HONDERD MILLIOEN GULDEN AAN DEVIEZEN Verraadster van burgemeester Hoogeboom berecht Opschudding in Baarn en Soest Frankrijk wil niet opnieuw een koloniaal systeem invoeren EEN UURTJE TELEX Binnenkort weer distributie van fietsen en banden De belangen van kleine boeren Door export van bloembollen en pootaardappelen D Eisch acht jaar Saluutschotenweerklonken Mislukt het bouw programma 1947? Zaad en vrucht NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 14 Februari 1947 PAG. 3 ^E EXPORT VAN POOTAARDAPPELEN welke van 1930 tot 1940 een groote vlucht heeft genomen, overtreft op het oogenblik in gewicht en waarde reeds verre de topjaren van vóór den oorlog. De gemiddelde uitvoer van 1937 tot en met 1939 bedroeg ongeveer 150 millioen kg. Uit den oogst 1946 was reeds vóór 1 Jan. 1947 ruim 200 millioen kg. uitgevoerd, terwijl de totaal geprojecteerde export van dezen oogst ongeveer 400 millioen kg. bedraagt, waarmede zelfs nog niet- geheel aan de vraag kan worden voldaan. Met een deviezenopbrengst van ruim 50 millioen over 1946 staan de pootaardappelen met de bloembollen 56 mill.) boven aan in de rij van geëxporteerde Nederlandsche industrieele en agrarische producten. Realisatie van den geprojecteerden export uit den oogst 1946 (tijd vak September 1946April 1947) zal bijna 100 millioen aan buitenlandsche valuta opleveren. Ter vergelijking diene, dat in 1929 de vóóroorlogsche export ongeveer 45 millioen kg. bedroeg met een waarde van circa f2.6 millioen en in 1939 120 millioen kg. met een waarde van f6.4 millioen. In 1937 werd een record gevestigd met 153 millioen kg. en een opbrengst van bijna f9 millioen. De grootste afne mers zijn Frankrijk, België en de Britsche bezettingszone in Duitscn- land, terwijl in zeer vele Europee- sche landen en in vele landen over zee groote vraag naar Nederland sche pootaardappelen bestaat. Teelt staat op boog peil. De huidige ontwikkeling is moge lijk geweest door het hooge peil, welke de teelt van pootaardappelen hier te lande na intensief weten schappelijk onderzoek en uitgebrei de proefnemingen, heeft bereikt. Daardoor kan een product worden geleverd, dat in kwaliteit uitsteekt boven hetgeen elders wordt gepro duceerd. Het pootgoedareaal werd geleidelijk aanzienlijk uitgebreid en bedroeg in 1946 bijna 33.000 ha. Binnen enkele maanden na de bevrijding kenden de Neder landsche pootaardappelen als één der eerste producten op de buitenlandsche markten worden aangeboden en vormden toen Nederland nog vrijwel geheel afhankelijk was van den steun der exporteerende landen voor den import van levensmiddelen en grondstoffen een welkome versterking van onze buiten landsche valuta-positie. Uit den oogst 1945 werd ruim 133 mil lioen kg. geëxporteerd met een waarde van bijna f30 millioen. Ook individueele export De uitvoer van pootaardappelen is voor een groot deel gebaseerd op het oude exportras Bintje en geschiedt gedeeltelijk in centraal verband en gedeeltelijk door de exporteurs in dividueel. Individueele export is mogelijk naar alle overzeespbe lan den en een aantal Europeesche lan den, voornamelijk in den Balkan. Vele exporteurs, die op dit terrein baanbrekend werk verrichten, heb ben proefzendingen naar hun bui tenlandsche relaties gestuurd. Ook de commissie voor pootaardappel- propaganda in het buitenland heeft vele zendingen voor officieele proef nemingen in andere landen ver zorgd. Door nauwe samenwerking tusschen de regeering en het be drijfsleven, alsmede door stu diereizen, wetenschappelijke voorlichting en films, wordt bo vendien in binnen- en buiten land belangstelling voor dit Ne derlandsche product gewekt. De uitvoering van de overeenge komen transacties stuitte vooral in het begin op groote moeilijkheden, wegens ernstig tekort aan verpak kingsmateriaal (o.a. jute zakken en krattenhout). Mede door de beperk te transportmogelijkheden koo het exportprogramma niet volgens den aanvankelijken opzet worden afge werkt. Als gevolg hiervan moest nog verladen worden in een tijd, nl. December, waarin gewoonlijk geen pootaardappelentransport plaats heeft, daar de weersomstandigheden gedurende de wintermaanden hier voor doorgaans niet geschikt zijn. Half December moest de export dan ook wegens den Ingevallen vorst worden stopgezet, waardoor een achterstand in de verlading is ont staan. Grootere behoeften Als gevolg van den oorlog zijn de behoeften in de meeste landen thans grooter dan vóór 1940. In de komen de jaren zal echter rekening moeten worden gehouden met concurrentie van andere landen, waar men zich reeds intensief toelegt op de teelt van pootaardappelen, geschikt voor export. Daarnaast trachten verschil lende importeerende landen zich in mindere mate afhankelijk te maken van den invoer van pootaardappe len, zoodat de Nederlandsche export hiervan ongetwijfeld den terugslag zal ondervinden. Daarom zullen, in dien Nederland zijn toonaangevende plaats wil behouden, rassen moeten worden gekweekt, welke zooveel mogelijk onvatbaar zijn voor wrat ziekte en phytophthora (ziekte in loof en knol), en dient blijvend aandacht te worden besteed aan de resistentie tegen virus- en andere ziekten, alsimede tegen de droogte. Uitvoer van niet door den N.A.K. (Ned. Alg. Keuringsdienst voor Landbouwzaden en Aardappelpoot- goed) goedgekeurd pootgoed is ver boden. DE MOORD OP GENERAAL DE WINTON De geallieerde autoriteiten wa ren op de hoogte van het feit, dat Maria Fasquinelli, de Ita- liaansche vrouw, die den Brit- schen brigadegeneraal R. W. M. de Winton te Pola heeft ver moord, het plan had een hoogen Britschen officier te dooden, al dus de Italiaansche premier De Gasperi in de constitueerende vergadering. De moord is ge pleegd uit wraak wegens het vredesverdrag. De Italiaansche regeering heeft haar leedwezen betuigd, doch moet vaststellen, dat de verantwoordelijkheid voor het gebeurde bij de geal lieerde autoriteiten ligt, daar deze gewaarschuwd waren. IjSCEVAAR OP DEN RIJN Ter bescherming van de brug over den Rijn bij Dusseldorf zijn thans ijsbrekers in actie ge komen. die van de Nederland sche grens af tot ver stroom opwaarts de groote ijsmassa's trachten te keeren, teneinde kruien van het ijs tegee de brug- gehoofden te voorkomen. Offi cieel is medegedeeld, dat de brug voorloopig gebruikt kan blijven worden. Wel is men be vreesd voor verbreking van ver bindingen, wanneer de geweldi ge ijsmassa's, die zich ter hoog te van Bonn en Coblenz over een uitgestrektheid van dertig kilometer in den Rijn hebben opgestapeld, straks los komen. Een uitgebreide en ingewik kelde verraadzaak is in de zitting van het Amsterdam- sche Bijzonder Gerechtshof te Utrecht behandeld. De 30-ja- rige Rotterdamsche B. de Leeuiv_en haar verloofde, la ter haar echtgenoot, waren in 1944 ondergedoken in Venhui zen. Zij was half-jodin en werd bij een persoonsbewijs- controle gepakt en naar den S.D. te Amsterdam overge bracht. Na acht dagen in het huis van bewaring aan de Weteringschans •te zijn geweest, werd zij op vrije voeten gesteld, maar fungeerde toen als aanbrengster voor den S.D. Van den SD.-rechercheur Moesbergen kreeg zij opdracht in de van Eeghenstraat te gaan wandelen en goed uit te zien naar personen met een Joodsch uiterlijk. Op haar aanwijzing deed de S.D. een inval in een woning aan de van Eeghen straat-, waar verd. iemand met een Joodsch uiterlijk naar bin nen had zien gaan- Twee per sonen werden gearresteerd. Een van hen sloeg door, waarop drie personen in Haarlem werden opgepakt. Voorts verleende zij medewerking bij invallen te Hoorn en Hoogwoud, Alle slachtoffers vielen in handen van den S.D., minstens zeven personen kwamen in de gaska mers van Auschwitz en Bergen- Belsen of stierven van uitput ting, o-w. de burgemeester van Hoogwoud, in wiens huis Joden waren gevondëh, Dé procureur fiscaal achtte een zware straf op zijn plaats, doch hield ook rekening met verschillende ver zachtende omstandigheden, o-a. dat verdachte een baby van zes weken heeft. De eisch was acht jaar. De verdediger verzocht het Hof een psychiatrisch onderzoek te doen instellen. Vertrek mariniers- miliciens uitgesteld Het .vertrek van het transport van 200 mariniers-miliciens per ..Nieuw Holland", dat 19 Febr. a.s. uit Amsterdam zou geschie den, is wegens een machinesto ring van het schip tot nader or der uitgesteld. De slechte ontvangst op de 415 Meter Daar op het oogenblik het programma van den radio-om roep, uitgezonden op de 415 M. golf in sommige deelen van het land „steekt" of niet ontvangen wordt, tengevolge van storing door buitenlandsche zenders, heeft de P.T.T. zooals bekend een aantal hulpzenders ge plaatst. Deze zijn opgesteld in Zuid-Limburg, Hoogezand en Lopik en geven het 2e program ma door op de 218 en 245 M. Bovendien vinden sinds kort proef-uitzenidngen van het 2e programma plaats op de 1875 M. Het ligt verder nog in het voor nemen een hulpzender te plaat sen in Twenthe en een in de omgeving van Venlo. Luiste raars, die het 2e programma slecht ontvangen, zullen daarom goed doen, ook euis te luiste ren op de 215, 245 en 1875 M. Filmindustrie te Maastricht Te Maastricht is op eenigs- zins officieele wijze in gebruik gesteld een nieuwe filmindus trie, „Internationale Film-In dustrie" INFI, die zich voorloo pig zal bezig houden met de vervaardiging van reclame- en industrie-films. De ateliers, stu dio's en opnameruimten zijn ge vestigd in huize Bethlehem te Limmel-Maastricht, Het bij dit huis gelegen park biedt ook ge legenheid voor buitenopnamen. Als directeur van de nieuwe onderneming treedt op de heer J. Netto uit Alkmaar. JfPN I 1 J v ":v êmèééëêüm De technische dienst van de N.Z.H.T.M. is in samenwerking met sneeuwploegen begonnen met het sneeuwvrij maken van de trambaan AmsterdamMonnikendamEdam. Een der vele sneeuwbanken op het traject wordt weggegraven. (A.N.P. P.) sterkte de „zekerheid" van de geboorte van een Oranjetelg nog meer. De jongens van de saluutbatterij begonnen onge duldig te worden. Ze hadden het schieten „zuiver" gehoord en hoewel ze er rotsvast op ver trouwd hadden, dat zij het eer ste zouden schieten, begon er bij hen eenige twijfel te rijzen. Een telefoontje met de Prins Bernhard-kazerne te Amersfoort was voldoende om het mysterie op te lossen: militairen oefenden op de Leusderheide Schoten weerklonken Donder dagmiddag om vier uur over Amersfoort, Baarn en Soest. De wind was in de richting van het Paleis Soestdijk.. De telefoon van het Oranje-comité Soest stond niet meer stil- „Is hef een Prinsje of Prinsesje", zoo luidde veler vragen. „Kunnen we de vlag uitsteken", vroegen ande ren. Velen haalden de attribu ten reeds te voorschijn, zoo overtuigd waren ze, dat de blij de gebeurtenis op Soestdijk thans een feit was. Heel even bekroop ons een angstig gevoel. Maar ook slechts heel even. Het wag niet te ge- looven en wij geloofden het ook niet. Spoedig begon ook bij het A.N.P. de telefoon te bellen. „Waarom wij het nieuws nog niet hadden". We telefoneerden dus maar eens de saluutbatterij in Baarn. Ja, daar hadden ze het schieten ook gehoord. Er stonden reeds vele menschen voor de batterij, wantdie zou nu ook wel gauw gaan schieten. Het toeval wilde, dat de batterij juist een oefening hield en in gereedstel- ling stond opgesteld. Dat ver- Fransch begrootingstekorf bijna twee-en-een-half milliard De Fransche minister van fi nanciën Robert Schumann heeft aan de commissie voor finan- cieele aangelegenheden van de Nationale Assemblee medege deeld, dat hij het tekort op de Fransche gewone begrooting voor 1947 op 2.442 millioen gld. schat. De uitgaven raamde hij op 14.652 millioen gld. en de in komsten op 12,210 millioen, Ramadier over Indo-China De Fransche Ministerpresident, Ramadier, heeft Donderdag tij dens een persconferentie de kwestie Indo-China uitvoerig besproken. Hij deelde mede, dat Hue door Fransohe troepen, die over het algemeen de situatie meester zijn, bezet was. Over de voorstellen, die Vietnam Frankrijk zou hebben gedaan zeide Ramadier, dat hij een desbetreffend document uit Parijs ontvangen had. Het document zou echter niet van Ho-Tsji-Minh afkomstig zijn, zoodat geen zekerheid omtrent de authen ticiteit kop worden verkregen. De voorstellen zijn gebaseerd op de overeenkomst van 6 Maart. Maar, vervolgde Ramadier, „ik moet hier bij opmerken, dat deze overeen komst door don aanval op Hanoi ge schonden werd. Er bestaat dus geen basis, die aap deze overeenkomst zou kunnen worden ontleend. Wij handhaven ons standpunt: vrijheid voor de Annamietische volken in het raam van de Fransche Unie en de Indo-Chineesche Federatie. Wij willen onder geen voorwaarde An- r.am opnieuw veroveren en opnieuw een koloniaal systeem invoeren. Wij willen slechts met een regeering on derhandelen, die er borg voor staat, dat de aangegane overeenkomsten nageleefd worden. Ik hoop dat de Annamieten zichzelf rekenschap zullen geven van het nuttelooze van hun strijd en een modus zullen vin den, die niet te rijmen is met polt- tieken moord of politieke dicta tuur". Ramadier verklaarde voorts, dat waarschijnlijk in het begin van de volgende maand in de Nationale Vergadering debatten zullen wor den gevoerd over alle aangelegen heden betreffende de Fransche Unie. De volgende week zal gede batteerd worden over de buiten landsche politiek met het oog op het vertrek van de Fransche delegatie paar Moskou. Ramadier sprak vervolgens over de onderhandelingen van de Fran sche regeering en leiders van het Fransehe Verbond van Vakvereepi- gingen, die de politiek der regee ring inzake de prijzep goedgekeurd hebben, Indien inzake de kwestie der salarissen verschil van meening bestaat, aldus Ramadier, Is dit niet zoo ernstig als het lijkt. BINNEN enkele dagen zal de straatverlich ting in Den Haag terugge bracht zijn op 50% van dev vooroorlogsche verlichting, na 8 uur zelfs tot 25%. Een kleine tip voor de burgerij? De president van Oost- Indcnesië, Soekawati, zijn echtgenoote en zoon, brachten Donderdag een bezoek aan het Asta-Tu- schinski-theater. Speciaal voor hen en het groot aan tal aanwezige autoriteiten werden Nederl. films ge draaid over den wederop bouw enz. ik In het zie kenhuis St. Joannes de Deo overleed de békende missionaris, de Capucijner pater F. v. Loon. Hij werk te vooral op Sumatra. Overeenkomstig desbetref fende bepalingen van het Zuiveringsbesluit wercL Hein Jordans, 2e dirigento van het Maastrichts Stede lijk Orkest ontslag uit zijn functie verleend. ik Woensdagavond had op den Rijswijkscheweg te Den Haag een aanrijding plaats tusschen 'n vracht wagen en den 37-jarigen wielrijder E. C. Bubbert. B. kreeg een inwendige verbloeding en overleed gedurende het transport eiland verwacht. De be volking maakt zich op om deze auto's feestelijk te ontvangen. ik Zich een weg banend door het ijs heeft de „Vlieland" in 2)4 uur de tocht van Terschelling naar Har- A naar het ziekenhuis, ik Ambtenaren ontdekten 'n groote tarwefraude in West Brabant. Verschil lende arrestaties werden reeds verricht en men ver wacht er nog meer. ik Be stemd voor Argentinië vertrokken vanuit Schip hol leden van een Neder landsche handelsdelegatie, ik Voed'seltransporten zijn op weg naar Urk. En naast voedsel.... siga retten. A.s. iV Zaterdag worden 50 auto's via den afsluitdijk op het semi- lingen volbracht, ik We derom gingen 14 perso nen te voet over de Wad denzee. In 3 K uur weid de tocht van Hornhui- zen naar Schiermonnik oog gemaakt. Op Schier monnikoog zijn bijzonder weinig brandstoffen. ik Gezien de moeilijkheden van huisvesting kan niet meer worden iijgegaan op de vele aanbiedingen, van ind'ividueelen erf groepen om tijdelijk in de mijnen te komen wer ken. ik De brandstoffen- positie op Terschelling is thans zeer nijpend. De K mogelijkheid bestaat, dat vanuit Amsterdam recht streeks over de Noord zee 180 ton steenkolen per kustvaarder naar Terschelling kunnen wor den gevoerd, ik De her opening van de „vrije" eiermarken te Nijkerk enk te Barneveld is tot na der order uitgesteld, ik Uit het gebouw voor Chr. Belangen te Zaandam werd een tot nu toe on bekende hoeveelheid waardebonnen voor het consumentencrediet ge stolen. ik Alle openbare scholen te Almelo werden,, gisteren gesloten. Indien' de kolenpositie niet spoe dig verbetert, zullen ook de bijzondere en middel bare scholen hetzelfde lot oncergaaan. De slui ting der Haaigisehe scho len werd met een week verlengd. „Schiet 's op. Jan!'' „Wacht nog even! Ze zetten hier Niemeijer's Gala Thee en ik krijg ook een kopje.'" (Advertentie) Schaatsers reden StavorenEnkhuizen Donderdagmorgen hebben de eerste schaatsenrijders den tocht Stavoren-Enkhuizen over het IJselmeer volbracht. Het is een dapper viertal uit Laaxum. De tocht werd in minder den twee uur volbracht. De rijders ver telden, dat het ijs door de vele wakken zeer gevaarlijk is, zoo dat hun tocht geen navolging verdient. Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat de plaat selijke distributiediensten op nader bekend te maken dagen in de maand Februari gele genheid zullen geven tot het indienen van aanvragen om fietsbanden en fietsen. Teneinde voor banden in aan merking te komen, moet de af stand van woning tot de plaats waar men zijn werkzaamheden verricht, tenminste 3 km. be dragen. De afstand welke in de uitoefening van zijn beroep per dag tenminste moet worden af gelegd, bedraagt 12 km. Indien van een openbaar middel van vervoer gebruik kan worden ge maakt, kan men geen aanvraag indienen. Wanneer men reeds eerder bandenbonnen heeft ge had, kan men thans slechts een aanvraag indienen, wanneer men de bonnen voor de banden, wel ke men wil vervangen, tenmin ste tien maanden tevoren heeft ontvangen. Voor arbeiders, werkzaam in een bedrijf met 10 of meer ar beiders, moet door de directie of den bedrijfsleider collectief een aanvraag worden ingediend bij den distributiedienst der ge meente, waar de werkzaamhe den worden verricht. Voor deze aanvrage moet gebruik worden vemaakt van bij de distributie diensten verkrijgbare formulie ren, waarop de normen, waar- In de Eerste Kamer besproken QONDERDAGMIDDAG begon de Eerste Kamer met de be handeling van hoofdstuk XI (Departement van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning) van de Rijksbegrooting voor 1947 en van de begrooting van bet Landbpuw-Crisisfonds voor hetzelfde dienstjaar. De heer Hoogland (PvdA) verklaarde, dat men zeer tevre den kan zijn over de voedsel voorziening m Nederland. Ten aanzien var de pi ijzen in den landbouw dient er naar ge streefd te worden, dat de onder nemers een redelijk bestaan hebben. Tegen het betalen van zwarte loonen bfitaan groote bezwaren, Mej. Tjeenk Willink (PvdA) critiseerde de stichting voor maatschappelijk werk ten plattelande, De heer Zegering Had- de r s (PvdV) vroeg o,a„ hoe de Minister zich voorstelt de ratio nalisatie der kleine boerenbe drijven, Voorts uitte hij zijn te leurstelling erover, dat het vraagstuk der pachtprijzen nog niet is opgelost. De heer K o 1 f f (CH) gaf te kennen, dat zijn fractie in het algemeen met het beleid van den Minister kan meegaan. Den bijslag van f 38.per jaar op bet voedselpakket achtte spr. een zware druk op de zoo be rooide schatkist. De heer v. Velthoven (KVP) betoogde ten aanzien van de sluiting van standaardisatie- bedrijven, dat eisch van rechts herstel is: heropening of scha devergoeding. Handhaving van de kleine boerenbedrijven is een landsbelang. Het kleine bedrijf mag niet meer een copie van het groote zijn. De Minister moet de onrust en de onzeker heid voor de kleine boeren, wier beteekenis hij nader in het licht Stelt, weg nemen en hen daad werkelijk steunen. Voorts be pleitte de heer van Velthoven Industrie-spreiding, waardoor voorkomen kan worden dat ar beiders weggezonden worden naar industriecentra. In Noord- Oost-Brabant wachten duizen den hectaren land -in het ge bied van de Beersche Maas op vruchtbaarmaking. De heer B i e w e n g a (AR) verheugde zich over de maatre gelen, welke de Minister ten aanzien van den groentenhan- del heeft genomen, De heer Brandenburg (CPN) achtte in verband daar mede de overbodigheid van den tusschenhandel bewezen Minister Mansholt zal Dins dag antwoorden. Het Diocesaan Filmcongres (vervolg van pagina 1) Na de bevrijding werd aller eerst in het Zuiden het werk der K.F.A. weer opnieuw ter hand genomen. En met succes. Ook in Den Bosch wordt een groote dio cesane actie gehouden- De K.F.A. heeft den bijzoinde- ren steun van het Nederlandsch Episcopaat en ook van onzen H. Vader den Paus, die een finan- cieele bijdrage heeft toegezegd, De K.F.A, werkt van bovenaf en overkoepelt de organisaties; het woord van de daad is aan de plaatselijke afdeelingen, die over al zullen moeten verrijzen. De heer J. P. Gribling hield vervolgens een inleiding over den invloed van de film op den mensch. Hij schetste de naideelige gevolgen, die het voortdurend be zoek aan minder gewenschte films op den duur op den mensch moet hebben, vooral op de jonge ren en drong er op aan, dat men nu de handen eens ineen zou slaan om het filmprobleem defi nitief tot oplossing te brengen. Waar meer dan 50 pet, van het bioscooppubliek katholiek is, moet; hot mogelijk zijn met deze massa invloed op de theaterexploitanten en zoo op de producers te krijgen. Sommige geloofggepooten staan nog sceptisch tegenover de KFA, dat is echcter defaitisme. De groote werkzaamheid <jer K.F.A. zag spreker voornamelijk in de keuring, de opvoeding en in een eigen productie gelegen. Daarover werd uitvoerig var, gedachten gewisseld. Wenschen en verlangens kwamen naar vo ren en vooral de jongeren zullen zich vopr de goede film gaan in zetten. Majoor van 't Hof wilde pok de ouderen by de nieuwe actie betrokken zien, zij toch heb ben veelal een rijper oordeel dan de jeugd. De heer van Domburg Uitte de wenschelijkheid, dat er weer een nauw contact tusschen pers en filmkeuring zou komen. De K.F.A. verlangt wel dat de pers zioh bij haar oordeel neer legt, doch omgekeerd Is dat niet het geval, terwijl toch de film critici menschen zijn, die even als de leden der filmkeuring naar eer en geweten handelen en veel al over een filmervaring beschik ken. De discussie duurde tol laat in den middag voort en dreigde zieh in onbelangrijke details te gaan verliezen, als niet Mgr. Huibers het woord had genomen. De moreeje invloed van de film is de voornaamste, aldus de Bisschop, daarnaar moet zij aller eerst worden beoordeeld. Het groote succes van dit filmcongres zag Z.H. Exc. voorts voorname lijk in het feit, dat de groepen elkaar hadden gevonden- HU wees er de katholieken op, dat men njei afzijdig moet blijven, doch da K.F.A. naar vermogen moet steunen. Hiermede was practisch het einde van het congres gekomen, al duurde het nog geruimen tijd alvorens de heer Boyer het werk program der diocesane actie na der uiteen kóp zetten. Dit pro gram houdt o-a. in, dat men con tact zal zoeken met de zaalhou ders en voor de jongeren film- cursussen gaat organiseeren. Ook aan de schoolfilm zal aandacht worden besteed en het voornaam ste is wel, dat men wil komen tot een filmschool, zooals wij ook een tooneelsdhool, een muzieksdhool e.d. kennen. Restjmcerende kunnen wij zeg gen, dat er op het diocesaan film- congres niel alleen veel gepraat is, maar dat er ook daden zullen komen, die een werkelijke op lossing van het zop dringende filmprobleem zeer nabij brengen. Dat katholiek Nederland haar plicht in deze duidelijk zie! Als wij in staat zijn gebleken een eigen pers en een eigen studio te krijgen, dan moeten wij toch in staat zijn minstens onzen in vloed op de film te doen gelden, aan voldaan moet worden, ver meld staan. Individueele aan vragen, waaronder die van ar beiders werkzaam in bedrijven met minder dan 10 arbeiders, moeten in 't algemeen worden ingediend bij de distributiedien sten van de woongemeente, ook al morden de werkzaamheden elders verricht. Indien men de fiets echter uitsluitend buiten de woongemeente gebruikt, dient de aanvraag bij den dis tributiedienst van de gemeente waar men zijn werkzaamheden verricht, te geschieden. Aanvragen voor fietsen kun nen alleen individueel worden ingediend. De afstand van wo ning tot werk moet tenminste 5 km bedragen; het aantal in de uitoeofening van zijn beroep per dag af te leggen kilometers be draagt 20. Kamerlid Steinmetz stelt vragen Het lid van de Tweede Ka mer, de heer Steinmetz, heeft aan den minister van Openbare Werken en Wederopbouw de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Wil de minister mededeelen of het juist is, dat in de maand Januari geen enkele uitvoe- ringsvergunning voor woning bouw werd verstrekt, en, indien er wel uitvoeringsvergunningen zijn verstrekt, hoe groot dit aan tal is? 2. Is de minister niet van oordeel, indien weinig of geen uitvoeringsvergunningen zijn verstrekt, dat dan het bouwpro gramma 1947 zal moeten mis lukken? Zal het dan niet nood zakelijk zijn het bouwprogram ma 1947 te herzien? 3. Is de minister niet van oordeel, dat het bouwprogram ma 1947 (28.000 woningen) niet verwezenlijkt kan worden we gens gebrek aan bouwmateria len, alsmede wegens te geringe toewijzing ten behoeve van de volkshuisvesting? 4. Wil de minister zich ver staan met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, ten einde gen grooter quantum bouwma- erialen beschikbaar gesteld te kriigen ten behoeve van den woningbouw? 5. Acht de minister het niet noodzakelijk, mede om een einde te maken aan de nog voorko mende „krepeergevallen", dat vooralsnog slechts bouwmateria len worden beschikbaar gesteld ten behoeve van de volkshuis vesting? Prof. Mr. J. v. d. Ven hoogleeraar Mr. J. J. M. v. d, Ven te Bilt- hoven werd door het bestuur der St, Radboudstichting be noemd tot hoogleeraar in de fa- cultei der Rechsgeleerdheid om onderwijs te geven in het Ar beidsrecht aan de R. K. Univer siteit te Nijmegen, Prof, v- d. Ven is oud-student der Nijmeeg- sche Alma Mater. "pOT ONZE Noard-Hallandsche tuinders en bouwers zal de parabel uit het Evangelie van deze week van Sexagesima wel duidelijk spreken: de zaaier en zijn werk op het land. Het is te hopen, dat ook U weer spoedir aan het werk kunt en de weer omstandigheden dit zullen toe laten. U gaat ploegen en spitten zaaien en planten. U hoopt na tuurlijk, dat Uw werk gezegen zal worden en zooveel mogelij 1 vrucht draagt. Ook God is al: een zaaier. Hij legt in ons d' kiem van Zijn genade door on Doopsel. Nu moeten we groeie en voortgang maken, vruel dragen. Het is niet voldoend gedoopt te zijn, in naam kathc liek te wezen. Wij moeten vruchten voortbrengen, door een goed leven en goede wer ken bewijzen, dat wij inderdaad kathojiek zijn. Wij moeten den Hemel verdienen.' MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3