UITVAART DIRK KLOMP Uit Alkmaarsch rijk verleden SCHOON- EN HARDRIJDEN OP DE SCHAATS De mechanisatie in den landbouw PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Mggmdog 24 Februari 1947 ALKMAAR EN OMSTREKEN Van oude kerken en kapellen UIT OUDE CR IS TEGENWOORDIG veel vraag naar de rijkdommen uit vroeger tijden, niet alleen door katholieken, maar ook door andersdenkenden. De communistische partij heeft zelfs onder auspiciën van de „Vrije Katheder'" een apart bureau voor ge- schiedenisbeoefening ingericht. Ondanks dit streven naar dieper kennis van de oudheid gaan de mooie dingen in eigen stad langs ons heen. Wij verheugen ons, kapelaan Voets bereid gevonden te hebben in verschillende korte schetsen iets te vertellen over het vroegere kerkelijke leven in Alkmaar. valt en men zal ze met bewondering bezien. Het is vreemd dat het meerendeel van-onze katholieken die prachtige kerk nog nooit van binnen heeft ge zien. Wanneer men onder de hooge gewelven loopt, komt men onwille keurig onder den indruk van den ijver van onze voorouders die met veel minder hulpmiddelen dan waarover wij beschikken zoo iets moois hebben gemaakt. De groote uitbouw bij de Koofstraat is het Priesterkoor. Het was vroeger hoo- ger en omgeven door eenvoudige eikenhouten koorbanken. Latere eigenaars van de kerk hebben deze totaal verknoeid door er een dikke laag gele verf op te smeren, doch bij de restauratie is alles weer in den oorspronkelijken vorm terugge bracht. Het koor steunt op twaalf eenvoudige zuilen. Hoog in den kap ziet men een prachtige schildering van het laatste oordeel. Een geheel andere maar ook prachtige beschil dering vindt men op den kap van de sacristie, een aantal wapens en de stadsteekenen van Alkmaar, Gouda en Oudewater, die een be paalde overeenkomst met elkaar hadden. In deze sacristie, tamelijk gelukkig gerestaureerd, was heel veel bedorven. Men had er zelfs, een jaar of honderd geleden, om een kast te plaatsen, een steunbeer weg gehakt, zoodat na eenige jaren het gebouw ernstige sporen van verzak king vertoonde. Het koor werd af gesloten door een eenvoudig eiken koorhek, wat echter later door een van vurenhout werd vervangen. De twee orgels, die de kerk rijk is, zijn beroemd. Het eerste, het z.g. kleine orgel werd gebouwd in 1511 door Hans van Coblensz; met den bouw van het tweede werd begonnen in 1545 en het werd gerestaureerd in 1703. De abt van Egmond Meindert de Man gaf aan de nieuwe kerk een klok van 4200 pond, genaamd de Verlosser, die in de kleine dakrui ter werd opgehangen Maar door de zwaarte van de klok dreigde het ge- heele torentje in te zakken, zoodat men moest bepalen om slechts bij heele bijzondere gelegenheden de klok te luiden. Voor de opgroeiende stad was de groote Laurenskerk nog niet vol doende. Want in 1483 stonden de kerkmeesters van de Laurentius toe dat de minderbroeders, die rond 1445 in de stad gekomen waren en bij de wallen, op het terrein onge veer van de tegenwoordige paar denmarkt, een klooster hadden op gericht, een eigen kerk bouwden bij hun klooster, ja zelfs zorgden zij voor de steénen. In 1486 werd deze kerk plechtig ingewijd. Al spoedig was de kleine Minderbroederskerk heel erg in trek en werd druk be zocht. Toen in 1572 de Franciscanen waren verjaagd, werden de gebou wen ingericht als mannengasthuis, maar daar de toestand van de ge bouwen veel te wenschen overliet, werd er besloten in 1573 alles af te breken. Bij het graafwerk van de oude gasfabriek in 1852 stootte men op de fundamenten van deze mooie nederzetting van de Franciscanen. Op de oude voorstellingen van Alk maar, o.a. op het groote schilderij van Alkmaars beleg in het stede lijk museum, kan men de forsche kruiskerk met het kleine torentje nog goed onderscheiden. Naast deze kerken bestonden er in Alkmaar ook verschillende kapel len, die voor \bepaalde groepen van geloovigen waren ingericht. Op het einde van de Laat werd door de Ridders van de Malthezer Orde, die zich vooral aan de verpleging van de zieken wijden, een eenvoudige kapel gebouwd ten gerieve van de leden hunner orde. Zij stelden de kapel onder de bescherming van Maria en hun grootei) patroon den H. Johannes. In 1572 werd zij inge- Alkmaar is al heel oud. Het was een klein visschersplaatsje, rondom begrensd door het water. Juist om hare ligging werd, zooals uit de oude boeken blijkt, het plaatsje ook wel Almere (al water) genoemd. De bewoners waren katholiek en werden verzorgd door de monniken van het groote klooster Egmond dat heel dicht bij was. Zij bouwden een kleine houten kapel en kozen den H. Laurentius als patroon. Er zijn oude boeken, die vertellen, dat dit al in 860 gebeurde maar dat ,s niet te bewijzen. Op de oude lijsten van de verschillende parochiekerken, die verzorgd werden door en toe behoorden aan de abdij van Eg mond, wordt Alkmaar pas in 1125 voor het eerst genoemd. Het leven in het oude Alkmaar was verre van gemakkelijk. Ver schillende malen kwamen 'n de buuri van het visschersplaatsje de roovende Noormannen aan wal en brandschatten de geheele omgeving. De houten hutten, samengegroept rond een eenvoudig houten kerkje, gingen verschillende keeren in vlammen op. Na de invallen van de Noormannen werd Alkmaar de voorpost in den strijd van de Hol- landsche graven om het bezit van West Friesland en al waren de oor logen toen nog niet zoo gevaarlijk als nu, het dorp moest het dikwijls in de gevechten ontgelden en werd ook toen nog vele malen verwoest. Doch de Alkmaarders bleven trouw aan hun grond, steeds bouwden zij hun huizen en hun kerkje weer op. Rond 1300 verkregen zij als beloo ning) voor hunne diensten van den graaf het recht zich met wallen te omringen, poorten te bouwen en tol .te heffen. Men noemt dit de stads rechten. Zoo waren ze meer bevei ligd tegen de aanvallen van buiten. Maar kort daarna, zoo vertellen de menschen even zorgeloos. In den winter van 1328 was men zoo ge makkelijk met vuur, dat door on voorzichtigheid op een kouden avond de stad totaal uitbrandde. Mar kort daarna, zoe vertellen de geschiedschrijvers, is de stad met de kerk wederom opgebouwd en wel veel mooier dan ooit te voren. Over de kerk die toen werd ge bouwd, staat nog al wat opgetee- kend. Over deze kerk vertelt Boom kamp, die met zijn geschiedenis van Alkmaar pas begint in 1343. De kerk, die in de oude tijden ook dien de ais begraafplaats en daarom al tijd ruim werd gebouwd, waar ook bij het ontbreken van een openbaar gebouw de burgerlijke afkondigin gen plaats hadden, was voor het stadje, dat door de verschillende jaarmarkten zeer bedrijvig was ge worden,, spoedig te klein. Daarom werd onder leiding van de kerk meesters naast de Laurentiuskerk een nieuwe kerk gebouwd die werd toegewijd aan den H. Mathias. Boomkamp vertelt dat dit in 1382 gebeurde. Het was echter geen goe de oplossing, maar men wilde om de vele onkosten niets veranderen. In 1458 besloot men tusschen bei de kerken in een hooge toren te bouwen mSar in 1469 zakte de toren waarschijnlijk door de slechte fun deering in. Twee zusters uit het be gijnhof werden door de neervallende steenen gedood en de beide kerken waren ernstig beschadigd Toen be sloot men aan deze dubbelkerk een einde te maken en in 1470 werd de eerste steen gelegd voor een nieuwe groote kerk. Het was in de oude tijden altijd gewoonte, dat iedereen meehielp aan den bouw van een kerk. In dien tijd was de geloofsijver wel ver flauwd, doch de zucht om door de kerk uit te blinken ofcder alle ste den in het Noorderkwartier deed het gilde-der timmerlieden naar de hamers grijpen, de beeldhouwers naar hun beitels, de schilders naar hun verfkwasten. Ook verschillende voorname families gaven geld voor den afbouw. Bekend is vooral Klaas Corf, burgemeester van Alkmaar van 1483—1491. (Naar hem is de Corfstraat genoemd). Hij liet een pracht altaar uitsnijden. De houten geheel eigen kapel inrichten en een beeldjes van het Corfaltaar zijn waarschijnlijk gered uit den beel denstorm en zijn tenslotte in het ge meentemuseum terecht gekomen. Jarenlang zijn zij, door een verkeer de manier van expositie, niet opge vallen, maar na de reorganisatie van het museum hebben zij een plaats gekregen, die een ieder op- n WELKOM VREEMDELING? HOE DIKWIJLS zal Alkmaar vreemdelingen gehuisvest heb ben, die niet welkom waren? Zoo was het ook in 1795, toen de bestuurderen van Alkmaar capituleerden en het garnizoen werd overgedragen aan den ge neraal der Fransche Republiek. Dit had zooals dat een aan tal jaren later het geval was veel veranderingen tot gevolg. Inkwartiering, inlevering van gaveren, oran jeteekens weg, enz. enz. Voor den generaal moest binnen één uur een ge meubileerd huis met een stal ter beschikking staan en natuur lijk moesten de weezen er weer aan gelooven. -Tot slot werd op 24 Febr. 1795 <ien kerkeraads- leden medegedeeld, dat op hun bestuur geen prijs meer gesteld werd. richt voor de Protestantsche ^ere dienst en kreeg toen in de volks mond de naam van de kapelkerk. Van het oude gebouw is practisch alleen maar de voorkant aan de Ka pelsteeg over, want het achterste gedeelte werd in 1760 door een felle brand geheel verwoest. In het pren tenkabinet van de gemeente vindt men nog verschillende plaatjes van de brand. Men heeft echter de kerk geheel in haar oude vorm hersteld, zoodat men er thans niet veel meer van kan zien, dat het gebouw zoo veel geleden heeft. Een heel eigenaardige kapel was die van de H. Geest. Rond 1350 was op de huidige kaasmarkt een H. Geesthuis gesticht, wat diende om arme doorgaande reizigers voor drie dagen en drie nachten onderdak te verleenen. Er was ook een kapel aan verbonden, waar deze doortrekken de reizigers hun godsdienstplichten konden vervullen. Ofschoon in den beginne dit werk van naastenliefde buiten de Laurentiuskerk om was opgezet, kregen naderhand de pries ters van de St. Laurentius^ invloed op het H. Geesthuis. Later nam de abdy van Egmond, die het recht had om hier in de St. Laurentius een pastoor te benoemen, de verplichting op zich om voor een vasten priester te zorgen voor de diensten in de Geestkapel en voor de leiding van het huis. Omdat aan deze kapel het waaggebouw was verbonden en de handel in het nij vere stadje steeds toenam, werd in 1573 de kapel zonder meer bij de waag getrokken. Doch altijd nog treffen ons de bouwtrant en ook de andere teekenen, die wijzen op een mooie Middeleeuwsche kapel. Kap. B. VOETS Kath. Actie voor de Vrouw afd. Ongehuwden De K.A. voor de vrouw zit ge lukkig niet stil Hierbij worden -de meisjes en <fames boven 25 jaar uit de 3 parochies uitgenoo- digd voor een leerzamen avond in de recreatiezaal van het Sint Elisabeth Ziekenhuis' op a.s Woensdag 8 uur. Wij maken dan kennis met het Gezelschap van de Vrouwen van Bethanië, die vooral werken ondier de heiden kinderen in onze groote steden. Mevrouw van Lennep zal spreken over onzen omgang met niet-ka. tholieken, ,een onderwerp dus, dat voor ons allen nuttig kan zijn. Bovendieji wordt u met klem uilgenoodigd bij de lezingen over het communisme; u kunt kiezen tusschen 24 Februari, 25 Februari of 7 Maart, telkens om 7.30 in het Wapen van Heemskerk. Vrou wen en meisjes mogen zich niet afzijdig houden van de groote vraagstukken van dezen tijd. F. HOLTHUIZEN. ALKMAAR Onder zeer groote belangstelilng had Zater dagmiddag te Bergen de teraarde bestelling plaats van het stoffe lijk overschot van den bekenden journalist Dirk Klomp. Daar op het kerkhof geen aula aanwezig is, die de vele belangstellenden zou kunnen bevatten, had het kerkbestuur van de Ned. Herv. Gemeente, welwillend de Ruïne- kerk afgestaan voor deze plech tigheid. Van het gemeentehuis en enkele gebouwen hing de vlag halfstok. In de Ruïnekerk, waar het stoffelijk overschot temidden van een schaf van bloemen stond opgebaard, hadden zich tegen 3 uur de vele belangstellenden ver zameld. Van het gemeentebestuur waren er burgemeester dr. Huy- gerus, de gemeentesecretaris, de heer L. Taapken, vele raadsleden en ambtenaren; voorts waren er de bestuursleden van WV en de BYV, waarvan de overledene voorzitter was en deputaties van veel andere plaatselijke vereeni- gingen; groot was het aantal jour nalisten, uit Alkmaar zoowel als elders uit 't land. Uit Bergen, 't Gooi en Amsterdam waren vele schilders aanwezig; voorts zagen wij vele vrienden van den over ledene, die uit alle hoeken van 't land, uit Rotterdam, Utrecht, Leeuwarden en Amsterdam naar Bergen waren gekomen, om hun vriend de laaiste eer te bewijzen. Het eerst voerde burgemeester Huygens het woord, die dé betee- kenis van Dirk Klomp schetste voor Bergen; namens het gemeen tebestuur zoowel als namens de bevolking dankte hij Klomp voor heigeen deze voor de Berger ge meenschap gedaan had; dankbaar herinnerde spr. er ook aan, hoe Klomp hem bij zijn komst in Ber gen hartelijk ontving en zijn huis voor hem open stelde. Dank zij zijn voorlichting, was spr. spoe dig th.uis in Bergen Hij gaf hifflv bij de verzekering, dat mevrouw Klomp steeds op de hulp en steun van het gemeentebestuur zal kun nen rekenen, uit waardeering voor hetgeen Klomp, als een der besten van de Berger gemeen schap, voor de gemeente had1 ge daan. De heer J. Roggeveen sprak namens de WV en schetste wat de overledene voor den bloei van Berge» en het vreemdelingenver keer had gedaan. Vervolgens spra ken P. Blankendaal namens de BYV en Bergen's Harmonie, Tj. Adema namens de collega's van de Alkmaarsche Courant, C. Krak namens de directie, commissaris sen en personeel van dat blad en J. v. d. Berg uit Amsterdam na mens den Ned. Journalistenkring. Fr. Otten sprak als vriend en collega, waarna B. Hansen uit Utrecht namens de jongere jour nalisten woorden van erkente lijkheid sprak. De laatste sprekers prezen den overledene als een uitstekend journalist en goed col lega. De heer D. Kouwenaar sprak als een der oudste vrienden en collega's een woord van dank voor al de vriendschap van Klomp ondervonden; zijn heengaan, al dus spr., was de eerste smart, die hij ons aandeed; hij was bemind om zijn eenvoud, zijn hartelijk heid, zijn trouw, zijn helderheid van geest, zijn breeden blilj, om de zuiverheid van zijn bedoelin gen, 0*1 zijn geestdrift voor het waarlijk sc'noone en goede, om zijn voortdurend vechten tegen h«t onrecht, waar hij het ook vond, om zijn welsprekendheid en om den moed, waarmee hij voor zijn overtuiging uitkwam. Met woord en. daad streefde hij naar een betere samenlevinig en als wij deze fiog eenmaal zullen beleven, dan heeft Dirk Klomp daarvoor het zijne gedaan. Nadat nog Baron Taets van Amerongen gesproken had na mens de Bouw Exploitatie Maat schappij en Klomp als redacteur van de Badbode had herdacht, alsook als bestuurslid van de Rij- wielpadvereeniging Noord-Ken- nemerlaiid, zong het Bergen's Mannenkoor Ecce quomodo mori- tuf van Handl. De heer P. Klomp, een broer van den overledene, schetste nog den overledene als verdediger van de vrijheid en de rechten van den mejsch en bracht dank aan het kerkbestuur voor het afstaan van het kerkgebouw voor déze plechtigheid, aan het gemeentebe stuur en aan de diverse sprekers, terwijl hij allen aanwezigen dank bracht voor hun belangstelling. Een lange stoet formeerde zich hierna op weg naar de Begraaf plaats.! Achter de rouwauto reed een volgrijtuig met de vele bloem stukken, die van vrienden en ver- eenigingen waren ontvangen Ook op het kerkhof was de belang stelling ondanks de hevige kpude zeer groot. Boven het graf hingen de vlaggen van de gemeente en WV, terwijl ook de omfloerste vaandels van de Be^gensche ver- eenigingen deze plechtigheid op luisterden. Nadat de kist in het met dennengroen omzoomde graf was neergedaald, dankte een broer van den overledene ook hier voor- de laatste eer aan Dirk Klomp bewezen. Bergen heeft een groot Berge- naar een grootsche uitvaart ge geven. De tweede cursusvergadering van den bond van Oud-Leerlingen der R.L.WJS. te Schagen die onder on gekend groote belangstelling in zaal Igesz gehouden werd, stond In het teeken der mechanisatie, een onder werp dat thans in breede kringen een zeer groote belangstelling ge niet. "Alrijke prominente figuren uit het landbouworganisatieleven, af- deelingsbestuurderen, de staf van den Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, Productie en Voedselcom- missarissen, de Directeur der Win- terschool, Ir. Rinsema met voltallige leeraarsstaf gaven wiede acte de presence. De eerste inleider, Ir. P. W. Bak- ker-Arksma van het Instituut voor landbouwwerktuigen te Wagenin- gen, behandelde de mechanisatie in algemeenen zin en meer in het bij zonder de maai-dorschmachine, of wel „combine". Spr. vatte zijn vlot betoog op, met de bewering, dat z.i. de thans als redmiddel uit de werknemersnood aangeprezen mechanisatie, nog niet bewezen heeft inderdaad dit red middel te zijn. Allereerst voorspelde hij binnen enkele jaren een aan zienlijke verruiming van het aantal arbeiders. De, vergeleken bij vroe ger jaren, hooger loonen zouden z.i. wel blijven bestaan, maar dit zou geen mechanisatie verantwoorden eerstens omdat het geen bezwaar uitmaakt of de boer een gulden dan wel een kwartje uitbetaalt, wan neer de productenprijs maar naar rato is, terwijl tweedens toch ook de prijs der machines ongekend is gestegen. Anderzijds zou echter de ..com bine' een grooter oogstzekerheid kunnen bereiken. Wanneer in 1942 en 1945 combine's ter beschikking gestaan hadden zou er ongetwijfeld heel wat meer goed graan geborgen zijn. Het combine-vraagstuk is in Ne derland nog vrij nieuw, al werd deze machine in het buitenland reeds jaren gebruikt. In 1934 is er een in de Wiepingermeer gebruikt, maar na korteii tijd is deze veer met style trom vertrokken, omdat (en dat is het juist) geen rekening gehouden was met de bijzondere Nederlandsche omstandigheden. Nergens ter wereld heeft men oog sten als hier, terwijl voorts het stroo nog een veel moeilijker probleem opwerpt. Dit blijft n.l. los op het land achter. Na nogmaals gewezen te hebben op de groote bezwaren van mecha nisatie, dus ook vnn l\et coijibine- gebruik, behandelde hij enkele zeer belangrijke voordeelen van deze machine. De meeste combine's heb ben de snij-inrichting ook recht vooruit, zoodat men nooit jets be hoeft plat te rijden en alles kan maaien. Bpvendlen kan de machine totaal gelegerd graan van alle zij den maaien en verwerkt- Het kor- relverlies is ongeveer -elft van maaien met de zelfbij: m het daarna te vervoeren. H^j erschen geschiedt jreeies hetzelfde als in enge stationaire dorschmachines, maar alleen regelmatiger en daar om sneller. Bovendien zijn b.v. de Allis-Calmers-combine's uitgerust met rubber zeven, zoodat deze ook de fijnste zaden kunnen dorschen. Stroo heeft voor ons een niet on belangrijke waarde. Men kan een oude stroopers op het land brengen en het dan daar persen, maar dat vraagt weer zooveel inspanning, dat hierdoor het' combine voordeel weer teloor gaat. Van de verwachtingen der com bine als» sorteercjgr van de granen moet men ziclj niet veel voorstellen. Het is het beste het graan direct naar een drogerij te brengen om het daar tevens te laten schoenen en sorteeren. Indien men dat niet doet, zullen ook alle onkrui'dzaden op den akker achterblijven, en iedere boer weet wat dat beteekent. - De import kan dit jaar op onge veer 200 dezer machines geschat worden, maar laat men dan ook voorlöopig stoppen, want hiervoor is nooit voldoende deskundig per.so. neel aanwezig. En waar gem des kundige op de machine staat gebeu ren er ongelukken. In Groningen zullen wel zeer re volutionaire proeven worden geno men, met onmiddellijk na het maai- dorschen geperst stroo, dat tijdens het dorschen met een geheime vloeistof wordt besproeid, om schimmel en zwamvorming te voor tkomen. Het verzamelen van het graan in reservoirs biedt wel voor deelen, bij het verzamelen in zak ken, maar dan moet men alles punctioneel georganiseerd hebben. Tijdens de na deze uiteenzetting ge volgde levendige gedachtewisse ling deed spr. nog de mededeeling, dat de regeering meer dan voldoen de deviezen voor de aankoop van deze machine's beschikbaar stelt. Na een korte pauze hield Ir. v. Alpen, ambtenaar van het Centraal Bureau te Rotterdam een lezing over „Graandrogen''. ALKMAAR. Bij besluit van 21 Febr. 1947 is aan den heer Th. Schouten vergunning verleend! tot het oprichten van een timmer manswerkplaats, waarin zal wor den gebezigd een electromotor van 3 PK voor het aandrijven vain een cirkelzaag in het perceel Lut_ tik Oudorp nr. 7I, alhier. K.A.J. K J.M.V. A.F.C, OPGELET!!! ALKMAAR. De eerste stap tot samenwerking van de*K.J.M. V-ers en de Kajotters zal heden avond worden gezet. Alle leden van de gymnastiek clubs van beide vereenigingen en de A.F.C.-gymnasten, die zich bij Br. Alexius opgegeven hebben, worden dringend verzocht om 8 uur in het VELO-gebouw aan de Zaadmarkt aanwezig te zijn. Het is van noodzakelijk belang, dat in Alkmaar wordt overgegaan tot de opj-ichting van een kern, die de grondslag zal zijn voor een groote katholieke gymnastiekclub. Mannen, wij rekenen op jullie aller medewerking. TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je huid gedaan Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor miin handen. KIEZERSLIJST ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de Kiezerslijst dier gemeente, die van kracht zal zijm van 1 April 1947 tot 1 April 1948, voor een ieder op de Gemeente-secretarie ter inzage is nedergelegd van 23 Februari tot en r*et. 16 Maart a.s. Verbetering van de lijst kan tot en met 9 Maart a.s. worden ge vraagd door ieder, op gpond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop -doorkomt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is, als be voegd bij volmacht te stemmen. ACTIE VOOR DE MIJNWERKERS ALKMAAR. Het resultaat van de actie voor de mijnwerkers is beneden de verwach'ingen ze- bleven. De slechte wegen zullen er o.m. niet onschuldig aan zijn. Echter, de nalatigen kunnen hun gave ook nu nog aan het bureau van een der bladen afgeven en wij zorgen dan wel voor de rest. Het resultaat van de eerste in zameling is, dat werden afgege ven: 18 pakjes sigaretten; 1 pakje sigaren: 4 pakjes shag; 1 pakje tabak; i9 tabaksbonnen; 1 versna- peringskaart; 16 versnaperings- bonnen; 2 suikerbonnen; 3 bon nen algemeen; 2 melkbonnen; 2 stukken zeep; 1 pakje pudding; 1 zakje abrikozen; 4 repen Cho colade; 1 pakje chocolade en aan geld f 4. AUTO GEKRAAKT ALKMAAR Doordat een auto, komende van de richting Groote kerk naar de Paternoster- straat, de bocht wat al te ruim nam, kwam een tegenligger lee- lijk in de verdrukking, zoodat deze in de flank gegrepen werd en tegen het I^andbouwhuis werd gedrukt. Deerlijk gehavend moest deze auto per kraanwagen wor den weggesleept. Persoonlijke on gelukken bleven beperkt tot een niet ernstige hoofdiwonde van een der inzittenden. Ook op dén hoek Langestraat- HoUttil kwamen 2 auto's in bot sing. Een werd zoo gehavend dat een kraanwagen het verdere transport te verzorgen kreeg. BONNEN AFHALEN ALKMAAR. Morgen de beurt van degenen wier naam met de letter B begint om nieuwe bon kaarten af te halen. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Adria- nus zoon van Jacobus den Houdij- ker en J. Kraakman; Nelly H. d.v. Volkert Krapman en M. v. Kaem; Mangaretha M. d.v. Ale Souverein en A. Barendsen; Marianne E. d.v. Dirk Schoonewit en E. Jonker; Pe trus J. A. z.v. Petrus A. Schuit en J. Mol; Johannes P. zoon van Mat- theus H. Punt en A. Knijn; Mijn- d-ert A. z, van Mijndert J. Philips, en A. Metselaar; Hendrik z. van Hendrik Witsen en K. Reek. Overleden: Adrianus de Gouw, 92 jaar, weduwnaar van G. Veth. C. KRAMER—GLIJNIS OVERLEDEN ALKMAAR. In den ouder dom van 71 jaar is overleden de heer C. KramerGlijnis, oui- dijkgraaf van den polder Scher- meer, van de uitwaterende slui zen van Kennemerland en W— Friesland, oud-heemraad van het Hoogheemraadschap Hollands N.- kwartier, oud-bestuurslid van den Bord van NH. Waterschappen en oud-voorzilter van de afcfeeling Schermeer H M.v.L. VERBIEZEN EERSTE Bij Nationale indicatie wedstrijden Vele prominenten uit de Neder landsche schaatsenrijderswereld, waarbij echter Langedijk. Buyen en Broekman ontbraken, namen deel aan de nationale indicatie- wedstrijden van den K.N.S.B., wel ke gehouden werden -op de banen van de Amersfoortsche IJsvereeni- ging. Talrijke officials, o.w. mr. Eeeen, voorzitter van den K.N S.B. en de heer Taconis. voorzitter der technische oommissie, die kortgele den uit Oslo terugkeerde, waren aanwezig. Ondanks den hevigen sneeuwval van den laatsten nacht v/aren de banen in uitstekende con ditie en werden snelle tijden ge maakt. Voorai het rijden der jonge ren houdt een belofte voor de toe komst in. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. T. Jonker (Warmen- huizen) 48,1 sec.; 2. S. Verbiezen (Eindhoven) 48,2 sec.; 3. J. Have- kotte (Amsterdam) 48,4 sec. 1500 meter: 1. J. Havekotte (Am sterdam) 2 min. 35,1 sec.; 2. W. v d. Voorst ('s Gravezande) 2 min. 35,5 sec.; 3. S. Verbiezen (Eindhoven) 2 min. 37,4 sec. 5000 meter: 1. N. Strijbis CHaren- karspel) 9 min. 14,2 sec.; 2. A. Huis- kes (Wierden) 9 mm. 16,4 sec.; 3. A. P. de Koning (Purmerend) 9 min. 22,4 sec. Totaal klassement: 1. S. Verbiezen 157.426 unt; 2. J.'Havekotte 157.740 pnt; 3. A. HulSkes 158.340 pnt. Snelheidswedstrijden te Langeraar Evenals verleden week bij den nationalen 30 km wedstrijd was er op de Langeraarsche Plassen zeer veel publiek samengestroomd, dit maal om den snelheidswedstrijd over 10 km voor dames en den 50 "km koppelwedstrijd voor heeren bij te wonen. Ondanks de koude waren er een drie a vierduizend toeschou wers. De baan was in prima condi tie. Voor den 10 km wedstrijd ver schenen 11 dames aan den start. Zij gaven elkaar weinig of niets toe, zoodat de eindsprint de beslissing moest brengen. Uitslag: 1. Bora v. d. Hoorn, Ter Aar, 26 mi|i. 50 sec. 2. Sjoerdje Faber, Warrëga; 3. Mej. Strijbis, Alkmaar; 4 Toos Kortbeek, Amersfoert; 5. Mej. Rol, Alkmaar; 6 Mevr. Woest-Helder, Groningen; 7. Annie v. d. Hoorn, Ter Aar. Hierna waren de heeren aan de beurt en men zag andermaal een spannenden strijd. Van de elf kop pels gingen er zes met slechts enke le centimeters verschil door den fi nish. De uitslag was.: 1. Verhoeven Kortenoever 50 km in 1 uur 43 min. 28 sec.; 2. Gebrs. Vermeulen; 3. J. W. v. d. HoornNauta; 4. G. SandersTimmerman; 5. A. Wijnia J. v. d. Berg; 6. Sj. van 't Oever Lou Geveke. IJ.H.N. Ondanks de, sneeuw waren toch nog 500 schaatsenrijders voor den vijfdorpentocht van den „IJsbond Hollands' Noorderkwartier" aan den start verschenen. Dank zij de medewerking van het bestuur van den „IJ.H.N." waren de banen in den vroegen ochtend nog ge veegd. Het ijs verkeerde in zeer goe den toestand en de deelnemers hebben allen den 40 KM langen tocht volbracht. De uitslag van den wedstrijd luidt: 1. E. Kareisen (Soestdijk) 1 uur 14 min. 23 sec.; 2. J. Schipper (Alkmaar) 1 uur 14 min 23.6 sec. 3. L. Volkering (Den Haag) 1 uur 14 min. 23.8 sec.; 4. J. Sleutel (Akersloot) 1 uur 14 min. 24.1 sec.; 5. B. Admiraal (Alkmaar) 1 uur-14 min. 24.6 sec. Dames: 1. Mevr. A. Aafjes Feeke (Krommeniedijk) 1 u 46 m. 25 KM WEDSTRIJD TE AALSMEER Het waren niet minder dan 4 bewoners uit Ter Aar, die bij den 25 KM-wedstrijd te Aalsmeer, ge organiseerd door de IJsclub „Vooruitgang zij ons doel" uit Kudelstaart (Aalsmeer), met de prijzen gingen strijken. Na een spannende eindspurt tusschen vijf, in een groep rijdende deel nemers, slaagde W- 'Vermeulen uit Ter Aar er in den nationalen hardrijwedstrijd in den tijd van 52 min. 28 2 sec. te winnen. Zijn broer, H. Vermeulen, werd 2e. De snelste ronde op de 1000 M. lange baan werd afgelegd in 1 min. 58 sec., mej. Ter Hoorn uit 'Ter Aar won den tstrijd bij de dames in de* tijd van 57 min. 26.2 sec. De bekende Friesche hardrijdsters Sjoerdje Faber en Wobkje Kooistra eindigden ge zamenlijk op de tweede en derde plaats met twee ronden achter stand. N VERHOEVEN WINT 40 KM- WEDSTRIJD TE SPAARNDAM De nationale 40 KM-wedstrijd, die op de banen van de IJsver- eeniging „NoVa Zembla" te Spaarndam gehouden werd, is ge wonnen door den Brabander Verhoeven in den tijd van 1 uur en 25 min. en 43 sec. De bekende Schipper uit Steenwijkerwold werd derde achter Kortenoever. In totaal waren er 19 deelnemers. Spannende 50 K.M.-wedsfrijd HEILOO. De 50 KM-wed strijd te Heiloo is na een zeer spannende eindsprint gewonnen door J. Schipper uit Alkmaar, die een 5-tal concurrenten met en kele centimeters verschil wist te kloppen. De uitslag luidde: 1. J. Schipper, Alkmaar, 1 uur 53 min.; 2 K. Min, Limmen; 3. M. Hoogschagèn, Alkmaar; 4. J. Hoogschagen, Alkmaar; 5. J. Sleu tel, Heiloo6. B Min, Limmen. Schoonrijden te Zaandam De Zaansche IJsclub organiseerde revanchewedstrijden van het Ned. kampioenschap schoonrijden voor dames, heeren en paren te Zaan dam. De uitslagen luiden: Dames: 1. Mej. L. Schipper (Zaandam); 2. Mevr. T. Kuiper- Koelemeij (Purmerend); 3. Mevr. de Boe-Groeneveld (Hoofddorp). Heeren: 1. H. Wesselo (Bussum); 2. M. de Ruijter (Zaandam); 3. A. Klootwijk (IJsselmonde). Paren: 1. Mej. L. Molenaar (Hoofddorp) met H. Wesselo (Bus sum); 2. mevr. de Boo-Groeneveld (Hoofddorp) met D. J. van der Woude (Zaandijk); 3. Mej. A. Waaijenboer (Anna Paulowna) met M. Brongersma (Beemster). De Deken die ging en de Deken die kwam: de zeereenv. heer B. Hosman, deken en pastoor te Wognum, die te Beverwijk is benoemd, op de foto links, met zijn opvolger, de zeereerw. heer» H. J. Kuijper tot nu toe pastoor te Hpendam; deken Kuijper was voorheen eenige jaren algemeen sociaal adviseur te Rotterdam. LEAGUE-VOETBAL IN DE SNEEUW Meer dan de helft van de 44 ter reinen, waarop Engelscbe league wedstrijden gehouden moesten wor den, is afgekeurd, waarvan in de eerste divisie slechts twee, maar in tweede zes. Een der scheidsrechters volgde een nieuwe methode voor de keuring: hij ging namelijk zelf met enkele reservespelers wat balletjes trappen op het veld en toen hij be merkte dgt de sneeuw geen bezwaar vormde keurde hij het veld gosd. Op sommige plaatsen was zooveel nieuwe sneeuw gevallen, dat het te laat was om deze tijdig te ruimen. Boeren lieten hun auto's in de ga rage en gmgen er met de tractor op uit, het eenige vervoermiddel, dat zich nog een weg kon banen door de sneeuwmassa. In den wedstrijd Middlesbrough-Derby County moest laatstgenoemde ploeg tegen een verblindende sneeuwstorm in spe len en viel er zooveel sneeuw, dat de spelers den bal als het ware eerst uit moesten graven, voordat zij hem spelen konden. Derby mocht zich gelukkig prijzen, dat Mannion even voor rust bij den stand 00 buiten bereik van Woodley tegen de lat topte. De Derby-vleugel, Broome Stamps had voordien een onder deze omstandigheden uitzonderlijk goed voetbal vertoond. Maar Man nion schonk later Middlesbrough uit een strafschop met het eenige doel punt van dezen strijd de overwin ning. De trein waarmede de leiders der eerste divisie, Wolverhampton Wan derers, naar de hekkensluiter, Leeds United, reisden, kwam ander half .uur te laat binnen, zoodat de wedstrijd te laat begon. Leeds heeft zich uitstekend geweerd tegen de sterkere ploeg, die de meeste aan vallen ondernam, doch eerst onder een zware sneeuwstorm, door West- cott, de leiding kon nemen. Door kleine overwinning bleven de Wol ves eerste, met 39 punten uit 27 wedstrijden, gevolgd door Middles brough (37 uit 29) en vier clubs elk met 36 punten, Stoke City, Liver pool Preston Morth End en Black pool. In de tweede divisie bleef Man chester City eerste met 42 uit 27 en is Burnly tweede met 41 uit 29. Voetbal! Op het AFC-terrein te Amster dam is een vriendschappelijke voetbalwedstrijd gespeeld tus schen AFC en DWS, die door laatstgenoemde met 20 werd gewonnen. Het besneeuwde ter rein was, mits men "het wat voor- zichlig aan deed, behoorlijk te bespelep en de spelers hebben geen last van de koude gehad. Stork ijs op de Waddenzee k. De laatste dagen werd hotel v. d. Werff op Schiermonnik oog door meer dan 200 personen, die over het ijs van de Wad denzee kwamen, bqzocht. De meesten volbrachten de reis in 1 dag. Zij plaatsten hun handtee- kening in een boek, dat door hotel v. d. V/erf f speciaal voor deze bezoekers werd aangelegd. Onder hen bevond zich ook mr. J. Linthorst Homan de vroegere commissaris der Koningin te Groningen. De tocht werd ook door wielrijders, motorrijders en een kleine auto gemaakt. Met ijs op de Wadden is tamelijk goed begaanbaar, doch onbe kenden wordt aangeraden voor zichtig te zijn. Zoodra de weers- orflstandigljfden veranderen zal de tocht gevaarlijk worden. Exportprijzen LANGEDIJK. Met ingang van Maandag 24 Februari zijn de export prijzen naar 'Duitsehland als volgt vastgesteld: Roode kool I 12.80 afwij kend 9.—; gele kool 12 70 afw. kend 8.90; witte kool 9.—; afw. 6 30; koolraqen 5.50; afw. 3.80; roode peer: II 7 7.40 afw. f 5.20; idem III en IV 5.60 afw. 3.90; gele peen 5.kroten I f 8.idem II 5.70; idem III 4 40. Amerjka is in 1 tegenstander van ring van vergoedii derving en het 1 verrassing, dat de het Aimerikaansch mité, Avery Bru critiek heeft uitg rapport van den Internationale At) tie, dep heer Hol meegedeeld, dat de vergoeding weg opnieuw ter sprai worden en een daartoe een vergat gevraagd. Het Amerikaan Comité noch de Athleiiekbond zt dat aan athleten gens loonderving keerd. „Het ophef f bod inzake uitkei goeding wegens 1 tot uitwassen en t in de Olympische De heer Brundaj mede, dat zijns in deelneming aan Spelen in 1948 ze is. Indone voor c Op de algemee van het Indones Comité en de Por Sportbond) werd nomen, dat Indo voorbereiden voor de Olympische Sp 1948 te Londen Men denkt aan de mers te zullen dee tiek, gewichthef schermen, voetb zwemmen en turn Het ligt in de be Indonesisch Olyrr om de sportbeoef aan te wakkeren, mers aan het begir een uiteindelijke t een zich in het hin denden Duitschen Tawang Mangoe, 1 worden verzameld. Van. het noemen van Indonesische c de deelname aan Londen, is gezien dium waarin de t nog verkeeren, ge nu toe heeft Ned nog nooit deelgenc Olympische Spelen prijzencon De directeur-ge prijzen vestigt er op, dat bewijzen v bevoegdheid, aïgeg voormaligen „gei de prijzen", hun heid hebben verlo Alle daarvoor i komende opsporir der prijscontrole zi zien van een bew ringsbevoegdheid, geteekend door d generaal van de p Indien van een den voormaligen voor de prijzen" gemaakt, zal dit in onbevoegd gesel v^ordt verzocht, hi dellij k aangifte te prijseontroledienst Emigratie naar In een artikel o gratie in de Cong Nation Beige", da landsche kolonisat sië voor geruimen moeilijkheden zal hebben. Volgens van Berlijn is het voor allen toeganki dringt er op aan, gemeen belang, Ne Luxemburgers naa Congo trekken. Z ligt in de lijn der p door de regeeringe en Den Haag gev Zoodanige* immij de Congo ten goed Hollanders niet a hebben uitstekend te zijn, doch boven Nederlanders niets hoeft te worden stand aldaar. Deensche toile kleine kin Waarschijnlijk z a.s. voor kinderen jaar een boil lrui aangewezen voor e letzeep van Deens In April a.s. zal volgen voor de kir 3 en 4 jaar. Deze letzeep is kenbaar druk „Made in E detailprijs zal f 0. van 90 gram bedr hooger is dan de hier te lande verv letzeep; de were aan zeep is hierva In verband met kort aan grondsto zeepfabricage is de toe overgegaan eg letzeep in Denem; koopen. Deze zee] normale gehalte a van 80 Omtrei andere leveranties ken kan voorshan< naders worden me De nadruk wore legd, dat uitsluitei Deensche zeep eer f 0.37 per stuk is prijs van Nederlan zeep blijft f 0.25 t stukje van 90 grar 'A

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2