Nieuw Duitschers hebben weinig hoop Heden begint de conferentie van Moskou GEEN BRITSCHE DRUK INZAKE LINGGADJATI Tweede kolenslag levert 9000 ton meer op dan de eerste Internationaal Maria-Congres Voor Alkmaar en omgeving Een opening in mineur Twee vliegrampen eischen 15 dooden Massakerkhof van Javanen ontdekt Duitsch Episcopaat vraagt gebed Prachtige uiting van gemeenschapszin OOK DE SPOORWEGEN HIELPEN WEER MEE Pater H. de Greeve ongesteld Tribunaal legt boete op van 500.000 OPKOMST DIENST PLICHTIGEN MARINE NOC NEDERLANDERS IN KONINGSBERGEN? Laatste nieuws VERJAARDAG PAUSKRONINC Kapitein van de „Martin Behrmann" Niet van zijn commando ontheven Wel een nota over de Mayrover Wat zal Duitschland worden: Eenheids- of Bondsstaat? WIES MOENS TER DOOD VEROOR DEELD Veerpont zinkt op den Rijn BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM Deelname uit België en Denemarken Tentoonstelling in voorbereidin DE MINISTER STEUNT HET ONDERWIJS Tegemoetkoming in kosten Leening provincie Noord-Holland HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur: E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; incl. incasso. Adv.-pr. p. editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 c. p. mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in al'e edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 10 MAART 1947 42e JAARGANG - NUMMER 11172 BUREAUX; ALKMAAR; Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.), K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (X 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Weststraat 80, Tel. 2383 (K 2230). SCHA GENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LIEDENMIDDAG OM DRIE UUR zal in het gebouw van de Moskousche Luchtvaartclub de conferentie van de vier ministers van buitenlandsche zaken worden geopend, die zich zal bezig houden met de toekomst van Duitschland en Oostenrijk. Molotof zal als voor zitter optreden. De „Times" schrijft heden in een hoofdartikel over de con ferentie te Moskou, dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat uiteindelijke en eenstem mige besluiten over Duitsch land in het geheel niet geno men zullen worden, indien de toon der besprekingen, zooals deze blijkt uit commentaar van alle kanten, niet veran dert. Volgens de „Manchester Guar dian" biedt Moskou meer gele genheid dan Londen of New- York om de koe bij de horens te kunnen vatten, daar Molotof en Wysjinski in tegenstelling met Bevin en Marshall, geen absolute volmacht hebben en iedere stap van te voren door Stalin en het politieke bureau is bepaald of eerst overwogen moet worden. „Het Kremlin is nu vlak bij de hand", aldus het blad, „en Molotof hoeft zijn ge drag niet via intercontinentale telefoongesprekken te bepalen". De aankomst der delegaties Vysjinsky, plaatsvervangend minister van buitenlandsche zaken der Sowjet-Unie, heeft op het station te Moskou de Fransche delegatie voor de con ferentie aldaar onder leiding van George Bidault, minister van buitenlandsche zaken, ver welkomd. Bidault zeide: „gedurende den oorlog kwam ik naar Moskou om een verdrag van vriendschap en militairen bijstand te teeke nen. Nu is het doel van mijn komst, den vijand, tegen wien ons verdrag was gericht, te be letten ooit weer op te staan. Ik heb deze aangename reis vol bracht met volkomen vertrou- Tengevolge van het slecnte zicht is een viermotorig toestel van de RAF Zondag op het eiland Ischia in de golf van Napels tegen een berg gevlo gen. Alle dertien inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig was op weg van het vliegveld Hassani in Egyp te naar Cianpino bij Rome. Tot nog toe zijn 10 lijken geborgen. Onder de inzittenden bevonden zich 5 Britsche burgers, een Italiaan en een baby van 2 jaar. Een Fransch militair vliegtuig is Zondagmiddag tijdens een oefenvlucht te Kouribga nabij Casablanca neergestort. De bei de piloten kwamen om het le ven. In de omgeving van Palem- bang is een massakerkhof ont dekt, waarop honderden Java nen, voormalige Romusha's (dwangarbeiders voor de Japan ners) zijn begraven. Het terrein is waarschijnlijk opzettelijk ge- camjufleerd door aanplant van doornstruiken. Door den gra vendienst zullen de lijken naar een aan te leggen eereveld wor den overgebracht. wen in het gunstige verloop van de conferentie". George Marshall, de Ameri- kaansche minister van buiten landsche zaken, is eveneens te Moskou gearriveerd. Op een vliegveld te Moskou werd Marshall met zijn gezel schap door Vysjinsky welkom geheeten. De Britsche ambassade te Moskou heeft medegedeeld, dat Sir William Strang, adviseur van Bevin, en de rest van de Britsche delegatie, die Zondag morgen uit Berlijn vertrokken waren, genoopt werden terug te keeren. Zij worden hedenmid dag te Moskou verwacht. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, George Marshall, heeft voor zijn vertrek uit Berlijn naar Moskou medegedeeld, dat de Vereenig- de Staten als het voornaamste doel van de conferentie be schouwen: een viermogend- hedenpact, zooals voorgesteld door Bevin. Indien zoo'n ver drag tot stand zou komen, aldus Marshall, dan zouden de vele moeilijkheden met betrekking tot Duitschland en Oostenrijk uit den weg geruimd zijn. 1 Een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle Duitsche kerken is voorgelezen, vraagt alle pa rochianen te bidden voor „de beschermende hand Gods over ons volk, tijdens de conferentie van Moskou", aangezien er geen Duitschers toegelaten zullen worden tot de conferentie van Moskou", aldus radio Berlijn. Vele nieuwe snufjes zijn op de tentoonstelling „Het ideale huis" in de Londensche hoofdstad te bewonderen. Hier zien ifrij een oven afgebeeld, welke de huis vrouw in staat stelt, het kook- proces gade te slaan. (Fox P.) De tweede Zondagsdienst op de mijnen is een nog grooter succes geworden dan de eer ste op 2 Februari jl. Met een opkomst van gemiddeld 73 procent van het vaste perso neel hebben de Limburgsche mijnen een produptie opge. leverd van 35.100 ton. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van een normale dagproduc tie en ligt rond 9000 ton hooger dan die van den eer sten werk-Zondag. Er is weer ontzettend hard ge werkt. De individueele prestaties lagen stukken hooger dan nor maal. Iedereen gaf het uiterste tot leniging van den kolennood in het Noorden. Op den tweeden Zondag van den kolenslag 1947 hebben de Ned. Spoorwegen van midder nacht tot des avonds 8 uur 28 treinen met in totaal 1170 wagons van gemiddeld 19 ton van de mijnenstations het land ingevoerd. Op normale Zondagen zijn het slechts 7 treinen, zoodat tot 8 uur Zondagavond reeds 21 extra ko- lentreinen hadden gereden. Tot Maandagmorgen 6 uur werden nog 11 treinen uit de Mijnstreek verwacht. 26 treinen met 1300 leege kolenwagons zijn Zondag teruggekeerd naar de mijnen. De reizigerstreinendienst onder vond nauwelijks eenige vertra ging van dit zeer drukke kolen- vervoer Geen stoffelijke blijken van waardeering meer De samenwerkende mijnwer kersbonden, vereenigd in de vak unie, hebben na den eersten werk-Zondag met groote genoeg doening vastgesteld, dat overal in het land behoefte bestond 'om blijk te geven van waardeering voor het vrijwillig werken in de mijnen. Niet alleen schriftelijke, maar ook stoffelijke blijken van I ALKMAAR, 10 Maart. De opvoeringen van „Het Vierde Beest" kunnen helaas niet door gaan. De ongesteldheid is niet van ernstige aard. Wij hopen dus spoe dig nadere mededeelingen te kunnen doen. De meubelhandelaar S. te Nij megen, die tijdens den oorlog zeer veel goederen aan de Duit schers had verkocht, 'is door het Tribunaal te Nijmegen ver oordeeld tot een geldboete van f500.000.- en ontzetting uit de kiesrechten. Wegens zijn hoo- gen leeftijd werd geen inter- neeringsstraf opgelegd. De Marine-Voorlichtingsdienst deelt mede, dat de opkomst van dienstplichtigen voor de zee macht in het marine Opkomst- centrum te Voorschoten op 18 Maart a.s. in verband met moeilijkheden ten gevolge van de vorst is uitgesteld tot20 April a.s. Zij, die voor den eerstgenoemden datum een op roeping hebben thuis gekregen, zullen een nieuwen oproep ont vangen. waardeering kwamen in velerlei vorm binnen. De mijnwerkers stellen deze waardeering op hoo- gen prijs, doch nu er nogmaals vrijwillig een extra Zondagsdienst is gemaakt, omdat de winter blijft voortduren, verzoeken de samenwerkende mijhwerkersbon- den dringend om niet over te gaan tot het zenden of toezeggen van stoffelijke bewijzen van waardee ring. De mijnwerkers brachten het offer van hun vrijen Zondag zoo als alle goede Nederlanders een offer zouden brengen als daar mede een groot volksbelang kon worden gediend. De blijvende belangstelling voor het zware vak van den mijnwerker ook in de toekomst is het eenige, dat de mijnwerkers met aandrang willen vragen. Een Belgisch onderdaan, die beweert onlangs uit het kamp van Reist, bij Konings bergen ontsnapt te zijn, heeft medegedeeld, dat er in dit kamp nog verscheidene Ne derlanders, Belgen en Fran- schen zouden opgesloten zijn. Het kamp zou met prikkel draad afgezet zijn en arbeiders zouden worden gedwongen da gelijks 12 uur in de steengroe ven te werken. De terugge keerde Belg heeft de namen ge noemd van verscheidene ande re Belgen, die nog in het kamp moeten verblijven. H. Ms. van Speyck is voor een be zoek van enkele dagen te Parama ribo gearriveerd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat op de Yangtse, ongeveer vijf en dertig kilometer ten oosten van Kioekiang, Zaterdag een kleine Chineesche stoomboot is gezonken, nadat op bet schip een brand was uitgebroken. Van de driehonderd opvarenden zou een honderdtal verdronken zijn. Ter gelegenheid van den achtsten gedenkdag van de Pauskroning van Z. H. Pius XII zal de eerste door Z. H. ge- creërde kardinaal, Mgr. Aloisi Masellam, de vroegere nuntius in Brazilië, op 12 Maart in de Sixtijnsche kapel een plechtige Mis celébreeren, na afloop waarvan de kardinalen volgens gewoonte hun .opwachting bij den Paus zullen maken in de z.g. ornamentenzaal, welke aan de kapel grenst. Volgens officieele Nederland- sche bron is het bericht, dat de kapitein van de „Martin Behr- man" door de Nederlandsche marine van zijn commando ont heven is, onjuist. Wel is naar aanleiding van zijn weigering de orders van den havencom mandant op te volgen het schip naar een andere haven overge bracht om een begin te maken 1 met het lossen van de lading. De kapitein blijft echter het ge zag over zijn schip uitoefenen. t> IN TEGENSTELLING tot een bericht van „United Press", dat er wel eens meer naast is, wordt zoowel van de zijde van het Britsche departement van Buitenlandsche Zaken, van de Nederlandsche Ambassade te Londen en van de Engelsche Ambassade te Den Haag ont kend, dat er sprake zou zijn van een Britsche stap, behelzend, het uitoefenen van druk op Ne derland, om tot onderteekening over te gaan. United Press heeft het klokje hooren luiden, maar wist nog niet waar de klepel hing. Deze blijkt nu te hangen aan het door onze Marine in de In dische wateren opgebrachte schip de „Mayrover", welk En- geisch vaartuig, naar men weet, om dezelfde reden als de Ame rikaansche „Martin Behrmann" aangehouden is. De Engelsche Regeering heeft nu, reeds einde Februarif!) een nota laten over handigen in Den Ha^g, waarin de aanhouding van de „Mayro ver" ter sprake gebracht werd. Wel heeft men in verschillen de berichten nog eens herinnerd aan de uitspaak van Bevin, in het Engelsche Lagerhuis, dat het niet-teekenen van Linggadjati, althans het nog-niet teekenen, door hem betreurd werd. Ook heeft Bevin toen gezegd, dat teekenen van belang zou zijn voor de economische ontwikke ling. Bij dit alles merken wij op, dat herhaaldelijk is betoogd dat het hier om een Nederlandsch- Indische aangelegenheid ging, De onderteekening van het BritschFransche verdrag in de raadszaal van Duinkerken. Links de Fransche minister van Bui tenlandsche Zaken, Bidault, en rechts de Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Bevin, die namens hun landen ondertee kenen. (A.N.P. P.) LIET VREDESVERDRAG zal zeer hard zijn. Dat is het ja en amen van alle artikelen, die in de Duitsche kranten over de conferentie van Moskou, die heden te Moskou begint, zijn verschenen. De stemming der Duitschers over de conferentie kan men het best karakteriseeren door te zeggen, dat zij meer hoop hebben gesteld op het nat glimmen van de straten en op de waterige sneeuw die wellicht het einde van den winter beteekent, dan op de beslissingen, die te Moskou zullen worden genomen. De activiteit door Duitsche po litici in de laatste weken in woord en geschrift ontwikkeld, teneinde d!e Duitsche meening, die in Mos- koüsche conferentiezalen naar alle waarschijnlijkheid niet ge hoord zal worden, tenmjnste voor het forum dér wereldopinie te vertolken, heeft de climax be reikt in beschouwingen in alle bladen. Deze' zijn evenals de vloed van politieke redevoeringen van den laatsteh tijd overladen met groote leuzen, doch latén weinig hoop doorschemeren waar het be treft de' vooruitzichten voor de oplossing van de concrete vraag stukken die te Moskou aan de orde worden gesteld. De gTondtoon van alle be schouwingen worden-"evenwel gevormd door de eischen door alle schuldeischers in de afge- loopen weken te Londen overhandigd ten aanzien van de sleutelkwesties, voor wel ker oplossing Moskou den grondslag zal moeten leggen. Dit zijn: het vraagstuk der Duitsche eenheid, territoriale vorderingen en herstelbeta lingen. De grootste onzeker heid bestaat onder de Duit schers ten aanzien van het eenheidsvraagstuk, waarover de meeningen der vertegen woordigers van de mogend heden, die de vredesbepalin. gen zullen- opstellen, sterk uiteenloopen. Weliswaar is men van Duitsche zijde geneigd te gelooven, dat de tegenstelling tusschen hen in Moskou gewenschten „eenheids staat met gedecentraliseerd be stuur" en den in Londen en Was hington geëischten federatieven bondsstaat niet onoverbrugbaar zal blijken, doch daar staat tegen over, dat de laatste openbare bot sing in den raad over de samen smelting der westelijke zones de vrees versterkt heeft, dat het ge vaar van een volkomen splitsing van Duitschland niet geheel is uitgesloten. Wanneer de Duit schers voorts hoop hebben op een voor hen dragelijke oplossing der herstelbetalingen, dan is deze hoop alleen gebaseerd op de be perking van de economische mo gelijkheden die de staat van ar moede van het land biedt. Hoe zwaar zij het argument der ar moede wegen is duidelijkst ge bleken uit den eisch door Schu macher gesteld: „Eerst herstel lingen en dan herstelbetalingen". Adenauer, de leider der Chr. Democraten, is enkele dagen ge leden trouwens nog verder ge gaan door van Duitsche arbeiders te verwachten, dat zij zich niet zouden leenen tot medewerking aan verdere afbraak van fabrie ken. Zeer weinig hoop koesteren de Duitschers over het algemeen ten aanzien van de groote terri toriale vragen: die van de Oder- Neissegrens en van het Saarge- bied. Men hoort nauwelijks stemmen die nog hoop laten doorscheme ren over het behoud der Saar- industrie. Voor wat de geweldige ampu tatie in het Oosten betreft, die het vierde deel van den vroegeren Duitschen bodem omvat, klampt men zich nog vast aan de Ame rikaansche uitingen, die het voor- loopige karakter der Oder-Neisse. grens vaststellen, doch ook al protesteeren de politici van alle richtingen tegen een bestendiging der voorloopige grens, toch kan men in hun beschouwingen nau welijks eenige reëel gefundeerde hoop lezen op andere dan zeer goiinige wijzigingen in de Oder- Neissegrens. Men laat evenwel niet na de wezenlijke verande ring in Duitschland's economi sche structuur, die het gevolg zal zijn van deze massale aderlating, in het licht te stellen, in de hoop daarmee verzachting der econo mische verplichtingen te ver krijgen. zoodat alleen daarom buiten landsche druk onaanvaardbaar zou zijn. Bovendien „hangt" de zaak, naar men weet, niet op Nederlandsche bezwaren, maar wel op Indonesische. En tenslot te zijn ook de Nederlanders, zonder dat Bevin dat zegt, diep overtuigd van het belang van herstel der economische betrek kingen van en met Indië, maar dan niet op de manier van de „Martin Behrmann" en de „Mayrover!" Uit Indië komen intusschen onaangename berichten over laakbaar optreden van Neder landsche miliairen 'te Krandji, tegenover journalisten die van de zitting van het K.N.I.P. te rugkwamen. Zoowel Nederland sche als buitenlandsche journa listen werden gefouilleerd, na dat zij aangehouden waren on der de toevoeging: Jelui komen allemaal van daar! Van de zijde der Legerleiding is een onder zoek gelast, waarna eventueel noodige maatregelen getroffen zullen worden. In de zaak „zender Brussel", het radio-station dat tijdens de bezetting pro-Duitsche berich ten en reportages uitzond, heeft de auditeur-militair van den Brusselschen krijgsraad 7 dood straffen geëischt tegen voort vluchtige beklaagden, o.a. tegen den bekenden schrijver Wies Moens. Verder werden tegen een groot aantal medewerkers straffen tot 20 jaar geëischt. De boeten bedragen in totaal ongeveer 15 millioen frank. Naar de Brilsehe nieuwsdiensi in Duitschland meldt, is bij Neuss aan den Rijn een veerpont met 25 passagiers gezonken. Negen pas sagiers zijn gered. Omtrent het lot der anderen heeft men nog geen zekerheid. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd, tot Deken van het Dekenaat Haar lem en tot Pastoor te Haarlem (H. Joseph), den Zeereerw. Heer J. J. A Kuilman; tot Pas toor te Amsterdam (H. Maria Magd.), den Weleerw. Heer H. C. A. M. Kouwenhoven; tot Pastoor te Wieringen, den Wel eerw. Heer N. Bijl, die Kape laan was te Langeraar. Vervolgens tot Pastoor te Hoog- made, den Weleerw. Heer A. J. van Schaik; tot Pastoor te Moordrecht, den Weleerw. Heer L. W. A M. Roelvink, die Kapelaan was te Am sterdam (O. L. Vr. van Lourdes). Tenslotte tot Kapelaan te Half weg, den Weleerw. Heer S. J. J. Be- nistant, die Kapelaan was te Ursem. De zeereerw. heer J. J. A. Kuil man, pastoor van de MagiSa- lenaparochie te Amsterdam, die benoemd is tot deken en pastoor te Haarlem. Hij was voorheen o.a. eenigen tijd pas toor te Schoorl en in xle vele jaren, dat hij kapelaan was te Amsterdam, betoonde hij bij zonder groote activiteit en toe wijding voor het jeugdwerk. Idé Het in 1940 uitgestelde inter nationale Maria-congres zal dit jaar in September te Maastricht worden gehouden. Onder super visie van de stichting „Het graf van Sint Sérvaas" zijn de voor bereidende werkzaamheden reeds ter hand genomen. Deze werkzaamheden bepalen zich weliswaar tot de practische uitvoe ring van de plannen der uiterlijke feestviering rond het Maria-congres, maar vormen toch een belangrijk punt in de organisatie. België zal aan het congres op ruime schaal deelnemen: de deken van Tongeren belastte zich met het secretariaat voor België, het is voorts waarschijnlijk, dat er een deputatie uit Denemarken komt. Bij de feestelijkheden rond het congres, wordt een nieuw massaspel opgevoerd. In den ommegang van de Onze Lieve Vrouwe Basiliek zal van 9 Augustus tot 8 September een ten toonstelling gehouden worden, die onder den titel „Maria in de kunst" een keurcollectie kunstwerken op het gebied van beeldhouwkunst, schilderkunst, grafische en edel- smeed-kunst zal omvatten. Ook aan de kerkelijke en profane muziek is een belangrijke plaats toe gekend in de eultureele gebeurte nissen van de congresweek te'Maas- tricht, bijzondere concerten met nieuwe werken staan op het pro gram. Maastricht zou Maastricht niet zijn, als deze congresdagen niet op geluisterd werden met een „stoet", De heer M. A. Reinalda, bur gemeester van Haarlem, die, volgens een bericht in „Het Vrije Volk" benoemd zal wor den tot Commissaris der Ko ningin in de provincie Utrecht die zoowel bidstoet als beélden-stoet. zal worden. Na alle mogelijke depu taties van vereenigingen op gods dienstig, sociaal, cultureel en ander gebied, zullen in een stoet volgen talrijke miraculeuze en andere Ma- ria-beelden of voorstellingen uit binnen- en buitenland. Uit Luik en Tongeren kreeg men de toezegging, dat de miraculeuze beelden, Notre Dame, Mere de Tous", „La Vierge Forte du Ciel", „O.L. Vrouw van Che-vremont" en „O.L. Vrouw van Tongeren" naar Maastricht zullen komen. De stoet zal worden gesloten met de groep van „De Sterre der Zee" van Maastricht. Een groote moeilijkheid is de kwestie der huisvesting, gezien het groote getal vreemdelingen, dat men -verwacht, waarvoor de hotel ruimte slechts beperkt is. Echter ook met hotelhouders buiten Maas tricht werd reeds contact gezocht, terwijl kloosters en gestichten zich zelf welwillend inschakelen tot het onderbrengen van gasten. Het groo te doel van dit Mariacongres zal zijn: het bevorderen van het rijk van Maria, als noodzakelijk ver- eischte en middel tot het Rijk van Christus. De Minister van O. K. en W- maakt bekend, dat ouders of verzorgers van jeugdige perso nen met behoorlijken aanleg, die een opleiding aan een van Rijkswege gesubsidieerde school voor lager nijverheids onderwijs (ambachtsschool, in dustrie- en huishoudschool, vak school), voor het schooljaar '47- '48 niet kunnen bekostigen, in aanmerking kunnen komen voor een tegemoetkoming in de reiskosten en de kosten van boeken en leermiddelen. Aan melding voor 1 April 1947 voo" 1 April 1947 voor scholen, di omstreeks 1 April aanvanger en scholen, die met 1 Septembei beginnen aanmelding voor September. Naar wij vernemen is de 3— 3 V2 procent obligatieleeninj groot f 3.000.000.van de pro vincie Noord-Holland ster! overteekend, zoodat op de i schrijving een reductie zal wor den toegepast. x

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1947 | | pagina 1