Groote financieele actie van de K.V.P. S.S.-ers met .ijzeren kruisen en avonturen-bloed ALKMAAR EN OMSTREKEN 7/7 OUDE TIJDEN Het Goseling-Verschuur-herstelfonds PAG. 2 NIEUW NOORPHOLLANDSCH DAGBLAD - Vrijdag 7 Maart 1947 Passie-avond R.K. Vrouwenbond De R.K. Vrouwenbond afdeeling Alkmaar hield in het Gulden Vlies een Passie-avond, die werd verzorgd door Rien Nout en Cees Griffioen en waaraan verder eenige zangers van St. Dominicus medewerkten met eenige Grego- riaansche hymnen. Deze avond heeft zioh geken merkt door een bijzondere sfeer van wijding, zoowel door de sa menstelling van het declamato- rium, als door de sobere en plas- tisoh-eenvoudige uitvoering die de voordrachtkunstenaars gaven. Er waren gedichten van Jac Schreurs, Jan de Groot en Gabriël Smit, er waren voorts proza-frag- nienten en middeleeuwsche ver zen, maar alle zoo gekozen, dat de bijzondere strekking van d'en vastentijd sterk naar voren kwam en het lijdensverhaal van Onzen Heer dikwijls in roerenden een voud verteld werd. Rien Nout en Cees Griffioen deden zich wederom kennen als twee talenten, die niet tevreden zijn met het gewone, maar die het aandurven hun programma op te voeren tot een sterke hoog te. Hun voordracht blijft begrij pelijk en het zeggen van de ver zen dringt door tot in de meest- ongekunsteld'e menscheniharten. Daarom ook kunnen zij voor een zeer gemengd gehoor optreden en dit geboeid houden tot 't einde toe. Ook de eigen tekstverbinding muntte uit door groote soberheid, die past in de wijding van het passieverhaal. Een bijzondere avond, dien de R.K. Vrouwenbond haar leden heeft geschonken NATIONAAL COMITé HANDHAVING RIJKSEENHEIP ALKMAAR Het Nationaal Comité Handhaving Rijkseenheid en de Stichting „Indië in Nood" hebben kortelings besloten, dat de laatstgenoemde stichting zich zal terugtrekken en zich zal op lossen in het Nationaal Comité Het comité, dat te Alkmaar de werkzaamheden van de Stichting „Indië in Nood" ondersteunde, zal vanaf heden werkzaam zijn voor het Nationaal Comité Hand. having Rijkseenheid. De Alkmaarsche afd, heeft den heer W. Belonje en dr. W. K. H. Feuillelau de Bruyn bereid ge vonden op 24 Maart a s. 't woord te voeren over de gevolgen van het ontwerp-aecoord, voor het geval dit mocht worden getee- kend. GELUK BIJ EEN ONGELUK Een Alkmaarder trof bij een rijwielhersteller zijn eigen fiets aan, die den vorigen dag voor hotel „Irene" was ontvreemd. De rijwielhersteller had het rij wiel in ontvangst genomen om er voor den 42-jarigen V. eenige veranderingen aan te brengen. V. werd gearresteerd. OP DEN BON. ALKMAAR. Procesverbaal werd opgemaakt tegen een winke lier en vijf van zijn klanten, waarvan hij een bonkaart in pand had genomen, daar zij hem geld schuldig waren. Een tex tielhandelaar die een bontmantel zonder textielpunten had verkocht en daarvoor een distributie-stam kaart in pand had genomen kwam oveneens op den bon. HIJ HAD TREK IN 'N SNOEPJE ALKMAAR. In den nacht ivan Woensdag op Donderdag 1 heeft iemand uit de étalage van den banketbakkerswinkel van 'den heer G. op den Kennemer- 'straatweg nadat hij een stuk glas '.tit dé gebarsten ruit had genomen 'door het gat een 20-tal verchroom de schaaltjes met 10 kg. suiker werken ontvreemd. Als hem die zoetigheid maar niet zwaar op de naag zal komen te liggen! BURGERLIJKE STAND ALKMAAR: Geboren: Gerrit P. I. zv Arnoldus J. Louwersheimer in P. G. Alders; Jans je P. M. dv •'etrus J. vain den Berg en C. G. "ronk; Marianne dv Pieter Nierop •root en M. J. de Groot; Jan zv Jan an den Berg en A. Dekker; Jean- ette A. M. dv Hermann Geelen en Dattin; Marinus H zv Gerhard Hemich ep J. H. Keijsper. Gehuwd: Bernard Maaskant en hristina A. Coster; Johan Bloot- oofd en Maria G. Kramer; Pieter :aas en Maria E. WesseliusJo- unnes F. Hilt en Hendrina J. Dek- isr. WOLLEWEVERS ,n de bedrijven te steunen moch ten Burgemeesteren in 1593 aan eenige personen die hier de wolleweverij willen opzetten voor een jaar of twee van wo ningen voorzien. 7 Maart 1594 'mocht men de weefgetouwen 1 plaatsen in het kerkje van het i Middelhof (nu Landbouwhuisl. Er was echter een maar aan 'verbonden. Jacob Cz. Brouwer 1 had daar namelijk de «voor zijn i brouwerij benoodigde hout en turf enz. geborgen en daar moest -sen andere plaats voor komen. I Ter bevordering van ditzelfde bedrijf werden Burgemeesteren j 'later zelfs gemachtigd om goed e spreken voor 12 a 13 honderd i gulden aan wol en waarvoor de koopers geen zekerheid kunnen 'stellen. Een volmolen, waar de i akens werden gevold mocht 'vorden geplaatst door een drie- (al personen. Wat wij venden bver de wollewevers was armoe :n de stad deed alles om het be- :lrijf in stand te houden maar j.bergeefs door de concurrentie 'an andere plaatsen. ZOO ERG WAS HET NIET ALKMAAR. In het ons van Joodsche zijde tèr plaatsing toege zonden artikel over de evacuatie van de Joodsche Alkmaarders in 1942 wordt de houding van het Alkmaarsche politiecorps in hett algemeen wel wat te zwart ge schilderd. Er stond n.l. in dit ar tikel, dat het corps compleet uit rukte, om de Joden uit hun huizen te verjagen. De schrijver heeft hier de waarheid wel eenig geweld aangedaan. Op de eerste plaats waren de Joden reeds dagen te voren gewaarschuwd, dat zij naar Amsterdam moesten verhuizen, zoodat zij alle gelegenheid hadden hun have en goed in veiligheid te brengen en zelfs onder te duiken. Voorts is wel gebleken, dat het de meeste agenten aan hun hart ging hun Joodsche medeburgers hun huizen te doen verlaten; van onsympathiek optreden, behoudens wellicht door enkele N.S.B.-agen ten, die er bij waren, is niets ge- bleiken.. Wij willen dit gaarne even recht zetten; het corps is al meer dan genoeg ten onrechte zwart ge maakt. ZWARTE HANDEL ALKMAAR. Tegen een Am sterdammer die egn partij kaas, boter en eieren vervoerde, afkom stig van zwarte handel en ge deeltelijk verruild voor textiel, werd proces-verbaal opgemaakt, evenals tegen de verkoopers. STEEDS MEER SNEEUW Hoe komen wij er af? k ALKMAAR. Steeds nader komen wij tot den dag, waarop de lente moet beginnen, doch steeds zitten wij nog volop in een langen en laten winter, die eiken dag de sneeuwhoopen in onze straten hoo- ger doet worden. Enkele werklie den van Gemeentewerken doen bijna hopelooze pog.ngen, om de straten sneeuwvrij te maken, doch telkens geven nieuwe sneeuw buien hen nieuw werk. Als straks de dooi nog eens mocht intreden, dan zal al die sneeuw water wor den, papperig drabberig prutwa ter, dat door de nog niet.ontdooide rioolputten tevergeefs een weg zal zoeken. De grond is bijne een hal ve meter bevroren, zoodat het dooiwater voorloopig nog niet in den grond zal kunnen wegzakken. Het is daarom zaak, wil men n:et te lang in het ongt.-uef van smel tende sneeuw op de straten ver- keere, dat zooveel mogelijk sneeuw wordt weggeruimd en weggereden naar grachten en vaarten. Als het echter van die enkele gemeente werklieden moet komen, zal het rog weken kunnen duren. De ge meenschapszin zal hier een woord je mee moeten spreken, om de stad zoo spoedig mogelijk sneeuwvrij te maken en de a.s. dooi-ellende zoo kort mogelijk te maken. Zoo. veie groepen kunnen door de vorst niet werken; wij denken aan de bouwvakarbeiders, de onder wijzers, de boeren en tuinders, die niet op het tand kunnen werken. Waarom slaan deze de handen niet eens aan de (sneeuwjploeg om met vereende krachten de stad tan het sneeuwpak te bevrijden" Hoevelen. die door de vorst niet werken kunnen, doch wier inko men normaal doorgaat, zouden op deze wijze toch een behoorlijke tegenprestatie kunnen leveren? Deze gedachten komt niet van den klantenschrijver, die om copie verlegen was, doch leeft ond'er de bevolking. Zal het lanceeren er van op deze plaats eenig effect sorteeren? Ook Duiten de stad is van deze gemeenschapszin weinig te be. speuren; onze expeditie die eiken dag v-e' p'atteland in moet, om de kranten te bezorgen, ondervindt dagelijks, dat er de inwoners van de dorpen, die wel graag hun krantje enz. op tijd willen hebben, maar al te weinig wordt gedaan', om de wegen vrij te maken en hun dorpen bereikbaar. Men denkt daar blijkbaar :de natuur heeft ons de ze overlast bezorgd, die moet er ons ook maar weer afhelpen. Voor onze mannelijke lezers ALKMAAR Zooals men uit het parochienieuws weet, wordt in de St. Josephkerk een triduum gehouden voor heeren boven 25 jaar. Hedenavond om half acht is de laatste conferentie van een Pater Redemptorist. Laat alle heeren uit deze parochie toonen, dat zij werkelijk begrip en niet alleen op politiek terrein hebben voor den critieken toestand1, waarin ons H. Geloof verkeert, door den zondvloed van waandenkbeelden, vervolging en belediging, die God en Zijn Kerk tegemoet komt. Een sterk geloovig geheel kan dit alles ten goede keeren en de strijdvaardigheid van de manne lijke katholieken zal daartoe zeer veel kunnen bijdragen. Half acht! HET VIERDE BEEST ALKMAAR Voor de uitvoe ringen op 11 en lp Maart zijn alle kaarten uitverkocht. UITSPRAKES TRIBUNAAL G. v. Veenendaal, Koedijk; in'ternee_ Vxtig voor den tijd van detentie met ontzetting uit kiesrechrten en het recht ambten te bekleeder;. G. J. Hollander, Alkmaar; idem. W. Roos, Noord-Schar wou de (was ged. van 9 Mei 1945 tot Juni 1946) als_ nog 3 mnd interneering, verbeurdver klaring f 500.ontzetting rechten en ambten. R. Nieuwen huis, Broek ojr Langen_ dijk (overl.) met het oog op hoog'en leeftiid van weduwe geen verbeurd verklaring van pensioen. J. Bee's, Hoorn Jvoorheen 4ot 1 jaar er; 9 mnd. intern.^ veroordeeld, welke maatregel door den Hoogeh Autoriteit te licht werd geoordeeld. 2 jaar inter neering (tot 12 Mei 1947) en ontzetting uit ambten. Chr. Roos; Den H?ag; nader onder zoek gelast. 9 Vergadering van „St. Joannes de Deo" SCHOORL. De RIK. Vereeni- ging v. ziekenhuisverpleging hield dezer dagen haar jaarvergadering in café De Bonte Koe te Catrijp. Al lereerst besprak de wm. voorzitter de heer J. M. Krimp de kwestie ten aanzien van de nieuwe regeling bij de ziekenfondsen, waar men zich thans ook tegen de kosten van zie kenhuisverpleging kan verzekeren voor 10 ct. per week. De contributie van St. Joannes de Deo is thans nog belangrijk lager, doch de agenda vermeldde reeds een bestuursvoor stel de contributie te verhoogen. Noch het bestuur, noch de leden wisten echter precies te zeggen in hoeverre de voordeelen tusschen het A. A. Z. A. en deze vereeniging ver schilden. Men zal naar de juiste ge gevens informeeren en dan des noods wederom een vergadering be leggen, om na te gaan of onze ver eeniging nog voldoende bestaans zekerheid zal hebben, temeer daar verschillende leden zich reeds heb ben laten overschrijven. Het bestuur zal hierom de leden huis aan huis bezoeken. Hierna bracht de penningmees ter, de heer N. Kleverlaan, verslag uit van den financieelen toestand der vereeniging, die niet rooskleu rig kan worden genoemd. Het is voor de vereeniging een uitermate slecht jaar geweest: 34 patiënten zijn op kosten van de vereeniging in het ziekenhuis opgenomen ge weest. De ontvangsten plus het kassaldo van f 1171,50 hebben bedragen f 2247,95, de uitgaven f 1676,45, wat een record in de 23 jaar dat de ver eeniging bestaat genoemd moet worden. Een nadeelig saldo dus van f 545,36. De oorzaak hiervan is me de de verhoogde ligkosten en niet het minst de kosten van vervoer Bij de hierna volgende bestuurs verkiezing werd na een drietal stemmingen in de vacature J. J. Vendel gekozen dè heer P. Praat. Hetvbestuursvoorstel om de con tributie voorloopig voor drie maan den te verhoogen van 6 op 8 cent per lid per week, werd aangeno men. Voor vervoerkosten zal maximum een bedrag van f 15,door de ver eeniging worden vergoed. Men zal er echter rekening mee moeten hou den, dat de vereeniging geen Kosten kan dragen voor vervoer van pa tiënten, die gemakkelijk een open baar vervoersmiddel kunnen gebrui ken. Hoewel dan de bus- of tram- kosten worden vergoed, mag dus voor normale „amandelen-patien tjes" bv. niet op kosten van de ver eeniging gebruik worden gemaakt van een luxe auto. Met nadruk werd er op gewezen dat voor opname in het ziekenhuis eerst een bewijs van de vereeni ging moet worden gehaald, wil men aanspraak maken op vergoeding. Buitengewone omstandigheden na- tuurijk uitgesloten. Het komt n.l. den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat patiënten, die lid zijn van St. Joannes de Deo, in hei ziekenhuis zijn opgenomen geweest zonder dat het bestuur daar iets van bekend was. In het vervolg wordt dan geen uitkeering meer verstrekt. Bij de rondvraag stelde de heer P. Bijl voor, om voor alle ziekte gevallen, waarvoor opname >n een ziekenhuis noodzakelijk was, de uit keering te bepalen op zes weken Momenteel wordt voor operatie zes weken vergoed en voor alle andere ziektegevallen drie weken. Na am pele besprekingen werd dit voor stel aangenomen. MARKTOVERZICHT SCHAGEN Sedert menschen- 'neugenis heeft Schagen niet zoo'n slecht bezochte en zoo weinig om. vangrijke markt gekend als van daag Om te beginnen waren er geen runderen voor den handel. Alleen op de leveringsplaats prijkte nog een clubje koebeesten. Voorts waren er dan 6 schapen, die, zij het moeilijk, nog verkocht konden worden tegen de tot dus ver geldende noteering: f 60 tot f 90. Biggen, pluimvee en geiten niet aanwezig. Een tweetal paarden bleef on verkocht. De altijd aanwezige marktkoop lieden, die anders het marktbeeld zoo opfleuren, lieten eveneens verstek gaan, evenals het meeren. deel der trouwe bezoekers. We zagen er enkelen, doen hun aan tal is op weinig handen af te tel len. Het is dan ook geen wonder Schagen was door den ongeken- den sneeuwval immers practisch onbereikbaar. Bussen reden niet, treinen kwamen met groote ver traging binnen en het verkeer langs den weg werd enorm ge handicapt door de onafzienbare sneeuwduinen, die zich zoover het oog reikt uitstrekken. Het is een gedenkwaardige marktdag in een helaas gedenk- waardigen winter geworden. SCHAGEN GEGUND De bouw van de douche inrich ting in het gebouw achter de Christelijke Nat. School is gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. A. Knüwer, Willem van Beierenstraat alhier. BEVORDERD Naar wij vernemen is de heer A. van de Kuyt bevorderd tot chef vakwerker bij het Staatsbedrijf der P.T.T. in het rayon Schagen. WEET U HET NOG? SCHAGEN De woningcom missie heeft zitting Vrijdags van 10-11,30, de burgemeester spreek uur Dinsdags, Donderdags en Za terdags van 1011 uur, ten raad- huize. Buiten deze tijden zijn zij niet te spreken. Klamp hen derhalve niet thuis bij nacht en ontij, het zij persoonlijk, hetzij telefonisch, over alles en nog wat aan. Tevens wordt er op geatten deerd, dat men zich voor woon ruimte bij de woningcommissie moet vervoegen en niet bij den burgemeester. Mr. dr. H. VERSCHUUR /"ONGEVEER twintig jaren geleden bleek de stich- ting van het Dr. Schaspman-fonds nood zakelijk voor de oprichting en instandhouding van een Partijbureau der R.K. Staatspartij. Alle bezit tingen van het fonds, genoemd naar den Stichter der Partij, werden in den oorlog bij de gedwongen liquidatie door den bezetter geroofd. Het is niet te verwachten, dat een deel van beteekenis van dit zeer groote kapitaal door rechtsherstel zal worden gerestitueerd. Mr. CARL GOSEL1NG Was een belangrijk fonds reeds noodzakelijk in de periode vóór den oorlog, voor een voldoende werkzaam heid van het Partij-apparaat, in de huidige omstandigheden heeft de K.V.P. in vee! sterker mate behoefte aan een kapitaal, met behulp waarvan zij uitgerust met een moderne apparatuur haar zoo belangrijken arbeid in het belang van ons vaderland zal kunnen verrichten. Terecht wordt geklaagd, dat de activiteit der K.V.P. vergeleken bij andere partijen te beperkt tylijft: financieele factoren spelen hierbij echter een overwegende rol. En dat in een tijd, waarin een positieve beïnvloeding van 't volk van de zijde der Katholieke partij noodzakelijk is. De verbreiding harer vooruit strevende, christelijke sociale poli tiek, mede van haar gezinspolitiek, is van de grootste beteekenis voor de toekomst van ons volk, om wille van haar groote doelstelling, de eenige positieve bestrijding van communisme en materialistisch socialisme. Het secretariaat der Partij dient modern uitgerust te zijn; de ad junct-secretariaten moeten wor den aangevuld; het jongerenwerk nog slechts in opbouw vraagt een hechte, levende organisatie; een goede voorlichtingsdienst is noodzakelijk; het vormingswerk vraagt bijzondere aandacht; een goed uitgeruste propagandadienst zal gevormd moeten worden. Be langrijke subsidies zullen verleend moeten worden aan het Centrum voor Staatkundige Vorming, de braintrust voor Partij en Kamer fractie Voor deze doeleinden der be roofde partij zijn offers noodza kelijk Eens zjjn deze gebracht ten tijde der R.K. Staatspartij, toen door de stuwende kracht van Ruys het Dr. Schaepmanfonds tot stand kwam. Thans zullen de ka tholieken van Nederland 't fonds geroofd door de Duitschers, die daarmee tevens meenden onze partij voorgoe 1 ie vernietigen gaan herstellen. De K.V.P herdenkt in Mei het feit, dat door het streven van dr. Schaepman 50 jaar geleden een eigep katholieke politieke organisatie werd opgericht. Op het congres, dat de Partij dan zal organisee- ren, zal, zooals wij meldden, een nieuw fonds aan het be stuur der Partij worden aan. geboden. Het zal niet zonder meer als een fonds beschouwd moeten worden, maar tevens dienen ter sanoering der parlijfinanciën en voorts ook als bedrijfskapitaal. Het fonds zal d'en naam dragen van Goseling-Verschuur-Herstel fonds, ter nagedachtenis der beide katholieke politici, gevallen voor het vaderland in het moordende concenlratiekamp. Op 17 Maart a.s. begint door heel het land een actie voor het Goseling-Verschuur-Herstelfonds. Elke katholiek zal door een pro pagandist der partij worden be zocht en in de gelegenheid ge steld worden, zijn bijdrage te schenken voor een doel, dat voor de toekomst van ons land van de grootste beteekenis is. Het gaat in de toekomst om een christelijk-sociale öf een ma terialistische maaischappij. Straffen van een tot vijftien jaar k Straffen van 1 tot 15 jaren. Voor het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam stonden tien voormalige S.S.-ers te recht, afkomstig uit Alkmaar en omgeving, die uit onbezon nenheid, jeugdige overmoed of zucht naar avontuur in den loop der vijf oorlogsjaren hadden geteekend bij de S.S. en de Landstorm Nederland en die allen meer of minder aan bepaalde gevechtshande lingen hadden deelgenomen. Er waren er bij,' die gewond geraakten en nu voor de rest van hun leven invalide blijven, ook waren er eenigen, die, amper 17 jaar, in.de gedragslijn van hun ouders en opvoed'ers-NSB-ers doorgingen en zoo bij de Germa nen onderdak zochten en natuur- De advocaat-fiscaal mr. Keune eischte tegen de tien jongens ver schillende straffen, die liepen van 1 tot 15 jaren, zelfs kwamen twee beschuldigden op vrije voeten, zij het dan met proeftijd en toezicht. J. Visser te Alkmaar kwam via de Jeugdstorm in April 1944 bjj de Lands lorm Nederland en werd na zijn militaire opleiding in de z.g. Jeugdstorm-compagnie ge plaatst. Deze compagnie vertrok in het begin van September 1944 naar het Be.gische front, maar dé snelle Geallieerde pantsereentie- den gaf deze „jonge vlegels", zoo als 't Hof ze doopte, niet veel kans. Bij het Albert-kanaal werd de jeugdige schare krijgsgevan gen gemaakt, en zoo geraakten J. Visser, Fr J. J. Musman uit Alkmaar en de 17-jarige P v. d. MoIen uit Den Burg, Texel, na 2 dagen uilgevochten en werden naar Engeland overgebracht. Tegen J. Visser eischte de Ad vocaat-fiscaal 1 jaar voorwaarde lijk, waarover het Hof onmiddel lijk uitspraak deed, tegen Fr. J. Musman 3 jaar RWI met aftrek van preventief, terwijl over hem een rapport zal worden ingewon nen en tegen P. v. d. Molen 2% jaar met aftrek, waarbij eveneens een rapport zal worden opge vraagd. Tevens eischte Mr. Keune 10 jaar ontzetting uit de beide kiesrechten. J. Mors te Alkmaar meldde zich reeds in Februari 1942 bij de Waffen.SS, nam in latere jaren aan verschillende gevechten deel o.a. aan het Oostfront en werd zeer ernstig gewond. Hij veHoor 'n been en hield een verminkte arm over, zoodat hij als invalide zijn verdere leven zal moeten slij ten. Voor zijn gedrag kreeg hij o.m. het IJzeren Kruis 2e klasse en nog eenige andere onderschei dingen. De Advocaat-fiscaal wil de er rekening mede houden, dat besoh, zichzelf al zeer zwaar had gestraft. Hij eischte daarom 1 jaar met ontzetting van beide kies rechten gedurende 10 jaren. Frontsoldaat en menschenjager J. J. de Roos te Alkmaar werd mipder gunstig beoordeeld. Als zoon van 'n fanatieken NSB-er, kwam hij in April 1944 bij de Landstorm Nederland en streed in Februari 1945 aan het Waal- front tegen de Geallieerden, trok verschillende malen met de stoot troepen over de rivier, waarbij o.a. 6 Canadeesche pantserwagens werden vernietigd en zij ook boerderijen in brand staken. Hier voor kreeg hij het IJzeren Kruis 2e klasse. Tevoren had hij nog als 20-jarige aan razzia's deelge nomen in Zutfen en Rotterdam, waarbij hij persoonlijk mensahen arresteerde. Mr. Keune eischte in een schep requisitoir tegen dezen onverantwoorde! ijken belhamel 15 jaar RWI met aftrek en ont zegging van de kiesrechten voor het leven. J Kroone uit Schagen ging in Januari 1943 tegen den zin van zijn ouders, die sterk anti waren, bij de Waffen SS, opgestookt door films en ophitsende praatjes van een vriend, die zelf achterbaks bleef, toen het er op aan kwam. Hij werd aan het Oostfront ge wond en deserteerde uit het laza. reth, Tegen hem werd 5 jaar RWI geëisoht met aftrek. J. B. Harms te Alkmaar kwam m begin 1944 bij de Kriegsmarine in Wil. helmsbafen, maar deserteerde in be gin 1945 tot hij door de feldgendarme. rie werd gearresteerd en toen tijdens een transport weer wist on snappen. Hij moest naar het Limburgsche front maar voelde daar niets voor en dook daarop tot de bevrijding onder. De advocaat-fiscaal vond dat hij nu voldoende was gestraft en eischte 1 jaar voorwaardelijk met de bepaling, dat hij 3 jaar onder toezicht van de Stichting Politieke Delinquenten zou worden geplaatst. Het Hof deed on middellijk uitspraak er. veroordeelde besch. conform deze eisch. N. H. P. Laan te Alkmaar teekende einde '44 bij de Waffen S.S. Via het arbeidsbureau was hij in een Duit_ sche zoutmijn te werk g«esteld, maar had het daar zoo slecht dat hij op voorspiegeling van een vriend naar de S S. ging, want die hadden ge_ noeg sigaretten en eten. Later werd hij overgeplaatét naar de Lands'orm Ne derland en diende aan het Betuwe» front als Flakgrenadier. Teg*en hem werd 3 jaar R.W.I. geëischt met aftrek en ontzetting uit de beide kiesrechten voor/ den tijd van tien jaar. Propagandist van het kwade H. Peereboom te Alkmaar was de gene die o.a. de vorige besch. zulke mooie praatjes had vergeld over de Waffen S.S. Hij had 'n aardig avon tuurlijken tijd achter den rug, zooals hij ten mlns-e zelf vertelde, wilde via Noorwegen en Zweder; ontsnappen richting' Engeland, kwam in concen tratiekampen terecht maar Strandde tenslotte als SS-er en ging rondver. ellen dat je het daar nog zoo slecht niet had. Hij probeerde het Hof nu duidelijk te maken, dat hij vanuit de SS wilde overloopen naar de Geallieer_ den, zoo gauw hij de kans kreeg, maar het klonk niet erg geloofwaar dig. Mr. Keune eischte 7 jaar R.W.I. met aftrek en 10 jaar ontzetting uit beide réchter;. N. v. Wiering'en te Alkmaar ging in Febr. 1941 bij de Waffen SS na in Aug. 1940 al een vooropleiding te hebben gehad. Hij trok mee naar Polen en was ook bij de verraderlijke overval op Rusland, waar hij eenige winters mee. maakte als radio-monteur aan het front. Ingesloten bij Cerkassi wist hij met nog 85 anderen te ontkomen en kreeg daarvoor als belooning het ijze. rer; kruis en 'n bevordering' als ''Vi- kinger' Tegen hem werd 5 jaar R.WI. ge_ eischt met aftrek en on'zetting van beide kiesrechten voor het leven. Het Hof zal over i4 dagen uitspraak doen. Een film voor het Verzetsmonument DEN HELDER Het comité, dat zioh belast met de inzameling van gelden voor een verzetsmo nument in Den Helder, onder, vindt van vele zijden medewer king en steun. De directie van het Tivoli-Theater, die reeds zoo dik wijls haar zaal beschikbaar heeft gesteld voor goede doeleinden, heeft voor Zaterdagavond 10 uur een speciale voorstelling aange kondigd, waarvan de totale op brengst aan het Comité Verzets monument ten goede zal komen. Het is haar bovendien gelukt voor deze voorstelling beslag te leggen op de film „Jongensstad", een rol prent i^n formaat, die zeker geen aanbeveling meer behoeft De prijzen zijn normaal en de zaal is verwarmd, zoodat mag worden verwacht dat de bioscoop uitver kocht zal zijn en een mooi bedrag aan het comité zal kunnen wor den overhandigd. STILLE OMGANG ANNA PAULOWNA Door het Genootschap van den Stillen Omgang is de jaarvergadering gehouden in café Alkemade. De voorzitter, de heer H. op 't Veld, betreurde de geringe op- komsi, daar het nu voor het be stuur moeilijk is een jjegeling tot stand te brengen. Het spaarsy steem heeft niet aan de verwach ting voldaan. 45 leden hebben het volle bedrag door sparen bijeen gebracht. De heeren S. J, Kroon en C. Smiers Th.zn. werden aan het bestuur toegevoegd. Uit het verslag van den penningmeester bleek aanwezig te zijn een kas saldo van f 83.16. De voorzitter cfeelde mede, dat de Omgang te Amsterdam voor onze afdeeling vastgesteld is op Zaterdag 15 Mrt. a.s. Vertrek van den trein des avonds te 23.10 uur, aankomst te Amsterdam 1.10 uur, daarna naar het Spui, waarna de Omgang. Na afloop van den Omgang staat een tram gereed, die de deelnemers zal vervoeren naar de kerk aan de Tigelstraat. Onze afdeeling moet om 4 uur de kerk verlaten, om plaats te maken voor andere afdeelingen. Het bestuur stelt er prijs op, dat de afdeeling in haar geheel aaneengesloten blijft en naar het Centraal Station gaat voor het ontbijt. Den deelnemers wordt aangeraden brood mede te nemen. De reisbiljetten met in begrip van de contributie zullen 5 gulden kosten. Vertrek uit Am sterdam ongeveer 6 uur. Voor de goede orde tijdens de reis en den Omgang zal door de leden der K.A. worden gezorgd. Voor hen, die-zich nog niet heb ben opgegeven, zal Zondag a.s., 9 Maart, nog gelegenheid worden gegeven na beide H.H. Missen in café Alkemade. Het bestuur re kent op een massale deelname. Er zijn 120 plaatsen beschikbaar. Het lof in de parochiekerk zal op Zaterdagavond 15 Maart om 21.30 worden gehouden, met hierna korte toespraak door den Zeer- eerwaarden Heer Pastoor, daarna vanaf 22 uur kaartjes afhalen in café Alkemade. De deelnemers worden verzocht zich aan de vast gestelde tijden te houden Verder werd er nog medegedeeld, dat de inzameling bestemd voor 't Vaan delfonds heeft opgebracht f 133, terwijl voor het Jubileumfonds ongeveer f 60 is bijeengebracht DE RIJP Te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen medicijnen onze plaats genoot de heer G. Luyckx. SLUITINGS-AVOND D.A.V.A. BREEZAND. Na een kritieken nacht (vorst —14° C.) brak de laatste dag aan der bloemenshow in Breezand. De heeie_lucht installatie had op volle toeren gedraaid om de vorst buiten te houden. En Schulte's kachels wonnen! In den loop van den middag, ca. 3 uur, passeerde de 2000ste betalende bezoeker de contróle. 't Was de heer L. Vermeer van der; Grasweg te Anna. Paulowna, wien een taart, opgemaakt in een bloemenmand, werd geoffreerd. 's Avonds tegen sluitingstijd was 't weer knap druk. Vele ,,grooten" uit de bollenwereld waren aanwezig. Na de verloting van een 15-tal prij zen (teT dekking van de onkosten) begon al dadelijk de Firma Ruygrok aan de afbraak er; deelde kwisti* bloe_ men uit. De prijswinnaars hebben de volgende lotnummers: 16, 46, 56, 58, 90, 109, 131, 262. 411. 491, 566; 622, 671, 796 en 932. We zagen zeer fraaie foto's, vervaar digd door Fo'o-atelier F. J. Klomp, Balgweg 105, Breezand. Nabestellingen kunnen daar opgegeven worden. Ten besluite gaf 't bestuur als zijn meening te kennen dat de expositie 'n groot succes was geweest wat be'reft kwali'eit bloemen er; aantal bezoekers. Financieel gedekt èn door de verloting èn door het wérken met eigen krachten èn door »t groote aantal bezoekers. waren plm. 2250 bezoekers geweest. Wat het bezoek betreft van buiten: hoofdzakelijk West_Friesland, Zuid- Holland en Koegras de Zijpe leverden een flink aantal bezoekers. Speciaal de broeiproefbedrijver. wa ren trekpleisters voor de vakmen_ schen. Nu al werd door exposanten een standruimte voor 1948 gereserveerd. f En hiermede besluiten we onze be schouwingen over de DAVA, de groote Bolbloemententoonstelling te Bree zand. De organisatoren hebben alle eer va:i hun werk gehad. BREEZAND Maandagavond 10 Maart a.s. zal het Genoot schap van den Stillen Omgang een vergadering houden in het café van den heer van Stein, waarop de organisatie van den dit jaar te houden Stillen Om gang te Amsterdam besproken zal worden. Alle leden alsmede niet-leden, die interesse hebben, worden verzocht deze bijeen komst bij te wonen. Tijdelijk wethouder in Wieringerwaard Een dezer dagen vergaderde Wieringerwaard's gemeenteraad, waarin burgemeester Kloeck me dedeelde, dat ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis hot gemeen tebestuur gelukwenschen heeft gezonden aan H.M de Koningin en het Prinselijk Paar. De heer Goosens had bezwaar gemaakt tegen zijn niet-toelating als raadslid op grond van zwager schap. Ged. Staten hebben even wel zjjn beroep ongegrond ver klaard. Daarna benoemde de raad mej. Jansen te Den Oever tot onder wijzeres aan de O.L School. Aangezien de ziekte van den heer Rot nog steeds voortduurt, kon het voorstel om een tijdelijk wethouder te benoemen algemee. ne instemming verwerven. De heer K. de Graaf verwierf de meerderheid der stemmen, zoo dat hij vanaf heden het wethou derschap zal waarnemen. De verordening op den vleesch- keuringsdienst werd vervolgens in dien geest gewijzigd, dat voor taan slechts in een officieel toe gelaten slagerij huisslachtingen verricht mogen worden. Mej. Haringhuizen gaat de ge meente verlaten. Hierdoor komt haar huis, de secretariswoning, vrij De raad ging er mee accoord, dat in deze woning enkele ver anderingen worden aangebracht en ze aaarna voor iets hoogeren huurprijs aan den burgemeester zou worden verhuurd. Naar aanleiding van recente ziektegevallen in de gemeente vroeg de heer van Zandwijk of de t.b.c.-bestrijding op de scholen ook onder den scnoolartsendienst behoort. Uit het antwoord blijkt, dat deze ziektegevallen toegeschre ven moeten worden aan het drin ken van niet-gekookte melk van met t.b.c besmet vee. Algemeen wordt door de raads leden erkent, dat de boeren hier veel te onverschillig tegenover slaan en dat het rijk toch schat ten aan de t.b.c.-bestrjjding ten koste legt, waardoor het onder zoek van het vee voor de boeren geheel gratis is. Juist zij, die het slechtste vee hebben, weigeren halsstarrig zich bij de vrijwillige contróle aan te sluiten. De burgemeester zegde even wel toe overleg te zullen plegen met veearts Rempt en aan het hoofd der school te verzoeken alle kinderen te laten doorlichten Enkele raadsleden drongen er op aan, dat ook in deze gemeente turf verstrekt wordt. Het bleek, dat de burgemeester reeds van alles had gedlaan, doch dat alle beschikbare turf reeds verkocht was voor dat Wieringer waard aan de beurt kwam. Marktberichten NOORD SCHARWOUDE 6 Maart. Aangevoerd: 41 800 kg gele kool 15,50; afw. 1014.20; 12.000 kg roode kool 17.50; 16.000 kg witte kool 11.50; 1500 kg. uien 6.90 bevroren. LANGENDIJK, 7 Maart. 31000 kg gele kool 15.50; 13000 kg be vroren gele kool 10.5015.50; 6800 kg Deensche witte kool 10.50—11.20.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 2