Geallieerden gebruiken de Duitsche pers om elkaar heftig te beschuldigen Nog steeds belangstelling voor Soestdijk Schoten knallen rond de veesmokkelaars AMERIKAANSCHE TOERISTEN NAAR ONS LAND te nieuws tberichten EZONDEN Tegenstellingen in Bestuursraad en Kommandatura Zelf-ondermijning van het gezag Sjahrir over den politieken toestand Vastenconferentie in de Notre Dame EEN UURTJE TELEX Gelukwenschen stroomen binnen Zeeuwsch-Vlaanderen, smokkel-eldorado En de schatkist verliest deviezen Von Papen krijgt acht jaar Huis van God NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Dinsdag 25 Februari 1947 3 heeft hedenmorgen te enaire zitting van het (het voorloopige re- e parlement) geopend iphol is hedenmorgen jekawati, vertrokken sië. Het was de 250ste AmsterdamBatavia. rus Johannes Herma- M. Haver en M. C. vd: J. E. v. d. Vlugt en G. J. Spierings en F- Th. Dekker en C. Rui- jgthart en M. Lief ting; F. v. Eeten; J. Dekker neijer; M. Rol en F. H. Hermina Kragt oud van Gerard Willem aantje Graafland oud van Jb. Jansen: Haam- 1 jaar, hvr. van Tjipke JDELSPORT hei ten dai de Noord- Wandelsportbond in ien jaar aan ledenaan- heeft zij toch een jaar Jg dat zich kenmerkte neilijkheden." Met deze ende de voorz. van de le heer S. Visser, Za- tg de in Hotel „de te Haarlem gehouden neene jaarvergadering nd. ide memoreerde hij het van een tweetal voor- personen in de Neder- andelsport en wèl de skhof en Christiani en werd één minuut stil- enomen. Eeh somber noemde spr. voorts de 'au het Rijksbureau lelijke Opvoeding en lis sturen van de ge- e voor de sport, omdat Nederlandsche Staats- moest bezuinigen, men voor het komende en aantrekkelijk wan- ia in elkaar gezet, wat 1 eenige discussie gaf, ge vereenigingen wel den aangevraagd maar kregen toegewezen 5.O.S. (Hoorn) pro- ertegen omdat zij een t in Mei wilde houden een datum kreeg toe- el hielp dit echter niet uiten de Avond-Vier- e in Juni zal worden echts één wandeltocht and zullen krijgen die reeniging S.O.S. uit p 13 en 14 September •eorganiseerd. tot de bestuursverkie- gaan werd op voor- bestuur bet scheiden- rslid J. P. Lubbers met luid applaus tot ienste benoemd, s werden' twee nieuwe n gekozen daar ook J J. Konijn (Hoorn) kke werkzaamheden tuursfunctie moest be- e twee vacatures wer- eren H. v. d. Bosch D. Loor (Weesp) ge- van de T.C. werd be- eer Charles uit Pur- kwamen nog eenige er tafel over net aan een betaalde admini- oprichten van een en verhooging van de utie. Het eerste voor- an alle zijden toege- jl de twee anderen vorpen. l Veemarkt 24 Febr. ien centrale; 6 pin- 132 nuchtere kal-» centrale. ZIN EN BOEREN^ n redactiewege bekor- ngezonden stuk in Uw :er is juist hetgeen ik :t over de burgerzin ing van de boeren (de beschouwing gelaten) laarom s.v.p. nog even oor het volgende: -fraai (inzender ge- inder minder-wellui- ed. NNHD) is de hou- mige boeren, vergele- ploeter van mijnwer- iers der Spoorwegen die dag en nacht euwde wegen gaan, ing aan brandstof en >en. Een boer, die zich voor het opschuilen .iren en textiel, zal in itijd ook wel niet de zijn; geholpen door n den honger wisten le stadsmenschen hun eisel, rijwielen (na- uchtbanden), schrijf- elfs piano's te oritfut- ■oor wat voedsel Dat ter, nu, uvea jaar na nóg een rol spelen in 'eging. moet nu maar de bezetting haalden nkasten leeg, en nu nwettige wijze en niet iw de manufacturiers 'erstoppen. Dit wilde re meening en de aren wel onder het Ik veronderstel, dat and van de gemeente ;n en ander te vinden gevallen, die tot dus- icht kwamen, waren eden te danken igens wel geconsta- ler diegenen, die bij gebeurtenis zoo gauw :en, niet de beste Ne ten, voor de plaatsing, A. KEIJSPER, che buurt 5, Alkmaar ET DE CONFERENTIE VAN MOSKOU in het nabije verschiet heeft de tweespalt in den geallieerden bestuursraad thans een zoodanig stadium bereikt, dat de vertegenwoordigers van drie der Groote Vier zich genoodzaakt hebben gezien hun debatten niet te be perken tot binnen hun regeeringsgebouw, doch met hun meeningsverschillen voor het forum van het Duit sche volk te treden. Zoo beleven we thans de drama tische' situatie, dat de bezetters in een openlijke en scherpen strijd, dien zij voeren door middel van hun officieele Duitsche kranten, de autoriteit van het hoogste be.sturende orgaan twijfelachtig stejlen voor het Duitsche volk, over welks toekomst zij binnen weinige weken zullen moeten beslissen. Dat de meeningsverschillen in den Bestuursraad tusschen de Brilsch-Amerikaansche inzichten eenerzijds en de Russische inzich ten anderzijds zich gaandeweg meer hebben toegespitst, was reeds langen tijd geen geheim meer. In schier elke zitting van den raad, waarin belangrijke punten aan de orde kwamen, heb ben zij zich geuit in zoo scherpen vorm, dat zelfs de officieele com munique's hen kwalijk konden verbergen. Deze tegenstelling ver toont zich niet alleen in het hoog ste bestuursorgaan, doch evenzeer in de voor de stad Berlijn beslis sende geallieerde Kommandatura, waar vaak urenlang gedebatteerd moet worden voor men tot een compromis kan komen, dat d'e ver- eisehte „eenstemmigheid" kan krijgen. De Sowjet-bevelhebber in Duitschland, maarschalk So- kolofski, heeft eenige weken geleden een begin gemaakt met het verleenen van groo- tere publiciteit aan den strijd in de conferentiekamers. Hij liet zijn rede in den ^be stuursraad, waarin hij d!e Britten en Amerikanen er van beschul digde de samenstelling der voor de Moskousche conferentie be stemde rapporten over den stand der d'emocratiseering en zuivering te vertragen, afdrukken in de Prawda, waarna de tekst door een der nieuwsbureaux in de Sowjet- zöne werd teruggeseind, om van- daar zijn weg, te vinden naar de Duitsche pers. De Bxitsche plaatsvervangende miiltaire gouverneur-generaal, Sir Brian Robertson, heeft daar op op dezelfde wijze gerepliceerd, nadat van Russische zijde dezelf de publicalieweg was gevolgd met bptrekking tot <fe in de Kom mandatura gerezen geschillen over de Berlijnsche vakbondsver kiezingen. Robertson liet zijn pro testen tegen deze methoden, ge uit in de coördinatiecommissie van den Bestuursraad, afdrukken in d'e Times, vanwaar zij werden Kolerivervoer in de sneeuw Ondanks den sneeuwval heb ben de spoorwegen ook Zondag 23 Februari het kolenvervoer dat normaal 's Zondags stilligt voor zoover noodig, uitge voerd. Met 21 treinen werden 894 geladen kolenwagens van de mijnstreek naar alle deelen van het land vervoerd. Zoowel Zon dag als Maandag zijn de sneeuw- plasgen van de Ned. Spoorwe gen weer voortdurend in touw geweest met het gevolg dat de vertraging tot enkele inciden- teele gevallen beperkt bleef. teruggekaatst naar het officieele Brilsche blad in Duitschland „Die Welt". Inmiddels heeft voor de Amerikanen generaal Lucius D. Clay van het Münchener orgaan der Amerikaansohe bezetting „Die Neue Zeitung", gebruik gemaakt om te verkondigen, dat de stand van zaken op het netelige terrein der zuivering in zijn zóne zich gunstig onderscheidt van dien in de drie andere zón es. Dit blad is tegelijk een scherpê campagne be gonnen tegen wat het noemt „de zuiveringschaos in de Sowjet- zóne". Na de verklaring van Sokolofski over het opvoeren van het incfus- trieele peil in de Sowjet-zóne, is de toon echter uitermate' ver scherpt. Deze uitlatingen hebben den steun gekregen van het offi cieele Sowjetblad „Taegliohe Rundschau" en wekken den in druk, gesteund als zij zijn door herhaalde aankondigingen van verbeteringen in de levensom standigheden voor de in de Sow- jetzöne levende menschen, om in het gezicht van de conferentie van Moskou zooveel mogelijk Duit- schers er van te willen overtui gen, dat de door de Russen ge volgde bezettingstaktiek voor hen de beste is. Die methode wordt niet alleen toegepast, waar het de groote algemeen Duitsche belangen betreft, doch tevens in de kleinere specifiek Berlijnsche aangelegenheden, zooals bij voorbeeld de verantwoorde lijkheid voor den kolennood, waarin de stad in dezen el- lendigen winter leeft. In de in den Sowjetsector ver schijnende bladen kan men lezen, wat de Russische autoriteiten doen om de hoognooiige kolen naar Berlijn te transporteeren, en als tegenstelling wordt schier da gelijks de achterstand in de leve ring van Ruhrkolen een paar weken stonden dertig kolentrei- nen voor Berlijn bij Hannover vastgevroren in het licht, ge steld. Daarentegen verkondigde een blad uit den Amerlkaanschen sec tor op gezag vin den Amerikaan- sohen stadscommandant, dat se dert Januari geen ton huisbrand kolen uit de Sowjetzöne naar Berlijn is gekomen, ondanks de toezegging van de Russen om 100.000 ton bruinkoolbriketten te leveren, die met staal uit de Brit- sche zóne betaald moesten wor den. De vrijmoedigheid, waarmee de Duitschers als gevolg van deze openlijke tweespalt der bezetters in hun bladen kun nen schimpen en hetzen tegen de bezettende mogendheden, buiten welker onmiddellijk bereik $ij vallen, doet ver wonderlijk en ontktellend aan voor hen, die onder een Duitsche bezetting hebben ge leefd, en weten wat een tam en verborgen woord over Duitsche maatregelen betee- kende. tentoonstellingen van ambacht en kunstnijverheid, concerten, bezoe ken aan de export-industrie, een aantrekkelijke agenda wordt den reizigers voorgezet. De heer A. v. d. Steenhoven, che van de cómmercieele af dee ling van den Noord-Atlantischen dienst van de K. L. M. voegde hier nog aan toe, dat den toeristen in het voorjaar een groot tulpén- festijn „Glorified Tulip Season" zal worden geboden. Dit jaar zal de generale repetitie van het tul penfestijn wolken gehouden onder medewerking van alle reisbureaux en de betere hotels. Van haar slagen zal afhangen of het nieuwe toerisme in de komende jaren voortgang zal vinden. Een deviezenwinst van 7 a 10 millioen Louis Celly, assistent vice-pre sident van de afdeeling ver voer door de lucht van de American Express Company, maakt een, reis door West- Europa om con acten te leggen en onderhandelingen te voe ren met verschillende conti nentale luchtvaartmaatschap pijen. De laatste drie dagen heeft hij in Nederland vertoefd en c.a. een onderhoud gehad met den heer Plesman. directeur van de K. L. M. Te Amsterdam vertelde dé heer Celly iets over de plannen van de American Expres aan eenige ver tegenwoordigers van de pers. Hij zei o.m. het volgende: De Ameri- kaanscbe regeering, die het on- wenschelijk achtte het toerisme vanuit de Ver. Staten naar Euro pa te bevorderen zoolang de toe stand hier nog niet normaal was, heeft thans besloten een gelimi teerd aantal paspoorten voor tiet komende toeristenseizoen uit te reiken. 70.000 toeristen zullen bin nenkort West-Europa aandoen en er zullen door de American Ex press vliegluigtrips worden geor ganiseerd. Ef zijn reeds definitie ve plannen ontworpen en binnen kort zullen de „pioniers van het luchttoerisme" in West-Europa arriveeren. De verwachtingen zijn hoog gespannen. Aangenomen wordt dat Nederland als gevolg van dit toerisme een deviezen- winst van 710 millioen gulden zal maken, Er zijn wat Nederland betreft, in overleg met de K.L.M., trips uitgestippeld van 3 4 en 7 Hevige gevechten in Indo-China Na een betrekkelijke rust van 24 uur is in Indo-China de strijd weer opgelaaid. Te Nam- dinn, 100 km. ten Zuiden van Hanoi, waar het Fransche gar nizoen reeds gedurende zeven weken omsingeld is, ontstonden verbitterde gevechten van man tegen man, .die voortdurend' in hevigheid toenamen. In het Noorden bestormden Fransche troepen met succes 'n post van de tegenstanders, aan wie zware verliezen werden toegebracht. In de omgeving van Hanoi blijven de Vietna- meeschen de tactiek der. ver schroeide aarde volgen. Een in- heemsch dorp werd platge brand, terwijl patrouilles kleine aanvallen op de Westelijke bui tenwijken van Hanoi deden. Een mooi gebaar. - De gemeente Utrecht had een meevallertje, doordat de vijf door de Duit schers geroofde kerkklokken voor de smeltkroes bespaatd zijn gebleven. Eender klokken, welke oorspronkelijk in de Buurtkerk hing, is aan de ge meente Wajgeningen aangebo den. Deze gemeente verloor al haar kerkklokken tengevolge van den oorlog. De klok, welke in 1542 door Joh. Tolhuis werd gegoten, heeft een doorsnede van 1,35 meter en weegt 1275 kilogram. A-HF- In een bij zijn aankomst te Djogja aan het republikeinsche persbureau Antara verleend inter view heeft Sjahrir verklaard, dat hij nog geen mededeeltagen had ontvangen omtrent een bijeen komst'van de republikeinsche re geering met den „linkervleugel" en de „Benteng Repoeblik" (te genstanders vain Linggadjati), doch dat hij elke poging tot ver mindering van de thans tusschen beide partijen heerschende tegen stellingen zou" toejuichen. Voorts zeide Sjahrir, dat de verwerping van, het presidentieel decreet lot uitbreiding van het KNIP inder daad tot een precaire situatie zou leiden. Maar als hel zoo ver zou komen, zou hij niet kunnen in stemmen met de ontbinding van het KNIP, omdat dit de moeilijk heden nog zou vergrooten. Men zou andere maatregelen moeten treffen. Tenslotte zeide Sjahrir de voor uitzichten betreffende de levens omstandigheden voor de bevol king niet onrustbarend te achten. Zondagmiddag hield pater Mi chel Riquet S.J> zijn eerste vas tenconferentie in de Notre Da me te Parijs. Tn tegenwoordig heid van den kardinaal-aarts bisschop mgr. Suhard, van den pauselijken nuntius Mgr. Ron- calli en van verscheidene diplo maten en politieke autoriteiten. De conferencier, die tot ortder- werp van zijn rede koos: de christen tegenover het geld, zei de o.m. dat rijken en armen le den van dezelfde Fransche fami lie zijn en dat allen gelijkelijk van de gevolgen van den oorlog lijden. Om weder op te ktinnen staan en te herleven moeten wij elkander aannemen, de kerk laat aan (Jen Cesar de organisa tie van de materie, voor zich zelf vraagt zij slechst den geest van den Christus te doen herle ven en Zijn genade uit te deelen. Wie. zou de Kerk niet dankbaar wezen, omdat zij haar stem ver heft tegen de slavernij, waarvan het geld steeds de sterkste pro motor was? Spr. toonde ten slote aan, dat zij de economische en financieele poblemen van on zen tijd kan oplossen. TIEN mijnwerkerskin- deren uit Sittard wer den op het Venlosche stadhuis door burgemees ter Berger ontvangen als bewijs van dankbaarheid voor de mijnwerkers uit Sittard, die aan Venlo- sche-Bleriksche families 3 ton kolen hadden af gestaan. Met ongeduld wachten wij op zoo te Mgr. W. Mutsaerts heeft ter gelegenheid van de geboorte van de prin ses op 18 Februari j.l. aan het prinselijk paar een telegram gezonden. De opbrengst van de extra avondvoorstelling, gehouden door het circus Knie te Amsterdam op 14 Februari j.l. ten bate van het Roodie Kruiszieken- huis in Dep Haag en het Ortihopedisch-Chirurgisch centrum te Leiden was f2052 60. Per KLM- Constellation is naar New York vertrokken dr. v. d. Mandele. secretaris der Nederlandsche delegatie van de economische en sociale raad der UNO. Op den Mierloschen weg te Helmond had een vechtpartij plaats gehad, waarvan de 46-jarige S. uit Mierlehout het slacht- over de gTenzen van Ne derland vooral in Noord- Limburg doen trekken b'i hun speurtocht naar voedsel. Vooral vossen worden veel gevangen. Een meer zeldzaam ver- offer geworden is. Na 't ziekenhuis te Helmond overgebracht te zijn naar is S. aan zijn verwondtn- dingen bezweken. Als vermoedelijke dader weid gearresteerd G. uit Hel mond. 'Jfi Zaterdag heeft op de boerderij van G. v. d. Linden te Brakel een achtjarige koe het leven geschonken aan drie kal veren. De kalveren heb- bep een normaal gewicht en verkeeren, evenals de moeder in een uitstekende gezondheid, tk De lange duur van dezen strengen winter heeft vele dieren schijnsM vormen wilde varkens, waaryan er ecli- .er in de omgeving van Venray versrv' ende ge vangen zijn. ij: Op ver zoek van den minister van financiën zijn de post-inrichtingen belast met het aannemen van betalingen van de Ver- mogensaanwasbelasting en de "Vermogensheffing ineens. ïk Sedert de laat ste dagen kaff men een greoten toevloed. van toeristen naar de Belgi sche kusten waarnemen. Al deze kijklustigen wor den aangetrokken door de ijsbergen. Sedert 1909 heeft zich een dergelijk natuurwonder niet meer voorgedaan. De post trein van Mandalay naar Rangoon is nabij Yame- thyn in Centraal Birma ontspoord. Men vreest, dat hierbij vele personen om het leven zijn geko men. Men acht sabotage niet uitgesloten. 4= Het K L M-toestel, dat heden van Schiphol naar Ba'a- via' vertrok het betreft hier de 250ste vlucht Am- stèrdam-Batavia heeft o.m de volgende passa giers aan boord: Soeka- wati met echtgenoote en zoontjes, den heer M. Ha melink, minister van fi nanciën van Oost-Indo»- nesië, Prof. Dr. Verzijl, adviseur van de com missie-generaal en Mr. Dr. Sgndbergen, hoofd verkeerswezen van Ned,- Indië en verder den heer Zeeman, directeur van de Indische kantoren der Ned. Handelmaatschappij In de afgeloopen dagen zijn op het Paleis Soestdijk uit practisch alle deelen der we reld telegrafische gelukwen schen binnengekomen, o.a uit Polen, Turkije, Ierland en Hongarije, alsmede een uit Rome, afkomstig van den Paus. De Marine biedt geschenk aan Door een deputatie van de Kon, Marine is' ten Paleize Soestdijk. aan Z.K.H. Prins Bernhard het geboortegeschenk voor H.K.H. Prinses Maria Christina overhan digd. De deputatie bestond uit luitenant ter zee le klas P. W. B. Steenkamp, adjudant-schrijver S. Janse en matroos le klas P. Scheurwater, Het geschenk is een door personeel van den Marine Voorlichtingsdienst samengesteld babyboek. Het leger op Soestdijk Z.K.H Prins Bernhard heeft op het Paleis Soestdijk ook eenige afgevaardigden van het leger in Indië ontvangen, die in opdracht van generaal Spoor namens zijn wapenbroeders In de tropen het Prinselijk Paar bloemen kwamen aanbieden. Kolonel C. H. J, F. v. Houten, adjudant-generaal van het leger in Indië, vertolkte de genegenheid en aanhankelijkheid, die de troepen in Indië voor de Prinses en den Prins gevoelen. Kopenhagen vierde feest Ter gelegenheid van de geboor te vaA Prinses Marijke waren alle Nederlandsche kustvaarders in de jachthaven van Kopenhagen ge- pavoiseerd. Verscheidene dagbla den, vooral de Berlingste Aftena vis, hadden uitvoerige en sympa thieke artikelen. GelukWensohen en bloemstukken werden aan het Nederlandsche gezantschap be zorgd. De Nederlandsche Vereeni- ging zal op Woensdag a.s. feest vieren. Te Brussel Onder leiding van ds. A. G. B. ten Kate had in de Nederlandsche Evangelische Kerk van Brussel een dankdienst plaats ter gele genheid van de geboorte van H.K.H. Prinses Maria Christina. In Leuven De Vereeniging van Nederland sche studenten aané de Universi teit van Leuven, Hollandia Lona- niensis, heeft ten stadhuize een receptie gehouden ler gelegenheid van, de bltjde gebeurtenis in het Nederlandsch Vorstenhuis. De rector magnificus, mgr. van Waeyenbergh, burgemeester Smets en tal van hoogleeraren en auto riteiten namen aan deze plechtig heid deel. Na afloop werd door de aanwezigen een oorkonde onder teekend, die aan "het Prinselijk Paar zal worden toegezonden. Op de Nederlandsche Ambassade te Brussel had eveneens een recep tie plaats ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria Christi na. Een telegram van hulde," geadres seerd aan het Prinselijk paar, werd voorgelezen, waarna allen het Wil helmus aanhieven. Nederlanders in Londen vieren feest De Nederlanders in de Engelsche hoofdstad hebben gezamenlijk de geboorte van Prinses Marijke ge vierd op een ontvangst welke door qjgn Nederlandschen ambassadeur en Mevrouw Michiels van Verduy- nen in de Town Hall van Hammer smith werd aangeboden. Honderden landgenooten waren daarheen ge togen, om uiting te geven aan de vjeugde, welke ook in de Neder landsche kolonie in Londen heerscht over de Prinselijke gezinsvermeer dering. Herdenking van de Februari-staking. Deze authentieke foto werd gemaakt door een moedig Amsterdammer op 22 Februari 1941. Zij toont ons, hoe op dien datum Joodsche Nederlanders als vee door de gehate „Groene" werd bijeengedreven en mishandeld. Men ziet hier een aantal van deze ongelukkigen op den grond liggen, bewaakt door hun beulen met het geweer in den aanslag. Dit Duitsche barbarisme ontketende een vurige verontwaardiging welke zich uitte in de historisch geworden Februari-staking. Van de 389 Joodsche jongens, die bij de razzia's op 22 en 23 Februari werden gearresteerd en naar Mauthausen werden overgebracht, zijn er, voor zoover bekend, slechts twee levend teruggekeerd. (Van onzen specialen verslaggever) ZEEUWSCH-VLAANDEREN, wijdsch en wit landschap. Het was ons bekend: een land, plat, met verspreide hoeven, de ein ders begrensd door dijken met hoopopgaande, zwarte boomen. De menschen Vlaamsch-gul en goedhartig. Niemand zou onder al dit vredige zoeken naar een stillen strijd, een .voortdurend frontgebied, waar nacht aan nacht waakzaamheid geboden is voor kommiezen en marechaussee. Toch verdient Zeeuwsch- Vlaanderen het predicaat: smokkeleldorado, een eldorado waar in vooral de veesmokkel bloeit. Schoten in den nacht Benige dagen en nachten zwier ven we hier rond. Nachten met kommiezen en gesprekken met smokkelaars. Het brengt voorbije dagen in de herinnering, zoo met drie of vier ipan achter elkaar langs de wegen te patrouilleeren, speurend naar de donkere dingen rondom. Soms stopt men plotse ling en eén enkele keer is het raak. Zonder erg veel omhaal knallen dan schoten door den nacht. Er klinken geluiden van vluchtende menschen; kommiezen rennen weg in dezelfde richting. Na dergelijke gevallen, waarbij de kommies schouderophalend ver klaart, dat slechts één op de tien keeren de smokkelaars gegrepen worden, vinden we de koeien te rug, soms na lang zoeken, soms direct, vreedzaam grazend langs een toevallig sneeuwvrijen sloot kant. Al doende leert men. EVn veel is hier te leeren over de tientallen methoden, die dopr de smokkelaars worden gebruikt: soms met „vérkenners" voorop, soms per auto, dan weer brutaal over groote wegen of sluipend langs smokkelpaadjes en over ijs met één enkele koe of met een simpel vrachtje boter. In deze dagen kregen we be wondering voor deze kerels in uniform, die dag en nacht waken en patrouilleeren. Over hun acti viteit spraken de ons getoonde overigens niet voor publicatie vrijgegeven cijfers boekdeelen. Toch kunnen zij niet verhinderen, dat er lekken blijven, overal aan deze grenslijn. Gemis aan medewerking. De smokkel duurt voort. Naar ruwe schatting verdwijnen er over de Belgische grens 4000 stuks vee per m^and, waarvan Zeeuwsch- Vlamlnigen er 30 tot 40 per week naar hun duistere bestemming voeren. De laatste dagen vermin dert dit getal, maar het blijft nog steeds beduidend. De vraag is, hoe dit mogelijk is, een vraag, waarop het ontnuchterende antwoord komt dat de medewerking uit hcoger regionen gering is. In October 1946 werd reeds 'n verbod uitgevaardigd, vee over de groote rivieren te brengen De Bedrijfschap voor Vee en Vleesch liet deze maat regel echter eerst eind Januari 1947 voor de Schelde in wer king treden. En de smokkelaars namen hun kans waar. Zeeuwsch-Vlaanderen werd volgestopt met vee en regel matig nog vindt grensoverschrij ding plaats. O grillige grenslijn Deze overschrijding is voor Zeeuwsch-Vlaanderen vrij ge makkelijk. De grenslijn vertoont een grilligheid, die den heeren smokkelaars"keer welkom is. Zij snjjdt door straten en grensdor pen, als Clinge en Kapellebrug, dwars door weilanden, huizen en boerderijen. Hoe eenvoudig is het, om aan de voordeur op Nederlandsch gebied het een en apder af te geven, dit over de grens te dra gen die door de huiskamer loopt en het af te geven aan de ach terdeur, waar reeds Belgen wachten om het met gretige handen aan te pakken. Vooral wanneer dergelijke omstandigheden een helpend handje toesteken, vormen zich langs de grens kolonies van be roepssmokkelaars, die overdag hun cigaretje rooken en zich 's nachts bezighouden met het „edele" smokkelaarsvak. Het t(toverwoord „deviezen" Dit smokkelaarsvak is vrij lucratief. Koeien, die in Neder land gekocht worden voor 800 tot 800 gulden, worden in Bel gië voor meer dan het dubbele van de hand gedaan. En dan de aantrekkingskracht van de Belgische „frankskes"! Hun koers, officieel vastge steld op 16 voor 1 gulden, daalt in het grensgebied tot 9 a 10 voor 1 gulden. Krijgen de smokkelaars hun „winst" dus uitbetaald in francs, dan beteekent dit bij een zwarte (natuurlijk!) omzetting in gul dens, een niet te versmaden extraatje. „Maar 'nen arreme mensch mot toch wat verdiene, menier?" zeggen ze. Smokkelaars Ze zegg& nog meer, deze smokkelaars, als ge hun taal spreekt en als ze weten „dat ge te vertrouwen zijt". Och, deze mannen en jongens, waarom somkkelen ze eigenlijk? Het ging van vader op zoon en zij geven het weer .door aan de kin- ■deren. 'n Pijp smorend en de kousenvoeten op de plattebuis- kachel, vertellen ze dit, traag in hun Vlaamsch dialect. Voor het overbrengen van een koe krijgen ze 10 tot 25 gulden. „Nie veul zulle!" Ze spreken over boter en kaas; de Edammers noemen ze „eerstelingen" en de Goudsche kazen heeten „Krügers". Later op den avond gaan de verhalen rond over vroegere smokkelaars geslachten, Picavet, van Waes- berge, de vele anderen uit den tijd van 1930-1935, den tijd van gepantserde auto's en stunts met machinegeweren, Over de kom miezen de mannen van de Luftwaffe, zooals ze hier om de kleur van hun uniforrhen wel genoemd worden spreken ze als overoude bekenden. Overdag drinken ze in een van de tal- looze grenscafétjes een glas bier met hen. En 's nachts, „ja, dan probeeren we wie het 'sterkst is, menier!" Boter, kaas, vlas Naast vee worden ook voor andere producten de krachten gemeten. Het bloed van een be roepssmokkelaar kruipt waar het niet gaan kan en als er geen vee is, dan zijn er nog andere dingen genoeg. Minstens honderd kilo boter (vancbotermerk voorzien!) per week passeeren de grens, meer dan 50 duizend kilo vlas en nog meer lijnzaad; kilo's kaas. En wat te doen? En wat doet Nederland hier tegen? Controle, geleidebiljetten, verbod op verbod. Het zijn de stemmen uit de practijk, die ons wezen op andere maatregelen om deze lekken, die de deviezen- positie van Nederland steeds positie van Nederland steeds meer ondergraven, te dichten: identiteitsbewijzen voor paar den, schetsen van alle vee boven de 5 maanden, oormerken, rege ling der lnunteenheden der bei de landen ten opzichte van el kaar, ja dat vooral. En last but not least: strengere bestraffing der overtreders, vooral voor hen die voor den veesmokkel de „menschen achte de schermen" zijn, de groote veehandelaren, die hun kapitalen in deze duis tere practijken steken. Eenigen tijd geleden werd aan de grens een auto met 10 koeien „aange slagen". De srhokkelaar kwam voor het gerecht en kreeg 400 gulden boete! Wil Nederland hier nog red den wat gered moet worden (en dat is veel!) dan behoort er een mes te worden gezet in de zieke plekken van de grensstreken, een mes, dat diep snijdt, snel en kundig. JOOP VAN DEN BROEK Het zuiveringsgerechtshof te Neurenberg heeft von Papen tot acht jaar dwangarbeid veroor deeld. Von Papen, die thans 67 jaar oud is, zag er ondanks zijn lange gevangenschap verzorgd uit toen hfj de rechtszaal binnentrad voor het aanhooren van zijn vonnis, waarbij hij tot acht jaar dwang arbeid werd veroordeeld en tot confiscatie van zijn vermogen. Hij was vergezeld van zijn advocaat, dr. Kubuschok en zijn chauffeur, die hem ondersteunden, daar hij moeilijk loopt. Op de publieke tribune bevond zich de echtge noote van von Papen. Bij het vonnis is rekening ge houden met de 17 maanden, die von Papen reeds in hechtenis heeft doorgebrarht. Hij zal in een kamp licht werk moeten verrich ten. Van zjjn vermogen zal hij slechts 5000 mark mogen behou den. De president van het Hof, Sachs, deelde mede, dat het pro ces tegen von Papen 416.000 mark heeft gekost. Zoowel verdediger als aankla ger in het proces tegen Franz von Papen zullen, volgens den Duitschen nieuwsdienst, protest aanteekenen tegen de veroordee ling van Von Papen tot 8 jaar dwangarbeid. Von .Papen zal zijn beroep binnen 13° dagen indie nen bii het nog op te richter hof van eassatie inzake zuive ringsuitspraken. Dr. Loritz, mi nister voor de zuivering in de Beiersche regeering, zal bij de zelfde instantie onmiddellijk protest aanteekepèn, daar hij de straf te licht acht. IN dezen Vastentijd hebben, v - eiken dag een ander Evan gelie in de H. Mis. De Liturgie wil ons onderrichten, ons vor men en opvoeden tot volwaardi ge, bewuste Christenen. Van daag gaat het over de uitdrij ving uit den tempel. Onze Heer duldt niet, dat Zijn huis ontvnjd wordt. Zijn huis is heilig. Het is een huis van gebed. Als Onze Lieve Heer eens zichtbaar in ónze kerken kwam, zou Hij dan ook niet moeten optreden tegen velen om hun oneerbiedige hou ding? Knielt u werkelijk zooals het moet? Zit u fatsoenlijk? En waar bent u mee bezig, als u in de kerk bent? Zeker, God is on zichtbaar, maar Hij ziet u toch, ook van binnen! En waarom zijn onze kerken door de week zoo leeg? Twee jaar geleden, in den honger-winter, ja, toen kon men wèl bidden! Toén was O. L. Heer goed genoeg! Laten we niet ondankbaar wezen. Ga naar de H. Mis in dezen Vastentijd zoo veel ge kunt. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3