Nieuw Officieele verklaring op het protest van Washington Republikeinsche leger toont goeden wil in talrijke sectoren Zeerooverij in volle zee Wordt België gesplitst? VERKLARING VAN GENERAAL SPOOR: Ned.-Britsche alliantie? Platteland en industrialisatie Extra toeslag ISTGEBITTEN ALGEBITTEH broers Voor Alkmaar en omgeving Amerika wil de kwestie in der minne regelen D Samenloop van omstandigheden veroorzaakte de moeilijkheden Weer een lading in beslag genomen Het gezonde verstand zal overwinnen Vice-admiraal Pinke in ons land Het parlement in de huiskamer Groentenhandel in eere hersteld Soekawati vertelt van zijn reis Nederlandsche Boe- tid. Tijdens de pauze y, jhr. Beelaerts van in mevr. v. d. Stal :en. het afgeloopen jaar zou worden uitge- 5 procent, tegenover rer hej jaar 1945. Jingsmarkt was zeer ierlandsche Staatspa- :n vrijwel onveran. s de laatste dagen re in pandbrieven en e en provinciale inimaal. 2% procent. voor verpakking peditie gevraagd Theeimporteurs - Alkmaar IG 8 MAART VNS OOK 2,304,30 uur, ningstraat. 12 uur Café Cen- n 1012,30 uur. smarkt. Concordia, Dins. 4 uur. 'rijdags van 9—12 uiter, Waagplein, Behandeling MAART: (Nederland) Ruth Warrick, le anderen: in een adem- Toegang 18 jaar uur; Zaterdag 30, 7 uur en 9,30; tinée. coffer een in vloog, «hemden, meer zij, er lag al- et station der reizi- en waren aten; het ig was er HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p mm.; in al'e editie- 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig Vondel VRIJDAG 7 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11170 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHAGEN: Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank h REGEERING deelt naar aanleiding van stappen, die een lid van de Ameri- kaansche ambassade op 5 dezer op het Departement van Buitenlandsche Zaken in verband met de „Martin Behrmann" heeft ondernomen en de door de Nederlandsch-lndische Regeering afgekondigde nieuwe in- en uitvoerregeling mede, dat de „Martin Behrmann" door de Koninklijke marine is gelast de reede van Cheribon te verlaten, aangezien het voortgezette verblijf aldaar in strijd werd geacht met de openbare orde en 's lands belang. AAROP is de „Martin Behrmann" op 2 Maart j.L op eigen kracht te Tandjong Priok aangekomen. Geen enkele vorm van geweld is daarbij gebruikt In een op 2 Maart j.l. door de Nederlandsch-lndische regeering afgelegde verklaring wordt duidelijk aangetoond, dat de nieuwe in- en uitvoerregeling het bevorderen van den wettigen export beoogt, waarbij tenvolle rekening wordt gehouden met de behoeften van buitenlandsche afnemers van Indische export-producten, zooals in de eerste plaats Amerika. Aangenomen mag worden, dat het departement van buitenlandsche zaken de Amerikaansche regeering uitvoerig zal inlichten, zoodra nadere berichten over de onderhavige aan gelegenheid uit Batavia zullen zijn ontvangen. De woordvoerder van hef Ame rikaansche Ministerie van Buiten landsche Zaken heeft met betrek king tot de inbeslagneming van de „Martin Behrmann" verklaard dat de Isbrandtsen-reederij er van in kennis is gesteld, dat de Ame rikaansche regeering de Neder landsch-lndische regeering als souverein over het geheele gebied van Nederlandsch-Indië erkent. De „Martin Behrmann" kwam op 7 Februari aan in Cheribon, een in Indonesische handen zijn de haven in Nederlandsch-Indië. Het was zoo goed als geheel ge laden met rubber, suiker en an dere goederen. De Nederlandsch- lndische autoriteiten weigerden zulks overeenkomstig het be sluit van de Nederlandsch-lndi sche regeering van 29 Januari den uitvoer van deze goederen toe te latep. Dit besluit heeft een fei telijk embargo gelegd op zekere producten, die door de Indonesiërs ten verkoop zijn, aangeboden, op grond van het feit, dat deze pro ducten het eigendom zouden kun nen zijn van niet-Indonesische onderdanen. Met betrekking tot deze aangelegenheid heeft het Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken op 3 Maart aan de Am bassade te 's-Gravenhage in- structies doen toekomen om bij de Nederlandsche regee ring een mondeling protest in te dienen tegen de maatrege len, tot beperking van den handel met Nederlandsch-In dië en voorts om aan te drin gen de kwestie van de .Mar tin Behrmann" in der minne te regelen. De Ambassade heeft voorts op dracht gekregen de Nederland sche regeering mede te deelen, dat de Vereen. Staten zich alle rechten voorbehouden ten aan zien van elke mogelijke benadee ling, welke het schip of zijn be manning tengevolge van de uit voering van de maatregelen van Aldus noemde James Ryan, de directeur van de lsbrandt- senlijn, het opbrengen van de Martin Behrmann", tijdens een persconferentie, die hij in een republikeinsch minis terie te Batavia Donderdag hield. Op een vraag van een Indo- nesischen journalist, wat hij dacht te doen, indien het recht niet aan zijn zijde was, ant woordde Ryan: „Ik heb het recht aan mijn zijde, daar is geen twijfel aan." Ryan besloot door met den meesten nadruk te verklaren, dat er te Batavia geen gerechtshof is, dat juris dictie over de „Martin Behr mann" heeft, daar het schip in volle zee is opgebracht, terwijl er geen schriftelijk bevel aan den kapitein is overhandigd, hetgeen z.i. in strijd is met de Amerikaansche wetgeving. Aneta verneemt van de meest gezaghebbende zijde, dat uit een de facto-erkenning van de Republiek niet voortvloeit, dat thans niet meer de Nederlan ders, doch de Indonesiërs het gezag in territoriale wateren uitoefenen. Prof. Verzijl, deskundige op het gebied van het Volken recht en adviseur van de Commissie - Generaal, ver klaarde Donderdag tegenover Aneta, dat Ryans opmerkin gen, volkenrechtelijk gespro ken, kant noch wal raken. de Nederlandsch-lndische regee- ring zouden ondervinden. Het schip had Manilla ver laten, na van de Nederland sche Ambassade te Washing ton de verzekering te hebben gekregen, dat de beoogde transactie niet in strijd was met de Nederlandsch-lndische wetten. De Isbrandtsen-reederij heeft het Amerikaansche Ministerie ge vraagd of er eenig bezwaar tegen de door haar voorgenomen trans actie bestond. Het Ministerie deel de de reederij mede, dat er voor haar geen bezwaren bestonden om met de transactie op eigen ri sico en verantwoording door te gaan, zuliks overeenkomstig de verzekeringen, die de Nederland sche Ambassade te Washington aan de reederij gegeven had, dat de zaak in orde en niet in strijd met de wetten was, mits de ver schuldigde uitvoerrechten betaald werden en men een redelijk juis- ten titel verkreeg. Zonder de Nederlandsche Ambassade ie Washington van te voren in te lichten en terwijl de „Martin Behrmann" van Manilla onderweg was, heeft de Nederlandsche re geering op 29 Januari nieuwe re gelingen voor den handel getrof fen, waardoor de voorgenomen transactie onwettig werd. Zoodra het bericht van de nieuwe maatregelen van de Ne derlandsch-lndische regeering door het Amerikaansche Mi nisterie van Buitenlandsche Za ken werd ontvangen, hebben dit Ministerie en ook de Nederland sche Ambassade te Washington de reederij hieromtrent ingelicht en haar ervan in kennis gesteld, dat deze maatregelen op haar trans actie betrekking zouden kunnen hebben. De Amerikaansche Con sul-Generaal, dr. Walter a Foote, zoowel als de Nederlandsch-lndi sche autoriteiten hadden den ka pitein medegedeeld, dat de lading zonder bezwaar kon worden inge nomen en uitgevoerd, aldus de woordvoerder van het Amerikaan sche Ministerie van Buitenland sche Zaken. Bij 'besluit van den directeur van het departement van eco nomische zaken is thans ook beslag gelegd op de lading rub ber van het Britsche schip „Empire Mayrover". H Kardinaal von Prey sing, die in Amerika vertoeft, om het Ame rikaansche volk te danken voor zijn vriendelijkheid en zijn gif ten aan het Duitsche volk na V.E.-dag, bracht een bezoek aan het hoofdkwartier van de War Relief Services. De drie-jarige Elizabeth Disce kust den ring van kardinaal von Preysing. Rechts kardinaal Spellman. Inp. P- De Waalsche parlementsgroep heeft Donderdagmorgen den tekst goedgekeurd van 'n voor stel tot grondwetsherziening, dat ten doel heeft het land een federaal statuut te schenken. België zou vo'.gens dit voorstel gesplitst- moeten worden in drie deelen, n-1. Vlaanderen Wallo nië en Brussel. /^ENERAAL SPOOR heeft tijdens een onderhoud van twee uur met een correspondent van het republi keinsche blad „Ra'jat" verklaard, dat het gezonde verstand zal overwinnen. De generaal onderstreepte, dat de oplossing van het Indonesische probleem is ge legen in vrede en niet in oorlog en hij deed een beroep op de republikeinsche pers om de moeilijk heden uit den weg te ruimen. De Generaal verklaarde verder, dezen goeden wil in talrijke sectoren van het Re publikeinsche leger te hebben ontmoet, maar merkte ook op, dat de Republikeinsche troe pen te Padang en Medan wei nig begrip toonen. De Nederlandsche troepen ne men uitsluitend toevlucht tot ge weld, wanneer zij daartoe ge dwongen worden. Zoo heeft het ingrijpen van de Nederlandsche troepen tegen het Republikein sche „Lasjkar Ra'jat" te Medan op 31 December slechts plaats ge had, nadat een overeenkomst met den Opperbevelhebber van de republikeinsche troepen op Su matra was bereikt. De militaire situatie De Nederlandsche militaire woordvoerder heeft Donderdag medegedeeld, dat de Nederl.- Indische besprekingen te Padang op het laatste oogenblik door de republikeinen zijn afgezegd in Te Batavia werd door luitenant-generaal Spoor het vaandel met de versierselen der Militaire Willemsorde, dat in 1942 door H-M. de Koningin aan het wapen der Kon. Militaire Luchtvaart van het K.N.Ï.L. werd geschonken, doch tengevolge van de Japansche bezetting niet kon worden uitgereikt, overhandigd aan den toen- maligen commandant van het wapen der Kon. Indische Militaire Luchtvaart, generaal-majoor E. T. Kengen. ANPP- verband met oponthoud wegens aardverschuivingen. Te Padang is het verder rustig. Bij Buitenzorg werd ten Noorden van Poentjak op een Nederlandsche patrouille geschoten, waarop een zuive ringsactie volgde. Bij Pengampom in de nabijheid van Soerabaja werd door Republikeinen op een Nederlandsche patrouille ge vuurd. Aan Nederlandsche zijde telde men twee gewonden, In Zuid-Celebes hebben rampokkers twee kampongs plat gebrand, waarna een Nederlandsche pa trouille twee bendeleiders neer schoot. In Noord-Bali werden acht terroristen gearresteerd. Snellere evacuatie? Officieel wordt vernomen, dat de Nederlandsch-lndische regee ring bij de Republikeinsche auto riteiten met nadruk aangedrongen heeft op een versnelling van de evacuatie, alsimede op een betere regeling van de geldverstrekking voor het levensonderhoud en ver betering van de voedselvoorzie ning voor de geïnterneerden heeft verlangd. KNIP-vergadering ten einde. Na 9 dagen debat heeft de zit ting van het voorloopige Indone sische Parlement Woensdag h_ar werkzaamheden beëindigd en twee moties aangenomen. In de eerste motie wordt vertrouwen uitgesproken in de politiek der regeering en de basisovereen komst van Linggadjati goedge keurd, uitgezonderd de Neder landsche interpretatie daarvan. De tweede motie spreekt even eens vertrouwen uit in de regee ring en dringt aan op den strijd voor de onafhankelijkheid van Borneo, Celebes de kleine Soen- da_eilanden en de Molukken, op dat deze gewesten zoo spoedig mogelijk zullen worden opgeno men in den „eenheidsstaat van de Indonesische republiek". Leven in Palembang weer normaal. Het leven in Palembang heeft zijn normalen vorm hernomen. De samenwerking tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs heeft zich bevredigend ontwik keld. Op de olievelden van Soen- gei Gerong, behoorende aan de N.K. P.M., is de situatie bevredi gend en geconsolideerd. Een woordvoerder van het Britsche ministerie van buiten landsche zaken heeft Donderdag verklaard, dat de mogelijkheid dat Engeland ook met Neder land een alliantie wil sluiten, ingeval van een Britsch-Belgi- sche alliantie, „zeker niet uit gesloten is". Hij voegde hieraan toe, dat hij geloofde, dat de Britsche minister van buitenlandsche zaken, Bevin, zich te Brussel ten gunste van de sluiting van een alliantie, niet alleen met België, maar ook met andere geallieerde mogendheden had uitgelaten. Tot dusverre echter waren er nog geen stappen bij eenige andere regeering ge daan. DOODVONNIS VOLTROKKEN Namens den minister van jus titie wordt bekend gemaakt, dat het doodvonnis tegen H. P. M. Bartelsman, wiens gratieverzoek door H.M. de Koningin werd af gewezen, «hedenmorgen is vol trokken. Met een Skymaster onder commando van gezagvoerder Smyrhoff arriveerde gisteren middag op Schiphol de bevel hebber van de Koninklijke Ne derlandsche Marine in Indië, vice-admiraal A. J. Pinket die naar Nederland gevlogen is voor het voeren van besprekingen met den Minister van Marine. De vice-admiraal werd op het vliegveld verwelkomd door zijn dochters en zijn zoon. Van regee- ringswege waren ter begroeting aanwezig Schout-bij-Nacht Jhr. E. J van Holthe, chef marinestaf, na mens den minister-president was aanwezig kapt.-lt. ter zee C. Moo- lenburgh en namensv den minister van Overzeesche gebiedsdeelen de Majoor van den generalen staf van het Kon. Ned Ind. Leger, R. C. Soetbrood-Piccardt. De vice-admiraal begaf zich uit het vliegtuig onmiddellijk in een gereedstaande auto en reed dadelijk door naar Den Haag. Radio-uitzending van Kamerdebatten? De communistische heer van Santen vroeg gisteren in de Eerste Kamer aan minister president dr Beel, te willen be vorderen, dat belangrijke ka merdebatten, zooals over de In donesische kwestie die deze week gehouden werden, per ra dio worden uitgezonden, dit uit oogpunt van democratische ac tiveering. Dr. Beel antwoordde echter, dat dit tot het terrein van de voorzitters der beide Kamers behoort, zoodat van de zijde der regeering hierop moei lijk aandrang uitgeoefend kan worden. OUDE BEPALINGEN WEER VAN KRACHT Dè minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorzie ning heeft de schorsing van enkele verordeningen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van die verordeningen gegeven uit voeringsvoorschriften thans met ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. Hierdoor worden de "veilplicht, de controle op het vervoer van tuinbouwproduc ten en de erkenningsregeling voor groot-, tusschen- en klein handel in groenten en fruit weer ingevoerd. Met ingang van denzelfden datum zal tevens de handel in groenten en fruit niet meer zijn uitgezonderd van de algemeen geldende regeling, volgens wel ke voor de vestiging van nieu we bedrijven een vergunning van de overheid noodig is. Degenen, die op goede gron den aannemelijk kunnen ma ken, dat zij tijdens het zgn. groentenconflict, toen de thans weer geldende bepalingen wa ren geschorst of waarvan ont heffing was verleend, een han del in groenten en fruit zijn be gonnen, dus in de periode van 12 Februari tot 7 Maart, dienen het bedriifschap voor groenten en fruit, Laan Copes van Cat- tenburch 62, te 's-Gravenhage, uiterlijk 15 Maart a.s. daarvan schriftelijk in kennis te stellen. KATHOLIEKE GEZICHTSPUNTEN LIET VRAAGSTUK van de industrialisatie, ook ten plat- telande, treedt weer in grooter actualiteit op den voorgrond Het is een probleem, dal vele kanten heeft. In den vooroorlogschen tijd zijn ze in ons blad meerma len besproken. In „Boer en Tuin der", hot orgaan van den K.N.B. T.B., wordt er op gewezen, dat voor de prmcipieele beoordeeling het vraagstuk in zijn veelzijdig heid culmineert in deze drie raakpunten:' het behoud, voor zoover mogelijk, van het boeren- eigene; de voorbereiding van on ze plattelandsbevolkingop de komende industrialisatie en het behoud van het katholieke ge loof in onze katholieke platte, landcentra. Het behoud van het boereneige- ne. Laten we niet vergeten, dat de industrie een eigen sfeer, een eigen levensvisie schept, wel ke aan die van den landbouw tegengesteld is en een vervlak kende en denatureerende ten- denz bezit. Dientengevolge zal overal op het platteland een spanning ontstaan tusschen de boerensfeer en de industriesfeer, waarbij diegene zal overwinnen, die in zich het sterkste en meest hecht zal blijken te zijn. Waar nu de boereninvloed niet door vergrooting van het aantal zal toenemen, daar zal in intensiteit gewonnen moeten worden, waar het aantal het niet kan doen. Op voering van het boereneigene en vooral de bewustwording van de groote taak, welke de boerenbe volking in de toekomst van ons volk zal hebben te vervullen, het zijn even zoo vele zorgen voor diegenen, die voor het behoud van den boerenstand verant woordelijk zijn. De voorbereiding van onze plat telandsbevolking op de komen de industrialisatie. We zullen er ons van bewust moeten zijn, dat niet alle boerenzoons voor den boeren, of tuindersstand op geleid kunnen worden. Van de zonen van onze boeren en tuin ders zal een groot gedeelte voor een ander beroep moeten worden opgeleid Meer dan tot nu toe zal derhalve aandacht besteed moe ten worden aan de Mulo-oplei ding, aan de ambachtsschool, aan de middelbare technische school en aan de technische hoogeschool. Voor zoover niet direct aanwe. zig, zal de vestiging van deze scholen op het platteland op alle mogelijke manieren moeten wor den gestimuleerd. In ieder geval zal getracht moeten worden om de nieuwe technische hooge school, die naar het schijnt ko men zal, daar te krijgen, waar tevens ook de toekomstige indus trialisatie zal komen en wel in het Zuiden van ons land. Het behoud van het katholieke geloof in onze katholieke platte, landscentra 'het katholieke ge loof niet alleen zelfs niet in hoofdzaak in den zin van de kennis van den catechismus, maar in den zin van een alzijdige en totale geloofsbeleving op de boer derij èn in de fabriek Want wij kunnen ons van het probleem der industrialisatie niet afmaken met de industrie te vervloeken. De industrie is geen kwaad in zich, maar kan door en in den mensch gemakkelijk helaas! tot een kwaad worden, maar ook opder bepaalde omstandigheden de mensehen tot zegen strekken, zoodra de mensch de industrie zal weten te beheerschen in stede van door haar beheerscht te wor den. Zilveren jubileum Kardinaal van Roey Kardinaal van Roey werd 25 jaar geleden tot aartsbisschop van Mechelen benoemd., Op 18 September zal hij den 50sten verjaardag van zijn priesterwij ding vieren en op 20 Juni den 20sten verjaardag van zijn be noeming tot kardinaal. Toeslag voor militairen in Indië Naar de legervoorlichtingsdienst mededeelt, is met ingang van 1 Januari jl. de tijdelijke duurte en gezinstoelageregeling voor burgerlijke landsdienaren oök op militairen van het KNIL en ge militariseerde ambtenaren toe passelijk verklaard. De gezant der Ver. Staten, dr. Stanley K. Hornbeck, die binnen kort ons land gaat verlaten, is Donderdag door H. M. de Konin gin in het paleis te Amsterdam in af scheidsaudiëntie ontvangen. De scheidende ambassadeur inspecteerde de voor het paleis op gestelde eerewacht. AH.F. P. De President van Oost-Indonesië, de heer Soekawati heeft op 4 Maart te Batavia onder groote belangstel ling een persconferentie gehouden waarbij hij verklaarde dat in Ne derland, vergeleken bij 7 maanden geleden, grooter belangstelling en meer begrip voor het Indonesisch probleem bestaat, waarbij de wensch tot samenwerking welhaast tot een nationaal principe is uitge groeid. Hij achtte het partijwezen belemmerend voor een richtige voorlichting, daar de partijorganen details op den voorgrond stellen, welke in hun eigen belang zijn. Hij betreurde, dat de kennis omtrent Malino en Denpasar uiterst gering is en achtte het wenschelijk, dat op groote schaal desbetreffende schrif turen worden verspreid. Met groote lof sprak hij over het Nederlandsche opbouwwerk en de adoptie van Oost-Indonesische steden door Ne derlandsche gemeenten, ondanks eigen zware zorgen Voorts ver klaarde hij, dat verscheidene be langrijke Nederlandsche industrieën een groote belangstelling voor ves tigingen in Oost-Indonesië op de gestelde voorwaarden van fifty-fif- ty kapitaalsbasis en gemengd be heer. Hij noemde als voorbeelden textiel, tabaksindustrie, leerlooierij en en schoenindustrie, metaalbe werking en deelde mede. dat een groot gemengd concern zelfs 200 millioen dollars wilde investeeren. De conferentie, i^lke ook werd bijgewoond door Indonesische jour nalisten, verliep in goede sfeer De katholieke economische hoogeschool te Tilburg is tot nadere» aankondiging gesloten. Voor aanvoer van consumptie-aardappelen De toeslag, welke de regee ring geeft als tegemoetkoming' in de extra-kosten, verbonden aan den aanvoer van aardappe len naar de consumptie-centra onder de huidige weersomstan digheden, wordt voor de week van 9 t.m. 15 Maart verhoogd van f2.op f3.50 per 100 kg De handelaar mag voor dc aardappelen, die in genoemde week door den teler worder' afgeleverd, ten hoogste f 1 meer betalen dan de geldend*1 richtprijs, vermeerderd met dt voor die week vastgestelde be-| waarvergoeding. Goederentrein van Britsche koning ontspoord De goederentrein, behoorenc! bij den trein van het Engelse)' koninklijk gezin, dat een be' zoek aan 2uid-Afrika brengt, i: ontspoord. Twee wagens stort ten ongeveer vijf meter vat den spoordijk naar beneden Twee personen werden hierbi! gewond. Het nieuws werd pe radio naar den koninklijke» trein gezonden. Het koninklijk gezelscha] komt heden te Bloemfonteii (Oranje Vrijstaat), het groot nationalistische centrum, aan waar een dag in het hoofdkwari tier der nationalisten doorgel bracht zal worden. Ten gevolge van het onge luk is dé machinist aan de be komen verwondingen overle den.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1