Het Fransche Overheidspersoneel legt het werk neer ORDER „STAAKT HET VUREN treedt heden in werking Minister bereid tot overleg met den groenten handel UUR ONS Frankrijk gaat verbond sluiten met Tsjecho-Slowakije Britsche regeering geeft het op N EN REEK ORANJE-BAL CRANDJEAN WELOT Voldoening in Nederlandsche kringen Natsir contra Minister Jonkman Artillerie-duel bij Medan Engeland wil geen voorrang Eén groote Unie van Overheidspersoneel Stroom van stakingen om hoogere bonen en lagere prijzen CHAOS TE PARIJS Parlementaire commissie op de terugreis Dit jaar slechts één paar schoenen Indien advies stopzetting in- en verkoop van groenten wordt ingetrokken Om zich te beveiligen tegen Duitschland Palestina voor de Ver. Naties eergisteren. De stemming* shoudend, zij het dan ook dat pecialiteiten ie's lager wer. teerd. Met pandbrieven was >od in de pot. atie 2 1/4 procent. TSCHE KARTELS WORDEN ONTBONDEN ;eneraal Sir Brian Robert- atsverv. militair gouver- n de Britsche zone van and, heeft medegedeeld, plan is opgesteld om de kartels te breken. :ijdig met de verklaring arts on is in de Amerikaan- e de wet op de ontbinding els afgekondigd. De maat- zijn in overleg door Brit- Vmerikaansche autoriteiten Van Britsche zijde wordt eeld, dat inzake de kar- i overeenstemming tus- le vier bezettende mo rn is bereikt. Het Britsch- ansche ontwerp is echter den geallieerden bestuurs- oorgelegd'. De Britsche len hebben betrekking op ningen met meer dan 10 werknemers. Waar blijkt, een enderneming schuldig >pdracht worden gegeven reidng van haar economi. •ht. s de Amerikaansche wet rtels kan ten hoogste een van 200.000 mark of een isstraf van 10 jaren wor sen. ïritsche zone zal een uit- r worden gemaakt voor die reeds onder Britsch taan, zooals de I. G. Far- rupp. De steenkool-, ijzer- idustrie zullen genationa- srden. t treedt onmiddellijk in Volgens een officier van irscommissie is het niet ing alleen maar te straf- uitschers moeten ook lee rt, dat de kartels, die in ig van de oorlogvoering anti-demccratsch waren. olledig adres van ren in Indië en een 1 van 3.40 gld. en ■zenden iedere week peciale Indië-krant iet N. N. JJ. D. per sst! 16, ALKMAAR YATWEG 489, HEILOO presenteert: blijde gebeurtenis, test! Entree f 1, ct. ten bate v. d. Niwin r Koens Tooneelgroep. tper van Parijs" thans tAT EN DE KEIZER" ren! Brullen! i lach schieten als U in van de beide corn floor Koen op zijn best 'anaf heden a. d. zaal. om Voet thuiskomt, dan uit het raam hangen, wel gemist, maar ir aan de wandel, maar t is? Vlug gaan ze nu wat en schrik, daar ie karpers en goudvis- 3od. Zulke rakkers, wat Moeder Voet komt haast tranen in hun is haast uitgestorven Stafmuziek; 13.00 iiziek; 16.45 Piano; 19.00 iramma; 20.00 Nieuws'; Zuiden; 23.00 Nieuws; muzikaal programma. De republikeinsche Minister van Voorlichting Moehammad Natsir heeft in een interview met het Republikeinsche Pers bureau „Antara" de meening van Minister Jonkman, dat de interpretatie van Linggadjati niet afwijkt van den tekst der overeenkomst en geheime no tulen, bestreden. „Als de Ne derlanders de wereld tot getuige willen nemen van hun stand punt, aldus Natsir, dan moet de Nederlandsche Regeering de no tulen volledig publiceeren." Gisterenmorgen deelde de Nederlandsche militaire woord voerder mede, dat in den sec tor van Medan de republikei nen met artillerie het vuur heb ben geopend, waardoor twee Indonesische burgers werden gewond. De Nederlandsche ar tillerie bracht het vuur tot zwij gen. Bij doorzoekingsacties in den Oostelijken sector van Ne- derlandsch gebied uit werd een extremist gedood en een ge wond. In den sector van Soerabaja werd de bevolking van een kampong door de TRI ontvoerd. In een andere kampong stak een republikeinsche bende een aantal huizen in brand. Het waterniveau te Soerabaja is plotseling aanmerkelijk ge daald, zoodat thans de rivier op een aantal plaatsen door waadbaar ig, In den Noordelij ken sector stijgt echter het inundatiewater. Bij alle bovengenoemde ge vechtshandelingen werd een Nederlandsche militair zwaar gewond. Leopold Stokovsky dirigeert' Concertgebouw-orkest Naar wij vernemen zal de Amerikaansche dirigent Leopold Stokovsky op 22 Mei een concert van het Amsterdamsch Con certgebouw dirigeeren. De „Oranje" heden in Amsterdam Het m.s. „Oranje" met 724 re- patrieerenden aan boord, zal hedenavond om ongeveer 17 uur te Amsterdam aankomen. Zon dagmorgen om negen uur zal men beginnen met de debar- katie. Kolenpositie iets gunstiger ATTLEE, de Britsche pre mier, heeft het aanbod van President Truman om kolen, voor andere landen bestemd, naar Engeland te dirigeeren, afgewezen. Attlee motiveerde deze afwijzing met de mede- deeling, dat andere Europee- sche landen de brandstof evenzeer noodig hebben als Engeland. In een officieele verklaring van het ministerie van brand stofvoorziening en energie wordt gezegd: „Ofschoon de toestand nog zeer ernstig is en de kolenvoorraden ver beneden het veiligheidspeil blijven, wa ren er Donderdag- en Vrijdag morgen overal teekenen waar te nemen, dat er iets meer grond is gewonnen." Donderdag werden meer dan 30.000 ton steenkool bezuinigd, d.i. 43 pet. van het normale ge bruik en het hoogste cijfer tot nog toe, in de helft van het land, waar de electriciteitsbe- perkingen Maandag j.l. zijn in gegaan. In het totaal zijn in al le gebieden 112.000 ton be spaard. Van heden af zullen de binnenlandsche uitzendingen van de B.B.C. 's morgens drie uur en 's middags twee uur worden stopgezet. Tevens wordt er succes geboekt bij het ver keer, en bij het verwijderen der sneeuw op de spoorwegbanen. Groote ijsberg nabij de Nederlandsche kust? Treiler-visschers te Lowestoft hebben medegedeeld, dat ter hoogte van de Nederlandsche kust een ijsberg van 6.4 km. lengte is waargenomen, aldus de Evening Standard. QFFICIEEL IS AAN DEN VOORZITTER van de Ne- derlandsche delegatie der Bestandscommissie me degedeeld, dat door de Republikeinsche legerleiding de order „staakt het vuren" is gegeven, welke order op 15 Februari te 24.00 uur van kracht wordt. De mededeeling bevat de vol gende vijf punten: 1. Door de legerleiding van de Republiek Indonesia is de order tot het staken van het vuren uitgegeven aan leger, vloot en luchtmacht op den 12en Februari 1947. 2. Deze order wordt van kracht op 15 Febr. te 24.00 uur. 3. Tot gemeld tijdstip blijft de vorige order tot het vermij den van vijandelijkheden van kracht. 4. Indonesische strijdkrachten blijven op hun plaats op het tijdstip, dat de order „staakt het vuren" van kracht wordt; zij zullen ten spoedigste worden teruggetrokken tot 2 km. ach ter de demarcatielijn. 5. De plaatselijke comman danten zullen zich in verbinding stellen met de Nederlandsche commandanten ten einde onder werpen, die verband houden met de demarcatielijn, te bespre ken. De Nederlandsch-Indische Re- geeringsvoorlichtingsdienst tee kent hierbij aan, dat de afkon diging van dezen order uiter aard tot voldoening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moeilijkheden ont staan, die vermeden hadden kunnen worden, indien het be stand werkelijk gehandhaafd was. Indien dit bevel „staakt het vuren" daadwerkelijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemee- ne sfeer hier te lande ongetwij feld ten goede komen. Het republikeinsche persbureau Antara deelt mede, dat president Soekarno 32 nieuwe leden van het KNIP (voorloopig Indone sisch parlement) heeft benoemd. De installatie van deze nieuwe leden zal geschieden na de zitting van het parlement van 25 Febr. Van andere zijde wordt offi cieel medegedeeld, dat Bali door de republikeinsche regeering tot „gesloten gebied" is verklaard. Antara deelt verder mede, dat Sjahrir aan het hoofd zal staan van de Indonesische delegatie, die deel zal nemen aan de inter-Azia. tische conferentie te New-Delhi. De bonden van overheidsper soneel, aangesloten bij het N.V.V., de Ned. Katholieke Ar beidersbeweging en het Chris telijk Nationaal Vakverbond werkten tot dusver samen in twee afzonderlijke Unies, name lijk één voor ambtenaren op weekloon (werklieden) en één voor de ambtenaren op jaar- of maandloon (ambtenaren). Dezer dagen besloten de hoofdbesturen van de desbe treffende organisaties, in ver band met tot stand gekomen fusies tusschen ambtenaren- en werkliedenbonden, de beide be staande Unies te vereenigen tot één groote Unie Van Overheids personeel. Dit orgaan van samenwerking tusschen de drie richtingen in de vakbeweging van het over heidspersoneel omvat thans ca. 85.000 ambtenaren op jaar-, maand- en weekloon. Eeuwenoude volksgebruiken. In Graft, eeuwen geleden bekend door de walvischvaart, welke door de bewoners werd beoefend, wordt nog heden ten dage een spel, dat door de mannen werd gespeeld in de strenge wintersche dagen, wanneer er niet kon worden uitgevaren, beoefend. Op een halfronde ijzeren band worden centen gelegd, welke men er met kleine ballen tracht af te mikken. Dit lijkt gemakkelijk, doch valt lang niet mee. UET FRANSCHE OVERHEIDSPERSONEEL te Parijs heeft gisterenmiddag het bijltje er bij neergelegd als protest tegen de duurte en om de eischen tot ver hooging van de salarissen kracht bij te zetten. Op tal van regeeringsbureaux en openbare diensten weigerde men verder te werken. Om half vier sloten de scholen, terwijl de departementen van Luchtvaart, Oorlog en Marine en de loketten der Spaarbanken een half uur later volgden. De radio staakte haar uitzendingen en om vijf uur gisterenmiddag gingen ook de verkeers agenten naar huis, zoodat overal in de straten groote verkeersopstoppingen ontstonden. De voor de veiligheid nood zakelijke diensten, evenals de water-, electriciteit- en gas- voorziening en de geneeskundige diensten blijven echter functio- neeren. Ten slotte ging het personeel van autobussen en metro in sta king en de telefoonlijnen wer den afgesneden, behalve die van ziekenhuizen en brandweer stations. Er werden twee bij eenkomsten gehouden, waarop de stakers hun eischen uiteen zetten. RAMADIER WAARSCHUWT Paul Ramadier, de socialisti sche premier van Frankrijk, heeft gisteren in de Nationale Vergadering, nu er duizenden rijksambtenaren demonstree- ren voor hoogere loonen, ver klaard, dat, indien Frankrijk zich niet aan nationale disci pline kan onderwerpen, het land en zelfs de republikein sche staatsvorm in groot ge vaar zullen worden gebracht. Ramadier sprak tijdens het debat over de economische po litiek der regeering. Hij ver klaarde, dat het gevaar voor den franc en de algemeene eco nomie van het land even groot is als in het begin van Januari, toen zijn voorganger Leon Blum zijn anti-inflatiepolitiek begon, maar dat sindsdien het nationa le gevoel van verantwoordelijk heid scheen te verminderen. Het land moet zichzelf disci pline opleggen, anders zou in flatie niet zijn af te wenden en men zou nogmaals in de vicieu ze cirkel van loonen en prijzen, die tot in het oneindige jacht op elkaar maken, geraken. Ramadier deelde mede, dat de regeering „met alle haar ter beschikking staande hulpmidde len" zal vechten tegen hoogere prijzen en speculatie en Blums politiek zal voortzetten. Zij wenscht dit zoo lang mogelijk te doen met het „wapen der overtuiging". Tot de arbeiders zeide Ramadier: „Er kan geen algemeene loonsverhooging zijn, maar alleen een correctie bij de laagst betaalde categorieën". Hij waarschuwde ook de rijks ambtenaren niet te ver te gaan in hun manifestaties. DREIGT ER KABINETS CRISIS? Men meent te weten, dat het kabinet tevoren er in geslaagd was eenheid tusschen de par tijen te bewaren tegenover den stroom van stakingen, die ten gevolge van de stijgende onte vredenheid over den levens standaard en het voedseltekort dreigen. De huidige economische crisis kan zeer wel een kabi netscrisis ten gevolge hebben, daar de communisten den eisch van de georganiseerde arbeiders tot een „fundamenteel mini mumloon" en tot andere ver beteringen, wat de loonen be treft, ondersteunen. In regeerings- en politieke kringen was men na de rede van Ramadier pessimistisch ge stemd. Ondanks den oproep tot nationale discipline vreest men, dat de ontevredenheid groeit en zich mogelijk zal uiten in ver lammende stakingen in het ge- heele land. In sommige kringen vreest men, dat er een burgertwist zal uitbreken, tenzij de regeer ng er in slaagt, de prijzen laag te houden en de onrust onder de de georganiseerde arbeiders te kalmeeren. De parlementaire commissie voor Nederlandsch West-Indië is Vrijda- per KLM-vliegtuig van Curacao vertrokken voor de terugreis naar Nederland. De eerste etappe leidde naar New- York, vanwaar vandaag, Zater dag, doorgereisd wordt naar Amsterdam. Mr. G. C. J. D- Kropman verklaarde, dat alle leden enthousiast waren over de kennismaking met personen en toestanden in de West. Het be zoek van de commissie heeft de vriendschap met het moeder land ongetwijfeld versterkt. De commissie is, aldus mr. Krop man, in staat het parlement bij de komende besprekingen over de wetswijziging volledig in te lichten. De heer G. Wagenaar zag zich door ziekte genood zaakt zijn terugreis nog eeni- gen tijd uit te stellen. Donderdagavond heeft de par lementaire commissie voor West' Indië te Willemstad een druk bezochte afscheidsreceptie ge houden. De voorziter der com missie, mr. G. C. J. D. Krop man, dankte gouverneur Kas teel en de bevolking van Cura- gao voor de medewerking en de ontvangst. In zijn antwoord ver klaarde gouverneur Kasteel het bezoek van de parlementaire commissie op hoogen prijs te stellen voor de goede betrekkin gen tusschen Nederland en Cu- ragao. De vakgroep Detailhandel in schoenen deelt, naar aanleiding van geruchten aangaande de ongeldigverklaring der in om loop zijnde schoenenbonnen en een eventueele afschaffing van de schoendistributie mede, dat voor de aankoopmogelijkheden van het publiek uiteraard niet de distributie, maar de binnen landsche productie beslissend is. Deze zal dit jaar nog van dien aard zijn, dat in het algemeen slechts één paar schoenen per volwassen inwoner ter beschik king zal staan. De uiterst geringe import van schoenen zal dit getal niet zicht baar gunstig kunnen wijzigen. In dit verband vestigt de vak groep de aandacht op den hui- digen bonvrijen verkoop van Amerikaansche schoenen. Het quantum hiervan oorspronke lijk ruim 2 millioen paar is inmiddels reeds tot ongeveer 300.000 paar gedaald. De vak groep deelt tenslotte mede, dat de wenschen van een deel van het publiek naar meer geva rieerd schoeisel, zeker niet be vredigd zullen kunnen worden, als gevolg van de schaarschte aan grondstoffen en arbeids krachten. DETAILHANDEL IN GROENTEN heeft aan minister Mans- holt aangeboden het huidige conflict aan arbitrage te onder werpen. De minister heeft hierop telegrafisch geantwoord, dat hij zulk een arbitrage niet mogelijk achtdaar het hier een kwestie van regeeringsbeleid betreft. Wel verklaarde hij zich bereid tot overleg met de vakgroepen, nadat deze hun advies tot stopzetting van den in- en verkoop van de groenten, onderworpen aan de maximumprijsregeling, zouden hebben ingetrokken. Bovenstaand antwoord van den minister werd gisteravond ter kennis gebracht van een openbare vergadering van de groentenhandelaren uit Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Gorkum, Sliedrecht, Papendrecht en omliggende gemeenten en vertegenwoordi gers van den groothandel en markt- en straathandel in dit rayon. De vertegenwoordigers van den groot- en kleinhandel spra ken in een motie hun scherpe afkeuring uit over de maatre gelen van het ministerie van Landbouw en verzoeken in de EEN CULTUREEL VERDRAG MET POLEN He; Fransche ministerie van buitenlandsehe zaken heeft medegedeeld, dat Frankrijk binnenkort een verbond zal sluiten zoowel met Polen als met Tsjecbo-Slowakije. In ihet officieele communiqué van het ministerie van buiten- landsche zaken wordt gezegd, dat ter gelegenheid van het teekenen van de vredesverdragen te Parijs, de Tsjecho-Slowaaksche minister van buitenlandsehe zaken, Masa- rijk, zich heeft verstaan met Fransche vertegenwoordigers. Als gevolg hiervan hebben beide re- geerinigen, verlangend een bijdra ge te leveren bij het versterken van de algemeene veiligheid en het herstel van Europa, besloten onderhandelingen te beginnen ten DE MOORD OP GENERAAL DE WINTON Maria Pasquineili voor Britschen Krijgsraad Maria Pasquineili, de 33-ja- rige Italiaansche, die er van wordt beschuldigd den Brit schen brigade-generaal R. W- de Winton te hebben doodge schoten, zal, naar van bevoeg de zijde wordt vernomen, door een Britschen krijgsraad wor den berecht. De verklaring van den Ita- liaanschen premier, De Gaspe- ri, waarin hij Italië's verant woordelijkheid voor de misdaad van de hand wijst, is door En geland uitgelegd, als zou de zaak niet door een Italiaan sche rechtbank worden be handeld. Staatsexamens De staatsexamens H.B.S. A en B, zoomede het staatsexa men Gymnasium worden dit jaar te 's-Gravenhage gehou den. Zij, die hieraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 1 Maart a.s. aanmelden. einde de betrekkingen tusschen beide landen te verstevigen. Tevens is medegedeeld, dat Bi- dault een onderhoud heeft gehad met Modzelefski, den Poolschen minister van buitenlandsehe za ken, over het sluiten van een Fransch-Poolsch cultureel ver drag in de nabije toekomst Op een te Praag gehouden pers conferentie hebben Masarijk, de Tsjechoslowaakschg. minister van buitenlandsehe zaken. dr. demen tis, de onderminister van buiten landsehe zaken en Dejean, de Fransche ambassadeur te Praag, medegedeeld, dat Frankrijk en Tsjecho-Slowakije het eens zijn geworden over het voeren van on derhandelingen voor een verdrag. Masarijk zeide dat het politie ke belang van de overeen komst voornamelijk ligt in het feit, dat het voor Frankrijk, als de wes'elijke en Tsjecho-Slo wakije, als de oostelijke na buur van Duitschland van vi taal belang is er voor te zor gen. dat de controle op Duitschland en de veiligheid van beide landen- in de komen de onderhandelingen over het vredesverdrag met Duitsch land zullen worden verzekerd. motie voorst directe intrek king hiervan. Naar wij verder vernemen zal Maandagmorgen het dage lij ksche bestuur van het Cen traal Bureau van Veilingen zich beraden over de situatie en Maandagmiddag een bespre king hebben met de vertegen woordigers der veilingen. Ge ruchten, dat de minister Maan dag a.s. een bespreking zou hebben met alle betrokken partijen, zijn, naar ons van be voegde zijde verzekerd wordt, uit de lucht gegrepen. Waar schijnlijk danken zij hun oor sprong aan het feit, dat de mi nister wel overleg pleegt met het bedrijfschap voor groenten en fruit. In Utrecht is gisteravond de beslissing genomen, dat de Utrechtsche detailhandel in ieder geval niet tot sluiting van de zaken zal overgaan. In Langendijk is gisteren een vergadering gehouden van de bij de Langendijker Groente centrale aangesloten tuinders- vereenigingen. Zij besloten de bevolking van wintergroen ten te blijven voorzien. Ver der werd besloten dat inkoo- pers van groote steden bij de Centrale groenten zullen kun nen inkoopen. Zij moeten zich dan in verbinding stellen met het bestuur van de Langen dijker Groentencentrale. Naturalisatie van Duit- schers in Indonesië Volgens het te Djogja ver schijnende republikeinsche blad ..Kedaulatan Ra'jat" hebben twee Duitschers, Johann Jor- dann en W. K. G. Mowes natu ralisatie aangevraagd als repu- blikeinsch burger. De naturali satie van Jordann is reeds toe gestaan. Hij is thans leeraar aan de republikeinsche politie school te Magelang en heeft een Indonesischen naam aangeno men. De naturalisatie van Mo wes is nog in behandeling. De ze is werkzaam als administra teur on een koffie-onderneming. De Britsche minister van buitenlandsehe zaken, Be vin, heeft den Arabischen delega ties meegedeeld, dat de Brit sche regeering voornemens is de Pales tijnsche kwestie voor de V'ereenigde Naties te brengen. De Britsche pers acht de ver wijzing van de Palestijnsche kwestie naar de V.N. het onver mijdelijke, zij het ook teleurstel lende slot van de gerekte onder handelingen met de Arabieren en Joden. De „Times" stelt voor, dat de V.N. een Plan opstellen om Palestina in te schakelen in een Arabische federatie en door de Arabieren zoo tegen een over- Ook in Indië worden babykleertjes ingezameld, welke zullen worden uitgereikt aan de moeders van baby's, die op denzelfden dag als die, waarop de Oranjetelg wordt geboren, het levens licht zullen zien. Te Batavia werd een tentoonstelling gehouden van door de Vrouwen Unie ingezamelde babykleertjes. Mevrouw de Boer en mevrouw Schermerhom, de echtgenooten van leden der Commissie-Generaal, bezichtigen de kleertjes. (A.N.P. P.) heersching van de Joden te vrij waren, hun instemming te ver krijgen met verdeeling van Pales tina, terwijl de grenzen interna tionaal gegarandeerd zouden wor den. Deze laatste clausule zou de toekomst van een nationaal tehuis verzekeren. De „Yorkshire Posl" stelt als oplossing voor: interna tionaal beheer met een interna tionale politiemacht met bijzon dere inachtneming van de speci fiek Britsche belangen. De „Man chester Guardian" oppert de mo gelijkheid, dat de Engelsche re geering, onafhankelijk van het besluit de kwestie voor de V.N. te brengen, om de spanning te verminderen, aan Joodsche vluch telingen op Cyprus toe zal staan Palestina binnen te komen. Nieuw proces tegen den moordenaar van v Erzberger Op 25 Februari zal te Kon- stanz in de Fransche zone van Duitschland het proces tegen Heinrich Tillessen beginnen, die er van wordt beschuldigd in 1921 den Duitschen vice-kanse- lier, dr. Mathias Erzberger, te hebben vermoord. Een Duitsche rechtbank te Freiburg heeft in November j.l. Tillessen van rechtsvervolging ontslagen op grond van het feit, dat hij onder de in 1933 door IJitler verleende amnestie viel. De Fransche autoriteiten hebben hem echter weer gearresteerd en ziin tegen de beslissing van de rechtbank in hooger beroep gegaan. Amerikaansch legervliegtuig neergestort In den Amerikaanschen staat Georgia is een legervliegtuig neergestort, tengevolge waar van zeven personen om het le ven kwamen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1