Louis Saalborn. Den tooneelliefhebbers wacht een buitengewone avond, LUCHTVAARTTENTOON STELLING De Luchtvaarttentoonstelling, die in de Korenbeurs van 15 t.m, 17 Febr, a.s. zou worden gehou den, is een maand uitgesteld we gens de koude, ST. RAPHAEL Op 18 Februari a.s. heeft „S{. Raphaël" een ledenvergadering uitgeschreven, die in café Haring, Oudegracht, zal worden gehou den en zal beginnen om 7.30 uur. Er is iin de uitvoeringen, die Cantecleer den laatsten tijd brengt, iets aparls. De „Ebben houten Olifant" werd gespeeld in Cantecleer's overgangstijd, daar na kwam het gezelschap met „Je kunt het toch niet meenemen". „Bloed en Liefde" zou men kun nen beschouwen als een onleu- gendigheidje en misschien een kliene concessie aan het publiek, maar „Patsy", dat Donderdag avond werd gespeeld, beantwoord de weer volkomen aan de ver wachtingen. Moet het goede juist uit „the States" komen? We schroomen nog om het te bevestigen. Zeker is, dat bijna nergens de menschen „echter" mensch zijn, dan in dit Amerikaansche genre. Een zaal vol doorgewinilerde Cantecleria- nen heeft meerendeels zwijgend en soms stilletjes grinnekend zit ten genieten over de wijze, waar op de familie Harrington door het leven gaat. Er is iets tragisch in de kloof, die tusschen een eigenzinnige moeder en een verwende dochter eenerzijds en den vader met de wat verwaarloosde en achteruit gezette dochter Patricia bestaat. En tja, het was nu eenmaal Amerikaansch, zoodat 't publiek de gooi- en smijtscène niet ont houden mocht worden. Een lach succes echter, dat we liever ver ruild hadden gezien voor een sfeer, gelijkmatig en innig als in de bedrijven vóór de al te lange! pauze, Hooge lof aan Bep Speet; het was een genot haar als Palsy bezig te zien. We gelooven niet haar ooit zoo in haar element te hebben meegemaakt. Hetzelfde geldt voor mevr. de Moel-Stok- holf, die een volledige, maar be. heerschte creatie gaf van de booze moeder. De overige spelers van het negental, geroutineerde krachten stuk voor stuk, mogen dezen lof onverminderd deelen. jR.- In de vacature van wijlen den heer C. Haringhuizen is namens de buitengemeenten als regent voor het Centraal Ziekenhuis aanbevolen de heer J. Pesman, Koedijk. Tot voorzitter van de commissie buitengemeenten werd in plaats van mr. D. Breebaart, die regent werd, benoemd de heer G. Loggers, Wieringermeer; lot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Schelhaas, Lamgedijk en J. Driessen, Zd, en Nrd. Scher mer, DE VOORSTELLINGEN GAAN DOOR ALKMAAR De voorstellin gen wélke voor Zaterdag- en Zondagavond in het „Gulden Vlies" waren 'aangekondigd, gaan gewoon door in een verwarmde zaal, Zooals men op de advertentie pagina in dit nummer kan ver nemen, zullen de groentetuin le. laren in het rayon Alkmaar nog tot a.s. Zater-d'ag hun voorraden van de door den minister onder de maximumprijsregeling vastge legde groenten uitverkoopen. Daarna zullen deze groenten niet meer worden verkocht, totdat minister Maneholt tezamen met den groentenhandel een prijsrege ling heeft ontworpen, die den handel kan bevredigen. Deze re geling zal moeten neerkomen zoo verlangt de groentenhandel op de vaststelling van winst marges voor groot, en kleinhan del. Zooals de toestand nu is, staat het den groentenhandel vrij drie dingen te doen. Ten eerste: ver koop volgens de maximumprijs regeling, hetgeen werken met verlies en aanzienlijk verlies! beteekent. Ten tweede: ver koopen boven den maximumprijs, dus zwarte handel. Daar de groen tenhandel deze beide mogelijk heden niet in overweging neemt, blijft als derde mogelijkheid open niet verkoopen. Er is dus aan- de veilingen een embargo op de groenten, die de minister onder de maximumprijsregeling rang schikt. Van staking is geen sprake. De groentenhandel is voornemens den strijd om het eigen bestaan waar dig te voeren. Ook de grossiers zijn ingeschakeld, terwijl maat regelen in het vooruitzicht staan tegen hen, die de actie saboteeren. GEEN FESTIVITEITEN OP STRAAT ALKMAAR Het Oranjeco mité deelt ons mede, dat, in ver band met de weersomstandig heden, alle festiviteiten op straat als optochten e.d. uit het pro gramma van de viering van den a.s. nationalen feestdag zijn ge schrapt. Wat het luiden der klokken, illuminatie e.d. betreft gaat het programma gewoon door. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren; Jo hannes W. A„ zoon van Simon C, A. Tesselaar en C. A. de Lange; Cornelia A. D„ dochter van Cor nells de Goede en C. A. Borst; Marie E„ dochter van Dirk Braak en G. Jonker; Nicolaas A., zoon van Wilhelmus J. Leek en J. A, Cornelisse; Eduard E., zoon van Louis Kukenheim en L. M. Gor ter; Nellie E., dochter van Johan nes Grin en N. Kelder; Anna E., dochter van Hendrikus J. Stam en E. Velkman. Ondertrouwd: Joannes D. Ac- quoy en Elbregje Jacobs; Bern. hard Maaskant en Christina A. Cosier; Jan L. v, Folmer en Ma ria S. Janik- Petrus J. Mulder en Klaasje H. H. Harrevelt. OPENBARE VERKOOPING ALKMAAR Ten overstaan van notaris Mr. C. J. de Lange werd gistermiddag in het Gulden Vlies een verkooping gehouden van drie huizen met steenen schu ren 'en erven, Frans Halsstraat nos. 44, 46 en 48, groot resp. 120, 120 en 138 ca., met uitgang in een gecomb steeg, verhuurd voor f 40, f 40 en f 42,50 per maand. Perceel 1 bracht op f 4560 en werd op f4570 afgemijnd. Perceelen 2 en 3 konden resp. i 4560 en f 4890 gelden, Op een combinatie, in totaal ingezet op f 13.970 werd niet ge boden. De notaris deelde hierop mede, dat de perceelen niet wa ren gegund. LANGENDIJK 14 Febr. 15000 kg gele kool f 13- p, 100 kg. AVENHORN 13 Febr. Spruit- kool 47—62; uien 16.40—16.60; gewone maat 16.80—16.90; drie lingen 14.70; nep 14,70; worte len Flakkee verb. 10.6011, Alvorens de raad de agenda begon hield burgemeester Koelma een Nieuwjaarsrede, waarin hij eenige cijfers bekend maakte over den gang van zaken in de ge, meente en waarin hij hoopvolle gedachten uitte over Alkmaar's toekomst, in hef bijzonder over de industrialisatie, die hier mo gelijkheden kan bieden. Allereerst wijdde hij eenige sympathieke woorden aan het adres van zijn voorganger Bur gemeester v. Kinschot, terwijl hij verder den raad en de bevolking dank bracht voor cje vele geluk- wenschen en de spontane reactie bij zijn benoeming, waarbij hij in het bijzonder in herinnering bracht, dat bij de ambtsperiode van den nieuwen raad wel een bijzondere situatie was ontstaan, omdat naast nieuwe wethouders ook een nieuwe burgemeester zijn intrede deed, om ten slotte nog even de benoeming van mr. Veen- dorp als gemeentesecretaris te memoreeren. Dan ging hij over tot de belang rijke feiten uit het afgeloopen jaar, zooals b.v. de kennismaking met de Engelsche stad Bath, die zoo intens was, dat er spontaan een dankbare reactie kwam van Alkmaar's burgerij, om deze stad een geschenk aan te bieden. Dit een gong zal dan ter zijner tijd worden overgedragen aan de gemeente Bath, Sprekend over de wijzigingen in het gemeen teperson eel noemde burgemeester Koelma het ver trek van dr. Mol, als directeur van den Keuringsdienst, terwijl als diens opvolger werd aange. steld dr. v. Berk; de benoeming van den heer Dreeuws tot Com missaris van politie, de vervan ging van den directeur van Ge- meenteliehtbedrijven door den heer Wesdorp en het overlijden van den directeur van den Distri- butiedienst Jhr. v, Lidt de Jeude, Deze functie is nu nog onver vuld, evenals die van Directeur van Openbare Werken en die van. Getmeenle-ontvanger, waarvoor binnenkort de nood'ige voorstellen zijn te verwachten. De loop der bevolking vertoont een gunstig beeld; momenteel telt Alkmaar 37.472 inwoners; in 1946 nam het aantal toe met 916, d.w,z, een geboorte-overschot van 714 en een overschot van ingeko men personen van 202. Hierovef sprekend raakte de burgemeester nog even het moeilijke probleem der huisvesting aan, waarover eenige uren later in den raad uit voerige discussies werden gehou„ den. Hij memoreerde higr b.v., dat steeds meer gezinnen bij aiq, deren huisvesting zullen moeten vinden, hoe onaangenaam dit ook zal zijn. Hij betuigde voorts dank aan Nederlandsch Volksherstel voor de wijze, waarop deze dienst in dit probleem had welen te wer ken en dankte voors andere in, stanties, zooals de HARK, VQQr het vele goede werk, in het af geloopen jaar verricht. De econo. mische toestand werd door bur gemeester Koelma gunstig ge noemd. Op 31 December 1946 be, droeg het aantal werkzoekenden 374, met op 1 Januari van dat jaar 921. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de aandacht van Alkmaar moet gevestigd blijven op den economischen opbloei, in het bijzonder op hel stimuleeren van de vestiging van industrieën, waarvoor deze stad zich als van zelf leent met haar verbindingen te land en te water, met name noemde hij de eventueele ves[ir ging van industrieën in den Huis waardpolder, waartoe een voorstel tot aankoop van dien grond in den raad zou komen. Een verdere aanwijzing voor den economischen opbloei was hel feit dat Maatschappelijk Hulpbetoon in 1946 binnen het raam der be grooting kon blijven. Aan over. bruggingsgelden werd een totaal van f 196,000 uitgekeerd. Ook het Gasbel rijf leverd'e gunstige cij fers op, van 1938 tot 1946 liep dit op met 81 pet,; het aantal gele, verde M3 bedroeg dat jaar 7.65'5.'450, met inbegrip van het nieuwe verzorgingsgebied War- menhuizen en de gemeente Scha- gen. Het electrioiteitsbedrijf ver toonde eenlgen neerslag, wat te wijten was aan de drastischer rantsoeneering. Op het Slachthuis werden in het afgeloopen jaar 18.193 slachtingen verricht, nog niet het vhoroorlogsche peil, want in 1938 bedroeg dit aantal 24.158. Het gewicht ingevoerd vleesch liep aanzienlijk op, van 1938 86,251 kg tot 1946 303,052 kg, ter wijl ook de productie van de ijs fabriek nog steeds in stijgendte lijn ging met zijn totalen afzet van 1.253.000 kg in 1946. De aan voer op de veemarkt bedroeg in 1946 15.857, eveneens nog niet het vooroorlogsche peil van 1939. De kaasmarkt vormde, aldus de burgemeester, weer een van de groote attracties, waarbij in den zomer 1600 tot 1800 reizigers per trein Uit Amsterdam werden aan gevoerd, afgezien de komst per tram en andere vervoersmiddelen. De aanvoer was 583.009, dank zij het feit dat db mark tdP kosten aan (Je aanvoerders werd vergoed. Het Rijk verleende door bemid deling van de commissie tot in standhouding van de Kaasmarkt ondlqr voorzitterschap vam oud- Minister Deckers een subsidie van ten hoogste f 20.000. Verheugend noemde de burgemeester ook hef omzetcijfer van de Exportveiling, die nu de mlllioen gepasseerd zijn. Tot slot van zijn Nieuwjaars rede vroeg burgemeester Koelma den zegen van God over het werk van de burgerij om Alkmaar naar een materieel en moreel gezonden toekomst te leiden. Deze rede werd beantwoord door den nestor van den raad, den heer P, W. Groot, die de blijd schap van de leden overbracht, dat de burgemeester weer na lange afwezigheid wegens ziekte zijn werkzaamheden kon hervat ten en die den raad gaf aan mr. dr. Koelma zich in zijn werk, dwang en drang te ontzien. OUDE NIEDORP. In zijn ope ningswoord gaf Burgemeester S H. J. Bosma aan de voltallige raad o.m. een overzicht van de stand der be volking. Telde de gemeente eind 1945 1630 zielen, thans is het zielen tal gedaald tot 1574. De gemeenterekening over 1946 begon met een nadeelig saldo van f9603.28. De ontvangsten bedroegen f110509.12, de uitgaven f99258.02, zoodat desondanks een voordeelig saldo van 11251.10 geboekt kon wor den. Voor het Burgerlijk Armbestuur waren deze cijfers resp.; 6044.20; 5249 31 en f794.89. Ook de begrooting voor 1947 staat er goed bij. Hij is nl. sluitend ge maakt met een post van f5100.aan onvoorziene uitgaven. Bij de behandeling van deze be grooting kwamen er vele aanmer kingen. De hr. Stadegaard vroeg waarom B, en W. in tegenstelling tot het raadsbesluit van 1945 de pacht van gemeentelanderijen weer van fl.20 per Are teruggebracht hadden op fl.Men besloot evenwel thans de pacht met ingang van het nieuwe pachtjaar (1 November) definitief op fl.20 te stellen. De hr. v. Zoonen bepleitte zoo spoedig mogelijk te 't Veld, Zijde wind of Waarland een R.K. ULO school te stichten. B. en W. werden gemachtigd hier voor onverwijld stappen bij de ge meente Harenkarspel te onderne men. Nog altijd vormen de niet afgelos te tuindercredieten een steen des aanstoots. Na uitvoerige debatten werd besloten om de nog niet afge loste credieten over het nog restee- rende aantal jaren om te sla"" zoo dat de betrokkenen telken; een bescheiden bedrag hebben af ie los sen. B. en W. hebben een deurwaar der voor de vermakelijkheidsbelas ting en een controleur voor over- bruggingssteun en werkloozenzorg benoemd. Voor belde functionaris sen stelde de raad een salaris vast. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur sluit op f6344.89, waar in f5000 gemeentesubsidie en fl69,89 voor onvoorzien is opgenomen. De R.K. Meisjesschool te 't Veld werd een bedrag van f448.be schikbaar gesteld voor de aanschaf fing van een vernieuwde reken methode, die aangepast is aan de uitkomsten der moderne kinderpsy chologie. De gemeente heeft de hand weten te leggen op een moderne brand spuit. Maar nu dienen ook alle le den van de vrijwillige brandweer van het noodige te worden voorzien. Hiervoor zal f700,benoodlgd zijn. Het onmiddellijk vervoer van de spuit naar de bedreigde punten stuit evenwel nog op groote moei lijkheden, cmdat de gemeente zelve niet over een trekauto beschikt, B. en W. stelden voor om hiervoor een jeep aan te koopen. De raad verleende het college daarvoor vrij mandaat De kosten van zaalhuur voor de te houden kookcursussen van de Stichting Voorlichting ten platte- lande, alsmede de voorbereidings- kosten. zal de gemeente voor haar rekening nemen. Het verificatietoureau van de ver- eeniging voor Nederl. Gemeenten verzocht om de abonnements ver goedingen, welke kort geleden pas met 25°/» verhoogd zijn, nogmaals met 10% te verhoogen. Burgemeester vond dit toch al te bar worden. Hij achtte f250 p j. voor 1 controle per kwartaal toch meer dan voldoende. De plannen tot verbouwing van de arrestantenlokalen waren nog niet compleet, zoodat het voorstel daartoe van de agenda werd afge voerd. PROPAGANDA-AVOND A. N. W. B. BERGEN In het Oranje-Ho tel werd een propaganda-avond door den ANWB gehouden, door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. De burgem. van Ber gen dir. W. Huygens leidde den spreker bij het publiek in, waarna deze, de heer H. P. Kanters, een uitvoerige rede hield. Op aller geestigste wijze wist hij het pu bliek te boeien en vol belangstel ling werd er geluisterd naar het geen de ANWB sinds zijn oprich ting had weten te bereiken en welke terreinen van toerisme hij in zijn werkzaamheden had be trokken. Speciale aandacht werd gegeven aan de zgn. -vegen-wach- ten. Na afloop van de propagan da-rede werd er gelegenheid ge geven tot het inwinnen van in lichtingen, terwijl zich tevens ve len opgaven als lid van onzen be kenden Nederlandsche Toeris tenbond. Na dis pauze werd een tweetal films vertoond. VÓÓR DE VASTEN 'T ZAND. Zooals gewoon lijk komt onze R.K. Gem. Too- neelvereeniging voor den vasten nog eens op de planken, nu met het blijspel in drie bedrijven „Tot wederdienst bereid", dat Zondag a.s. in „de Jonge Prins" wordt opgevoerd. Plaatsbespre ken aan de zaal vanaf Zondag morgen 10 uur. Op „dikke Dinsdag" verzorgt de R.K.V.V. „Geel-Zwart" een vastenavondbal in café de Wit. Voor nadere bijzonderheden ge lieve u de advertentie te raad plegen. In de Fransche stad Montbe liard, nabij de ZwRsersphe grens had een plechtigheid plaats tijdens welke generaal Mac Cormick, als vertegen woordiger van den opperbevel hebber der Amerikaansche troe pen in Europa, generaal Clay, hulde heeft gebracht aan de moedige en vaderlandslievende houding van de Fransche gees telijkheid tijdens de Uuitsche bezetting, waarbü hij haar de „Medal of Freedom" met bron zen palm uitreikte. De stad Montbeliard diende tij dens de bezetting als doorlaatpost van allen, die door de Gestapo ge, zocht werden. Van 1940 af werden Fransche en Pooische soldaten in de pastorie verborgen en de geestelij ken zorgden er voor dat zij de grens konden overschrijden. Ontsnapte krijgsgevangenen en boven Frank rijk neergeschoten geallieerde vlie gers werden in kerkelijke inrichtin gen ondergebracht om via de pasto rie naar veiliger oorden te worden overgebracht. Meer dan 300 Belgen, Neder landers, Engelschen en Ameri kanen ontvingen hulp. Verschei dene politieke personen en di- plcmaten waaronder de Belgi sche minister Bromans, en de beide zeens van den Franschen ambassadeur Leon Noe) waren de gasten van de geestelijkheid van Montbeliard, die het hun mogelijk maakten over de grens te komen. Een der geestelijken de Eerw. heer Schwander, die voor het ver voer der vluchtelingen zorgde, werd in Juli 1943 door de Gestapo gear resteerd, Hij stierf tijdens zijn overbrenging naar Bucheqwald in dep wagon. In de pastorie huisde ook een clandestine generale staf, geleid door den geestelijke Schwelb. Het was de centrale verbinding van den inlichtingendienst van Frpnche- Comte. Met hen. die weigerden in Duitschen arbeidsdienst te gaan werd een maquls gevormd en meer dan 5000 mannen namen aan het verzet deel. De pastorie van Mont- belliard werd het centrum van de sabotage en beschikte over een ra dio-zender die met de geallieerde posten verbinding had. In d? stad hielden de geestelijken een inzame ling teneinde de maquis van le vensmiddelen te kunnen voorzien. Vijf keer werd de pastorie door de Duitschers onderzocht. Twee geeste lijken, de Kapelaans Kammerer en Fesselt werden resp. naar Buchen- wald en Dachau gedeporteerd. Twee maal zette men den deken gevan gen. Verscheidene geestelijken, die gevangen genomen waren, danken hun vrijheid aan de komst der ge allieerde troepen. Het Amerikaansche opperbevel heeft thans op deze wijze bet moe dig gedrag van de geestelijkheid van Mecitbeliard geëerd. INGEZONDEN U sehirijit in uw verslag dat de goederen door de prijsbeheer- sching verkocht werden tegen veel hoogere prijzen, dan de vooroor logsche prijs, Dit is juist. Maar ik WÜde er graag nog wat aan toe gevoegd zien, namelijk: De verkoop van de mbesJagge- nomen goederen der firma J. G. Engeln werd gecontroleerd door een der firmanten en deze consta teerde, dat er behoorlijk geknoeid werd. Ie. Een verkoopster mocht voor honderd gulden besteden, terwijl zij volgens recht voor een bedrag van f 40,i aan goederen mocht koopen. (Een uit meerdere geval len), 2e. Dat de naam op de stam kaart en in bezit zijnde vergun ning niet met elkander overeen kwamen, daar deze vergunning op naam gesteld was van den heer J. Kat, controleur der prijsbeheer- sching. Toen dit was vastgesteld, tevens het van het meer koopen van goe deren door andere koopers en koopsters, waarschuwde een onzer den Officier van Justitie, die ter plaatse kwam en gelastte een on derzoek in te stellen. Daarbij bleek voigens de verklaring van den controleur der prijsbeheersching, den heer J. Kat, dat die vergun, ning al reeds door hem was geho noreerd bij een winkelier te Ber, gen en dus voOr den tweeden keer werd aangebóden door een bevriende relatie van den heer J, Kat, tijdens den verkoop van de inbeslaggenomen goederen bij de firma J. G. Engeln. Bij het door den Officier van Justitie gejaste onderzoek, kwam tevens aan het licht, dat de vergunning spoor loos was verdwenen, terwijl ook de genoemde koopster deze niet meer in haar bezit had. doch be weerde deze te hebben afgegeven aan een der ambtenaren! Het on derzoek wees ook nog uit, dat aan bevriende relaties van de prijs beheersching ook goederen wer den afgeleverd zonder ipaehtname der distributie-voorschriften, na melijk zonder punten. G. ENGELN. QE EXPORT vlucht h« verre de topje 1939 bedroeg 1947 ruim 2 van dezen oc geheel aan de 50 millioen boven aan in producten. Ri vak Septemb valuta opleve Ter vergelijking de vóóroorlogsche 45 millioen kg. b waarde van circa in 1939 120 millio) waarde van f6.4 m werd een record j millioen kg. en bijna f9 millioen. mers zijn Frankri Britsche bezettings land, terwijl in ze sche landen en in zee groote vraag sche pootaardappel Teelt t De huidige ontw lijk geweest door welke de teelt van hier te lande na schappelijk onderz» de proefnemingen Daardoor kan een geleverd, dat in k boven hetgeen eld. duceerd. Het poot geleidelijk aanzien bedroeg in 1946 bij Binnen enkele de bevrijding kei landsche pootaa één der eerste p buitenlandsche n aangeboden en v Nederland nog afhankelijk was der exporteerend den import van en grondstoffen - versterking van landsche valuta-i oogst 1945 werd lioen kg. geëxpo waarde van bijn Ook in De uitvoer van p voor een groot deel oude exportras Bir gedeeltelijk in een gedeeltelijk door d dividueel. Individ' mogelijk naar alle den en een aantal den, voornamelijk Vele exporteurs, baanbrekend werk ben proefzendingen tenlandsche relatie de commissie voqi propaganda in het vele zendingen vooi nemingen in ande zorgd. De technische dit sneeuwploegen trambaan Amst sneeuwbanken o Schoten weerkl dagmiddag om v: Amersfoort, Baar wind was in de ri Paleis Soestdijk.. van het Oranje stond niet meer s Prinsje of Prinses veler vragen. „Kt vlag uitsteken", 1 ren. Velen haald ten reeds te v overtuigd waren de gebeurtenis thans een feit wa Heel even beki angstig gevoel. M heel even. Het w looven en wij gel niet. Spoedig beg A.N.P. de telefo „Waarom wij he niet hadden". We telefoneerd eens de saluutbat Ja, daar hadden ook gehoord. Er vele menschen v< wantdie zot gauw gaan schie! wilde, dat de bai oefening hield en ling stond opgest

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2