te Diest er Leven Nederland heeft dit jaar anderhalf milliard gulden aan deviezen noodig Indonesiërs tegen verzoek van Minister Jonkman srkooping De geboorfe- H.K.H. Prinses -aangifte van Maria Christina KOMT ER IN SPANJE WEER EEN MONARCHIE? estaureerd AAR ide te Alkmaar IMELOT Straks de leuze: importeeren of sterven volgens Prof. Tinbergen QNZE ECONOMISCHE TOESTAND is nog uiterst moeilijk, aldus sprak Woensdag Prof. Dr. J. Tin bergen in zijn lezing over het Centraal Planbureau, van welker instelling hij directeur is. Voor 1947 zullen er buitenlandsche middelen credieten of aflossingen noodig zijn ten bedrage van anderhalf milliard gulden. Voor-1948 wordt dit bedrag op ruim een half milliard gulden geraamd. Pas in 1949 zullen wij geen buitenlandsche middelen meer noodig hebben. Van groote beteekenis is in dit verband onze export, die over enkele jaren een waarde van 3 milliard dient te bereiken, volgens de huidige waardeering van onze valuta. Prof. Tinbergen verwacht gedurende 1947 een exportcijfer van 1.5 milliard gulden te bereiken, ja, indien het meeloopt zelfs tegen de 2 milliard gulden. Moskou beschuldigt Kardinaal de Jong „TE DEUM" IN ALLE KERKEN w mmMmmmmmmmMmmMmmmmMmmmmm. V De vierde koude-golf ENGELAND IS ZUINIG |i|! Is Mgr. Stepinac terechtgesteld? Tegen von Papen tien jaar geëischt ER KOMT WASCH- POEDER EN SODA Een bon voor drie eieren Gaaf- Engeland de Poolsche regeering erkennen? Suriname bij Amerika Een wensch uit Portorico Mountbatten Onderkoning van Voor- Indië? Fransch lesvliegtuig verongelukt Republikeinen willen herstel onder het oog zien Us iri de Noordzee Nieuwe pachters in de Wieringermeer Zinvolle namen! MARIJKE WORDT AANGEGEVEN Z. K. H. Prins Bernhard toont de heeren Dr. Beel en jhr. Beelaerts van Blokland, die bij de geboorte-aan gifte van de jongste Oranjetelg, H. K. H. Prinses Maria Christina ten paleize Soestdijk aanwezig waren, zijn jongste dochter. AHF P. in het stille plaatsje koor der St. Sulpitius- sm, prins van Oranje, ivijger en Anna van ïwel lag vast, dat hij ps Willem had name- i te Lions le Sauveur, )oren, te Orange of te t gelegen was bij de nssel overleed, kwam waren. ifkelder en de kist in :n toestand verkeerden. Dumonceau en Kohn- en zich daarvan thans In overleg met het r van de St. Sulpitius tregelen beraamd moe- 1. et er overigens te Diest ssteld te zijn die nage- i/an den Prins te blij- omdat hij Heer van Als zoodanig is hij gehuldigd in het jaar steeds een groot wel- i Diest geweest. heeft hij een groot ge- lerd raam doen plaat- kerk der Minderbroe- zijn beeltenis en die vrouw, Eleonora de )e Prins werd plechtig et aarde besteld op 1 De grafzerk, welke van den grafkelder ;t de beeltenis van het ies, waarvan de Prins deze en andere bijzon, wordt te Diest de angstelling aan den' dat men ziet als een :e Diest met het Huis bindt. ÏEKLIJKE STAND IN. GeborenMaria Jonkhart en van A. Ta_ Gerda rï. v. Post en J. ohan Baptist zoon van A. f en A. Breet; Johannes en E. v. d Plas; Hil_ T. Terlouw en L. Gouw; ra d. v. L Bakker en A. Ondertrouwd: J. Schoen.' eeg; A. Berkhout en E G. Ge4rouwd: H. v. d. Schaaf P. C Omis en A. Berk. erleden: M. C Hollander Engel (10 mnd); Maar. weduwe van A, Kossen an (1 jaar) auto-buitenbanden auto-binnenbanden 0 a 550 19 inch 176. Oude Niedorp R. a.s. om 3 uur precies 'aagplein te Alkmaar, KOOPEN: ïdrachtstraat 16 te Alk- x»r f5,per week; [ieuwlandersingel 34 te h. voor f 2,25 p. week; lingsweg 85, te Alkmaar oor f 3,25 per week. en en, Wildemanstraat nrs. lar, samen groot 5,50 A >or f21,80 per week. ngsdag van 1012 uur. a.s. Donderdagavond 'emvereen. D. A W. ilmwerk: nders) Prijzeni f 1,- en f 1,50 montuur in Australië onder geleide, aan de kassa van 2-5 :en plaatsen worden krijgt les in het orgel- nog rustig toe. Teentje voor en dan moet Duime- m, en het gaat buitenge- »n dat trappen onder het lelot nog wennen, zijn voe- 5 even stil en dan komt er aldoende leert men- vanmiddag nog wel een Dat zou fijn zijn. r.oo (Of am azz De taak van het Centraal Plan bureau is, aan de regeering advies uit te brengen in verband met het te voeren economisch beleid. De regee ring moet weten, hoe de economi sche toestand in binnen- en buiten land is, en hoe deze zich zal ont wikkelen, alsmede welke middelen gébruikt moeten worden, om de ge stelde doeleinden te verwezenlijken. Het plan dat door het Centraal Planbureau wordt opgesteld kan men dan ook als een soort barome ter beschouwen. Tegelijk met het indienen van de rijksbegrooting aan de Volksvertegenwoordiging zullen door het Centraal Planbureau de ge gevens over 1947 worden verstrekt. Deze cijfers zullen niet alleen een norm, maar tevens een noodsein voof de regeering zijn. De werkzaamheden van het Centraal Planbureau bestaan in het opmaken van een globaal- en een gedetailleerd plan. Uit gangspunt vormt het globale plan. Nauwkeurig wordt de ontwikke- lrng'-wan den in- en uitvoer van producten, alsmede de ontwikkeling van de goederen- en producten markten in de wereld gade gesla gen. Daarbij wordt vastgesteld, wat op de wereldmarkten te krijgen is, en wat wij noodig hebben. Het be schikbare feitenmateriaal wordt mede aan de rijksbureaux ter be schikking gesteld, die de ontvangen gegevens aan de onderafdeelingen verder distribueert. Wederzijdsche uitwisseling van materiaal heeft eveneens plaats. Sprekend over de toekomst van het Centraal Planbureau, verklaar de Prof. Tinbergen, dat bijna uit sluitend werk voor de overheid zal worden verricht. Teneinde een goed contact met de betrokken ministe ries te waarborgen, zijn bij de ver schillende departementen contact mannen aangesteld. Binnenkort zul len een aantal werkcommissies ter behandeling van diverse onderwer pen in het leven worden geroepen, waarbij het bedrijfsleven mede zal worden ingeschakeld. I - deze com missies zullen naast vertegenwoordi gers uit het bedrijfsleven, ook over heidsorganen vertegenwoordigd zijn. Het Planbureau zal in de toe komst nuttig werk kunnen ver richten. Een herhaling van de ernstige economische crises van 1929 tot 1932 moet in de toe komst vermeden worden. De re geering dient voor werkgele genheid te zorgen. Daarvoor moet zij weten hoe de natio nale- en internationale econo mische toestand is, in welke richting deze zich vermoedelijk zal ontwikkelen eri welke mid delen ter beïnvloeding van een bepaalde tendens moeten wor den genomen. In dit verband bracht de heer Tinbergen nog het bevolkingspro bleem in ons land ter sprake. De bevolkingsaanwas in- Nederland is de hoogste van geheel Europa. Voor de toekomst moeten maatregelen worden beraamd teneinde structu- reele invloeden op te vangen. Ten slotte besprak de heer Tin bergen de nationale arbeidsproduc tiviteit, welke thans tot 80°/o van het niveau van 1938 is opgeloopen. Bij de beantwoording van verschillende gestelde vragen, wees prof. Tinber gen op de noodzakelijkheid van in ternationale samenwerking ter ver mijding van intensieve economische crisis. Gelukkig is in dit opzicht thans veel meer samenwerking, het geen door reeds bestaande instellin gen, zooals dg Foodboard, Bretton Woods (monetaire overeenkomsten) wordt bewezen. Over de leuze van verschillende landen: exporteeren of sterven, was de heer Tinbergen niet al te pessimistisch. Straks zal voor tal van landen de leuze: importee ren of sterven, noodzakelijk zijn. Denkbaar is verder een internatio nale verplichting ten aanzien van landen met exportoverschotten, oni deze overschotten voor importen te gebruiken. In een uitzending var\ Radio Moskou werd gewag gemaakt van een katholieke reactie te gen de democratie onder lei ding van den Nederlandschen kardinaal de Jong. De Vaticaansche radio heeft hierop geantwoord, dat deze re actie, waarvan radio Moskou spreekt, bestaat in het verzet uit naam van Christus, tegen het voortschrijden van het godde- looze communisme. Men moet zich niet verwonderen over het feit, dat de kardinaal zich met een herderlijk schrijven tot de Nederlandsche geloovigen richt, waarbij hij htm het lidmaat schap van vooruitstrevende de mocratische organisaties ver biedt. De Kerk dient overal haar kinderen op de gevaren van het Marxisme te wijzen, ook al wordt deze rechtvaardige hou ding door radio-Moskou anti democratisch en reactionair ge noemd. Voor katholieken betee- kent zij- slechts de verdediging van de vrijheid en van de menschheid in het licht van het Christendom. Het Hoogwaardig Episcopaat van Nederland heeft aan alle Pastoors en Rectoren opdracht verstrekt om a.s. Zondag na de Hoogmis een plechtig Te Deum te zingen om God \te danken voor de voorspoedige geboorte van de vierde Prinses van Oranje. Woensdagmorgen heeft Z.K.H. Prins Bernhard ons jongste prin sesje aangegeven. De plechtigheid von<J plaats in dte eetkamer van de rechtervleu gel van het paleis en als getui gen traden op Z. Exc. minister dr. L. J. Beel, minister-president, en Z. Exc. Jhr. mr, F. C. Bee- laerts van Blokland, vice.voorzit- ter van den Raad van State. Als ambtenaar voor den burgerlijken stand trad op dte burgemeester van Baarn, Jhr. mr. F. J, van Beeck Calkoen. Het was precies 11 uur toen Baron Baud, particulier secreta ris van H.KJI. Prinses Juliana, de beide getuigen en den ambtenaar het vertrek binnenleidde, waar reeds een heel legertje persfoto grafen en filmverslaggevers, als mede mr. Rooy, voorzitter van de Federatie van Nederlandsche Journalisten, en een radiorepor ter stonden opgesteld. Enkele oogenblikken later kwam Z.K.H. Prins Bernhard, gekleed in het gala-uniform van luitenant-generaal der cavallerie, met op een kussen ons kleine prinsesje, binnen. De baby was wakker en heel stil. De Prins toonde zijn dochtertje allereerst aan de beide excellenties en men kon duidelijk zien, dat èn minister Beel èn jhr. Beelaerts van Blokland even geroerd werden door dit kleine we zentje, dat met haar groote blauwe oogen heel verstan. dig rond keek. Ook de Prins was zichtbaar trotsch, toen hij voor het eerst zijn dochtertje toonde. v' ■<3L De „Karei Doorman", het Nederlandsche vliegdekschip, is in ons land teruggekeerd. De aankomst van het schip trok begrijpelijker wijs groote belangstelling. (A.H.F. P.) Nadat de gelegenheid! was ge boden om foto's te maken, en ook jhr. v. Beeck Calkoen een oogen blikje gelegenheid had gehad de pasgeborene te aanschouwen, bracht de Prins zijn dochter Ij e weer buiten die kamer en ver trouwde hij haar toe aan de zor gen van zr. Huidekooper, die op de gang, in gezelschap van de drie andere prinsesjes, die zeer nieuwsgierig rond! dribbelden, wachtte. Het prinsesje 'was gekleed in een kostbaar kanten jurkje, dat bijeen gehouden werd door een rozet van paarlen met als cen trum een bijzonder fraaie paarl. Nadat de Prins weer in de ka mer was teruggekomen, las jhr. van Beeck Calkoen de geboorte- acte voor en toen werden ook voor het eerst de namen Maria Christina bekend gemaakt. Nadat vervolgens eerst Z.K.H. Prins Bernhard, daarna jhr. Bee laerts van Blokland, minister Beel en jhr. van Beeck Calkoen, de in fraai wit leer gebonden geboorte- acte hadden ondertqekend, stelde de ambtenaar den Prins eerst het trouwboekje, waarin de baby was aangeteekend, en vervolgens de distributiebescheiden voor de jonggeborene ter hand. Even later werd de oud-Hol- landjsche traditioneele drank, kan. deel, rond gediend en werd op de gezondheid van hetprinsesje gedronken. Hierna was de plech tigheid ten èinde. Frankrijk maakt de vierde koudegolf van dezen winter door. In een speciaal bulletin van den Franschen Meteorolo- gischen dienst wordt uiteenge zet, dat depressies, die zich nor maliter over Noord-Europa be wegen, thans over het Middel- landsche Zeegebied strijken. De situatie is analoog aan die van 1917, aldus het bulletin. Een dergelijke'strenge winter schijnt om een periode van tiefi j^ren voor te komen (met een uitzon dering voor 1937). De meteoro logische dienst voorziet 'n aan houden van de huidige koude- golf'tot 24 Februari, mogelijk tot 3 Maart. De Amerikaansche minister van financiën, John Stiyder, heeft oji een persconferentie verklaard, dat Engeland „in iets mindere mate dan verwacht werd" geld opneemt van de Amerikaansche leening. Zoo heeft Engeland sinds Januari, toen het in totaal 800 millioen dollar had opgenomen, nog niet meer van het crediet verbruikt. I Ten paleize Soestdijk had Woensdag de geboorte-aangifte plaats van de nieuwe Oranjetelg, Prinses Maria Christina. Z.K.H. Prins Bernhard onderteekent de geboorte-acte. V.l.nj:.: jhr. mr. F. C. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State; Prins Bernhard; dr. L. J. M. Beel, de minister-president en de burgemeester van Baarn, mr. E. J. van Beeck Kalkoen. (A.H.F. P.) In verscheidene buitenland sche bladen werd het gerucht verspreid, dat de Aartsbisschop van Zagreb, mgr. Stepinac, ge- executeerd zou zijn. In dé krin gen vap het Vaticaan wordt dit onwaarschijnlijk geacht, daar men onmogelijk gelooven kan, ,dat een dergelijke maatregel te gen den aartsbisschop door de regeering te Belgrado zou geno men zijn. Voor de elfde kamer van het Zuiveringsgerecht van Neuren berg heeft de openbare aankla ger de hoogst mogelijke straf ge- eischt tegen von Papen, oud- vice-kanselie in Hitler's kabi net: te weten tien jaar werk kamp, algeheele confiscatie van goederen en verbod om een openbare bétrekking te beklee- den of een vrij beroep uit te oefenen. Von Papen's verdedi ger, dr. Kubosehok, hield een pleidooi van vier uur, waarin hij betoogde, dat von Papen een der eersten was geweest, die stelling nam tegen de leer van het nationaal-socialisme. De bonnenlijst, welke van daag gepubliceerd wordt, ver meldt voor alle leeftijdsgroepen een bon voor drie eieren. Verdere bijzonderheden zijn: waschpoeder en soda; zie pag. 3. Bevin, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, heeft verklaard van meening te zijn, dat wanneer Groot-Brittannië de Poolsche regeering niet zou erkennen, hetgeen een verbre king van de betrekkingen met Polen zou beteekenen, hiermede niemand gebaat zou zijn. Volgens de „Washington Star" heeft het voormalig lid van de volksvertegenwoordiging van Portorico, Antonio Pacheco Pa- dro, aan den Amerikaanschen minister van buitenlandsche za ken, generaal Marshall, voorge steld Suriname in te lijven „in het politieke organisme van Portorico", ten einde de over bevolking van Portorico te ver lichten en de voorziening van Amerika van Surinaamsche bau xiet te verzekeren. Hij verklaar de: „Portorico is bereid onder garantie van de Vereenigde Sta ten de financieele verantwoor delijkheid voor het geheele plan om Suriname van Nederland te koopen, te aanvaarden." Hij verklaarde verder, dat door be middeling van het Amerikaan sche ministerie van buitenland sche zaken de hulp van de Ame rikaansche regeering is gevraagd om de meening van de Neder landsche regeering omtrent dit voorstel te peilen. Amerika zou, aldus Pacheco Padro, Suriname kunnen krijgen als tegenpresta tie voor de hulp aan Nederland bij het verkrijgen van Duitsch grondgebied. Volgens gewoonlijk goed inge lichte kringen te Londen, zal de vroegere opperbevelhebber van het Zuidoost-Aziatische com mando, admiraal Lord Louis Mountbatten, Lord Wavell als onderkoning van Voor-Indië op volgen. Woensdag is een lestoestel van de Fransche marine op de lucht basis Hyeres bij Toulon neerge stort. De piloot van het vlieg tuig kwam om het leven. In aansluiting pp hetgeen reeds werd gemeld over het republikeinsche standpunt ten opzichte van Linggadjati ven- nemen wij langs officieelen weg nader uit Batavia, dat een republikeinsche woordvoerder heeft medegedeeld, „dat in dien de Indonesische delegatie thans zou ingaan pp minister Jonk man's nitnoodiging om de betwiste punten in een nota neer te leggen, deze het onderwerp van langdurige besprekingen zouden worden. In de eerste plaats door de Commissie-Generaal en in de tweede plaats door de Nederland sche regeering en zelfs indien zoowel de Commissie-Generaal als de Nederlandsche regeering accoord gingen met de Indische bezwaren, zou het dispuut hier door niet opgelost zijn, omdat de Nederlandsche regeering gebon den is aan de motie-Romme, waarbij de aanvaarding van de Nederlandsche interpretatie door de Indonesische regeering als conditio sine qua' non voor de onderteekening van hel basis- accoord is gesteld. Volgens den woordvoerder moeten dus alle amendementen en wijzigingen van de officieele Nederlandsche interpretatie aan het Nederland sche parlement worden voorge legd. Overigens zou een omstan dige formuleering door de Indo nesische delegatie van alle be twiste en vage punten veel tijd kosten. Bij dezelfde gelegenheid heeft d!e woordvoerder omtrent Nieuw Guinea gezegd, dat minis ter Jonkman's mededteelingen in zake den bijzonderen status voor dit gebied rechtstreeks strijdig zijn met Linggadjati en wel in het bijzonder met de artikelen 3 en 4, want in artikel 3 wordt im mers gezegd, dat de Vereenigde Staten van Indonesië het geheele gebied van Nederlandsch Indië zullen omvatten en in artikel 4 wordt vervolgens het recht er kend „van de bevolking van eenig gebiedsdeel om langs democrati- schen weg te kennen te geven, dat zij haar plaats qp een anderen voet wenscht geregeld te zien". Vervolgens betoogt de woord voerder dat thans de vraag kan worden geopperd of de Neder, landsche en Indonesische delega ties eenige bijzondere regeling omtrent Nieuw Guinea getroffen hebben en antwoordt hierop, dat Niieuw Guinea nooit ter sprake is gekomen, direct noch indirect, weshalve de Nederlandsche ver klaring omtrent den nieuwen status van Nieuw Guinea een duidelijke afwijking met betrek king tot een essentieel punt is. In een interview met den Parijschcn correspondent van Reuter verklaarde Martinez Barrio, de president van de Spaansche republikeinsche re geering in ballingschap dat hij er van overtuigd is, dat er geen kans is het bewind van Franco te doen vallen zonder „actieve samenwerking van het leger of een aanzienlijk deel van z(jn leiders en zon der samenwerking van de nog invloedrijke monarchisten in Spanje." De Spaansche leiders in bal lingschap, aldus Barrio, zijn te vens van meening, dat de anti- Franco-beweging zeer sterk op Engeland en'de Ver. Staten moet steunen om ooit effectief te wor den. AI deze motieven hebben hen er toe gebracht het 'herstel van de constitutionieele monar chie onder het oag te zien. Som mige leiders zijn van meening, dat de eerste anti-Francobeweging een aanzienlijk aantal monar chisten moet opnemen, gesteund door linksche leiders met een de mocratische overtuiging. Barrio verklaarde, dat de Spaansche re publikeinen alle niet belangrijke overwegingen ter zijde stelden om Bemanningen van schepen, komende uit verschillende Noordzeehavens, meldden, dat de Nederlandsche kust onvei lig werd gemaakt door groote ijsschotsen die zich veelal tot 100 km. afstand van de kust voortbewogen. De ijsvelden in de Noordzee vormen een ge vaar voor de visscherij en de overige scheepvaart. Zij rukken de boeien, die wrakken en de vaargeul in de mijnenvelden aangeven, los. Of) een drietal bedrijven, voor heen in pacht bij politieke de linquenten, werden drie nieuwe pachters toegelaten. De heer K. Postema, die als een der eerste verzetsmenschen uit de Wierin germeer in 1941 ter dood werd veroordeeld, doch als eenige van een groep van 25 zijn vonnis zag gewijzigd in levenslange gevan genisstraf, werd pachter van „Zeeoogst", het 40 ha. groote landbouwbedrijf van den ex- burgemeester van Wieringer meer. Tot aan dejbevrijding ver bleef Postema in „einzelhaft" in Duitsche gevangenissen. een eenheid te vormen met iede- ren Spanjaard. Zij vreezen slechls dat Franco hun voer zal zijn door 'n plebisciet te houden en zich tot keizer van Spanje uit te doen roe pen, om op die manier de macht, dien hij tien jaar geleden verover de, een wettelijke basis te geven. Het was de weigering van Giral een overeenkomst met de monar chisten in overweging te nemen, die leidde tot de vorming van een nieuwe Spaansche regeering in ballingschap ondter' leiding van Rodolpho Lopez. fyjARIA CHRISTINA klank rijke en zinvolle namen, heeft Prins Bernhard, de vader van het nieuwe Prinsesje, ge zegd. Zij wordt Marijke ge noemd, maar haar doopnamen zijn Maria Christina. Klankrijk en zinvol inderdaad. Zij hebben voor ons een bijzonder zinvolle bekoring. Maria wie denkt niet aan de Moeder van den Za ligmaker, de Moeder van God? En Christina wij kennen hei ligen en gelukzaligen en eer- biedwaardigen onder deze naam- draagsters van de historie, zooals er Maria's en Christina's onder de vorstinnen uit de wereldge schiedenis geweest zijn. Maria hoeveel beteekenissen zijn er niet voor dezen verheven naam gezocht en gevonden door de deskundigen uit de geschiede nis. Maar de meest-zinvolle en verhevenste is die van de Moeder Gods: schoone, verhevene, de Jawhe beminde, heerscheres, meesteres. En Christina komt van Christus, gezalfde. Wij kennen vele heiligen en gelukzaligen on der haar naamgenooten: Chris tina van St. Truiden, wonder- doanster, Christina Maria van Napels, wier zaligverklaring aan hangig is, die zalige Christina van Aquila, gestigmatiseerde, Chris tina van Spoleto, boetelinge en zalige, lid van de Derde Orde van St, Augustinus, Christina van Stommetn bij Keulen, vurige ver eerster van Christus? lijden, Christina van Tyrus, gemarteld te Bolsena tijdens die vervolging van Diocletiaan en vele anderen. Prins Bernhard heeft gezegd, dat er niet gezocht behoeft te worden naar aanknoop ingspunten in de ge schiedenis, voor peters en meters. Die heeft Marijke niet. Maar haar doopnamen heeft zij wel. Die zijn klankrijk en zinvol en hebben voor ons de bijzondere waarde van pa troon-heiligen, die naar katholieke overtuiging de bijzondere bescher mers beschermsters in dit geval op den levensweg zijn. Wel, wij zullen tot Maria en Christina bidden, dat zij onze nieu we Prinses zegen en voorspoed schenken op haar levensbaan, opdat zij groeie in wijsheid en welbeha gen hij God en bij de menschen! i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1