Nieuw Bijzondere Gerechtshoven en Tribunalen 1 Januari 1948 opgeheven? WAAR BLEEF HET GELD voor de reis van Gortzak? Amerikaansch schip tracht met rubber, suiker en tabak Indonesië te verlaten OTEN DE ECONOMISCHE PLANNEN VAN ENGELAND slsbesprekingen tusschen ka en Rusland? IRSPRAATJE VAK, VÓÓR ENST MOET! 0 R K CO'S IFABRIEK N.V. IAALTIJD „OLVARIT" 'ERDAG's Victrix" AELOT i* Voor Alkmaar en omgeving Jeugdige politieke delinquenten vóór 1 Juli berecht of in vrijheid v Gratie aan zwaar dere gestraften De berechting van oorlogsmisdadigers MINISTER NEEMT MAATREGELEN ENGELAND HEEFT ER GENOEG VAN Schoenen vrij van distributie? Amerika helpt Urk Alles hangt af van de steenkoolproductie De Koninklijke Marine belet het vertrek INCIDENT TE CHERIBON Verplaatste personen in Duitschland worden aan het werk gezet Twee Beiersche politie agenten vermoord 5000 Joden wiilen Palestina verlaten Voorlichting omtrent de Volkstelling Kinderledikantjes voor 18 Februari-babys PRINS BERNHARD ZAL PER RADIO BEDANKEN Vliegramp in China 21 personen gedood ZWARE SNEEUWVAL IN EUROPA EN AMERIKA PROF. GERBRANDY ONDERSCHEIDEN Indische vraagstuk in de Eerste Kamer den Washingtonschen ent van de „Finan- bestaat er een mo- dat in de volgende Washington tusschen i de Sovjet-Unie han- tingen zullen worden Verder -gelooft men, fjetunie ook deel zal i de komende han- ■ntie te Genève. 1 op de Effectenbeurs 'dam was Donderdag cheiden afmetingen, iet verhinderde, dat leeste aandeelensoor- aanbod kon worden Dit aanbod was wei iet groof, maar de ontbrak ten een en iet resultaat was, dat a naar beneden gin- van 363Vt leden een verlies van 2Vi punt. de scheepvaartpapiereru materiaal worden ver- de vooruitzichten voor en de achtingen niet ongunstig gemeene sentiment voor naar het schijnt toch optimistisch dan nog tijd geleden. In mdu_ >n was ook bitter weinig de toonaangevende aan. Unilever en Philips iets n Calvé bleven ruim. eil; de minder courante i onregelmatig; waarbij kon worden nagegaan lige verschillen' in de waren. Bankaandeelen prijshoudend. Aan. Bank werden procent en 5 procent di. tan en waren rekening dit dividend onveranderd waren aan den gede. ant. Van de suikeraan. n HVA's zich een verlies punten getroosten. Ta_ nauwelijks veranderd, een paar stukken om. aire in rubberaandeelen onbeteekenend. Am. ^rs golden iets lager. De kt was stil. De nieuwe ening schommelde tus. en 99 11/16. Overigens rsen zoo goed als onge. de 3Vt pCt. pandbrieven eenig aanbod en diverse l dan ook weer wat n^ar korten tijd ene dezer papieren ver. nogal naar beneden specialiteiten die in de nabijheid van zijn thans weer van den parikoers affaire in gemeente. obligatiën was gatie 2 1/4 pCt. ichtsschool of andere 'óór je in dienst moet, oanl laaf je in ons ïfaalbewerkerdan dat altijd een goede nl Wij hebben jeug- aisers, (plaatwerkers, eakmenschen noodig iRchten omtrent onze geling, reiskostenver- gelingen I AMSTERDAM-N* oduct van „Nutricia" aardappelen aardappelen met appelmoes zetmeel IKJE 40 CENT G UW DOKTER Z. 1 v. d. Lijnstraat 2 ti IjN ALKMAAR gereedschap. Ze zijn Nu krijgt het beurt en kunnen- ze ink schoonmaken. Leuk itelkaar halen. Eerst a schroevendraaier. Ze achtig spel en maken lai. Dat is de dames in ir de zin. Wat zijn die aan het spelen. HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal: 1-20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God, is 't nergens veilig (Vondel i ZATERDAG 22 FEBRUARI 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11159 - BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.j, 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank QE MINISTER VAN JUSTITIE heeft in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting voor het jaar 1947 medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt de werk zaamheden der Bijzondere Gerechtshoven, Tribunalen en Politieke Recherche met ingang van 1 Januari 1948 te doen beëindigen. De minister treft momenteel voor bereidende maatregelen om de op dien datum even tueel nog te behandelen gevallen door de organen der gewone rechterlijke macht te doen overnemen. Voorts deelt de minister mede er naar te streven, dat voor 1 Juli alle jeugdige politieke delinquenten zullen zijn berecht of voorwaarde lijk dan wel onvoorwaardelijk bui ten vervolging zullen zijn gesteld. Als jeugdigen worden beschouwd zij, die op of na 1 Januari 1925 ge boren zijn en, naar gelang van hun geestelijke ontwikkeling ter beoor deeling van den jeugd-officier-fis- caal, zij die tusschen 31 December 1922 en 1 Januari 1925 zijn geboren. Bij de beoordeeling hunner zaken zal er van worden uitgegaan, dat in het algemeen niet alleen de mate hunner schuld, doch vooral ook op voeding en milieu mede zullen be slissen, op welke wijze hun zaak zal worden afgedaan. Bij deze afdoening zal naast het strafelement vooral het te verwachten paedagogische gevolg van de op te leggen maatregelen op de voorgrond staanv Op 1 October 1946 bevonden zich in bewarings- kampen 1550 mannen oiider 21 en 4245 mannen van 21 tot 23 jaar in de kaïnpen. Voor vrouwen waren deze cijfers resp. 40 en 252, in totaal dus 5795 mannen en 292 vrouwen. Een zekere ongelijkheid van de strafmaat, aangelegd door de verschillende bjjzondei'e ge- rechtsboven en tribunalen, valt niet te ontkennen. De minister is bereid in sprekende gevallen gratieverleening te bevorderen aan degenen, die voor of kort na de bevrijding van Nederland veel ernstiger zijn gestraft, dan thans het geval zou zijn. Het is den minister bekend, dat zijn opvattingen over de politieke berechting niet door iedereen wor den gedeeld.Hij is echter niet in staat, noch ook zou hij daartoe be reid zijn, de onafhankelijke rechter lijke macht te verbieden van haar persoonlijke gevoelens, ook al zijn die afwijkend van die van den on- dergeteekende, blijk te geven. Met betrekking tot het Open baar Ministerie wil de onder- geteekende den ouden regel handhaven, dat hjj als hoofd van het parket wel opdracht tot al of niet vervolging kan geven, doch op het requisitoir geen in vloed mag uitoefenen. De verte genwoordiger van het Open baar Ministerie, die in opdracht een zaak vervolgt, moet vrij bljjven naar zfln geweten te re- quireeren. De ervaring tijdens de bezetting heeft geleerd, dat afwijking van dezen regel tot een ernstige aantas ting van de persoonlijke vrijheid leidt. Dat de invrijheidstelling van de lichte gevallen onder de politieke delinquenten een latent fascistisch gevaar zou aanwakkeren, vermag de minister niet in te zien. Juist het Naar wjj vernemen heeft de minister van jnstitie maatrege len genomen om «ngewenschte gevolgen van het arrest van den Bijzonderen Raad van Cassatie van 17 Februari, waarbjj werd heslist, dat de Nederlandsche' strafwet niet van toepassing is op misdrijven, door Duitsche militairen tijdens de bezetting in Nederland gepleegd, door een wettelijke maatregel te voorko men. Een desbetreffend wets ontwerp is reeds in gevorder den staat van voorbereiding. Ajrtikel 2 van het Wetboek van Strafrecht bepaalt, dat de Ned. strafwet toepasselijk is op ieder, die zich in Nederland aan eenig strafbaar feit schuldig maakt. Nadat de procureur-fiscaal an ders geconcludeerd had, nam de Bijzondere Raad van Cassatie echter aan, dat het volkenrecht een uitzondering op deze bepaling maakt voor leden van een vijan delijke bezettende macht. feit, dat de buiten vervolgingstelling als regel voorwaardelijk geschiedde, heeft te dezen naar de overtuiging van den minister zeer gunstig ge werkt. Wel is het juist, dat in vrij heid gestelde politieke delinquenten hun eigendommen, die niet (zooals hun meubilair) gevorderd of wel verbeurd verklaard zijn, terug- eischen. Hoezeer zulks voor de be trokken gebruikers of beheerders dezer goederen te betreuren is, dient niet uit het oog te worden verloren, dat de te dezen geschapen verhou dingen op rechterlijke beslissingen berusten. Hoewel uit den aard der zaak door een langdurig verblijf in een kamp veelal ook na hun invrijheid stelling een zekere verbitterde stemming tegen de maatschappij bij de betrokken delinquenten te ver wachten zou zijn, is hun innerlijke bereidheid om de democratische sa menleving te aanvaarden vooral door de veelal spoedige inschake ling in het arbeidsproces tamelijk groot. Dat de heropvoeding op eenig ander doel dan op de wederopne ming in de maatschappij gericht zou zijn, moet met nadruk worden ont kend. Het Besluit Politieke Delinquen ten 1945 verbindt aan de voorwaar delijke buitenvervolgingstelling van rechtswege een verbod om geduren de tien jaar ambten te bekleeden. In het algemeen is het niet onge rechtvaardigd, dat een politieamb- te, die blijkt politiek onbetrouwbaar te zijn geweest, gedurende dien tijd niet bij de politie mag dienen. Om in individueele gevallen on rechtvaardigheden te vermijden, wordt bij de regeling ontzetting rechten de mogelijkheid geo pend na verloop van vijf jaren (en in bijzondere gevallen eer der) de ontzetting van rechten ongedaan te maken. Bovendien stelt het ontwerp, houdende voorzieningen betreffende bij zondere rechtspleging, voor om onder het verbod om ambten te bekleeden niet te begrijpen het verbod om op arbeidscontract in overheidsdienst werkzaam te zijn. Langstraatsche schoenfabri kanten zijn van oordeel, dat, alhoewel de productie nog niet op het vooroorlogsche peil is, de productie van schoenen toch zoodanig is, dat de behoefte kan worden gedekt. Men heeft een verzoek tot den minister gericht de schoenendistributie op te heffen. In fabrikantenkringen koes tert men de verwachting, dat ruim 700.000 paar schoenen per maand kunnen worden gefabri ceerd, waarbij dan circa 40.000 paar zouden komen uit de pro ductie van thuiswerkers en kleine fabrikanten. Voorts zouden, volgens deskun digen, ongeveer 3 millioen paar schoenen zijn ingevoerd, waar van een belangrijk deel van mindere kwaliteit en duurder in prijs. Door rijkbevlagde straten, om stuwd door de jubelende menig te Urkers, is een auto met le vensmiddelenpakketten van de Amerikaansche organisatie voor hulpverleening „Care", Vrijdag middag om kwart voor vijf het dorp binnengekomen. De Urker chauffeur van Siooten was op Ranspol aanwezig om als gids te dienen. „Het viel mij niet mee", verklaarde de heer de Goede ren, „het was een zware taak." In gelijke bewoordingen liet zich de vertegenwoordiger van de Amerikaansche j regeering, de heer W. van Wijngaarden, uit. „Ik ben blij dat we er zijn", ver klaarde deze. „Het is nog een heele reis van vanmorgen acht uur van Rotterdam tot vanmid dag kwart over vijf." De burgemeester verwelkom de persoonlijk de brengers van de goede gaven. In nationaal costuum geklöede visschers brachten de 13a pakketten, elk 22/2 kg wegende, in het woon huis van den burgemeester, waar de verdeeling zal plaats hebben. Ook is een partij aardappelen op Urk aangekomen en hoewel deze bevroren was, vond ze toch gretig aftrek. Er zijn menschen, die al in geen dagen aardappe len hadden gegeten. Herbert Hoover, de vroegere president van de Vereenigde Sta ten, werd door Z.H. den Paus te Rome in audiëntie ontvangen. De H. Vader, Hugh Gibson, voormalig diplomaat, die Hoover vergezelt, en Herbert Hoover tijdens het onderhoud, dat 35 minu ten duurde. (Ass. Press P.) king met den omvang van 1938, op te voeren en uiteindelijk op 175 pet. te brengen. De Britsche regee- rrng is voorstandster van een sti- mufeering van dé productie door het uitloven van premiën e.d. Le vensmiddelen, huishoudelijke be- noodigheden en kleeding blijven schaarsch. De plannen voor onder wijs, openbare gezondheid en so ciale verzekeringen zullen echter verder uitgewerkt worden. In een witboek der Britsche regeering worden de economi sche plannen voor 1947 uit eengezet. Het minimum voor de steenkoolproductie wordt op 200 millioen ton vastgesteld. Teneinde de steenkoolproduc tie op te voeren wordt voorge steld dit jaar nog 35.000 man voor arbeid in de mijnen aan te werven en mijnwerkers vrij te stellen van dienstplicht voor den tjjd van vijf jaar De Britsche regeering hoopt te gen het einde van het jaar nog 278.000 mannelijke en vrouwelijke arbeidskrachten aan het werk te krijgen. Dit zou beteekenen, dat het aantal werknemers 18.400.000 zal bedragen, o.w. 100.000 Polen en verplaatste personen, die uit kam pen op het vasteland zullen wor den gerecruteerd. In het witboek wordt verklaard, dat de noodzaak om het aantal ar beiders te verhoogen, voortaan zal blijven bestaan. De bezwaren te gen buitenlandsche arbeidskrach ten worden niet meer geaccepteerd. Er bestaat voorloopig geen gevaar dat buitenlandsche arbeiders de Britsche van hun betrekkingen zullen berooven. Er zal naar gestreefd worden om den export tot 140 pet. in vergelij- Bevin: „Die doek voor d'r gezicht hangt me de keel uit!" Het te Semarang verschijnen de dagblad „Het Midden" deelt mede, dat het 2-7 R.I. de mach tiging bij de K.L.M. tot het ver voeren van den communist H. Gortzak, die was uitgenoodgid een bezoek aan Indonesië te brengen op kosten van de troef), heeft ingetrokken. Van de K.L.M. heeft men namelijk bericht ontvangen, dat de4 heer De Nederlandsche oorlogs bodem „Kortenaer" is voor de reede van Cheribon aan gekomen om te verhinderen, dat het Amerikaansche schip „Martin Behrmann", geladen met rubber, suiker en tabak, uit zal varen. Deze goederen vallen onder een uitvoerverbod van de Nederlandsch-Indische regee ring, waarom aan de Konink- lijke Marine opdracht is ge geven te beletten, dat het schip vertrekt. Onmiddellijk na de aankomst van de „Marlin Behrmann" was de kapitein op de hoogte gesteld van een voor hem bestemd tele gram van den Amerikaanschen consul-generaal te Batavia, die hem wees op de uifcvoerbepalin- gen van de Nederlandsch-Indi sche regeering en hem adviseerde geen suiker, rubber en kina in te laden, aangezien dit tot inbeslag neming zou leiden. De kapitein gaf deze mededeeling door aan zijn reederij te New York, die echter antwoordde, dat zij volle dige uitvoerconsenlen had en den kapitein opdroeg het schip vol ledig te laden met suiker, rubber, tabak, benevens met 300 ton kinh, welke vain Indonesische zijde was aangeboden. Ter voorkoming van een ont snappingspoging is aan boord vam de „Martin Behrmann" een mari- newacht vam twee man bij de ankerspil geplaatst, terwijl op dracht gegeven is vier uur voor het vertrek de Nederlandsche Marine te waarschuwen. Indien het schip afvaart, zal het door de marinebewakingsgroep vain de „Korlenaer" naar Batavia worden opgebracht voor onderzoek van de lading te Priok. Een poging tot ontsnappen, lijkt onwaarschijnlijk en onmogelijk. Het laden ge schiedt door de geringe capaciteit van de laadboomen zeer lang zaam, zoodat het mogelijk is, dat het schip acht dagen of nog lan ger voor dé reede van Cheribon zal blijven liggen. Nog meer contrabande De speciale correspondent aan boord van de „Korlenaer" bericht dat het 2000 ton metende schip „Fortune" op de reede van Che ribon is aangekomen. Het schip heeft een Britschen gezagvoerder en een Britschen eersten stuur man en een bemanning bestaande uit Chineezen, Maleiers en Sia- meezen. Het schip vaart voor een Cthineesche reederij. Aangezien in een der ruimen van het schip brand was ontstaan, stónd de commandant van de „Kortenaer" toe, dat het schip te Cheribon voor anker zou gaan en dat de gezagvoerder prauwen kon char teren om dje lading te lossen. Terwijl de stuurman en de gezagvoerder aan land waren, werd met het lossen van een der ruimen, waarin zich con trabande (autobanden.) be vond en waarvoor geen toe stemming was verleend, be gonnen. Op bevel van een wacht, die door de „Korte, naer" op het schip was ge plaatst, werd het lossen ge staakt. Na zijn terugkeer ver klaarde de gezagvoerder niet met het lossen van de auto. banden op de hoogte te zijn. Verder protesteerde hij tegen het plaatsen var een wacht op het schip. In opdracht van den eersten luitenant ter zee G. B. Fortuyn moest het schip naar Priok stoomen voor onderzoek van dte lading. Onderweg moest vol gens verklaring van een der offi cieren van de „Kortenaer" een krachtige houding worden aange nomen en zelfs met arrestatie van dien gezagvoerder worden ge dreigd. Er bestond verdenking, dat het schip verboden wapens vervoerde. De lading is nog in onderzoek. Gortzak zich niet voor passage heeft gemeld. „Het Midden" te Semarang meldt over de uitnoodiging aan Henk Gortzak het volgende: Via de Nederlandsche Handel- Miaatschappij is geld gestort bij de KLM in Batavia, met de mede deeling, dat het bestemd was voor een passagebiljet voor Gortzak. In een brief, gedateerd 30 Nov., werd dat aan Gortzak medege deeld. Er werd aan toegevoegd, dat er geen contanten konden worden overgemaakt wegens de- viezembepalingen. De KLM te Amsterdam schrééf in antiwoord op een vraag van het regiment, dat Gortzak zich niet tot het kan toor had gewend om bedoelde passage te bespreken. De KLM voegde daaraan toe: „Wij moeten opmerken, dat genoemde heer onbekend is bij het Ministerie van Overzeesche gebiedsdeelen, dat de boekingen tusschen Amsterdam en Batavia in handen heeft" „Het Midden" voegt hieraan toe: „Onze indruk is, dat de mili tairen wórden opgelicht. Aange zien zfj het spelletje beu zijn, is de machtiging aan de KLM in getrokken." Een mededeeling van Gortzak In verband met de uitnoodiging van II7RI, gericht aan den heer H. Gortzak van de CPN te Amsterdam, om een bezoek aan Indonesië te brengen op kosten van de troep en meer in het bij zonder het bericht, dat deze uit noodiging is ingetrokken, omdat hij zich niet voor passage heeft gemeld, deelt de heer Gortzak mede: 1. Dat noch bij hem, noch bij de KIM iets bekend is over passage naar Indonesië. 2. Dat hij na de oorspronkelijke officieele uitnoodiging niets meer van den Lt.-Kol. Kronig heeft ge hoord, hoewel hij dezen per tele gram en per brief hdeft doen we ten, dat hij bereid is de uitnoodi ging te aanvaarden, volgens de PTT aldus de heer Gortzak heeft Overste Kronig dit telegram en dezen brief ontvangen. 3. Dat hij nog steeds bereid is de reis naar Indonesië te maken, indien hem het daarvoor noodige geld ter beschikking wordt gesteld Attlee heeft het witboek met de volgende woorden ingeleid: De re geering doet een beroep op een ieder om zich vastberaden te wij den aan de taak, die wij nu moe ten vervullen. De regeering ver trouwt er op, dat alle mannen en vrouwen van Engeland de overwin ning op het economische slagveld ziullen behalen, evenals zij in een strijd van 6 jaar den vijand over wonnen. Tweehonderd vijf en dertig dui zend verplaatste personen, die nog in de Britsche zóne leven, zullen aan het werk worden gezet en een goed deel verliezen van de voor rechten, die zjj tot nog toe beza ten. De Britsche opperbevelhebber Sir Sholte Douglas heeft mede- deelingen gedaan over de maatre gelen die getroffen zullen worden om een eind te maken aan het werklooze leven dat de meeste dis placeds thans in de kampen nog leiden. Zij, die geschikt zijn voor het werk tezamen 157.000 mannen en vrouwen zullen zich bij de Duit sche arbeidsbureaux moeten mel den. Eventueel zullen zij gedwongen worden voor hen beschikbaren ar beid aan te nemen. Speciale voor rechten in de voorziening van le vensmiddelen, die zij tot nog toe hadden, zal ophouden en de D.P.'s zullen dezelfde rantsoenen krijgen als de Duitschers. Slechts blijven zij recht houden op de verstrekking van sommige gebruiksgoederen door de UNRRA en zullen zij ook een extra rookrantsoen behouden. In feite doen reeds een aanzienlijk aan tal D.P.'s eenig werk. 47.000 worden door de Britsche bezetting gebruikt voor werk in kampen, terwijl 40.000 bij Duitschers werken. Sir Sholto sprak de verwachting uit dat een aanzienlijk aantal hunner zich bo vendien zullen kunnen vestigen in andere landen. Frankrijk, België, Brazilië en Engeland willen hen als werkkrachten hebben. Voor de 14.000 nog in de Britsche zone le vende Joodsche D.P.'s zijn er moge lijkheden voor vestiging in Palesti na, doch in de laatste weken hebben 5000 Joden in Palestina een ver zoek ingediend te mogen terugkee- ren naar Duitschland. De D.P 's die in Duitschland blijven, zullen in kampen blijven ondergebracht, of schoon de toestand in deze kampen als zeer onbevredigend werd geken- Bij de controle op vreemde lingen te Pasing in Beieren zijn twee politieagenten en een be ambte van de UNRRA ver moord, terwijl een andere agent zwaar gewond werd. Men had juist een verdacht persoon ge arresteerd, toen vijf buitenlan ders vanuit een hinderlaag het vuur openden, waarna zij de vlucht namen. De aanvallers zouden drie Oekrainers en twee Polen zijn geweest. Volgens een gezaghebbende Britsche officier hebben 5000 joden in Palestina iich opgege ven voor terugvoerng naar Duitschland wegens de slechte huisvesting. In het kader van de voorbe reiding van de a.s. volkstelling is deze week een begin gemaakt met bijeenkomsten in de pro vinciale hoofdsteden met de burgemeesters, onder leiding van den Commissaris der Ko ningin. In deze bijeenkomsten wordt door den directeur-gene raal van de statistiek, dr. Ph. J. Idenburg, een uiteenzetting ge geven betreffende het doel en de beteekenis van deze telling. In de tweede helft van Maart zul len in een aantal centra verga deringen met de plaatselijke lei ders der volkstelling volgen, waarin vragen betreffende de practische uitvoering van de tel ling aan de orde zullen komen. De directie van een Aimelo- sche meubelfabriek heeft beslo ten fraai uitgevoerde kinderle dikantjes beschikbaar te stellen voor die baby's in het land, die in het befaamde halfuurtje van 2.09 tot 2.39, dus een kwartier voor en een kwartier na de ge boorte van prinses Marijke, ter wereld kwamen. Het secretariaat van H. K. H. Prinses Juliana verstrekt ons het volgende communiqué: „Naar aanleiding van de vele officieele en particuliere geluk- wenschen verzoeken HH. KK. HH. Prinses Juliana en Prins Bernhard bekend te maken, dat de beantwoording daarvan uiter aard tijd vordert. De schrifte lijke beantwoording van al deze gelukwenschen is helaas onmo gelijk. Het ligt in de bedoeling van Z. K. H. Prins Bernhard binnenkort 'n persoonlijk woord hierover, mede namens Prinses Juliana, door de radio te spre ken." (w.g.- BAUD schetst. Zoo mogelijk zullen de kampen naar fabriekscentra worden overgebracht. Deze maatregelen zul len ook gelden voor de 33.000 voor malige krijgsgevangenen van geal lieerde naties, die hier verblijven. Het aantal Nederlanders dat nog in status D.P. in de Britsche zóne leeft bedraagt 312. Een tweemotorig Chineesch mi litair vliegtuig is, vermoedelijk tengevolge van ijsafzetting op de vleugels. boven een voorstad van Tsjoenking neergestort. Alle 21 in zittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van de provincie Szechuan naar Tsjoen king. Dit is het tweede ernstige vlieg tuigongeluk in Februari in het ge bied van Tsjoenking. Op 6 Febru ari kostte het neerstorten van een militair vliegtuig aan 11 personen het leven. Sjnds het begin van het jaar hebben in totaal 50 vlieg tuigrampen plaats gehad met een aantal van 200 slachtoffers. Van Belgrado tot het Westen van Canada wordt melding ge maakt van zwaren sneeuwval. Sneeuwstormen hebben op de Britsche eilanden het vliegtuig-, bus- en treinverkeer ernstig ge stagneerd, wegen geblokkeerd en dorpen geïsoleerd. In Zwit serland, enkele streken van Duitschland en te Parijs is be kend gemaakt, dat zachter weer verwacht kan worden, terwijl het gevaar voor lawines in de Alpen niet denkbeeldig geacht wordt. De ambassadeur van de Fran- sche republiek heeft een bezoek gebracht aan den oud-minister- president prof. mr. P. S. Ger- brandy en hem zijn benoeming medegedeeld tot Grootkruis in het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderscheiding. De ambassadeur heeft prof. Ger- brandy de versierselen dezer orde overhandigd. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling, dat de Eerste Kamer op Woensdag 26 dezer een begin zal maken met de be handeling der begrooting van het departement van overzee sche gebiedsdeelen, waarbij het Indische vraagstuk in vollen omvang zal worden besproken. ■MM

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1