Laatste nieuws Doodstraf geëischt tegen Jodenverraadster Jf JttpLWHjB V03iJj SPORT - .OVERAL VANDAAN NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 25 Februari 1947 UIT OUDE TIJDEN Marktberichten ALKMAAR EN OMSTREKEN Zij leverde honderden Joden aan S.D. uit WWWM i 1 mm m i ■h - m De vrouw hoort' naast den man ALKMAAR In Het Wapen van Heemskerk sprak een dezer dagen mej. Stringa, sociaal mede werkster van het Diocesaan be stuur, voor de vrouwen der le- a'en van de R.K. Arbeidersbewe ging. De opkomst was gering, maar men hoopte, dat de propaganda van deze bijeenkomst een goed es,ultaat mocht opleveren. Spreekster stelae de aanwezi gen het doel en het streven van re R.K., Arbeidersbeweging voor logen. Zij pleitte voor meer sociale eenheidl in het gezin. Als de man thuis komt van een vergadering, staat hij alleen met zijn sociale gedaahten,. terwijl moeder alleen voor de honderden zorgen van de kinderen staat. De vrouwen moeten beter de sociale belangen zien. Als man en zoon 's avonds thuis komen, na den heelen dag gewerkt te heb ben in gemengd gezelschap, moet moeder kunnen constateeren hoe veel schade zij dien dag aan gees telijk geluk geleden hebben. Van een aparte vrouwenafdee. ling is spreekster geen voorstand ster. De vrouw moet in 't sociale leven direct naast den man staan. Om dit te bereiken acht le zij het noodig, dat de vrouwen zich aan sluiten bij den R.K. Vrouwen bond. By afwezigheid van den voor zitter, den heer Slingerland, be. dankte de heer H. Schouten mej. Stringa voor haar duidelijk en boeiend betoog. Na de pauze volgde het cultu- reele gedeelte van dezen avond. Hieraan verleenden de dames Staivenuiter-Plas, Ranshuizen-de Vries en de heeren Berkhout, Kloeg en Stavenuiter hun mede werking, De heer Berkhout Oogst, te veel applaus met de declama tie uit Vondel's Josef en Dothan. Ook de heeren Lansen en Kloeg, die beiden voor het muzikafë ge deelte zorgden, hadden veel suc ces. Het geheel werd in zeer be schaafde sfeer gehouden. De cultureele commissie kan met een gerust hart op dezen weg voortgaan, daar wij er van over tuigd zijn, dat zij hiermee de K.A.B. van zeer veel nut is. Met een passend woord sloot de heer Schouten dezen goed ge slaagden avond. Oranjefeest katholieke scholen ALKMAAR De noodgedwon gen lange ijsvacantie werd giste ren voor de leerlingen van de katholieke scholen op aangename wijze onderbroken door de vie ring in schoolverband van de ge boorte van Prinses Marijke. De gymnastieklokalen in de Koorn- laan en Bleekerskade waren voor dit doei verwarmd en in groepen van klassen van de diverse scho len kwamen de kinderen d'aar vanaf 's morgens 9 uur om het feest mee le maken. De hoofden van scholen, die dit feestje moesten arrangeeren, had den niet de vrije beschikking ge kregen over het bedrag van 30 ct. per leerling en moesten daar door roeien met de riemen, die hun gelaten waren. Het Oranje comité had beslist, dat de helft van het toegestane bedrag be steed moest worden voor een ver snapering in den vorm van een chocolade-penning, in goud-pa pder verpakt, voorstellende het Prinselijk Pdar en gefabriceerd bij de fa. Ringers. Daardoor kon geen uitvoering gegeven worden aan het voornemen de kinderen op dezen kouden winterdag op warme chocolademelk te 'ractee- ren. Zoo werd dan het programma gevuld met de vertooning van een prachtige natuurfilm voor de oudere kinderen; het was de boeiende film „Toendra" van Nor man Dawn, waarin de avonturen in beeld werden gebracht van een dokter, die in de onherbergzame streken van Alaska, met zijn vliegtuig verongelukt en een tocht van 400 mijl moet volbrengen door een barre wildernis, om zijn leven te redden. Dat de kinderen het gebeuren op het witte doek mei spanning volgden, behoeft geen betoog. Voor de kinderen der laagste klassen werden en kele kleinere amusante kinder filmpjes vertoond. En nu maar weer wadjjen tot de schoolpoort open gaat voor het hervatten van de lessen. CENTRALE STIERENKEURING ALKMAAR De centrale stie renkeuring zal worden gehouden op 25 April a.s., aanvang 9 uur, in de Bergerhout te Alkmaar. OVERBRUGGINGSTOELAGE PERSONEEL BIJZ. VOORBER. LAGER ONDERWIJS B. en W. stellen den Raad voor, ingaande 1 Sept. '45 aan het per soneel van het Bijzender Voorbe reidend Lager Onderwijs een tij delijke overbruggingstoelage toe te kennen; hiervoor komen in aanmerking, zij, die 21 jaar of ouder zijn; de toelage bédraagt per jaar voor gehuwden f240 en voor de overigen f120, DIE MOOIE MOLEN NIET DIE MOLEN uit <ïat liedje wordt bedoeld, maar de oliemo len van 25 Febr. 1582, toen burgemeesteren en vroede va deren machtiging verleenden aan Lieven Jansz om een wind- oliemolen te plaatsen. Met hem werd toen geaccordeerd, dat hij dezen molen zou mogen plaat sen op het Noord-Oosterblok- huis. OOO-ACT I E ALKMAAR Tén overstaan van Notaris Venkade, pers en po litie werd de trekking gedaan van de O. O. O.-actie bij V. en D. Van de elf bussen, voorstellen de de elf provinciën werd Zeeland getrokken als de provincie, waar op de nummers vielen voor hen die in aanmerking komen voor de schaarsche artikelen en voor 12 gelukkigen, die aan den vliegtocht zullen kunnen deelnemen. Voor de gelukkige winnaars verwijzen we naar de advertentie in dit blad, BENOEMING GEMEENTE ONTVANGER Ter voorziening in de vacature van Ontvanger der gemeente bie den B. en W. den Raad de volgen de aanbeveling aan: 1. G. J. Mais- san, ontvanger der gemeente Haarlemmermeer; 2. T. J. Regter, ontvanger der Gemeente Soest. AANRIJDING Gisteren reed een vrachtauto in de richting Alkmaar op de Kenne- merstraatweg. Op de hoogte van de Komanstraat stopte hij plotseling midden op den weg Een luxe auto, die ongeveer 20 meter er achter reed, kon niet meer inhouden en botste van achter tegen den vrachtauto op. De politie maakte proces-verbaal op tegen den bestuurder van den vrachtauto, Een naziekte van den oorlog Voor den politierechter te Alkmaar stond Maandagmiddag terecht de „belhamel" S. M. uit Burgerbrug, die een kistje mu nitie, toebehooyende aan den Staat der Nederlanden, had ge stolen. Het was alleen de zucht naar het bezit van het gevaar lijke geweest, die dezgn jonge man tot diefstal gedreven had. Hij had echter niet overzien, welke gevolgen zijn fout kon hebben. Onbewust was hij een gevaar geweest voor de Open bare veiligheid. De officier noemde deze zaak dan ook zeer ernstig en eischte dienovereen komstig een geldboete van 30 gulden of 15 dagen. De rechter kon zich met dezen eisch ver eenigen en sloot zich daarbij aan. GEGUND Het onderhoud van deRijks- zeewerken, buitenduinen en Rijkshavenwerken op Texel ge durende het jaar 1947, in 3 per- ceelen en in massa, werd ge gund aan P. Daalder's aanne mersbedrijf te Alkmaar. Het ob ject werd gegund voor een be drag van f 23.924. VERKEERSONGEVAL ALKMAAR Toen Zaterdag j.l. de heer J. Worm met zijn auto naar Amersfoort reed, kwam hij tengevolge van de gladheid van den weg in bot sing met een trailer. De heer Worm werd met 'n hersenschud ding en vermoedelijk eenige gebroken ribben in een zieken huis te Amersfoort opgenomen. Zijn vrouw, die een pols op twee plaatsen gebroken had, kon na verbonden te zijn, naar huis terugkeeren. De auto werd ern stig beschadigd. In den nationalen vierkamp tusschen AZ 1870, Dolfijn, il =p- turus (Zaandam) en de Waïcr- trappers (Haarlem), te Amster dam gehouden, won F. Rooze- krans van DWT de 100 meter schoolslag in 1 min. 22.4 sec. In het algemeen klassement leidt nu AZ '70 met 4334.4 punten. In de dumen achter Kraantje- Lek bij OVerveen werd een sla lomwedstrijd gehouden'met acht passages. Eerste werd bij de heeren C. Bruynzeel uit ZaarP dam in 56 sec.; bij de dames was mej. H. Bekkers uit Heemstede favoriet in 1 min. 21.2 sec. Op de Vliet bij Maasland ver schenen 10 paarden aan den start van de hardrijderij met arresleden; J. Doelman uit Maasland werd winnaar. In Hoofddorp werden harddrave rijen met arresleden gehouden voor arresleden hespannen met hoerenpaarden en harddavers. Bij de eersten won Biemond uit Abbenes, terwijl bij de harddra vers J. de Vlieg uit Haarlem mermeer -eerste werd, In de turnzaal van het hoofd bureau van politie* te Amsterdam begon de selectietraining van de Nederlandsche schermers voor de Olympische Spelen. On geveer 16 dames en heeren ver schenen op het appèl. Er zullen voor de moderne Pentathlon tijdens de Olympi sche Spelen in 1948 ongeveer 50 paarden noodig zijn, maar op 't oogenblik is het onmogelijk deze beschikbaar te stellen. In hotel „De Rustende Jager" te Bergen werden de' selectie wedstrijden gespeeld voor de samenstelling van de dames- ploeg voor den turn wedstrijd Nederland-Frankrijk. Acht da mes behoorden tot de gelukki gen. De te Amsterdam gespeelde wedstrijd van de schaakclubs „Max Euwe" en VVGA eindigde in eèn 5 4/2 overwinning van VVGA. 4 De clubs der Engelsche Lea gue stemden met groote meer derheid voor het voorstel van de bestuurscommissie om het ma ximumloon der spelers het vol gend seizoen op elf pond tijdens het seizoen en negen pond tij dens den zomer te stellen, het geen een pond lager is dan door den bond van spelers was voor gesteld. De secretaris van den Brit- schen IJshockeybond, Ahearne, is te Praag tot secretaris van den Internationalen IJshockey bond gekozen als opvolger van den Belg Popliment. De reeds eerder genoemde spelers van de Australische Da- vip Cup ploeg zulen reeds op 25 Maart Australië verlaten en ze ven maanden later terug keeren, De onkosten (voor vier spelers) zullen naar raming 9Q0Ö pond bedagen en die van iprs. Bolton naar de Wimbledon kampioen- vrij te maken. B. en W. waren van meening, dat de toestand be. vredigend was; wie zioh niet aan de bestaande verordening houdl, zal hierop door de politie gewe zen worden. De heer Lammerschaag wilde de gemeente St. Pancras verzoe ken het in die gemeente liggende gedeelte van het Daalmeerpad sneeuwvrij te houden. De heer Blaauboer vroeg den ouden van dagen extra turf te verschaffen, hetgeen alreeds bij B, en W. in overweging was. KATH. ARBEIDERSBEWEGING. LANGEDIJK. De afd. Lange- dijk van de K. A. B. hield een ledenvergadering in de Burg in het kader van haar winterprogram Op deze vergadering werd het woord gevoerd door het vrouwe lijk lid van het Hoofdbestuur, mej. Stringa, die sprak over l>e vrouw in het sociale leven. De vergadering werd geopend door den voorzitter der afdeeling, den heer J. Stoop Pz„ met welkom aan de vrouwen van deleden, aan de leden en aan de spreek ster. Een dames-quartet zorgde voor de muzikale omlijsting, het geen door alle aanwezigen ten zeerste werd geapprecieerd. De spreekster van dezen avond sprak op boeiende wijze over 'n nieuwe taak van de KAB, 'n taak voor en aan de vrouwen van de leden. Na de pauze volg de een /geanimeerde gedachten- wisseling waarin de problemen van dezen tijd o.a. dg hulp in de huishouding en de kraamverzorg sters ter sprake kwamen. De KAB is bezig een oplossing voor deze problemen te vinden. Spreekster spoorde die aanwezi gen aan om bij gezinsmoeilijkhe den elkaar te helpen overeenkom stig de werken van barmhartig heid welke van ons worden ge vraagd. Hierna sluiting. BEEMSTER. Een auto, die en kele gedetineerden vervoerde van fort Spijkerboor naar Alkmaar raakte bij het passeeren van een sneeuwbank van de Beemsterdijk en werd zwaar beschadigd. De in zittenden kwam'en er met verwon dingen en ontwrichtingen nog be trekkelijk goed af. BEEMSTER. Geboren: Petrus Gerardus Maria zv P. de Lange en A. M. Leek. BEEMSTER. De eerste Carna valsviering van de Kajotters, afd. Beemster, is ondanks dé koude, zeer goed verloopen en mag volledig ge slaagd worden genoemd. Zang, con sumptie, declamatie, zelfs de her sengymnastiek van den aalmoeze nier ontbrak niet. WEST-BEEMSTER. Tot on derwijzeres van de R. K. Meisjes school te Oegstgeest is benoemd mej. Janus, onderwijzeres van de O L. Vr. schoql te West-Beemster; Mej. Janus, die zeer actief was in de Gidsenkringen zal men noode mis sen. DE RIJP: Geboren: Wilhelmus Coinelis Maria zv C. Bank en E C. Sinkeldam; Cornelis Mangenis zv A. van Petten en D. v. Petten; G. P. Bernhard zv P. Kweldam en M. Veis. DE RIJP. Op den dag van Prinses Marijke werd ook !n onze gemeente een jonge Rijper geboren en wel Gerrit Pieter Bernard, zoon van Mevr. Kweldam-Nels te De Rijp. i GRAFT. De heer Duin heeft wegens benoeming bij de uitgeverij Samscn N.V. te Alphen a, d. Rijn ontslag aangevraagd als gem. secre taris-ontvanger vanGraft en zal ook onze gemeente gaan verlaten. - DE RIJP EN GRAFT. De Kath. Arbeidersbeweging afd. De Rijp heeft haar jaarvergadering ge houden in café Grasboer. Het jaar verslag, alsmede de boeken en de bescheiden van den penningmeester werden in orde bevonden. Ook de begrooting werd goedgekeurd De heeren Th. Sombroek en D. Com mandeur werden met overgroote meerderheid als bestuurslid herko zen, Ook de plannen tot feestviering in Mei a.s. tezamen met de R K. Middenstandsorganisatie het. feest van den arbeid werden be sproken en toegelicht door den Z.E. Heer Pastoor. Het was een gezel- ige jaarvergadering: vrij gelag, 'n sigaar en een verloting van worst en boter. Soekarno heeft hedenmorgen te 9 uur de plenaire zitting van het K. N. I. P, (het voorloopige re- publikcinsche parlement) geopend Van Schiphol is hedenmorgen president Soekawati, vertrokken naar Indonesië. Het was de 250ste re ourvlucht AmsterdamBatavia. deur; Theodorus Johannes Herma- nüs z. van J. M. Haver en M. C. v. d- Berg. Ondertrouwd: J. E. v. d. Vlugt en A. C. Alders. Getrouwd: G. J. Spierings en F- J. Stobbe; J. Th. Dekker en C. Rui tenburg; A. Ligthart en M. Liefting; K. Groot en F. v. Eeten; J. Dekker en J. P. Plagmeijer; M. Rol en F. H. Gorter. Overleden: Hermina Kragt oud 67 'jaar hvr. van Gerard Willem Bulder; Adriaantje Graafland oud 69 jaar, wed. van Jb Jansen: Haam- ke Pijl, oud 61'jaar, hvr. van Tjipke Jeeninga. WANDELSPORT -I „Onüanks het ten, dat de Noord- Hollandsche Wandelsportbond In het afgeroopen jaar aan ledenaan tal groeide heett zij toch een jaar achter de rug dat zich kenmerkte door veie moeilijkheden." Met deze woorden opende de voorz. van de N.H.W.B., de heer S. Visser, Za terdagmiddag de in Hotel „de Leeuwerik" te Haarlem gehouden tiende algemeene jaarvergadering van deze bond. Voortgaande memoreerde hij het verscheiden van een tweetal voor aanstaande personen in de Neder landsche Wandelsport en wél de heeren Broekhof en Christiani en voor beiden werd één minuut stil te in acht genomen. Eefa somber vooruitzicht noemde spr. voorts de opheffing van het Rijksbureau voor Lichamelijke Opvoeding en het naar huis sturen van de ge volmachtigde voor de spert, omdat men in de Nederlandsche Staats huishouding moest bezuinigen. Toch had men voor het komende jaar weer een aantrekkelijk -wan delprogramma in elkaar gezet, wat echter nog al eenige discussie gaf, daar sommige vereenigingen wel tochten hadden aangevraagd maar er niet een kregen toegewezen Ook Udi S.O.S. (Hoorn) pro testeerde hiertegen omdat zij een Bloesemtocht in Mei wilde houden en in April een datum kreeg toe gewezen. Veel hielp dit echter niet zoodat wij buiten de Avond-Vier- daagsche die in Juni zal worden gehouden slechts één wandeltocht in W.-Friesland zullen krijgen die door de vereeniging S.O.S. uit Hoogwoud op 13 en 14 September zal worden georganiseerd. Alvorens tot de bestuursverkie zing over te gaan werd op voor stel van het bestuur l)pt scheiden de bestuurslid J. P. Lubbers (Zaandam) met luid applaus tot lid van verdienste benoemd. Vervolgens werden' twee nieuwe bestuursleden gekozen daar ook de heer Th. J. J. Konijn (Hoorn) wegens drukke werkzaamheden voor een bestuursfunctie moest be danken. In de twee vacatures wer den de heeren H. v. d. Bosch (Hoorn) en D. Loor (Weesp) ge kozen. Als secr. van de T.C. werd be- 'noemd de heer Charles uit Pur- merend. Tenslotte kwamen nog eenige voorstellen ter tafel over net aan stellen van een betaalde admini strateur, het oprichten van een bondsbureau en verhooging van de bondscontributie. Het eerste voor stel wérd van alle zijden toege juicht, terwijl de twee anderen werden verworpen. ALKMAAR Veemarkt 24 Febr. 39 vette koeien centrale; 6 pin ken centrale: 132 nuchtere kal veren slacht centrale. INGEZONDEN BURGERZIN EN BOEREN^ Door het van redactiewege bekor ten van mijn ingezonden stuk in Uw nr. van 17 dezer is juist hetgeen ik had opgemerkt over de burgerzin i.v.m. de houding van de boeren (de goeden buiter beschouwing gelaten) weggevallen; daarom s.V.p. nog even plaatsruimte voor het volgende: •Hoe minder-fraai (inzender ge bruikte een ander minder-wellui- dend woord; red. NNHD) is de hou ding van sommige boeren, vergele ken bij het geploeter van mijnwer kers, rangeerders der Spoorwegen en chauffeurs, die dag en nacht over de besneeuwde wegen gaan, om de bevolking aan brandstof en voedsel te helpen. Een boer, die zich nu nog leent voor het opschuilen van manufacturen en textiel, zal in den bezettingstijd ook wel niet de beste geweest zijn; geholpen door den tyran van den honger wisten zulke boeren de stadsmenschen hun kleeding, schoeisel, rijwielen (na tuurlijk met luchtbanden), schrijf machines, ja zelfs piano's te ontfut selen in ruil voor wat voedsel Dat de boeren echter, nu, twee jaar na de bevrijding nóg een rol spelen in de textiel-beweging, moet nu maar eens uit zijn. In de bezetting haalden zij onze linnenkasten leeg, en nu helpen zij op onwettige wijze en niet to goeder trouw de manufaeturiers hun spullen verstoppen Dit wilde ik de openbare meening en de C.C.D.-ambtenaren wel onder het oog brengen. Ik veronderstel, dat er buiten de rand van de gemeente nog wel het een en ander te vinden is; immers, de gevallen, die tot dus ver aan het licht kwamen, waren aan toevalligheden te danken. Ik heb overigens wel geconsta teerd, dat onder diegenen, die bij een nationale gebeurtenis zoo gauw de vlag uitsteken, niet de beste Ne derlanders zitten. Met dank voor de plaatsing, G. A. KEIJSPER, Wognumsche buurt 5, Alkmaar Wonderlijke vangst Door den heer J. de Koning alhier is bij de boerderij „Boom- lust" een buizert gevangen met 'n vlucht van 110 cm. Het dier was totaal verhongerd, wat den feilen winter duidelijk demon streert, daar zelfs een dergelijke roofvogel geen prooi meer kon vinden. Dit soort komt in deze streken sporadisch .voor. UITBREIDING DAGCURSUS SEN AMBACHTSCHOOL B. en W. stellen den Raad voor accoord te gaan met de uitbreiding van de dagcursussen aan de Am bachtschool, alhier met cursussen voor onderwijs in betonwerken, schoenmaken en scheepsbouw- kunde. A.V.A.-nieuws A-V.A. heeft op de laatst-ge houden vergadering van de K.N.A.U. de toezegging gekre gen over de bekende „Oslo film", gemaakt tijdens de daar gehouden Olympische spelen. Dit is de eerste maal dat deze film hier vertoond wordt en zeer zeker zal iedere Alkmaar- sche sportman deze willen zien. Hulde aan het actieve A.V.A.- bestuur. BÓNNEN AFHALEN Morgen is het de beurt van de genen, wier naam met letter B be gint, om nieuwe bonkaarten af te halen. (De thans in gebruik zijnde bonkaart meebrengen). Handbal Op 15 en 16 Maart organi seert de handbalafd. van Noord- Holland op het Gem. Sportpark een trainingsdag voor selectie speelsters. Des Zaterdagsavonds wordt er een technische bespre king gehouden, zoodat er een 40 dames en 10 heeren moeten worden ondergebracht voor een nachtlogies. Hierbij doen wij 'n beroep op sportltevend Alkmaar om zich hiervoor beschikbaar te stellen. Zij, die een dame of heer willen huisvesten, gelieven even een briefkaartje te zenden aan mevr. W. Tol-Hoogland, St. Pancras, liefst vóór 1 Maart. Ook nemen 4 Alkmaarsche da mes deel aan deze training, die ook voor de overige speelsters leerzaam is. Concert' uitgesteld Wegens kolengebrek moet het concert van der Pas, georgani seerd door de Alkm. Kamermu- ziekvereeniging, worden- uitge steld. „HET VIERDE BEEST" Aan de leden van de K A.B. is in een circulaire meegedeeld dat niet- abonnee's Maandag 24 en Dinsdag 25 Februari kaarten kunnen halen. Deze kaarten worden echter ook nog verstrekt op Woensdag 26 en Donderdag 27 Februari. WONDERBAARLIJK Gisteren is een 22 jarig meisje uit Beverwijk, dat stond te wachten op de Heldersche bus door de gladheid van den weg gevallen. Ze werd door de juist aankomende .bus overreden. Het dubbele achterwiel reed over haar beenen. Zij is opgenomen in het St. Elisabethsziekenhuis, waar bleek, dat zij er buitengewoon goed was afgekomen, nl. zonder eenige breuk. Zij werd naar haar woning vervoerd. TWEE BRANDJES Op de Baansingel brak gisteren een schoorsteenbrand uit. De brand weer doorstak de pijp, die met vuil verstopt was. Op denzelfden dag is in de Sliksteeg de vloer gaan bran-1 den, doordat men een kachelpijp op onvakkundige wijze trachtte aan te brengen. GOEDE TIPS OM MEE TE NEMEN Steeds op ontwikkeling uit zijnde KJMV'ers, Woensdag avond kunnen we wat leeren. Dan kunnen we onze geestelijke voorraadschuren laten kraken onder het gewicht van de boven- stebeste waar, dië de heer Scheffel, direceu vratl-1717178 Scheffel, directeur van de Ka mer van Koophandel, zal lossen. Het zal zwaar en zakelijk werk worden. We beginnen om 8.30 (als variouds in Pav. Kinheim). Maar nu iets anders, mannen! Daarom gaan we morgenavond, Wij hebben nog meer te doen! vóór het vergaderen, naar de congregatie. Wie dan ontbreekt, toont zich geen volwaardig K-J. M.V.'er. Dus eerst naar de kapel, van de zusters, op de Oude- cracht, om kwart voor acht. DOOR GAS VERSTIKKING OMGEKOMEN WINKEL De welbekende oude palingverkoóper K. Leyen is Zondag op wel zeer tragische wiize om he tleven gekomen. Toen zijn vrouw Zondagmorgen het gaskraantje opendraaide, zag zij door de ruiten, dat het nog ge endag was. Zij ging daarop wederom naar bed en verzuim- 'de het gas aan te steken of uit te draaien. De buren vonden het later od den dag zeer vreemd, dat het zoo volkomen stil in het huis bleef. Zij openden het huis aan de Dorpsstraat en ontwaar den direct een scherpe gaslucht. Verder gaande, ontdekten zij de beide oudjes bewusteloos op hun bed. Onmiddellijk werden maat regelen getroffen en. de genees heer gealarmeerd. De vouw wist men na veel pogingen het be wustzijn te hergeven, doch de heer Leyen is zonder bij kennis gekomen te zijn, in den loop van den Zondagavond/ overleden. Hij was bijna 8(T jaar. ANNA PAULOWNA. Gevon den voorwerpen: 1 bril met bruin montuur, 1 huissleutel (glad), 1 hanger. Verloren voorwerpen: 1 want (zwart wit), 1' portefeuille met pers.-bewijs, stamkaart en fo to's. GEGUND PETTEN. - De bouw van een voorwerkerswoning is door het Staatsboschbeheer gegund aan' P. Tuin, alhier. Wordt de toren te Koedijk gerestaureerd? De raad van de gemeente Koe dijk besloot dezer dagen in prin cipe tot het verleenen van een subsidie van f 8000 voor de res tauratie van den toren van het in verval geraakte kerkje achter het raadhuis. Aan deze subsidie- verleening werden de volgende voorwaarden verbonden: dat in den toren ruimte komt voor een klok; dal er een uurwerk in wordt aangebracht en dat de to ren en kerk het eigendom wor den van de kerkelijke gemeente; op voorstel van den heer Hart werd! hieraan nüg de voorwaar-ie verbonden, dat de klok in de ge meente moet blijven. Medegedeeld werd, dat Gejl, Staten hadden goedgekeurd de verorenlng tot wijziging der hon denbelasting; wijzigingen van de verordeningen op dé straatbelas- ti'iïg en vermakelijkheidsbelasting werden z.h.st. goedgekeurd. Overeenkomstig voorstel van B. en W. besloot de raad tot ver hooging van salaris en kindertoe slag van het gemeentepersoneel. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd: P. Lammerschaag en de heeren Rijnders, Sloof, Heeman, Verduin en Hes. Besloten werd burgemeester J. Pesman voor te dragen voor re gent van het Centraal Ziekenhuis en de subsidie voor het C.Z. te verhóogen tot f 1000. Van de wo- ningbouwvereeniging was een verzoek tot medewerking ingeko men aan den bouw van enkele woningen; de raad besloot zoo veel mogelijk medewerking te ver leenen. De heer Harl besprak bij de rondvraag het sneeuwruimen en stelde voor in de politieverorde ning strengere bepalingen op te nemen, waardoor ingezetenen ver plicht worden den weg snqeuw- JL III Februari iaLeze ioio is een sprekenü bewijs van de uitzon derlijke vorstperiode, welke wij thans medemaken. Als U nog niet raadde wat deze foto voorstelthet is een der hoofdste delijke zwembaden. (A.H.F. P.) Een satanische 'vrouw „Je bent een duiyel in men- schengeidaante. Nooit heb ik kunnen spreken, maar nu kan ik he! wel" ,riep getuige Mies van der Regt tegen de, heden voor het Bijzonder Gerechts hof (e Amsterdam terecht s aande A. van Dyk, uit. Verdachte was ten laste gelegd dat zij van April 1943 tot Septem ber 1944 zelf Jodin, handlangers- diensten voor den S.D. had ver^ richt, een z.g.n. „V-vrouw" eii minstens honderd joden aan den S.D, had uitgeleverd. De publieke belangstelling voor deze zaak was zeer groot. Toen de publieke tri bune reeds vol was, stonden er nog tientallen mensohen voor de deur. 20 getuigen a charge nemen in de getuigenbank plaats. De president, mr. var» Schaeck Mathon. vroeg de 41-jarige verdachte hoe zij tot deze daden gekomen was. Zij ant woordde. dat zij In April 1943 door den S,D.-er Schaap was ge arresteerd en dat deze haar gezegd had, dat als zij adressen van on dergedoken Joden opgaf, zij op vrije voeten gesteld zou worden. Zij zou voor -vpril 1943 illegaal werk verricht hebben ten behoeve van ondergedoken joden, waardoor zij op de hoogte was van de schuil» adressen. „Ik had een krankzinnige angst en toen heb ik adressen opge geven", riep zij uit. Nadien heeft zij regelmatig voor den S.D. gewerkt. Getuige Schaap verklaarde, dat zij zijn be „V-vrouw" was, Hij dacht dat zij ongeveer honderd joden had opgegeven. Getuige Kaper, die ad ministratief werk voor den S-D. ver richtte verk'aarde: „Verdachte heeft zeket hon derden joden aan den S,D. uit geleverd, misschien wel tus schen de 500 en 700. In ieder ge val, als ik zou zeggen, dat het er 10 waren, zou ik er honderden naast zün". Dit werd door andere getuigen bevestigd. Getuige Springer vertel de, dat, toen ook hij door toedoen van verdachte gearresteerd was, in een maand in de Hollandsche Schouwburg ongeveer 60 menschen heeft gesproken, allen door verraad van Van D, gearresteerd. Toen de getuigenverklaringen zich opstapel den, riep verdachte: „Er behoeft niet zooveel over gesproken te wor den, Ik heb het gedaan en ik heb er berouw van" In zijn requisitoir sprak mr. M. H. Gelinck over de terreur; die de Duitsche bezetting over ons land heeft gebracht. „Spe ciaal de terreur tegen de joodsche bevolking, waarvoor menschen wer den gebruikt als verdachte, die een satanisch jachtinstinct ontwikkel den, waarvan tienduizenden het slachtoffer werden. Verdachte, die sinds April 1943 als een man ge kleed ging, wist op een geraffineer de wijze in illegale kringen door te dringen en verraadde meedoogen- loos. „Ik kan mij voorstellen", aldus mr. Gelinck, „dat verdachte in angst eenige adressen heeft op gegeven. Maar dat zij het verra derswerk vrijwillig heeft voort» f^zet, is iets, dat door geen en kel argument verzacht kan wor- d— x. Nemen wij de verklaring van getuige Polak-Huber, tegen wie Schaap zich zou hebben la ten ontvallen, dat verdachte in anderhalf jaar tijd 900 joden had aangebracht; nemen wij de andere getuigenverklaringen, die niet zulke hooge cijfers ge ven, dan kan ik, gezien eener zij ds de 'satanische wellust en anderzijds de koele berekening, waarmede verdachte te werk ging, hier slechts de zwaarste straf eischen. Ik eiSch tegen deze verdachte de doodstraf met ont zetting uit'alle rechen voor den tijd van- het leven." Uitspraak 10 Maart a.s. Groote Huisbroei-tentoonstelling BREEZAND De onder aus piciën van de A]g, Vereeniging voor Bloembollencultuur te hou den tentoonstelling belooft wer kelijk iets grootsch te worden. De tentoonstelling wordt ge opend op Vrijdag 28 Febr. a.s., 's morgens om 10.30 uur, door den edelachtbaren heer burgemeester dezer gemeente en duurt tot en met Zondag 2 Maart. Velschil lende broeiproevenbedrijven' heb ben hun medewerking toegezegd, de bloembollenveiling „Breezand" heeft haar gebouw gratis beschik, baar gesteld, terwijl de fa. Schul- te met haar nieuwste heete-lucht- kachels de verwarming zal ver zorgen. Het «geheel zal door plaatsge. nooten onder deskundige leiding van den heer Jb. Muntjewerff worden gearrangeerd. Er worden verwacht: ongeveer 240 potten hyacinthen door school kinderen; 250 potten hyacinthen, tulpen en narcissen door groep I; 100 potten bloeiende bolgewassen door groep II; 100 potten bloeien de bolgewassen door groep vrije inzendingen. Verder mogen we alvast ver melden. dat er diverse pryzen beschikbaar zijn gesimd, hetgeen natuurlijk de animo "ten goede kwgm, Zoo zijn er 3 wisselbekers, nl. een van het gemeentebestuur, een van het bestuur der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, afdee ling Anna Paulowna, een van de fa. J E. Koopman Co. Dan nog verschillende toezëg. gingen van middenstanders, ban ken, vereenigingen, particulieren, enz. 't Belooft dus een tentoonstel ling te worden werkelijk „door allen en voor allen". Wij wen- schen nu alvasit den organisato ren veel succes! BURGERLIJKE STAND ANNA PAULOWNA Geboren: Jan Theo z- v. J. Boon en M. Visser; Nicolaas Johannes Jacobus z. v. J. N. v. d. Plas en C. Schabbing; Apna Cathartna Lucia d. v. A. P. Rasen- berg en L. A Sjns; Leendert z. van M. Tuithof en M Glim; Carel Christiaan z. v. J. N. de Winkel en M. Winkel; Cornelis Johannes Ma ria z. v, C. Jonker en A. M, Vlaar; Gea d, v. A. Blok en E. Oostdijk; Arie z. v, C. Buth en M. C Boon; Tiny d. v. C. L. v. d. Klooster en M. Kuiper; Jacoba Johanna d. v P, A. Smiers en J. Schopten; Cathari- na Petronella d. v. K. v. Kooten en J. C. Smiers; Alberta Andrea Ger- harda d. v. P. J. Alkemade en F. G. Goosseps; Iefke Marianne d. v. D. J. Post en F. A. Kalf; Johannes Bernardus Hubertus e. v. C. Tiebie en M. A. v. Kesael; Nicolaas Joseph Maria z. v. C. B. Leek en M. IJ. J. v. d. Kamer; Franciseus Xaverius Cornelis z. v. J. H. Looyestein en A. C. Veul; Anna Maria Theresia d. v. Ant. Huiiberts en E. J. Leek; Jan z. v. J. Pranger en B. J. Krispijn; Yvonne Lutgart Maria d. v. A. J. Alkemade en M, J. A Comman- i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2