Commi IN MEMORIAM DIRK KLOMP Ook de jongeren in de K.V.P. PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Ponderdag 20 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN UIT OUDE TIJDEN Geslaagde K.V.P.-vergadering Maar in eigen verband Byrd ontdekt gebied in de Zuidpool Acheson sprak „plichtshalve" Marktberichten BEKWAAM JOURNALIST En verdienstelijk Bergenaar li ET WEEMOED zet ik mij aan '"het schrijven van een In Me- moriam van den man, die ruim twintig jaar mijn beste vriend en collega was, Dirk Klomp, die veertig jaar zoo'n belangrijke plaats innam in het journalistieke leven van Noord-Holland. Bijna vijf maanden vocht hij met zijn sterk gestel en taaie wilskracht tegen den dood, die liefde kent nodh medelijden en altijd als overwin naar uit den strijd komt. Reeds eer der, in den winter van '42 op '43, toen een dysenterie-epidemie in Bergen vele slachtoffers maakte, dreigde de dood dit sterke leven te doven. Maar ofschoon hij er zich toen al mee vereenigd had, afscheid van het leven te moeten nemen, her stelde hij, tot een ernstige ziekte hem in het najaar van '46 weer bond aan zijn bed. Het levensbeeld van Dirk Klomp vertoont vele facetten. Ik wil hem waardeeren als mensch, als collega en als Bergenaar. Wij verschilden van levensopvat ting en wereldbeschouwing, maar dat belette ons niet vrienden te zijn. Naast qen ingeboren drang naar vrijheid leefde in hem een groot rechtvaardigheidsgevoel, die hem in woord en daad den strijd deed op nemen voor den kleinen man, den minder-bedeelde die in hem altijd de voorvechter vond voor zijn be langen. Niet alleen de kolommen van de krant, waaraan hij verbonden was, stelde hij daarvoor open, ook zijn huis stond open voor ieder, die om raad en steun zich tot hem wendde. Zelf voortgekomen uit het arbei dersmilieu voelde hij den "socialen nood van de groote massa, die steeds toegankelijk voor hem bleef. Nooit verloochende déze self- made man zijn afkomst en zijn meening was, dat ieder met den emstigen wil tot werken zich een positie kon verove ren. Dirk Klomp was een werker; een harde werker; een te harde werker, die zich zelf niet ontzag en daarom te vroeg uit dit leven moest schei den. Hij was als strijder voor de vrij heid een felle tegenstander van dictatoriale systemen en tijdens de bezetting was hij een uitstekend vaderlander. In de eerste jaren van de bezetting stelde hij zijn huis open voor de clandestiene buurtbijeen komsten van de Ned. Unie, later toen hij na de evacuatie van Ber gen in Alkmaar woonde, organi seerde hij bijeenkomsten in besloten kring, waarop bekende kunstenaars optraden ten bate van hun onder gedoken broeders. Door zijn goede kwaliteiten als mensch was hij ook een beste colle ga. Ruim twintig jaar mocht ik hem als collega beschouwen; veel heb ik van dezen prima vakman geleerd en tal van zijn relaties en vrienden werden ook de mijne. Als journalist was hij voor de Alkmaarsche Krant, waaraan hij zijn levensarbeid gaf, een uitstekende kracht, maar ook in den lande werd hij als een bekwaam journalist en prettig collega gewaar deerd. Velen met mij zullen in Dirk Klomp ook de Bergenaar waardee ren; naast zijn krant had zijn ge liefde dorp zijn groote belangstel ling. Wat hij voor de bloei van Ber gen gedaan heeft grenst aan het on gelooflijke. Als bestuurder laat stelijk voorzitter van V.V.V. wist hij mede door zijn journalistieke werkzaamheden den naam van Bergen als vacantie-oord een goe den klank in den lande te geven. Wij herinneren in dit verband aan de beroemde bloemencorso's, de ver lichtingsavonden, de openluchtspe len op het Maesdammerhof en later de. stichting van het Openluchtthea ter, den aankoop van het 206 HA. groote natuurreservaat, de viering van het 25-jarig bestaan van Ber gen aan Zee en tenslotte aan De Badbode, waarvan hij de redacteur was. Zijn organisatie-talent, energie en liefde gaf hij aan alles wat kon bijdragen tot de bloei van Bergen. Zijn beteekenis voor de Bergensche School vormt een apart hoofdstuk; hij was de vriend en steun van heel Wat schilders in hun moeilijke be- UITSPRAKEN TRIBUNAAL J. de\Boer, Alkmaar. Detinee ring 1 jaar en 10 maanden (met inbegrip van detentie) tot 9-3- '47. Ontzetting beide kiesrechten, recht eenig ambt te bekleeden. J. Gleysteen, Sehoorl. Detinee ring tijd van detentie, heden vrij. Ontzetting beide kiesrechten, récht eenig ambt te bekleeden. J Beerding, Hoorn, verzets- zaak. Detineering 2 jaar, m.i.v, detentie, tot 22 Juni 1947. Ont zetting beide kiesrechten, recht eenig ambt te bekleeden. H. Daatselaar, Alkmaar, reeds vrij. Ontzegging recht in wassche- rij eeni.ge functie te bekleeden. A. Borg, Anna Paulowna. Ont zegging recht op eenige Rijkswerf der Marine in den lande functie te bekleeden. H. Ouwerling, Schagen. Ont zegging recht om op eenige Rijks werf der Marine in Nederland een functie te bekleeden. A. v. Wieringen, Alkmaar. De tineering 3 jaar, m.i.v. detentie, tot 3 Mei 1948. Moet daarng onder toezicht gesteld worden. Behan deling nogmaals aangehouden tot het besluit voorwaardelijke ver oordeeling af zal komen. M. Kraak, Alkmaar. Zaak aan gehouden voor nader onderzoek. C. Hoeben, Alkmaar. Detinee ring 2 jaar, m.i.v. detentie, tot 8 Mei 1947. Ontzetting beide kies rechten en het recht om eenig ambt te bekleeden. Verbeurd verklaring roerende goederen aan derden in huur gegeven. J. Grootes (wijlen), Uitgeost. Zaak aangehouden voor nader onderzoek. ginperiode én bleef dat ook in later jaren. Zijn relaties met de schilders beschreef hij in een boek over de Bergensche School, dat tijdens de bezetting clandestien werd uitgege ven en dat in breeden kring waar deering ondervond. Bergen is aan Dirk Klomp heel veel verschuldigd en zijn naam ver dient steeds in dankbare herinne ring te blijven in dit dorp, dat van zijn arbeid zooveel geprofiteerd heeft. Het heengaan van dezen verdien stelijken Bergenaar laat een leege plaats achter; in het hart van de vele vrienden, die de gastvrijheid genoten van hem en van haar, die hij zijn beste kameraad noemde; in de journalistenkring en in de ge meente, die hem lief was. Hij was niet zonder gebreken; maar hij was van goeden wil. Moge de vrede, die beloofd werd aan hen, die van goeden wille zijn, zijn deel geworden zijn. Fr. O. EEN OUDERWETSCHE KERMIS ■gJBinnen de massieve muren van Kropholler's Alkmaarsche Pclitiebureauzïjn nijvere man nen doende de Alkmaarsche kermis 1947«in elkaar te zetten. Dit werkje gebeurt met platte gronden en met kartonnen vier kanten, cirkels en driehoeken. Want Dinsdagmiddag waren in het Stadhuis de kermisexploi tanten bijeen voor de openbare inschrijving der standplaatsen. Het zal dit jaar weer een negen- daagsche kermis worden van 23 tot en met 31 Augustus. Daarom alleen al was de belangstelling zeer groot; en uit het reusachtige aanbod blijkt wel, dat Alkmaar een van de meest-geliefde kermisplaatsen is. Het aantal inschrijvingen is bijna dubbel zoo groot als het vorig jaar, toen de spullebazen met zes dagen genoegen moesten nemen. En geloof maar, dat de gemeentelijke kas dit jaar extra goed bedacht zal worden! Er bestaan overigens gegronde ver wachtingen, dat de slag in des bur gers portemonnaie voor 1947 niet zoo zwaar als de vorige maal zal aankomen; 't ligt in de bedoeling de prijzen vast te stellen. Wat er zooal werd aangeboden? Men zette zich schrap. Onder an dere: twee stoomcaroussels, auto scooters en autoracebanen, 'n rups- baan en 'n Karimata, een steilwand, legioenen schiet-, werp- en kijkten- ten, poffertjes-, suikerwerk-, gebak- en (o symptoom van het terugkee- rende goede leven!) nougatkramen. Jut belegert de samenstellers van de kermis als een veelkoppige draak. Draai- en zweefmolens rolden op een kluitje binnen, tezamen met eèn nieuwigheid: de luchttaxi, door de inzittenden zelf bestuurd. Al met al werden pachtsommen geboden, va- rieerende van 25 tot 6000 gulden! In vergelijking met het vorig jaar zal de kermis waarschijnlijk iets meer terrein in beslag nemen. Toch zal de Laat voor het verkeer wor den open gelaten. De Vereenigde Amusementsbe drijven, t.w. Hommerson, Janvier en "Vermolen, kwamen weer met een geduchte combinatie op dë proppen; zij ondervinden even wel een stevige concurrentie van de kleine exploitanten. FILMPREMIÈRE VOOR D. A. W. ALKMAAR. De Alkmaarsche Zwemver. D. A. W. heeft de uit- nood'iging ontvangen, om drie ha- rer leden af te vaardigen naar de kampioenswedstrijden welke d it jaar in Monaco tvorden gehouden, n.l. dia heeren A. Slikker, Ai v. Griendt en A. Boxem. Ter verste viging van de kaspositie wordt door D. A. W. met' welwillende medewerking van de directie van Cinema Americain hedenavond de première in Nederland "vertoond van de film „Land zonder leven" (The Overlanders), waarin in beeld wordt gebracht de groote trek van menschen en vee uit het Noorden van Australië naar het Zuiden, toen gevreesd werd, dat de Jap pen een inval zouden doen in dit werelddeel. Dit gegeven werd op romantische wijze in een film vastgelegd, welke Donderdag om 7 uur en om 9,30 in Cinema-wordt vertoond. Voor verdere bijzonder heden verwijzen wij naar de ad vertentie. H.O.V..CONCERT GAAT DOOR ALKMAAR Men verzoekt ons méde te deelen, dat het eerste abonnementsconcert van de HOV hedenavond! in het Gulden Vlies door gaat. De zaal is verwarmd. IN DE KITSTEEG werden in 1678 een drietal huisjes gevon den, die zouden kunnen dienen voor huisvesting van armen, de z.g. Aelmishuisjes. De acte van Joffer Joh. Maria v. Cuijl wed. van J. Boon wees Corn. v. Heijmen aan als exe cuteur, die 20 Februari zijn vrouw en drie kinderen Re- noemde tot beheerders van deze woningen. OOO-actie bij V. en D. Tot en met a.s. Zaterdag is men nog in de gelegenheid mede te dingen naar de schaarsche arti kelen en den vliegtocht boven Paleis Soestdijk As. Maandag 24 Februari as. vindt des morgens de trekking plaats. De uitslag zal worden bekend gemaakt in de etalages en de plaatselijke bladen. JAARVERGADERING R.K. BOUWVAKARBEIDERS ALKMAAR Hedenavond, bouwvakkers, rekent hei bestuur op een goede opkomst. Want er is heel wat aan de orde. Er zullen mededeelingen worden gedaan over het komende nieuwe con tract. Dus ook over de Wieringer- meer-verhoudingen. De nieuwe districtsbestuurder van de K.A.B. zal aanwezig zijn en uit de jaar verslagen van den secretaris en penningmeester zal blijken, wat zich sinds de bevrijdingsdagen in e'n rondom onze afdeeling heeft afgespeeld. Ook de propaganda vraagt nog even onze aandacht. Beste vrienden, alleen ziekte of belangrijke familie-omstandighe den kunnen een reden tot weg blijven zijn. Wij rekenen dus op de mede werking van al onze leden. De bond leeft, als u meeleeft!! Dus tot hedenavond!! Secretaris, BURGERLIJKE STAND ALKMAAR Geboren: Ge. rard H., zoon van Meine Klijnsima en H, Cevat; Johan P. J. zoon van Johan A. Potgieser en A. F. den Hartog; Yvonne A., dochter van Jan IJspeert en A. Deligne; Mar- garetha A. J., dochter van Adria- nus Roecoert en C. G. Nuij; Pie- ter H., zoon van Huibert Krab en H. de Boer; Gerardus L., zoon van Gerardus J. Besseling en M. Pee reboom- Cornells P. A., zoon van Petrus J. M. Rohde en C. A. Boots. Overleden; Comelis Hartog, oud 80 jaar, weduwnaar van A Smak man. FELICITATIEREGISTER STICH TING 1940-1945 at.tcma AR. Daar wellicht ve len niet bekend was, dat er gelegen heid bestond een felicitatieregister te teekenen in verband met de ge boorte van Prinses Marijke, geeft de Stichting 1940-1945 Vrijdag a.s. van 10 tot 4 uur alsnog in de Besogne kamer van het stadhuis gelegenheid dit felicitatieregister te teekenen. DE HEER JB. VAN ZOONEN ONDERSCHEIDEN ALKMAAR. Op den feest avond, ter viering van het 20-jarig bestaan van de gymnastiekvereeni- ging Be Quick tev Bergen werd de directeur, de heer Jb. van Zoenen gehuldigd in verband met zijn groo te verdiensten voor de lichamelijke opvoeding. Het was de secretaris van het K.N.G.V., die den heer van Zooneti met woorden van waardeê- ring de medaille van verdienste overreikte uit waardeering voor hetgeen hij in het belang van de lichamelijke opvoeding had gedaan. Ook de Voorzitter van Be Quick de heer Blokker, de heer Reurslag, voorzitter van den Turnkring A. en O. sprak een woord van waardee ring aan het adres van den heer Van Zoonen en een woord van ge- iukwensch tot Be Quick, dat ver volgens onder leiding van den be kwamen directeur een uitstekend programma afwerkte. Ook Burge meester Huygens woonde den avond bij. Het vonnis volt, er komt geen einde In vereeniging had het illustre duo F. L. en A, v. D. uit Alkmaar van beroep spullebazen op de kermis, een viertal broeiramen gestolen en verkocht aan M. S„ die verklaarde niet te weten,' dat het gestolen goed was, Gezien de verklaringen, d)ie d!e getuigen af legden, werd zijn bewering echter niet geloofd. Hij had de broeiramen bewust geheeld voor het bedrag van 20 gulden. 4 De beide verdachten hoorden 40 gulden of 20 dagen tegen zich eischen en de medeplichtige drie maanden. De Rechter deed uitspraak en veroordeelde F. L. en A. v. D. tot 2 weken en M. S., die ouder was en dus verstandiger had moeten zijn, tot 6 weken. E. D. uit N.Niedorp schaam de zich diep over de door haar begane diefstal van geld uit een winkellade. Haar strafregister vermeldde nog verschillende an dere diefstallen en wij kregen den indruk, dat voor den rechter een kleptomane stond. Zij zat reeds vijf maanden in voorarrest en uit hoofde van dien langen tijd was de Rechtbank ge negen haar onmiddeljjke invrij heidstelling te verleenen. Nochtans besloot de Rechter een stok achter de deur te hou den en veroordeelde hij haar tot 4 maanden voorwaardelijk met 'n proeftijd van 3 jaar. Als laatste kwam J. D. uit Alk maar, die tot tweemaal toe een geldbedrag had gestolen uit de jas van een 87-jarigen man. Deze jas l)ing aan den kapstok van de Op. Leeszaal alhier. Verdachte verdedigde zich met te zeggen: „Ze hebben van mij wel eens een jas gestolen." De rechter vroeg hem daarop: „En hoe vond U dat?" J. D. vond het „gemeen". Hierop vroeg de Rechter hem of hij zijn eigen daad, die 165 gul den betrof, dan niet gemeen vond Verdachte antwoordde hierop met een "Nou ja!" De Officier achtte de diefstal bewezen en eischte 4 maanden met onmiddelijke inhechtenis neming. De verdediger Mr. Van Hitten boekte met zijn pleidooi een goed resultaat want de Rechter ver minderde deze straf met 1 maand HINDERWET ALKMAAR. Op de Gemeen te-secretarie is ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van d!e firma Slinger Co, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van de drukkerij in de perceelen Breedstraat 55 en Schoulenstraat 3 met twee electromotcren resp. van 4 en 1 pk voor het aandrijven van een drukpers. Bezwaren tegen deze uitbrei ding kunnen worden ingediend ten stadhuize, mondeling op Dins dag 4 Maart 1947, voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij, die bezwaren heeft ingebracht op de secretarie dezer gemeente van de terzake ingekomen stukken kennis ne men. ALKMAAR Op den avond van den nationalen feestdag is ingebroken in enkele perceelen op de Juliana van Stolberglaan. O.a. werd een schrijfmachine en een divankleed vermist. De po litie stelt een onderzoek ii}. ALKMAAR Een onderne mend jongmensch drukte een slee achterover en verkocht die later voor f 1.aan een voor bijganger. De Alkmaarder, die deze transactie afsloot, wordt verzocht, hiervan aangifte te doen bij de politie, daar de slee, zooals uit bovenstaande blijkt, van diefstal afkomstig is. Door de kinderpolitie zijn vier jongens van ongeveer 10 jaar aangehouden, die twee mo torjachten, gelegen aan het af gesneden Kanaalvak, hadden geplunderd. Een meubelhandelaar in Alkmaar heeft bij de politie aan gifte gedaan, dat uit zijn winkel regelmatig meubilair, zooals theetafels en kasten, werden ontvreemd. Na onderzoek is het de politie gelukt den dader, een lid van het personeel, alsmede een heler aan te houden. Beiden zijn in het huis van bewaring 0T"»esloten. LANGEDIJK. Voor de aid. Langedijk van de K.V.P. sprak het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. S. J. Hooy uit Haarlem over „De politiek van den dag". De heer Jac. Weel, Voorzitter, verwelkomde den spreker en de leden, die koude en sneeuw hadden getrotseerd. v De heer Hooy begon met 'n ver wijzing naar het Urgentieprogram van de K.V.P.; waarin zijn opgeno men de wenschen van de partij t.a.v. de actueele, politieke, onder werpen. Spr. behandelde achtereenvolgens verschillende onderwerpen uit het Urgentieprogram o.a. Indië, Duitschland (annexatie); echtschei ding, Onderwijs, Radio en de Pu bliekrechterlijke bedrijfsorganisatie. De verkiezingen in 1946 werden 'n groot succes voor de K.V.P.. Uit de gelederen der K.V.P. kwam de kabinetsformateur Dr. Beel, tot dan toe Minister van Binnenlandsche Zaken. De kabinetsformateur ontwierp 'n regeeringsprogramma in nauwe sa menwerking met de fractie van de K.V.P. Deze regeeringsverklaring geeft, bijna soms letterlijk weer wat ons Urgentieprogram reeds had uitge stippeld. Wat is er sinds Juli 1946 gebeurd? •Door de regeering en het parle ment is veel harder gewerkt dan door het publiek oppervlakkig wordt gedacht. Tientallen wetten zijn de Kamers gepasseerd. Spr. wil echter eenige practische punten met de vergadering bespreken. Allereerst bespreekt spr. Ling- gadjati. In elk deel van het land is de interesse voor Indië groot. Ne derland is zich bewust gaan worden dat het ook voor Indië moet zorgen nu we Indië dreigen te verliezen. De publicatie van de overeen komst was voor alle 32 leden van de fractie der KVP onaanvaardbaar. De KVP schortte haar oordeel ech ter op. De dag na de aankomst van den heer Max van Poll vergaderde de fractie lang en de heer van Poll was in haar midden. De 17 punten van de overeenkomst jpn Linggad- jati werden pas aanvaardbaar voor de KVP na de toelichting van de Commissie-Generaal met de Regee ringsverklaring en de verklaring na de beschouwingen en vragen van Prof. Romme bij het groote openbare debat in de 2e Kamer. Wat betreft de annexatie van een stuk grond van Duitschland zeide spr. dat hier tegen talrijke bezwa ren zijn gerezen. Van de grootscheepsche annexa tie-plannen is overgebleven 'n voor stel tot het rechttrekken van de grenslijn en aanspraken op conces sies van Ned. Maatschappijen" op Duitsche kolenmijnen. Tenslotte besprak spr. nog de loon- en prijspolitieji: van de regee ring. De productie moet omhoog en pas daarna komt er meer welvaart. Op deze rede volgde 'n geani meerde gedachtenwisseling. 'n Voorstel van het bestuur om de minimum-contributie voor man en vrouw te verhoögen tot f 2,50 per jaar en voor alleenstaande leden op f 2,werd na eenige discussie aangenomen. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Schrijver besloten om 'n Commissie te vormen ter bestu deering vah het uitbreidingsplan en het vestigen van tuinders- en ar beiderswoningen. De heer P. de Lange deed onder bijval 'n beroep op de heeren Weel en Schrijver om 'n verzoenende houding aan je nemen. BURGERLIJKE STAND BERGEN GeAren: Jacobus Ma_ rlnus- Maria z. v. Pe'rus van der Steen en "Divere Kleveriean; Ruber- rus z. v Hubertus Wilhelmus Kom en Margaretha Cornelia Krijgsman; Theo_ dorus z. v. Gerardus Pe rus Willem Koopman en Leopoldme Johanna Pospichal Ondertrouwd: Btrk Cor nells van Bord en Matje Cornelia Jo hanna van Pappelendam. Getrouwd: Hendrieus Alber'us Leijen en Martina Sijtske Brons; Jan Willem Maria Kleijssen en Antoinette Geer'ruida Punt. Overleden: Ple'er Boender. maker (69 jaar) echtg. van Maria Jo_ Iranna Everdina Schoenmaker. Het heeft wel even ge duurd voor deze gewesten, maar eindelijk bestaat dan ook hier de mogelijkheid, dat de jongeren zich in eigen ver band aansluiten bij de Katho lieke Volkspartij. Zeer bin nenkort zal tenminste te Alk maar de oprichting van een jongerenorganisatie der KVP - een feit zijn. Waarom zoo zullen vele ouderen vragen moeten de jongeren juist in eigen verband aan de Partij deelnemen? Eigen lijk is hier het antwoord te geven door te wijzen op de geheel an dere mentaliteit der jongeren ten opzichte van de oudere generaties een onderwerp, waarover al heel veel geschreven is, maar waarvan men de realiteit nog niet algemeen inziet. Men zou mis schien moeten teruggaan tot de omstandigheid, dat de jeugd! van nu opgegroeid is op den breukrand van twee geheel verschillende tijden; de tijd nl. van het officieel wel is waar stervend genoemde, maar in de individuen nog altijd levende liberalisme en dep daar op reageerenden tijd van ge meenschapszin. Ook zijn er de recente malaisetijd en de jongste oorlog, die in de jeugd! nu een maal een heel anderen indruk hebben achter gelaten dan in de ouderen. Het Partijbestuur heeft de ge heel andere instelling van dte jon geren erkend en voor hen de ge legenheid geschapen in eigen ver band te beraadslagen en uit eigen verband die ideeën en initiatie ven te laten spruiten, düe nog iederen jongere warm maken, terwfjl zij bij ouderen niet meer te bereiken zijn. Zoo zullen dan de bezieling en het idealisme van de jongeren èn de ervaring der ouderen samengaan om middels ^rtü en Fractie tot werkelijke resultaten te komen. Via de Partij dus. Want welke verlangens er op sociaal-econo misch, cultureel en godsdienstig terrein ook leven bij stands- en vakorganisaties, tenslotte is het de Partij, die door haar stemmen- getal in de Volksvertegenwoordi ging een begeerd actiepunt er dóór weet te jagen. „Ik doe niet aan politiek" gaat dus alleen op voor iemand, die te dood en te futloos is om eischen te stellen. Wanneer er eischen gesteld wor den, zal in de meeste gevallen de politiek de weg zijn, waarlangs zij vervuld kunnen worden. Lid van de jongerenorga nisatie kunnen de menschen zijn in den leeftijd van 18 tot 25 jaar, terwijl men voor hoo- gere leeftijden de" toestem ming van het Kringbeptuur noodig heeft. Zij, die lid van de jongerenorganisatie zijn en den leeftijd van 21 jaar heb ben bereikt, zijn dan tevens lid van de KVP zelf. Volwaar dig lid met alle stem rechten in de Partij. Zij bren gen hun eischen,^jyenschen en grieven tot uiting in de KVP-afdeeling. Het Partij bestuur heeft met deze jon gerenorganisatie tegelijk de bedoeling gehad geschoold ka der beschikbaar te hebben, waar ouderen vervangen moe ten worden. Er zal een scholing moeten ko men. Het Partijbestuur geeft richtlijnen, die in studie-bijeen komsten worden uitgewerkt, ten- eümde het behandeldfe in eigen standsorganisatie en milieu te doen uitdragen. Het is niet de be doeling klassen te scheppen, waarin aan een stel beleefd èn welwillend luisterende jongeren les zal worden gegeven nee, zelfwerkzaamheid, zij het dan onder deskundige „leiding", is ook hier het parool. Er zal ge boomd moeten worden en zwaar geboom'd. Over de ver plichte onderwerpen en over eigen ideeën, eigen meeningen. En zoo zei de heer Gras, afgevaar digde van de Centrale Jongeren organisatie Maandagavond tp Alk maar het hindert niet, of de afdeeling met zoo'n jongeren- voorstel eens een bokkesprong zal maken. Als er maar gesprongen wordt en de menschen eindelijk eens op durven te houden met stilstaan! De jongeren hebben eenige we ken om over al deze dingen eens te denken. Het ligt in de bedoe ling, dat op Woensdag 26 Maart alle leden van de KJMV, KAJ, LTJ (ook van de omgeving) en van de Jonge Vrouwen Gemeen schap bijeenkomen om te luiste ren naar Dr. Schiphorst, commis saris van de beweging, die neg eens duidelijk zal zeggen waar het om gaat. Dat de zaal dan moge uitpuilen van jongeren zoowel niet- als wel aangesloten bij genoemde standsorganisaties!. DE RIJP EN GRAFT Door de R.K. Tooneelvereeniging „Be- nedictus XV" werd opgevoerd het blijspel „Buskruit" van A. v. d. Leigt en A. Kloos. Dit blijspel in drie bedrijven ontlokt het eene lachsalvo na het andere. Onder de medewerkers zijn diverse pri ma krachten te bespeuren, die over het algemeen vlot spel le verden. „Ernmy" b.v. speelt met een aangeboren natuurlijkheid. De regie was aan Hoek weer goed toevertrouwd. Groothuizen grimeerde en Ger Hop zorgde voor de muziek. Odk het décor van den heer Schipper voldeed goed. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Gre. tha Elisabeth, dochter van J. Bun schoten en E. D. Groot; Marianne Geertruida Cornelia Maria, doch ter van N. de Lange én M. T. M. Sanders. 1 Ondertrouwd: Edmundus Fran- ciscus de Koning, 24 jaar, en Geertruida Margaretha Timmer, 23 jaar; Klaas van Twisk, 24 jaar, en Pieternella- Dina Wisse, 23 jr- Getrouwd: Johannes Nicolaas Boots, 39 jaar, en Adriana Cath. Roet 29 jahr. Overleden: Trijntje Roet, 64 jr. echtgen. van J. Th. Knijn; Pieter Groot, 56 jaar, echtg. van G. de Visser (overleden te Purmerend) BERGEN. Van de gelegen heid! het felicitatieregister te tee kehen hebben 402 personen ge bruik gemaakt. De balen ten bate van de Stichting 19401945 be droegen 375. RUIMT DE SNEEUWBANKEN! HEERHUGOWAAKD De wegen in Heerhugowaard verkee- ren door den sneeuwval in erbar. melijken toestand. Door sneeuw- banken is 't zelfs voor zware auto's moeilijk geworden. Toch hebben de bewoners van Heer hugowaard er zelf het grootste belang bij, dat de wegen van sneeuwbanken worden bevrijd. Weet u wel hoeveel moeite uw dokters moeten doen om uw eigen zieken te bezoeken? Maar hoe moet het dan als de dokter des nachts moet komen en hij kan niet door te weinig activiteit van wie: .van polderbestuur, van het gemeentebestuur, van ons allen? Komt, burgers van Heerhugo waard, er zijn zoovelen, zeer ve. len, die door de weersomstandig heden al weken niet hebben kun nen werken. Bepraat dit geval met uw buren, neem de schop en ruim opalle sneeuwbanken en alléén sneeuwbanken en de Heerhugowaard is weer begaan baar. Hei devies zij: Vóór Zon dag alle sneeuwbanken aan den kant. Werkt eendrachtig samen en uw dokter, bakker, kruidenier en wie dan obk zullen u dank baar zijn. Er is in Heerhugowaard door eendrachtig samenwerken toch wel iets te bereiken? BENOEMING HEERHUGOWAARD Naar wij vernemen is de lieer P. Wijte, onderwijzer aan de R.K. Jongens school te Heerhugowaard (Zuid) benoemd tot onderwijzer aan de VGLO-school te Uitgeest. ORANJEFEEST HEERHUGOWAARD De leerlingen der kleuterscholen en lagere schollen te Heerhugowaard hebben Woensdag feest gevierd. 's Morgens waren de kinderen van het Kruis bijeengekomen hi café C. Schut, De kinderen van Noord hadden zich verzameld in café Groenland. 's Middags kwamen de kinderen van Zuid bijeen in café Rus en van den Heiligenberg. Zij hebben blij gezongen en ge noten van grappige filmpjes. Daarbij ontvingen zij tractatie van 2 bekertjes chocolademelk en beschuitjes met oranjemuisjes. De kinderen waren zeer tevreden en uitten op hün wijze hun blijd schap. Alles bijeen een goed ge slaagd kinderfeest. HEERHUGOWAARD De jaarlijksche stierenkeuring te Heerhugowaard zal worden ge houden op 31 Maart te 13 uur, nabij café De Hengstman (Nrd). WEST GRAFTDIJK Ds. Loysen heeft ha beroep naar Angler en Over-B etuwe) aan vaard en zal dus eerstdaags ons dorp gaan verlaten. HEILOO. „Zoo lang het ijs er is, moet men er van profitee- ren", is het standpunt van het bestuur van de IJsbaan Heiloo. Naast de vele wedstrijden welke in de ijsperiode reeds werden gehouden, is er voor a.s. Zater dag wel een heel bijzondere vast gesteld, nl. een lange baan-wed- strijd over 50 K.M. Een mooie gelegenheid voor de Noordhol- landsche schaatsliefhebbers om de prominente figuren, waarvan er velen reeds hun toezegging tot deelneming gaven, aan het wérk [e zien. De eerste prijs is een zilveren beker; verdere prijzen luxe voor werpen. KEURING ZIJPE De keuring voor de tweede groep dienstplichtigen van de lichting 1944 uit deze ge meente zal in verband met de heerschende koude en de slechte verbindingen, ontstaan door den sneeuwval, niet worden gehouden op 17 en 18 Februari, doch op 24 en 25 Maart a.s. O VERBRU GGINGS - UITKEERING ZIJPE Tengevolge van de aanhoudende vorst neemt 't aan. tal werkloozen nog steeds toe. Het aantal persohen, dat een over- bruggingsuitkeering geniet, is reeds gestegen tot ruim 200. Admiraal Richard Byrd, lei- de^ van de Amerikaansche expe ditie naar de Zuidpool, die Zon dag j.l. over de Pool gevlogen heeft, heeft éen gebied ontdekt van 75.000 vierkante mijl, dat nog nooit door een menschelijk wezen is aanschouwd. Ook vijf tig nieuwe bergen werden waar genomen. Byrd heeft foto's ge maakt van het gebied. Er is een vlueht gemaakt rond de Zuid pool, tijdens welke Byrd kleine vlaggetjes van elk der Vereenig de Naties heeft uitgeworpen. Volgens Byrd is er geen onder breking van de groote ijskap op den bodem der wereld waarge nomen. De admiraal heeft het plan opgevat, om een volledige expeditie naar „het land van de meren" in het hartje van Wilkes land te zenden. De vorige week heeft Byrd gesproken over de ontdekking van warmwaterme- ren. Op 24 Februari zal een aan tal geleerden zich per vliegtuig daarheen begeven ep een diep gaande studie van het gebied maken. In een telegram aan de Ame rikaansche pers deelt admi raal Richard Byrd, die thans aan de Zuidpool vertoeft, me de, dat hij in de wateren van Mc.Murdo Sound geelgekleur- de dieren van 4 tot 6 meter lengte heeft gezien, die hij niet heeft kunnen identifi- ceeren. Verder waren er veel roofwalvisschen. Amerika wiisf1 Russisch protest af De Amerikaansche minister -van buitenlandsche zaken, ge neraal Marshall, heeft de re geering der Sovjet-Unie me degedeeld, dat de Amerikaan sche onderminister van bui tenlandsche zaken, Dean Ache son, „plichtshalve" heeft ge sproken, toen hij de Russische buitenlandsche politiek „agres sief en expansionistisch" noemde. In zijn antwoord op het pro test van Molotof zegt Marshall o.m.: „U bent geheel op de hoog te van het grondwettelijke stel sel van de V.S., volgens hetwelk een onderscheid bestaat tus- schen wetgevende en uitvoeren de macht. Krachtens dit stelsel is een functionaris van het uit voerend gezag, die voor een commissie van de wetgevende macht verschijnen moet, ver plicht om eerlijk te antwoorden op zakelijke vragen, welke geen betrekking hebben op zaken, die geheim gehouden moeten worden. Het betrof in dit geval geen zaak onder plicht van ge heimhouding. Het gedrag van een onderminister, die een vraag openhartig en volgens zijn ge weten beantwoordde, kan der halve niet ontoelaatbaar, veel eer plichtgetrouw genoemd wor den. U karakteriseerdeden in houd van Acheson's verklaring als lasterlijk en vijandig tegen over de Sovjet-Unie. Volgens onze begrippen is een gereser veerd commentaar op een aan gelegenheid van openbare poli tiek geen laster". Door den Paus onderschelden Paus Pius XII heeft een zoon van het Brabantsche dorp Ber- ghem bij Oss, mgr. F. van der Putten, onderscheiden met de hooge functie van eersten ge heimschrijver van Z. H. den Paus. Mgr. van der Putten is werkzaam in het diocees Alex- andriO V.S.). De rang van pause lijk geheimschrijver is de hoog ste onderscheiding onder pause lijke prelaten. Hel- proces tegen den commandant van Auschwitz Op 11 Maart begint te War schau het proces tegen Rudolf Hoess, commandant van het con centratiekamp Auschwitz. Zoo als men wéét, werden in dat kamp 4 millioen menschen om het leven gebracht. Het Pool- sche hooggerechtshof noodigt buitenlandsche waarnemers en getuigen uit, dit proces, dat in het Poolsch en in het Duitsch gevoerd zal worden, bij te wo nen. Organisaties van voorma lige politieke gevangenen en ge rechtelijke instellingen, die ge tuigen wenschen te zenden, wor den verzocht naam en adres van die getuigen, alsmede de feiten, die zij wenschen te ver melden, aan het Poolsche hoog gerechtshof mede te deelen. In dien de getuigen voor het pro ces opgeroepen worden, zullen hun reiskosten in Polen, alsme de verblijfkosten vergoed wor den. Buitenlandsche waarnemers zullen in hun logieskosten tege moet worden gekomen. W ARMENHUIZEN, 20 Febr. 1947. 45500 kg gele kool 13.50 14.—. LANGEDIJK, 20 Febr. 1947. 4000 kg roode kool 17.10.10; 56500 kg gele kool 13.50; 4300 kg Deensche witte kool 8.6010. (Vervolg en slot Va Episcopaat) Hoe is 't mogelijk g in Duitsohland, dat v een fatsoenlijk land ongehoorde gruwelen konden worden, als d< niet door d!e leiders v« was uitgeroeid? In Oi tegen het nalionaa hebben Wij meermal e op de gevaren van schappij „zonder God bod". Gelukkig zijn d< krachtens de christeliji len, die nog in velen dan hun leer, maar wi niet aan denken, wat wereld worden zou, a munistisehe beginsel: quent werden toegep om zou een staatsman ven aan zijn gegeven zijn land er schade va ben? Len in heeft in '2( „Onze moraal is gehei schikt aan 't belang vai tariaat en aan de eisch klassenstrijd." Hef (Jus de middelen. W borg is er dan voor de verdragen? De regeeri niet ten onrechte zo< wend tegenover elkaa De communistiscl huwelijks- en ge: Door aan het mensc! ieder geheiligd en ge rakter te ontnemen, i leer van het huwelijk milie hoofdzakelijk conventioneele en bur stelling, de vrucht v: paald economisch syst: bijzonder kent het c geen band van de vro gezin. De vrouw moe dienst stellen van de de zorg voor het huis deren komt ten laste meenschap. Het Christendom vrouw verlost van nij, waaronder zij in heidendom gebukt communisme voert 1 weer heen terug. Het losmaken van a banden en hot vrijla hartstochten heeft na! booze geesten in Ru: roepen". Na korten tijc langs wettelijken we; bondenheid moeten b Met verbazing vrag af, hoe het communis: zijn afschuwelijke tl geheel de wereld, ook zooveel aanhangers h< vinden. Sedert de 18e eeut in breede kringen he' dermijnd en daardoor groote weerstand tegf val der zeden gebrokc in God gelooft Wij reeds gezegd doet en aangenaam voor h systemen om een mi bouwen zonder God b stand. In een geestelij; reld zonder beginsel* tijde van Marx, toer industrie en het kapi kwamen, het commi makkelijk ingang t groote schuld ligt bij lisme, dat het geloof en niets deed om de ellende der groote ma proletariaat te lenige deel, het werkte de ring der massa in de tens zijn beginselen v; den vrijheid. De me: van nature naar gel ligt meer voor de ha een groot deel der mensenheid steun gaa het communisme, dat we propaganda vers en de menschheid geit De Pausen, vooral met Leo Xni, hebben recht en de gevaren Y gewezen en duidelijk nen aangegeven voor eener nieuwe wereld c slagen van de naast de rechtvaardigheid, stem werd niet gehoo zooals de Encycliek de samenzwering va zwijgen in de pers", pers was goeddeels van liberalen, ongel vrijmetselaars. Zij zaj recht, maar durfden i spreken uit vrees ht verliezen. Zoo werd stilzwijgen bewaard o welen, die in Rusland in een groot deel van het communisme bec den. Deze woorden van bemin£j geloovigen een ernstige waa voor ons. Wij hebb land een degelijke pers. Laten wij dii steunen en lezen wi tholieke bladen. Er laas, te veel kathol beweren, dat zij op moeten zijn en du: trale couranten mot die naar zij zeg: hen geen verkeerd* uitoefenen: zij kunr tegen. Dit is niet minde geloovigen. van de z.g. neutral: ®P- den duur haar den materialistiscl doordringen. H. Beminde geloovigei ten allen terug tot weg, de waarheid er Het „goddelooze c< kan de wereld niet het zegepraalde, zou ten gronde gaan. Het is dan ook on: communisme te bes onze volle kracht, c het welbegrepen bela <tóe zelf het eommuni:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2