Huisvestingsprobleem de hoofdschotel Bloembollenkweekers voor vrijen handel Raadsvergadering te St. Maarten PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 28 Februari 1947 GEMEENTERAAD ALKMAAR Wethouder Coerts geeft cijfers UIT OUDE TIJDEN Begrootingen goedgekeurd DOODEN HERDACHT Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen, her dacht de raadsvoorzitter, prof. mr. Koelma, in een geïmproviseerde rede enkele dooden, die op de een of andere manier met het stad huis in betrekking stonden. Al lereerst herdacht hij den heer J. Schipper, oud-hoofd eener ge meenteschool; na de beteekenis van den heer Schipper als onder wijzer, paedagoog, ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als vereenigingsiman te hebben ge schetst, herdacht prof. Koelima onzen overleden collega D. A. Klomp, die bijna 40 jaar voor zijn krant de raadsverslagen maakte en die aldus de voorzitter met dien heer Schipper zijn warm enthousiasme gemeen had, waar het gold de belangen te dienen van de gemeenschap. Hoewel Klomp Bergenaar geworden was en voor zijn geliefd dorp zeer veel gedaan heeft, was hij toch door zijn joumalistieken arbeid Alk maarder, aan wiens werken voor de gemeenschap steeds met waar deering zal worden teruggedacht. Voorts herdacht de voorzitter den overleden oud-dijkgraaf van de Schenmeer, den heer C. Kramer Glijnis, die als zoodanig ook zijn zetel in het stadhuis had en die als vooraanstaand figuur uit de naaste omgeving van Alkmaar tot de stedelijke gemeenschap gere kend kon worden; ook voor diens werk op agrarisch en waterschaps- gébied uil te spr. woorden van waardeering. Tenslotte herdacht prof. Koelma in deze herdenkings rede op den avond van 27 Januari den slag in de Javazea en vroeg hij eenige momenten stilte, om hen te herdenken, die voor de nationale zaak daarbij hun leven gaven voor het vaderland. De raad had staande deze woorden van herdenking aange hoord. Ingekomen stukken Een scftrijven van de Ver. v. Chr. Onderwijs, met verzoek om medewerking voor aanschaffing schoolmeuibelen voor de Juliana- school werd in handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. Voor kennisgeving werd aan genomen een mededeeling van Ged. Staten, dat Prov. Staten het subsidie voor de restauratie van de Groote Kerk hadden verhoogd van f 108.750 tot f 128.250. Nadat met 17 stemmen d'e heer G. J. Maissan te Haarlemmermeer benoemd was tot gemeente-ont vanger (met 6 stemmen ÖP nr- 2 van de aanbeveling, den heer T. Regter te Soest) en de heer C. M. Breed benoemd was tot tijdelijk teeraar Engelsch aan het Murmel- lius-Gymnasium, ging de raad over tot het voornaamste agenda punt: Distributie woonruimte De voorzitter wees er op, dat in de vorige vergadering de alge- meene beraadslagingen over de bijlage, waarin een verordening over den werkkring en de samen stelling van de woningcommissie werd voorgesteld, waren beëin digd, zoodat hij thans voorstelde de verordening artikelsgewijze te behandelen. De heer C. Venneker (KVP) vond echter in ons artikel van Woensdag aanleiding het col lege naar de richtlijnen der com missie te vragen en naar hetgeen tot dusver door de commissie werd verricht. Er is een zeker onrecht in de gemeente over deze mate. rie en spr. zou het op prijs stellen als het college over de in - het artikel in 't Nw. Noordhollandsch Dagblad geutte critiek zijn mee ning wilde zeggen. Weth. Coerts (PvdA) wees n.a.v. onze critiek op den aan een politieken delinquent verleenden voorrang op een ministerieel voorschrift, dat aan politieke de linquenten, die voor de bevrijding in de gemeente waren ingeschre ven, een woning moet worden aangewezen, als zij uit de inter- neering zijn ontslagen, Spr. geeft toe, dat dit tegenover het publiek onaangenaam aandoet. Critiek op de commissie is altijd mogelijk; vooral als het gaat over de eerste periode; de commissie heeft thans een rapport over de richtlijnen samengesteld en zal in het ver volg de aanvragen der verschil lende groepen rubriceeren, voor gehuwden, a.s. gehuwden, groote gezinnen, noodzakelijke vestiging te Alkmaar zonder ruil-mogelijk- heid, revacué's en speciale nood gevallen; alle gevallen krijgen een volgnummer naar datum van DE MUREN VAN DE GROOTE KERK OP 28 FEBRUARI 1684 kwam men tot de ontstellende ont dekking, dat de bovenmuren van het schip in de Groote Kerk overhelden. Bij de steilers van het W. af bedroeg die afwijking gemiddeld 4^ duim. Eenige maanden later werden plannen gemaakt tot herstel, waarop een raming volgde van f 8000. Weer eenige maanden later werden er twee schooren ge plaatst, om het gevaar te be zweren, maar metingen, die twee jaren later werden gedaan, toonden, dat de afwijkingen grooter werden. Er is toen ver der niets meer aan gedaan en men meent te weten, dat bjj de jongste restauratie de s.chooren nog aanwezig waren. I aanvrage en bij toewijzing wordt in de meeste gevallen aan deze volgorde de hand gehouden, al is het natuurlijk niet mogelijk in alle gevallen de lijn strak aan te houden. Er is geregelde controle op de woningen, die geïnventariseerd worden; reeds is de Westerweg afgewerkt; tihans is men bezig met het Nassaukwartier. Getracht wordt de urgentste gevallen een beter onderdak of inwoning in de stad te geven. Op de vraag van den heer Ven neker, of de toezeggingen, die weth. Couwenhoven destijds deed, zijn nagekomen, antwoordde de wethouder, dat die toezeggingen niet gestand zijn gedaan, waarop de heer Asjes opmerkte, dat dit geen toezeggingen aan den raad, doch in een persconferentie be trof. Wethouder Coerts gaf voorts nog enkele cijfers over de werkzaamheden der commis sie van Juli tot 31 Dec. '46.. Er werden 1300 volledige hui zen toegewezen; in 515 geval len werd inwoning toegewe zen; 536 geëvacueerden wer den' afgevoerd; 265 geëva cueerden wonen nog in de gemeente; 100 gezinnen zijn via Rechtsherstel weer terug gekomen in het huis, dat zij vóór de bezetting bewoonden; 60 gerepatrieerden zijn ge huisvest, w.o. 8 in een vol ledig huis en 52 door inwo ning, terwijl tenslotte nog 35 oorlogsslachtoffers zijn ge huisvest. Amendementen C.P.N. Een amendement van de com munistische fractie, om B. en W. te laten beslissen voor zoover deze beslissing het directe belang der gemeente raakt, werd na be strijding d'oor wethouder Coerts en de raadsleden Hoytink en Kir. pensteyn verworpen met alleen de CPN-fractie vóór. Eenzelfde lot onderging een amendement van de communis ten, om de politieke partijen in de commissie te doen vertegen woordigen. Wethouder Coerts be toogde n.a.v. dit amendement, dat. de commissie, waarin de huiseige naren, het DBVO, Sociale Zaken, een jurist en nog enkele door den raad te benoemen personen zit ting züllen hebben, voldoende ge varieerd en deskundig kan wor den beschouwd; een te groote commissie zou maar traag werken. De heer vanderBorden (Prot. Chr.) protesteerde er te gen, dat het verzoek van de vak groep Makelaars om in de wo ningdistributie ingeschakeld te worden genegeerd werd. De com missie bewoog zich z.i. op 't ter rein van de makelaars, die niet uitgeschakeld mochten worden. Ook hier hield weth. Coerts een steekhoudend betoog door op te merken, dat de makelaars be slissingen zouden moeten nemen tegen de belangen der huiseige. naren, wier belangen zij voor staan, in; hij begrijpt niet dat de makelaars gebrand zijn op het iiondenbaantje, om in deze com missie te zitten. De makelaars kunnen nog steeds bemiddelen, doch spr. wenscht niet door ma kelaars te laten uitmaken, wie de woningen mogen betrekken De 100 huiseigenaren, die samen 1000 huizen hebben, zijn in de com missie vertegenwoordigd. Wethouder Bakker (PvdA) zag in het betoog van den heer v. d. Borden een pleidooi voor eigen standje en niet het dienen van het gemeentebelang; een juiste wo ningdistributie is niet gediend, vond hij, met inschakeling van de makelaars. De heer Van der Borden schermde nog met een rapport over den gang van zaken te Haar lem, doch hij bleef alleen staan, zoodat het er niet naar uitziet, dat het verzoek van de vakgroep eenig succes zal boeken. De verordening werd hierna artikelsgewijze behandeld en al dus vastgesteld met de commu nisten tegen. Een motie-De Wilde. Bij het voorstel, om aan het personeel van hetvoorbereidend lager onderwijs een overbtug- gingsloelage te geven hield de heer De Wilde (PvdA) een plei dooi voor de verbetering van de salarissen dezer leerkrachten, die z.i. veel te laag waren. Een Hoofd van een fröbelschool heeft een minimum van f 128.en een maximum van f 158.per maand; een gewoon onderwijzer bij het fröbelonderwijs resp. f 69.en f 99.per maand, hetgeen lager is dan het loon van menschen met een minder-verantwoorde- lijke taak. Hij diende een motie in, waar in B. en W. werden uitgenoodigd met voorsteilen te komen tot ver. betering van de salarissen van het personeel bij het fröbelonderwijs; de motie werd aangenomen en de overbruggingstoelage goedgekeurd Tenslotte werd besloten tot uit breiding der dagcursussen aan de Ambachtschool met cursussen voor onderwijs in betonwerken, schoenmaken en scheepsbouw- kunde. Het bedrag per leerling, bedoeld in art. 55bis der L.O.-wet werd voor 1947 bepaald voor wat be treft het openbaar gewoon lager onderwijs op f 20.70; het openbaar voortgezet gewoon lager onder wijs op f 19.86, verhoogd met f 0.75 voor de leerlingen, die on derwijs ontvangen in handen arbeid en huishoudkunde; voor het openbaar uitgebreid lager on derwijs op f 23.74. De Raad ging hierna in comité. Weer een v'otbrug- slachtoffer Toen een vrachtwagen van de fa. Italiaander, groentengrossier te Amsterdam, de oprit van de Koedijker vlotbrug wilde ne men, schoof die plotseling terug onder het houten vlak, zoodat de wagen er door zakte. Na ijlings te zijn leeggehaald kon de situatie worden overzien, waarna bleek, dat er een en an der behoorlijk was gekraakt. Een zware truck trok later de auto weer op het normale rij- dek. Het schijnt noodig, dat de brug behoorlijk zal moeten wor den nagekeken, wil men niet telkens voor deze feiten komen te staan. BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Paul P. J. v. Bernard P- C. Timmermans en C. G. A. v. Lin. Ondertrouwd: Leonardus W. Bur gering "n Elisabeth T. Hazeveld; Hubertus J. Smit en Geertruida Stafecki; Jan Leutscher en Maria Roskam; Pieter H. Swier en Lena J. de Korver; Laurentius A. Res en Alida C. M. M. Lohman; Cornelis G. Wilbrink en Maria C. A. Ilbrink; Gerbrand N. Kroon en Louise G. T. te Kloese; Meinardus L. Winder en Catharina Kieft. Gehuwd: Johannes Groen en Eli sabeth Moorman. Katholieke Arbeiders Beweging Deze week zijn bij alle leden thuis bezorgd de programma's die tevens toegangbewijzen zijn voor de op Maandag 3 Maart a.s. in het Gulden Vlies te houden filmavond van Herwonnen Levenskracht. Mocht door een of andere oorzaak een lid van de onderstaande afdee lingen geen programma hebben ontvangen, dan kan alsnog een programma worden gehaald op Za terdag 1 Maart van des middags 2 tot 6 uur aan het adres Metiusstraat 2. Toegang hebben de leden van de volgende Afdeelingen. 1. Afd. Transportarb. 2. Afd. Handels-, Kantoor- en winkelbedienden. 3. Afd. Bouwvakken. 4. Afd. Houtbe werkers. 5. Afd. Metaalbewerkers. 6. Afd. Werkmeesters, 7. Afd. Siga renmakers, 8. Fabrieksarbeiders, 9. Afd. Landarbeiders, 10. Typografen, 11. Afd. Bakkers, 12, Post, T.T., 13. Afd. St. Raphael, 14. Overheidsper soneel, 15. Gewone leden, 16. St. Christoffel, 17. Kellners en Musici en natuurlijk ook de Kajotters. Al de leden van deze afdeelingen zijn niet alleen welkom. Het be stuur verwacht ze dan allen te zien. Binnenbrand Terwijl de heer Braak, Hekel- straat 28, gisteren bezig was met- zijn verhuizing hij was juist in gezelschap van. zijn vrouw met een vrachtje inboe del naar Hoorn brak brand uit in de woonkamer van het huis, dat zij des morgens verla ten hadden. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met een fiksche straal het felle brandje in de huiskamer te blusschen, zoodat de brand tot dit woonvertrek beperkt bleef. Er stond nog eenig huisraad, o.a. een piano en een radio, in deze huiskamer, die een prooi der vlammen werden. Vermoe delijk vindt de brand zijn oor zaak in de brandende kachel. Hoewel de brand zich ernstig liet aanzien, werd door het vlug ingrijpen van de brandweer er ger voorkomen. DE ZEEVERKENNERS IN ACTIE Ter gelegenheid van de herden king van de slag in de Javazee heb ben de zeeverkenners van de „Don Boscogroep" alhier het initiatief ge nomen voor een maritieme tentoon stelling, die in het bijzonder is ge wijd aan de helden uit deze be roemde zeeslag en in het algemeen aan zeevarend Nederland. Het Patronaatsgebouw Varne- broek is daartoe ingericht met een groot aantal herinneringen aan de Nederlandsche Marine in vredes- en oorlogstijd, met verschillende mo dellen van zeiljachten, galjoenen en motorjachtontwerpen en met foto materiaal, betrekking hebbend op Karei Doorman, zijn mannen en schepen. Tevens is er een keur van marine-boekwerken en tijdschriften tentoongesteld. Vooral de jongeren onder Alk- maar's burgerij zullen hier iets in teressants vinden en leerzaams met betrekking tot de zeevaart en de marine, waardoor Nederland steeds groot geweest is. Het initiatief is een spontane uiting van actie onder de verkenne rij, van welke er meer gewenscht zijn. Ter nagedachtenis aan den groo- ten Schout bij nacht zal a.s. Zondag de zeeverkennerstroep omgedoopt worden in „Karei Doorman troep". De Commandant van het vlieg kampschip „Karei Doorman", die was uitgenoodigd kon tot zijn spijt niet aanwezig zijn, maar schriftelijk betuigde hij de jongens dank voor de uitnoodiging en sloot tevens de invitatie in, om'met de heele troep zijn schip te komen bezichtigen De tentoonstelling, die tot des avonds 9 uur toegankelijk is, zal ongeveer een week open blijven. Woensdlagmiddag kwam de Raad der gemeente Sint Maarten voor het eerst bijeen onder voor zitterschap van zijn nieuwen bur gemeester, den heer P. J. Korver, met een wel zeer uitgebreide agenda. De voorzitter opende met woor den van welkom, hieraan tevens den wensch toevoegend van een prettige samenwerking. Van de ingekomen stukken en mededeelinigen, welke in vlot tempo werden afgewikkeld, ver melden wij een schrijven van het wnd. Hoofd van het Prijzenbu- reau te Alkmaar, waarin werd medegedeeld, dat geen bezwaar bestaat tegen de prijzen voor den aankoop van diverse perceelen grond voor het Wonimgbouwplan 1947. Tevens wordt besloten de plaatselijke Politieverordening in zooverre te wijzigen eij aan Ie vullen, dat daarin een arti kel wordt opgenomen, waar. bij aan nader door B. en W. aan te wijzen leerkrachten bij het Openbaar en Bijzonder Lager Onderwijs politioneele bevoegdheid wordt gegeven, zulks in verband met de bal dadigheid der jeugd. Van Ged. Staten is de eerste begrootingswijziging 1946 terug ontvangen met verzoek tot aan brengen van enkele wijzigingen. Hiertoe werd overgegaan. Vervolgens wordt die tweede begrootingswijziging 1946 vastge steld. Hierna stellen B. en W. voor tweee raadsbesluiten vast te stel len. De eerste, waarbij P. Breed1 van 2en tot 3en ambtenaar van den Burg. Stand wordt benoemd op een bezoldiging van nihil, ter wij! in het tweede besluit cfe héér P. J. Korver van 3den tot 2den ambtenaar van den burgerlijken stand wordt benoemd op een be zoldiging van f 25.Aldus be sloten. Vervolgens komt aan de ordle de vaststelling van de begrooting voor het dienstjaar 1947. Zij is onderzocht door een commissie bestaande uit de raadsleden be halve de wethouders en geeft de onderstaande cijfers aan: Ontvangsten en uitgaven ge wonen dienst f 68.618, onvoor zien f 1510.36, reserve f 15.000, hetgeen wordt overgeschreven naar hoofdstuk XV van den kaïpi- taaldienst. Ontvangsten en uit gaven kapitaaldienst f 24802.42. De begrooting wordt conform vastgesteld. In verband met de begrooting komt dan een besluit tot vast stelling van het bedrag per leer ling voor het o.l. onderwijs. Het bedrag per leerling, beloelcf ,in art. 55bis, eerste lid der L.O.-wet 1920, dient bepaald te worden op ■f 12.38 voor 1947. Aldus wordt be sloten. Een verzoek om voorschot over eenkomstig art. 103, 6e lid, der L.O.-wet is ingediend door de Vereeniging tot stichting en in standhouding van een School met den Bijbel te Stroet. Dit voorschot zal aan het einde van elk kwar taal worden uitbetaald. Aldus wordt besloten. Het voorstel tot goedkeuring van de begrooting van het Alge meen Burg. Armbestuur, dienst jaar 1947, werd aangenomen. Vervolgens komt aan de orde een voorstel van B. en W. (ot ver hooging vande subsidie in het exploitatietekort (f 140.000) van het Centraal Ziekenhuis te Alk maar. Volgens het geprojecteerde plan van bijdragen voor 10 jaar komt de subsidie voor deze ge meente op f 900 per jaar. B. en W. stellen voor de subsidie voor ten hoogste 2 jaar te verleenen en zich nader te beraden over 't bedrag. Een desbetreffend voor stel van B. en W. om de~bijdrage te bepalen op f -700 wordt met 5 tegen 2 stemmen verworpen, ter wijl een voorstel om dit op f 600 te bepalen met 6 tegen 1 stem wordt aangenomen. De raad gaat vervolgens ac. coord met het voor-stel van B. en W. om den burgemeester van Koedijk voor te dragen voor re gent van het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar in de vacature-C. Ha ringhuizen. De verordening op de heffing van een brandverzekeringsbelas ting, oorspronkelijk verleend tot 1 Januari 1947, wordt nu <ip voor stel van B. en W. verlengd. Van de rondvraag werd o.a. ge bruik gemaakt door den heer Paariberg, die graag een verzoek zou zien gericht aan de Naco of de bussen weer kunnen gaan rij den én tevens om enkele diensten op andere tijden te laten rijden, om op een goed tijdstip in Alk maar te kunnen zijn Dit verzoek zal worden gedaan. De heer Kla ver zag zich gaarne nader inge licht over de tewerkstelling van werkloozen in de Wiëringermeer. De voorzitter lidht dit nader toe. Hierover ontsponnen zich eenige debatten. De heer Boes heeft vernomen, dat diverse gemeenten een toe wijzing turf hebben gekregen. Is dit hier niet mogelijk. Voorzitter deelt mede, dat diverse pogingen zijn gedaan, doch-dat sleeds nul op het request werd verkregen. De heer Boes zag gaarne een telefonisch alarmsysteem voor deze gemeente. Voorzitter zegt toe een bespreking hierover met den brandweercommandant te zullen hebben. De heer Schuijt vraagt of er een vaste norm voor overbrugging is en of aftrek van inkomsten wordt berekend. Sloof licht dit nailer toe. UITSLAG OPENBARE VERKOOPING .ALKMAAR. Ten overstaan vari Notaris G. A. Verkade had in Café Bos gistermiddag een open bare verkooping plaats van diverse perceelen. Opgehouden werden de percee len Spoorstraat 87 (geboden: f 4550.Spoorstraat 39 en Boe zemsingel 10 (geboden: f 2790. Woo-nhuis met erf, Eendracht- straat 16, groot 1.66 A„ verhuurd voor f 5.per week; kooper D. Ursem, H.H.Waard, voor f 3500.— (max.prijs). Woonhuis met erf, Nieuwlan- dersingel 34, groot 60 cA.; ver huurd voor f 2.85 per week; koo per G, P. van Beekum (huurder) voor den maximum-prijs van f 1600.—. Woonhuis met erf, Koningsweg 85, groot 61 cA., verhuurd voor 4, 3.25 per week;* kooper F. v. d. Brink voor den maximumprijs van f 1400.(geboden f 1500. Negen huizen met erven, Wil demanstraat nrs. 17 t.m. 25, sa men groot 5.50 A. Gezamenlijk verhuurd voor f 21.80 per week; kooper D. Seybel, Alkmaar, voor f 5700.—. L T B AKERSLOOT.'— Onder groote opkomst hield de L.T.B. zijn jaar vergadering. De Voorzitter opende met dank aan God voor het vele goede in het afgeloopen jaar, daar bij de hoop uitsprekende voor het komende, speciaal dat door hen die daarover gesteld zijn, begrepen zal worden, dat de bodembewerker die zijn plicht vervult, ook het recht heeft op eerlijke en rechtvaardige behartiging van zijn levensbelan gen en die van z'n bedrijf. Het jaarverslag van Secr. en Penningm. toonde vooruitgang in het organisatieleven. Aangespoord werd als echte positieve Katholieke Boeren en Kweekers dit te uiten door zijn standsorganisatie te steu nen en te versterken. De hoop werd uitgesproken, dat afbrekers en lifters eindelijk eens tot betere gedachten en daden zul len komen, ze zijn hier nog maar al te veel helaas. De aftredende bestuursleden J. Teeling en Jac. Swart werden her kozen, in plaats van P. Meijne, d(e zich om gezondheidsredenen nipt meer herkiesbaar stelde werd geko zen W. Swart Rz. Als Voorzitter werd met groote meerderheid gekozen P. Schouten Jz Na de geanimeerde behandeling der uitgebreide agenda werden eenige nuttige gebruiksvoorwerpen verloot. De G. Adviseur en Voorzitter dankten tot slot den scheidenden Voorzitter voor alles wat door hem in onze Vereeniging voor de goede zaak is gedaan vooral in moeilijker tijden. WIT GELE KRUIS HEEEHUGOWAARD. Het be stuur van het Wit-Gele Kruis al hier benoemde in zijn Maandag avond gehouden vergadering tot wijk-kraam verzorgster mej. G. Dekker te Schagen. Het ligt in, de bedoeling met deze wijk-kraamver- zorging op 1 Mei as. te beginnen. Deze dienst zal voorloopig bestaan uit het "erleenen van deskundige kraamhulp aan moeder en kinj gedurende 10 dagen na de bevalling en wel door een ochtend- en na middag-beurt. Indien van deze hulp een ruim gebruik kan worden ge maakt, hetgeen bij het hoog geboor tecijfer in Heerhugowaard verwacht mag worden; zullen z.m. nog in den loop van het jaar nog 1 of 2 gedi plomeerde kraamverzorgsters in dienst worden genomen. Het be stuur stelde de volgende tarieven vast voor 10 dagen kraamhulp: Om en minvermogenden f15.Inkomen per gezinslid van f300 tot f500 per jaar f17.50. Bij een inkomen van f500 tot f700 per gezinslid per jaar f20 en daarboven f25. Bij een gemiddeld inkomen kan men dus gedurende 10 dagen voor fl.75 per dag deskundige kraam hulp bekomen. Het bestuur besloot nog om op Vrijdag 7 Maart 's avonds kwart over acht in de zaal van v. d. Hei ligenberg een voedings-voorlich- tingsavond te houden, toegankelijk vooral voor de huismoeders en meisjes boven 16 jaar. Tenslotte besloot het bestuur om pogingen te doen tot aanstelling van een maatschappelijk werkster, spe ciaal voor de kraamzorg en de ge zinshulp, welke laatste in parochi eel verband is georganiseerd. Aan het gemeentebestuur zal medewer king worden verzocht. Het Wit-Gele Kruis hoopt in het a.s. voorjaar ook te kunnen begin nen met een consultatiebureau voor kleuters, waaraan groote behoefte bestaat. SCHOORL EEN KORTE RAADSVERGADE RING Maandagmiddag had de Raad een ccmité-vergadering, welke slechts enkele minuten een openbaar ka rakter had. Bij de opening memoreerde de Voorzitter, Mr. C. A. J. Jochems, de prettige samenwerking in den Raad en sprak den wensch uit, dat dit zoo steeds mag blijveq. Hierna kwam aan de órde het eenigste punt van behandeling: Voordracht van B. en W. tot benoe- ming van een onderwijzer aan de O. L. School te Groet, waartoe in overeenstemming met den Inspec teur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Den Helder en het Hoofd der School de navolgende voor dracht is opgemaakt: 1. W. Koeman te Amsterdam; 2. H. W. J. Mannes sen te Krommenie; 3. H. Westdorp te Hardinxveld. Met algemeene stemmen werd no. 1 van de voordracht gekozen. Bij de rondvraag kwam het sneeuwruimen ter sprake. De Raad betreurde het, dat zoo weinig ge meenschapszin en sociaal gevoel bij de ingezetenen aanwezig was. Een oproep tot de steuntrekkers had de eerste week gunstige gevolgen in dien zin, dat een veertigtal personen aan het werk ging, doch de tweede week was dit aantal tot vier geslon ken. De reden hiervan was, dat de arbeiders van meening waren, en terecht, dat ook anderen, die ten- Ook de saneering moet weg Op een druk bezochte verga dering in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem, hebben de bloembollenkwee kers geprotesteerd tegen de huidige overheidsmaatregelen 'ten aanzien van de kweeke- rijen. De heer P. Bakker Mzn. uit Enkhuizen trad als voorzitter op en rekende de aanwezigen voor, dat de bollenexport van 50 mil- lioen gld., door allerlei druk kende lasten in feite terüg te brengen is tot een bedrag van 12 millioen gld De sane.ering noemde de heer Bakker een dwaalleer. Met kracht pleitte hij voor vrijen handel en vrije teelt. De voor zitter van den onlangs opge- richten „Kleine en Jonge Kwee kers bond", de heer G. Ver schoor uit Sassenheim, wilde een resolutie aangenomen zien, waarin o.m. het "vrijlaten van de bloembollenteelt voor erken de vakgenooten wordt geëischt en waarin verder wordt aange drongen op de stichting van een „Egalisatiefonds" ter vervan ging van het bestaande Sur- plusfonds, zulks als een spaar pot voor de magere jaren. Bo vendien wilde hij het betrokken bedrijfschap zoo spoedig moge lijk laten verdwijnen. De heer A. Nuyens, uit Lim- men, wees op het steeds toene mende gevaar van verplaatsing der Nederlandsche bollencultu- res naar het buitenland. Tenslotte aanvaardde de ver gadering het voorstel een mot'" te zenden aan den minister, den ministerraad en het parlement In deze motie wordt critiek ge leverd op den huidigen gang vort zaken, 'de financieele posit van tallooze kweekers en de maatregelen in verband mot het exporteeren van Neder landsche bloembollen. De motie dringt voorts aan op een spoe dige liquidatie van alle belem merende maatregelen in het bloembollenVak. gevolge van de weersomstandig heden hun werk niet konden ver richten, wel konden helpen sneeuw ruimen. Intusschen zit Schoorl op vele plaatsen ingesneeuwd, tot ongemak van allen. Als een ieder die hier voor ruimschoots tijd heeft, een paar dagen zou willen helpen, waren de wegen in een wip weer sneeuw vrij. Boeren, tuinders, arbeiders, de handen inéén; als gij begint komt uw buurman wel helpen. HARDRIJDEN OP DE SCHAATS Op de schitterend gelegen ijsbaan aan den Laanweg werd weer een wedstrijd georganiseerd in hardrij den voor mannen. Een ruim dui zendkoppige meqigte was getuige van een felle strijd, die menig span nend moment opleverde. Een 25-tal deelnemers verscheen aan de start. Er waren 4 prijzen beschikbaar, res pectievelijk van f125, f65, f25 en f10, benevens een premie van f10 voor de snelste rit. De favoriet N. Pronk, had het thans hard te verduren door een ploeg hardrijders uit Wie- ringen. Hoewel het bochtenwerk van Pronk zijn weerga niet vond, kon dit de Wieringers, die als het ware door de bochten hobbelden, niet verhinderen hun voorsprong te behouden. De Bergenaar P Dekker, die steeds sneller begint te rijden en een goed uithoudingsvermogen be zit, gaf zeer goed partij. Dat snel werd gereden, moge blijken uit het feit, dat het snelsUÉ rit werd gemaakt in 46.8 sec. door Rotgans uit Wieringen (420 meter ronde baan). De uitslag was: 1. Rotgans, Wie- ringen; 2. Mulder, Wieringen; 3. Pronk, Schoorldatn; 4. Dekker, Ber gen. URSEM. Biljartwedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van het district Rond de Schermer; hoofdklasse en le klasse; gehouden in lokaal KaaJj i'e Groot_Sehermer: Car. Beurten Gemidd. G Jonker 189 29 6.57 cadre G. Oudejans 200 29 6.89 P. Koelemey 139 43 3 23 J. Oudejans éoo 43 4.65 G. Jonker 225 49 4 69 cadre J. Oudejans 160 49 3.26 P. Koelemey 158 30 5 26 G. Oudejans 200 30 6.66 J Schipper 158 19 8.71 C. Zomerdijk 225 19 11.84 cadre W. de Boer 143 31 4 61 P. Oudejans 200 31 6.45 J. Schipper 200 39 5.12 P. Oudejans 143 39 3.66 W. de Boer 140 13 10.76 C. Zomerdijk 225 13 17 30 cadre Hoogste serie door C. Zomerdijk: 70 car. 2e klasse gehouden in lokaal Freiture te Schermerhorn: Car. Beurten GemiddL T. Dekwitz 121 44 2 75 D. de Boer 150 44 340 H. Stam 150 44 3 40 P. Grasboer 107 44 2 45 D-. de Boér 119 38 313 P. Grasboer 150 38 3 94 H. Stam 150 31 1 4 83 T. Dekwitz 89 31 287 P. Oud 134 43 *3 19 P. Renooy 150 43 4.38 N. Kuyper 128 38 336 H. v. Truijèn 150 83 3.94 P. Oud lil 37 3 H. v. Truijen 150 37 405 N. Kuijper 150 28 5 35 P. Renooy 133 28 4.75 BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Mar- rigje Hendrika, dochter van G. H. van Tongeren en van J. Biersteker; Dirk Cornelis zoon van D. Kobes en van A. Pels. Ondertrouwd: Simon Buis oud 28 jaar en Marie Noome oud 21 jaar. Getrouwd: Klaas van Twisk oud 24 jaar en Pieternella Dina Wisse oud 23 jaar. Overleden: Neeltje Nota oud 64 jaar, echtgenoote van W. A. van den Broek, overleden te Purmerend; Durk Kampen, oud 69 jaar, echtge noot van W. van der Ploeg, overle den te Purmerend; Hendrik Jan van Dok, oud 67 jr., echtgenoot van G. Blom. BURGERLIJKE STAND DE RIJP. Geboren: Wilhelmus Cornelis Maria, zoon van p. Bank en Elizabeth Catharina Sinkeldam; Cornelis Mangenus zoon van A. van Petten en D. van Petten; Gerrit Pieter Bernhard zoon van P. Kwel- dam en M. Nels; Cornelis zoon van J. Bunschoten en A. Marrees. Overleden: Pieter Schouten, 77 jaay, weduwnaar van Adriane van Huider. Dorpentocht Ijsbond Holl. Noord kwartier Zondag 2 Maart organiseert de IJ. H. N; een twaalf dorpen en merentocht over een afstand van 65 kilometer. De start vindt plaats in hotel Assemburg te Assendelft en in de route is ook het Alkmaardermeer opgeno men. De start voor de wedstrijd rijders is om tien uur. De tour rijders kunnen vanaf half elf starten. Sneeuwploegen zullen de banen sneeuwvrij houden. Alleen de dooi kan spelbreker zijn. SCHAGEN MARK I et VERZICHT Dank zij het vrij zachte weer was er Donderdag een flinke publieke belangstelling voor de markt, maar het handelsverloop was daaraan stellig niet evenredig. Integendeel over alle richtingen valt een terug loopend prijsniveau waar te nemen. Dit was wel het sprekendst in de rubriek versche koeien. Ondanks de vrij ruime aanvoer kwamen^prac- tisch geen verkoopen tot stand. De beste koe van de mgrkt bracht slechts f515 op. Het gemiddelde was dan ook pl.m. f350 tot 500. Hieruit blijkt wel dat de prijzen met spron gen zijn gedaald. ©ok de schapenhandel ontwikkel de zich uitermate stug. De prijzen bleven vrijwel onveranderd f35 tot f55 voor overhouders en f75 tot flOO voor de beste fokschapen. Van handel in gelde koeien kon vrijwel niet gesproken worden, aan gezien het grootste aantal dezer dieren op de leveringsplaats be landde. Pinken prijsden ongeveer f145 tot f180. De biggen bleken ook moeilijk te plaatsen. Men sprak van f 19 a f35 per big. Oude kippen bleken iets meer ge vraagd. Hiervoor werd f4 a f5 per st. betaald. Konijnen minder. Hoog ste prijs voor een vet konijn was fll. Geiten f35 tot f65, handel slecht. Vandaag waren er veel paarden. Afgezien echter van de enkele slachtpaarden, waar slager de Ruij- tef wel raad mee wist, werden er practisch niet verhandeld, zoodat de handelaars ze meerendeels onver- richterzake mee terug konden ne men. Summa summarum een slechte dag voor hen die met deze handel hun broodje moeten verdienen. ANNA PvAULOWNA Ver loren een portefeuille inhouden de een bedrag van f 125. (Ingezonden) DE WONINGNOOD In uw blad van 26 dezer schreef u over den woningnood; naar aan leiding hiervan zou ik graag het volgende willen opmerken. Onder- geteekende woont op een zoider in deze stad van alle ongemakken voorzien; o.a. geen gas, geen keu ken. Aan de Wildqgianstraat kwam een kleine woning leeg; ik vroeg vergunning mij daar in te vestigen, doch kreeg ten antwoord, dat de woning was toegewezen aan een oud echtpaar; nog drie maanden nadien stónd de woning leeg. Toen kwam er een gezin uit Egmond aan Zee in; destijds naar Alkmaar ge ëvacueerd en geherevacueerd naar Egmond, maar...men woonde liever in Alkmaar. Ik schreef een brief aan jen burgemeester en be schreef den toestand, waarin ik en mijn vrouw leefden op dezen zol der, er een attest van den dokter aan toevoegend, dat met het oog op onze gezondheid woningverbetering gewenscht was. Ik kreeg afwijzend antwoord. Als er dan zoo'n woninggebrek is in Alkmaar, waarom wijst men dan een gezin uit Egmond een woning toe, waar de woningen voor een heel jaar aan de badgasten worden ver- huurd; m.a.w. leeg staan. Met dank voor de opname: P. Bakker, Westerburgstr. 10 (op zolder) M.lt., Naar aanleiding van Uw artikel over den Woningnood deel ik U mede, dat op de Laat al sinds een jaar leeg staan de woningen van den heer Joh. Kuiper en de si garenwinkel van den heer Smit. (Wat de woning van den heer Kuiper betreft, hebben wij destijds al bericht, dat hierin een R.K. Mi- litair Tehuis gevestigd zal worden. Red. NNHD)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2