DE KONING STERFT NIET Ons stelsel ven troonopvolging Welkom prinses geboren in ballingschap FEESTDAG IN NEDERLAND J Te 9 uur 57 werd een prinses geboren W 31 Januari 1938: J 5 Augustus 1939: PRINSES IRENE! Het derde prinsenkind zag op 19 Jan. 1943 te Ottawa het levenslicht Geboorte-klok Dinsdag 18 Februari 1947 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD PAG. 3 QE KONING STERFT NIET. Deze woorden van den Duitschen rechtsgeleerde Stahl, die leefde in de vorige eeuw, komen ons in herinnering nu er alom in den lande feest is om de geboorte van een nieuwe Oranjetelg. ,,De Koning sterft niet". Velen zullen zich wellicht afvragen of het wel juist is deze woorden te ge bruiken aan het begin van een artikel over het stelsel van troonopvolging. Ja, het zou niet ondenkbaar zijn, dat hier of daar de meening naar voren werd ge bracht, dat het eigenlijk verkeerd is te gaan schrijven over troonopvolging bij de geboorte van een prinsenkind. Immers troonopvolging heeft meestal plaats bij sterven, wat juist geheel tegengesteld is met geboorte. Geboorte en sterven, de Alpha en Omega van ieder menschenleven Toch komt het ons voor, dat het goed is om in deze feeste lijke Oranjekrant over dit on derwerp te schrijven. In de eerste plaats omdat door deze geboorte het Oranjehuis weer versterkt is, zoodat, bij erken ning van den grooten zegen van den Monarchalen staatsvorm voor ons land de mogelijkheid van behoud van een waarlijk Nationaal Koningschap grooter is geworden. En in de tweede plaats omdat over dit onder werp bij zeer velen weinig of niets bekend is. Geen romantiek meer. Voor sommigen gaat van het Koningschap een zekere roman tiek uit. De moderne mensch echter heeft die romantiek vaarwel gezegd. Zeker de na- oorlogsche mensch verwerpt het politieke bijgeloof, dat vroe ger bestond in het goddelijke recht van de Koningen. Een za kelijk volk als het Nederland- sche kan men niet noemen een monarchaal volk, dat het ko ningschap als zoodanig vereerd, maar wel vormen wij een dy- nastiesch volk, dat hartelijk ge hecht is aan het Huis van Oranje. Jong Koningshuis- Ons Koningshuis is nog be trekkelijk jong. Na het herstel van onze onafhankelijkheid in 1813 werd Willem I Soeverein Vorst, doch bij de Grondwet van 1815, noodig geworden door de samenvoeging van Neder land en België, wordt de Sou- vereine Vorst eerst Koning der Nederlanden. Dat ons Koning schap verbonden is met het Huis van Oranje is zeer te be grijpen als men let op de bij zondere plaats, die de prinsen van dat Huis in de functie van Stadhouder, altijd in ons staat kundig leven hebben ingeno men. In tegenstelling met oudere monarchieën, waar het Kroon- erfrecht gewoonlijk geregeld is in de huiswetten van de Dynas tie, vindt men bij ons de rege len van de troonopvolging in de Grondwet. Hierom kunnen in ons monarchale systeem wijzi gingen worden aangebracht overeenkomstig de bepalingen geldende voor iedere Grond wetsherziening. Mannen gaan vóór vrouwen. In alle monarchieën staat de vrouw ten opzichte van het kroon-erfrecht in meerdere of mindere mate ten achter bij den man. Hierbij kan men on derscheiden de z.g. Salische wet en het z.g. Castiliaansche stel sel. In landen waar de Salische wet heerscht, zooals in België en vroeger in Frankrijk, Pruisen en Italië, is de vrouw uitgeslo ten van den troon. Bij het Casti liaansche stelsel bestaat het verschil tusschen het successie recht van mannen en vrouwen hierin, dat alleen bij gelijke graad van verwantschap, de man vóór de vrouw gaat. De jongere zoon sluit dus de oude re dochter uit, maar de dochter sluit den broeder van den over leden Koning of diens afstam melingen uit. In ons stelsel van troonopvol ging zijn de strenge consequen ties van de z.g. Salische wet doorbroken. Mannen gaan zoo lang mogelijk vóór, maar uitge sloten zijn de vrouwen niet. Drieërlei grondslagen De grondslagen van ons stel sel van erfopvolging zijn drieër lei; a. h.et eerstgeboorterecht (pri- mo-genituur)b. de plaatsver vulling (representatie) en het vóórgaan van mannen voor vrou wen, Mr. J. Kappeijne van de Cop- pello heeft in enkele van zijn ge schriften den zin van dit systeem als volgt aangewezen: De stichter van het geslacht, de aarts-vader, wordit geacht voort te leven in zijn nakroost. Elke opvolger, wiens beurt komt, gaat zitten op het gestoelte, dat dé stichter zoude bezet hebben, ware hti •on sterfelijk Maar, omdat er telkens slechts één op dat gestoelte kan zitten en h,et wenschelijk geacht werd, dat geen strijd mogelijk zou zijn over de bezetting van den troon, wordit die opvolger aangewezen door het feil der eerstgeboorte, met dien verstande dat telkens de mannelijke nako meling de vrouwelijke uitsluit. Als reden voor deze bevoorrech ting van de mannelijke telgen heeft men dikwijls aangevoerd het feit, dat het huwelijk o.a. als rechtsgevolg heeft, dat de vrouw in een ander geslacht komt. Bij overgang van het gezag op vrou welijke nakomelingen zou dit dus komen in een ander geslacht, waartoe men eerst in de uiterste noodzakelijkheid zou willen over gaan. Tegen vreemde invloeden Onze Grondwetgever is altijd bezorgd geweest voor vreemde invloeden, die ongewenscht zijn. Daarom bepaalt onze hoogste Slaatswet, dat van de erf-opvol- ging, zoowel voor zichzelf als voor hun nakomelingen, zijn uit gesloten, alle kinderen, geboren uit een huwelijk aangegaan door een Koning of een Koningin bui ten gemeen overleg met de Sta- ten-Generaal, of door een Prins of Prinses van het regeerend Stamhuis buiten de bij de wet verleende toestemming. Een Ko ningin doet zelfs, een zoodanig huwelijk aangaande, afstand van en een Prinses verliest haar recht op de Kroon. Om dezelfde reden is bij de Grondwetsherziening van 1922 de erfopvolging beperkt tot den derden graad in de lijn der afstamming van H.M. Koningin Wilhelmina. Er is dus een streep gehaald! door alle aanspraken, die eventueel zouden kunnen worden gedaan door buitenlandsche erf- gerechtigiden, die nu eenmaal ver vreemd zijn van onze binnenlartd- sche toestanden. Het is den Ko ning ook verboden een vreemde Kroon te dragen. De regelen van de troonopvolging Sinds 1922 geldt bij ons het volgende stelsel van successie; De Kroon gaat bij erfopvolging over op de zonen van den Koning en verdere mannelijke uit mapnen gekomen nakomelingen, met dien verstande, dat bij vooroverlijden van een rechthebbende, diens zo nen of verdere mannelijke uit mannen gekomen nakomelingen op gelijke wijze in zijn plaats treden en de Kroon nooit in een jongere lijn of een jongeren tak overgaat, zoolang er in de oudere lijn of den ouderen tak zoodanige nakomeling wordt gevonden. Indien de oudste zoon, de eer ste rechthebbende, eerder dan de Koning overleden is, dan komt de zoon van den voor-overleden rechthebbende, de kleinzoon van den Koning, op den troon, dus niet een jongere zoon van den Koning. Dit is de toepassing van het beginsel der plaatsvervulling. Bij ontbreken van mannelijke opvolgers, gaat de Kroon over op de oudste in leven zijnde dochter van den laatstoverleden Koning. Hier geldt het beginsel der plaatss vervulling niet. Is dus de oudste dochter overleden met nalating van een zoon, dan volgt niet de kleinzoon van den laatstoverleden Koning op, maar zijn tweede dpehter. Niet verder dan den derden graad Ontbreken ook dochters van den laalstoverleden Koning, dan volgen successievelijk op diens kleindochters uit zijn overleden zoons, diens kleinzoons uit zijn overleden dochters en diens klein dochters uit zijn overleden doch ters. Altijd gaan de kinderen van den oudsten zoon of dochter vóór die van een jongere en een ouder kind vóór een jongere. Er is geen plaatsvervulling. Bij ontstentenis ook van per sonen uit deze groep, gaat de Kroon over op den man of vrouw, die den laatstoverleden Koning in de lijn der afstamming van De landen in het winterlicht, de vaarten en het stille huis, de armen van het molenkruis, zij trillen in het blij bericht Soldaten op hun koude wacht, de meisjes en het lachend kind, de vlaggen in den winterwind, zij hebben op dit ód gewacht De boomen lijken minder zwart, de sneeuw blinkt witter dezen dag; onder muziek, gezang en lach klopt dankbaar 't Nederlandsche hart Zingt dan, gij zonen van mijn land, gij dochters, danst Uw rei, gij vaders en gij moeders blij, 'k zie 't wuiven van Uw hand; want juist als in een oud verhaal leeit nu een kind op 't prinsenslot en 't prinsenpaar, een volk, een God bezien het blijde, altemaal. HOORN JOOP VAN DEN BROEK Hare Majesteit Koningin Wilhel mina, het naast, <Joch niet verder dan den derden graad van bloed verwantschap bestaat. Daartoe behooren dus achterkleinkinderen van den laatstoverleden Koning, mits geen mannen uit mannelijke nakomelingen (want dan komen ze het eerst in aanmerking), een zuster van den Koning en haar kinderen, een nicht (broeders dochter) en een tante van den Koning. De vorm der troonopvolging Het begin der regeering van (Jen nieuwen Koning kan op tweeërlei wijzen geschieden. Het kan zijn, dat de overgang van de koninklijke waardigheid onmid dellijk bij het overlijden van den regeerenden vorst plaats heeft, volgens het bekende „Le Roi est mort, vive le Roi". Dan is er dus geen oogeniblik, waarop er geen drager der koninklijke waardig heid is. Dit systeem geldt bij ons. Een ander systeem geldt in België. Daar is de uitoefening van het koninklijk gezag afhan kelijk gesteld van een bepaalde rechtshandeling, een verklaring of eedsaflegging. Onder invloed van de toene mende democratie is de abso lute Monarchie de Koning die zelfstandig regeert met mi nisters als zijn persoonlijke die naren veranderd in de con- stitutioneele Monarchie, waarbij de Koning regeert volgens de Grondwet en dus o.-m. onder verantwoordelijkheid der mi nistens. Dat wil niet zeggen, dat de Kroon geen invloed kan uit oefenen op het staatsbestuur. Hier hangt veel af van den per soon van den Kroondrager. Toen wij bij den aanvang wezen ou den zegen van de monarcha len staatsvorm, dachten wij aan de regeering van H. M. de Ko ningin- Aan Haar leiding van biina een halve eeuw is het te -ajag uapjaM [tm ;ep 'ua^uep geerd door kabinetten, die steunden op de meerderheid van de Volksvertegenwoordiging. Daarom staan wii achter wil len Dr. Schaepman. die zich keerde tegen Mr. S. van Hou- ten. toen deze de Kroon verge leek met een ornament. Met den grooten Doctor zien wii de Kroon als de sluitsteen in het gewelf, een aesthetisch en een constructief element tegelijk, waardoor ons Staatsgebouw wordt samengehouden. M. P. JANSSEN Nu heeft Gods milde aan den eeuwenouden Oranje en Nederland weer nieuwe kracht In 't veilig, warm paleis begon ge uw groote reis tot een voorspoedig leven Geef, sterk en blij van zin, geluk aan uw gezin, en dat ge op God moog' bouwen! En verder wenschen wij, dat dit uw lijfspreuk zij: „den vaderlandt ghetrouwe" Alkmaar R. J. VALKHOFF V- 'E SCHRIJVEN 31 JANUARI 1938. Langzaam vergaan de uren, zeer langzaam, want Nederland wacht. Een jaar na het huwelijk van het prinselijk paar leeft ons volk weer in een nieuwe vreugdevolle verwachting. Immers, sinds maanden wordt geleefd in de wetenschap, dat spoedig een nieuwe loot den Oranjestam zal sieren. Nu is het zoover, Millioenen oogenparen zijn gericht op het paleis te Soestdijk en evenzoovele harten leven mee met wat daar achter de witte muren geschieden gaat. Journalisten en persfotografen uit alle windstreken zijn gekomen om het nieuws wereldkundig te maken. De spanning is tastbaar. De nacht maakt plaats voor de ochtendschemering en als om streeks 7 uur het daglicht gloort bo ven het wintersche landschap van Baarn, is nog geen verandering in getreden. Naar de batterijen, overal verspreid, vliegen telegrammen en telefonische bevelen. Dan, tegen tien uur, ratelt de telefoon in de A.N.P.-telexkamer. Het is Jhr. De- del. Zijn stem, beheerscht als altijd, heeft toch een bijzondere trilling, als hij zegt: „Thans kan ik U mede- deelen dat een prinses geboren is", Trotsch en glanzend springt het blijde bericht op de wachtenden aan. Handen wuiven en zenuwach tig gaat het van mond tot mond: ,,Een prinses". Via radio en pers gaat het Nederland rond. De kanon nen vertellen het met hun stalen monden. Vlaggen worden uitgesto ken, mensohen op de straten dragen het bericht mee in hun opgewekte gezichten. Meer dan ooit wordt ge voeld de saamhorigheid van het geheele Nederlandsche volk, dat niet anders wenscht dan dat het Huis van Oranje tot in lengte van dagen zal blijven voortbestaan. Daarom juist wordt de jonge Oran je-telg met zooveel vreugde begroet, overal in Nederland zoowel als in Oost- en West-Indië en Zuid-Afri- ka. In Nederland is de oranjevreugde machtiger dan de druilende regen. In den Haag werden huizen, trams, autobussen en taxi's binnen een minimum van tijd gepavolseerd. De belangstelling concentreert zich vooral op de Binnenstad. Het Haag- sche gerechtshof en de Tweede Ka mer houden buitengewone zittingen en talloozen maakten van de gele genheid gebruik het felicitatieregis- ter in het Paleis Noordeinde te tee kenen. In Amsterdam spuit het enthou siasme omhoog. De smalle Kalver- straat is door het kleurige dundoek overhuifd en het bericht wordt, na aankondiging door schallende trom petten, op den Dam door een drietal herauten voorgelezen. Ook ons gewest wil niet achter blijven. Op het Waagplein te Alk maar bewegen zich massa's men sohen. De stadsbeiaardier laat de vaderlandsche liederen langs de toren tuimelen en fel rosse vlammen zetten de historische Waag en de duizenden betoogers dien avond in een fantastischen gloed. En ook Hoorn, Schagen en den Helder blijven niet achter. Woensdagmiddag, 2 Febr 1938 heeft de officieels geboorteaangifte plaats ten overstaan van den burge meester der gemeente Baarn, Jhr, Mr. G. C. J. v. Reenen, in tegen woordigheid van den minister-pre sident dr. H. Colijn en den vice-pre sident van den Raad van State, Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland Aan de jonggeboren prinses werden ge geven de namen: Beatrix Wilhel mina Armgard. De kranten meldden het in gToote opmaak: „Hoewel in de avond van den vierden Augus tus geen enkel voorteeken er op wees, heeft Prinses Juliana om 1.09 op den 5den Augustus het leven geschonken aan een doch ter." Inderdaad, Aug. 1939 staat wederom het paleis Soestdijk in het brandpunt der belangstel ling. In volkomen stilte ligt Baarn in den 4 Augustusnacht in het maanlicht. Deze koele, regenachtige zomernacht heeft de blijde gebeurtenis gehracht, Niemand heeft er ook maar eenig idee van, dat binnen de muren van het paleis de blijde gebeurtenis plaats vindt. Zeker, ook nu zijn alle voorzorgsmaatregelen door de jour nalisten getroffen, maar een groote verrassing is het toch, als in den nacht luid en schel de telefoonbel rinkelen gaat. Niet goed te reali- r\E TIJD schrijdt voort, een groote tijd met groote gebeurtenissen. Nederland wordt vertrapt door de Germaansche horden, maar het Oranjehuis leeft. Het prinselyk gezin, via Hoek van Holland ontsnapt, is, naast H. M. de Koningin, in volle activiteit ter voortzetting van den stryd vanuit den vreemde. Zoo wordt het 1943. In Nederland fluistert men, dat vanuit Ottawa in Ca nada blij nieuws op komst is. Ondanks terreur en verschrikking gaat er iets leven in de harten van tienduizenden, een niet te onderdrukken verwachting over datgene wat te gebeuren staat. Intusschen trekken zich te Ot tawa de zorgen samen rond de voor de Prinses afgehuurden lin kervleugel van het Civic-Hospital in Ottawa. Niets is hier te bespeu ren van wachtende journalisten, vuurmonden in stelling en pers campagnes. In alle stilte waant men op de gebeurtenissen in het, tijdelijk Nederlandsch verklaarde grondgebied, Civic-Hospital. Sober, maar misschien juist daarom zoo indrukwekkend is het bericht van dr. John F. Puddycombe, dat op den 19en Januari 1943 des avonds om 7 uur Prinses Juliana der Nederlanden het leven heeft ge schonken aan een gezonde en flinke dochter. De eerste, tn ver gelijking met de beide andere ma len, spaarzame gelukwenschen ko men binnen, Voor het eerst in de Canadeesche geschiedenis waalt i^an de parlementsgebouwen de Nederlandsche vlag, de vrije vlag in een vrij land, de boodschap ver kondigend van een in vrijheid ge boren Nederlandsch Prinsenkind. Verder strekken zich de feestelijk heden, op uitdrukkelijk verlangen van de Prinses niet uit. Maar ook zonder uiterlijk vertoon leeft er ln de harten van de bewoners van de bezette lage landen aan de Noord zee, een diepe, waarachtige vreug de. Onnaspeurbaar voor den be zetter sijpelt het bericht door naar alle bevolkingsgroepen. Het wordt ontvangen als een groet uit de vrijheid ,als een belofte voor een komenden nieuwen tijd. Op 20 Januari maakt de heer G. P. Luien, de consul-generaal te Montreal, de geboorte-acte op. De Koningin, weerhouden door staats zaken, kan eerst geruimen tijd la ter het jongste kleinkind bewonde ren, waardoor ook eerst in begin Juni, in tegenwoordigheid van Mackenzie King en de mannen van de koopvaardij, de doopplechtig heid in de St. Andrews Presbyta. rian Church kon plaats vinden. De benjamin uit het prinselijk gezin krijgt den naam: Margriet. seeren is het, als de duidelijke en besliste stem van Jhr. Dedel ver klaart, dat H. K. H. Prinses Juliana het leven heeft geschonken aan een dochter. Doch niet lang duurt dat. Daar ratelen enkele oogenblikken later door het geheele land langs de technische kanalen van de telex apparaten de belsignalen bij de aangesloten dagbladen en kazernes. Met breede spatie tusschen de let ters wordt het groote nieuws neer geschreven en na enkele minuten is het bekend, niet alleen in den lande maar ook door den volkomen uitge- rekenden technischen dienst in Oost en West. In den wazigen nevel van het bedauwde land kraken de 51 schoten. De zon stijgt hooger en brengt warmte over Nederland, waar de tienduizenden menschen hun geluk verwerken. Weer luiden, als in 1938, de klokken en wapperen de vlaggen en bidden de menschen ter eere van het Koningshuis en Oranje, ter eere van het Prinselijk gezin en het nieuwe Prinsesje. In Den Haag en Amsterdam, ja, van Maastricht tot Den Helder staat weer alles in feesttooi. Op 7 Augustus 1939 geschiedt, wederom ten overstaan van de Baarnsehe burgemeester, de offici- ëele geboorte-aangifte, waarbij de nieuwe Oranje-telg de namen ont ving: Irene Emma Elisabeth. Joost van den Vondel dichtte op de zoon van Frederdk Hendrik, Willem van Nassau, geboren Prince van Oranje, een „Geboorteklok", waaraan wij in verband met de blijde gebeurtenis in het Paleis Soestdijk, het volgende ontleenen: Luyk op, o Hollandsch hart, geteeld van Hollandsch bloed: Bewaar uw grootvaers naam, verstand en oorlogsmoed, En d'edelmoedigheid uws vaders, jonge Welhem; Hellem uwes vaderlands aanstaande vrijheidshelm, Elck even toegedane, elck even lieve son, Elck even milde springfonteyn, en nectarbron, Oranjeboomspruyt, schiet uw takken naar de wolken, Uw' wortels afgrondwaert; den vrijgevochten voldken Gun zoete koele schauw, den hemel bosch en loof, Was' tot een pronk, belaen met zege en wapenroof, Ruck, ruck Oranjeleeuw, met zegenrijke tanden, Den grooten standaard weer uit s'vijands ljzere handen Dat het tot vree gedije, en htj verwonnen blijf En elck beschaduwd' zij met takken van olijf, En dan, met een klein variant, denken wij met Vondel nog weer even terug aan de droevige jaren, die achter ons liggen, met rijke verwachtingen voor de toekomst: Al 't onweer is verzacht, de buien zijn gietemd, Ons land zijn adem haalt, de burgers zich verblijen Prins Willem brengt ons weer te voorschijn (Toude tijen 't Is bruiloft in de wey, 't is boter tot den booml

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3