Communisme bedreigt huwelijk en gezin Blijde feestklanken van overal NEDERLANDSCH MILLIONAIR HUURT K.LM.-VLIEGTUIG VASTEN De bonnenlijst DE GEBOORTE-ACTE VAN DE JONGE PRINSES NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Donderdag 20 Februari T947 Noodig is christelijke vernieuwing naastenliefde en rechtvaardigheid Gelukwenschen uit binnen- en buitenland te Soestdijk EEN UURTJE TELEX Het toestel wordt knusjesingericht J Een goede dag voor den Staat Bidt U wel? 3 (Vervolg en slot Vastenbrief Episcopaat) Hoe is 't mogelijk geweest, dat in Duitsohland, dat vroeger toch een fatsoenlijk land was, zulke ongehoorde gruwelen bedreven konden worden, als de zedenleer niet door de leiders van het volk was uitgeroeid? In Onze brieven tegen het nationaal-socialisme hebben Wij meermalen gewezen op de gevaren van een maat schappij „zonder God en Zijn ge bod". Gelukkig zijn de menschen krachtens de christelijke beginse len, die nog in velen leven, beter dan htm leer, maar wij mogen er niet aan denken, wat er van de wereld worden zou, als de com munistische beginselen conse quent werden toegepast. Waar om zou een staatsman trouw blij ven aan zijn gegeven woord, als zijn land er schade van zou heb ben? Lenin heeft in '20 verklaard: „Onze moraal is geheel onderge schikt aan 't belang van het prole tariaat en aan de eischen van den klassenstrijd." Het doel heiligt dus de middelen. Welke waar borg is er dan voor de trouw aan verdragen? De regeeringen staan niet ten onrechte zoo wantrou wend tegenover elkaar. De communistische leer; het huwelijks- en gezinsleven. Door aan het menschelijk leven ieder geheiligd en geestelijk ka rakter te ontnemen, maakt deze leer van het huwelijk en de fa milie hoofdzakelijk een zuiver conventioneele en burgerlijke in stelling, de vrucht van een be paald economisch systeem. In het bijzonder kent het communisme geen band van de vrouw en haar gezin. De vrouw moet zich in dienst stellen van de productie; de zorg voor het huis en de kin deren komt ten laste van de ge meenschap. Het Christendom had de vrouw verlost van de slaver nij, waaronder zij in het oude heidendom gebukt ging; het communisme voert haar daar weer heen terug. Het losmaken van alle sexueele banden en het vrijlaten van de hartstochten heeft natuurlijk alle booze geesten in Rusland opge roepen! Na korten tijd heeft men langs wettelijken weg de onge bondenheid moeten inperken. Met verbazing vragen wij Ons af, hoe het communisme ondanks zijn afschuwelijke theorieën in geheel de wereld, ook in ons land, zooveel aanhangers heeft kunnen vinden. Sedert de 18e eeuw vooral is in breede kringen h® geloof on dermijnd en daardoor is ook de groote weerstand tegen het ver val der zeden gebroken. Wie niet in God gelooft Wij hebben het reeds gezegd doet wat nuttig en aangenaam voor hem is. Alle systemen om een moraal op te bouwen zonder God houden geen stand. In een geestelijk leege we reld zonder beginselen kon ten tijde van Marx, toen de groot industrie en het kapitalisme op kwamen, het communisme ge makkelijk ingang vinden. De groote schuld ligt bij het libera lisme, dat het geloof ondermijnde en niets deed om de naamlooze ellende der groote massa van het proletariaat te lenigen. ïhtegen- deel, het werkte de proletarizee- ring der massa in de hand krach tens zijn beginselen van ongebon den vrijheid. De mensch streeft van nature naar geluk en wat ligt meer voor de hand, dan dat een groot deel der ontwortelde menschheid steun gaat zoeken bij het communisme, dat in een slu we propaganda verspreid werd en de menschheid geluk beloofde? De Pausen, vooral te beginnen met Leo XIII, hebben op het on recht en de gevaren herhaaldelijk gewezen en duidelijk de richtlij nen aangegeven voor den opbouw eener nieuwe wereld op de grond slagen van de naastenliefde en de rechtvaardigheid. Maar hun stem werd niet gehoord „door zooals de Encycliek het zegt 1 de samenzwering van het stil zwijgen in de pers". De groote pers was goeddeels in handen van liberalen, ongeloovigen en vrijmetselaars. Zij zagen het on recht, maar durfden er niet over spreken uit vrees hun lezers te verliezen. Zoo werd zoo lang het stilzwijgen bewaard over de gru welen, die in Rusland, Mexico en in een groot deel van Spanje door het communisme bedreven wer den. Deze woorden van den Paus, bemin'dj geloovigen, zijn ook een ernstige waarschuwing voor ons. Wij hebben in ons land een degelijke katholieke pers. Laten wij die krachtig steunen en Iezen we onze ka tholieke bladen. Er zijn, he laas, te veei katholieken, dip beweren, dat zij op de hoogte moeten zijn en dus de neu trale couranten moeten lezen, die naar zij zeggen op hen geen verkeerden invloed uitoefenen: zij kunnen er wel tegen. Dit is niet waar. be minde geloovigen. De geest van de z.g. neutrale pers zal op den duur haar lezers van den materialistischen geest doordringen. H. Beminde geloovigen, Wij moe ten allen terug tot Christus, de weg, de waarheid en bet leven. Het „goddelooze communisme" kan de wereld niet redden; als het zegepraalde, zou de wereld ten gronde gaan. Het is dan ook onze plicht het communisme te bestrijden met onze volle kracht, ook zelfs in het welbegrepen belang van hen, die zelf het communisme aanhan- gen. Want velen van hen weten niet wat zij doen, maar allen ko men zij bedrogen uit hier en hiernamaals. Daarom houdt iedere katho liek zich verre van elke communistische organisatie, doch hij zal zich ook hoeden voor het lidmaatschap van een organisatie, welke zich welis waar niet communistisch noemt, maar toch ongetwijfeld wind in de zeilen van het communisme speelt, zooals al zeer duidelijk blijkt uit de sympathieën, welke de com munistische instanties aan zulke organisaties betoonen. De goede katholiek laat zich ook hier niet door den schijn mislei den. Meer dan ooit dient thans gelet op de waarschuwing van Christus: „Wie niet met Mij is, is tegen Mij". Die strijd wordt echter niet be slist door uiterlijke maatregelen, maar alleen door geestelijke wa penen, die tevens geneesmiddelen zijn. De Paus noemt er verschei dene op, maar stelt ais eerste en allernoodzakelijkste voor waarde: een oprechte vernieu wing van het persoonlijke en openbare leven, volgens de beginselen van het Evangelie, en wel bij allen, die zich be roemen tot den schaapstal van Christus te behooren. Zij moeten werkelijk het zout der aarde worden, waardoor de gemeenschap voor zulk een bederf wordt behoed. En dan wijst de Paus aan als het krachtigste geneesmiddel: de Christelijke naastenliefde, maar dan in. den vollen zin van het Evangelie: „Hoe meer de arbei ders en de armen aan zichzelf zullen ondervinden, wat de geest van liefde, door Christus' kracht bezield, voor hen doet, des te meer zullen zij zich losmaken van het vooroordeel, dat het Christen dom zijn kracht verloren heeft en dat de Kerk aan de zijde staat van diegenen, die hun arbeid uit buiten". (no. 46). „Maap", zoo gaat hij verder: „De liefde zal nooit ware liefde zijn, als zij niet voortdurend re kening houdt met de rechtvaar digheid". „Niet dooden, niet ste len", behoort tot de eerste eischen van naastenliefde. Iemand, die den arbeider zijn loon onthoudt, waarop hij strikt recht heeft, hij moge nog zooveel andere werken doen, de naastenliefde is bij hem een ijdel woord en een leege schijn. De arbeider mag niet mis een aalmoes ontvangen, wat hem toe komt volgens recht en het gaat niet aan de groote verplichtingen van de rechtvaardigheid van zich af te schuiven door kleine giften van barmhartigheid", (no. f49). De sociale rechtvaardigheid vordert zelfs, dat aan allen de mogelijkheid wordt gegeven, zich een bescheiden bezit te verwer ven. (no. 52). Deze en dergelijke uitspraken va;-, onze Pausen Wij noemden er slechts enkele zijn van het hoogste belang. Van de wijze, waarop zij wor den uitgevoerd hangt het heil der Kerk, het heil van ons volk en van alle volkeren af. Zij moeten dus goed door allen worden gekend en op gevolgd. Daarom roept de Paus en roepen wij met Hem onze priesters op en de lee- ken, die daartoe in staat zijn, en bijzonder de pers en de Katholieke Actie met haar hulporganisaties om de woor den van den Paus onder het volk te vee-spreiden en uit te leggen en tot uitvoering te brengen. Patroons en werklieden, parti culieren en staatsbestuurders allen zonder uitzondering worden opgeroepen om alle on derlinge verschillen en oneenig- hêden op zij te zetten en een drachtig onder de leiding van hun Bisschoppen samen te werken tot het groote doel, waardoor alleen de redding van de wereld moge lijk is: den waarachtigen groei en bloei van Gods Rijk in de harten van alle menschen. Daartoe is volstrekt noodig: de krachtige hulp van gebed en boetvaardigheid. Hiertoe verma nen Wij U dan allen, bijzonder in den heiligen tijd van de veerlig- daagsche Vasten. Vooral nu door velen de uiterlijke wetten van vasten en onthouding moeilijk kunnen worden onderhouden, zal een voortdurend leven van gebed en van inwendige boete en ver sterving Gods genade over ons moeten aftrekken. Denkt aan het woord van Onzen Goddelijken Zaligmaker: „Er is een soojt van duivels, dat niet wordt uitgedre ven dan door gebed en vasten". (Matth. 17 20). Bidt dan veel en vurig in ver- eeniging met de H. Maagd en met alle heiligen vqn ons vaderland voor Onzen H. Vader den Paus, opdat Hij in deze moeilijke tijden de menschheid naar Christus ge leide, Smeeken wij Gods zegen af over onze geëerbiedigde Ko ningin en Haar Koninklijk Huis. Moge God Haar het licht en de kracht geven ons vaderland in den geest van Christus te bestu ren. Op het paleis Soestdijk zijn ge lukstelegrammen binnengeko men van de staatshoofden van Zweden, Denemarken, Noor wegen, Zwitserland, België en de Unie van Zuid-Afrika. De Prins had n-1. persoonlijk telegrafisch de staatshoofden van alle landen van de heug lijke gebeurtenis in kennis ge steld. Het personeel van het paleis heeft 's avonds een cabaret-uitvoering gegeven, die gedeeltelijk door- Prins Bernhard werd bijgewoond. Op de school van Kees Boeke waren geen feestelijkheden. De school is nJ. wegens kolenschaarschte gesloten. Woensdag werden ten paleize Soestdijknog telegrammen ontvangen van den Koning van Egypte, de Groothertogin van Luxemburg den President van de Dominicaansche Re publiek en van de Engelsche Koningin-Moeder, Queen Ma ry, alsmede van Koning Ge orge van Engeland, waarin deze mede in naam van de En gelsche Koningin zijn geluk wenschen aan het Prinselijk Paar overbrengt. In den loop van den dag wer den door Prins Bernhard delega ties van mijnwerkers ontvangen, de eerste groep vergezeld van den burgemeester van Geleen. De Prins bood hen een dronk en be schuiten met muisjes aan. Daarna was het de beurt aan de Zeeu wen die speciaal naar Soestdijk kwamen in hun mooie kleeder- dracht en eveneens door den Prins werden ontvangen. Wat doen die menschen hier? Toen Prins Bernhard zijn doch ter in de registers van den burger lijken stand deed inschrijven, bracht dat veel drukte met zich mee, want fotografen, journalisten en filmoperateurs bewogen zich door de gangen met hun apparaten en blocnotes. De prinsesjes keken met verwondering naar deze druk te en Beatrix, als altijd de spraak zaamste, klampte een der fotogra fen aan en vroeg: „Wat moeten,al die mijnheeren 'hier?" Feestviering in Noord en Zuid Ook de Rotterdamsche Koop mansbeurs heeft de geboorte ',van Prinses Marijke gevierd. De ge- heele beurshal was versierd toen de voorzitter van het comité, de heer Offers, burgemeester Oud verwelkomde. De Marinierskapel speelde het Wilhelmus dat door de beursbezoekers uit volle borst werd metgezongen. Al dadelijk bracht „De Rotter damsche Vlag" van Bart Verhal len er de juiste stemming in. In middels organiseerde de jongere generatie in dien Effectenhoek een fuif. De opbrengst van de entrée- kaarten en een deel der con- sumptiegelden kwam ten goede aan de Stichting Prins Marijke-fonds, kort gejeden, zij het nog naamloos, opgericht ter verleening van fi- nancieelen steun aan kindertehui zen. De viering te Delft De oude prinsepstad, met zoo vele banden aan 't Huis van Oran je verbonden, heeft de blijde ge boorte op eenvoudige, maar harte lijke wijze gevierd. Al vroeg wa ren velen op de been. Om tien uur las de burgemeester de proclama tie van de geboorte voor, waarna herauten te paard de bijde mare door de stad verspreiden. Breda in rep en roer. Breda dat zich zeer nauw met het vorstenhuis verbonden voelt, omdat de baroniestad de residentie was der eerste Nassau's en Ko ningin en Prinses Juliana er ver schillende maanden gewoond heb ben toen het zuiden bevrijd was, heeft het blijde bericht met groot enthousiasme ontvangen. Het oe- richt kwam juist toen de laatste carnavalsvierders naar huis togen zij zorgden er wei voor, dat in minder dan geen tijd de stad' in rep en roer stond. Des avonds konden de inwoners van het „Haagje van het Zuiden" genieten van een groot vuurwerk, terwijl de dag besloten werd met een taptoe door alle muziekver- eeniigingen. Ongeveer 5000 kinderen hebben in een telegram het Prinselijk Ge zin gelukgewenscht met de geboor te van het Prinsesje. Woensdag heeft een deputatie van de saluutbatterij te 's-Gravenhage onder leiding van den commandant der batterij, luitenant H. B. Evers, ten pale.ize Soestdijk, de eerste huls aangeboden waarmede kanonnen van de batterij te 's-Gravenhage den Residentiebewoners het heuge lijke nieuws bekend maakten. Geleensche estafette had een primeur. De Geleensche estafette, die in den nacht van Dinsdag op Woens dag naar Soestdijk liep, werd des morgens om 10 uur in zijn geheel door Prins Bernhard ontvangen. Burgemeester Damen van Geleen bood twee oorkondes en een mijn lamp aan. Het was op zijn verzoek dat Prins Bernhard na eenig beraad en op voorwaarde van geheimhou ding aan het gezelschap den naam van het nieuwe prinsesje meedeel de. Daarmede had deze estafette DE Amsterdamsche po litie deed een inval bij een 28-jarigen bakker wonende in de Wittenstr. waar een volledige in stallatie voot het stoken van alcohol werd ontdekt. De clandestiene stoker heeft zijn bedrijfsonkos- ten uitermate laag weten te houden, want bij den inval bleek dat hij zijn gas en electriciteit buiten den meter van het GEB om betrok. ïk Te Middel burg zijn drie kinderen van respectievelijk 9, 6 en 6 jaar oud in een dui ker gereden en door net ijs gezakt. Het gelukte de 9-jarige J. S. spoedig op het droge te brengen, doch de twee zesjarige knaapjes M. S. en G. de B. kwamen om het leven. Voor de ouders van M. S. is dit dubbel tragisch, omdat zij enkele jaren geleden bij een .soortge lijk ongeval reeds een ^vijfjarig kind verloren, ik Te Antwerpen zijn Noorsche schepen bin- nengeloopen waarvan de kapiteins verklaarden, dat zij 100 K.M uit de Nederl. kust moesten blij ven, teneinde de ijsschot- sen te ontwijkep. In het „Grand Hotel" te Scheveningen werd de 23-jarige soldaat bij de Wach'compagnie van -het ministerie van oorlog, Tj. L. uit Runsumageest door den electrischen stroom gedood. L. liep in dit ho tel in een onverlichte*} brandend stuk vuurwerk getroffen, tengevolge waarvan zij brandwonden aan handen en gelaat op liep. H; Te Brussel is een nieuwe luchtvaartmaat schappij opgericht die den naam „Sobelair" draagt. Een vliegtuig van het ty pe DC 3 van deze maat schappij wordt op 20 Fe bruari in de Belgische gang, tastte langs den muur en kwam in aanra king met een ongeïsoleer- den electrischen draad met het vermelde gevolg. Af Door den G.G. en G.D. te 's-Gravenhage werd de 36-jarige mej. A. P. K. M. Wonende in de Wester- baanstraat aldaar, die, doordat zij te dicht bij de kachel had' gestaan, in brand was geraakt, naar het ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd. A' Dinsdag werd in de Pas sage te''s-Gravenhage de 16-jarige Th. M. door een Congo verwacht. Het zal de Nijlroute nemen en tiusschenlandingen doen te Stanleystad, Coster- mansstad en Oesoembara. ïk Woensdagmorgen werd door een verkeerdie ma noeuvre een auto, waarin een chauffeur en Mevr. C. A. H. R. V.. waren ge zeten, in het water van de Nieuwe Maas geduwd. Op onverklaarbare wijze wist Mevr. R. uit de geheel onder water liggende auto te kruipen, waarna ze werd gered. Eerst een uur later konden politie en brandweer de auto op het droge krijgen, waarin men den chauffeur aan trof achter in dein bak. H: De directie van een coöp. melkinrichting te Breda verkocht over een tijdsduur van anderhalf jaar een hoeveelheid van 2000 kg. zwart. Door het ioevoegen van groote hoeveelheden taptemelk aan volle melk, zou men melk voor de boterfabri- cage vrijgemaakt hebben. Deze boter zou dan in terugontvangen botermer- ken verpakt en verkocht zijn. De directie is gear resteerd. At Gisteren was het precies een jaar ge leden, dat de Amerikaan- sche Luchtvaartmij. Ame rican Aiplines System haar transatlantische luchtd'ienst met de lijn New York Amsterdam uitbreidde. Sindsdien heb ben 3 Skymasters per week een luchtdienst on derhouder^ en zijn onge veer 1900 passagiers naar New York en 1400 terug naar Amsterdam ver voerd. De K.L.M. heeft een over eenkomst gesloten met een der ondernemingen van het Van Leer-concern, waarbij zij aan deze onderneming een Douglas DC-4 vliegtuig ter beschikking stelt voor een zakenreis van den heer B. van Leer, leider van dit concern, naar Voor- Indïê, Nederlandsch-Indië, Chi na en Zuid-Afrika. De tocht zal duren van 12 Maart tot 4 Mei a.s. en de reis zal gemaakt worden met de DC-4 1009 CH- TAT „Twenthe"gezagvoerder P. Both. Het vliegtuig staat geheel ter beschikking van den heer van Leer, die waarschijnlijk verge zeld zal worden door zijn echt- genoote. Voor dit speciale doel moet er natuurlijk het een en ander aan het interieur worden veranderd. De 44 passagiersstoelen met ver stelbare rug- en zitkussens, in gebouwde aschbakjes, zakken voor literatuur, voetsteunen en leeslampjes zullen verdwijnen. In de plaats hiervan komen 4 compartementen. Alle onderdee- Een spelmoment uit den te Gent gespeelden voetbalwedstrijd Roode DuivelsZwaluwen. (v. d. Reyken P,) Wij hebben stilgelegd het jagen van ons bloed, den vagen hunker van een lichten droom; wij braken van ons lijf den overmoed en naderen Uw kruis met schroom. Wij legden werelden In asch en puin, ,de dooden reikten naar den horizon, tot eindelijk, als een bazuin Uw Stem te spreken herbegon. Wij hoorden: „Al is stoi, tot stof zult gij vergaan. Bezie Uw zonden en Uw schamelheid, wilt eenmaal nog Mijn stem verstaan, voordat gij breekt naar dood en eeuwigheid". Wij gaan op weg, uit stank en walm en schroot, voorbij Uw doodsangst en Uw avondmaal, voorbij Uw doornenkroon. Uw marteldood, en leeren van Uw passie 't schoon verhaal. Zoo naadren wij Uw kruis, met schroom, en leggen alles aan Uw voet: den vagen hunker van een droom, en 't jagen van ons donker bloed. HOORN JOOP VAN DEN BROEK een primeur in Nederland. Ook had het gezelschap een onderhoud met de drie prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet, die aan allen een handje gaven. Prins Bernhard drukte den burgemeester op het hart zijn dank over te brengen aan de Geleensche bevolking en speciaal aan de mijn werkers en hoopte dat Marijke nog eens met deze mijnlamp in de „Maurits" zou afdalen. Zuid-Limburg was laat. Zuid-Limburg maakte een uitzon dering wat betreft de viering van den nationalen feestdag. Deze vond hier plaats op Woensdag in verband met de werkzaamheden op de mij nen. Hier sloten de feestdagen aan op carnaval. Door het geheele Zuid- Limburgsche land werd druk ge vlagd, en alle gemeenten hadden plaatselijke feesten georganiseerd, die de bevolking vrijwel den ge- heelen dag bezig hielden. Maastricht begon reeds vroeg met een officieele afkondiging van het bericht door den burgemeester en een militaire marsch van het garni, zoen. In Sittard, Heerlen en Valken burg was de deelname van de be volking aan de verschillende fees telijkheden algemeen. In de kleinere plaatsen was de feestviering van bescheiden aard. Het hoofdbureau der Staatsmij nen baadde in een zee van flood light en was prachtig met vlaggen versierd. Het hoofdkantoor der Oranje Nassaumijnen was met lam pen versierd. De Staatsmijn Maurits was ver sierd met een wieg van duizenden lampjes. Op de steenberg van de mijn prijkte een oranjeboom van lampjes, terwijl tusschen de reuzen schoorsteenen van de mijn een gou den kroon van groot' formaat is op gehangen. geheel verlicht. De DO- miniale mijnen waren met golvende sluiers van gloeilampjes langs de gebouwen versierd. Vermogen von bijno 2.5 millioen verbeurd verklaard Het Tribunaal te Enschede deed uitspraak inzake de nala tenschap van mr. G. A. Lason- der te Enschede, die een steun pilaar van de N-S-B. was en en kele maanden voor de bevrij ding is overleden. Mr. Lasonder was tijdens den oorlog gehuwd met de Duitsche mej. Bauer, die tot universeel erfgenaam is be noemd en thans te Gildeham in Duitschland vertoeft. Het Tri bunaal verklaarde het geheele vermogen, ten bedrage van f 2.347.299, met uitzondering van enkele legaten, verbeurd ten be hoeve van den Staat der Neder landen. v DON jAIME TE MADRID Don Jaime, de tweede, zoon van ex-koning Alfonso van Spanje en broer van den troon pretendent Don Juan, heeft zich per vliegtuig van Lissabon naar Madrid begeven. Nader wordt gemeld, dat hij daar door vele duizenden is toegejuicht. Vertrek Mariniers uitgesteld Het vertrek van de mariniers miliciens met de „Nieuw Hol land" naar de Oost, welk ver trek bepaald was op 19 Febr., is uitgesteld tot 10 dagen na het einde van de vorst. len worden van te voren ver vaardigd en enkele dagen voor het vertrek in het toestel in gebouwd. Direct achter de cockpit ligt de „huiskamer". Een groote ta fel, enkele ruime fauteuils, een tapijt in een warme tint, gezel lige schemerlampjes en een „bar" zullen tot resultaat heb ben, dat ook op ongeveer 2000 m. hoogte de huiselijke sfeer niet ontbreekt. Aan een zijde is deze afdeeling afgesloten door eem gordijn. Hierachter ligt het werkvertrek van den heer van Leer. Aan de eene zijde staat 'n groot bureau. Tegen den ande ren wand een bank voor bezoe kers en een boekenkastje. Loopt men verder naar achteren (dus in de righting van de staart van het toestel), dan komt men in het eerste slaapvertrek, waarin zich een bed, twee hangkasten vele laden en een opklapbare waschtafel bevinden. De hier achter gelegen slaapkamer is evenzoo ingericht. In het ach terste gedeelte van het vliegtuig bevinden zich de werkkamer van de secretaresse en de pan try. De kleur zal overwegend beige worden gehouden. Al het te gebruiken materiaal wordt eerst brandvrij gemaakt. Het geheele toestel zal van een „Air-eonditioningsysteem" voor zien worden. Minister Beel naar Limburg De Minister van Binnenland- landsche Zaken, dr. Beel, zal zich, vergezeld van den secre taris-generaal van zijn departe ment, dr. Prinsen, a.s. Vrijdag naar Limburg begeven, ten ein de dien dag en Zaterdag bespre kingen te voeren met burge meesters in onderscheidene ge meenten. voor het tijdvak van 23 Febr. tot en met 8 Maart 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA KB KC 703 (strook no. 1) Algemeen: 61-4 250 gr. waschpoeder en 125 gr. soda 61-5 3 eieren 61-6 750 gr. suiker, boterham strooisel enz. óf 1500 gr. jam, stroop enz., óf 750 gr. chocolade of sui kerwerk Bonkaarten KD KE 703 (strook no. 1) Algemeen: 62-4 250 gr. waschpoeder en 125 gr. soda 62-5 3 eieren 62-6, 62-7, 62-8 250 gr suiker, boterhamstrooisel enz., óf 500 gr. jam, stroop enz., óf 250 gr. choco lade of suikerwerken enz. Bonkaarten MA MD 703 Strook no. 1 61-4 suiker 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz., óf 500 gr. jam, stroop enz., óf 250 gr. chocolade of suikerwerken. Tabakskaartèn enz. QA QB en QC 703 61-1 61-2 61-3 tabak 2 rantsoe nen tabaksartikelen 61-1 versnap. 200 gr. chocolade en/of suikerwerk óf 20'' gr. suiker, boterhamsi. enz., óf 400 gr. jam. stroop enz. 61-3 versnap. 100 gr. chocolade en/of suikerwerk óf 200 gr. jam, stroop enz., óf 100 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 21 Februari worden gebruikt. Op~ de bonnen 61-4 en 62-4 is 250 gram wasch poeder benevens 125 gram soda verkrijgbaar. De bonnen 61-1 en 61-2 tabak komen voor op de tabakskaart QA 703, de bon 61-3 tabak op de gecombineerde kaart QC 703, De volgende bon aanwijzing voor suiker, versna pering en tabak zal op Donder dag 6 Maart plaats vinden. LIEDEN, den 19en Februari, negentien hondend zeven en veertig, heeft Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard! Leo pold Frederik Everhard Julius Coert Karei Godfried Pieter der Nederlanden, Prins van Lippe- Biesterfeld, oud vijf en dertig jaren, wonende te Baarn, aan mij, ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Baarn, Frans Jabes van Beeck Cal. koen, burgemeester van Baarn, verklaard, dat op Dinsdag den 18en Februari negentien honderd zeven en veertig, des morgens te twee uur vier en twintig minu ten, hem en Zijner Gemalinne, Harer Koninklijke Hoogheid Prin ses Juliana Louise Emma Marie Wilhelmina der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, Her togin van Mecklenburg, Prinses van Lippe-Biesterfeld, enzoo- voorts, mede wonende te Baarn in het Koninklijke Paleis, gelegen aan den Amsterdamschen Straat weg, nummer een, binnen deze gemeente, eene dochter is gebo ren, genaamd: Maria Christina, Prinses van Oranje-Nassau, Prin ses van Lippe-Biesterfeld Zijne Koninklijke Hoogheid heeft Zijne Dochter aan mij ver- toond.- Een en ander is geschied in. tegenwoordigheid van Louis Jp. seph Maria Beel, oud vier en veer tig jaren, -minister-president, ALBERT KUYLE VEROORDEELD Uitspraak Centrale Eere- raad Den bekenden letterkundige L. M. A. Kuitenbrouwer, die schreef onder den naam Albert Kuyle, was verbóden werk te publiceeren tot 1 Jan. 1949. De centrale eereraad heeft zijn be roep verworpen en hem veroor deeld tot staking van alle publi caties voor 'n tijdperk eindigen de op 1 Jan. 1951. Minister van Binnenlandsche Za ken, wonende te 's Gravenhage en Jonkheer Frans Beelaerts van Blokland, oud vijf en zeventig jaren, Kamerheer in Buitengewo nen Dienst van Hare Majesteit de Koningin, Minister van Staat, Vice-President van den Raad van State, wonende te 's Gravenhage. Hiervan is deze akte opge maakt, welke overeenkomstig de Wet is voorgelezen. (w.g.) BERNHARD Prins der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld (w.g.) F BEELAERTS VAN BLOKLAND (w.g.) F. J. VAN BEECK CALKOEN (w.g.) L J. M. BEEL. QAT is een zeer persoonlijke vraag, die u gesteld wordt. Bidt u? Maak u er niet lucht hartig van af, maar keer eens in uzelf. Bidt u? En hoe bidt u? Bidden is onze gedachten en ons hart, even, een oogenblik, los- mflken van de dingen, waar we anders mee bezig zijn, om te „praten" met Onzen Lieven Heer, onzen Vader, onzen God. Als u spreekt met iemand an ders, doet u het toch ook niet onfatsoenlijk, is 't wel? En met God? Herzien we ons eens op dit punt. Daar is het Vastentijd voor: tijd van verbetering, van vernieuwing. Bid weer. Doe het met aandacht en overtuiging. Met geloof. We hebben het zoo hard noodig, te bidden, en goéd te bidden! Ook u. Lange gebe den worden niet van u gevraagd. Maar als u bidt, laat het dan goéd zijn- Uw morgen- en avond gebed, uw gebed voor en na ta fel. En bidt u alleen maar in uw nood? Bid eens wat meer en wat beter. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3