Katholieke sportbonden blijken noodzakelijk DRIJDEN TS EEN UURTJE TELEX DE VERTRAAGDE BEVRIJDING VAN WEST-NEDERLAND In tweegevecht met sneeuw en onbegaanbare wegen NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Maandag 24 Februari 1947 3 Leiding vraagt om jonge krachten Maar de zaken gingen door 1 :VEN WINT 40 KM- ID TE SPAARNDAM nale 40 KM-wedstrijd, banen van de IJsver- „NoVa Zembla" te gehouden werd, is ge- foor den Brabander in den tijd van 1 uur en 43 sec. De bekende uit Steen wijkerwold e achter Kortenoever. aren er 19 deelnemers. pennende M.-wedstrijd De 50 KM-wed- eiloo is na een zeer eindsprint gewonnen ipper uit Alkmaar, die concurrenten met en- i eters verschil wist te e uitslag luidde: ipper, Alkmaar, 1 uur K. Min, Limmen; 3. lagen. Alkmaar; 4. J. n, Alkmaar; 5. J. Sleu- 6, B Min, Limmen. jden te Zaandam :he IJsclub organiseerde dstrijden van het Ned. iap schoonrijden voor en en paren te Zaan- slagen luiden: 1. Mei. L. Schipper 2. Mevr. T. Kuiper- ?urmerend); 3. Mevr. de reld (Hoofddorp). H. Wesselo (Bussum); ijter (Zaandam); 3. A. [Jsselmonde). Mej. L. Molenaar met H. Wesselo (Bus- wr. de Boo-Groeneveld met D. J. van der landijk); 3. Mej. A. (Anna Paulowna) met ma (Beemster). UE-VOETBAL 3E SNEEUW de helft van de 44 ter- rop Engelsche league gehouden moesten wor- keurd, waarvan in de e slechts twee, maar in Een der scheidsrechters lieuwe methode voor de ging namelijk zelf met vespelers wat balletjes iet veld en toen hij be- [e sneeuw geen bezwaar rde hij het veld gosd. plaatsen was zooveel iw gevallen, dat het te deze tijdig te ruimen, n hun auto's in de ga- en er met de tractor op ige vervoermiddel, dat weg kon banen door assa. In den wedstrijd gh-Derby County moest de ploeg tegen een t sneeuwstorm in spe- sr zooveel sneeuw, dat n bal als het ware eerst graven, voordat zij hem m. Derby mocht zich zen, dat Mannion even den stand 00 buiten Coodley tegen de lat srby-vleugel, Broome voordien een onder digheden uitzonderlijk vertoond. Maar Man- later Middlesbrough uit >p met het eenige doel- zen strijd de overwin- 'aarmede de leiders der Wolverhampton Wan- r de hekkensluiter, reisden, kwam ander aat binnen, zoodat de laat begon. Leeds heeft nd geweerd tegen de 'g, die de meeste aan nam, doch eerst onder eeuwstorm, door West- ag kon nemen. Door inning bleven de Wol iet 39 punten uit 27 gevolgd door Middles- it 29) en vier clubs elk en, Stoke City, Liver- Morth End en Black- de divisie bleef Man eerste met 42 uit 27 en eede met 41 uit 29. /oetbal! rC-terrein te Amster- vriendschappelijke ;rijd gespeeld tus_ en DWS, die dóór «Te met 20 werd Het besneeuwde ter ts men "het wat voor deed, behoorlijk te de spelers hebben m de koude gehad. >p de Waddenzee e dagen werd hotel E op Schiermonnik- er dan 200 person an, >t ijs van de Wad amen, bgzocht. De brachten de reis in 1 atsten hun handtee- ien boek, dat door Werff speciaal voor ers werd aangelegd, bevond zich ook mr. Homan de vroegere der Koningin te De tocht werd ook iers, motorrijders en auto gemaakt. Het Wadden is tamelijk nbaar, doch onbe- dt aangeraden voor- n. Zoodra de weers- den veranderen zal 'aarlijk worden. lortprijzen Met Ingang van ebruari zijn de expctrr- Du its ch land als volgt tode kool 12 80 afwij- ele kool f 12 70 afw. vitte kool 9.afw. jen 5.50; afw. 3.80; 7.40 afw. 5.20; Idem 0 afw. f 3.90; gele peen. 1 8.idem II 5.70; DE OLYMPISCHE SPELEN 1948 Amerika wil geen beroepssport Amerjka is in elk opzicht een tegenstander van eenige uitkee- ring van vergoeding wegens loon derving en het baart dus geen verrassing, dat de voorzitter van het Arnerikaanseh Olympisch Co mité, Avery Brundage, scherpe critiek heeft uitgeoefend -op het rapport van den secretaris der Internationale Athletiek Federa tie, deja heer Holt, waarin werd meegedeeld!, dat dé kwestie van« de vergoeding wegens loonderving opnieuw ter sprake gebracht zou worden en een aantal landen daartoe een vergadering had aan gevraagd. Het Arnerikaanseh Olympisch Comité noch de Amerikaansche Athletiekbond I zullen toelaten, dat aan athleten vergoeding- we gens loonderving wordt uitge keerd. „Het opheffen van het ver. bod inzake uitkeering van ver goeding wegens loonderving zou tot uitwassen en tot beroepssport in de Olympische Spelen leiden". De heer Brundage deelde nog mede, dat zijns inziens Rusland's deelneming aan de Olympische Spelen in 1948 zeer twijfelachtig is. Indonesische plannen voor deelname Op de algemeene vergadering van het Indonesisch Olympisch Comité en de Pori (Indonesische Sportbond) werd het besluit ge nomen, dat Indonesië zich zal voorbereiden voor deelname aan de Olympische Spelen, welke in 1948 te Londen plaats hebben. Men denkt aan de volgende num mers te zullen deelnemen: Athle tiek, gewichtheffen, schieten, schermen, voetbal, basketbal, zwemmen en turnen. Het ligt in de bedoeling van het Indonesisch Olympisch Comité om de sportbeoefening zoodanig aan te wakkeren, dat de deelne mers aan het begin van 1948 voor een uiteindelijke training onder een zich in het binnenland bevin denden Duitschen sporlleeraar in Tawang Mangoe, bij Solo, zullen worden verzameld. Van het noemen van namen van Indonesische candidaten voor de deelname aan de spelen in Londen, is gezien het beginsta dium waarin de voorbereidingen nog verkeeren, geen sprake. Tot nu toe heeft Nederland!sc.h-Indië nog nooit deelgenomen aan de Olympische Spelen. De bevoegdheid der prijzencontroleurs De directeur-generaal van de prijzen vestigt er de aandacht op, dat bewijzen van opsporings bevoegdheid, afgegeven door den voormaligen „gemachtigde van de prijzen", hun rechtsgeldig heid hebben verloren. Alle daarvoor in aanmerking komende opsporingsambtenaren der prijscontrole zijn thans voor zien van een bewijs van opspo ringsbevoegdheid, afgegeven en geteekend door den directeur- generaal van de prijzen. Indien van een bewijs van den voormaligen „gemachtigde voor de prijzen" wordt gebruik gemaakt, zal dit in het algemeen onbevoegd geschieden. Men \^ordt verzocht, hiervan onmid dellijk aangifte te doen bij den prijseontroledienst of de politie. Emigratie naar de Congo? In een artikel over de immi gratie in de Congo schrijft „La Nation Beige", dat de Neder landsche kolonisatie in Indone sië voor geruimen tijd met veel moeilijkheden zal te kampen hebben. Volgens het verdrag van Berlijn is het Congo-gebied voor allen toegankelijk. Het blad dringt er op aan, dat in het al gemeen belang, Nederlanders gn Luxemburgers naar de Belgische Congo trekken. Zulk een actie ligt in de lijn der politiek, welke door de regeeringen van Brussel en Den Haag gevoerd wordt. Zoodanige' immigratie zou ook de Congo ten goede komen, daar Hollanders niet alleen getoond hebben uitstekende kolonisten te zijn, doch bovendien daar van Nederlanders niets gevreesd be hoeft te worden voor den toe stand aldaar. Deensehe toiletzeep voor kleine kinderen Waarschijnlijk zal in Maart a.s. voor kinderen van 0 en 1 jaar een bon kunnen worden aangewezen voor een stukje toi letzeep van Deensch fabrikaat. In April a.s. zal dan een bon volgen voor de kinderen van 2, 3 en 4 jaar. Deze Deensehe toi letzeep is kenbaar aan de op druk „Made in Denmark". De detailprijs zal f 0.37 per stukje van 90 gram bedragen, hetgeen hooger is dan de prijs van de hier te lande vervaardigde toi letzeep; de wereldschaarschte aan zeep is hiervan de oorzaak. In verband met het groote te kort aan grondstoffen voor de' zeepfabricage is de regeering er toe overgegaan egn partij toi letzeep in Denemarken aan te koopen. Deze zeep heeft het normale gehalte aan vetzuren van 80 Omtrent eventueele andere leveranties uit Denemar ken kan voorshands nog niets naders worden medegedeeld. De nadruk wordt er op ge legd, dat uitsluitend voor deze Deensehe zeep een prijs van f 0.37 per stuk is toegestaan. De Prijs van Nederlandsche toilet zeep blijft f 0.25 tot f 0.27 per stukje van 90 gram. Indië viert de geboor te van Prinses Marij ke. Te Batavia ver kondigden herauten te paard de Blijde Ge beurtenis. Hun mede- deeling werd overal met gejuich ontvan gen. (A.N.P. P.) In huize „de Liefde" te Am sterdam was Zaterdagmiddag een vergadering belegd van de besturen der Katholieke voetbalvereenigingen in het bisdom Haarlem. Op deze bij eenkomst werd de positie der Katholieke sportbeweging en de voetbalsport wel in het bijzonder, nader besproken. De heer Putter, voorzitter van het voorloopig Diocesaan be stuur, die den middag opende, verheugde zich zooveel vrienden van weleer aanwezig te zien. Voor velen is het vijf jaar en meer geweest, sinds zij voor het laatst contact met elkaar had den. Daarom was deze bijeen komst van zoo groot belang, om dat er in die jaren veel veran derd was in de sportwereld. De heer Putter besprak daarna de overwegmgtft, die _er toe geleid hadden met de neutrale bonden een fusie aan te gaan. Daarbij merkte hij op, dat de katholieke voetbalsport als zoodanig in het neutrale kamp wel bewaard was gebleven, doch dat er in dat verband van een specifieke ka tholieke vorming der jeugd na tuurlijk niets terecht kwam, ja dat zelfs de katholieke belangen niet geheel veilig waren. Daar om is egn nauwer contact van de katholieke voetbalwereld meer dan noodzakelijk. In dien geest werd ook ge sproken door den Directeur van den Nederlandschen Katholieken Sportbond, den Zeereerw. Heer Th. W. M. van der Lugt, die zeide dat eenheid in strijd om de vrijheid na den oorlog geleid had tot een streven naar een heid op alle gebied des levens. In normale tijden, die wij nu toch zeker gekomen achten, is ons volksleven echter gefun deerd op diepere waarden en daarbij zijn de opvattingen over geloof en godsdienst van over wegend belang. Verschillen zul len er altijd zijn en blijven en daarom achtte Dir. van der Lugt een Katholieken Sportbond zeer wenschelijk niet alleen, maar zelfs noodzakelijk. De K.N.V.B- is voldoende voor de technische belangen van de voetbalsport, de katholieke idee moet echter van den Katholieken Sportbond uitgaan In dit verband merkte spr. op, dat de strijd der geesten ook vandaag aan den dag tot uiting komt in het sportgebeu ren. Sprekende over de Pers klaag de Dir. van der Lugt over bet feit, dat vele katholieke bladen niet die plaats aan de katholieke sport gaven, die haar rechtens toekomt.. Dat moet in de toe komst beter worden. In dit ver band wees spreker er echter op, dat naast een drietal andere bladen in het bisdom vooral ons blad met eere genoemd moest worden. Overigens is men er, wat de pers betreft, op achter uit gegaan en het gevolg is dat daarom ook de overheidsinstan ties niet die beteekenis toeken nen aan de katholieke sport, die anders wel aan haar gehecht zou worden. Veel steun ontvangt de sport ook van de Katholieke Actie, de besturen worden dan ook aangeraden geregeld contact met deze instantie te onderhouden. Met een kort woord over de leiding besloot Dir. van der Lugt zijn rede. Hij merkte op dat de leiding in de katholieke sport wereld het allervoornaamste is. Er zijn vele goede leiders noodig en waar velen in de achter ons liggende jaren van ons zijn heen gegaan, achtte spr. het noodza kelijk, dat er nu eens jongeren naar voren zouden komen.. Ove rigens moet de leiding eenvou dig blijven en niet een ambtelijk karakter aannemen. Met een hartelijk applaus werden de op wekkende woorden van den voortvarenden -directeur ont vangen. Mutaties in het bestuur. De heer Putter stelde vervol gens aan de orde een bestuurs verkiezing en gaf te kennen, na dat de vergadering bij acclama tie het oude bestuur had herko zen, af te willen treden. Op ad vies van den heer Putter werden daarna de heer Kruiver en de heer van Oorschot benoemd tot voorzitter en secretaris, waarop de vergadering den heer Putter tot eeevoorzitter benoemde. De nieuwe voorzitter sprake daarna over de organisatie van het katholieke sportleven, in het bijzonder de voetbalbeweging. Een spelbreker Dezer dagen zou een harrho- niecorps in de omgeving van Almelo eenige nummertjes ten beste geven. Alles ging goed doch een van de „bassen" bleek niet mee te kunnen komen. Hij staakte zijn spel een oogenblik en tot ieders verbazing kwam uit de hoorn plotseling een hoog piepgeluid. De verbaasde muzi kant draaide zijn instrument open en onder groote hilariteit kwam er een muisje te voor schijn, dat kennelijk eenige be nauwde oogenblikken had be leefd. Harlinger postboot bereikt Terschelling De postboot van Harlingen is Vrijdag na een zware tocht weer op Terschelling aangekomen. Van daag en morgen zal er geen po ging worden gedaan om den vas ten wal te bereiken. De reederij Doelksen zal Maandag trachten Harlingen of IJmuiden te berei ken, dit hangt af van windrichting en weer. Vrijdag hebben 4 Ter- sehellingers den tocht per voet over de Wadden naar de Friesche kust volbracht. Om 9 uur vertrok ken zij van Oosterend (Terschel ling) en kwamen om 14.30 in het gehucht „de Zwarte Haan" in Friesland aan. Het ijs bleek overal zeey gned te zijn, er waren op net traject slechts enkele open plek ken. Morgenochtend zullen Zij den terugtocht in gezelschap van en kele Terschellingers, die reeds aan den vasten wal zijn, aanvaarden. Babykleertjes uit Afrika In de afgeloopen week hebben vrienden van Nedefland uit alle deelen der wereld baby-kleer- tjes naar Soestdijk gezonden. Ook Zuid-Afrika heeft zich niet onbetuigd gelaten. Dit bleek, toen Donderdag uit het G.L.M.- toestel PH-TAT. dat juist op Schiphol was geland, na het uit voeren van de vierde bijzondere vlucht naar Zuid-Afrika, o.a- vijf groote pakken werden gela den met 146 kg. babykleertjes. In deze textiel-arme tijden voorwaar een vorstelijk ge schenk van onze Zuid-Afrikaan- sche vrienden, dat voor menig moedertje een welkome aanvul ling van de luiermand zal vor men. De Commissaris van de oningin in Overijsel, als- ïede'die in Limburg, heb- en ter gelegenheid van de lijde gebeurtenis een offi- cele receptie gehouden, j: Te Bussum stak 'n 60- irige boekhoudfer den "ijksweg door het Gooi iver en liep daarbij tegen :en uit de richting Amers foort kopiende trailer. Het -lachtoffer werd ernstig gewond naar het zieken huis vervoerd, alwaar hij lan de bekomen verwon dingen overleed. Af In den Haagschen raad werden aan B. en W. vragen ge dekt betreffende de, we gens kolenschaarschte ge sloten Koninklijke schouwburg. Men wil er een olie-stookverwarming nebben. A- In de kazerne te Schoonhoven heeft zich een geval van nekkramp voorgedaan. Het slacht offer werd onmiddellijk naar de ziekenbarak al daar overgebracht, waar hij denzelfdén nacht is overleden. Alle in het ka zernegebouw gelegerde militairen zijn nu gecon signeerd. In 47 plaat sen in Nederland zal op 27, 28 en 29 Mei a.s. het schriftelijk gedeelte van het 13e Middenstandsexa men algemeene handels kennis worden afgeno men. Blijkens een onlangs door het centraal secreta riaat gehouden telling wenschen ongeveer 38.000 personen zich aan dit spe cifieke examen voor den Cadzand een oorlogsmu seum worden geopend, waarin o.m. zullen wor den ondergebracht de complete radiozenderin stallaties, die vanuit Breskens en Schoondijke de verbinding met Enge land gedurende den ge- middenstand te onder werpen. ïH Een ieder, die zich gebruikte autobanden wenscht aan te schaffen, wordt in zijn eigen belang aangeraden, deze slechts via den bonafiden handel te betrekken. Het komt namelijk meer dan eens voor, zoo deelt men ons van bevoegde zijde mede, dat banden worden ver kocht voor een doel, waarvoor zij niet geschikt zijn. Zoo worden gebruik te autobanden, bestemd voor paardentractie, ver kocht voor autotractie, heelen oorlog hebben on derhouden. Het museum is een onderdeel van het Provinciaal Zeeuwsch Oorlogsmuseum te Mid delburg. ïji De Amster- damsche melkboeren, die niet alleen op den Natio- nalen Feestdag hebben, doorgewerkt, maar ook prijzenswaardige energie hebben getoond bij het venten van ljun zoo on ontbeerlijke product tij dens dezen barren winter zullen Woensdag 26 dezer een vrijen dag krijgen, zoo deelt de Amsterdam- hetgeen ernstige ongeluk- sche melkhandel mede. ken tengevolge kan heb- Coen Bot, die jaren lang ben. Een gedeelte van de geïmporteerde gebruikte autobanden is slechts ge schikt voor autotractie. In het voorjaar zal in schipper is geweest van de reddingboot „Dorus Rijkers" der Noord-Zuid- hollandsche reddingmaat schappij, hoopt morgen in Den Helder zijn 65-sten verjaardag te vieren. Af Dinsdag 25 Februari zal de K.L.M. haar 250ste vlucht Amsterdam-Bata- via sinds de heropening van dezen dienst op 19 November 1945 uitvoeren. Door den Centralen Dienst voor de Economi sche Controle (CEDIEK) werd in de afgeloopen weken een omvangrijke controle gehouden op de loon- et) distributievoor schriften in de metaalnij verheid en scheepsbouw in het Noorden des lands In de provincie Gronin gen werden 90 onderne mingen gecontroleerd. Ir. ondernemingen consta teerden de controleurr ernstige overtredingen van de loonvoorschriften tegen de overtreders wepn proces-verbaal opge maakt. In 3 gevallen gaf de gehouden controle aanleiding tot het opma ken van proces-verbal wegens overtreding van de distributievoorschrif ten. In Friesland en Drenthe was de toestand eenigszins gunstiger. In Drenthe werd tegen twee van de 13 gecontroleerde ondernemingen proces verbaal opgemaakt. DE TACTIEK VAN MONTGOMERY Was ze juist? QENERAAL Francis de h MAJOOR Sir Guingand, die veldmaarschalk Montgomery's chef staf was sinds deze het he vel over het achtste leger over nam totdat de Duitschers zich aan de Oostzeekust overgaven, heeft zfjn persoonlijke oorlogs herinneringen gepubliceerd in een boek, dat getiteld is „Ope ration Victory". Sir Francis antwoordt in dit boek op de'critiek, die door Ralph Imger- soll in zijn boek „Top secret" op Montgomery geleverd is. Zoo ver klaart de Guingand ter verdediging van Montgomery's strategie in Noord-West Nederland: „Hij was, zeer terecht, volslagen tegen het ondernemen van actieve, operaties voor de bevrijding van Noord-West Sneeuw, sneeuw en nog eens sneeuw. Het dorp Scharwoude, onder Hoorn, is gedeeltelijk ondergesneeuwd. Met man en macht wordt er gewerkt, om de weg tusschen Scharwoude en Hoorn sneeuwvrij te maken. De woorden „afgesloten rijweg" hebben hier wel een bijzondere beteekenis. (Bedijs P.) Nederland. Indien wij nl. een cam pagne in ,dit gebied zouden uitvoe ren, zou het succes van onze opera ties over den Rijn in gevaar wor den ge,bracht, daar de voor dat doel noodige- reserves zouden moeten worden gebruikt. Voorts wisten wij, dat de vijand gereed stond Neder land onder water te zetten om onzen ppmarsch te belemmeren en een dergelijke actie zou Nederlands eco- nomischen wederopbouw met jaren vertraagd hebben." „Een andere factor, waarmede wij rekening hadden te houden, was de verwoesting, die een dergelijke ope ratie zou veroorzaken. De Neder landsche steden zouden door bom men en granaatvuur worden plat gelegd, daar onze troepen allen steun noodig zouden hebben, die wij hen konden geven. Er is geen twij fel mogelijk, dat de juiste tactiek werd gébruikt, welke de snelste be ëindiging berekende voor het lijden van het Nederlandsche volk. Maar tot deze tactiek is niet zonder strijd besloten. Terwijl de druk op Montgomery om de Duitschers in Nederland aan te vallen op zijn stfrkst was, bracht de Nederlandsche minister-president een bezoek aan de Guingand op het algemeene hoofdkwartier. „Ik ver- i klaarde de situatie", aldus gaat de r Guingand in zijn boek verder, „maar gaf hem geen hoop op een spoedige bevrijding van de rest van zijn land. Toen ik hem in net kort uitlegde, wat dergelijke operaties voor verwoestingen zouden kunnen veroorzaken, scheen hij eenigszins teleurgesteld te zijn en ik kreeg den indruk, dat-hij had verwaöht, dat de soldaten er zouden kunnen vech ten zonder zijn geliefd land te be schadigen." Gedurende een bezoek, niet lang hierna, aan het opperste hoofdkwar tier, werd aan de Guingand een do cument getoond, waarin een be schuldiging van ons hoofdkwartier en van mij persoonlijk vermeld werd, dat wij niet voldoende reke ning hielden met het gevaar, dat de Nederlandsche bevolking bedreigde. Ik was hiermee alles behalve ge vleid, want wij hadden hard ten behoeve van het Nederlandsche volk gewerkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aanzien lijke genoegdoening, dat de Neder landers, toen het einde gekomen was, royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden opgelost." Positie Nederlandsche Passagiersschepen „AMSTELKERK" 22 'Febr. n.m. van West-Afrika te Rotter dam verwacht. „FRIESLAND": Australië Rotterdam, 21 Febr. van de ree- de van Vlissingen naar Ant werpen. „JOHAN VAN OLDENBAR- NEVELT", Amsterdam Bata via, passeerde 21 Febr. Aden en wordt 3 Maart te Sabang ver wacht. „KLIPFONTEIN", Rotterdam Kaapstad, 20 Febr. te Tene- riffe. „MAASKERK", Amsterdam— West-Afrika, 21 Febr. te Port Harcourt. „NIGERSTROOM", 22 -Febr. van Amsterdam naar West-Afri ka via Antwerpen. „ORANJE", AmsterdamBa tavia, 22 Febr. van IJmuiden. „ORANJEFONTEIN" 20 Febr. van Kaapstad té Port Elizabeth. „ROEPAT" Sydney - Rotter dam, 20 Febr. van Premantle, „SLOTERDIJK", 28 Febr. van Batavia te Rotterdam verwacht. „Veendam" 21 Febr. 16.30 u. van Rotterdam naar New York. Overzicht van Dr. Euwe's tournee Nu dr. Max Euwe zijn tour nee door Zwitserland beëindigd heeft, is het interessant een ba lans op te maken van zijn ver richtingen. We zien dan dat hjj, behalve den tweekamp tegen Grob 578 simultaanpartij en heeft gespeeld, waarvan er 4.78 ge wonnen, 3J) verloren werden en 61 in remise eindigden. Dit be- teekent een winst van 88 °/o, hetgeen voor dr. Euwe zeer be- vredigend en voor zijn gezamen lijke Zwitsersche tegenstanders een verdienstelijke prestatie mag heeten. Toeristenverkeer naar Zweden staat er gunstig voor Dr. G. L.Munthe, directeur- generaal van de Nationale Zweedsche Organisatie voor Vreemdelingenverkeer deelde mede, dat hij zeer binnenkort de afschaffing van visa voor Zwe den verwacht. Zweden is er zeer op gesteld buitenlandsche tou- risten te ontvangen, speciaal omdat het hiervan een betere onderlinge verstandhouding tus schen de volkeren verwacht. K IEDEREN DAG weer kwamen de klachten binnen van automo bilisten, die vastliepen in de sneeuwbergen en iederen dag weer doken de menschen achter hun bureau dieper weg in de gemakkelijke stoel, om al die ijzige vragen en hardbevroren woorden te ontloopen, maar het hielp allemaal niets. Totdat op een onzalig oogenblik een of ander lastig mensch zoolang had gezeurd en gedreigd en gejammerd, dat de man in zijn stoel zich liet overhalen en zich in zijn laarzen, trui en verdere uitrus ting heesch, om den barren tocht te kunnen meemaken door het Gewest, waar dagelijksch duizenden kranten moesten rondge bracht en waar de dorpen verdwenen waren in onoverzienbare bergen sneeuw en nog eens sneeuw. Het begon met een auto. Lékker warm en zachtjes snorrend over de eerste stukken van een langen en barren weg. En het begon met sneeuw! Het ging allemaal goed tot buiten Alkmaar, want hier en daar waren een paar wegen zoo ongeveer; be gaanbaar gemaakt voor heele Kleine wagens, die met niet te veel praats en drukte elkaar konden passeeren. Het kanaal, lag wit en licht onder een koepel van grauwe wolken en onder de scherpte van een harden Oostewind, die zich nergens aan stoorde, De expediteurs, gewapend met overall, handwarmers, schoppen en een dosis ontembare moed stoorden zich trouwens ook nergens aan, ook niet aan den man, die het wel eens even netjes allemaal zou vertellen in het eerstvolgende blad. Zoodat die moederziel alleen door de half bevroren ruiten een droom opriep van zon, palmen, muziek en open kragen. A Op zoek naar verzonken dorpen zwiepten de auto's als springbokken van la wine tot lawine, tot een paar eskimo's zich ont fermden over de poolja- gers Ja, ja Maar de droom was ontzaggelijk kort, want onverwacht werd de auto met man, krant en verdere in houd opgenomen en na een handi ge zwieper aan de kant van de berm gezet, muurvast tegen een kolom sneeuw van eenige meters hoog. De kanaalweg, gebarricadeerd als een wintervesting werd schoongeveegd door een vijftal sneeuwruimers, die per dag een meter of wat opschoten, terwijl langs de andere kant, bij de. Betonweg drie stippen met wilde armzwaaien de inzittenden en de dappere gravers van de wagen een teeken gaven, dat deze weg onbe gaanbaar was. „Natuurlijkdat zien wij ook wel." Enfin de auto kwam los en hij gend trok hij zich op tegen een la wine van alles wat koud en akelig was. En de arme sjouwer trok zijn moed samen in zijn body en zakte, steeg, zakte opnieuw en verdween dan heelemaal uit het gezichtsveld, om een stuk verder boVen water, of liever boven de sneeuw te voor schijn te komen. Het dorp Akersloot was herontdekt en de vlag van N N. H. Dagblad werd zegevierend ge plant op de hoogste ijsberg aan de tweesprong. Dat was het eerste aantal van een serie uren, doorgebracht in kou, sreeuwspitten, trekken en sleuren met een vracht van tientallen dui zenden kranten. Want de lezers wachtten en wil den hun krant Heiloo ging, Limmen nou net aan en de Egmonden waren heelemaal niet te bereiken. Muurvast zat de heele boel om motor en kap en als een Afrikaansche springbok moest de wagen telkens van lawine tot lawine zwiepen, totdat de eskimo's uit het inwendige opdoken En intusschen gleden de brieven van ongeduldige lezers en booze abonnee's in de bus Terwijl de expeditie voorthijgde naar Schoorl, Warmenhuizen.ho, halt, de wegen hier lagen heelemaal verzonken in een sneeuwmassa van dagen en weken, terwijl een tien tal meters verder 'n groote sneeuw ruimer de ijsbaan netjes aan het op poetsen was. De wereld stond op zijn kop en de terugweg moest wor de aanvaard met een stapel kran ten voor de honderden in de Noor delijke gemeenten. Omdat de sneeuwruimer het nog steeds te druk had met de ijsbaan. De jon gens van de expeditie beten maar weer op hun tanden en tong en zo gen aan hun bevroren vingers, ter wijl de auto verder zwiepte van la wine tot lawine. Met hier en daar een halte om te graven en te spitten overal langs de heele route van de Langedijk tot aan de Omval toe. En steeds meer dorpen werden her-ontdekt en overal' volgde in wil de overwinningsroes het planten van de N.N.H.D.-vlag. Maar de arme zwoegers wisten niet, dat de telefoon niet stil stond en dat er steeds meer briefjes in de bus gleden. Klachten, klachten en nog eens klachten. De zwoegers trokken voort met hun kostbare last, want hoe dan ooi:, de krant zou en moest zooveel mogelijk op tijd bezorgd woreïen. Dan maar wat harder snorren en wat meer benzine en wat meer re paratie en revisie Ja, ja.de sneeuw bleef rustig doorgaan en de Oostenwind lachte zich krom over de stuifwegen Mei een klein, overstapje ging de barre tocht verder, West-Fries land in, omd'at er verteld werd, dat daar op sommige* plaatsen de huizen zoo ongeveer verdwenen waren. Maar wat lag Spierdijk ver weg! Stoomen, uitgraven, terug en weer stoomen, totdat een volgen de lawine den doortocht heele maal onmogelijk maakte. En tot- <ïat tot overmaat van ramp de motor afsloeg en de rest aan den moed en den g9eden wil van de meereizende Eskimo's overliet. Of die er nog niet genoeg van had den. Enfin, een behulpzame boer en een paar vriendelijke woor den en de pakken zouden op hun plaats komen, al was het dan 'n dag later. Hoe de auto het later in z'n kletsnatte hoofd haalde, om toch °P gang te komen, is nog steeds een raadsel gebleven, maar Aarts- woudL,kon met veel bokkenspron gen en nog veel meer levens aan zijden draadjes worden gehaald. Maar dieper de steppen in bleef nog steeds op zelfmoord lijken en bij iedere gevaarlijke slipper werd den noodgedwongen passagier dringend gevraagd of hij niet wilde uitstappen. Natuurlijk niet!? Of we niet allemaal Hollandsche jongens waren, die zich niet lie ten kennen door 'n sneeuwibergje van 'n meter of drie, vier hoog. Benningforoek, Nibbixwoud, Mid- woud, Twisk, het zijn namen ge worden, die voor altijd zullen blijven voortleven in de geschie denissen met bijna doodelijken afloop en als vertelsels van door zetting en rijkunsten, waarbij een dosis uithoudingsvermogen om steeds maar opnieuw te graven, van een handjevol mensch.en> die met alle geweld de vele duizen den wilden bedienen. Soms was er een ontmoeting met een sneeuwruimer en soms met een paar hulpvaardige voor bij-ploeteraars, die er altijd wel te vinden zijn, maar bijna altijd moest de eigen vindingrijkheid hei doen, Hoe?? Met baggerlaarzen en schoppen en met auto's, die to taal moesten worden uitgereden. Maar men redde het en dat was de hoofdzaak. Of er een paar voeten bevroren, of een paar ooren sneuvelden, kwam er minder op aan en of de dag was overgegaan in een donkere sneeuwjacht, daar werd heelemaal niet naar geke ken. Zoo waren er velen langs den weg. Menschen, die alles op alles zetten om de rest van de men schen te blijven helpen: bakkers, slagers, kruideniers, bezorgers en vrachtrijders en vooral niet te vergeten de trouwe postboden, iederen dag maar weer. Met veel zotte woorden is zulk een dag neergeschreven. Waarom ook niet. De menschen hielden er bij elkaar den moed in en ging het niet, dan werd het wel ge leerd. Maar de velen, die zijn. uitge- vroren en die met hun handen over elkaar zitten en de uren af tellen, zouden die niet alles een beetje gemakkelijker kunnen la ten verloopen. Al is het dan iede ren dag opnieuw een stukje uit graven en een beetje wegschep pen, En de vroede vaderen van de vele gemeenten, die we door trokken, bekeken, of her-ontdek ten? Kunnen die niet met allen bij elkaar iederen dag opnieuw een stuk of wat sneeuwruimers laten rondrijden langs de vér- keerswegen? Natuurlijk kunnen ze dat, het zijn toch allemaal Hollandsche jongens bij elkaar in den barren winter van 1947. En niet wach ten, tot er misschien een oproep binnen komt. Desnoods.vorderen. (Foei. hoe durfl-ie 't te schrijven.) Na tuurlijk durft-ie dat, het is voor den goeden gang van zaken van iedereen. Van den bezorger en den krui denier en ook den slager; melk boer, postbode en vele anderen die in deze onzalige uren ïangs den kouden en miserabelen weg moeten ploeteren Misschien(?) zullen er dan wal minder telefoontjes komen en wat minder klachten in de bus glijdenT. v. d. H.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3