HET JAARLIJKSCHE FEEST VAN DE BRANDWEER Hallo! Hallo! VERGADERING Erfenis van de Centrale Keuken 30 jaar Wereldstrijd MARIE OUDEJANS Vaster en NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 15 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN f Hier St. Raphael aid. Alkmaar Nreuwe Directie Staatsmijnen Marktberichten Toch een Christelijke school Dinsdag 18 Febr. Vastenavond - Ba! CHR. M VRIES K. KOSTELIJK, Werk- en Tuig- paarcen FOTO-COPIEëN afd. voor fotocopieën verbonden. Fa. J. A. WEILER, ALKMAAR, Nog steeds enorme keuze: OUDE KOPERWERKEN Gevraagd voor direct 2e MONTEUR Garage P. Smit, Dorpstr., Bergen F. j. LUBBERS, Heerhugowaard Correspondent' in Fransch, Duitsch Het Zuide HAG. 2 EEN JAARVERGADERING van de Alkmaarsche Brandweer is geen gewone jaarvergadering, zooals wij die van de meeste vereenigingen kennen. Bij de Brandweer heerscht op deze verga dering de geest die uitgedrukt wordt in de woorden „De Gilde viert en de stemming die er heel den avond heerscht moet wel veel overeenkomen met die welke op de vroegere ambachtsgil den heerschte en zooals thans ook nog op de beroemde bier avonden van het kaasdragersgilde te constateeren valt. De tegenwoordigheid.' van den burgemeester, het opperhoofd van de Brandweer boven den com mandant, geeft aan de jaarverga dering altijd een bijzonder cachet. Het was ditmaal de eerste keer, dat prof. Koelma dit brandweer festijn in zijn nieuwe functie bij woonde en commandant Fr. Rin gers heette hem dan ook bijzon, der welkom. Er waren trouwens meer nieuwelingen onder de ge- noodigden: mr. Veendorp als ge meentesecretaris, dhr. Dreeuws, C.v.P., die vergezeld was van den heer W. Rjjpma, hoofdinspecteur, die al meermalen deze jaarver gaderingen had bijgewoond, de heer P. I. Wesdorp, directeur der Lichtbedrijven. Voorts waren aanwezig de heer M. Fehres, inspecteur van het Brandweerwezen in Den Haag en mr. Eecen uit Oudkarspel, die, naar de heer Ringers in waar- deerende bewoordingen mede deelde, een gift van f 500 voor dit brandweerfeest had geschonken, als tegenprestatie voor het knappe werk, dat de Brandweer verricht had bij den grooten brand te Schagen. Voorts herinnerde de heer Ringers er aan, dat bij de kampioenswedstrijden voor de Brandweer, waaraan 476 corpsen uit den lande deelnamen, de Alk maarsche Brandweer van de vrij willige corpsen den eersten prijs behaalde. Hij deed med'edetiing van een verzoek van den burge meester van Groot-Schermer, waarin de medewerking van de Alkmaarsche Brandweer werd gevraagd' bij eventueele branden aan de Zuidervaart, waar de brandweer uit Zuid-Schermer, wegens slechte telefoonverbin ding, niet spoedig genoeg aanwe- ziw kan zijn. Aan het uitvoerig jaarverslag van den secretaris, J. v. Maarle- veld, ontleenen wij het volgende: hij memoreerde het vertrek van een groot brandweervriend, bur gemeester van Kinschot, voor wien een even groot brandweer vriend in de plaats trad, in den persoon van prof. Koelma. De benoeming van den heer Dreeuws tot C.v.P. deed hem evenals dit onder het bewind van den heer Rijpma het geval was verwachten, dat de samenwer king met de politie van aange- namen aard zou zijn. Hij gaf vervolgens een over zicht van de branden groote en kleine waarbij de Brandweer in '46 assistentie had verleend en schonk hierbij bijzondere aan dacht aan den brand te Schagen, waar het optreden van de Alk maarsche Brandweer van groote beteekenis was en algemeene waardeering ondervond. Het materiaal gaf geen reden tot klagen, dank zij den arbeid van den chef materiaal, adjunct brandmeester Klaas Kossen. De groote dag voor de Brandweer was die, waarop de nieuwe lad derwagen arriveerde. Alle oefe ningen 46 in getal werden uitstekend bezocht. Na een onder breking van 4 jaar werd de groote inspectie aan den vooravond van Hemelvaartsdag weer op het Waagplein gehouden, waarbij „Burgerplicht" den blauwen wim pel verwierf. Het corps „Kwiek" werd 4de in de nationale kam pioenswedstrijden voor Brand weren en werd no. 1 van de vrij willige brandweren. Na een overzicht van het op treden van de Brandweer bij bij zóndere gelegenheden, bracht de secretaris dank aan het gemeente bestuur, dat, waar mogelijk, steeds tegemoet kwam aan de wenschen van de Brandweer. Dank bracht hij ook aan den commandant voor diens eminente leiding. De alarminstallatie, ver zorgd door de Lichtbedrijven, weid dit jaar aan een grondig onderzoek onderworpen en aan merkelijk verbeterd. Wat de kringvorming betreft, wees spr. op de goede samen werking met de leiding der dorps, brandweren, hoewel de man schappen dier brandweren de Alk maarsche Brandweer meer als een concurrent dan als een te hulp snellende collega beschouwen. Hij uitte den wensch, dat het streven van de Brandweerinspectie, om te komen lot vorming van brand weercentra, tot succes mocht lei den. Na nog tal van voorvallen uit het interne corpsleven te hebben gereleveerd, eindigde de secreta ris met een woord van dank voor de samenwerking en het hem ge schonken vertrouwen. GEMEENTERAAD Wij lezen 15 Febr. 1858, dat in de Gemeenteraad als punt 7 in deli- biratie is gebracht het voor leden ter lezing gelegen hebbende voor stel der commissie van financiën, dat de Raad zich alsnog bij adres zal wenden tot de 2e kamer der St. Gen., om van adhaesie aan de in behandeling zijnde voorstellen der regeering tot verbetering der inkomsten der gemeente te doen blijken. De gemeente richt zich niet meer tot de 2e Kamer, maar de financieele regeling is wel voor herziening vatbaar. Het toenma lig ooilege werd de onmiddellijke opzending van het adres aanbe volen. Toespraken Burgemeester Koelma bracht dank voor de uitnoodiging en herinnerde nog dankbaar aan de gelukwenschen van de Brand weer, hem direct na zijn benoe ming gebracht. Hij gaf de verze kering t.a.v. de Brandweer den zelfden weg te zullen volgen als zijn voorganger, omdat hij weet, dat <Je Brandweer een bijzondere plaats inneemt, zoowel in 't hart der bevolking als bij het gemeen tebestuur. Hij verheugt zich er over in de brandweergemeen schap te zijn opgenomen. N.a.v. een opmerking van den heer Rin gers in diens openingswoord, dat deze, gezien zijn leeftijd!, aanstal ten maakt zich aan te sluiten bij het corps der „bijgezette leden", betoogde burgemeester Koelma, dat hij zich voorbehield op dit onderwerp in een gesprek onder vier oogen nog eens terug te ko men. Tenslotte bracht spr. huld'e aan de Brandweer voor de wijze, waarop zij de eer en cfe standing van het corps in het afgeloopen jaar had hoog gehouden. De heer Keesman, adj.-com mandant, gaf in bewoordingen, waaruit bleek, dat hij de Brand weer een bijzonder warm hart toedraagt, uitdrukking aan zijn spijt, dat hij, wegens ambtsbezig heden, zich genoodzaakt zag zich op non-activiteit te laten stellen. Wanneer d'eze ambtsbezigheden van blijvenden aard zouden blij ken, zou hij zich blijvend aan de Brandweer moeten onttrekken. De heer Ringers bracht den heer Keesman dank voor zijn leiding tijdens den oorlog en sprak den wensch uit, dat het contact tus schen hem en de Brandweer nim mer verbroken mocht worden. Mr. Eecen bracht dank voor de uitnoodiging en prees de activi teit en dën geest van de Brand weer, zooals die bleek bij den brand te Schagen. Kapitein Feh res verheugde zich er ook over met den geest van de Alkmaar sche Brandweer te hebben ken nis gemaakt en uitte den wensch, dat eenzelfde geest ook mocht heerschen in de beroepscorpsen. Hij wees voorts op de taak van de Alkmaarsche Brandweer als kembrandweer voor de omge ving, en zegde gaarne zijn mede werking toe, waar hij er toe kan bijdragen die taak te verlichten. Commandant Ringers bracht allen sprekers dank en memo reerde nog onder instemming van het corps, dat het gemeentebe stuur de bijdrage voor de Brand weer dit jaar met f 560 had ver hoogd. Het officieele gedeelte was hiermee ten einde en de gilde- geest ging daarna hoogtij vieren door zang, voordracht en nog tal van speeches van genoodigden en leden van den welsprekendheids cursus. Een der hoogtepunten was de aanbieding van een vaandel door het corps „Kracht en Vlug heid" aan zijn commandant. Het was al vroeg in den mor gen, toen de brandweerfeestelin- gen huiswaarts keerden. Muziekuitvoeringen ALKMAAR. Studio Corne. foon alhier heeft het initiatief ge nomen lot het organiseeren van muziekavonden in meer besloten kring, waarbij kunstenaars op het gebied van muziek zullen worden uitgenoodigd. De eerste avond werd reeds gegeven door den pianist P. Th. Zwetsloot en een der toehoorders schreef hierover: „Toonde hij zich in den beginne wat onzeker, allengs voerde hij ons verder in de hoogte der ro mantiek. We kregen een geva rieerd programma te hooren, o.a. Beethoven, Chopin en Debussy. Voorat de Fantasie Impromptu op. 66 van Chopin en „La Catha- drale engloutie" van Debussy ver tolkte deze pianist meesterlijk. In de Beethoven sonate op: 26, wat als eerste werk op het programma stond, moest de pianist even aan de vleugel wennen. Dit zou de eenige aanmerking zijn, die we zouden kunnen maken. We hopen, dat de Studio een volgenden keer te klein zal zijn, wat voor den solist wel de groot ste belooning is. Wij danken de Fa. Cornelissen voor dit gelukkig initiatief en hopen spoedig den heer Zwetsloot terug te zien. G. v. d. W. Koude-verlof duurt voort Het ziet er niet naar uit, dat de militairen van l-XI-10 R.I. en l-X-10 R.I. de eerstvolgende week al naar het kamp „Roch dale" te Alkmaar zullen moeten terugkeeren. Gistermiddag is bijna het geheele kader, dat tot nu toe nog in het kamp was gebleven, voor een week met verlof gegaan. Slechts een ze vental personen plus de wacht uit het R.O.G.-gebouw blijven nu temidden van de sneeuw massa's achter. SELSKIP „FRISO" Forlyne Waensdei kamen de leden fen it selskip yn it „Gulden Vlies" bijinaar om to sjen en to harkjen nei it troch eigen kréften, under lieding fen de heer Kuperus, op to fieren toanielstik „Rinse for- sint him". De seal wier knap biset mei nef- fens shattimg ryklik 400 minsken, dy 't mei greate nocht harke hauwe nei it stik det op treflike wize opfierd woerd. Der woerd bihearsk spyle en de rollen sietn yn goede hannen. Sa nou en den hearde min in lüd det blyken jouch det de harkers wille hienen. It sjongkoarke „Lyts bigjin" song under lieding fen frou Brouwer, mit ïmfortsjinstelik fjouwer fryske lie ten en foun gSns bijfal. Nen kin fiele det hja nei elkaar togroeije, mear ien wirde. De joun is bisletten mei in fleu- rich dounske kwei t drok brühme fen makke waerd. De foarsitter, de hear Brink stie efkes stil bij it wirk yn it Side jier en itjinge üs, neffens syn miening to dwaen stiet yn dit jier, wolle wij it selskip oan syn nyt bianderje litte. Hij dielde mei det er sa'n 470 le den binne en den moatte de mülk- heden great wêze. Op syn ütstel sal den nammens de gearkomste in wirdearjend skriu- wen stjürd wirde nei de Radio Am- rop, dy 't üs Snein sa'n moaye Frys ke dei bisoarge hat. By it slüten sprich de foarsitter in wolfortsjinne tankwird. Op 16 April krye in Fryske film- joun. APOTHEKEN ALKMAAR: In de week van 1623 Februari wordt de Zondag en nachtdienst waargenomen door de apotheek van Dr. H. Hartoog van Ark, Langestraat 1. RECHTZETTING K In ons artikel over de zaak-v. d. Pluym to ons nummer van 25 Jan. jl. schreven wij: Het lijkt ons niet ondienstig, dat de Justitie eens onderzoekt, waarom de P.O.D. in Haarlem destijds de zaak-v. cT. Pluym niet justitiabel oordeelde en in welke relatie het toenmalig hoofd van den P.O.D. gestaan had met v. d. Pi-, temeer daar deze persoon later benoemd werd tot C.v.P. in een onzer Noordhollandsche steden. T.a.v. deze laatste zinsnede is ons uit een onderhoud met dezen C.v.P., die hiertegen bezwaar maakte, gebleken, dat hij hoe wel hij destijds behoorde tot de districtsleiding van den P.O.D geen hoofd van den P.O.D. was, toen de zaak-v. d. Pi. daar in onderzoek was. Met de vraag over de relatie met v. d. Pi. hadden wij echter bedoelden C.v.P. op het oog, om dat ons gebleken was, dat hij zoowel tijdens het onderzoek in Haarlem als dat te Alkmaar zich voor de zaak-v. d. PI, inte resseerde. Daar echter uit de geciteerde passage zou kunnen worden op gemaakt, dat bedoelde C.v.P. in dezelfde relatie stond met v. d. PI., als de corrupte ambtenaren en aannemers, waarover wij het in ons artikel hadden, willen wij wèl verklaren, dat uit ons onder houd met den C.v.P. gebleken is, dat deze conclusie onjuist moet zijn: diens relaties waren slechts van' vriendsehappelijken aard, ge grond op beider illegaal werk; den C.v.P. was destijds nog niet bekend in hoeverre v. d- PI. zich aan onregelmatigheden had schul dig gemaakt. Overigeijs handhaven wij ons geheele artikel, dat tot strekking had, dat de medeschuldigen van v. d. Pl. in casu de ambtenaren en aannemers niet minder schuldig zijn en alsnog ter ver antwoording dienen te worden geroepen. De boeken van het P.B.V.O., die destijds i.v.m. de zaak-v. d. Pl. in beslag genomen werden, zijn echter onlangs vrij gegeven, zoodat het er niet naar uitziet, dat er van dit ter verant woording roepen spoedig veel zal komen. Fr. O. D.I.N.D.U.A. WORDT VIJF EN TWINTIG JAAR; ALKMAAR. Een vijf ei?" twintigtal jaren geleden stonden de heeren G. v. Veen, B. Jonkers, J. Groothuizen en C. Jol bij de wieg van een zoo juist opgerichte tooneelvereeniging, die gedoopt werd met de letters DINDUA, of- tdg, door uitspanning aange naam". Het jonge wicht was ontstaan uit de Zouavenvereeniging „St. Lucas". De omstandigheden wa ren er naar dat moest worden uit gezien naar een jong pleegkind, dat vele Alkmaarders en ook de vrouwelijke helft van de stad zou voeren naar de planken. Het eerste lustrum 1932 werd feestelijk en vorstelijk gevierd met een programma, dat speciaal uitgezocht leek. Immers, het feest- stuk droeg tot titel: ,,'t Verleden spreekt." Inderdaad sprak het verleden door middel van pro gramma en vele sprekers, die hun hulde kwamen beluigen aan het inmiddels 10 jaar geworden Din- cTua'tje, dat echter al heel wat goede nummers op zijn naam had staaa, zoo zelfs, dat de paters Ca- pucijnen te IJmuiden vol lof .wa ren over „De Gerechtigheid Gods". Dir.dua toog het volgende tien tal jaren in en in 1937 volgde een nieuwe feesfcherdenking, die al even goed slaagde met het be kende stuk van Kees Spierings: „De Lichte last". Nu, d.w.z. 16 en 17 Februari, viert DINDUA het vijf en twin tigjarig bestaan met een pro gramma, dat er weer in alle op zichten zijn mag nl.: „Als de vrouw van honk is", van M. Jan sen en den zoo juist overleden tooneelschrijver Ger, Nielen. Zulk een jubileum mag er zijn, zeker voor een amateurvereeni- ging, omdat al meer dan eens is gebleken, dat deze het niet kun nen houden. Dat dit bij DINDUA wel het geval is geweest, zal wel voor zeer veel te danken zijn aan den krachtigen en in alle opzich ten eminenten voorzitter den heer G. v. Veen, d!ie nu evenals zijn geiiefde vereeniging weder om jubileert. Dat wil wat zeggen en daarom zal het ook hem niet ontbreken aan belangstelling en sympathie. De vereeniging zij, ook nu met de jongere krachten, een lang durige toekomst toegewenscht. Geen vèrkoopster, maar een koopster ALKMAAR Tot spijt is in het ingezonden stuk van den heer G. Engeln een on- begriittelijke drukfout voorge komen. Er stond in de derde alinea, dat een vèrkoopster voor honderd gulden mocht besteden, terwül dit, volgens de conie, had moeten zijn: een kóópster mocht voor honderd gulden besteden, enz. Vanzelfsprekend werpt dit een heel ander licht op de zaak. Men neme daar acte van! K onzen Het bestuur van de afd. St. Raphael roept haar leden op ter op DINSDAG 18 FEBRUARI a.s., in café HARING, Oude Gracht, des avonds te 7.30 LAAT ONS WACHTWOORD ZIJN „DE" ORGANISATIE HET BESTUUR „TREKT", MAAR GIJ MOET „DUWEN"! De Secretaris B. TEN BROEKE A.F.C. nieuws A.s. Woensdag Aschwoensdag dusA.s. Maandag is het „Dikke Maandag", daarom op dezen clubavond wederom eeni ge atrractie met mooie prijzen, daar de voetbal nog in zijn win terslaap is, zullen wij ons in de speersport e.d. bekwamen- AFC'ers, op de training ont breekt niemand, doch ook a.s. Maandag zijn wij allen present De P.P.C.'er GEEN GROENTEN VOOR DE BURGERIJ ALKMAAR. "Er besiond! gis termiddag aan de Alkmaarsche Exportveiling eenige benieuwd heid naar den afloop der zaken, nu de kleinhandel eenmaal beslo ten had geen groenten, die onder de maximumprijsregeling vallen, af te nemen. Voordat een aan vang werd gemaakt met veilen, wees de heer Th. v. d. Pol, voor zitter van den Bond van Klein handelaren „Steunt Elkander" de leden op hun plicht van solida riteit en deelde mede, dat toezicht zal worden uitgeoefend op een kleinhandelaar, van wien men vermoedt dat deze zich niet ach ter de besturen schaart. De directeur der Veiling, de heer Mak, verklaarde met nadruk op normale wijze te zullen voort gaan met veilen. Indien de aan gevoerde producten niet verkocht zouden worden, stelde de heer Mak overleg met den Burge meester van Alkmaar in het voor uitzicht, teneinde een bevredigen de distributie onder de burgerij in te stellen. Op de directie van de veiling is vanuit Den Haag de verplichting gelegd de groenten te doen distribueeren hoe dan ook. Nadat de heer Mak erop ge wezen had zelf buiten den strijd tusschen den groentenhandel en den Minister te staan, werd de klok in beweging gezet. Er was slechts een zeer geringe aanvoer. Volgens een van te voren ge maakte afspraak werden eenige partijen uien, witlof en peen af genomen voor de te Alkmaar ge legerde militairen. Een hoeveel heid spruiten werd door den aan voerder opgehouden, zoodat gis teren in het geheel geen groenten ten behoeve van de bevolking werden aangekocht. Naar wij vernemen, bestaat de mogelijkheid dat de gisteren niet verkochte spruiten aan de vei linggebouwen te koop zullen worden aangeboden aan particu lieren. GODFRIED ROMANS SCHOORL. De bekende schrij ver Godfried Bomans komt Vasten avond over zijn eigen werk spreken in 't Vereenigingsgebouw te Schoorl. Als Godfried Bomans spreekt hoeft men heusch niet bang te zijn, dat men zich zal vervelen. Deze spreker zal er de vastenavondstemm ng wel inbrengen, wat hij ook heeft be loofd. Op dezen vroolijken avond, die georganiseerd is door de R.K. Otntwikkelingsclub, zal tevens de volksdansclub eenige proeven van haar bekwaamheid laten zien. Kaarten kan men bekomen Zendag na de H.H. Missen. WAARLAND. Onze alom be kende tooneelver. „Ons Genoegen" zal alhier op Zondag 16 en Maan dag 17 Febr. a.s. weer eens een mooi tooneelstuk ten tooneele bren gen, alsdan zal zij opvoeren een too- neelspel In drie bedrijven van Jan Fabricius getiteld „Onder één dak". Dit stuk dat een brok familieleven uit het platteland weergeeft, is een spannend spel van ernst, doch een spel, waarin de vroolijke noot niet ontbreekt. De liefhebbers van too- Dr. Ir. Groothof f president-directeur Bij Kon. Besluit is benoemd tot president-directeur van de Staatsmijnen in Limburg: Dr. Ir. Chr. Th. Groothoff en zijn benoemd tot directeuren de heeren J. Mous en Dr. Ir. D. P. Ross van Lennep. De nieuw benoemde Presi dent-directeur Dr. Ir. Groot hoff werd op 8 Juni 1945 aan gewezen als beheerder namens den Staat, van de particuliere mijnondernemingen. Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zondagavond. Aanhoudende vorst De Bilt, 15 Febr. Enkele over drijvende wolkenvelden, meest matige Oostelijke wind. In den nacht en vroegen ochtend ma tige tot strenge vorst, overdag oploopend tot om het vriespunt. Auteursrechten voorbehouden K.N.M.Ï.). neel kunnen wij aanbevelen deze uitvoering te gaan bezoeken. Men zie de in dit nummer voorkomende advertentie. H.H. WAARD 't Kruis - Naar wij vernemen zullen de uitvoe ringen van het blijspel „Haar laatsten wil" in de zaal van den heer C. Schut, H.H. Waard 't Kruis, Zondag en Maandag doorgang vinden. De zaal is verwarmd. Zie advertentie. LIMMEN. De oudste inwoner van onze Gemeente, de heer A Kuijs, oud 95 jaren, is in het Maria- oord overleden. HEILOO De tooneelavond van de K.A.B., welke op Zon dag a.s. zou plaats vinden in het „Brunogebouw", kan niet doorgaan, aangezien het gebouw niet verwarmd is. SCHOORLDAM Een tot nu toe onbekende vrachtrijder was in Schoorldam met zijn motor bezig en klom daartoe op de bumper van zijn wagen. Op een gegeven oogenblik viel hü bewusteloos achterover van de auto, blijkbaar bedwelmd door de dampen of bevangen door de koude. De man is naar het Centraal Ziekenhuis te Alk maar overgebracht. BERGEN Op den a.s. na- tionalen feestdag zal in de Rus tende Jager het felicitatieregis- ter van de Stichting 1940-45 ter teekening aanwezig zijn. K.F.C.-filmkeuring in ons gewest DEN HELDER. Tivoli: Going my way, 14 jaar. De Witte: 't Was bijna mislukt, BREEZAND. Buitengewoon ver. lof, alle leeftijden. HOORN. Winston Theater: Het meisje en het monster, 14 jaar. Victoria: Sport staalt spieren, alle leeftijden. SCHAGEN. Royal: Hoe langer hoe gekker, 14 jaar. MEDEMBLIK. Scala: 5de Co lonne, 18 jaar. ENKHUIZEN: Munt: Hoe krijg ik een baantje?, ontoelaatbaar. ZWAAG 14 Febr. Bieten 4 40; gele bewaarkool 1160—11.90; sprul'.kool witlof 40—58. NOC EENS: Een van de belangrijkste pun ten, die de Raad van Heiloo Vrijdagavond te behandelen kreeg, was het verzoek van den heer C. Reik, om een vergoeding voor de reparatiekosten aan zijn aardappelschibnachine, die tij dens de bezetting door hem aan de gemeente in bruikleen was afgestaan t.b.v. de Centrale Keuken. Er ontspon zich een zeer lang durige discussie. De heer Olivier stond weliswaar sympathiek tegen over de houding van B. en W., die zich gebonden achtten door een moreele toezegging, maar wilde niet de helft vergoeden, zooals B. en W. voorstelden, doch a.s er iets ver goed moet worden het geheele be drag van f233.50. Spr. bezag echter nader het reeds door de gemeente aan huur betaalde bedrag voor deze machine, dat in totaal f480 uitmaak te. Hij meende, dat het niet ondien stig zou zijn aJs de Prijsbeheersching hier eens in gekend werd. Ander zijds was spr. van meening, dat het zeer wel mogelijk is de toezegging nietig te -verklaren, daar indertijd door de gemeente onder dwang der omstandigheden is gehandeld. De heer De Vries was nog sterker in zijn bewoordingen en vond in de houding der groen tenhande'aren tij dens den oorlog weinig sociaal ge voel aanwezig; hij vond de huurprijs £15.per week) schandalig hoog en achtte het wenschelijk maar een dikke streep onder de Centrale Keu ken-affaire te zetten, temeer daar er nog wel andere onkosten van deze inrichting aan den hoogen kant waren. Tegen deze beide sprekers ver zette zich de heer Groot, die de aan- schaffingskosten van de machine vóór den oorlog niet ter zake doen de achtte. De Voorzitter had nl. het bedrag der schadeloosstelling geba seerd op den aanschaffingsprijs van voor den oorlog. Er werden verschillende voor stellen in stemming gebracht; het v oorstel-Olivier, om niets te ver goeden werd verworpen met 7 tegen 4 stemmen. Het voorstel van B. en W. om de helft te vergoeden, sneu velde met 7 tegen 6 stemmen. Merk waardigerwijze kon ook het voorstel Groot: een algeheele vergoeding, ook geen meerderheid behalen. In arren moede nam de Raad tenslotte in een vierde stemming het bij tweede stemming reeds verworpen voorstel van B. en W. toch maar aan. (Wel een zonderlinge figuur in de gemeentepolitiek; verslagg.) Christelijke school Eenige verrassing heeft het be sluit van Ged. Staten verwekt, die geconcludeerd hebben tot vernieti ging van het raadsbesluit van 28 Juni jj., waarbij afwijzend werd beschikt op het verzoek om mede werking tot oprichting van een Christelijke lagere school. Hoewel de voorzitter mededeelde, dat van deze conclusie nog gelegen heid tot beroep open staat was er geen enkel raadslid, dat na dit echec lust gevoelde deze zaak weer aan te snijden. De mededeeling van Ged. Staten werd stilzwijgend voor kennisgeving aangenomen. N.a.v. een schrijven van Dr. van Hoolwerf, die terugkwam op de be noeming van dr. Hoekstra Jr. tot ge meentearts, besloot de Raad een motie op te stellen, waarin hij zijn teleurstelling uitte over de wijze, waarop in bezettingstijd deze be noeming tot stand is gekomen, zon der dat de andere artsen ter plaatse gelegenheid kregen te solliciteeren. De Raad sprak de hoop uit. dat als nog de gelegenheid zou worden opengesteld een gemeente-arts op de normale wijze te benoemen. Deze motie-Bosma zal ter kennis ge bracht worden van alle belangheb benden. Met nadruk verklaarde de Voorzitter, dat de benoeming van dr. Hoekstra Jr., die momenteel in Indië vertoeft, rechtsgeldig blijft. Aan mej. M. C. Bakker werd op haar verzoek op de meest-eervolle wijze ontslag verleend als gemeen te-ontvanger. Het verzoek van het bestuur der R.K. Jongens- en Meisjesschool om een voorschot op de jaarlijksche 'vergoeding werd ingewilligd. Aan de ambtenaren In gemeente dienst zal met terugwerkende kracht vanaf 1 Oct. '46 een salaris- verhooging van 10°/o worden toege staan, zulks in afwachting van de nieuwe Rijksregeling. In dit ver band merkte de heer Bosma op, dat een dergelijke vertiooging wel is toe te juichen, maar dat zij, die het min ste verdienen, ook de minste ver- hoogtog krijgen, zoodat de verhou dingen even scheef blijven als ze waren. In de commissie van deskundigen voor de hertaxatie van het gem. grondbedrijf werden benoemd de heeren G. Vos, F. H. Ringers, beide te Alkmaar en de heer B. Eekhof alhier. Alle raadsleden, buiten B. en W. werden benoemd in de commissie tot nazien der begrooting-1947. Be sloten werd een rekening-courant overeenkomst aan te gaan van f50.000 met de Ned. Middenstands- bank te Alkmaar. De verordeningen op de heffing van straat- en rioolbelasting en hondenbelasting waren door Ged. St. goedgekeurd. Op een vraag van den heer De Vries, wie de Heilooërdijk sneeuw vrij moet maken, antwoordde de Voorzitter, dat de gemeente a.s. Maandag hiermede zal beginnen. De heer De Jager maakte zich i.v.m. de geringe woonruimte be zorgd over de blijvende vestiging van evacué's; de voorzitter zeide zich hierover in verbinding te heb ben gesteld met Ged. Staten, om te bewerken, dat de gemeenten van herkomst meer medewerking bij de terugkeer der evacué's zullen ver- leenen. De voorzitter deelde nog mede, dat de gemeente 50.000 Friesche tur ven had gekocht ter distributie on der de burgerij. Er is kans, dat bin nenkort nog 100.000 turven aange kocht kunnen worden. Bij den ver koop hebben bejaarde en zieke per sonen voorkeur. De heer Kraakman had geconsta teerd, dat het loon van arbeiders die tijdelijk sneeuw ruimen, aanmerke lijk minder is dan hun overbrug- gings-uitkeering; zooals bleek had de voorzitter zich reeds met Min. Drees in verbinding gesteld, zoodat in het vervolg voor sneeuwruimers een overbruggingssteun wordt uit gekeerd plus toeslag voor het sneeuwruimen. Vervolgens ging de Raad in co mité. Wie heeft werk voor een een gesloten ongeveer 4 tons vrachtauto? Br, aan C BRINK Rijksstraatweg A 379 Heiloo. Aangeboden: 10 tons wagen met chauffeur. Corresp. adr. P DE LANGE te Stompe» oren. Tel. K 2203—202. Te koop: 1 ballansploeg i g.sit. met voorschaar en kouter en 1 wielploeg merk Mello'-te no. I. Werkt best. C. J HOEDJES Molenweg C 15 O erleek. Aangeboden PRIMA ARRETUIG met bellen en pluimen A. J. KARELS Eg'm. a.d Hoef Te koop een partij prima WITTE EN BRUINE BOONEN GE'BR POLLE B 4 Groet Te koop: 10 BESTE BIGGEN Te bevr. bij E. v VEEN Oosterzij I 255 te Heiloo. tTe koop: z.g a.n. KINDERWAGEN Adres: Laai 8 a Alkmaar bij TH. RIJPER, Zuid-Seharwoude veilig door olie moeilijkheden U leert het in korten tijd., door de AUTOR'JLESSEN van AUTORIJSCHOOL ZUID-SCHARWOUDE Telef. 518 K 2260 Steeds ruime keuze voor radig. De meer dan 25- jarige ervaring sfelt ons in staat een goed paard te leveren onder garantie en gemakkelijke conditie. Billijke prijzen zijn genoeg bekend VANAF HEDEN hebben wij aan onze zaak een Alle muziek, één- en tweezijdig bedruikte of beschreven documenten, bladzijden uit boeken, paspoorten, diploma's en officiële stukken, kunnen wij voor u natuurgetrouw fotocopieëren Modéllen liggen geheel vrijblijvend ter inzage. Vraagt eens inl. Het eenigst adres ter stede. Electr. lichtdruk-, stencil- en fotocopie-inr. Doelenstraat 13 Telefoon 4164 Na 5,30 uur: Langestraat 102a. LEO PLAS, ALKMAAS Spoorstraat 27 Aangeboden een antieke ARRESLEDE. (1914—1945) door H. CH. G. J. VAN DER MANDERE 'n Omvangrijke studie over den politieken, economischen en militairen wereldstrijd door den ter zake zoo deskundigen en bekenden AVRO-medewerker. Een histo risch standaardwerk v. groote beteekenis Met pl.m. 30 zeer bijzondere foto's en 12 kaarten. Omvang 6 a 700 bladzijden Fraaie bruin linnen T 1/ *7C band. Prijs pl.m. J" I U>/ D Verschijnt binnen eenige maanden. U kunt hier thans reeds op ïnteekenen bij BOEKHANDEL - SCHOUTENSTR. 13 - TEL. 38G4 Cen schriftelijke cursus Autorijden en Motortecb- niék is iets nieuws op gebied van Autorijlessen. Door onae jarenlange practijk zijn wij tot de con clusie gekomen dat theorie zonder practijk niets is, doch theorie met practijk alles is. Onze schriftelijke lessen bestaan uit 16 eenvoudige geschreven lessen rijlk voorzien van teekeningen en voorbeelden die U in staat stellen om in een korten tijd het autorijden onder den knie te hebben. Reeds meer dan 500 can- c'idaten behaalden bij de NOORD-HOLL. AUTO RIJSCHOOL een rijbewijs; ruim 75 pet. slaagde na de bevrijding voor hun rijbewijs. Zegt U dat niets? Ook voor U is dit weggelegd om naast het rijden, ook kennis te hebben van den motor en de storin gen die zich voordoen te herstellen. Vraagt nog heden prospectus om teleurstelling te voorkomen en laat u inschrijven bij de NOORD-HOLL. AUTO RIJSCHOOL - gevr. wegens vertrek ÈngelSCh ;n militairen dienst. Dipl. Handelsschool of 5-j. H.B.S.-A. Eenige kennis van boekhou den strekt tot aanbev. C. BEEMSTERBOER, Prettige werkkring en Zaadhandel, Warmcnhulzen goed salaris. Bovenstaande per soldaten en matroze aan boord van het de ongeregeldheder tusschen de passag „Den Vastenavon Oerteldonk oe ut van deze jeesten w.g. PR1N Nauwelijks is er drie „vette dagen" Woensdag, of al d< het Zuiden des lant om de Vastenavond te bereiden .Zij zijn feesten en stellig v sche afkomst. Var een lente-vóórfeest daagt de zon, kiemt winter is voorbij et er nog niet. Docli past 'n feest. En het kan er sp gen in heel het Bosch, Venlo, Sitt andere steden, ze haar carnevalsfeest de kenmerken: di overvloed van spij worst niet ontbrek De maskerade, j mensch is, moet d loopen", moet „vas1 zijn geweest. Gro< met vermomming! rades, die herinner ken aan romeinscht ten en joelmaskerat ker hoe liever. De overvh en drank "TÓéze ontaarden in Vlaamsch Bre „eetpartijen". spekkoeken, poffer witte mik met kr gehaald. Vooral de spek en eieren en is een dag van ov spekstelen en wi dien dag is nogal g de plaatsen langs schen Boxtel en D< „Worst, worst e worst, dat is Vas En dan trekt men foekepot (rommelp wat water, erover! kensblaas en dan c gen met een rietst het dofrommelend men de vastenavo ouders en kindere van tafel- en ke meiden en jonger van de „vrijersstoi me de schorre kef herhalen: VEE-SMO ONTDI Voor meer dar vervoi Een uitgebreide affaire is te Hilva aan het licht gek band met een vei in koffie werd bi; renbeek door am prijsbeheersching king gedaan. Hoe fie werd aangetro een kasboekje, w wel geheel comp ding van een vee was bijgehouden, king met de Rijk. varenbeek werdei in arrest gesteld kochten regelmat den smokkel naai wijl de overige p transport zorgder 1945 verdwenen i stuks vee over grens. De gemidf som per stuk bei waarbij eer, wins werd gemaakt, z zen veesmokkel ei van 1.360.000 De vervoerders vi vingen J 100.— uitgebreid ondei gaande 6000 Ameri mijnwerkers Te Lansford i! hebben 6000 mi solidariteit jegen kers, die onder sit-down-staking nen, het werk n

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2