Churchill ziet het met al zijn glorie Britsche Rijk uiteenvallen Nederlandsche zakenlieden op de Leipziger Messe Biddend leger Nederland Nieuwe explosie in Palestina rfséM1 EEN UURTJE TELEX KUNSTMESTPRODUCTIE WORDT VERHOOGD AMERIKAANSCHE DELEGATIE LANDT OP SCHIPHOL Lagerhuis debatteert over Voor-lndië Van Jodenhelper tot Jodenverrader DE H. MIS IN DEN AVOND Binnen enkele jaren produceert het S.B.B. 300 ton per dag Hoopvolje stemming 300.000 man volgen Pater Amon Besseling Het gemeste kalf NIEUW NOORDHOLLANDSCH DAGBLAD- Vrijdag 7 Maart 1947 L GOSEL1NG ride werkzaam- mate behoefte )0 belangrijken ën en voorts ook capitaal. al den naam dragen -Verschuur-Hers tel- ïdachtenis der beide litici, gevallen voor in het moordende mp. rt a.s. begint door een actie voor het chuur-Herstelfonds. zal door een pro partij worden be- ïe gelegenheid ge- zijn bijdrage te een doel, dat voor an ons land van de cenis is. de toekomst om .sociale öf een ma. naalschappij. leiproefbedrijver. wa. voor de vakmen, door exposanten een 1948 gereserveerd, esluiten we onze be_ de DAVA, de groote nstelling te Bree_ toren hebben alle eer ehad. Maandagavond zal het Genoot- i Stillen Omgang ng houden in het heer van Stein, ganisatie van den uden Stillen Om- ?rdam besproken 11e leden alsmede interesse hebben, cht deze bij eerl onen. vethouder in gerwaard Jagen vergaderde I's gemeenteraad, eesler Kloeck me- ;r gelegenheid van rtenis het gemeen- kwenschen heeft H.M de Koningin jk Paar. sens had bezwaar zijn niet-toelating jrond van zwager- ten hebben even- ongegrond ver- mde de raad mej. Oever tot onder- 3 O.L School. ziekte van den steeds voortduurt, 1 om een tijdelijk moemen algemee- verwerven. De aaf verwierf de :r stemmen, zoo eden het wethou- aarnemen. g op den vleesch- werd vervolgens wijzigd, dat voor een officieel toe- i huisslachtingen worden. izen gaat de ge- Hierdoor komt secre tariswoning, g er mee accoord, ning enkele ver den aangebracht x>r iets hoogeren !en burgemeester murd. ng van recente in de gemeente /an Zandwijk of ng op de scholen .cnooiar tsendienst oord blijkt, dat llen toegesehre- len aan het drin. rookte melk van vee. It door de raads- de boeren hier hillig tegenover rijk toch sohat- :.-bestrijding ten door het onder- voor de boeren Juist zij, die het ibben, weigeren de vrijwillige luiten. :er zegde even- te zullen plegen ïpt en aan het te verzoeken alle doorlichten Jen drongen er a deze gemeente rdt. de burgemeester ad gedlaan, doch aare turf reeds dat Wieringer- irt kwam. arichten )UDE 6 Maart. :g g'ele kool 15.50; 00 kg roode kool e kool 11.50; 1500 en. 7 Maart. 31000 0; 13000 kg be- 10.50—15.50; ie witte kool Joodsch verzet tegen staat van beleg Woensdagavond, hebben 5 leden van de lrgoen Zwai Leoemi opnieuw een aanslag gepleegd in de nabijheid van „Goldsmith British Officers Club" te Jeruzalem. Tegelij kertijd ondernam deze orga nisatie een tweeden aanslag in de buurt van het gebouw van het Joodsche bureau. In een Joodsche buitenwijk van Haifa is een belastingkan toor tengevolge van een ontplof fing geheel verwoest. Peter Bergson, voorzitter van de Joodsche commissie voor na tionale bevrijding, is Woensdag avond per vliegtuig uit Parijs naar New York vertrokken om een petitie van deze commissie aan den Veiligheidsraad te overhandigen. In deze petitie wordt verzocht om steun van den Veiligheidsraad aan het verzoek der commissie om in terventie van de V.N., opdat de staat van beleg in Palestina wordt opgeheven. Bergson zal pogen in de V.S- aanhang te krijgen voor het vormen van een voorloppige re geering van de Joodsche 'repu bliek in Palestina en voor het bijeenbrengen door middel van een openbare actie van 6 mil- lioen dollar ter financiering van eerste werkzaamhed'-n dezer regeering. Het Palestijnsche Hoogge rechtshof heeft geweigerd een Habeas-Corpus-bevel te 'geven waarom verzocht was ten gun ste van de ruim duizend illegale Joodsche immigranten, die vo rige week voor Haifa arriveer den. TIJDENS HET VOORTGEZETTE DEBAT in 't Engel- sche Lagerhuis over het voorstel van de regeering om uiterlijk Juni 1948 het bewind in Voor-lndië over te dragen, verklaarde Churchill: „Met diepe droef heid zie ik het Britsche Rijk, met al zijn glorie en de aan de menschheid bewezen diensten, uiteenvallen". Churchill betoogde, dat het verkeerd is geweest de regeering van Voor-lndië toe te vertrouwen aan den leider der Hindoes, Nehroe, die een goede reden heeft gekant te zijn tegen eenig verband tusschen Voor- lndië en het Britsche Cemeenebest. Churchill zeide, dat de oppositie zich geheel van de regeeringspoli- tiek inzake Voor-lndië distancieert en geen verantwoordelijkheid wenscht te aanvaarden voor de ge volgen van die politiek, die de ko mende jaren in Voor-lndië rood en zwart zal doen zijn Churchill betreurde het, dat geert reden is opgegeven voor het ontslag van Lord Wavell, den ex-onderko ning van Voor-lndië. Hij was van oordeel, dat door dezen maatregel de laatste kans op overeenstemming is verloren, daar de Voor-Indische leiders den hun restenden tijd zul len gebruiken om hun eischen te formuleeren en zich voor te berei den op een burgeroorlog. „Als ik de regeeringspolitiek in Voor-lndië en Palestina ver gelijk, kom ik tot de conclusie, dat er twee flessehen krachtige medicijn worden klaargemaakt, die echter aan den verkeerden patiënt worden gezonden. De Palestijnsche kwestie is aan de V. N. voorgelegd, maar komt Voor-lndië niet veel eerder voor een dergelijke handelwijze in aanmerking? Toen Churchill zijn rede had uit gesproken, scheen er aan het ge juich der oppositie geen, einde te komen. Antwoord van Alexander De minister van defensie Alexan der zeide; „In dit debat heeft Churchill de regeeringspartij uitge daagd en ik ben er zeker van, dat deze partij de uitdaging zonder vrees aanvaardt" (gejuich). „Het was een der beste speeches, die Churchill ooit heeft afgestoken" (gejuich). Wat de minderheden in Voor-In- dië betreft, zeide Alexander, dat geen der beide leidende partijen in Voor-lndië tijdens de besprekingen was afgeweken van het standpunt, dat de minderheden volledige be scherming moeten genieten. Er is geen sprake van, aldus de minister, dat de Labour-regeering ooit heeft getracht een oepaalde grondwet aan de Voor-Indiërs op te dringen. De beschuldiging aan het adres van Nehroe sprak Alexander tegen. Als hij en zijn collega's in de gelegen heid zouden zijn met de andere par tijen samen te werken, zouden zij hun land zeker door de moeilijk heden heen kunnen helpen. Over m mill Öli Wfc'- rt i IMi In de reparatiewerkplaats van de duinwaterleiding te Den Haag heerscht groote bedrijvigheid. Tengevolge van de vorst zijn reeds 2500 watermeters gesprongen, welke met den grootsten spoed moeten worden gerepareerd, om straks de Haagsche huisgezinnen weer van stroomend water te kunnen voorzien. N.F.B. P Twee nachten door gebracht in autobussen Hcnderdzeventig Nederland sche zakenlieden zijn Dinsdag middag in vier spoorwegbussen, na een uiterst moeilijke tocht van drie dagen over besneeuw de wegen te Leipzig gearri veerd. Tweemaal beeft het Ne derlandsche gezelschap den nacht in de autobussen moeten doorbrengen, daar de wegen door sneeuwval waren ver sperd. V Onder het gezelschap, dat tot Za terdag op de Leipziger Messe blijft, zijn ook vertegenwoordigers van den centralen dienst in- en uitvoer, van het Ministerie van Economische Zaken, van het Bureau Duitsche Herstelbetalingen, van de Ned. Ka mer van Koophandel voor Duitsch- land en de Ned, Trustmij. Een historische gebeurtenis De secretaris van de Kamer van Koophandel voor Duitschland, mr. de Meester, dien wij Woensdagmor gen in het door de Ned. Militaire Missie in Leipzig ingerichte bureau ontmoetten, noemde de reis van de Nederlanders een historische ge beurtenis in de ontwikkeling van de handelsrelaties met Duitschland, aangezien thans ineens meer Ne derlandsche kooplieden in Duitsch land werden toegelaten, dan tevo ren over de grens geweest zijn Tot nog toe waren de Nederlan ders nog niet in staat geweest con tracten af te sluiten, doch wel is gebleken, aldus de heer de Meester, dat vooral de Russische bezetting streeft naar een vergrooting van den handel uit de Oostzone met Ne derland, vooral daar deze zone be hoefte heeft aan bepaalde artikelen, Open schoenen weer op den bon Schoenen met „open" teen en/of „open" hiel en/of volledig „open gelengstuk", die tot nu toe vrij waren, mogen met in gang van 6 Maart slechts wor den verkocht tegen inneming van een schoenenbon. die Nederland kan exporteeren, zoo als rubber. De heer de Meester achtte het waarschijnlijk dat op de Messe den grondslag kan worden gelegd voor relaties met Duitsche leveranciers uit de volgende bran ches: optiek, chemische- en jmarma- ceutische producten, grafische ma chines en electrotechnische artike len. Daarentegen blijkt er voor de vertegenwoordigers uit speelgoed-, glas- en aardewerkbranches, die zich onder de Nederlandsche dele gatie bevinden, geen mogelijkheid te zijn om tot zaken te komen. Leipzig is thans een interna tionaal zakencentrum en de drukte in de stad doet terug denken aan de vooroorlogsche ■messe. Uit vrijwel alle landen, (lie vroeger belangrijke afne mers van de Duitsche industrie waren, zijn delegaties gekomen, soms tot tweehonderd man sterk. Bij de meesten overheerscht de indruk, dat deze messe evenwel niet meer kan zijn, dan een hernieuwd aanknoopen van relaties, zonder dat de Duitsche industrie in staat zal zijn, aan de aanvragen, die thans gesteld worden te voldoen. Het aantal concreete handelsza ken, die met het buitenland zullen worden afgesloten, zal uiterst be perkt zijn. 4.5 Millioen bezoekers aan het Wembley stadion Op de aandeelhoudersverga dering van Wembley Stadion L.T.D. werd medegedeeld, dat er gedurende het afgeloopen jaar 4.400.000 toeschouwers bij wedstrijden in Wembley Sta dion en Wembley Pool geweest waren. In dat jaar werd 655-000 pond -aan belasting betaald, waarvan 223.000 aan vermake lijkheidsbelasting. Voorts werd bekend gemaakt, dat alle ge bouwen, het stadion inbegre pen, gratis aan het organisee- rend comité der Olympische Spelen zijn aangeboden voor het houden der spelen in 1948. Voor den Bijzonderen Raad van Cassatie in Den Haag werd het beroep behandeld van G. J. de G. tegen het vonnis van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, waar bij hij wegens het verraden van Joden was veroordeeld tot de doodstraf. Verdachte zou ver scheidene Joden, die in zijn huis vertoefden of in zijn zaak werk ten, hebben aangebracht. Als zoo danig zou hij den bijnaam heb ben gekregen van „schrik van den Jodenhoek". Requirant werd bijgestaan door mr dr. K. W. P. Klaassen, die er aan herinnerde, dat de z.g. „beul van Ommen" heelemaal niet zoo'n beul zou zijn geweest. Volgens pleiter is dat ook met dezen „schrik van den Jodenhoek" het geval. Deze man heeft in de be zetting verscheidene Joden gehol pen en verkeerde in een soort psychologische dwangpositie ten gevolge van het feit, dat hij vóór 1940 circa 600 Joden uit Duitsch land en Oostenrijk had helpen emigreeren. Hij kreeg hiervoor in Duitschland achttien maanden tuchthuisstraf uit te zitten. Toen hij in 1940 vrij kwam keerde hij naar Nederland terug met mel dingsplicht. Na anderhalf jaar ■kreeg hij een tip, dat hij van de meldingen af kon komen als hij NSB-er werd en ook eens wat aanbracht en is hierop ingegaan, doch ontkent verschillende hem ten laste gelegde aangiften De verdediger bracht ter sprake dat tijdens de zitting van het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam de twintig getuigen a charge con tact met elkaar hadden gehad, zoodat hun verklaringen klopten als een bus. Nadat over requirant de doodstraf was uitgesproken, zouden zij met z'n allen een fees telijke borrel hebben gedronken. Requirant trekt hieruit de con clusie, dat ze hem met opzet er hebben „ingewerkt". Positie onzer passagiers schepen ALDABI, RotterdamBuenos- Aires, 6/3 te Antwerpen. GERARD DOU, Amsterdam Java, passeerde 4/3 om 23 uur Gibraltar. JOHAN DE WITT, 5/3 van Batavia naar Sydney. JOHAN VAN OLDENBAKNE- VELT, 5/3 van Amsterdam te Batavia. ORANJEFONTEIN, 3/3 van Amsterdam te Beira. ROEPAT, Australië-Rotterdam, 4/3 van Aden. VEENDAM, 3/3 van Rotterdam te New York „Begrip jij. waarom hjj zoo gauw voortmaakt „Ik wel, hij krjjgt natuurlijk da delijk een kopje thee, Niemeljer's Gala.thee!" (Advertentie) het beleid van Lord Wavell had de minister niets dan lof. De minister-president, Attlee, zeide in zijn antwoord zich er van bewust te zijn, dat de gestelde tijd limiet voor den machtoverdracht in Voor-lndië een zeer korten tijd voor voorbereiding laat, doch, dat de Britsche regeering uit Voor-lndië dringende adviezen heeft ontvangen, dat het vaststellen van een datum wenschelijk is. „Het is ons doel ge weest de Voor-Indische politici te doen inzien, wat dit voor hun land beteekent", aldus Attlee. „Ik weet, dat de moeilijkheden voor het overdragen van de macht enorm zullen zijn, maar niemand veronderstelt, dat men voor den overdracht alles in kannen en krui ken kan hebben. Wij gelooven, dat wij in Voor-lndië een groot werk hebben verricht. Thans is de tijd gekemen, dat de Voor-Indiërs zelf de verantwoordelijkheid zullen overnemen." Een door de oppositie Inge diend amendement op de motie van goedkeuring inzake de poli tiek, welke de regeering ten aanzien van Voor-lndië voert, werd met 337 tegen 185 stem men verworpen. Bijzonder voorrecht voor Belgische arbeiders Z. H. den Paus heeft op ver zoek van het Belgisch Episco paat bij een besluit van 23 Jan. j.l. toegestaan, dat er, gezien de bijzondere tijdsomstandigheden, waarin lang en veel door de werklieden moet worden over gewerkt en Zondagsarbeid in vele gevallen noodzakelijk is, gelegenheid wordt gegeven om 's avonds de H. Mis bij te wo nen. Dit voorrecht wordt slechts aan die werklieden gegeven, die moeten werken in den voor middag óf den geheelen Zon dag. Zij kunnen tevens onder deze avondmis communiceeren. Voor de andere geloovigen geldt het bijwonen van deze avondmis niet voor het voldoen van den plicht van het mishoo- ren op Zondag. Dit voorrecht aan de Belgische arbeiders ver leend, geldt slechts voor één jaar. Tevens zijn voor dit geval nieuwe bepalingen vastgesteld voor het nuchterblijven. Het mishooren ii) den avond is eigenlijk niets nieuws, het werd in den oorlog veel toege past voor de soldaten in de di verse legers; in vredestijd is het echter wel iets bijzonders en België heeft er de primeur van. CELDEN VAN N.S.B.-ERS AAN DEN STAAT v Het Haagsche Tribunaal heeft de geheele nalatenschap van wijlen Max Blokzijl, zijnde een bedrag van 30.000 tot 33.000 gulden ver beurd verklaard. Van het vermogen van den voor- maligen kantonrechter te 's Gra- venhage mr. H. H. Reyers werd f 39.000 verbeurd verklaard. Hij had blijk gegeven van in stemming met het nationaal socia lisme o.m. door het publiceeren van een artikel met pro-Duitsche strek king in het „Vaderland" van 3 Juli 1940. Si om te spelen in Argentinië verre van goed, volgens de plantsoen. H- Ben kleine Het barre winterweer is en Brazilië, daarna gaat Berlijnsche politie zijn er vijfhonderd Duitsche niet- nog steeds de groote moei- onze schaker naar de West in de laatste maanden Joodsche burgers worden lijkheid, waarmede 't ver- om vervolgens in New meer dan driehonderd naar hun vaderland ge- keer te kampen heeft. De York te komen. Een oud jpenschen in de hoofdstad evacueerd. Schacht, de spoorwegen zijn na een stadsbeeld van Schiedam 'van kou en honger omge- voormaige president van dag tegenslag de toestand gaat verdwijnen, de visch- komen. 'A' Een achthon- de Duitsche Rijksbank die vrijwel weer meester ge worden en de treindien sten konden nagenoeg weer normaal hervat wor den. Met de busdiensten vooral in.,het Noorden des lands was het niet zoo best markt wordt afgebroken gesteld, de gladheid der en zal plaats maken voor wegen was oorzaak dat vele verbindingen niet konden worden onderhou den. In verband daarmede waarschuwt ook de K.N. A.C. de weggebruikers voorzichtig te zijn. Aa Ook het luchtverkeer werd ernstig gestagneerd door de modderige startbanen, twee K.L.M. vliegtuigen konden op Schiphol lan den, de rest moest door derdtal Joodsche emigran- ten is op het k eiland Cy- een plein. V Op de lucht- prUs aan land gezet> 2y posttentoonstelling te Nice apf,n toestemming is een internationale prijs gewonnen door den re kenden ballonvaarder J. Boesman Vertegen woordigers van oifden van dagen-organisaties zijn bij den minister geweest, die de verzoeken van her- in overweging zal nemen. Te vens deelde minister Drees kregen geen naar Palestina te gaan Bij een aanval op een En- gelsch legerkamp in 't be loofde land werden een aantal Britsche militairen gewond. Af De Nederland sche bond van oud-RS. ers organiseert op 8 Maalt een 'herdenkingsbijeen komst bij Rozenoord te Amsterdam waar 53 perso- mede dat een wetsontwerp naar Eindhoven. Woens- noodvoorziening ouden van dag is Dr. Max Euwe met dagen spoedig door de o—- de K.L.M. naar Zuid-Ame- Twee.le Kamer in behan- Op 12 Maart wordt een „rika vertrokken, hij zal er deling wordt genomen, dergelijke herdenx.ng ge- 1 .1. T„ t door het tribunaal te Neu renberg werd vrijgespro ken heeft een bewijs van politieke betrouwbaarheid aangevraagd Afi De Tosari die op alle wereldzeeën heeft gezworven tijdens de bezetting en in April uit Rotterdam was vertrokken komt na bijna een jaar weer in de thuishaven. Ook in Engeland heeft he vige sneeuwval 't verkeer weer geheel gedesorgani seerd. Alle treinverbindin gen tusschen Londen en het Noorden werden geheel onderbroken. In de stad zelf moesten de meeste menschen zich te voet naar hun werk begeven. In verband met het feit dat de betrekkingen tusschen ons land en Siam zijn her steld is in Bangkok weer ruim een maand blijven Af In Duitschland gaat het houden op het Wetering- e^n gezantschap opgericht. X Binnen enkele jaren pro duceert hei S. B. B. 300 ton per dag. De Directie van de Staatsmij nen heeft reeds eenigen tijd ge leden bij de regeering een plan ingediend om de productie van kunstmest binnen enkele jaren op 300 ton per dag te brengen. Aan dit plan zijn groote kos en ver bonden. Men schat deze op 34 millioen gulden, doch daar staat tegenover, dat men gunstige ti- nancieele resultaten verwacht te meer nu de vraag naar kunst meststoffen zoo groot is en de in voer uit het buitenland om re denen van deviezenbesparing zoo veel mogelijk moet worden be perkt. Het Stikstofbindingsbedrijf (S.B. B.), dat in 1930 werd gebouwd en waarmede een som van 12 millioen gulden gemoeid was, produceerde 60 ton zwavelzure ammoniak per dag. Deze werd gemaakt uit cokes- ovengas en gold een tijd lang als de ideale meststof. De laatste ja ren was kalikammonsalpeter echter meer gewild, en vooral de fosfaat- ammonsalpeter, welke zoowel stikstof als fosforzuur bevat, werd meer en meer gevraagd. Gezien de fosfaaat echter uit Curacao werd betrokken lag de productie der fosfaat-ammonsalpeter gedu rende den oorlog practisch geheel stil. Nu de zeewegen echter weer open zijn, kan men de fabricatie van deze kunstmest weer tér hand nemen. Behoefte van den landbouw: 150,000 ton per jaar. Tot het uitbreken van den oor log was de kunstmestproductie van het S. B. B. 175 ton per dag, en ondanks het feit, dat de oorlog vele moeilijkheden op allerlei ge- Internationaal muziekconcours Van 22 September tot 5 Oc tober a.s. zal te Genève het 3de internationale concours voor solisten op het gebied van zang, piano, viool, clarinet en trom pet plaats vinden. De leeftijds grenzen zijn bepaald van 15 tot 30 jaar. Er zullen diploma's, zilveren medailles en geldprij zen worden uitgereikt. bied in den weg legde, daalde ae productie niet noemenswaardig. Toch kon zij bij lange niet voor zien in de behoefte van den land bouw, welke ongeveer 150,000 ton per jaar noodig heeft. Het S. B. B. kan hiervan momenteel slechts de helft leveren en uit het buitenland worden maar bescheiden hoeveel heden aangevoerd, eensdeels om dat de vooroorlogsche leverancier Duitschland practisch niet meer kan leveren en vervolgens omdat een arm land als Nederland het zich niet kan veroorloven zijn toch reeds zoo nijpend deviezentekort nog te vengrooten. Bovendien vraagt het buitenland ongeveer 1 gulden per kilo, terwijl de eigen kunstmest slechts 75 ct. per kilo kost. Begrijpelijkerwijs wordt deze aangelegenheid door de insiders een zaak van nationaal belang ge noemd. Het plan stelt voor de op voering der productie in twee etappes te doen plaats vindei Eet- stens wil men de winning van stik stof uit cokesovens tot 210 ton per dag opvoeren. Hiermede zouden een kleine zes millioen gulden ge moeid zijn. Wanneer dit kwantum bereikt is, wil men, door een an dere fabricagemethode de dagpro ductie op 300 ton brengen. Men neemt hiervoor de cokes zelf als grondslof inplaats van het cokes- ovengas. Hoewel de bouw der in stallaties voor dit bedrijf 28 mil- loen gulden kost, is deze enorme uitgave toch alleszns verantwoord, daar voor de fabricage van kunst mest uit cokes tien maal minder ko len noodig zijn dan voor die uit cokesovengas terwijl men tevens gas bespaart. Deze eenvoudige cijfers spreken voor zichzelf en men verwacht, dat uit een oogpunt van nationaal be lang net langer dan noodig ge wacht zal worden met de verwe zenlijking van dit plan, zoodat Ne derland op het punt der kunst- mestvoorziening weldra geheel onafhankelijk zal zijn van het bui tenland. Ameland geheel geïsoleerd Hevige sneeuwstormen over Ameland maakten het voor het legervliegtuig, dat regelmatig de verbinding met het vaste land onderhoudt, onmogelijk te dalen. Ook de weg over de Waddenzee is volkomen on bruikbaar. Sinds 24 Februari hebben de bewoners van het eiland geen post ontvangen. De verbinding tusschen de dorpen is slecht en de geheele bevol king is opgeroepen voor het sneeuwvrij maken der wegen. De melkauto's van de fabriek te Hollum zijn blijven steken, zoodat een groot gedeelte van de melk niet kon worden afge leverd. Een soldaat van den vrede heeft zijn hoofdkwartier verplaatst en er is niet zooveel over gezegd als in den tijd, toen soldaten van den oorlog hun hoofdkwartieren ver plaatsten, sommigen naar voren, anderen naar achteren. Gaat de ze strijder voor den vrede met zijn 300.000 volgelingen ongezien voor bij? Toch niet! Pater Amon Besse ling, de generaal van het Biddend Leger Nederland heeft geen re clame en werfagenten noodig. On danks de geruchtloosheid waar mede hij en zijn volgelingen wer ken s roomen de vrijwilligers toe. Van alle kanten. Apostolaat. Onder den oorlog begon de pit tige jonge Franciscaan zijn zegen- rijlken arbeid onder de mijnwer kers van het zuiden. Na de ty- vrijding werd hij aalmoezenier bij het „Dertiende Infanterie", terwijl er ook een 3000 oorlogs vrijwilligers aan zijn zorgen wer den toevertrouwd. Voordat deze jongens voor een extra-opleiding naar de Vereenigde Staten ver trokken nam hij ze eens degelijk onderhanden en gaf hun menig lesje mede waarvan ze in den vreemde profijt zullen hebben ge trokken. Daarna trok de biddende generaal met zijn jongens ach ter de Amerikanen aan Duitschland in waar hij naast zijn werk als aalmoezenier nog tijd en energie vond voor den arbeid onder de krijgsgevangenen en de „Displa ced Persons". Hier gaf Pater Besseling den stoot tot de oprich ting van het biddend leger. Het eerste doel is een blijvende be langstelling en medeleven aan te kweeken bij 'heel ons vok voor de duizenden jongens die in den vreemde krijgsdienst verrichten. Deze belangstelling moet zich vooral uiten in gebed. Daarnaast beoogt Biddend Leger Nederland de verheffing van het eigen volk. Aanvankelijk beigon men in een oude Gestapo-drukkerij in Duitsch land, later werd het groote pand van Schunk aan de markt te Heer len betrokken en nu is Let hoofd kwartier gevestigd aan den Ged. Burgwal te Den Haag in het hart van het land yan waaruit actie zooveel gemakkelijker te leiden is. Het is een vruchtbaar apostolaat dat van Amon Besseling. Dat er nog veel zegen op mag rusten. Na twee vergeefsche pogingen om op het vliegveld van Berlijn te lan den, is het eerste der drie vliegtui gen van de A.O.A, dat leden van de Amerikaansche delegatie voor de conferentie, die op 10 Maart a.s te Moskou begint, van Washington naar de Russische hoofdstad brengt, Woensdagavond laat op Schiphol geland. Het toestel was des middags in Ierland opgestegen met bestem ming Berlijn. Er bevonden zich 27 reizigers aan boord, waaronder 4 correspondenten. De anderen waren voornamelijk adviseurs van Gene raal George Marshall, die in Mos kou met collega's uit Engeland, Frankrijk en Rusland zal conferee- ren over Duitschland's toekomst. Hij zelf is uit Washington in zijn eigen vliegtuig naar Europa vertrokken. De reizigers werden met bussen naar Amsterdam vervoerd, waar eenigen hun intrek namen in het Amstel Hotel, terwijl de dames-, die tot het administratieve personeel behooren, den nacht in het Victo- riahotel doorbrachten. Onder de leden van de delegatie bevonden zich o.m. Generaal Mar shalls speciale assistent, Michael Modermott en een vertegenwoordi ger van de Amerikaansche Marine, kapitein S B. Frankel. Zij zeiden hoopvol gestemd te z(jn ten aanzien van de komen de conferentie, maar voegden daar aan toe, dat men hun ver wachtingen noch als pessimis tisch noch als optimistisch mocht bestempelen. „De leider van de delegatie, ge neraal Marshall, heeft duidelijk ge maakt", aldus een van hen, „dat de Amerikaansche politiek op de con ferentie gebaseerd zal zijn op de verklaring, die Bymes destijds in Stutgart heeft afgelegd en op de overeenkomst van Potsdam." Na deze eerste 27 Amerikanen, die aan wezig zullen zijn op de conferentie, zullen er nog een 50-tal volgen in twee toestellen, die door de Ameri kaansche regeering voor deze speci ale vluchten van Washington naar Moskou zijn gecharterd. De door deze toestellen te volgen route is nog niet bekend. De eerste deelnemers aan de con ferentie zullen, zoo de weersom standigheden dit toelaten, in den loop van 7 Maart in Moskou arri- veeren. Nadat de Russische regeering, die slechts correspondenten op de con ferentie toelaat van de vier deelne mende groote mogendheden, aan vankelijk aan Engeland, Frankrijk en de Vereenigde Staten ieder 20 visa voor correspondenten en radio verslaggevers had verstrekt, heeft zij daarin voor Amerika op het laat ste oogenblik een wijziging gebracht. De Sovjetregeering stemde er in toe aan nog 16 Amerikanen toegang tot Rusland en de conferentie te verleenen, zoodat thans 36 Ameri kaansche verslaggevers de confe rentie kunnen bijwonen. Als num mer 35 stond op de lijst het com munistische blad de „Daily Wor ker" en nummer 37, het eerste blad dat geen vertegenwoordiger mag sturen, is een katholiek blad. Daar het vervoer van steenkool naar de bedrijven tengevolge van de bevroren waterwegen groote moeilijkheden ondervindt, tracht men thans met behulp van een groot aantal vrachtauto's het transport over land te doen geschieden. Het overladen van steen kool uit Rijnaken in vrachtauto's in een Rotterdamsche haven. Anefo P. REGENEN onder onze lezers, die in het boerenbedrijf hun werkzaamheden hebben, kun nen vandaag de parabel bewon deren, die we morgen in het Evangelie hooren over den ver loren zoon. En onze andere le zers kunnen er hun herinnerin gen aan opfrisschen over den hongerwinter van twee jaar ge leden, toen men ook 't voedsel der dieren noodgedwongen moest eten. Maar allen kunnen we er ons voordeel mee doen Want allen hebben wij gezon digd tegenover den Hemel en God onzen Vader. Het zedelijk kwaad, het moreele tekort openbaart zich ook in ons eigen leven in zooveel verschillende vormen. Wat kan ons redden? Alleen de boetvaardigheid, de inkeer en omkeer. Wat kan ons redden? De terugkeer tot de wet en het gebod van den Heer. In deze Vastendagen past ons bezinning en onderzoek. Laten we opstaan en naar onzen Vader gaan. God is ook voor u een Vader. MARCVS t

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 3