Nieuu/ Van Mook adviseerde Lord Mountbatten de Republiek Indonesië niet te erkennen Spoor wil heusch geen „bloedbadje" Explosie te Los Angeles M HEILOO wedstrijden Linggadjati wordt niet geteekend Afzet van Indische tabak blijft gedeeltelijk in Amerika 2S schoot? IMELOT Voor Alkmaar en omgeving Verlammend défaitisme Onderhandelen met het gouvernement van Soekarno moest worden vermeden Een belangrijke bijlage Coalitie van Indone sische partijen? tenzij de Republiek onze eischen inwilligt W J Drijfijs in de Noordzee *3 Beraad te Djogja over Linggadjati Hongersnood in Roemenië Anders zou de Regeering hem haar vertrouwen niet meer schenken Aardverschuiving op Oost-Java eischt dertig dooden en talrijke gewonden ■"■■■■HI ■■■■HM >er daarentegen iets hooger. en in cultuurfondsen wareni Van de Suikeraandeelen VA's iets hooger genoteerd. >akken was vrijwel niets te koersen waren nauwelijks Ook voor Rubberaandeelen; geen* animo maar enkele erden toch wat hooger af- fondsen waren mee- luier. In Gemeentelijke eni obligatóën ging waft meer laatste Beursdagen waarbij prijshoudend kon worden In Pandbrieven was heel doen. Be situatie van deze op het oogenblik van dien voor de 3l/j procents pand- srder eenig aanbod bestaaft ia geen kooporders aanwezig bet gevolg1 dat de koersen g tot achteruitgang vertoon, 3Vs procent pand- dan ook; vergeleken met van slechts enkele dagen; lager komen te liggen!. 2 1/4 procent. yt MEVROUW OEDERgekMfUt, }d£M OtlUMfeti! 30DGEW00N I ZATERDAG 22 FEBR. middags 2 uur. Zilveren beker. :e voorwerpen. g v. d. wedstrijd tot des 1 uur op de baan. i s c h Alkmaar: 4124 oo, 2816 Olivier, Heiloo. MG ALKMAAR enenbonncn Dastributiestamkaartnum- rs 3, 9 of 6 en die bij de t in aanmerking zijn ge- komeri, onder overleg- ;vel in aanmerking voor it zijn van een inlegvel zijn 1932 of later en die zijn, komen eveneens in rnenbon (doch niet naar len ontvangen bij cijfer- i, doch zij komen wel in ieer de leeftijd van 10 rjaardagsbon wordt ech- vinden volgens onder- degracht) voor hen wier et de letter: A en B op C, D en E op Dinsdag 25 p Woensdag 26 Februari lerdag 27 Februari 1947; ebruari 1947; M, N en O 7; P, Q en K op Dinsdag Woensdag 5 Maart 1947; Maart 1947; W, X, IJ en 47. itoor, Willibrordusweg): Februari 1947; D t/m G i 1947; H t/m L op Vrij- J t/m P óp Maandag 3 Woensdag 5 Maart 1947; taart 1947. toor): A t/m C op Dins- t/m G op Donderdag 27 op Vrijdag 28 Februari atg 4 Maart 1947; Q t/m 1947; U t/m Z op Vrij- 3 aan Zee, Egmond-Bin- ncras, Oudorp, Oterleek, lerhorn en Akersloot op tijdvak 24 Febr. t/m 7 :e komen dan ook al heel Loekje kijken. Wat gebeurt legtuigen" roepen de jon- at mogen de jongens niet orgel kan wel stuk. Jullie spelen, anders moet het it." Nu de jongens beloven, :el lawaai te maken. Dan es weer rustig samen gaan as geen lawaai om aan t» HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11158 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank X OOK bij de behandeling van de begrooting in de Eerste Kamer is gebleken, dat bij de Partij van den Arbeid de oude Adam van het verlammend defaitisme op militair gebied weer den boventoon gaat voeren. Dit bleek niet alleen in de besprekingen in den Senaat, maar wij vinden het ook in diverse be schouwingen in de socialistische pers. Zoo schreef M. Sluyser in een beschouwing over Indië, dat de aan wezigheid van zooveel van onze jon gens in Indonesië in zoo sterke mate werkkrachten en deviezen aan onze volkskracht, ons productievermogen en ons ..economische weerbaarheid onttrekt. Dat is natuurlijk volkomen juist, maar het is verkeerd, dit evidente feit uit te werken als een tegenstel ling. De aansporing, om Linggad- jati dan ook zoo spoedig mogelijk te teekenen, door den heer Sluyser daaraap toegevoegd, moge dan ook bedoeld zijn voor 'de Indonesiërs. OnzeCommissie-Generaal immers is naar Indië teruggegaan, met de volmacht om te teekenen en dat dit nog niet geschied is, is niet haar schuld!). Men werkt voorts in socialistische en in communistische kringen op het verouderde voetspoor van voor den oorlog, andere onjuiste, min of meer demagogische tegenstel lingen uit. Men zet de kosten van leger en vloot en luchtmacht tegen over die voor Sociale Zaken bijv. Dit is geheel onjuist. Of als men het anders wil: het een kan niet zonder 'het ander, maar het zijn ongelijk soortige grootheden. Ook onze so ciale zekerheden, onze maatschap pelijke „good-will", onze sociale beschaving enz. worden door leger en vloot verdedigd, „als het moet". Dat er van een systematische ver zetsactie tegen de groote geldsom men-verslindende militaire appa raten sprake is, blijkt nu weer uit een principieel betoog van prof. Donkersloot in. de Eerste Kamer, die vroeg, of het wel zin heeft, een duur militair apparaat op te bou wen als de financfeele consequen ties daarvan volkomen verlammend werken op de volkskracht. Wij zul len gaarne nader aan de hand van het stenografisch verslag de juiste bewoordingen van zijn betoog para- feeren, maar als ons de bedoeling van den dichterlijken professor dui delijk-is, dan komt het toch hier op neer: wat geeft het, zooveel geld uit te geven voor defensie, als de enor me uitgaven daarvoor onze volks kracht ondermijnen; wat we dan nog kunnen verdedigen, is een zie lig hoopje ellende. Maar dat is een verkeerd stand punt, dat ondanks de professo rale afkomst op een denkfout be rust. Immers, wij verdedigen niet alleen onze grenzen, ons materieel bezit e.d. maar bovenal dat sprak juist zoo sterk in den laatsten oor log ons geestelijk bezit, onze be schaving, en bovenal onze vrijheid. En dat de gevolgen van den zeer korten oorlog van Mei 1940 zoo ver bijsterend verlammend werkten en nog werken op onze volks kracht, dat is mede te wijten aan het feit, dat door verkeerde zuinig heid en door vermetel vertrou wen op hulp van anderen! de uitrusting van onze troepen abso luut onvoldoende was. En als ze beter geweest ware, zouden wij wellicht eveneens onder den voet geloopen zijn, omdat wij nog niet zoover afgedwaald waren, dat we „liever kanonnen dan bo ter" hadden. Wij zouden dan óók gezeten hebben met een verschrik kelijke chaos en met nog een ietsje meer schuld, maar we zouden zeker evengoed als nu, behouden hebben ons vertrouwen in de onverwoest baarheid van onze volkskracht. Wij zouden evengoed Rotterdam en Brabant en Limburg en Arnhem en Nijmegen herhouwen, zooals het nog erger verwoeste Warschau her bouwd wordt en zooals over heel de wereld de schade en schande van het vernietigingswerk der nazi horden wordt hersteld, door volken die leven en aan hun toekomst bou wen. Wij willen maar zeggen, dat men niet te gauw meer of weer de nood zaak, de ijzeren noodzaak, van mi litaire uitgaven, in een valsoh licht Vervolg 7e kolom Prins Philip vraagt naturalisatie aan Prins Philip van Griekenland, wiens naam in onbevestigde be richten in één adem genoemd werd met dien van prinses Eli zabeth, heeft bij het Britsche ministerie van binnenlandsche zaken een verzoek om naturali satie ingediend. Van de zijde van genoemd ministerie werd verklaard, dat het verzoek „op de gewone wijze in behandeling zal worden genomen". Naar ver luidt, zal het verzoek van den prins geen bijzondere prioriteit verleend worden. f%E REGEERING heeft aan de Memorie van Antwoord op het Voorlcopig Verslag van de commissie van rapporteurs dei Eerste Kamer over de begrooting van het Departement van Overzeesche Gebiedsdeelen voor het jaar 1947 een bijlage toegevoegd, waarin het advies wordt gepubliceerd, dat Dr. van Mook op 3 September 1945 aan Lord Mountbatten verzond. Het adres luidt als volgt: In de aangehechte nota wordt een overzicht gegeven van de cre atie, door de Japanneezen, onder het mom van een spontane bewe ging, van de zgn. républiek Indo nesia. De volgorde der datums toont, dat de uiteindelijke stoot werd gedaan, toen de Japanneezen reeds hadden aangeboden zich te onderwerpen, en dat de vorming van het zgn. Soekarno-gouverne- ment plaats vond nadat Japan de geallieerde voorwaarden had aan vaard. Uit de lijst van de leden van het definitieve „Comité voor de voltooiing van de onafhankelijk heid", 19 Augustus, kan worden besloten, dat de beweging beperkt is tot Java; geen afgevaardigden van Sumatra van eenige betcekenis hebben deelgenomen. De constructie is in feite een eenmansregeering dictatuur naar Japanschen snit. Zij wordt geheel en al gekenmerkt door haar verkleefdheid aan de Groot-Oost-Aziatische politiek. Het moet worden betwijfeld, of dit marionetten-regime eeni ge groote aanhang heeft, ook omdat sommige der belang rijkste Javaansche namen in de lijst der comité-loden ver dwenen zijn, doch volgens bin nenlandsche radio-uitzendin gen heeft het verantwoordelij ke militaire gouvernement toe gestaan dat het de uiterlijke allures van een regelmatig be stuur aanneemt. Het is van belang om deze or ganisatie in extremis in geen en kel opzicht te erkennen. Haar er kenning, zelfs zuiver indirect en de facto, zou de grootste moeilijk heden scheppen en verwarring stichten in den geest van alle aan de wettige orde getrouwe Indone siërs. Een samenvallen van de Ja- pansehe nederlaag met c!e hand1- having van deze onder Japansche auspiciën opgerichte organisatie zou zulk een tegenstrijdigheid zijn, dat niemand de positie zou kun nen begrijpen. Het wordt daarom dringend aangeraden om zelfs in de eer ste aanrakingen exempli gratia van Rapwi-groepen de verantwoordelijkheid van het militaire Japansche gou vernement ten volle te hand haven, en handelen met het zgn. Soekarno-gouvernement zorgvuldig te vermjjden. De bestaande plaatselijke be sturen zouden tijdelijk erkend kunnen worden zonder in te gaan op dé vraag, of de aanstelling van een aantal hunner door het Ja- 1000 Zeelieden naar Amerika Per s.s. „Tabinta" vertrekken morgen, Zaterdag, 1000 Neder- landsche zeelieden van Rotter dam naar Amerika, om aldaar schepen op te halen, welke ten hphoeve van Nederlandsche Scheepvaartmaatschappijen zijn aangekocht. Ook in Indië werd ondanks alle moeilijke omstandigheden de Blijde Gebeurtenis in het Prin selijk Gezin gevierd. Een Indi sche schilder bezig met het co- piëeren van een portret van H.M. de Koningin. (A.N.P. P.) pansche militaire gouvernement als onwettig moet worden be schouwd en of sommige invidiuen bekende collaborateurs zijn. Deze erkenning zou moeten worden.ge baseerd op de doelmatigheid van het werken met het bestuur, zoo als dit gereorganiseerd is onder het Japansche militaire gouverne ment. onder handhaving van de verantwoordelijkheid van dat gou vernement totdat het geallieerde opperbevel en Nica het hebben overgenomen. Teneinde fouten te vermijden schijnt het wenschelijk dat: 1. Een algemeene directieve wor de uitgevaardigd met betrelkiking tot de niet-erkenning van de zoo genaamde' republiek Indonesia en zijn gouvernement. 2. Een of meer Ned.-Oost-Indi- sche ervaren politieke adviseurs worden toegevoegd aan elke groep die Java intrekt voor de aankomst van de bezettingsmacht en Nica. Vaststelling van een nationaal programma Naar het Fransche persbureau A.F.P. mededeelt, hebben de links-georiënteerde politieke partijen in de republiek, n.l. de Partai Sosialis, de communisti sche partij, de christelijke partij en de katholieke partij, een na tionaal programma in vier pun ten voor den tijd van 2 jaar op gesteld, om het accoord van Linggadjati te verwezenlijken. De vier punten zijn de vol gende: 1. Nationalisatie van de voornaamste productie-appara ten. 2. Uitrusting en opleiding van een leger volgens moderne methoden, democratiseering van het leger en uitroeiing van elk spoor van fascisme; opvoeding van de soldaten in een anti kolonialen geest en' het zoo spoedig mogelijk terugtrekken van de Nederlandsche troepen uit Indonesië. 3. Aan de regeering de nood zakelijkheid aan te toonen om vooral op administratief en eco nomisch gebied de revolutionai re en progressieve krachten te gebruiken. 4. Er voor te waken, dat de vorming van de Vereenigde Sta ten van Indonesië overeenkom stig de ontwerpovereenkomst van Linggadjati niet in strijd komt met het unitarische ka rakter van de republiek. BRACHT de Memorie van Antwoord over de Begrooting van Overzeesche Gebiedsdeelen aan de Tweede Kamer in No vember verleden jaar een verrassende onthulling, thans geeft de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer die ook. Toen zei de Regeering, dat zij de begrenzing der voorwaarden, waar binnen zij bereid was de onderhandelingen met de Indonesiërs te hervatten, niet kon handhaven. Thans deelt zij iets geheel anders mede: op basis van het politieke accoord zal van de republiek geëischt kunnen worden, gestand te doen wat zij is overeengekomen. 'tPL De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet toonen veel belangstel ling voor een prachtigen taart, welke aan het paleis Soestdijk werd bezorgd. (A.H.F. P.) EVENWEL ZAL VAN DE ZIJDE DER NED. REGEERING NIET TOT ONDERTEEKENING VAN HET BASIS - AiCCOORD VAN LINGGADJATI WORDEN OVER GEGAAN, ALVORENS DOOR DE REPUBLIEK IS VOLDAAN AAN DIE VOORWAARDEN, WELKE DE REGEERING HAAR THANS OP REDELIJKE GRON DEN MEENT TE MOETEN STELLEN. De regeering zegt nogmaals, dat zij verwerpt de methode van ge weld, om daardoor de oude rechts orde te herstellen. De basis waar op dte nieuwe rechtsorde zal wor den opgetrokken, ligt in het ac coord. Gedurende den overgangs tijd blijft de verantwoordelijkheid van d!e Nederlandsche regeering Nieuw lid Eerste Kamer De Eerste Kamer heeft beslo ten tot toelating van den heer H. J. de Dreu (PvdA), die be noemd is verklaard in de vaca ture ontstaan door de ontslag name van mej. mr. A. E. Ribbius Peletier. Nadat de heer de Dreu de. verklaring en belofte had af gelegd, nam hij zitting. De bijeenkomst van het K.N.I.P. De 232 nieuwe leden van het KNIP (voorl. republikeinsch parlement) zullen op de ple naire vergadering Van 26 dezer te Malang worden beëedigd. In verband met de a.s. ple naire zitting van het KNIP zul len ir. Soekarno en drs. Mo hammad Hatta heden naar Ma- lang vertrekken. Vier Engelsche vliegtuigen zoeken de Noordzee af naar drijfijs. Volgens een bericht van het schip de „Sir Lancelott" is de temperatuur van het zeewa ter bijna tot op den bodem twee graden onder het vriespunt. Deskundigen zijn van meening dat dientengevolge het aantal vischen drie of vier jaar sterk zal verminderen. Tengevolge van ijsgang in de Fransche ha vens aan het Kanaal konden de visschersbooten niet uitvaren en dreigt een aantal in de havens gelegen schepen averij te krij gen Aan de kust boven Duin kerken is een ijsberg, die bijna 15 meter boven het water uit steekt, op het strand gv.oopen. onverkort bestaan. Daarom moe ten de noodige machtsmiddelen in Indonesië gereserveerd blijven. Minister Jonkman constateert in zijn memorie, dat de regeering van de republiek zich behalve voor een economische, ook voor een binnenlandsche politieke cri sis geplaatst ziet. Er wondt een tweevoudige strijd gestreden, een om de vrijheid en een om de po litieke macht. Op den duur wordt het gezag van de republiek daar door aangetast. De derde crisis, waarvoor dè republiek staat, is deze, dat zij veel moeite heeft, zich door haar gezagsorganen te doen gehoorzamen! Minister Jonkman constateert verder, dat Soekarno, Hatta en Sjahrir goede relaties onderhouden met voor- aanslaande communisten, doch daardoor worden zij zelf nog communisten, meent hij. NADEEL VOOR ONS LAND Volgens den heerH. W. L. Frowein, den directeur van de Deli-maatschappij, zullen de tabaksveilingen te New-York waarschijnlijk een aanzienlijk gedeelte van den afzet van Indische tabak voor haar re kening blijven houden, ook wanneer de tabaksveilingen in Amsterdam en Rotterdam zullen zijn heropend. De heer Frowein, die sedert eenige weken in de V-S. ver toeft, om een denkbeeld te krij gen van de Amerikaansche me thoden voor het verbouwen en aan de markt brengen van ta bak en o.m. de mogelijkheden te bespreken van het herstel der ondernemingen van zijn maat schappij op Sumatra, verklaar de, dat reeds voor den oorlog de Nederlandsch-Indische ta baksproducenten de noodzake lijkheid begonnen in te zien om tenminste 15J20 pet. van hun tabak in Amerika inplaats van in Nederland te veilen. Door de oorlogsomstandigheden werd Amerika het eenige land, waar het veilen der tabak mogelijk was. Er werd dan ook in de vrije handelszone op Staten Is land een veilingscentrum ge sticht, waar ook thans nog alle Soekarno ontving Mgr. Soegiopranoto De Apostolisch vicaris van Semarang, mgr. Soegiopranoto, is Dinsdagavond te Djogja door ir. Soekarno ontvangen. Naar het republikeinsche persbureau „Antara" meldt, is men in ka tholieke kringen te Djogja van meening, dat een eventueele in spectiereis" van ijlen bisschop langs de parochies op republi keinsch gebied het onderwerp van bespreking uitmaakte. tabak wordt geveild. „Wij wenschen beslist de vei lingscentra voor tabak in Ne derland zoo spoedig mogelijk te herstellen", aldus vervolgde de heer Frowein. „Er is op het oogenblik vrijwel geen tabaks productie meer op Sumatra. Wij wachten het herstel van de rechtsorde af. Eerder kunnen wij onze werkzaamheden niet hervatten." Naar de heer Fro wein voorts zeide, heeft de Deli- maatschappij momenteel slechts een klein gedeelte van een on derneming bij Medan in exploi tatie. „De prijzen voor Deli-ta- bak", zoo besloot hij, „zullen in vergelijking met de vooroor- logsche prijzen een belangrijke stijging te zien geven, wanneer de productie eenmaal is hervat. De belastingen zullen waar schijnlijk zwaarder zijn en de arbeidskrachten duurder, wan neer er in Indië weer een sta biele regeering zal zijn." Naar het Fransche persbureau A.F.P. mededeelt, hebben afge vaardigden van alle politieke partijen Woensdagavond een bijeenkomst gehad met verte genwoordigers van. de republi keinsche regeering, waar de ontwerpovereenkomst van Ling gadjati werd besproken. Ookir. Soekarno, drs. Mohammed Hat ta en lt.generaal Soedirman wa ren aanwezig. Het initiatief tot deze bijeenkomst was genomen door dr. Soekiman, voorzitter van de Masjoemi. Men is tot geen enkel besluit gekomen. De correspondent van Reuter te Boekarest meldt, dat een verschrikkelijke hongersnood, zooals Europa in eeuwen niet gekend heeft, Moldavië, dat wel eens een der graanschu ren van Centraal Europa ge noemd wordt, teistert. Dui zenden zijn van honger omge komen, honderdduizenden zijn den dood nabij. Drie a vijf millioen menschen hebben hun voedselvoorraden, die na den oorlog door twee jaar van droogte waren geslonken, voor het laatst aangesproken. Ren ter's correspondent voorziet het ergste voor mïllioenen, indien niet tijdig hulp gebo den wordt. Soekawati bezoekt Soestdijk De president van Oost-Indo- nesië, Soekawati, heeft Donder dagmiddag met zijn echtgenoote een bezoek gebracht aan Prins Bernhard op Paleis Soestdijk. De heer Soekawati feliciteerde den Prins met de geboorte van zijn dochter. Het bezoek duur de anderhalf uur. Grootste ramp in de geschiedenis der stad In een galvaniseerbedrijf te Los Angeles heeft een explo sie het geheele gebouw van twee verdiepingen verwoest en omringende gebouwen bin nen een afstand van 21/km. beschadigd. Naar schatting zijn 30 personen om het leven gekomen en 300 gewond ge raakt. Voor 45 van de gewon den bestaat geen hoop meer. Onmiddellijk na de ontplof fing, die gepaard ging met een verblindend licht en zware sla gen, welke deden denken aan een aardbeving, rukte politie OORLOGSBEGROOTING IN DEN SENAAT VEEL NIEUWS is er ook over de oorlogsbegrooting uiteraard in de Eerste Kamer niet meer verteld. Toch zijn er een paar interessante op merkingen gemaakt. Voor de voornaamste, uit het betoog van prof. Donkersloot, van de P.v.d.A., verwijzen wij naar het hoofdartikel in dit nummer. De overige vindt m^n terug in het antwoord van den minister, die oa. mededeelde, dat een wetsont werp tot betere verzorging van de oorlogsslachtoffers zijn departement heeft verlaten, de indiening er van bij de Tweede Kamer staat voor de deur. Eindelijk, na bijna twee jaar bevrijding! De minister van oorlog gaf op de vertoogen over de hoogte van het begTootingseindcijfer o.a. te. genover dtet van sociale zaken, het bescheid, dat weliswaar naar zuinigheid wordt gestreefd, maar dat de besle bewapening en uil rusting noodzakelijk is. Maar het drukke militaire vervoer <ian, had prof. Donkersloot gevraagd. Dat komt, omdat de meeste militaire magazijnen in Amsterdam geves tigd zijn en juist op dit gebied wordt een topprestatie geleverd. Natuurlijk kwam de troepen zending naar Indië ook ter spra ke. Onze troepen daar zijn thans voldoende berekend voor alle ta ken waarvoor zij gesteld kunnen worden, zei de minister. De uit zendingen van thans beteekenen geen versterking meer, maar af lossing van de aanwezige troe pen. En de uitdrukkingen van gene raal Spoor dan, die op een pers conferentie had laten uitkomen, dat er, als het noodig is, krachtig zal worden opgetreden, aldus had vriend Koejemans betoogd? Wil deze generaal een bloedbadje? Dat wil hij heelemaal niet, ver zekerde minister Fievez, anders zou de regeering hem haar ver trouwen niet meer schenken, wat zjj juist wel doet. Maar 't voort duren van schendingen van het bestand zou ook niet aanvaard kunnen» worden, Sommige senatoren wilden lee raren en onderwijzers en boeren zoons en studenten bij voorkeur vrijstellen en als regel, maar daar kon niets van inkomen. De mi nister meent nu eenmaal niet verder te kunnen gaan, dan elk geval op zichzelf ie bekijken. Het streven is er op gericht, de hui dige strijdmacht te maken" tot een bezit van het heele volk. Dat de soldaat moet worden opgevoed tot staatsburger, vonden sommi gen wat vreemd. De minister ver klaarde te bedoelen, dat den sol daten begrip voor de doeleinden der regeering moet worden bij gebracht, niet door propaganda, maar door voorlichting. Op dit gebied zijn wij echter nog geen artisten, sprak Zijne Excellen tie! Hij constateerde overigens, dat de vraag, of wij een strijd macht noodig hebben, anders dan in 1918, unaniem wordt beant woord. Hoe groot onze bijdrage zal moeten zijn in de internatio nale strijdmacht, is nu nog niet te zeggen. De volledige militaire krachts inspanning is gericht op de eischen, die Indië stelt. Indië zal ♦een belangrijk deel der troepen opeischen. Eerst daarna komt de vraag aan de orde, of wij mee kunnen doen met de bezetting van Duitschland. Er zullen in de a.s. week nog replieken volgen. Woensdag zal de Senaat de begrooting voor Overzeesche Gebiedsdeelen be handelen, hetgeen beteekent, dat er een debat gevoerd zal worden over het Indische probleem. Dal kan belangrijk worden Naar het republikeinsche persbureau „Antara" mededeelt heeft in het bergdorpje Tosari (Oost-Java) tengevolge van een tien dagen langen, zwaren re genval een ernstige aardver schuiving plaats gehad, gevolgd door een aardbeving. 27 huizen werden weggesleurd, terwijl de telefoonverbinding werd verbro ken en het wegverkeer met Pa- saeroean volledigwerd geblok keerd. Het aantal slachtoffers en den omvang van de schade kon nog niet worden vastge steld. Ook uit Djember werd Maandagmorgen een vrij sterke aardschok, welke 30 seconden aanhield .gemeld. en eerste hulp met groot mate riaal uit. De politie-autoriteiten kondigden den noodtoestand af, en automobilisten werden met hun wagens gerequireerd voor het vervoer van de gewonden. Tot op honderden meters van de plaats van de ramp werden dooden en gewonden gevonden en vier uur later waren politie en brandweer nog koortsachtig in de puinhoopen naar slacht offers aan het zoeken. Men vond nog lijken onder meer dan drie meter puin en terwijl de red dingsbrigades groeven, hoorden de duizenden ontdane toeschou wers de kreten van stervende en gewonde slachtoffers, die nog bedolven lagen. De politie noemde het de grooste ramp in de geschiedenis der stad. Ongeveer 300 huizen en 25 auto's, die bij de fabriek gepaikeerd waren, werden ver nield. Men vermoedt, dat de ex- plodeerende stof butaan was. De ontploffing had plaats aan een drukken verkeersweg, die op dat oogenblik overvol was met voetgangers en rijdend ver keer. (Vervolg van le kolom) moet zetten. Die uiterste noodzaak betreuren ook wij. maar zoolang wij nog in een wereld leven, waar de eene grootmacht de andere nier. ver trouwt, zoolang derhalve diverse staten nog machtige legers en vloten en luchtmachten in stand hóuden, zoolang kunnen andere, ook kleinere landen, vooral wanneer zij in een der strategische stormhoeken van de wereld liggen, zich aan den plicht van weerbaarheid niet ont trekken. Wij zijn het eens met een ieder, die eischt, dat geldverspilling in het leger moet worden voorkomen, dat redelijke zuinigheid moet worden betracht, dat het aanbeveling zou verdienen, niet meer te spreken van een departement van oorlog, doch wel van een departement van landsverdediging, maar wij moeten oppassen voor de herleving van de theorie van het „gebroken geweer tje". En onze vrijheid, zelfstandigheid en veiligheid zijn waard verdedigd te worden, zoo doelmatig en effec tief mogelijk, overeenkomstig de eischen, welke op tijd en plaats worden gesteld. Schieten wij tekort op dit gebied, dan zou ons niet alleen „verlam ming van de volkskracht", m 'ik staatkundige eerloosheid, na tionale onmondigheid en r. inalo schande resten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1