16.75 Vastenavond, Carnaval en dusfeest EEN UURTJE TELEX reldstrijd DEJANS Oost-Europeesche Joden naar Suriname? HUISVESTINGSPROBLEMEN EN SPEELAUTOMATEN Concertgebouworkest oogst opnieuw lauweren in Engeland BosniüR weed. wiiuwat van (tentlfstedöritochi..' III 1 /e Directie itsmijnen ktberichten Dr direct TEUR irpstr., Bergen NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Zaterdag 15 Februari 1947 PAG. Het Zuiden in uitgelaten vroolijkheid Uitverkochte maar koude zalen De liefde r. Groothoff ent-directeur Besluit is benoemd it-directeur van de in Limburg: Dr. Groothoff en zijn ot directeuren de ous en Dr. Ir. D. P. ennep, benoemde Presi- ur Dr. Ir. Groot- )p 8 Juni 1945 aan- beheerder namens van de particuliere mingen. achting, medegedeeld M.I. te De Bilt, geldig and. nhoudende vorst 15 Febr. Enkele over- wolkenvelden, meest os tel ij ke wind. In den vroegen ochtend ma- strenge vorst, overdag 1 tot cm het vriespunt, achten voorbehouden wij aanbevelen deze gaan bezoeken. Men nummer voorkomende \RD 't Kruis - Naar en zullen de uitvoe- het blijspel „Haar in de zaal van den >chut, H.H. Waard bondag en Maandag inden. De zaal is Zie advertentie. De oudste inwoner meente, de heer A. jaren, is in het Maria- m. De tooneelavond I.B., welke op Zon- i plaats vinden in tgebouw", kan niet angezien het gebouw •md is. LiDAM Een tot •ekende vrachtrijder hoorldam met zijn ig en klom daartoe per van zijn wagen. ;even oogenblik viel iloos achterover van alijkbaar bedwelmd mpen of bevangen ude. De man is naar il Ziekenhuis te Alk- ebracht. Op den a.s. na- ;stdag zal in de Rus- r het felicitatieregis- Stichting 1940-45 ter lanwezig zijn. !.-filmkeuring ons gewest LDER. Tivoli: Going 4 jaar. De Witte: mislukt, ID. Buitengewoon ver. ftijden. Winston Theater: Het et monster, 14 jaar. ort staalt spieren, alle 1. Royal: Hoe langer 14 jaar. LIK. Scala: 5<Je Co- lar. ÜEN: Munt: Hoe krijg ntje?, ontoelaatbaar. Febr. Bieten 4 40; gele 116011.90; sprul'.kool /AN DER MANDERE ie over den politieken, nilitairen wereldstrijd zoo deskundigen en idewerker. Een histo- v. groote beteekenis bijzondere foto's en j 6 a 700 bladzijden eenige maanden, op inteekenen bij NSTR. 13 - TEL. 3864 itorjjden en Motortech- ïbied van Autorijlessen, ik zijn wij tot de con- :onder practijk niets is, es is. Onze schriftelijke rdige geschreven lessen en en voorbeelden die orten tijd het autorijden seds meer dan 500 can- 700RD-H0LL. AUTO- •uim 75 pet. slaagde na wijs. Zegt U dat niets? d om naast het rijden, en motor en de storin- ïerstellen. Vraagt nog retelling te voorkomen NOORD-HOLL. AUTO- Heerhugowaard gevr. wegens vertrek in militairen dienst. Dipl. Handtelsschool of 5-j. H.B.S.-A. Eenige kennis van boekhou den strekt tot aanbev. Prettige werkkring en goed salaris. Bovenstaande per radio overgebrachte foto toont hoe Britsche soldaten en matrozen met knuppels de rust trachten te herstellen aan boord van het Joodsche emigrantenschip „Lanegev" tijdens de ongeregeldheden, welke ontstonden, doordat de troepen een tusschen de passagiers ontdekt wapen in beslag wilden nemen. Een groep van vooraanstaan de Nederlanders heeft vorig jaar bij de te New Yonk ge- vestigde beweging voor Jood sche kolonisatie een voorstel ingediend over immigratie van Joden in Suriname. Een vertegenwoordiger van dieae beweging in Nederland heeft in een onderhoud het een en ander verteld over even- tueele kolonisatie van Joden in Suriname. De kolonisatie van Joden in Suriname, aldus spr., heeft twee voordeelen. In de eerste plaats wordt bereikt, dat Suriname in economisch opizicht er aanmer kelijk beter voor komt te staan. De bestaande bevolking krijgt meer werkmogelij kh eden en het verval, dat zich in de laatste ja ren in Suriname doet gelden, „Den Vastenavond is in zicht en dus noodigt de Club van de Oerteldonk oe uit, deel te nemen aan de voorbereiding van deze feesten. w.g. PRINS AMADERO, R1COSTO Dl CARNEVALO Den Bosch" Nauwelijks is er zicht op de drie „vette dagen" voor Asch- Woensdag, of al de steden in het Zuiden des lands zijn actief om de Vastenavondfeesten voor te bereiden .Zij zijn al oud, deze feesten en stellig van Germaan- sche afkomst. Van oorsprong een lente-vóórfeest. Heel ver daagt de zon, kiemt 't leven. De winter is voorbij en de lente is er nog niet. Doch halverwege past 'n feest. En het kan er spannen die da gen in heel het Zuiden. Den Bosch, Venlo, Sittard en vele andere steden, ze kennen alle haar carnevalsfeesten, waaraan de kenmerken: de maskerade, overvloed van spijs, drank en worst niet ontbreken. De maskerade, ja, want wie mensch is, moet dan voor „zot loopen", moet „vastenavondgek" zijn geweest. Groote optochten met vermommingen en maske rades, die herinneringen opwek ken aan romeinsche Narrenfees ten en joelmaskerades. Hoe gek ker hoe liever. De overvloed van spijs en drank beze ontaarden in overdaad, in Vlaamsch Breugheliaansche „eetpartijen". Pannekoeken, spekkoeken, poffertjes en mik, witte mik met kruiwagens vol gehaald. Vooral de Dinsdag met spek en eieren en pannekoeken is een dag van overvloed. Het spekstelen en worststelen op dien dag is nogal gebruikelijk in de plaatsen langs de Maas tus schen Boxtel en Den Bosch. Worst „Worst, worst en nog eens worst, dat is Vastelavondkost". En dan trekt men rond met de foekepot (rommelpot; 'n bus met wat water, eroverheen een var kensblaas en dan op en neer za gen met een rietstokje). En bij het dofrommelend geluid zingt men de vastenavondliedjes, de ouders en kinderen weghalend van tafel- en kelderbewaking, meiden en jongens weghalend van de „vrijersstoel". Hoe jeukt me de schorre keel nog, ais we herhalen: Vrouw, 't is Vastenavond, Ik kom niet thuis voor t' avond Te avond in de maneschijn, Als vader en moeder naar bed toe zijn. Gekke Griet, vertel het niet, Want onze Jan is dronken, Dronken Piet is onze buur, Schuins tegen ons over. Vat 'n stoel en zit bij 't vuur, De zwartmoor hangt erover, En boven in de schouwen Daar hangen de worsten aan touwen, Vrouw, geef mij een lange En loat die korte maar hangen En zoo verder, heel dit war me en van vastenavondleute doorademde lied, simpel van woorden, maar tintelend van een breed levensgevoel, eerlijk, jolig, open en oprecht. Natuurlijk zijn er tientallen varianten op dit thema. Iedere plaats heeft zijn eigen verbaste ring. Te veel om hier op te noe men. Zoo zingt men Dinsdags tot laat in den avond. De trappen van de Raadskelder op, de trap pen neer, gemaskerd of niet, hossend op de markten en plei nen. In het Noorden des lands heeft het vervlakkende, kille protestantisme schier ieder spoor van Vastenavondviering en Carneval uitgewischt. In het Zuiden heeft de tijd ook de feesten van middenvasten doen verdwijnen, doch de ras-Zuider ling zal nooit afstand kunnen doen van Carneval, Vasten avond en vetten Dinsdag, omdat optocht, feest, worst, Raadskel der, Piet Mulder en Prins Ama- dero Ricosto di Carnevalo, het Opperhoofd der Zotten, hem te lief zijn. Toch een vrome Vasten. En als op Aschwoensdagmor- gen de vrouwen en mannen, met slaap in de oogen, het „kruis van asch" halen, afstand doen van het vleesch en vasten zullen en uit de mis huiswaarts kee- ren, is alles tot de oude rust weergekeerd. Het „bedenkt dat gij stof zijt en tot stof zult we- derkeeren", dringt even diep door tot den Brabander en Lim burger, als de oproep van ko ning Carneval. En als 't kleine kind met het eerste gespaarde snoepje thuis komt, legt vader dit naast de koude, leege pijp, want beiden versterven zich. En zooals in 't leven vreugd en droefheid aan elkaar grenzen, zoo ook vormen 12 slagen van de dorpsklok de grens tusschen vetten Dinsdag en Aschwoensdag. En de Zuider- sche mensch voegt zich daar naar, omdat hijoch, omdat hij Brabander, omdat hij Lim burger is enblijven zal. JOS VAN GEMERT Jr. De „Nachtwacht", het beroemde schilderij van Rembrandt, wordt thans in het Rijksmuseum te Amsterdam grondig gereinigd. De heer Mertens, restaurateur van het Rijksmuseum, bezig met zijn verantwoordelijke taak. (A.N.P. P.) VEE-SMOKKEL ONTDEKT Voor meer dan 1 millioen vervoerd Een uitgebreide veesmokkel- affaire is te Hilvarenbeek N.-B. aan het licht gekomen. In ver band met een verboden handel in koffie werd bij P. te Hilva renbeek door ambtenaren der prijsbeheersching een huiszoe king gedaan. Hoewel geen kof fie werd aangetroffen vond men een kasboekje, waarin de vrij wel geheel complete boekhou ding van een veesmokkelaffaire wus bijgehouden. In samenwer king met de Rijkspolitie te Hil varenbeek werden 13 personen in arrest gesteld. Vier hunner kochten regelmatig vee voor den smokkel naar België, ter wijl de overige personen voor transport zorgden. Sinds eind 1945 verdwenen in totaal 1000 stuks vee over de Belgische grens. De gemiddelde inkoop som per stuk bedroeg f 800. waarbij een winst van 45 °/o werd gemaakt, zoodat met de zen veesmokkel een brutobedrag van 1.360.000 gemoeid was. De vervoerders van het vee ont vingen J 100.per stuk. Een uitgebreia onderzoek is nog gaande 6000 Amerikoansche mijnwerkers in staking Te Lansford in Pensylvania hebben 6000 mijnwerkers uit solidariteit jegens 13 mijnwer kers, die onder den grond een sit-down-staking waren begon nen, het werk neergelegd. ZIEKENBONNEN VEERTIEN DAGEN GELDIG Het Centraal Distributiekan toor deelt mede, dat in de op 13 Febr. j.l. gepubliceerde bon- nenlijst voor het eerst ook de geldig verklaarde bonnummers der ten behoeve van zieken uit gereikte kaarten ME, MF en MG zijn opgenomen. Zooals bekend ontvingen zieken tot dusverre rantsoenbonnen, welke een be trekkelijk langen geldigheids duur hadden. Men moet er re kening mee houden, dat de zie kenbonnen voortaan slechts 14 dagen geldig blijven. Hulp aan de Chineezen te Palembang Uit welingelichte Chineesche bronnen wordt vernomen, dat de Nederlandsche autoriteiten toestemming hebben verleend tot het overbrengen van medi camenten en tienduizend yards texiel van Singapore naar Pa lembang, bestemd voor de Chi neesche slachtoffers van de ge vechten aldaar. De Chineesche regeering heeft een groote som gelds voor hetzelfde doel ter be schikking gesteld. Intusschen worden de onderhandelingen met de Nederlandsche en de re- publikeinsche autoriteiten over het nemen van maatregelen om de veiligheid van de Chineesche burgers in Palembang te verze keren en om de schadeloosstel- lnig voor de reeds geleden ver liezen te verkrijgen, door de Chineesche autoriteiten voortge zet. ZIEKTE EN GEBREK OP MADOERA Een correspondent van het republikeinsche persbureau An- tara, die onlangs een bezoek aan Madoera heeft gebracht, bericht over den toestand al daar het volgende: Landbouw, visscherij, zoutwinning, trans portwezen, electriciteitsbedrijf, onderwijs en bestuursinrichting verkeeren over het algemeen in ongunstige omstandigheden. Distributie van voedsel en tex tiel ontbreekt practisch geheel. Er heerschen ziekten onder de bevolking als framboesia, tra- choom en andere huidziekten, terwijl de dienst voor volksge zondheid gebrekkig is door te kort aan personeel. Het moreel van burgers en militairen is volgens dezen correspondent echter hoog. De mariniers-brigade te Soerabaja Op 10 Februari j.l. is het com mando van de mariniersbrigade te Soerabaja van den luitenant kolonel der mariniers P. J. van Gijn overgegaan in handen van den kolonel der mariniers W. A. J. Roel of sen. Luitenant-kolonel van Gijn, die tijdelijk met het commando belast was, zal nu de functie vervullen van chef-staf bij de brigade. Kolonel Roelof- sen wordt als commandant van de afdeeling mariniers Doorn (de officiersopleiding van de mariniers) oogevolgd door den luitenant-kolonel der mariniers H. Lieftinck, voorheen batal jonscommandant bij de mari niersbrigade op Java. wordt opgeheven. Het tweede voordeel is, dat er voor de Joden een redelijk bestaan geschapen wordt en dat een probleem, waarmede men toch ernstig reke ning dient te houden, gedeelte lijk tot oplossing gebracht wordt. De plannen Aan de Nederlandsche regee ring is een memorandum gezon den, waarin de plannen in hoofd lijnen zijn uitgewerkt. Met enkele wijzigingen is thans dit plan naar de Staten van Suriname doorge zonden en als deze h.un goedkeu ring er aan hechten, zal er een overeenkomst worden gemaakt, waarna de immigratie kan be ginnen. Op het oogenblik zijn er onge veer 2000 Joden in Suriname. Het plan behelst het volgende: er wordt een aantal Joden (hoeveel zal afhangen van de economische mogelijkheden) in Suriname ge bracht. De immigranten zullen als burgers van Suriname in aparte nederzettingen worden ondergebracht en eigen, in Suriname nog niet bestaande industrieën beginnen. Het streven zal zijn elke con currentie met de reeds bestaande industrieën uit te schakelen en het daarheen te leiden, dat er een nieuwe economische werk. zaamheid ontstaat, die de inter nationale positie van het land zal verbeteren. Strenge selectie De kolonisatie zal een georga niseerd en geleid karakter dra gen. De adlspiram immigranten zullen onderworpen worden aan een strenge selectie, waarbij niet alleen met het physieke weer standsvermogen rekening zal worden gehouden, maar ook met vakbekwaamheid en het moreele peil. Zij zullen zich blijver?! in het land vestigen en niet, zooals kolonisatoren het plegen te doen, I-JE credietovereenkomst met Canada werd ge wijzigd in dien zin, dat particulieren in dat land kunnen aankoopen op de gewone wijze, dus door middel van import- en be talingsvergunningen, 20 Februari a.s. zal voor het Haagsche Tribunaal te recht staan J. A. Learbuch^ gedurende de bezetting o.a. secretaris van het verbond van Nederlandsche journa listen. Onder auspiciën van de Niwa zal in de ko mende maanden weer een groot aantal artisten naar Indië vertrekken, o.a. Kees_ Pruis, de Kilimas, tooneel^. gezelschap „Comoediaen t variëté-gezelschap Wil ly Alfredo. In Sneek kwam men een geval van fraude met veelevering op het spoor, in welk verband werden aangehouden twee Ingezetenen uit Sneek en twee uit Amsterdam. Donderdagmiddag aan vaardde dr. J. Th. Snijder, lector in de psycho-tech- niek aan de katholieke economische Hoogeschool te Tilburg zijn ambt met een openbare les in het auditorium van de hooge- Bij de controle op de nale- school. De rechtbank te ving van de nieuwe han- Breda veroordeelde den delsmarges in den papier landbouwer P. uit Roosen- warenhandel, werden in daal, die zijn dochter door ruim 30 verschillende wurging om het leven plaatsen 188 zaken bezocht bracht, conform den eisch waarvan tegen 16 proces tot 15 jaar gevangenisstraf, verbaal moest worden op- k Het is de Bergen op gemaakt. Bij K.B. van Zoomsehe politie gelukt de 7 Jan. '47 ontvingen 14 rand te leggen op een ont- militairen van het K.N. vluchten SS-er en een ge- IJL,, den bronzen leeuw. 45 leserteerden militair. >k ontvingen het bronzen Door het opengebroken ijs kruis, 3 het kruis van is de overtocht over de Lek verdienste en 1 het vlie- oij Wijk van Duurstede via gerkruis. >k De Muziek- het ijs niet meer mogelijk commissie der koninklijke :k De gezagvoerder Moo- militaire kapel stelt zich rehean startte Vrijdag met voor van tijd tot tijd aan de Douglas „Twenthe" vooraanstaande componis- voor een extra vlucht naar ten opdrachten te ver- Paramaribo ten behoeve strekken tot het compo- van de B.P.M. Uit het neeren van nader te om- bewarlngskamp Vught schrijven werken voor werd naar Den Haag, ter harmonie-orkest. >k De vereenvoudiging van het Commissie voor meststof- onderzoek, overgebracht, fen van de internationale de Duitscher F. Fischer, ipf. noodvoedselraad heeft in bezetting bekend als „Ju- sen rapport het wereldte- denfischer", gewezen chef kort aan meststoffen op van het „Judenreferat-'. :k 2.261.000 ton geraamd. :k Het ligt ln de bedoeling van het departement van Onderwijs en Eeredienst om in begin Maart over te gaan tot opening van een Middelbare Meisjesschool te Batavia. ;k In een te huis voor kinderen van voormalige N.S.B.-ers teK Bergen op Zoom werd een groot aantal dekens, ruim 100 en een partij huishoud zeep gestolen. Den volgen- den.nacht verdwenen op een ander adres f 6000. De dieven bleken echter niet voorzichtig genoeg, zoodat een zekere V. M. en F. werden gegrepen. De de kens werden al terugge vonden. Na zijn experi menten in de laboratoria van Toronto, zal dr. Pierre de Somer alles in het werk stellen om in België te kunnen overgaan tot het vervaardigen van penicil line. Hr De Belgische Ka mer heeft met algemeene stemmen een motie aange nomen waarin zij protes teert tegen het uitsluiten van België van de confe rentie van Moskou De mo tie zal ter kennis van de Groote Vier worden ge bracht. de gemaakte winsten in het buL tenland verbruiken. Voor de op te richten industrieën zullen ver schillende Joodsche instellingen de benoodigde gelden a fonds perdu beschikbaar stellen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Uno bij het uitvoeren van de plannen een actieve rol zal spelen. In aanmerking voor de immigratie komen in hoofdzaak Oost-Euro peesche Joden. Er vertoeven nog een paar honderdduizend in de vroegere concentratiekampen. 90 pet. van de candidaat-immigran. ten zijn ambachtslieden. Het spreekt vanzelf, dat er bij de Joden, die zich in Suriname zullen nederzetten, een groot aantal intellectueelen (doktoren, leeraren e.d.) zal zijn. Er zullen ambachtsscholen worden gesticht, ziekenhuizen, kortom, het land zal er in alle opzichten wel bij varen. Gemeenteraad Bergen De hoofdschotel van de Vrij dagavond gehouden raadsver gadering vormde hei huisves tingsprobleem. Naar aanlei ding van het voorstel van B. en W. tot aanvulling van de bouwverordening, waardoor zomerwoningen ook des win ters bewoond mogen worden gaf wethouder Brak een uit eenzetting van de moeilijkhe den waarmede de huisvestings- commissie heeft te kampen. Bergen scheen na de bevrij ding zeer in trek te zijn bij diegenen, die er voorheen nimmer woonden; hij noemde dit de z.g. v. d. Pluymgevalen, waarin het D.B.V.O. zelfs op afwijzend advies van de ge meente vestigingsvergunnin gen verleende. Spr. ging in op de werkwijze van de commissie en wees erop, dat de burgem. steeds de ver antwoording heeft. De grootste moeilijikheden had de commissie met het ter beschikking stellen van een gedeelte van groote wo ningen doordat de huren van deze perceelen te hoog zijn voor aspi rant-huurders met een smalle beurs, en mede doordat de huur bij samenwoning met 20 kan worden verhoogd. Slechts van regeeringswege kan hier iets ge daan worden, b.v. door het verlee- nen van een huurtoeslag. De com missie moet er voorts naar stre ven dat maatschappelijk gelijkge- stelden bij elkaar worden ge bracht. Omtrent woningruil is men met een proefsysteem bezig waarbij het mogelijk is dat inwoners, die wegens gezinsuitbreiding een grootere woning behoeven, het eerst voor een leegkomende wo ning in aanmerking komen. Er liggen nog 78 aanvragen ter be handeling, meest vaii geëvacueer- den, die nog niet zijn terugge keerd. Destijds zijn 250 gerepatrl- eerden uit Indië door de zorg van het gemeentebestuur in pensions ondergebracht. Het komt het ge meentebestuur en de commissie billijk voor dat dezen met het oog op het komende seizoen elders worden ondergebracht omdat men er voor wenscht te waken het economisch leven der gemeente te treffen. Men je wel voornemens om verschillenden dier gerepatri- eerden onder te brengen in die pensions, die zich destijds niet vrijwillig meldden. Over het geheel kon de raad zich met het voorstel van B. en W. en de werkwijze van de oommissie vereenigen. Dr. Hemelrijk waar schuwde er voor vooral de bijl niet te leggen aan d ewelvaart van Ber gen door zooveel mogelijk het be drijfsleven vrij te laten. Speelautomaten. Het voorstel tot wijziging van de Politieverordening in verband met de aanwezigheid van speel automaten in café's e.d. veroor zaakte een uitvoerige discussie. De heer Ellis kon zich met het voor stel van B. en W. dat slechts re pressief toezicht beoogde, niet best vereenigen. Hij meende dat het op den weg van den Raad' ligt er voor te waken, dat jonge mensch en aan een z.g. speel- en gakwoede ten offer vallen. Hij stelde voor de exploitatie van speelautomaten heelemaal te verbieden. De voorzitter wees op Belgische en Engelsche badplaatsen, waar meer gelegenheid wordt gegeven tot eenig vermaak op dit gebied; er wordt wel eens geklaagd dat onze badplaatsen „te saai" zijn; spr. wees erop dat automaten slechts daar geplaatst mogen wor den waar geen sterke crank wordt verstrekt. Het voorstel van den heer Ellis, gesteund door Mr. Sluis werd verworpen met 8 tegen 4 stemmen en één blanco. Het voor stel van B. en W. werd hierop aangenomen met 11 tegen 2 stem men. Tegen de heeren Ellis Wit tebrood'. Vrijbank vleesch. Ten aanzien van het vrijbank- vleesch is er een regeling getrof fen met het Slachthuis te Alk maar, waardoor het mogelijk is. dat ook in deze gemeente Vr'j- bankvleesch beschikbaar wordt gesteld. De plaatselijke toewijzings commissie te Alkmaar maakt er echter bezwaar tegen, dat dit vleesch via de slagers wordt ver kocht. B. en W. werden voorts gemach tigd de uitbreiding van de Alg. Begraafplaats op te dragen aan de Gebrs. Min voor f 13.770, De heer den Das kon zich aan vankelijk niet met het voorstel vereenigen omdat de werken zul len worden uitgevoerd onder de D.U.W., terwijl hij meent dat deze zich slechts bezig heeft te houden met cultuurtechnische werken, Spr. vreest, dat men weer vervalt in de vooroorlogsche werkverschaffing ten behoeve van uitvoering van normaal werk. Voorts vreest spr. dat arbeiders van elders te werk worden gesteld, waaraan transport kosten e.d. zijn verbonden. De voorzitter deelt mede, dat met de Gebrs. Min is afgesproken dat slechts arbeiders uit de gemeente te werfk mogen worden gesteld Tot chef van het G.E.B. werd benoemd de heer D. Binnenwijzend inspecteur van de afd. Installatie keuring van het P.E.N. te Purmer- end. De heeren M. C. Dinger dis, P. Modder en W. Rampen weiden herbenoemd tot leden van het col lege, dat nog steeds de vooroorlog sche naam van „Burgerlijk Arm bestuur" draagt, doch dat naar wij hopen spoedig 'n naam zal krijgen, die meer overeenkomt met den geest van dezen tijd. DE K.F.A. ORGANISEERT STUDIEDAGEN In het gemeenschapsoord Dra- kenburgh te Baarn zullen voor belangstellenden in het film probleem van 15 t.m. 18 Maart studiedagen worden gehouden. In het bijzonder zijn welkom zij die krachtens hun functie lei ding moeten geven aan de jeugd en die zich een oordeel moeten vormen over het probleem „Jeugd en film". Deskundigen zullen de film historisch, tech nisch en aesthetisch belichten. Inlichtingen verstrekt het Cen- raal Bureau der K.F.A. te Den Bosch, Nieuwstraat 24. Groote aanvoer van haring Ondanks de koude blijven de visschersschepen in Breskens en Vlissingen nog steeds groote hoeveelheden haring aanvoeren. Het zijn wel niet de enorme vrachten van drie weken gele den, maar dagcijfers van 50 tot 80 ton worden nog steeds be reikt. De laatste dagen was door de gladheid het vervoer per auto naar het Westen niet mo gelijk: de Spoorwegen hebben het toen voor hun rekening ge nomen. Ondanks tegenslag bij reizen, het stopzetten van de electrici- teit en de koude zalen, waarin men moest optreden, was het Concertgebouworkest voor de volle honderd procent op dreef tijdens de tournee door Enge land en Schotland. Donderdag avond is het orkest na een reis vol ontberingen, maar in de beste stemming, uit het Noor den in Londen teruggekeerd. Er ware over deze tocht, welke plaats vond in de moeilijkst denkbare omstandigheden, een epos te schrijven. De vertra gingen schenen soms eindeloos. Toch slaagde het orkest er steeds in precies op tijd de aan gekondigde concerten te geven. Met verkleumde vingers en blaas instrumenten, die soms als ijs aan voelden, speelde het orkest in zijn volste glans en ontlokte het ovatie na ovatie bij het publiek, dat overal een toegift afdwong. Opgetreden werd in York, New castle, Edinburgh, Liverpool en Lei cester voor in totaal elf duizend toehoorders. Een afstand van 1800 k.m. moest worden afgelegd. De heer Cornells, directeur van het orkest, sprak van een meer dan sensationeel succes. Hoewel de con certen uitverkocht waren, konden vele bezoekers niet verschijnen als gevolg van het slechte weer. In York was het Lord Halifax, die aldus verhinderd was te komen. Verschillende malen werd het or kest qp een officieele receptie door de gemeentebesturen verwelkomd, waarbij de groote belangstelling voor Nederland tot uiting werd ge bracht. In Leicester, dat reeds vorig jaar met het orkest had kennis gemaakt, was het een uitbundig weerzien. Er waren niet minder dan 3500 toehoorders aanwezig. Een groot gedeelte van het pu bliek begaf zich na afloop van het concert naar het station, waar men zich verdrong om nog eens zijn dankbaarheid uit te drukken. Tot zelfs in den trein werd Van Beinum achtervolgd om handteeke- ningen. Van de uitgevoerde Neder landsche composities elk pro gramma bevatte er een viel voor al de Derde Symphonie van Leon Orthel in den smaak. Veel geest drift verwekte voorts de Prelude van Debussy, de Pathetique van BENOEMING HEEMRADEN Bij K.B. zijn benoemd tot heemraad van den polder As sendelft: P. Klein en G. Kroon te Assendeift; tot heemraad van het heemraadschap de Wierin- germeer F. J. A. van Dam te Witringerwerf en tot heemraad van het hoogheemraadschap De Uitwaterende Sluizen in Ken- nemerland en Westfriesland: J. Stolp te Beemster. yjE GAAN al weer flink voor uit in het Kerkelijk Jaar: morgen is het reeds Quinqua gesima. Het Evangelie zal spre ken over het Lijden van Chris tus, dat we binnenkort in de Liturgie gaan vieren. In het lijden en den dood heeft Chris tus ons Zijn liefde tot het uiter ste bewezen. En wij? Hebben wij God werkelijk lief? Ook onzen naaste? Lees eens het Epistel van morgen in uw Mis saal over. Het is het hooglied van de liefde, zooals de H. Geest Zelf dit ingaf aan den gewijden schrijver, den Apostel Paülus. Die woorden zijn ons heilig. Ze zijn ook een richtsnoer, een aan wijzing voor ons leven, hoe wij het op onze beurt moeten doen. De liefde tot God en den naaste moet ons geheele leven bezielen. Dan zijn wij zelf ook het meest gelukkig. MARCUS Tsjaikofsky en de Ouverture „Die Meistersinger" van Wagner. Zondag en Donderdag a.s. worden concerten gegeven in Londen, ter wijl het orkest Maandag en Dinsdag resp. in Birmingham en Manchester 0.01 reedt. cLoor De tespteki nqente Linqqaxl- jati mkm. op dood Spoot f ]nfü7om werd özq wedstdjd in. ImL-aaen gehouden. Ddehondecd studenten uit Dettt werkim mge aan de qlnddfi wefjenwdtenootzaak .W\tó ontrukten!!! j| II l li l II i| ill

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3