OVER WILDE IJSSCHOTSEN NAAR DE LENTE Het goddelooze communisme EEN UURTJE TELEX AKKERBOUWPRIJZEN EN BELASTINGPUZZLES De nieuwe groentenprijzen NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 28 Februari 1947 3 Levenswijsheid in 'n zonnestraal J Quatertemperdagen Ook hier stapelt de conflictstof zich op Positie Nederlandsche passagiersschepen „Gerard Dou" 27 Febr. 4 uur van Amsterdam naar Batavia (8 uur van IJmuiden), wordt 11 Maart te Port Said ver wacht. „Kota Baroe", Rotterdam Java, 26 Febr. om 9 uur van Suez. „Tabinta", RotterdamNew- York, passeerde 23 Febr. Dun- eeness. 9 VREEMDE ZIEKTE TE GOES Reeds een doode te betreuren In het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes hebben zich sedert enkele dagen ernstige ziekteverschijnselen voorge daan, zoowel onder het ver plegend personeel als onder de patiënten. Zes verpleeg sters en enkele patiënten zijn aangetast door een ziekte, waarvan jnen de diagnose nog niet heeft kunnen vaststellen- Een der verpleegsters is reeds overleden, terwijl de toestand van eenige patiënten zeer ern stig is. De hulp is ingeroepen van den internist prof. dr. J. Mulder uit Leiden. De verschijn selen doen denken aan die, welke zich voordeden bij dè ty- phusbesmetting, welke kort ge leden na een bruiloftsmaal te Amsterdam onder meer eenige leden vdn het gezin van prof. dr. K. Miskotte ten grave sleepte. X Dagbladstaking te Kopenhagen De typografen te Kopenhagen zullen Zaterdag in staking gaan, omdat de onderhandelingen over loonsverhooging zonder resultaat waren gebleven. Slechts de sociaal-democrati sche en communistische bladen zullen verschijnen. De slachtoffers van het vliegongeval bij Brisbane Het onderzoek naar de licha- ifien der slachtoffers van de Woensdag ten Zuidoosten van Queensland in zee neergestorte Nederlandsche Dakota wordt door hooge zee en slecht weer bemoeilijkt. De slachtoffers zijn drie Nederlanders en 3 Austra lische employé's van het Neder landsche leger. Allen waren te Brisbane woonachtig. De namen der Nederlandsche slachtoffers zijn: luit. H. Smits van Burgst, sergeant-majoor S. Rookmaker en sergeant-majoor H. Bekema. Allen waren gehuwd. Vier prinsesjes. De prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet hebben veel belangstelling voor haar jongste zusje, prinses Marijke. (Door een misverstand kon <Je2e foto gisteren niet opgenomen worden.) ^OG STEEDS waait er over de lage landen langs de kust een scherpe winterwind, die soms even naar het Westen draait, maar den, geschrokken van zijn eigen overmoed, weer vlug terugspringt naar den Oosthoek. En de menschen kruipen weer huiverig weg in hun kragen en duiken angstig onder hun bivak mutsen, in de hoop de warmte nog een poosje in de naaste om geving te kunnen houden. Het kan ook niet anders, want overal, liggen de sneeuwbergen nog opgestapeld en men beweegt zich tusschen ijsmuren, die aandoen als een tempel, gewijd aan den strengen Wintervorst. En tochErgens in een verborgen hoekje wacht de lente op het geschikte oogenblik om te voorschijn te komen. Nee, natuurlijk, u kunt dat nie' gelooven, 's avonds bij uw kachel, die steenkoud onder den schoor steen staat en nog minder gelooft u het, wanneer u 's morgens, pas uit de veilige warmte van uw bed: de snerpende kou tegenkomt. Die maar zoo'n bee'je de spot drijft met dat kille menschengedoe. Maar er waren een paar ster velingen, die eventjes de kleine fee van de lente ontmoetten, er- j gens verloren in een duinpan, en wachtend op haar tijd. De menschen zijn dikwijls veel te ongedurig en zien haar daar om over het hoofd. Maar die twee stervelingen voelden zich als de kleine Johannes,, die ook op zoek ging naar de fee van zon en blij. heid en hij vond haar, na een moeilijken tocht met zijn kinder roeiboot. Zij vonden de lente na een kleine voetreis over wilde ijs- schotsen en door sneeuwtunnels, die langs dë wegen opgebouwd waren tot forten en barricaden. Het sprookje diende hen als gids. Op de hoogste duintop in Eg mond aan Zee stond een uitkijk toren, omringd door witte en don- toen kon men bidden. Alleen s Zon dags doen zooveel katholieken hun „plicht" (het afschuwelijke woord!), omdat het nu eenmaal „moet"! In de week, 's morgens en 's avonds: leege kerken! We hebben onze ver- eenigingen maar lijden zij niet aan geestelijke bloedarmoede? Waar is bij cns die bezieling, die warme geestdrift, die vurigheid en die ijver die ons een voorbeeld doen zijn? Christendom is geen doodgravers beweging. Christendom is vreugde. Vreugde om de zekerheid van onze verlossing in en door Christus Maar dan moeten wij ons ook als verloste menschen gedragen. Dan'moet blij ken, dat Chri3tus in ons leeft. Dat ons Christendom oprecht is en geen huichelachtige kwestie van naam alleen. Er staat in het laatste Boek van de H. Schrift, de Openbaring van Sint Jan. een woord van God, dat in staat moest zijn cns wakker te schudden vóór het te laat is: „dat gij koud waart of warm één van de twee! maar nu ge lauw zijt, zal Ik u uitspuwen uit Mijn mond"! Dat ons „mea culpa" eerlijk weze! Beginnen wij de wereld te verbete ren met de verbetering van ons zelf. Terug naar God! D. S. E. (Vervolg van pag. 1). Wat zien wt) inderdaad? Wij behoe ven heusch niet ver te zoeken. Zelfs onze allernaaste omgeving', de plaats waar wij wonen, het bedrijf, de werk_ plaats, het kantoor waar wij onzen werkkring hebben, toont het trieste beeld van de ontreddering en verwor ding, die vrijwel algemeen heerschen. U luistert op Zaterdagavond ongetwij feld naar het Lichtbaken van onzen katholieken radiopriester De Greeve, die de wondeplekken, de verrotting: het bederf van onzen tijd vrijmoedig blootlegt en de dingen en toestanden als een onverschrokken geneesheer met naam en toenaam durft te noemen. Is vooral niet het huwelijk onder mijnd? Wordt niet de vrouw, de moe der, het meisje in het heiligste en schoonste van haar persoonlijkheid neergehaald en aangerand? Zet slechts één Zaterdagavond uw radio aan en u- zult met afgrijzen hooren wat de "we reld'' is. En dat is de wereld waar wij in leven; waar wij dagelijks mee te ma ken hebber». Ge kunt ze zelf wel op noemen, de gezinnen, waaT het gezins verband moedwillig' kapot is gemaakt door echtbreuk en ontrouw, waar het kind wordt vermoord nog vóór het 't levenslicht heeft mogen aanschou wen, waar heel het leven is ingesteld op materieele; aardsche genietingen zonder dat ooit een gedachte aan hoo- ger dingen dit zinnelijk bestaan op heft boven zijn onwaardig dierlijk niveau Het zijn de menschen van lust en g'enot alleen, van eten en drinker^ van uitgaan en fuiven, van dansen en sportverdwazing, in hun bontmantels en dure kleeding gepleisterde graven: van binnen vol verrotting en bederf: ondanks hun geverfde gezichten en ge soigneerde haren. De menschen die het zoo nauw niet nemen; die met hoogmoedige spot neerzien op wie het leven anders beleven dan zij. De men schen, die geestelijk even afgestompt en dom zijn als hun uiterlijk een en al valsche schijh is van brillanten en schmink, die als eenige bagage in hun bekrompen hersens meedragen wat een gewetenlooze pers; een roode krant, eer: van vorm en inhoud bedenkelijk romannetje hun als beginselen voor houdt. Men ontmoet dergelijke, armtie rige wezens overal. Zij wonen in de arbeiderswoningen net zoo goed als in de keurig-gestileerde huizen van de nieuwere stadswijken, waar het jonge leven wordt verjaagd. Neen, dit is geen al te zwart- geteekend beeld van de verwoes- ting-n, die het moderne heidendom, het Comrpunisme, óveral aanricht. Wees eerlijk wat ziet ge rondom u bij hen, die zich niet meer door de christelijke beginselen laten lei den? En welke is de invloed, die het moderne heidendom met zijn geest van genot en verweekelijking heeft in onze eigen Katholieke kringen? We behooren op de eerste plaats de hand in eigen boezem te steken. Cok bij ons is helaas zooveel dat strijdt met onze waardigheid als ge- doopten, dat in lijnrechte tegen spraak is met wat wij gelooven en als christenen verplicht zijn te doen. Wh komen tekort tegenover God. Tijdens den oorlog, toen razzia's, wegvoering, hongersnood dreigden, kere landschappen en omdat die twee nuchtere schepselen op zoek waren naar ijsvelden, die moes ten drijven in de Noordzee klom men ze langs de ontelbare trapjes naarboven, steeds hooger tegen het duin, op en steeds hooger langs de torentrap. En daarboven was de ontdek- Een ongewoon weerpraat- je; want onze redacteur kreeg een uitnoodiging van de lente voor een kort bezoek. En hij vond haar via sneeuwtunnels en ijsschotsen. V king van de natuur. Zoo ver het oog zag klommen de witte vlekken tegen die hori zon en priemde zich het groen van denneboomen en helmgras door le sneeuwmassa. Recht vooruit blonk het kleine Egmond in een stralenbundel van zon over de roode, grijze en doffe daken, speelde door de smalle straaijes en fonkelde in de zee,'die op en neer wiegde tegen de barricade van ijs. Links irt de wazige verte want de lucht trilde in lente- verwachting lag de abdij en ijle klanken uit de kleine klok bood schapten het uur van koorgebed en s ilte. En rechts, e zoo ver weg, teekende zich zwart op wit tegen de blauwe lucht, het silhouet af van de stad Alkmaar, waar nu de wegen en straten droogden in de middagwarmte en waar de mod der opspatte tegen de dunne, mooie kousjes van winkelende dames en vroolijke meisjes. Want in die stad kwam de lente al tegemoet in de stralende kleuren van de bonte hoofddoeken en in de drukte, die trok door Langestraat en over Ritsevoort. Maar de eigenlijke lente lag hier. In de stralenbundel van een zon, die warm was en frisch tegelijk en in de groeiende natuur onder het sneeuwdek. Die toch niet dik genoeg was, om al het groene leven te bedekken en ook niet zwaar genoeg, om de kleine vreugde in èen menschen- hart te onderdrukken, omdat het voorjaar in aantocht was. In Egmcnd aan Zee werd voor een paar menschen, die er even tjes tiusschenuit getrokken waren, de lente geboren. Ondanks de wilde schotsen, opgestapeld langs het strand. Zeker, ze waren mooi en indrukwekkend, die blokken, links en rechts neergesmeten en op elkaar geworpen door een oa- beheerschten kunstenaar. Zoodat meters ijs werden gedragen door kleine schijfjes en catacomben ontstonden, natuurlijk en forsch. En als een onafgebroken wilde rei-dans lagen de zeekommen dioht met figuren en droombeel den, overstrooió door een witte, zachte sneeuwpoeder. Dat was allemaal mooi en in drukwekkend. Totdat ergens de ijskorst zoo maar openscheurde en de wandelaar, die op zoek was naar het sprookje van de lente het koude water ontmoet te. Maar toen kwam de kleine zon nestraal hem vertellen, dat hij te ver was gegaan op zijn zwerftocht naar die lente-fee. Hij wees ach ter zich naar de groene denne- tfcsschen en voor zich naar de ho rizon, waar onmiskenbaar de tril lingen hingen van de komende veranderingen en hij fluisterde tegen dén wandelaar, die met een natten zakdoek (erfenis van keu en oostenwind) zijn voeten probeer de te dragen. En die absoluut zeker had geconstateerd, dat het zee water niet zoo koud meer was. Zoo kregen die zwervers, op jach: naar wat ander weer, moed genoeg om verder te gaan langs de groote witte tempelmuren en langs dë kuststrook. Want nog steeds zochten ze ook naar de ijs velden, die ronddreven over de 1 Noordzee, maar noch Bergen aan Zee, noch andere kustplaatsen ver toonden die zeldzame natuurver schijnselen. De visschers vertel den dat dë wind in de Oost de vel den weer zee in hadden gedreven het onbestemde tegemoet, en ze zeiden ook, dat er verandering in de lucht zat, want de zèe begon te praten en dat was het teeken en het werd heiig boven het water vlak. En: „kijk al die wolken bo ven je maar eens." Inderdaad sta pelden zich de wolken op en dre ven landinwaarts. De wandelaars voelden het, om dat de lente al in hun mond kit telde en hun ooren gloeiden onder de warme bivakmuts. Misschien kwam het gchter ook wel door den spiegeigladden weg, doorsneden van scherpe sporen, die da bob bers, kindersleetjes en skiërs had. den achtergelaten, den laatsten tijd toen er nog een felle winter hiïig over de duinstreek en langs de Noordzeekust. In ieder geval zong het bloed-, dat nieuwe leven al een welkom en klonken vroolijk de eerste lenteliedjes langs de ver baasde voorbijgangers, die wel licht te doen hadden met die lente- dronken schepselen. En tooh Bij' thuiskomst waren de weer berichten alweer een stukje be ter, er werd nu nog maar „lichte vorst des nachts" verwacht en zelfs overdag in de kuststrook „eenige dooi". De lentefee kondig de zich dus toch aan en het bleef niet enkel een sprookje. Nogmaals, bij UW ijskoude ka chel en diep in uw kragen zult dit allemaal niet willen gelooven. Maar geloof dan alleen maar die kleine zonnestraal daar aan het strand van Egmond aan Zee, toen die wandelaar zijn voeten droog- boende van het niet al te koude zeewater. Weet u wat die zonnestraal toen fluisterde? „Er zit meer levenswijs heid in één zonnestraaltje, dan in al het pessimisme van een men- schenhart!" LIET verblijf van Circus Knie in de hoofdstad ge hoeveelheid zaaitarwe lasten. H< Te Hamburg uit Amerika ontvangen, is het proces begonnen H= Het Arabische hooge tegen twee leden van den is verlengd tot 9 Maart comité voor Palestina staf van het concentratie- a.s. H* Te Boxtel is een heeft den eisch gesteld, kamp Neuengamme. Het stichting in het leven ge- v dat de Britsche regeering proces zal vermoedelijk roepen ter oprichting van de Joodsche immigratie in vier dagen duren, tk Als een volksmuziekscheol. Men stelt zich voor, be gin Mei de school te ope nen. In deze school zal zangles worden gegeven aan jongere leerlingen en tevens een instrumen tale klasse omvatten. Het feit, dat f50 jaar ge leden de zusters Fran ciscanessen zich vestig- ren in Oirschot zal op een nader te bepalen da tum gevierd worden. H: De internationale voed- sel-organisatie heeft aan. gekondigd, dat Frankrijk een extra toewijzing van zaaitarwe ontvangt voor de her-uitzaai in gebie den, welke van de vorst te lijden hebben gehad1. De extra-toewijzing be draagt 200 000 ton. Ne derland zal 4000 ton zaai tarwe naar Frankrijk verschepen en zal hier voor een overeenkomsti. Palestina geheel stopzet A het ijs gaat kruien loopt Hf 't Legercontingent voor de Bailybrug nabij AlHi- 1947 is in België vastge- hem groot gevaar. Naar stekl op 73,500 man maxi- de Rijkswaterstaat echter mum. Hf Kardinaal Van mededeelde, bestaat nog Roey, aartsbisschop van geen reden voor onmid- Mechelen en primaat van dellijke ongerustheid. Hf België, zal begin Mei naar Bij het plegen van lucht- Rome vertrekken, waar vaartovertredingen, zal, hij een bezoek zal afleg- volgens de directeur van gen bij Z. H. den Paus. Hf de luchtvaartschooi, de- Ge durende de komende gene die de luchtvaart drie jaar zulen 7 millioen wet overtreed, onherroe- Engelschen, onder wie pelijk van zijn verbinte- een aantal vrouwen, om nis als vlieger worden de drie of vier weken een ontheven. De ministers week nachlwerk in de van oorlog en marine de_ Britsche industrie ver- den voorstellen in dezelf- richten om den te zwaren de richting. Hf Gisteren druk op de electrische arriveerde per KLM uit centrales overdag te onl- New York de Amerikaan- lasten. sche sopraanzangeres Lil ly Windsor. Zij zal P"-i concert geven in Amster dam. Hierna volgen con certen in Brussel, Parijs, Napels en Milaan. Hf Marken is weer per ischaats bereikbaar. De traditioneele tocht over het ijs van de Gouwzee is weer mogelijk. Hf Tijdens het verrichten van ran- geerwerk op het terrein van de Oranje-Nassau- mijn I te Heerlen is Woensdag de voo-man rangeerder M. H. Hobus, in dienst van c'e Nederl Spoorwegen te Heerlen door 'n kolenwagen wel ke werd aangeduwd door een locomotief overreden. Hf Maandag brak KVW sigarenfabrieken t Roosendaal een wilde staking uit. Nadat over leg was gepleegd door de directie van de fabriek met vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Ned. R.K. Tabaksbewer kers en van het N.V.V waarbij men tot overeen stemming kwam is cis- termorgen het werk op de fabriek normaal hervat. De herdenking van den slag op de Java- zee vond te Den Hel der plaats met 'n een voudige doch indruk wekkende plechtig heid. Aan den voet van het gedenkteeken „Voor hen die vielen" werd door den mari necommandant van Den Helder, kapt. ter zee I. W. Reynierse, een krans gelegd, waarna 1 minuut stil te in acht werd geno men. Vv' ".i De ondervakgroep binnenlandsche groenten en fruit deelt ons mede, dat de mamixumprijzen voor groente thans als volgt zijn vastgesteld: product veiling- grossiersverk.- detaillis- dêtail- prijs per prijs p. 100 kg. tenprijs listenprijs 100 kg per kg per kg schoon gemaakt Kroten I f 10— f 13.30 f 0.18 Kroten II 7.50 10.60 0.15 Kroten III 5.50 8.40 0-12 Gekookte kroten I 20. 24— 0.31 Gek. kroten II 15— 18.60 0.25 Roode kool 17.50 21.20 0.27 f 0.37 Gele kool 15.50 19.20 0.25 0.35 Witte kool 11.50 14.80 0.20 0.27 Uien 16— 20.20 0.26 0.36 Witlof 45 53.40 0.65 Peen II 9.50 12.70 0.17 0.26 Peen III 7.50 10.50 0.15 0.23 Koolrapen \7.20 10.20 0.14 0.23 Ramenas 7— 10— .0.14 Wanneer door den groot- respectievelijk kleinhandel beneden dezen maximumprijs wordt ingekocht, dient de verkoopsprijs in dezelfde verhouding te worden verlaagd. Op de Amersfoortsche jsbaan werd een Ne- lerlandsch uurrecord op de schaats geves tigd door M. Strijbis uit Harenkarspel. Het uurrecord, dat door den KNSB op 27 km. was gesteld, werd door Strijbis op 30,56 km gebracht. De re cordhouder omhangen met een krans na de volbrachte prestatie. Vijfde K.L.M.-vluchf naar Zuid-Afrika 1 Maart vertrekt het K.L.M.- toestel PH-TCE „Edam" voor het uitvoeren van de vijfde bij zondere vlucht Amsterdam Tunis Kano Leopoldville Johannesburg v.v., gezag voerder is Wittkampf. Het toe stel vertrekt om 6 uur v.m. van Schiphol en komt 3 Maart om 18 uur pl. tijd te Johannesburg aan. Op 7 Maart wordt om 7.15 uur pl. tijd de thuisreis aan vaard en op 9 Maart wordt het toestel om 1,4.50 uur pl. tijd weer op Schiphol verwacht. Vrijdag 28 Fèbr. is de laatste dag, waarop post voor deze vlucht kan worden aangeboden. ^EZE WEEK zijn de Quater temperdagen. Een goed Ka tholiek kent zijn verplichting tot onthouding van vleesch en jus uit vleesch. Het is toch niet zoo heel veel wat van ons ge vraagd wordt. We zullen er niet van omkomen. Laten we niet laf en gemakzuchtig zijn. De tijden, die wij meemaken, zijn meer dan ernstig. Het is zoo maar geen leeg woord, als de Vastenbrief van de Bisschop pen ons waarschuwt, dat ons een nog grooter gevaar dan het nationaal-socialisme dreigt: het Communisme. De strijddie ons te wachten staat en er nv, reeds is, wordt niet beslist door uiter lijke maatregelen, maar alleen door geestelijke wapenen, die tevens geneesmiddelen zijn. Vasten, versterving, onthou ding, gebed: ziedaar wat wij moeten beoefenen in deze da gen om te komen tot een op rechte vernieuwing van ons per soonlijke leven volgens de on veranderlijke beginselen van het Evangelie. MARCUS VAKGROEP AKKERBOUW L.T.B. (Van onzen eigen verslaggever) Sneeuw en gladheid ten spijt bestond voor de algemeene ver gadering van de vakgroep Akker bouwers van den LTB in Haar lem ruime belangstelling. Voorzitter Giesen onthield zich in zijn openingswoord van een uitvoerige inleiding, wegens de nog kortgeleden gehouden eerste vergadering van dit jaar. Rij enkele can d idaatstelling werden tot bestuursleden der vak groep benoemd de heeren L. Ver- durmen te Schore en J. G. Vle gels te Halfweg, De heer P. Rijk heeft zoowel zijn funciie van bestuurslid als hoofdbestuurslid neergelegd. Hem werd hulde gebracht. Belastingpuzzles De afdeelingen Beverwijk, Oude Tonge, Zioeterm eer, Zevenihoven en Houtrakpolder hadden wert- schen inzake de vereveningehef- finig. De heer v. Donschot, chef van het Boekhoudbureau van den LTB, verwachtte dat dit Duitsohe erfstuk binnenkort zal worden op gedoekt, d.w.z. als het geheele complex der sociale voorzieningen op de helling gaat. Men zal de lasten tolaliseeren. In naam wordt er iets veranderd, in feite even wel niet, alleen wordt dan het percentage hooger. Het Kamerlid Groen vestigldë er de aandacht op; dat het geheele bedrijfsleven hieronder valt. Uitzonderingen zijn dus niet mogelijk. Dat ech ter de verhoogde kindenbijslag- heffing niet in de prijzen verdis conteerd mag worden, heeft ner gens van. De afd. Beverwijk stelde voor al deze maatregelen, die den werkgever tot een onbezoldigd sociaal ambtenaar maken, over te hevelen naar de organisaties. Verschillende afdeelingen had den er bezwaar tegen, dat de Ondernemingsbelasting werd toegepast op den landbouw. De Stichting voor den Land bouw zond een request naar den Ministerraad om deze belasting nog niet over 1946 te heffen De heer Groen vond, dat deze belasting met die op het inkomen gemeen heeft, dat men weinig behoeft te betalen als weinig ge vangen wordt. De minister heeft er een groote muts van op, maar het kan wel een desillusie wor den. Op een desbetreffende vraag van de afd. Beverwijk werd ge antwoord, dat de grondbelasting zelve niet verhoogd werd, doch dat in den oorlog zoowel gemeen ten als provincies gerechtigd wer den tot 'het leggen van opcenten, maximaal tot 200. Dit laatste om dat zij geen andere bronnen van inkomsten meer hebben. De heer Groen vond dit systeem in hooge mate onredelijk. Nu moeten al leen de boeren in de kosten van gemeente en provincie bijbetalen. Het leggen van opcenten op de inkomstenbelasting ware z.i. veel zuiverder. De prijzen Een groote groep afdeelingen had aangedrongen op het publi- ceeren der prijzen. Zij zullen in middels bemerkt hebben, dat dit thans geschied is en dat de meesle prijzen iets lager zijn, enkele hooger. Thans zijn ook voor peul vruchten prijzen vastgesteld, om dat het uitblijven hiervan in 1946 aanleiding was tot een ernstige ontwrichting van de prijsvorming. Dat sommige prijzen iets lager zijn vindt zijn oorzaak in het weg vallen van een speciaal berekend bijzonder oogstriciso, waaronder vooral begrepen was het kunst- mesttekort. De afd. Houtrakpolder vestigde er evenwel de aandacht op, dat alle kosten gestegen zijn, maar dat bovendien de reserve door minister Lieftinck is opgeslokt. Aan art. 13 van het KVF-program is in geenen deele voldaan. De voorzitter vond de prbeids. loonen stellig niet te hoog. De akkerbouwer moet thans zijn ar beiders aan het bedrijf binden, anders trekt de industrie straks alles weg. Dai niet eens de door het Land bouw Economisch Instituut bere kende kostprijs vergoed wordt, moeten wij veroordeelen en hier op blijven wij dan ook staan. De vergadering nam .voorts een voorstel aan om een specialen toeslag voor de geïnundeerde ge bieden te bepleiten. De in 1946 verstrekte premie voor vervroegde aflevering - werd van alle kanten becritiseerd. De heer Groen jertelde, dat de Stichting het t.o.v. de prijszetting in het geheel niet met den minis ter eens was. Spr. is van oordeel, dat de regeering d'it aldus heeft gedaan met het oog op de con currentiemogelijkheden in het buitenland. Het is toch wel absurd om met een verlaging aan te ko men wanneer de bedrijfskos ten het drievoudige en die van hel huishouden tenminste het vijfvoudige bedragen. Dat men yenlagen wil is tot daaraan toe, maar men kan niet met den landbouw, die juist voornamelijk van zoo veel andere factoren afhan kelijk is, beginnen. Dit leidt onontkoombaar tot een con flict. Wij vragen ons af of het niet beter is den landbouw te steunen dan alle deviezen op te soupeeren. Waarom kunnen de prijzen der industrieele producten, die vèruit het meest gestegen zijn, niet om laag? De landbouwers zijn niet solidair genoeg om te staken, dat weten we vooruit, maar vastloo- pen doet het. Wij willen niet lan ger de sluitpost vormen van hei staatsbudget. Laat de landelijke Stichting dit eens goed onder oogen van den minister brengen. De consument moet producten koopen die hun kosten waard zijn, doch niet de eene groep voor trekken boven de andere. De afd. Bleiswijk: We zijn altijd het kind van de rekening. Voortgaande achtte dhr. Groen het koppelen van de binnenland sche prijzen aan het buitenlandsch niveau onbillijk. De voorzitter lichtte op enkele vragen nog toe, dat de z.g. schom melende prijzen minima en ma xima zijn, afhankelijk van de vraag of van die producten al dan geen export plaats zal vinden. Staande de vergadering werd gisteren vermeldde motie aange nomen. Op een vraag van de afldeeling Beeimster werd geantwoord, dal de Stichting werkt voor hoogere consumptie-aardappelprijzen van betere kwaliteit. De prijzen van pootaardappelen en peulvruchten zouden volgens aller inzicht wel op een redelijk peil gehandhaafd worden. De afd. Schermerhorn vestigde de aandacht op de zeer groote be drijfskosten van de pasbeginnende boeren, wegens de duurte van den nieuwen inventaris. Het bestuur zal onderzoeken of hiervoor subsidiemogelijkheden bestaan. De afd. Tuitjenhorn, die een in stelling voor den afzet van poot- aardappelen in het leven wil roe pen, kreeg ten antwoord, dat de LTB hiervoor reeds een goede coöperatie heeft opgericht, die ook stellig te Tuitjenhorn werk zaam kan zijn. Volgens den heer Groen zullen in de toekomst handel en coöpe raties tezamen den export moe ten verzorgen, Monopoliseeren van het een of het ander is uil den booze. Dat de export van pootaardap pele/i dezen herfst is gestagneerd vond. volgens den heer Rijk zijn oorzaak in gebrek aan vervoer, midldelen, maar vooral aan em ballagemateriaal. Na de pauze sprak de heer J. K. Melse, van het bureau Oagst- voorziendng, over maatregelen in verband met het tekort aan land arbeiders.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3