HEDENNACHT OM 2 UUR 24 MINUTEN Nieuw WIJ HEBBEN WEER EEN PRINSES HET MOEDERHART SPREEKT laadlooze Vloeren en Dellevedove, J G JIMELOT Hier is dan het groote nieuws: hedennacht om enkele minuten voor half drie is het nieuwe Prinsenkind geborenhet is een Prinses. Volgens het eerste berichtdat hedennacht om twee uur Het officieele nieuws KJ Vandaag Nationale Feestdag zes en veertig minuten op de Telex verscheenmaken moeder en kind het zeer wel. De nieuw geborene weegt ongeveer zes pond 57 SCHOTEN... HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. OP PALEIS SOESTDIJK IS EEN PRINSES GEBOREN BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draaf singel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 IK 2240). Bank: Noorderbank S! voor BETER 37, Reekerstr. 6, Alkmaar iaarc?straat 21, Alkmaar, laar JASPERS TE HOORN s van crediteuren, dat de engenoemd faillissement in ingediend vóór 26 Fe- raitievergadering zal wor- 13 Maart 1947, des mid- ichtsgebouw te Alkmaar. De Curator: Mr. D. H. Buiskool MAAK.) U OVER_ ■ERBERICHT ïhting, medegedeeld door I. te De Bilt, geldig tot AANHOUDENDE VORST tijdelijk krachtige Oosfce. wind. In den nacht en n ochtend op vele plaat), ■enge vorst. Enkele over» de wolkenvelden, geen 'SLOTERlif begint Maandag 17 Febr. angt aan op Maandag 24 t nu reeds uw loten bU ïtsoog. I),—1/4 f20,—. 3 10 cent porto. het bedrag op >er postwissel. Hotel Igesz. r laatste trekking, welke Lebben ontvangen, zijn ;ET. Op no. 7808 viel rd uitbetaald te 't Zanö f552,50 en te Juliana- Bel. aanbevelend, ïtsoog, telef. 218 je krijgt ook al les in orgel staat Duimelot van te kijken. 2 zal Duimelot ook wel spelen maar eens goed, hoe fo het inkt ook wat leuk. Dat spelen t k graag leren. En Moeder e., wat fijn. als de jongens zo et spelen zijn. Moeder krijgt och visite en dan is het pret- deugende jongens te moeten DINSDAG 18 FEBRUARI 1947 Nederland staat er anders en beter voor. Zeker, het tempeest van den oorlog is ook ons voorbijgegaan, het sloeg diepe wonden van geestelijken en stoffelijken aard, en zijn macabre gevolgen 'grijnzen, bijzonder in de laatste weken van barren winternood, duizenden aan. Toch: een gelukkig land. Wij herstellen ons moeizaam van de gevolgen der barbaarschheid, groote problemen, die de meest-vitale belangen van ons land en volk raken, houden ons ver deeld; het is 't meest de zedelijke ontreddering, die ons benauwt. Toch: en gelukkig land! Want ergens in dit land staat een Prinselijk Huis, door de Hope des Vaderlands bewoond en van het moment af, dat de eerstdaagsche komst van een nieuw Prinsenkind bekend werd, maak te het Nederlandsche Volk zich op, zijn geschil len te vergeten, om eendrachtig en eensgezind de geboorte van de nieuwe Oranje-telg te vieren. Het zou dwaas zijn en oneerlijk, te beweren, dat er onder de negen millioen Nederlanders niet honderden zijn, wie deze blijde gebeurtenis onverschillig laat, die haar hoogstens beschou wen als een feit van eventueele staatkundige beteekenis, die haar slechts willen waardeeren als een registratie-nummer van den Burgerlijken Stand, zooals er een paar honderd gemiddeld per dag passeeren. Maar dat is niet de stem van Nederland, dat is niet wat we noemen, en al tijd nog naar waarheid noemen mógen het hart van Holland, dat voor zijn Koningshuis en voor Oranje klopt. Dat Nederland is de vertegenwoordiger van het gelukkige land, dat pal stónd en staat voor zijn Koningin, dat waarachtige liefde toedraagt aan zijn vereerde Kroonprinses en Haar waardi- gen Gemaal en Hun lieftallige kinderen! Dat is het gelukkige land, dat de komst van het Nieuwe Kind in spanning en met blij ver wachten tegemoet zag en zich nu oprecht en hartelijk verheugt. De nieuwe telg van het Prinsenpaar, de nieu we loot aan de alouden stam van Oranje, wordt door het Nederlandsche Volk met uitbundige blijdschap begroet Haar komst geldt als een nieuwe versterking van den band tusschen Ne derland en Oranje, waarvan wij altijd nog voor de verdere toekomst van het dierbaar Vaderland het beste verhopen. Onze eerbiedige gelukwen- schen namens het gewest Noordholland gaan naar het veelbesproken Paleis van Soestdijk, dat als een Sprookjesslot in het middelpunt van onze belangstelling stond en staat. Ook hier had de bezetter zijn schennende hand aan dierbaar be zit geslagen, zooals hij eens, vruchteloos, ge tracht heeft, de verknochtheid aan Oranje te ruk ken uit het hart van Nederland! De nieuwe telg van Oranje is het dierbaar Pand, dat de zekerheid geeft, hoe de smet der barbarij, ook in de verhouding tusschen Neder land en Oranje, voorgoed is uitgewischt. Het nieuwe Prinselijk Kind moge zoo ook zijn het symbool der belofte, dat Nederland, vooral ook in geestelijken zin, van „vreemde smetten vrij" weer zal zijn en blijven; vrij, één en zelf standig, in de gelukkige overtuiging, dat aan den hechten keten van samengaan met Oranje, weer een schakel is toegevoegd. Leve de nieuwe Prinses Leve het Prinselijk PaarI Leve de Koningin Leve het Vaderland 111! 42e JAARGANG - NUMMER 11155 EXTRA RANTSOEN Voor de viering van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin wordt een extra rantsoen tabak of ver snaperingen beschikbaar ge steld en wel op Bon T 72 van de tabaks- kaart 1 rantsoen tabaks artikelen; Bon V 72 van de versna- peringskaart en bon X 72 van de gecombineerde kaart elk 100 gram chocolade en/ of suikerwerken Hoe onverwacht het Prinsesje kwam Hoewel het Prinselijk Paar en met hen heel Soestdijk binnen kort hot nieuwe Prinsenkind ver wachtten, had de blijde gebeur tenis toch nog Vrij onverwacht plaats. Dat blijkt wel uit het feit, dat Baron Baud door Prins Bern- hard uit zijn bed gebeld moest worden en vooral door een ge beurtenis die Maandagmiddag in Soestdijk plaats had en die heel niet deed vermoeden, dat een en ander toch nog zoo snel zou gaan. De prinsesjes Beatrix en Irene hebben nl. 's middags een „too- neelvoors telling" gegeven die door de Prinses en den Prins alsmede eenige leden van de hofhouding werd bijgewoond. Het was een aardige afwisseling en de prinses jes oogstten „veel succes". W AND AAG, Dinsdag 18 Fe- bruari, op den laatsten dag van Carnaval, is het de Natio nale Feestdag. Vieren wij hem waardig en blij! Brengen wij op de eerste plaats dank aan God, voor den nieuwen Zegen, die Hij aan het Vorstenhuis en aan ons Vaderland heeft ge schonken. En dan de vlaggen uit, de bazuinen gestoken, oranje en rood-wit-blauw voe ren vandaag den boventoon. Met oprechte vreugde en zui vere blijdschap vieren wij de zen hoogdag van Oranjelievend Nederland, in eendracht en saamhoorigheid. QM 12 MINUTEN OVER DRIE is te Baarn officieel medegedeeld, dat de geboorte van de nieuwe Prinses, die om enkele minuten voor half drie ge schiedde, een normaal .verloop had. Zij was voor de naaste omgeving van de Prinses toch nog een verras sing, zelfs voor den particulier secretaris van H. K. H., baron Baud, die er op voorbereid moest zijn, het be richt terstond bekend te maken. De afgesproken offi cieele waarschuwing aan autoriteiten en pers .houdt u gereed", kon daarom niet worden gegevenTusschen het eerste waarschuwingsbericht van paleis Soestdijk en het officieele geboortebericht lag precies een tijds panne van vijf minuten. DE GEBOORTE vcm een Koningskind is altijd een nationale gebeurtenis in een gelukkig land, dat in vrede leeft met zijn regeerend Vorstenhuis. Innormale tijden zouden zulke bijzon dere overwegingen rondom de komst van een nieuwe Koninklijke telg wel een beetje vreemd aandoen helaas zijn zij dat thans niet. In heel de wereld is er beroering rondom Vorsten en Tronen, dichtbij en vèr-af worden Koningen en Vorsten miskend, ver jaagd of nauwelijks meer geduld. Hoe het nieuws zijn oorsprong vond Om vier uur vannacht was ba ron Baud in de Telexkamer van het Astoriahotel. Hij deelde aan onzen verslaggever mede, dat hij om ongeveer half drie door de telefoon uit een diepen slaap werd gewekt. Prins Bernhard deelde hem mede, dat een prin ses geboren was. Hij deelde toen onmiddellijk het heugelijke nieuws aan den minister-presi dent mede, met wien hij door een directe telefoonlijn verbon den was. Daarna waarschuwde hij het A.N.P. Uitzending naar Amerika Een Amerikaansch corres pondent heeft om 5 uur van ochtend, vanuit het Astoria Chalet te Baarn, een recht- streeksch radio-verslag gege ven voor de American Broad casting Corporation. Hij haalde een drietal journalisten voor de microfoon, terwijl ook kapitein Rutten eenige woorden sprak. Om vijf uur heeft dr. De Groot een officieel communiqué uit gegeven, waarin wordt mede gedeeld, dat de geboorte heeft plaats gehad om 2 uur 24 mi nuten. De nieuwe prinses is een flinke dochter, zoo deelt het bericht verder mee. DE EERSTE GELUKWENSCH Tot <Je allereersten, die H.H. K.K.H.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard hun geluKwenschen aanboden, behoorden de persver tegenwoordigers in het Asloria- Chalet le Baarn, die onmiddellijk na het bekend worden van h.et heugelijk nieuws een brief van den volgenden inhoud naar het Paleis Soestdijk zonden: „De journalisten, radio- en filmverslaggevers, zoomede de fotojournalisten in het Hotel Astoria-Chalet te Baarn bijeen, in gezelschap van kapitein G. Rutten, den verbindingsofficier tusschen Uw huis en de pers, mogen, alvorens zij overgaan tot het verspreiden van het blijde nieuws, Uwe Koninklijke Hoogheden eerbiedig geluk wenschen met de voor Uw ge zin, voor het Huis van Oranje en voor land en volk zoo ver- heugnis brengende tijding." Feestvreugde om 4 uur 's morgens Een half uur na hei bekend maken van de blijde gebeurtenis zijn de leden van de Utrechtsche Studentensociëteit „PHRM" ïeeds aan het feesten geslagen. Na het uitbrengen van een toast op de Jong-geborene togen de studen ten naar de gemeentelijke tele fooncentrale te Utrecht, waar zij de dienstdoende nachtploeg ver rasten en ieder lid van het per soneel een glaasje oranjebitter offreerden. Alleen dan, wanneer men zelf Moeder is, weet en begrijpt men welk een groote vreugde het voor U is geweest, dat nieuwe leven onder Uw hart voelen kloppen. Deze rijkdom en kan alleen aoor Moeders beseft van blijde verwachting hebben wij met U mee gemaakt en wij begrijpen beter dan ooit, welk een ontzaglijke groote taak aan U, door 't Moeder schap op de schouders is gelegd. Het Moeder schap heeft een hooge en diepe beteekenis. Over het Moederschap zou ik gedachten willen neer schrijven, die eigenlijk onuitgesproken moesten blijven, daar het ragfijne idealisme, dat in den naam van „Moeder" verscholen ligt, misschien geschonden wordt bij iedere aanraking met men- schelijke onvolmaaktheid, want zoo eenige liefde, dan is wel de moederliefde 'n geschenk van God. De moederliefde is als de fijne, gouden zonnestra len, die op een blijden lentemorgen vallen door het venster van het huis, de lieve dingen in de kamer beplonsend met goud en plekkend op het kleed, dat den vloer bedekt. Onze handen kunnen wij slaan door die zonnestralen heen, zonder ze te schenden, doch ze blijven gouden weelde schenken aan ons leven en wat ons lief en dier baar daarin is. Zoo is de Moeder. Als een kind het hart der Moeder treft en wondt, dan lijdt de Moeder, omdat de liefde lijdt die in haar is, zelfs in zulk een leed, al treft het den dood, blijft de moederliefde, omdat ze eeuwig is en onvergan kelijk. Een Moeder overlaadt haar kinderen met de giften van haar hart, een Moeder is gelukkig, wanneer ze onzelfzuchtig zich geheel vergetend kan opgaan in de zorgen voor anderen, een Moe der is blij als zij troosten kan in 't leed dat/zij peilt in de oogen van haar kinderen, die voor haar zijn als de spiegel der ziel; zij is verheugd als zij helpen kan en troosten en haar blikken stralen goedheid en liefde uit. Zóó staat het beeld van een Moeder voor ons. Moge God U de kracht geven, Uw verheven taak als Moeder, in deze moeilijke tijden te vervullen. Dit alles begrijpen wij en het hart van de Nederlandsche Moeder heeft dan ook geklopt van hoopvol verlangen bij de verwachting van de lieuwe vrucht aan onzen Oranjeboom. In gedachte zien wij de drie Prin sesjes om 't wiegje van hun zusje. Ook aan hen onze hartelijke gelukwenschen. Doch niet minder aan Z.K.H. Prins Bernhard veel geluk toe- gewenscht met zijn dochter. Onze gedachten gaan uit naar de Grootmoeders, H.M. onze geëerbie digde Koningin en Prinses Armgard, welk een geluk voor U deze gezinsvermeerdering te mogen meemaken. Wij Nederlandsche Moeders wen schen U geluk, wij zijn blij met ons klein, lief Prinsesje. De feestvreugde en 't enthousiasme van de Nederlandsche Moeders overal in de lande is voor U, Prinses Juliana, een bewijs van onze aan hankelijkheid, liefde en trouw. Wij deelen in Uw Moedervreugde, in de blijheid van Uw gezin, want Uw gezin vormt de kern van ons volk. Im mers de kracht, die wij Moeders hebben gehad in de zware tijden die «chter ons liggen, hebben wij geput uit 't voorbeeld van Uw gezin en ons dierbaar Oranjehuis. Moge God U kracht en gezondheid geven, ja renlang de Moeder te blijven van Uw gezin, de hoop en den steun van het Nederlandsche volk. God zegene Uw kleine lieveling, onze gebeden vergezellen U en de leden van ons dierbaar Oranjehuis. Met onzen grooten Nederlandschen dichter Vondel willen wij uitroepen: O, hoe zoet is het te duiken Onder die Oranjeboom Bij een kristallijnen kroon Gouden appelen te plukken En te ruiken geur en lucht Van die heerlijke Oranjevrucht. M. E. STEYGER-ASPERSLAGH MET VEEL VREUGDE en dank aan God, vernamen wij het blijde nieuws van de geboorte van onze nieuwe Oranjetelg Het moet mij van het hart, U, Prinses Juliana, hartelijk geluk te wenschen met Uw vierde lieveling. De geboorte van Uw Kindje in eigen land en in vredestijd moet wel voor U en Uw huisgenoo- ten bijzonder vreugdevol zijn. Vanaf de tijding dat wij wisten, dat er in Uw gezin een baby werd verwacht, is er door het ge- heele Nederlandsche volk met U meegeleefd, doch in het bijzon der wel door de Nederlandsche Moeders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1